REGIO Bloemrijk duingebied op bestelling Besmetting lijkt onder controle 't Watertje mag winkels gewoon houden m Betonfabriek Koudekerk viert afscheid gelaten Na de euro opnieuw de klos met premieverhoging i Bijna kerst R5 DANK INWONERS eenkomst e Rijnzone De gemeenten Leiden, roude, Rijnwoude, Al- Bodegraven. de Ka- Koophandel en de ie Zuid-Holland heb- eren de handen ineen i. Ze ondertekenden in huis van Alphen een t komst om met elkaar icten in de Oude Rijn- ian ontwikkelen, len daarvan zijn de an de Maximabrug, ledrijventerreinen en s voor de Rijn Gouwe or gezamenlijk op te hopen ze een krachti- i te maken naar de ho- rheden. tt (straf voor nde caissière q g/alphen - Een gok- le echtgenoot en de ir haar gezin brachten arige Alphense cais- het bestelen van haar ,j er. Tijdens een zitting laagse politierechter de vrouw gisteren dat alle huishoudgeld g om te gokken. De sikreeg een werkstraf. uur een een maand rs irdelijk. Vanwege de iaien thuis stal de Al- anaf midden 1999 re- 0 bedragen van twee gulden uit de kassa, ejgever, een grote dro pten. kreeg vorig jaar in dat er iets niet klopte e£te een camera. Zo vrouw betrapt. Vol- bedrijf heeft de vrouw iele periode dertigdui- den achterover ge ntslag op staande voet >dbedrag lenkracht Paardenkracht, de irugkerende actie iede doel van het Lyceum Oegstgeest, recordbedrag van euro opgeleverd. Co- Ineke van de Sar supertrots is op de die een dag lang de it de mouwen heb- iken. „Bovendien jaar weer dat Oegst- ;evig is. Dit jaar heeft nlijk een inflatiecor- latsgevonden, nooit is ld binnengehaald.'' ingst is bedoeld voor 1 ct dat ook döor de ge- wordt gesteund. Het naar de Braziliaanse s Fortaleza waar isjes op weg worden naar een betere toe- Dor elke euro die tij- it irdenkracht' is opge- ntt de gemeente een lak op tafel. ik zaterdag 21 DECEMBER 2002 leiden/regio - Iedere verzekerde is de klos, maar de ziekenfonds verzekerde bij Zorg en Zeker heid extra. Meer dan welke an dere maatschappij heeft de Leidse zorgverzekeraar de pre mies verhoogd. De 415.000 mensen in het ziekenfonds bij deze maatschappij betalen vol gend jaar 210 euro per jaar meer om onder andere de wachtlijs ten aan te pakken. Nu betalen ze nog 167 euro aan nominale premie, het bedrag dat de verze kerde zelf aan de zorgmaat- schappij betaalt. Dat wordt 378 euro, maakte Zorg en Zekerheid gisteren bekend. Tweehonderdtien euro per jaar erbij, zegt u?", schrikt mevrouw E. Halvemaan uit Leiden. „Dat is niet weinig. We moeten ook al meer dan honderd euro betalen voor het parkeren. Zo blijft er wel weinig over, hoor. Ik begrijp best dat Zorg en Zekerheid meer geld nodig heeft om de wacht lijsten aan te pakken. Ik heb ook elk jaar meer geld nodig. En ik wil ook er best wel meer voor betalen, maar zoveel? Nee. Ik denk erover om een andere ver zekering te zoeken die goedko per is. Weet u er één?" Mevrouw R. de Haar uit Katwijk ondergaat het nieuws van de premieverhoging gelaten. „Weer een lekkere hoop erbij. En dat elke keer weer, het houdt niet op. Weet je, ik vind dit best moeilijk hoor. Als je niet ziek bent, is dit geen leuk nieuws. Maar ik hoor ook wel dat er do den vallen door de wachtlijsten. Dus dat ze daar wat aan willen doen, begrijp ik wel. Maar dat betekent wel dat we weer de klos zijn. We zijn toch ook al ge naaid met de euro, ja toch?" Hans van Dongen, directeur van het regionale consumenten- en patiëntenplatform Zuid-Holland Noord, vindt de premiestijging niet meer dan logisch. „Dit is de consequentie van de wens om de wachtlijsten weg te werken. Als verzekerde zeg je: Wat een hoop geld extra. En misschien had Zorg en Zekerheid zich niet zo moeten profileren als goed kope verzekeraar. Nu lijkt het alsof de premiestijging niet meer normaal is. Maar als pati ent die op de wachtlijst staat, wil je wel het veelvoudige betalen. Als je maar snel hulp krijgt. Ik had vanochtend weer iemand aan de lijn die vijf maanden moet wachten op een operatie. Dat is gruwelijk." Van Dongen verwacht dat het nog niet is gebeurd met de pre mieverhogingen. „Als we vol gend jaar af willen van de wachtlijsten, moet er geld bij. En dat zal zeker gebeuren als de partijen die nu om het hardst schreeuwen dat de wachtlijsten weg moeten, volgend jaar de verkiezingen winnen." ü-i- <v -"*• a s I I leiderdorp - Ook de schapen en vogels in de Boterhuispolder zullen het weten: het is bijna kerst. De bewoners van de Dijkwacht in de Leiderdorpse wijk Leyhof hebben hun huizen zo opvallend versierd, dat het uitstraalt over de provinciale weg N445 en over de weilanden daar achter. Foto: Henk Bouwman door Judy Nihof zoeterwoude - Het plan van de gemeen te Zoeterwoude om winkels te concen- neren in de Dorpsstraat gaat niet ten koste van de winkels aan 't Watertje, aan de rand van het dorp. Winkeliers van 't Watertje waren daar bang voor, omdat ze uit de stukken hadden opgemaakt dat de gemeente van de ondernemers af wil. In het plan staat dat de gemeente in het be stemmingsplan wil regelen, dat de win kelpanden huizen worden. Wethouder Ates heeft de winkeliers inmiddels op het hart gedrukt dat de bakker, de slager, de drogist en de bloemenzaak gewoon kun nen blijven. De zin in het stuk klopt niet. „We hebben ervoor gekozen om winkels te concentreren in de dorpskern, maar er mogen uitzonderingen zijn, zoals aan 't Watertje", zegt de wethouder. Een ondernemer aan 't Watertje die stopt, kan zijn zaak gewoon verkopen, al dus Ates. Of dat nu aan zijn kind is of aan een buitenstaander. Verkopen aan een winkelier in een andere branche kan ook. Het wordt een ander verhaal als een nieuwe eigenaar besluit om in het pand te gaan wonen. Dan geeft de gemeente daarvoor toestemming en krijgt het pand een woonbestemming. Jan van der Geest, bekend van zalencen trum Don Bosco en café De Meester, heeft de gemeente voorgesteld om niet wonen, maar horeca mogelijk te maken in de panden. „Parkeren is daar een pro bleem. Maar ik denk dat de mensen best bereid zijn om een eindje te lopen als ze op 't Watertje lekker kunnen eten." Van der Geest krijgt geen bijval voor dat idee. De gemeente wil liever geen horeca tus sen de huizen, vanwege de kans op ge luidsoverlast. Het CDA en de WD gaven deze week groen licht voor de plannen voor de dorpskern, waar een nieuwe supermarkt, meer winkeloppervlak voor kleine mid denstanders en woningen moeten ko men. Wel wil het CDA, dat de gemeente onderzoekt of het laden en lossen voor de nieuwe ClOOO-supermarkt onder gronds kan. Oppositiepartij PZ verzet zich tegen de plannen. De fractie betwij felt of het allemaal wel financieel haal baar is. PZ-raadslid H. Bfcoij zet boven dien grote vraagtekens bij de winkel van 150 vierkante meter die is gepland in het pand van de C1000. Zij vroeg zich af of de gemeente kan tegengaan dat de super markt die ruimte gaat huren, bijvoor beeld voor een slijterij. Dat zou de nek slag kunnen zijn voor de drankenzaak die al in het dorp zit. Wethouder Ates heeft beloofd dit uit te zoeken. DZH tovert Wassenaars bollenlandschap om tot duingebied h< n{fc Polack ha -u er - Het kleurige bol- M hap langs de Wasse- gerslaan, beter bekend •rtenkamp, heeft de af- Ja maanden plaats moe- 1 n voor een grote zand- 11 eviten, konijnen, orchi- ïgstreeppadden en re en hier in de komende :r verschijnen. En koei- rden, die de boel gaan Duinwaterbedrijf d arid (DZH) werkt op m aan de inrichting van e duingebied zoals hier «st moet zijn, voordat boeren zich vestigden. Hofman, afdelings- inbeheer bij DZH, weet eens de rechte lijnen bollengronden lagen, n weelderig begroeid et%chap moet verschij- eri ;m deze hoek, over een is het hier prachtig met ïe hideeën en een beekje Romend duinwater. Zo at je het bij wijze van tetyo kan drinken." gebeurt, heet nadruk- urherstel'. De histo- itwoorde en gedocu- aanleg van een land- dat vroeger was. .Ergens tussen de ja- 1300 zijn hier 3eSlen en zandvlakten r N Die zijn er tot het be- lijsje vorige eeuw geweest. Het zand afgegraven en ^bollenvelden ingericht. Dj verdween de strand- vel gebied." telt en waterwinning ehj elkaar niet door de velgsmiddelen die voor ^mteelt nodig zijn. De ^sie de bollenboeren ge- °ofetromen het grondwa teren er voor onze water- k- <heel moeilijk uit te krij- )CHiebben daarom beslo- e Me pachtcontracten met lie de afgelopen jaren ia,hiet te verlengen. Som- Hilbrand Hofman, afdelingshoofd duinbeheer bij DZH: „Als je goed bent voor de natuur, zul je daar schoon water vandaan kunnen halen. Zo simpel is het." Foto: Dick Hogewoning mige boeren stopten met hun bedrijven, anderen hebben we moeten uitkopen." Voor DZH gaat de winning van duinwater gelijk op met onder houd en herstel van de natuur in de duinen. Hofman: „Als je goed bent voor de natuur, dan zul je daar schoon water van daan kunnen halen. Zo simpel is het. Het ontwikkelen van de natuur in een duinlandschap is voor ons bedrijf dus belangrijk om goed drinkwater te kunnen leveren." Je kunt een hele filosofische dis cussie beginnen over de vraag of dit wel natuur is. Hofman: Er zijn zowel voor- als tegenstan ders van deze praktijk. We leg gen een basis en laten de natuur daarna zijn gang gaan. De basis is geen theoretisch ideaalbeeld, maar een onderbouwde recon structie van hoe het hier vroeger geweest moet zijn. We hebben stapels historisch kaartmateriaal bekeken en zijn daarna aan de plannen begonnen. Een archi tect heeft het definitieve ont werp getekend en een aanne mer bemoeit zich met de uit voering, wat grofweg neerkomt op het verplaatsen van grote hoeveelheden zand. Ik denk dat je op deze manier uiteindelijk een mooie bijdrage levert aan de cultuurhistorie van dit gebied." In de documenten die aan de basis van het herstelde duinge bied liggen, worden de verschil lende typen duingebied uit el kaar gehouden door cijfercodes. Zo moet zich op sommige plaat sen 'natuurdoeltype du-3.5' ont wikkelen, ofwel bloemrijk gras land. Op andere plaatsen ver wachten de biologen van DZH bijvoorbeeld 'natuurdoeltypen du-3.1' of 'du-3.6'. De natuur lijkt in dit ambtelijke stelsel ver te zoeken. „Ja, het klinkt allemaal heel ambtelijk, maar je moet toch lei draad hebben om de verschil lende types te benoemen. Op de grens van de waterpartijen ont staat een andere vegetatie dan op de toppen van de strandwal. Het is natuurlijk niet zo dat we koste wat het kost die bepaalde typen natuur willen ontwikke len. Als hier iets onverwachts gaat groeien dan laten we dat zijn gang gaan, maar dan moet ik wel zeggen dat we het project als deels mislukt zullen be schouwen. We hebben inmid dels wel de kennis om bepaalde voorwaarden te scheppen waar onder bepaalde duingebied zich goed kunnen ontwikkelen. Duingebied op bestelling zou je kunnen zeggen." De oude strandwal is door DZH weer hersteld. „Hij is wel wat grilliger dan wanneer ze door de natuur gevormd zouden zijn. De oorspronkelijke strandwal zal een stuk rechter en strakker ge weest zijn. Maar ja, het oog wil ook wat." Hier moeten straks verdwenen dieren en planten weer opdui ken. „De bodem is een onvoor stelbaar grote zaadbank", zegt Hofman. ,Als je gaat graven en zand van diep naar boven haalt, komen zaadjes die soms tiental len jaren diep in de grond liggen naar boven en komen zé opeens tot ontwikkeling. Daarom kun nen we redelijk zeker zijn dat de oorspronkelijke plantengroei te rug zal komen, want die zit na melijk gewoon nog in de grond." Hofman heeft ook wel vertrou wen in de terugkeer van de die ren. Wandelend door het gebied ontdekt Hofman sporen in het zand die erop wijzen dat de nieuwe zandvlakte nu al door de duinbewoners bezocht wordt. „Deze kleine hoefjes zijn van een ree. Die beestjes zijn heel nieuwsgierig, 's Nachts lopen ze doodleuk te snuffelen aan de machines van de aannemer. De ze kleine hondachtige pootaf- drukjes hier zijn van vossen. Die komen kijken of er misschien wat dieren te vangen zijn bij het water. Maar omdat het nu dichtgevroren is, zullen ze wei nigvinden." Even verderop zijn langwerpige, kaarsrechte afdnikken in het zand achtergelaten. „Dat moe ten klunende schaatsers geweest zijn", lacht Hofman. „De buurt bewoners komen hier dus ook al kijken, dat is mooi. Het is vanaf maart ook een vrij toegankelijk wandelgebied." Rijnland: geen nieuwe MSRA-gevallen door Janneke Dijke leiderdorp - Het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp lijkt de MRSA- bacterie onder controle te heb ben. Tot nu toe zijn er geen be smettingen bijgekomen op ande re afdelingen dan de couveuse- en kinderafdeling, waar vorige week en afgelopen weekeinde besmettingen bij patiëntjes wer den geconstateerd. Ook onder het personeel is de bacterie nog niet aangetroffen. Een groot deel van de medewerkers is inmiddels getest. Dat de tot nu toe geteste mede werkers goed uit de test komen, is een grote opluchting voor het ziekenhuis. Als de bacterie bij één van hen gevonden zou wor den, zou het probleem zich di rect verspreiden naar het hele ziekenhuis. Schrijnemaekers verwacht de laatste resultaten binnen een week en is hoopvol. Vorige week woensdag werd de MRSA-bacterie ontdekt bij een zuigeling op de couveuseafde ling, een helft van een tweeling. In het weekeinde volgde een pa tiëntje op de kinderafdeling. Het ziekenhuis kondigde meteen een opnamestop af voor de to tale kinderafdeling. Inmiddels is er nóg een besmet patiëntje op de couveuseafdeling bijgeko men: de andere helft van de tweeling. De verwachting is dat het daarbij blijft, meldt woord voerster J. Schrijnemaekers. „Er zijn steeds minder kindjes op de afdeling omdat ze één voor één naar huis gaan. Begin volgende week is de afdeling waarschijn lijk leeg." Zodra een afdeling leeg is, kan het schoonmaken beginnen. Op dit moment worden de voorbe reidingen getroffen. De MRSA- bacterie is ongevaarlijk voor ge zonde mensen, maar kan flinke infecties veroorzaken bij men sen met een verminderde weer stand. De bacterie kan op vele manieren worden overgedra gen: via personen maar ook via gebruiksvoorwerpen als infusen, stethoscopen of speelgoed. Hoe de bacterie bij het Rijiïïand naar binnen is gekomen, is nog on duidelijk en het is de vraag of het ooit ontdekt wordt. Bij de zuigeling werd de bacterie toe vallig geconstateerd. Het Leider- dorpse ziekenhuis kampte al eerder met een besmetting. Op de couveusekamer ligt alleen de tweeling nog. „Ze zijn nog niet zover dat ze eruit kunnen." Mocht het te lang duren voor de couveusekamer leeg is, dan wordt de tweeling mogelijk overgeplaatst naar een andere ruimte in het ziekenhuis. Op die manier kan de couveusekamer sneller worden gereinigd en kan de opnamestop worden opge heven. Schrijnemaekers hoopt dat het ziekenhuis met de jaar wisseling weer 'helemaal schoon' is. door Marieta Kroft koudekerk aan den rijn - De laatste dag dat er betonklinkers zouden worden geproduceerd bij Holcim Betonfabrieken BV in Koudekerk aan den Rijn, was gisteren nog niet helemaal aan gebroken. Door de vorst van de afgelopen week konden de werknemers niet al het cement wegwerken en dus moeten nog enige van hen naar de fabriek aan de Hoogewaard terugko men om zich te storten op het restant. Maar het afscheidsfeest is gisteren wel gevierd: in de kantine met hapjes en drankjes bij de kerstboom. De sfeer op dit jaarlijkse kerst feest was gelaten, zegt één van de aanwezigen. Pers mocht er niet bij. „Nee, dit moment is al moeilijk genoeg voor iedereen", zegt bedrijfsleider Van der Bijl resoluut. Hij weigert verder eik commentaar. Nog een paar productiedagen zijn er dus te gaan, maar daarna is het gebeurd met de bedrijvig heid op de voormalige Bos Be tonfabriek waar eens meer dan 130 mensen werkten. Nu waren het er nog maar vijftien, van wie er negen hun ontslag kregen. De rest kon in één van de andere vestigingen van Holcim terecht. Stagnerende woningbouw, een instortende kantorenmarkt en een verouderde fabriek noopten Holcim tot het besluit om te stoppen met het bedrijf. Eerder dit jaar sloot de directie ook al zijn vestigingen in Gorinchem en Mill. Voorlopig blijven er nog wel vrachtwagens komen en gaan naar de Hoogewaard. De vele betonklinkers die nog op het ruim zes hectare grote ter rein staan opgeslagen, moeten nog worden afgeleverd. Het fabrieksterrein dat van verre herkenbaar is aan de hoge witte silo's met de rode letters Bos, komt te koop te staan. Directeur Barendregt zei enkele weken ge leden nog dat hij zich kon voor stellen dat de gemeente Rijn woude belangstelling zou heb ben om er huizen te bouwen. Maar wethouder Uljee voelt tiaar weinig voor. „Het is daar een industriegebied. Op het ter rein van Holcim kunnen bedrij ven uit de categorie vier terecht (zware bedrijvigheid). Daaraan is behoefte. Het is dus niets voor huizen. Holcim Betonfabrieken BV, dat het hoofdkantoor in Aalst heeft, telde begin dit jaar nog acht vestigingen. De over gebleven vijf, waarvan er één in Alphen aan den Rijn staat, zijn gemoderniseerd. (advertentie) ysiX. - i902 - VAN LEIDEN EN OMSTREKEN De viering van het 100-jarig bestaan van de vereniging Oud Leiden is een enorm succes gebleken. Uw overweldigende belangstelling en/of deelname aan de georgani seerde activiteiten hebben daar in grote mate toe bijgedragen. Het bes tuut is u daarvoor zeer dankbaar en is gesterkt in zijn streven de belangstelling voor de Leidse historie te bevorderen. Onze hartelijke dank Nog geen lid van de Vereniging Oud Leiden? i oud leiden Postbus 917 2300 AX Leiden Word nu lid voor maar 15.43 per jaar.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15