Dynastie der Leidse gymnasten SPORT Klaar voor de 'ultieme survivaltocht' "■«Hï.t.T.1..?.. vo Scha Erelid Emiel van der Hoeven beschrijft de eeuw van Excelsior David Mendes drooi van Champions Lea^ Winterstop? zaterdag 21 DECEMBER Drie medailles voor Toesja Klein door Loman Leefmans leiden - Omdat voetballen uit den boze was. Daarom richtten drie jongens van zestien jaar uit de omgeving van de Langegracht een gymnastiek- en schermver- eniging op. Het inmiddels hon derdjarige Excelsior heeft een paar keer op het punt gestaan om te worden opgeheven, maar overleefde en mag zich nu de oudste nog bestaande gymclub van Leiden noemen. Erelid en ar chivaris Emiel van der Hoeven stelde een jubileumboek samen. Een pareltje voor de sociale ge schiedenis van Leiden. Voorzitter en secretaris der opge richte gymnastiek en -scherm - i>ereniging Excelsior geven met verschuldigende eerbied te ken nen dat zij door het besluit hun ner vergadering van 3 juni ge machtigd zijn aan U Edelacht bare te verzoeken om tot het houden van hunnen oefeningen de gymnastiekzaal der school van de Van der Werfstraat ten gebruiken te mogen verlangen op voorwaarden welke u edel achtbare daarvoor zouden stel len. Na onderzoek is gebleken dat genoemd lokaal zaterdag avond disponibel is welke avond zij zich zeer gaarne zouden wil len oefenen. Een passage uit een brief die Jan van Stralen en Koos Plus, samen met Koos Kettenis en Machiel Galjaard behorend tot de op richters, in 1902 aan de gemeen te schreven. Excelsior bestond uit niet geloofsgebonden arbei dersjongens die dankzij die brief hun eerste onderkomen kregen. De club groeide in de beginja ren fors en was dusdanig be kend dat een voetbalvereniging met dezelfde naam die moest veranderen. Voetbalclub Excel sior werd in 1912 omgedoopt tot LFC en bestaat nog steeds, aan de Boshuizerkade. Het scher men raakte binnen de vereni ging steeds meer uit de gratie en verdween aan het einde van de jaren twintig. Zeker in de vooroorlogse perio de was van turnen zoals dat mo menteel wordt beoefend geen sprake. De nadruk lag op krachttoeren, allerlei vormen van acrobatiek en dat soms in een toneelvoorstelling verpakt. Op- en uitvoeringen hadden plaats in zalen als de Stadsge hoorzaal, 1'Union aan de Steen straat en de Graanbeurs. Onderzeer veel belangstelling gaf gisteravond de christelijke muziekver. Athalia voor de be woners van het Haagwegkivar- In de zaal van de Graanbeurs tonen de leden van Excelsior een zogeheten tableau. Het jaar is 1922. Foto uit jubileumboek Excelsior: Stokoud maar springlevend tier op het terrein van den speel- tuin Westerkwartier een popu lair concert. Tusschen de mu zieknummers voerde de gymnas tiek- en turnvereniging Excelsior onder leiding van de heer L'Eclu- se eenigen mooie standen en oe feningen uit welke met warm applaus beloond werden. Van der Hoeven is al sinds 1969 archivaris van de club. Hij ken de daardoor niet het probleem dat hij het historisch materiaal, zoals jaarverslagen en oude fo to's, bij het samenstellen van de jubileumuitgave overal vandaan moest toveren. Desondanks werkte hij meer dan een jaar aan het boek. „Ik ben thuis in de materie en ik wist vijf jaar gele den al dat dit eraan zat te ko men. En dan nog verbaas je je dat op het laatst het alsnog een race tegen de klok wordt", aldus graficus Van der Hoeven. Korfbal heeft een naam op dit punt hoog te houden, maar zo als de familiebanden bij Excelsi or zijn verweven, is welhaast on gekend. Van der Hoeven deed een stamboomonderzoek en uit een schematisch overzicht dat hij vervaardigde, blijkt dat het tegenwoordig nog wemelt van de leden die rechtstreeks of via diverse vertakkingen afstammen van de oprichters. „Er zijn ach terkleinkinderen van hen ac tief', zegt de samensteller die daar bijna verontschuldigend aan toevoegt: „ik hoor daar niet bij. Mijn vader was van oor sprong een DOS'er." Excelsior uw leuze 'steeds hooger' Nimmer worden we u be schaamd. Laat elk lid 't indachtig wezen. Excelsior's zon dan nimmer taant. Bestuur en Meesters staan steeds pal. Excelsior dus bovenal. (strofe uit het uit 1904 daterende clublied) Het kloppende hart van Excelsi or lag meer dan een halve eeuw aan de Pieterskerkgracht. Een relatief klein onderkomen met hoog plafond vormde de zaal waar meer dan vijftig jaar lang werd geoefend aan de rekstok ken, paarden, ringen en wandrekken. „In de jaren ze ventig gingen we de wijk in. Een centraal punt werd ingewisseld voor diverse gymzalen door de hele stad verspreid. Dat heeft tot drie jaar geleden geduurd. De komst van de tumhal in de Me- renwijk mag, hoewel kort gele den, als een van de hoogtepun ten worden beschouwd. Som mige oefeningen konden écht niet meer in de oude gymzaal- tjes worden uitgevoerd", aldus Van der Hoeven. Excelsior heeft altijd gebalan ceerd op het randje van sport en amusement. De actieve leden doen mee aan officiële tumwed- strijden, maar houden zich ook bezig met gymnastische uitvoe ringen aan zelfontworpen toe stellen bedoeld om het publiek te bekoren. „Ook kleine aspi- rantjes willen opa laten zien wat ze kunnen. Om redelijk te kun nen turnen is jaren van training nodig. Snel resultaat zien, is er niet bij. Vandaar dat de uitvoe ringen met een thema en wat showelementen een alternatief vormen." Van der Hoeven was bestuurslid toen begin jaren negentig een crisis dreigde. Tijdens een le denvergadering gaf hij drie op lossingen voor het kaderpro bleem: fuseren, opheffen of er melden zich nieuwe kaderleden. „Dat laatste is gebeurd. We heb ben het overleefd en Excelsior is ook opengesteld voor meisjes en vrouwen. Veel zijn dat er nooit geworden. Ik kijk soms wel eens jaloers naar de omvang van an dere Leidse gymverenigingen." Een van zin en een van streven zoo zal Excelsior in Leiden de toon aangeven. Het boek 'Excelsior, stokoud, maar springlevend' is als lezersaanbieding voor €12,50 bij de receptie van het Leidsch Dagblad ivrkrijgbaar. eindhoven/leiden - De Leidse zwemster Lenneke van Schaik is gisteren op de eerste dag van de NK kortebaan in Eindhoven winnaar geworden van de 100 meter rugslag bij de vrouwen. Die titel veroverde de 16-jarige zwemster ook vorig jaar. Haar tijd was 1,02.99. „Nationaal is dat best een be hoorlijke tijd, zeker voor een meisje van deze leeftijd", meent haar trainer Gerard Meurs van LZ 1886. „Om internationaal mee te kunnen doen moet ze naar de 1,01.00 zwemmen, daar gaan we langzaam maar zeker naar toe. Ze moet nog een beet je volwassener en sterker wor den." Tijdens de NK langebaan in april, in een 50-meterbad, kunnen limieten worden ge zwommen voor de Europese Kampioenschappen Haar ploeggenote Toesja Klein werd «drie keer gehuldigd. Op de 200 meter vlinderslag was de tijd van de 15-jarige Leidse (2.28.55) goed voor goud bij de jeugd en voor brons bij de dames. Op de 100 meter rug werd Toesja Klein tweede bij de jeugd, achter win nares Femke Heemskerk uit Roelofarendsveen, die uitkomt voor De Zijl/LGB (1.06.31). De trainer van Heemskerk, Sjaak Juffermans, had vooraf z'n twij fels, omdat Toesja Klein een be tere tijd had staan op deze af stand. „Maar Femke zwom veel harder, ze haalde bijna een se conde van haar tijd af." Ook op de 50 meter vrij was Fe mke Heemskerk succesvol. Met haar 0.26.48 kwam de Veense zwemster driehonderdste van een seconde tekort vooi diumplaats in de A-finj vrouwen. Ze won wel de jeugd. Jeffrey Tameling van werd bij de jongens der 100 meter rugslag in derde op de 50 meter bij de jongens. Tevrei trainer Meurs ook over tatie van Mariska van die haar persoonlijke sterk verbeterde in de van de 100 meter rugsi zij achtste werd in 1.05. Drenth en Michael van den zwommen teleur tijden op de 400 meter 1 waar zij geen finali haalden en bovendien 1 buurt van de limiettijc men. De twee estafett van de club eindigdei vende van de 24 dei „Dan hoor je toch bij clubs van Nederland Meurs, die met 15 zwei vertegenwoordigd op d< De ploeg van De Zijl/L( kleiner, maar de zwerru deden op de eerste da aan de verwachtingen trainer. „We hebben vi< den gezwommen, en dailies gewonnen", zei fermans tevreden. Behalve twee keer go Heemskerk, was er brons en zilver voor K ker Bas van Velthoven. rige zwemmer werd dei 400 meter vrij bij (4.07.41), en tweede 0 meter vrij (23.61). In d< bij de heren was die voor de negende plek. rotterdam/gpd - David Mendes da Silva is na de winterstop Aja- cied. En daarom droomt de 20- jarige Rotterdammer stiekem al een beetje van de Champions League. „Dat zit natuurlijk wel in mijn achterhoofd", bekent Mendes, die 81 wedstrijden voor Sparta speelde. Hij heeft de afgelopen weken al een paar keer gesproken met Nourdin Boukhari, zijn ex- ploeggenoot die deze zomer de overstap naar Ajax maakte. „Nourdin kan me misschien een beetje helpen, want hij weet hoe het er bij Ajax aan toe gaat", zegt Mendes. „Het niveau is zo veel hoger daar. Van hem kan ik dingen oppikken. Want in de eerste divisie kwam de sierlijke jeugdintemational niet tot zijn recht. Mendes: „Ik vind niet dat ik een half jaar van mijn carrière heb verspeeld, maar het voetbal in de f visie is heel anders daji gewend. Het ligt me ni% is veel meer bikkelen L zien te winnen. Daar van geleerd. In het beg% seizoen ging het ook goed, daarna een stuk Ik stak er niet meer IL Dat was ook moeilijk team dat niet draait. Wfc treft is dit wel een moment om bij Spartij trekken. Ik had ook liety dat het beter ging met qj( Toch is hij in de eersf, opgelucht dat het er u van is gekomen. Men<k gistermiddag voor het I; Ajax-trainer Ronald f Begin januari moet hij fr den bij zijn nieuwe clift mee hij op trainingska naar Portugal. „Dit is ment", weet Mendes. g tr IV Jaap van der Kooy begint aan zijn tiende Dakar-rally zoETERWouDE - Ondanks zijn 51 jaar zegt hij fitter dan ooit aan de start te verschijnen van de Dakar-rally. De Zoeterwoudse woestijnrat Jaap van der Kooy staat voor aanvang van zijn tien de editie en hij weet van geen ophouden. „Ik heb door allerlei stomme akkefietjes pas één keer de finish gehaald. Dat was uitge rekend toen de rally niet in Da kar, maar in Egypte eindigde. Ook dit keer ligt de eindstreep in Egypte en ik moet en zal ook een keer Dakar halen. Met 'stomme akkefietjes' doelt de horeca-ondememer niet al leen op de motorpech die hem een aantal malen parten speel de. Een keer verscheen hij aan de start terwijl hij nog leed aan de gevolgen van een gebroken rug, opgelopen in een andere rally. Afgelopen jaar raakten na een val in de woestijnrally enke le wervels bekneld. Tijdelijk ver lamd moest hij per helikopter worden afgevoerd. „In juni ben ik weer gaan trai nen en ik ben 'geschrokken' van het enthousiasme, vooral bij sponsors. Ik heb nu geen fa- brieksmateriaal dat van de KTM-productieband komt, maar een handgemaakte fiets. Gezien mijn leeftijd moet ik wel steeds harder trainen om in conditie te komen. Toch heeft twaalf tot zestien uur per dag op de motor zitten niet alleen met conditie te maken. Het zit ook tussen de oren en ik zit beter in mijn vel dan in voorgaande ja ren." Van der Kooy is zó optimistisch dat hij zichzelf moet intomen. „Ik weet dat ik bij de eerste veer tig had kunnen rijden als ik niet zo door pech werd achtervolgd. De nieuwe motor rijdt zo licht en stuurt zo geweldig dat ik Jaap van der Kooy: „Ik zit beter in mijn vel dan in voorgaande jaren." Archieffoto: Henk Bouwman moet uitkijken voor overschat ting." De 25ste editie voert van de Zuid-Franse havenplaats Marseille (startschot op zaterdag 28 december) via Tunesië en Li bië naar Egypte. De ontberingen van Van der Kooy krijgen dage lijks aandacht in het RTL5 Da kar-journaal, het gevolg van een overeenkomst tussen een van zijn sponsors en de commercië le tv-zender. Het tiende avontuur kost naar schatting tussen de 60.000 en 70.000 euro, deels door geld schieters en deels door Van der Kooy opgebracht. „Mijn hele va kantiegeld", grapt de eigenaar van snackbarketen Hendo en een cateringbedrijf. „Maar voor dat bedrag zijn heel wat mensen in de weer en het is inclusief overtochten, overnachtingen, hotels en de begeleiding waar ook helikopters bij horen. Het is voor mij de ultieme survival- tocht" De meeste sportcompetities lig gen vanaf dit weekeinde een paar weken stil. Is dat een wel kome rust of een hinderlijke on derbreking van het ritme? Gert Aandewiel, trainer van Quick Boys, koploper in de hoofdklasse A van het zater dagvoetbal: „We staan dan wel bovenaan, maar toch ben ik blij dat we een paar weken rust hebben. De pijp raakt leeg, we hebben veertien competitiewedstrijden en een bekerwedstrijd ge speeld. We nemen twee weken rust, het verval in conditie is in die tijd niet zo groot. Ik vind dat de spelers de komende dagen vooral van hun vrije tijd moe ten genieten. Met maten en met mate. De meeste spelers kennen hun grenzen wel. En de spelers die wat kilootjes zijn aangekomen, krijgen dat in de kleedkamer wel te horen. Die worden op een vrij harde ma nier gecorrigeerd. Op 3 januari gaan we met de groep naar Te- nerife, daarna spelen we twee oefenwedstrijden. Dan moeten we klaar zijn voor de eerste competitiewedstrijd tegen Kloetinge." Mark van der Werf, internatio naal meester schaken, speler van LSG: „Bij het schaken staat de com petitie niet stil, dat komt omdat wij eens in de maand een wed strijd hebben. De clubcompe- ties gaan in de kerstvakantie niet door, maar je kan wel toer nooien spelen. Eigenlijk ver loopt de kerstvakantie volgens ongeveer hetzelfde patroon als de rest van het jaar. Nu is het ook niet zo dat je niveau ach teruit gaat wanneer je eens twee weken niet schaakt." Fred Eijsberg, trainer van tweedeklasser KRV: „De winterstop komt nu waar deloos uit. We zijn de competi tie slecht begonnen, maar we hebben nu vier wedstrijden op rij gewonnen. Het draait erg goed. We vonden het ook jam mer dat het voetbal afgelopen weekeinde werd afgelast Voor de technische staf is een perio de van rust wel goed. We heb ben er de eerste maanden zo veel energie in moeten steken. De spelers krijgen geen instruc ties mee voor de komende we ken. Ik laat het aan ze zelf over. Je moet niet vergeten dat we niet in de hoofdklasse spelen, maar in de tweede klasse." Henk van Driel, conditietrai- niner van hockeyclub Alecto: „De winterstop in het hockey duurt tot half maart, dan moet je wel een goed programma sa menstellen. Als je drie maan den niets doet, krijgen veel spe lers snel te maken met spier blessures als er straks weer wordt begonnen. Een week niet trainen levert een week trai ningsachterstand op, dat is on geveer de regel. Bij Alecto heb ben we straks twee looptrainin gen en een keer fitness in de week. Dat betekent drie trai ningsbelastingen in de week. Ik denk dat de hockeyers straks weer fit aan de start staan." Flip Massaar (80), voormalig bestuurslid en erelid van LFC: „Bij de club gaat het leven in de kerstvakantie gewoon door. Ik ga elke dag om negen uu^ de club tot twaalf uur, daL ik weer van twee uur tot Er is altijd wat te doen, v ken schoon, we maken e praatje. Dat gaat in de ka kantie gewoon door, uitgt derd de eerste en tweede^ dag. Voor mij is het geen>t stop." Mark Jansen, voetballertij hoofdklasser Ter Leede: „Een paar weken rust is 4i lekker. Je hebt het ook no I eens een tijdje de boel dJj laten. We trainen niet in kerstvakantie. Ik ga een pS tennissen of squashen, de] ik niet aan lichaamsbew©; Het voordeel van zo n oipl king is dat je in januari vai zin hebt om weer te voetbt ee 1 je m p Is 5( t(

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22