BrUSSel laat Nawijn zit Leidse statenloze én zichzelf in de weg vangstquota vrijwel intact Zondag open! o intratuin der wensefll rense India zet vraagtekens bij heilige Moeder Teresa Media%/V\ark\ zit je wel goed? Leidsch Dagblad ïu VAN ROY N EN VISSERS C.S. Harde sanering visserij mislukt Kerst is al begonnen in Noordwijkerhout Heldin Chantal 'uit balans geraakt' Man uit Alphen slaat scholieren 'Jeugd weren als er bier getapt wordt in kantine' Kom Zondag 22 december* VUURWERK VERKOOP 28-30-31 DECEMBER i fTT i i i i i: Leidsch Dagblad vy NR. 43112 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 OPGERICHT 1 MAART 1860 latste Ie voor ulden rhoud >r vergt Ijard euro enlandschap 'assenaar dt duingebied tstallen te en te keur in rdwijkerhout larkt wil van fkeursrecht gemeente af ds vaker >lete len dakloos ite van weerstand e ondeugd, dat It slechts de e verdienste van Leidsch Dagblad zaterdag 21 DECEMBER 2002 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden VTel. (071) 5122362, door Robbert Minkhorst door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De visserijsector in de Europese Unie blijft een ingrij pende sanering bespaard. Na een marathonzitting van een week besloten de visserijministers tot een bescheidener verlaging van de vangstquota dan gepland. Daarnaast blijft de EU-subsidie voor de nieuwbouw en moderni sering van schepen tot 2005 be staan. Staatssecretaris Odink (visserij) sprak gisteravond niettemin van een 'historisch moment'. Niet alleen vanwege de lengte van het overleg tussen de EU-minis- ters (ruim honderd uur) maar ook vanwege het resultaat. Ook Europees Commissaris Fischler (landbouw en visserij) toonde zich tevreden. Volgens Fischler gaat de visserij een meer duur zame toekomst tegemoet. „We hebben het roer omgegooid", aldus Fischler. De oorspronkelijke voorstellen van de Commissaris zijn in vijf dagen en vier nachten vergade ren flink afgezwakt. Zo werd on der druk van met name Frank rijk, Ierland en Groot-Brittannië de vangstquota voor kabeljauw volgend jaar niet met 65 maar met 45 procent verlaagd. Biolo gen adviseerden een totaal vangstverbod voor deze met uit sterven bedreigde vissoort. Mede dankzij Odink wordt de voor Nederland belangrijke tong- en scholvangst nauwelijks beperkt. Volgend jaar mag er vijf procent minder schol in de (advertentie) MENTAAR EHANDEL dheden waren onge- deportaties, moorden krachtingen zonden ten door de wereld. De armee de ineenstorting roegere Joegoslavië be- Inegentig gepaard ging, len van een zeldzame %eid. In een poging het K te doen zegevieren, Joegoslavië-tribunaal Maar zeven jaar na van de Bosnische bur- verliest het tribunaal waardigheid in een ju- oehandel rond één van rolspeelsters, Biljana chuldig aan etnische T. schuldig aan misda- 1 de menselijkheid, wil -Lter Del Ponte een 'deal' Kr haar straf. één van de leidende in het kamp van de 1 Serviërs. Ze stond die isdadigers - Mladic en - terzijde; besloot volop de etnische zuivering jimdorpen en Kroati- 1, wist van de concen- In eerste instantie ook beschuldigd Ie en misdaden tegen ijkheid. Een deel van hten verviel toen ze ide. 1'Items was een daad van 3noed. Plavsic is de eer- itthe leider die erkende Bdaden geen uitwassen uit de hand gelopen rlog waren. Ze erkende a irviërs zo geobsedeerd "T>r de angst slachtoffer Df, dat ze zelf slachtoffers 4) Plavsic was ook één veinige Bonisch-Servi- rs die meewerkte aan Ikkoorden van Dayton, jllemaal redenen waar- gere straf gerechtvaar- tot 25 jaar cel te ei- aanklaagster Del 1 dit proces echter een L Gehoopt wordt dat aier deze druk bereid is gen Milosevic te getui- J' zo wordt de Joegosla- rlog teruggebracht tot )uy\ waar de winst van bekentenis juist had ijn dat er veel meer 1 zijn. ries A LIFE LESS ORDINARY BeoVision Avant 28"/32" DVD Deze BeoVision Avant DVD heeft een geïntegreerde dvd-speler. De mogelijkheid bestaat zelfs om via de ingebouwde Dolby* Digital decoder te genieten van surround sound Home Theater effect van ongeëvenaarde klasse. Leverbaar in vijf verschillende kleuren en aan te vullen met bijpassende luidsprekers. Tevens verkrijgbaar met geïntegreerde videorecorder. Tevens prachtige 'Second Life' BeoVision Avants in Leiden BANG OLUFSEN Lange Voort 11 A, Oegstgeest. Telefoon 071 519 33 33 Botermarkt 25, Leiden. Telefoon 071 512 26 69 BANG 6. OLUFSEN Noordzee gevangen worden dan in 2002 en één procent minder tong. Fischler bepleitte een quo taverlaging met bijna twintig procent voor beide vissoorten. Omdat het goed gaat met de Noordzeeharing mag daarvan in 2003 bijna twee keer zoveel ge vist worden. De staatssecretaris meent dat de afgesproken quota „biologisch zeer verantwoord zijn". Hij benadrukte dat heel de EU een zeedagenregeling voor vissers gaat invoeren. Nederland kent een dergelijke, zij het scherpere, regeling al tien jaar. Kabeljauwvissers mogen in 2003 negen dagen per maand op zee zijn, schol- en tongvissers vijf tien dagen. Volgens Odink is dat de beste garantie dat de EU-lan- den de vangsthoeveelheden zul len respecteren. Tegelijkertijd wordt de controle op illegaal vissen flink aangescherpt. De zuidelijke lidstaten slaagden er in de EU-subsidies voor moder nisering en nieuwbouw van vis sersboten nog twee jaar (tot 2005) te laten voortbestaan. Voorwaarde is wel dat voor ie dere nieuwe boot er minstens één oude uit de vaart wordt ge nomen. Het plan van Fischler om bijna tien procent van de to tale EU-visvloot (circa 100.000 boten) te schrappen, laat daar door langer op zich wachten. (advertentie) leiden - De Leidse statenloze Natascha Adama zit weer in de rats. Binnen vier weken moet ze het land hebben verlaten. Schuldige: minister Hilbrand Nawijn van vreemdelingenzaken. Wrang detail: Na wijn was een tijd haar advocaat. Naast de mens, de minister en de kandi- daat-lijsstrekker blijkt Nawijn nog een vierde rol te hebben waarmee hij zichzelf in de weg kan zitten; die van asieladvo caat. Als minister blijkt Nawijn nu een beroepszaak van de advocaat Nawijn te hebben verworpen. En Adama zit met de gebakken peren. „Het is om je te be scheuren", zegt de Leidse. Triest is het ook. „Ik hef de handen ten hemel. Ik heb zoiets van: Mijn God. Waar moet ik dan naar toe?" Natascha Adama probeert al ruim drie jaar een verblijfsvergunning in Neder land te krijgen. Ze verliest in 1977 de Ne derlandse nationaliteit als ze een aantal jaren bij haar vader in Suriname woont. Bij wet wordt ze Surinaamse. Als ze later haar paspoort verliest en in 1982 na te rugkeer in Nederland - onder andere om er te studeren - haar Nederlandse natio naliteit tracht terug te krijgen, gaat het fout. De Nederlandse staat stelt dat Ada ma Surinaamse was; de Surinaamse staat ontkent. De Leidse raakt verstrikt in een 'bureaucratische mallemolen'. Zonder papieren komt ze vrijwel ner gens. In 2001 wordt ze bijna haar huis uitgezet, omdat ze zonder uitkering huur, gas en licht niet kan betalen. Nadat eerst het Leidsch Dagblad en later andere me dia haar zaak aanhangig maken, schiet de gemeente te hulp. Adama krijgt een speciale uitkering die valt onder het ei gen Leidse vreemdelingenbeleid. De definitieve redding lijkt een verblijfs vergunning op medische gronden. Ada ma lijdt aan een zeldzame vorm van reu ma, de ziekte van Behcet. „Zelden heb ik zo'n schrijnend geval meegemaakt", zegt de advocaat Nawijn in 2001 tegen het Al gemeen Dagblad. De eerste aanvraag was afgewezen en Nawijn gaat in beroep. Na wijn overlegt artsenverklaringen die be wijzen dat de behandeling van de ziekte van Behcet in een ontwikkelingsland als Suriname onder de maat is. Uiteindelijk erkent ook het Bureau Medisch Advies van de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) dat de zij medische hulp nodig heeft, en 'dat Nederland het meest aangewezen land daarvoor is'. Toch pakt het eindoordeel van de IND - met de handtekening van Nawijn - an ders uit. De IND vindt niet dat Adama in een 'acute medische noodsituatie' ver keert, en meent ook dat haar verzekering niet deugt. Omdat Adama een uitkering ontvangt, zit ze in het ziekenfonds. Om dat dat 'uit publieke middelen' wordt be taald, accepteert de IND het niet. „Snapt u het nog? Dit wordt heel raar", zegt Adama's huidige advocaat Jeroen Maas. Vrij vertaald: zonder verblijfsver gunning mag je niet werken, maar om er één op medische gronden te krijgen, moet je weer een verzekering kunnen be talen. „Dat bijt elkaar. En dat van die pu blieke middelen is erbij verzonnen. Dat staat niet in de wet." Maas is bij de rechtbank al een procedu re begonnen om uitzetting te voorko men. Tegen de afwijzing van de IND gaat hij in beroep. De woordvoerder van Nawijnwil twee woorden kwijt: „Geen commentaar." Zondag 22 december geopend van 12.00 uur t/m 17.00 uur «Item zondag 30% korting op alk k/rstartik/ldi m^N\w van Wmsen tuincentrum Herenweg 54 - Warmond 071 - 301 02 82 noordwijkerhout - Burgemeester Polman deelde gratis erwtensoep uit, wethouder De Haas schonk gratis glühwein en ook de warme cho colademelk ging voor niets over de toonbank. Het was gisteravond voor de vijfde maal 'kerstlichtjesavond' in Noordwijkerhout. Het dorpscentrum werd verlicht met waxinelichtjes, kaarsen en vuurkor- ven, die extra tot hun recht kwamen omdat de straatverlichting voor deze gelegenheid was uitgezet. De lichtjesavond is een initiatief van de Noordwijkerhoutse ondernemersvereniging NOV, die ook nog een kerstman in een arrestee bereid vond om zo'n achthonderd kerstca deautjes uit te delen. Foto: Mark Lamers almelo - De 16-jarige Almelose Chantal, die begin dit jaar op zien baarde door twee bedreig de conducteurs in Apeldoorn te ontzetten, zegt op haar school in Borculo te zijn mishandeld. Haar moeder houdt haar thuis. Volgens schooldirecteur F. de Vries is van mishandeling geen sprake. Volgens hem is Chantal, door de KRO genomineerd voor 'Heldin van het Jaar' uit balans. koudekerk aan den rijn - De politie heeft een 34-jarige Alphe- naar aangehouden die ervan wordt verdacht twee jaar lang fietsende scholieren uit Koude kerk aan den Rijn te hebben mishandeld. Als hij met de fiets de scholieren passeerde op het smalle pad bij de Gnephoek, sloeg hij ze in het gezicht. De kinderen die op weg waren naar middelbare scholen in Al phen, liepen hierbij onder ande re bloedneuzen en blauwe ogen op. Enkele scholieren kwamen ten val. Een meisje belandde in de Oude Rijn. De politie heeft hem deze week op aanwijzing van een scholier kunnen oppak ken. De Alphenaar heeft be kend. Zijn motief was dat de scholieren in de weg reden. De verdachte zalworden vervolgd. Alcoholplan Katwijks platform (advertentie) (advertentie) katwuk - Het Platform versla vingszorg wil met de kantines van Katwijkse sport- en wijkver- enigingen een convenant afslui ten over het weigeren van jon geren beneden de zestien bij ac tiviteiten waar alcohol geschon ken wordt. Als weigeren geen optie is, is het niet schenken waar kinderen bij zijn, volgens het platform, een goed idee. Dit is een van de voorstellen uit het Alcoholplan Katwijk dat gis termiddag is aangeboden aan het college van burgemeester en wethouders. Hans Moolen- burgh, voorzitter van het Plat form Verslavingszorg, vindt het veel te vanzelfsprekend dat alco hol wordt geschonken waar kin deren bij zijn. „We moeten er voor zorgen dat de jeugd goed uit kan gaan op een veilige plek." Jaap Kuijt, voorzitter van Quick Boys, ziet voor zijn vereniging geen grote problemenals een dergelijk voorstel wordt doorge voerd. „Wij hebben op de club een jeugdhonk." Afgezien daar van is het alcoholpan voor Kuijt 'geen optie'. „De opbrengst van de kantine is een van onze be langrijkste inkomstenbronnen. Als we geen alcohol meer mo gen schenken in het bijzijn van kinderen, krijgen we grote fi nanciële problemen." Met het Alcoholplan wil het platform voorkomen dat te jon ge tieners naar de fles grijpen. Ook wil het de verkoop van al cohol aan zestien-minners te gengaan en overmatig gebruik voorkomen 'door een veilige en gezonde uitgaansomgeving'. Het plan richt zich op de jonge ren tot zestien jaar, uitgaande jeugd vanaf zestien en ouders van jongeren. Amsterdam, Delft, Duiven en Groningen Op zondag 22 december zijn deze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. HET GROENE WARENHUIS Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9 - 18 uur. v.lKEA nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min.) (advertenties) VIDEO DVD KTV HIFI COMPUTER FOTO CD TELECOM WITGOED door onze correspondent Harald Doornbos new delhi - Dit jaar nog werd Moeder Teresa door de lezers - van het tijdschrift India Today gekozen tot de meest populaire Indiër aller tijden. Maar het plan van de paus om haar heilig te verklaren vanwege een wel zeer wonderbaarlijke genezing die meer op een goocheltruc lijkt, gaat velen hier te ver. Als het aan de paus ligt zal Moe der Teresa, de uit Skopje afkom stige non van Albanese afkomst die tot haar dood in 1997 onder de armen werkte in de sloppen wijken van de Indiase stad Cal cutta, binnenkort zalig worden verklaard en een heilige worden. Gisteren nam het Vaticaan het besluit dat het pad effent voor de zaligverklaring. Daarvoor moet je ten minste een wonder hebben verricht Niet tijdens haar leven, maar na haar dood slaagde Moeder Teresa erin om het wonder te verrichten dat volgens het Vaticaan de basis vormt voor haar heiligverkla ring. Een Indiase vrouw, Monica Besra, had in september 1998 - precies een jaar na de dood van Moeder Teresa - hevige buik pijn. Volgens de vrouw verkeer de ze in doodsnood, maar ging het plotseling over toen ze een medaillon omdeed met daarin het fotootje van Moeder Teresa. Een wonder, riep de vrouw. Ge alarmeerde specialisten van het Vaticaan reisden af naar India, ondervroegen Monica Besra en hebben na jaren van studie be sloten dat het inderdaad om een wonder gaat. Ofte wel: Moeder Teresa voldoet aan de criteria om heilig verklaard te worden. Maar de echtgenoot van Monica - die inmiddels een wereldbe roemde vrouw is - heeft zo z'n bedenkingen. „Het gaat alle maal over niets", zegt een geïrri teerde Seiku Murmu, „M'n vrouw is genezen door de dok ters, niet door Moeder Teresa." Volgens Seiko had zijn echtge note inderdaad hevige pijn toen zij de medaillon met het beeld omdeed. „Maar dat hielp dus niets, de pijn bleef komen en gaan. In het ziekenhuis kregen we medicijnen en toen gingen buikpijn en zwelling over." Ook Prabir Ghosh, hoofd van de Organisatie van Indiase Ratio nalisten, wordt moe van al die 'ongelooflijke verhalen'. „Ik heb er dus een dagtaak aan om al die onzin te ontkennen." Wat betreft het wonder van Moeder Teresa, zegt Ghosh:Als bewezen kan worden dat het kettinkje ook anderen geneest, dan zal onze organisatie al het geld dat ze in kas heeft - 40.000 euro - aan het Vaticaan geven." g| fff||y§yyn cadeaus te qeveWBfig^M weer aangebroken. Verras jezt9f|, 9 en een ander... van 12.00 tot 17.00 uur naar Intratuin. f Met uitzondering van de Superaanbiedingen en de Crown Collection GRATIS VEILIGHEIDSLONT. De folder is vanaf nu verkrijgbaar bij: Voorschoten, Leidseweg 518, woensdag/donderdag/vrijdag koopavond. Ja, ik word abonnee en ontvang d Naam e krant eerst 2 weken gratis. Mrv n Straat Postcode Plaats Telefoon Vo\ (i.vm. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer. 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1