REGIO irasdroger in overtreding liet verwerken paprikaloof JAls je een beetje hart hebtdan geef je een huis9 Themapark Archeon maakt kans op prijs Motie Batehof geeft spanning in coalitie Jacobswoude R5 >vincie dreigt Hazerswouds bedrijf met dwangsom 1 €75,- Gezin uit Noord-Irak verblijft nu al negen maanden in kleine, koude caravan in Zevenhoven H zaterdag 21 DECEMBER 2002 luud Sep swoude-dorp - De schoor- van de grasdrogerij van de Dijkshoorn aan de Hooge- >g in Hazerswoude staat week lang te roken. II- Niet dat directeur Matthijs oom zijn installatie hele- liet mag gebruiken, maar iruikt de drogerij voor de 6 rde spullen. Dijkshoorn 1 dit moment paprikaloof rken tot kattenbakvulling lijnenvoer. En daar heeft hij 2 rergunning voor. 3 oom heeft inmiddels een -verbaal van de politie en a rief van de provincie op ■\arin hem gesommeerd om uitleg te geven over legale praktijken. Doet de l! ïemer dat niet, dan hangt en dwangsom boven het o e grasdrogerij illegaal is draaien, heeft ermee te dat Dijkshoorn al lange nionzekerheid verkeert over zijn vergunning ,,Ik werd van de gemeente naar de provincie ge stuurd en van de provincie weer naar de gemeente", vertelt hij. .Anderhalf jaar lang heb ik ja en amen tegen iedereen gezegd, maar nu is het seizoen begon nen en zit ik met leveringsaf spraken. En als ik niets doe, dan ligt het hier over vier jaar nog steeds stil. Door nu burgerlijk ongehoorzaam te zijn, hoop ik een gerechtelijke uitspraak te forceren." Een woordvoerder van de pro vincie wijst erop dat de provin cie het bevoegd gezag is als het gaat om het drogen van papri kaloof. Daar zijn alle deskundi gen het al een tijdje over eens. De gemeente Rijnwoude heeft de zaak daarom helemaal over gedragen aan de provincie. „Pa prikaloof wordt aangemerkt als een afvalstof en bij de verwer king van afvalstoffen moet je bij de provincie zijn voor een ver gunning. Daar hebben we Dijks hoorn vorige maand nog na drukkelijk op gewezen." (advertentie) Ongehoord! Een aangepast hoortoestei voor Met 5 jaar nazorg en gratis huisbezoek. Voor informatie even bellen: 071 - 5141538 Audio Hoortoestellen Steenstraat 41 -43 2317. BV Leiden De provinciewoordvoerder er kent dat de ondernemer al in mei van dit jaar een vergunning heeft aangevraagd. „Maar die aanvraag is door ons niet in be handeling genomen, omdat het bedrijf een aantal gegevens niet overhandigde." Volgens hem zou de ondernemer er goed aan doen om gewoon opnieuw, en nu helemaal volgens de regels der kunst een aanvraag in te dienen. „Dan gaan we kijken of we een vergunning kunnen ver lenen. Want dat is natuurlijk nog niet zeker." Sterker nog: er is een serieuze kans dat Dijkshoorn helemaal geen vergunning krijgt voor de verwerking van paprikaloof. Want hoewel er op de plek van de fabriek al meer dan een halve eeuw een grasdrogerij staat, wordt de verwerking van papri kaloof tot kattenbakvulling aan gemerkt als een industrieel pro ces. En het is niet gebruikelijk dat zoiets wordt toegestaan in het buitengebied, aan de rand van wat ooit het Bentwoud moet worden. „Ze willen me hier gewoon wegpesten", con cludeert de ondernemer. Dijkshoorn heeft nog tot dins dag de tijd om zijn 'burgerlijke ongehoorzaamheid te verdedi gen. Daarna beslist de provincie of hem eventueel een dwang som wordt opgelegd voor iedere dag dat hij nog illegaal blijft draaien. De ondernemer kan daar voor alsnog niet wakker van liggen. „Da's het risico van het vak. Ik praat niet over geld, ik wil ge woon werken. Bovendien heb ik al een dwangsom van de ge meente aan mijn broek." Een dwangsom van een instan tie die zegt dat ze haar handen helemaal van de zaak heeft afge trokken? „Die dwangsom hebben we al eerder opgelegd", licht de Rijn- woudse wethouder Frank Uljee toe. „Ik neem eigenlijk aan dat die al ingetrokken is of anders binnenkort zal geworden inge trokken. Want wij zijn inder daad geen partij meer." V V. r - Living History in Archeon. Het themapark is - 2 genomineerd «ttris- I tische prijs. Archieffoto: Henk Bouwman alphen aan den run - Het Alphense thema park Archeon is een van de vier kandidaten voor de jaarlijks uit te reiken ToerNED Award. Dat is een prijs voor dagrecreatie- ondernemers in Nederland die zich onder scheiden. „We hebben Archeon genomineerd omdat het park een succesvolle doorstart heeft ge maakt. Daarbij valt ook op dat in Alphen de historie op een speelse manier toegankelijk wordt gemaakt voor iedereen", zegt Jean Jansens namens de organisatie ToerNED. Archeon moet met Land van Ooit (Drunen), Toverland (Severum) en Madurodam (Den Haag) knokken om de titeL De prijzen wor den uitgereikt op de vakbeurs 'Lekker weg in eigen land', die op dinsdag 7 januari in Utrecht wordt gehouden. CDA ziet niets in werkgroep met inwoners die zich bezighoudt met de ontwikkeling van het centrum door Ewout van der Dussen jacobswoude - Een motie van collegepartij CDA die donder dagavond met steun van oppo sitiepartij werd aangenomen, heeft voor de nodige spanning gezorgd in het college van CDA en Gemeentebelang. Zeer tegen de zin van Gemeentebelang wethouder Doky Verhagen nam de raad een motie aan waarin B en W worden opgedragen om gebouw De Wijk en de bijbeho rende gronden in Woubrugge zo snel mogelijk te verkopen aan de Woondiensten Aarwoude. De woondiensten hebben de grond nodig voor de uitvoering van de plannen voor het gebied rond winkelcentrum De Bate hof. De motie baarde opzien omdat het CDA vorige maand nog met Gemeentebelang de plannen voor Aarwoude naar de prullen bak verwees. Het CDA wil dat er op korte ter mijn gebouwd wordt op de plaats van het gebouw De Wijk. „We zijn al zes jaar bezig met plannen aldus Job Groven- stein. Hij kreeg daarbij steun van de VVD. De twee partijen - samen goed voor een raadsmeerderheid - komen daarmee terug op het unaniem genomen besluit van 7 novem ber om pas op de plaats te ma ken met de plannen rond win kelcentrum De Batehof. Alleen voor een kleine uitbreiding van de winkel in huishoudelijke arti kelen en fietsen van Van Raad werd toen een uitzondering ge maakt. In november werd Gemeente belang nog door het CDA ge steund in haar afwijzing van de plannen van de woondienst. De collegepartijen leken af te steve nen op een constructie waarin de bewoners een belangrijke rol krijgen in de plannenmakerij. Fractievoorzitter van Gemeente belang Peter van Hoesel verzette zich dan ook heftig tegen de motie. „Er kan gepraat worden over een andere fasering maar niet over het plan van de woon dienst. Wij willen goed naar de burgers luisteren." Het CDA ziet bij nader inzien niets in een werkgroep van in woners zoals die in Leimuiden is opgezet voor de ontwikkeling van het centrum. Het initiatief dat Gemeentebelang vorige week nam op een avond van die partij, waarbij de eerste mensen zich al voor zo'n werkgroep hebben opgegeven, kan daar door niet rekenen op een raadsmeerderheid. Wethouder Verhagen ontraadde de motie. „De motie is verward en zet de burgers op het ver keerde been. Ze denken dat het sneller gaat en dat is niet het ge val", aldus Verhagen. Ook stelde zij dat directeur Verweij van de woondienst niet meer is geïnte resseerd in de overdracht van de grond en dat de architect van de plannen inmiddels is afgekocht door de woondienst. De wet houder beloofde op 13 januari in de commissie met haar plan nen te komen. Na een schorsing handhaafde het CDA de motie, onder de toe voeging dat 'die niet zo zwaar is bedoeld'. De motie werd die met de zes stemmen van de christen-democraten en de drie van de WD aangenomen. nneke Dijke imisch toilet staat buiten in de open laarnaast een teil, die dienst doet als Met deze kou douchet Hashem Ali aar liever helemaal niet. De botten m, zijn vrouw Rizkiya en hun vier kin- ijn al zo koud. Dat verbetert niet na fcht tegen elkaar aan slapen, want de ^an tocht aan alle kanten. Het gezin ïrd-lrak verblijft sinds maart dit jaar op Aan de familie Van Mastwijk in het fcvenhoven. Zonder uitzicht, want de y ikers zijn uitgeprocedeerd. ^zichtloosheid drijft hen zo langza- id tot wanhoop. Ook de familie Van jk wordt bozer naarmate het langer Jlvoor er hulp komt van hogerhand, onmenselijk. Zelfs een hond en ie- lie aan de drugs is, halen ze met deze u naar binnen. Maar een keurig ge- netjes geïntegreerd is, zenen ze op foetert Mieke van Mastwijk, sheid is vooral gericht aan het adres 0 gemeente Liemeer. Deze gemeente, ingeklemd tussen de Langeraarse en luwkoopse Plassen, voerde op 15 'an dit jaar een uitzettingsbevel uit en amilie Ali Jarjis door agenten uit hun het dorp Nieuwveen verwijderen, minister Nawijn van vreemdelingen- verklaarde Noord-Irak veilig en had ie de voorlopige verblijfsvergunning gezin vernietigd. Het gezin moest terugreis naar Irak regelen en had nger recht op opvang in Nederland, '"He minister. Maar Liemeer had het igsbevel helemaal niet hoeven uit- - vinden Martien en Mieke van Mast- ,5 iden lapt de regels van het rijk tot nu iffeloos aan zijn laars. Van Mastwijk: Nieuwkoop, Ter Aar en Woubrugge ok niet gebeurd. Liemeer had net als ïeenten gewoon moeten afwachten. B waren bang voor straf." De uithuis van de familie Ali Jarjis zorgde voor 7,! rust in de gemeente Liemeer. Buren 'erontwaardigd en klasgenootjes van M eren geschokt door de politie-inval. Btlek B, een jaar nadat ze als politieke lingen asiel aanvroegen in Neder- egen de familieleden een voorlopige ling tot verblijf en een huis in —teen. Waarom ze precies gevlucht 11 Hashem niet zeggen. „De minister oe onze situatie was." Vanuit Nieuw- 68Wgden vader Hashem en moeder Riz- Datiek Nederlandse les, Rizkiya zelfs £en per week. Inmiddels kunnen ze lerdoor prima verstaanbaar maken, n vulde zijn dagen als assistent bij di- (ottenbakkerscursussen, werk dat hij in Irak ook uitvoerde. De vier kinderen - nu 24, 18, 16 en 10 jaar oud - zaten op school en de jongens voetbalden in het dorp. Na de uithuiszetting zwierf het zeskoppige gezin gedurende tien dagen van het ene lo geeradres naar het andere. „Twee hier, twee daar, want niemand kan zes mensen tegelijk hebben", zegt Rizkiya. Vanuit de plaatselijke kerken kwam toen de vraag of de familie Van Mastwijk plek had voor een caravan op haar boerenerf. Mieke's gevoel zei direct 'ja'. Martien van Mastwijk kende de jongens al van het voetbal. „We spelen in hetzelfde team. Ik geef de voorzetten, zij scoren." De caravan werd bewoonbaar gemaakt voor één, twee maanden. Het zijn er nu al negen. Stromend water is er niet en elektriciteit wordt afgetapt van het huis. De dubbele laag vloerbedekking houdt de kou uit een gat in de vloer steeds slechter tegen. Tijdens de vorstperiode waren de ramen ook aan de binnenkant bevroren. Naar de wc gaan in de snijdende kou is al erg, maar douchen in de open lucht helemaal. Soms spreiden ze een zeil uit op de vloer van de caravan om zich daar te wassen. Het aanbod van de fa milie Van Mastwijk om in hun huis te ko men douchen, durven ze uit schaamte steeds minder vaak te accepteren. Gehuil Daar komt bij dat de caravan eigenlijk veel te klein is voor zes personen. Met steeds meer weerzin stapelt het gezin 's avonds de vier stoelen en de salontafel op de bank, om plek te maken voor de matrassen die de hele vloer vullen. Vervolgens houden enkele fa milieleden elkaar wakker met hun gehuil. De jongste zoon van tien jaar huilt vooral veel, zegt zijn moeder, en zij huilt mee als ze het vertelt. „Zijn vriendjes hebben een ka mer die net zo groot is als onze caravan, en zij hoeven niet buiten naar de wc." Overdag zijn de vier kinderen naar school. „Zet hun namen maar niet in de krant, want ze hebben het al moeilijk genoeg", zegt hun vader. De dochter van 18 haalde deze zomer haar vmbo-diploma en volgt nu -een oplei ding tot apothekersassistente, de zoon van 24 wordt opgeleid tot elektricien. In tegen stelling tot de gemeente Liemeer geven de scholen de leerlingen wel voorzieningen. „Sterker nog, ze hebben gewoon een sofi- nummer", zegt Martien van Mastwijk. „De dochter heeft deze zomervakantie bij Albert Heijn gewerkt. Niet door liefdadigheid van die winkelier, maar gewoon legaal." Van de honger omkomen hoeft het Irakese gezin niet. Bij de supermarkt in Nieuwveen staat een doos waar mensen etenswaren in stoppen. De bakker in Zevenhoven geeft el ke dag brood. „Zo bedankt", verzucht Riz kiya. Via de kerken en omwonenden komen andere spullen binnen die ze nodig hebben. Schaamte Maar het valt zwaar zo lang afhankelijk te moeten zijn van anderen. „Wij schamen ons tegenover de familie Van Mastwijk", zegt va der Ali Jarjis. „Wij kunnen niet even naar fa milie gaan. Werken mogen wij ook niet, hoe graag we dat ook willen. Wij willen graag een bijdrage leveren aan de Nederlandse economie, waar problemen mee zijn. Als wij geen hulp kregen van de buren, de kerk, en de familie Van Mastwijk, dan gingen wij dood." Schaamte is nergens voor nodig, be nadrukken Martien en Mieke van Mastwijk keer op keer. „Wij hebben er nog helemaal geen spijt van." Hoe het verder moet, is volkomen onduide lijk. De gemeente Liemeer zit danig met de kwestie in zijn maag, en voert een briefwis seling met minister Nawijn en de Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND), die over de asielaanvragen gaat. „Wij worden hier zo zachtjes aan niet goed van", zegt burge meester Barendregt. „Het hele asieltraject is in handen van de landelijke overheid. Waar om moet nou juist de gemeentelijke over heid die laatste, dramatische gebeurtenis voor haar rekening nemen? Ik wou dat mi nister Nawijn eens op mijn stoel kwam zit ten. Ik vind de manier waarop het rijk met ons omgaat drie keer niks, schandalig, waar deloos. Ik word dagelijks aangesproken door voor- en tegenstanders en het rijk leunt achterover." Geen steun De gemeenteraad van Liemeer heeft er echt over gedubd. De raad hield op 18 november een extra vergadering over de vraag of de fa milie alsnog een woning en financiële steun moest krijgen, of niet. Twee raadsleden van Gemeente Belangen Samen vonden van wel. De overige raadsleden vinden het de verantwoordelijkheid van de landelijke overheid. „Stel dat we ze uit humanitaire overwegin gen huisvesting hadden geboden, dan was dat zonder enig uitzicht op een verblijfsver gunning geweest", zegt Barendregt. „De ge meente zou voor onbepaalde tijd voor deze kosten moeten opdraaien en dat deugt ge woon niet. Daar is geen ruimte voor in de gemeentebegroting en daar is het gemeen telijke geld ook niet voor." In plaats van het geven van financiële steun kiest Liemeer ervoor om de minister, de po litiek en de pers te bestoken met brieven. De minister moet het gezin huisvesting en een verblijfsstatus geven, of op h* vliegtuig naar Irak zetten, zo luidt de boodschap. „Deze zwakke schakel, dat mensen zelf moeten vertrekken, moet uit het beleid. Nu wordt het een zaak van wie de langste adem heeft." Intussen is de familie Ali Jarjis niet van plan zelf op het vliegtuig naar Irak te stappen. „Ze zeggen dat Noord-Irak veilig is. Maar in de tijd dat wij weg zijn, heeft Saddam het gebied twee keer aangevallen", zegt Has hem. De recente oorlogsdreiging maakt hun voornemen in Nederland te blijven alleen maar stelliger. In de vorige oorlog verloor Rizkiya haar broer. „Als ons land veilig is, waarom kiezen wij er dan voor om zo te wo nen?" Daarom blijven ze hun smeekbede richten op de gemeente Liemeer. Rizkiya: „Als je een beetje hart hebt, niet veel, maar een beetje, dan geef je een huis." Met de Neder landse feestdagen in het vooruitzicht wil Hashem graag iedereen die iets voor hen doet, bedanken: „Wij bedanken alle kerken en buren. Prachtige kerstdagen en een ge lukkig nieuwjaar."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17