"evreden met het leven «oor Monique Velzeboer telt vooral het heden s zaterdag 21 DECEMBER 2002 PORT Monique Velzeboer: „Ik wil niet alleen met mezelf bezig zijn, maar me ook inzetten voor anderen." Foto: GPD/Cees Zorn junioren D en in 1986 bij de meisjes junioren B. Velzeboer schaatste destijds een jaar in de selectie van Jong Oranje, onder leiding van Leen Pfrommer. Anderhalf jaar voor de Olympische Spelen van 1988 in Calgary legde ze zich toe op shorttrack, toen nog een demonstratiesport. Monique Velzeboer won goud op de 500 meter. „Ik had niet bepaalde verwachtingen voor de toe komst. Ik studeerde psychologie, omdat het makkelijk met topsport was te combineren. Omdat in die perio de besloten werd om de Zomer- en Winterspelen uit elkaar te halen, had ik het geluk dat ik na Calgary in zes jaar nog twee keer (Albertville 1992 en Lilleham- mer 1994, red.) kon meedoen aan de Olympische Spelen. Verder keek ik niet vooruit." Val In Albertville won ze geen medaille. De Wmterspelen van Lillehammer waren voor haar de laatste kans om olympisch kampioen te worden. Maar de val in Font Romeu gaf een tragische wending aan haar leven. Het was in de negen jaar na de val stil rond Monique Velzeboer. Ze trad niet in de publiciteit. Omdat ze niets te vertellen had, vond ze. „In het begin wist ik ook helemaal niet wat het was om een handicap te hebben, dus had het geen zin daar interviews over te geven. Ik wil wat vertellen over iets waarop ik trots kan zijn. Een prestatie." Regelmatig laat ze als toeschouwer haar gezicht zien bij sportwedstrijden. Dat kost haar geen enkele moei te. Ze sport, ondanks haar handicap, zelf ook nog ac tief. Ze heeft een ligfiets. En de racende broers Tim en Tom Coronel hebben voor haar een aangepaste kart gebouwd. Met een kwinkslag: „Ik ga tegenwoordig niet meer naar De Uithof (sportcentrum in Den Haag, red.) om te schaatsen, maar om te karten." De grote passie van Monique Velzeboer is de fotogra fie. Na de middelbare school speelde ze al met de ge dachte om naar de fotovakschool te gaan, maar dat kwam er toen niet van. Vijf jaar geleden volgde ze een inleidende cursus fotografie, gevolgd door een vierja rige opleiding aan de Foto Academie. Ze is nog niet klaar, ze moet nog een half jaar. „Ik moet nog een project maken." Op vakantie in India maakte ze twee jaar geleden een serie portretten. Eerder dit jaar vloog ze naar Mexico. Met haar zestigjarige moeder achter het stuur van een huurauto maakte ze een rondreis van drieduizend ki lometer in ruim twee weken. De rolstoel en de came ra gingen uiteraard mee. „Mijn broers vonden het een gevaarlijk idee. Twee vrouwen alleen in Mexico." In april bezoekt ze een revalidatiecentrum in Rwanda dat wordt gefinancierd door het Liliane Fonds. Die organisatie helpt kinderen met een handicap in ont wikkelingslanden. In opdracht van de schaatsbond KNSB maakte ze in oktober een kalender met portret ten van schaatsers. De camera die ze daarvoor ge bruikte was een cadeau van de Amsterdamse IJsver eniging. De opbrengst van de kalender gaat naar het Liliane Fonds. „Ik wil niet alleen met mezelf bezig zijn, maar me ook inzetten voor anderen. In de fotografie vindt ze een zinvolle tijdsbesteding. Als freelance fotograaf timmert ze aan de weg en is ze niet langer afhankelijk van uitkeringsinstanties. Het liefst maakt ze portretten en documentaireachtige fo to's. „Ik weet niet of ik nu meer of minder gelukkig ben dan vroeger. Ik ben wel meer tevreden. Ik heb heel vaak het gevoel bij mensen dat ze denken dat het nog mooier kan. Heb jij dat niet? Dat als je om je heen kijkt dat mensen niet zo gauw tevreden zijn." „Vroeger dacht ik ook vaak zo. Ik wilde nog sneller, nog beter, de beste zijn. Dat moet ook, want anders moet je niet aan topsport doen. Maar die drive om me met anderen te meten, die heb ik niet meer. „Ik vind fotograferen heel leuk, maar als het weekend is dan is het weekend, dan ga ik andere leuke dingen doen. Vroeger ging ik zeven dagen per week trainen. Ik was altijd aan het schaatsen, dat deed ik met ple zier. Maar ik ben nu meer tevreden met wat ik heb en wat ik kan." Sinds enige tijd heeft ze weer een relatie. Ze is dus ook gelukkig in de liefde. „Het gaat goed, ja. Ik heb mijn gelukkige en minder gelukkige periodes in mijn leven. Maar dat heeft iedereen toch?" De speciale SchaatsSport kalender 2003 met de door Monique Velzeboer gemaakte portretten is te bestellen door overmaking van euro 13,50 (inclusief verzendkosten) op giro 141753 Ln.v. de KNSB te Amersfoort, o.v.v. kalender. geen tijd voor geven. Ik heb veel steun gehad aan mijn familie en vrienden, maar je moet het wel zelf doen uiteindelijk. Voor mijn familie was het een hele klap. Ik denk dat ik het andersom ook niet zou weten hoe je daarmee omgaat. Soms denk ik dat mijn ou ders het erger vinden dan ikzelf." Het moet bijzonder zijn geweest om de onafscheide lijke vier nazaten van boerenechtpaar Velzeboer uit Oud Ade in de loop van de jaren tachtig van de vorige eeuw op te zien groeien. De een na de ander meldde zich aan als lid van de ijsvereniging Alkemade waar de eerste schaatslessen werden gevolgd. Jaren later werden ze op de kleine 200 meter ijsbaan van Leiden tot succesvolle shorttrackers gekneed. Kerk Op de middelbare school in Leiden verliep hun ont wikkeling precies eender. De twee dochters, Simone en Monique, en de twee zoons, Mark en Alex, haal den zonder veel rompslomp het vwo-diploma, alle maal met hetzelfde bètapakket. En op zondag zaten ze naast elkaar in de banken van de rooms-katholieke kerk. „Als we konden schaatsen, dan konden we ook naar de kerk, zei mijn vader", lacht Monique Velze boer, terugdenkend aan haar onbezorgde jeugd. Het leven op de boerderij, betekende voor haar veel vrijheid. „Het was niet echt eerlijk", herinnert ze zich. „De jongens hielpen als ze uit school kwamen op de boerderij. Helpen met melken. Wij hadden als meis jes meer tijd om te sporten. Als Mark de paardenstal aan het uitmesten was, dan was ik aan het paardrij den. Niet echt geëmancipeerd. Een leven zonder sport is ondenkbaar voor de familie Velzeboer. Moeder kon goed schaatsen en als er kor- tebaanwedstrijden waren in het dorp, dan deed ze al tijd wel mee. „Het was bij ons in het dorp ook zo dat als er ijs lag vanuit de school wedstrijden georgani seerd werden. In Oud Ade was Monique Velzeboer ook lid van de turn- en handbalvereniging. In navol ging van haar oudere zus Simone ging ze op tienjari ge leeftijd wielrennen bij Swift uit Leiden, de club van streekgenoot Joop Zoetemelk.Als kind deed ik elke dag aan sport. Op de middelbare school moest ik wel een keuze maken, dat werd dus schaatsen. Het wiel rennen deed ik er tot mijn negentiende bij. Ik reed veel tegen Leontien van Moorsel, zij is van dezelfde leeftijd. Leontien was echt goed en nog steeds. Zij won eigenlijk alles. Ik kon wel goed sprinten, maar was niet iemand die zo weg reed en lang in z'n eentje op kop ging fietsen." „Op mijn achttiende heb ik nog 'gebaanfietst'. Dat lag me wel. Ja, er is een zekere overeenkomst met short track. Kleine rondjes, ik merkte wel dat ik er weinig moeite mee had de ideale lijn op de baan te vinden. Omdat ik echt durfde te hangen in de bochten, niet bang was om te vallen." Als langebaanschaatsster werd Monique Velzeboer twee keer nationaal kampioene: in 1984 bij de meisjes r van Oosten UK - Morgen is het negen jaar geleden dat Mo- zeboer (33) tijdens een shorttracktraining een l^ie opliep. Het is verleden tijd, want voor haar I het heden, waarin ze het leven fotografeert ri rolstoel. „Ik ben meer tevreden dan vroe- a cember 1993 verdwijnt in één klap alle hoop. isids beste shorttrackschaatsster valt tijdens e mg op een baantje in de Franse Pyreneeën. net haar hoofd tegen de boarding. Haar ajark en Alex, haar toenmalige vriend Wilf juigen zich een paar tellen later over het 1 ichaam. nekwervel is gebroken. De Olympische Spe- - illehammer zijn minder dan twee maanden 1. Monique Velzeboer. pas 24 jaar jong, knap - eus, zal nooit meer lopen. Paniek. Een arts r- plekke, een uur later landt de helikopter die het ziekenhuis in Toulouse zal vervoeren, r kijkt in haar aangepaste appartement aan pard in Noordwijk nuchter terug op de voor btale dag, morgen alweer negen jaar geleden, flauwe glimlach zegt ze 'dat de tijd snel gaat'. ;n of andere manier wist ik op het moment i gevallen dat ik een dwarslaesie had. Ik had oicts van: 'Het zal wel zo moeten zijn'. Ja, lijn lot. Bepaalde dingen gebeuren." ique Velzeboer kwelt zichzelf niet met de u i 111 dit gruwelijke ongeluk juist haar moest gelooft, met betrekking tot ongelukken als in het woordje 'als'. „Je hoort wel eens ver mensen die een auto-ongeluk hebben ge- eggen: als ik nou tien seconden later was dan was het niet gebeurd." fcn lag de pure sportvrouw, in de bloei van h, op de intensive care van een ziekenhuis in Jikrijk aan de beademingsapparatuur. Ver- «dp geschokt. „Het was natuurlijk wel een dra- -lerste periode was een moeilijke tijd. Ik weet moeilijk om uit te leggen hoe je daarmee om inens blijkt van nature toch zo in elkaar te >J hij met de dingen die hij wel kan, toch weer ït." - fd. haar armen en handen functioneren ze heel veel mee. De revalidatie deed ze in m. „Dat gaat heel geleidelijk. Ik heb zeven nodig gehad om die dingen weer aan te le- zelf zou kunnen vanuit een rolstoel. Leren 1 met handgas. Je rolstoel in en uit een auto, ,;j rtbewegen in een rolstoel." hoe het geestelijk verder moet, daar kun je Het zou mij niets verbazen als de suikeroom van UDWS flink aan de beste voetballers van LFC, VNA en Leidsche Boys gaat trekken PEL wenste een vernedering van de buurman. Die kreeg hij, want het werd 3-0 voor UDWS dat volgens zijn mecenas niets liever wil dan op de Boshuizerkade verder fuseren. Het zint Stouten niets dat hij niet mee mag pra ten met Geetje de Hoed en zo. Bij LFC, VNA en Leidsche Boys zitten ze niet te wachten op voetballers die komen aanwaai en vanwege een onkostenver goeding. Ze vinden dat UDWS nier bij hen past. Maar Stouten wil zich aansluiten bij de club van drie omdat die straks meer weldenkleedhokken en vierkan te meters kantine heeft. Het zou mij dan ook niets verbazen als de suikeroom van UDWS in de overschrijvingsperiode flink aan de beste voetballers van LFC. VNA en Leidsche Boys gaat trek ken. Om zijn gram te halen. Hoe Frans Stouten aan zijn cen ten komt, weet ik niet. Interes seert me ook niet. Ik vraag me alleen af waarom hij ze zo graag over de balk UDWS smijt. Wat is de lol van het kopen van voet ballers voor een ploegje van het niveau Boshuizerkade? Héle goede voetballers krijg je toch niet (die gaan me daar een beet je hun dure benen aan het boe renkoolvoetbal van de vierde klasse wagen). Je kunt hoog en laag springen, de portemonnee nog zo ver opentrekken, maar met een clubje dat van zichzelf niet al te veel aantrekkings kracht heeft, zal het altijd klooi en in de marge blüven. Was ik Stouten, die een JKmhanger van Feyenoord is, dan zou ik van mijn goeie geld een luxe zetel in de Kuip aanschaffen en het UD WS verder lekker zelf laten uit zoeken. Uiteindelijk zal de FC Stouten daar ook het meeste baat bij hebben, want op het moment dat Ome Frans op houdt met het spekken van de clubkas kan UDWS zo aanklop pen bij zijn buren. Mocht het zo ver komen dan kunnen we dus echt spreken van een verenigde Kade. Of zou Gé van den Hoed er dan toch liever LFCJUDWS- VNAJLeidsche Boys combinatie van maken? Jammer dat clubnamen niet tellen bij Scrab ble Gé. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld@damiate.hdc.nl RANDJE BUITENS warmond - Het schaatsen zit in de genen bij de familie Vergeer in Warmond. Wendy (28, oefentherpaeute Mensendieck) en René (34, werkzaam op de boerderij annex camping van de familie) maken al jaren deel uit van het marathonschaatspeloton. Hun zus Jolanda Dor (31, persoonsbeveiligingsbeambte, links op de foto) blinkt uit in een andere sport. Zij werd in september in Afrika wereldkampioen touwtrekken met het Nederlands team. Wendy: Wij kunnen allebei ook ons ei goed kwijt op het natuurijs. Ik krijg er een kick van. René: We kunnen redelijk goed tegen de kou. En je focust je dan echt op die wed strijd, terwijl er eike week marathons zijn op kunstijs. Jolanda: Jullie hebben er ook meer de ruimte dan op de binnenbanen. Wendy. Op kunstijs komt het in tachtig, negentig procent van de wedstrijden aan op een eindsprint. En wat sprinten betreft zijn wij geen natuurtalenten. Dus op natuurijs hebben we meer kans. Jolanda: Ik denk wel dat we op elkaar lij ken. We gaan allemaal door als we er gens aan zijn begonnen. We geven niet snel op. Grote verschillen kan ik niet noemen. René: Haar wedstrijden zijn vaak te ver weg om te gaan kijken. Wendy: Ik zie er te weinig naar mijn zin. Jolanda: Als ze in de buurt rijden, ga ik naar ze kijken. En als er natuurijs is dan ben ik hun verzorger. Wendy: Bij de Elfstedentocht was ze met een oom en nog iemand anders bij de Elfstedentocht en alledrie waren ze ver kleed, als wortel, aardbei en tomaat. Ze kwamen vol in beeld. René: Het was bij Franeker, niemand kan daar op het ijs komen. Jolanda: Als je niks bijzonders doet, word je eraf gehaald. Maar het ging ge weldig, iedereen zag ons, ook de andere mensen van de ijsclub. Het was heel ge zellig. De Boshuizerkade verenigt zich. Leidsche Boys, LFC en VNA gaan gedrieën verder. Nu alleen nog een naam voor de fu sieclub. Men breekt zich het hoofd. Wordt het BC, SV of FC Leidsche Boys? Of iets heel an ders? Gé van den Hoed (Geetje de Hoed zeggen ze op de Boshui zerkade) vindt dat alle drie de clubs in de naam moeten blij ven voortbestaan. De voorzitter van VNA (die zo prachtig drie pijpies bier tegelijk tussen de vingers kan klemmen) denkt aan: LFCJVNAJLeidsche Boys combinatie, zo stond van de week in de krant. U zei? Jazeker: LFCJVNA/Leid- sche Boys combinatie. Drie clubnamen, twee schuine stre pen plus de toevoeging combi natie. Gé, doe effe normaal man. Tegen wie moeten jullie zondag? Tegen, ehh, VNAJLeid sche Boys/LFC combinatie of Leidsche Boys/LFC/VNA combi natie, daar wil ik van afwezen. En dan zeker zo'n bord langs de Churchilllaan met de oproep om aanstaande zondag de thuiswedstrijd van LFCIVNA JLeidsche Boys combinatie te be zoeken. Levensgevaarlijk al dat plotsklaps afremmende verkeer. Want zelfs als je de maximum snelheid van vijftig in het uur in acht neemt, kun je die naam in het voorbijgaat7 nooit in enen uitlezen. Volgens mij is het voor alle betrokkenen (de Kadebewo ners zelf, de gebruikers van de Churchilllaan en de tegenstan ders van de fusieclub) beter om die oude namen gewoon te ver geten. Wat dachten we van Ver enigd Boshuizen of FC de Kade, waarbij dat FC dan voor zowel Football Club als Fusie Club kan staan. Helemaal één is de Kade trou wens (nog) niet. GOL Sport, dat wordt geschraagd door de Turk se gemeenschap, en UDWS heb ben voorlopig het nakijken. De allochtonenclub verkast waar schijnlijk naar de Vliet en hoe het met de samensmelting van Unitas Leiden en LDWS verder moet, is ongewis. Geetje de Hoed en zijn fusiepartners hebben moeite met het professionalisme van UDWS. Dat wil zeggen: ze willen Frans Stouten er niet bij. Vroeger had je CorSip die voor een beetje betaald voetbal in Leiden zorgde. De in augustus dit jaar overleden uitbater van dranklokalen en sekshuizen sponsorde LDWS en vooral Uni tas Leiden waar zijn gerammel met de geldbuidel allerlei broodvoetballers aantrok. Nu hebben we Frans Stouten als de man die met zijn knaken de fu sieclub UDWS overeind houdt. Als je het mij vraagt, is Stoute Frans (zoals hij wordt genoemd door mensen die met een boogje om hem heen lopen) behoorlijk op zijn pik getrapt door de voor zitters van de andere Kadeclubs. Laatst liep ik meneer de sponsor tegen lijf, nota bene bij Leidsche Boys waar ik net zelf had ge voetbald. Na ons stond de Bos- huizer derby in de vierde klasse op het programma en Stouten 5 van der Eb 3 'ouwtrekken is een sport, zeker (s geen dammen, hoor. w |iwtrekken wordt gezien als een ts j>rt, maar zij maakt zeker zoveel jren als wij. Ik heb ook geschaatst. Tot mijn ..jje me voorbij ging. wijloen was de lol eraf. vailk ben wat krachtiger dan zij. j bent een beetje zoals mam- jn meer zoals pappa, ze vader kan goed schaatsen, e moeder ook. Ze hebben alle- I wat 200-kilometers gereden n_tenland. En ze hebben aan de bochten van 1985, 1986 en 1997 in.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21