REGIO Kerststal niet langer oubollig maar hi 'Er zijn mensen die denken dat ik in een kasteel woo[ Uit het Nieuws NAVRAAG Het kerstpakket zit in de knel, roepen de grote jongens in de kerst- pakkettenmarkt. Omzetdaling of een tegenvallende, kleine stijging zijn het gevolg van de economische malaise waarin wij ons bevin den. Het eerst bezuinigen we dan op luxe artikelen en daar is het kerstpakket er één van. Er is minder geld te besteden en de gemid delde prijs van een pakket steeg van 22 naar 30 euro. COCKY SCHALK, eigenaar van het Voorschotense Intercédé, doet in relatiegeschenken en zit op dit moment tot over haar oren in de kerstpakketten. Merkt u al dat het kerst pakket in de knel zit? „Nee. eigenlijk niet. Bij ons zijn er juist twee keer zoveel kerstpakketten be steld als vorig jaar. Het is natuurlijk maar net hoe je je inspant, zeker in tijden van economische malaise. Misschien is het juist wel een uitdaging voor de goede verkopers. Dat het pakket dit jaar duurder zou zijn, is geen argu ment. Er is voor welk wat wils, je kunt zelf bepalen hoeveel je te besteden hebt en wat je daarvoor in het pakket kunt stoppen. Voor de prijs hoeft niemand het te laten, denk ik." Geen reden om het te laten, dus. Maar wat is de reden om het doen? „Het is een mooi moment voor de gever om te laten zien dat hij ene klant of een personeelslid waardeert. Voor de ontvanger ver hoogt het de feestvreugde. Het heeft toch iets vrolijks, zo'n doos met allemaal cadeautjes erin. En mensen vinden het leuk om daar in te kunnen grabbelen. Het 'grabbeltoneffect' speelt een grote rol bij kerstpakketten." Nu gaan er geruchten de ronde dat het kerstpakket belast gaat worden als loon in natura. Wat vindt u daarvan? „Dat zou een heel slechte zaak zijn. Een werkgever kan al zo wei nig leuke dingen doen voor zijn personeel zonder dat er belasting over wordt geheven. En het is juist zo leuk en belangrijk voor de motivatie dat je met kerst iets kan weggeven. Ik verwacht dat het zeker gevolgen zal hebben als zo n belasting wordt geheven, want het wordt dan wél flink duurder. Wat ivilt u in uw eigen kerstpakket krijgen? „Nou, ik vind het zelf leuk als er iets bijzonders in zit. Iets wat je normaal niet vindt in een kerstpakket. Daarom importeren wij ook bijzondere producten die je niet makkelijk in Nederland kan ko pen, speciaal voor de aparte kerstpakketten. Wij ontwerpen ook zelf onze pakketten, zodat we de verpakking en de inhoud op el kaar afkunnen stemmen. Zo kun je zien dat er zorg is besteed aan het kerstpakket. En dat vind ik belangrijk als ik zo'n pakket ont vang. Het is een blijk van waardering, en die waardering komt pas echt goed over als je ziet dat iemand er zijn best op heeft gedaan." tekst: Eric de Jager foto: United Photos De Boer UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1977, woensdag 21 december LEIDEN - De Leidse universiteit krijgt begin volgend jaar een Cen trum voor Milieukunde. Dit centrum krijgt tot taak het wetenschappe lijk onderwijs en onderzoek op het gebied van de milieukunde te be vorderen. Daarbij zal het centrum zich richten op concrete maat schappelijke problemen, zoals de waterwinning, de recreatie en het natuurbehoud in de duinen etc. Het centrum is een gezamenlijk ini tiatief van de faculteiten wiskunde en natuurwetenschappen, rechts geleerdheid, sociale wetenschappen, geneeskunde en de centrale in- te.faculteit. Het idee is afkomstig van de vakgroep milieubiologie, die zich al een jaar of zes bezighoudt met het organiseren van interfa cultaire milieucursussen en studiegroepen. Onder de vlag van het nieuwe Centrum voor Milieukunde zal dat worden voortgezet en zo mogelijk verder worden uitgebouwd. Het nieuwe centrum, dat voorlo pig vier jaar mag draaien, heeft, ondanks de forse bezuinigingen aan de universiteit, drie formatieplaatsen gekregen vooreen directeur, een administratieve kracht en een aantal part-time wetenschappelijk medewerkers. Er is ruimte voor het centrum gereserveerd op een eta ge boven het pand van architect H. Kroneman aan het Rapenburg 127. Deze ruimte is onlangs vrijgekomen door de verhuizing van een afdeling van de rechtenfaculteit naar de Hugo de Grootstraat. Anno 1977, woensdag 21 december VOORSCHOTEN - Een kleuter en een leerling van de lagere school sloegen gisteren de eerste paal voor de nieuwbouw van de Emmaus- basisschool en de Titus Brandsma kleuterschool. Aan de Elstlaan op de plaats van de vroegere zgn. Finse school komt de eerste school die gebouwd wordt als kbo-gebouw, de integratie kleuter - basisonder wijs. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO tLd. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie. Id@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.). 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de venwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgevenj Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. ZATERDAG 21 DECEMBER 20 De passie van Piet en Corrie Wijnker voor Maria, Jozef en het kindje Jezus te zien in Noordwijkerhout Ruim dertig jaar sprokkelden Piet en Corrie Wijnker kerststallen bij elkaar. De verzamelwoe de resulteerde in een bonte collectie van 250 stuks uit veertig landen. Ruim honderd kunst en knutselwerkjes worden vanaf maandag ten toongesteld in hotel Leeuwenhorst in Noordwij kerhout. De passie voor de kerststal ontsproot in Piets jeugd. In zijn ouderlijk huis in Venhuizen was kerst een gebeurtenis. „Mijn vader klom voor kerst de stolp op om het mos voor de stal van de noordzijde van het rieten dak te plukken. Mijn moeder haalde de kerstgroep weer van zolder. Na de nachtmis mocht dan ook het kindje Jezus erbij." Tot de jaren zeventig tierde de kerststallencul- tuur welig in Nederland. Toen gooide de secu larisatie roet in het eten. Om verdere leegloop tegen te gaan, moest de kerk getransformeerd worden naar de noden van de moderne tijd. Een kaal, strak interieur was het resultaat. Geen goede atmosfeer voor de gezellige kerst stal. Veel mensen zetten hun groepjes naast de vuilniszak op de stoep. Piet, destijds pastor, zag het met lede ogen aan en redde wat hij redden kon. Gelijk met de collectie groeide zijn interesse voor de geschiedenis van de kerstgroepen. Vol liefde vertelt hij het verhaal van de kerstal. Een verhaal dat begint met Franciscus van Assisi toen hij in het Italiaanse plaatsje Greccio ver bleef. Ongeveer twee weken voor Kerstmis liet Franciscus medebroeder Johannes bij zich ko men en zei:Als je wilt dat we dit jaar in Grec cio Kerstmis vieren, tref dan vlug voorberei dingen en doe precies wat ik je vraag. Ik wil de herinnering oproepen aan het kind dat in Bethlehem is geboren, en zo goed mogelijk met eigen ogen de pijnlijke en behoeftige om standigheden zien waarvan het toen te lijden had. Ik wil zien hoe het daar in een kribbe op stro lag tussen een os en een ezel." Zo was de eerste kerststal geboren. Een aantal jaren later ontstond de eerste le vende kerstal en in 1289 houwde kunstenaar Gambio de eerste kerstgroep uit marmer. Toen de kloosterlingen die groep bewonderden, wil den meer en meer rijke kloosters en kerken ook zoiets. Na de hervormingen van de conci lie van Trent, begin zestiende eeuw, trok de or de van Franciscus met een kerstgroep op zak over de Alpen naar Zuid-Duitsland, Tsjechië, Oostenrijk. De houtsnijders in Oostenrijk had den de kunst van het kerstgroepjes maken op gepakt. Zo kwamen ze begin 1600 in Neder land aan. Pas in de achttiende eeuw deed de kerstgroep in hout of gipsvorm ook zijn intre de in de huishoudens. Veel later ontstonden in een aantal plaatsen fabriekjes die werkten met malletjes. „De kerstgroepen waren duur. Vaak kochten mensen eerst Maria, Jozef en Jezus. Na een jaartje spa ren, kon den dan de koningen worden aangeschaft, en zovoort." De collectie van Piet en zijn vrouw Corrie groeide buitenproportioneel door de cadeau tjes van vrienden en collega missionarissen maar vooral doordat ze nooit terugkeerden van hun vakanties zonder een nieuwe aan winst. Resultaat van deze verzameldrift is een exposi tie die inzicht geeft in de kerstbeleving in de verschillende culturen. Zo heeft een Portugese kerststal altijd een haan op de nok van de stal staan. „Dat komt doordat heel lang geleden een pelgrim in een Portugees dorp overnacht te waar die nacht het een en ander werd ge stolen. De vreemdeling werd beschuldigd en zou worden vermoord voor zijn daad. De man zei 'braad maar een haan. Als hij op het bord ligt zal hij weer op zijn poten gaan staan. En zoals de man het wonder had beschreven zo ge schiedde. De man werd vrijge sproken." Een Poolse kerstgroep heet een Szopka. Het is wonder baarlijk te ontdekken dat de stal de vorj een kerk heeft. Compleet behangen mJ folie en lichtjes achter de ramen, schittf geheel de toeschouwer toe. „In Krakaui den wedstrijden gehouden om de mod stal." De winnende stal krijgt een plekjj historisch museum. De Tsjechen maken van hun kerstal eei dorpstafereeltje. Orkestjes, spelende kil in klederdracht, mannen met karpers, 1 kerstmaal voor de Tsjech, en vrouwen f brood in hun armen. Een nachtwaker grote bijl vervangt de vredelievende eri der gaat de tour langs Spanji Afrika. Frankrijk, Tirol, In} De kerststal is in en magj showd worden, óók in de kamer van ongelovige. De expositie is te bezil van maandag to| 1 januari. Eersf dag is de zaap ten. Openii den: 14.0® 16.30 uil entree Ij Kerststalienverzamelaar Piet Wijnker: „De kerstgroepen waren duur. Vaak kochten mensen eerst alleen een Maria, Jozef en Jezus. Na een paar j ren konden de koningen worden aangeschaft." Foto: Hielco Kuipers j. Jacob Kanbier heeft het te druk met opvoeden om streken uit te halen „Ik wil niet zielig doen. De mensen hebben er geen behoefte aan om achter hun vette kalkoen over mijn ellende te lezen. Zo'n zielig kerstver haal. Schei toch uit. Als mensen me vragen hoe het met me gaat, zeg ik: 'Net als met iedereen. Ik heb mijn ups en mijn downs'. Zo is het toch ook? Maar ik heb het niet gemakke lijk. Sinds een jaar of vijf ben ik al leenstaand vader. Het grootste deel van mijn tijd ben ik bezig met het huishouden en met het opvoeden van mijn twee jongens. Acht en tien zijn ze. Gelukkig kunnen ze ook ge regeld terecht bij mijn ex, hun moe der, maar toch... Het kost veel tijd en energie." „Mijn ontwikkeling als kunstenaar gaat wel door. Ik bÜjf schilderen. Maar helaas, ik moet zo af en toe wel eens een leuk aanbiedinkje voor een tentoonstelling afslaan. Gewoon omdat ik er geen tijd voor heb. Het is moeilijk oppas te vinden. Boven dien, een oppas is heel duur. Geld daarvoor heb ik niet. Ik zit sinds een tijdje in de WIK-regeling, de Wet In komensvoorziening Kunstenaars. Nou, dat is geen vetpot. Na aftrek van huur en energiekosten hou ik ongeveer driehonderd euro per maand over om van te leven. Met twee kinderen, dus ga maar na. Ik moet flink schnabbelen om mijn hoofd boven water te kunnen hou den. Het liefst schilder ik natuurlijk vanuit mijn gevoel, vanuit mijn emotie. Maar dat kan nu niet. Ik schilder geregeld dingen die markt gericht zijn, commercieel. Land schapjes en zo." „In de kunsthandel weten ze dat het slecht met me gaat, financieel ge zien. Sommigen gedragen zich daar ook naar. Als ik met mijn schilderij en langs kom, denken ze 'Oh, hij heeft honger'. Dan willen ze een stuk minder betalen dan vroeger. Ze knij pen je uit, terwijl de winstmarges in de kunsthandel gigantisch zijn. Ge lukkig verkoop ik af en toe zelf wel eens wat, anders zou ik niet meer kunnen leven. Ik vind ook dat ik goe de dingen maak. Al een hele tijd. Ik heb het neo-symbolisme uitgevon den. Jan Bastiaans heeft daar nog een schitterend manifest over ge schreven. Dat bevindt zich in het Stedelijk Museum in Amsterdam. In de wereld van de avant-garde sta ik goed aangeschreven. Conservators van het Stedelijk kochten tien jaar geleden mijn werk al aan. Weet je dat er mensen zijn die denken dat ik in eenkasteel in Wassenaar woon? Ik stonthzo vaak in de krant, ze had den zo vaak over me gehoord. Ik moest wel heel erg succesvol zijn. Weten zij veel dat ik in een acheneb bisj huurflatje woon. Maakt mij niet uit hoor, ik ben niet kapitalistisch in gesteld." „Ik heb wel het gevoel dat het in Ne- Omdat hij het plafond van sociëteit De Burcht beschilderde, omdat hij een oude SDAP-vlag herstelde of omdat hij een schilderij met een bebloed Christushoofd aanbood aan een Parijse kardinaal; De Leidse kunstschilder Jacob Kanbier was geregeld opvallend in het nieuws. Daartussendoor exposeerde hij met grote regelmaat. In en buiten Leiden. Kortom, Kanbier was zonder twijfel een van Leidens bekendste kunstenaars. Maar sinds een paar jaar is het betrekkelijk stil rond zijn persoon. Hij vertoont zich niet zo vaak meer in de stad met zijn ravenzwarte haar, exposeert een stuk minder dan voorheen en haalt nauwelijks nog vreemde streken uit. Met reden, zegt hij. Kanbier is nu 53 en nog lang niet opgebrand, maar de tijd ontbreekt hem eenvoudigweg om flitsend door het stadse leven te gaan. Maar zijn tomeloze energie, die heeft hij nog altijd. Binnenkort horen we wel weer van hem, belooft hij. Jacob Kanbier. Tegendraads en veelbesproken Leids kunstschilder. wiens kubistische kop mei dal asfaltzwarte haar door toedoen van fotograaf Ed van der Fisken over de hele wereld is gegaan. Action-paintcr. expressionist, uitvinder van het neo- symbolisme Kanbier resideert samen met twee andere kunstbroeders in het Leidse Rembrandtatelier. waar hij tussen het schilderen door Japanners en Amerikanen inwijdt in het leven van Rembrandt ,-Als iemand zegt dai hij e« schilderij van mij mooi vindt, zegt mf dat niks. Ik maak geen kunst voor boven I de bank. Mijn kunst moet je in je lijer voelen. Echte schilderkunst heeft altijd j te maken met vibratipi. Echte kunst verandert je een beetje." Uil: Leidsch Dagblad, 20 december 1999 derland de verkeerde kant op gaat. Ik ben nog steeds lid van de PvdA, maar het socialisme is ver te zoeken. Een heleboel mensen hebben het over de puinhopen van Paars. Nou, Kok heeft het niet eens zo verkeerd gedaan als je kijkt hoe het nu gaat. Het staat er economisch veel beroer der voor. Als kunstenaar zou ik het beter hebben in Amerika. Dat klinkt vreemd, maar het is wel zo. Kapita lisme heeft ook zijn goede kanten. Als je daar kunstenaar bent en je zit zonder centen, zeggen ze: 'Joh, geen probleem. Als je wilt schilderen ga je naar dat en dat depot, je haalt er wat verf en wat doeken. Je hoeft niet te betalen, ga maar gewoon schilderen. Als je tien of twintig schilderijen af hebt kom je maar terug.' Zo gaat dat. Je krijgt keurig uitbetaald als je schil derijen zijn verkocht. Minus de ma teriaalkosten uiteraard." „Mijn werk zou het sowieso veel be ter doen in Amerika. Of in Italië, ook een goed land voor kunstenaars. Net als Frankrijk. Nederland is wat dat betreft niks. Het is het enige land te wereld waar het werk van een kun stenaar pas wat waard wordt als hij dood is. In andere landen niet. Daar wonen jongens zoals ik in villa's in de bergen. Nederland is ook het eni ge land ter wereld waar je kleinkunst hebt. Met een kleine 'k'. Erg calvinis tisch, erg bekrompen. In Amerika ben je gewoon ar tist, verder prachtige brief. De envelop had ik niet dicht geplakt, want natuurlijk zou hij eerst door andere mensen worden gelezen. Maar goed, ik schreef een stuk over het belang van de Leidse schilderkunst: Rembrandt, Jan Steen, Gerrit Dou... Kreeg ik een bedankbrief terug van Koningin Juli ana. Het aquarel had een mooi plek je gekregen in Paleis Soestdijk. 'Een Kanbier voor de Koningin' stond er toen in de krant." „Er zijn veel mensen in Nederland die mijn naam kennen. Bij het begin van Paars had je dat gemoord in Rwanda. Toentertijd stond er een houten schutting om het Binnenhof. Ik ben gek op schuttingen, dus het leek me wel wat om daar op te schil deren. Voor Rwanda. Ik er met mijn spullen naartoe. Komt er een veilig heidsman naar mij toe. Ik mocht niet schilderen, zei hij. Ik zeg: 'Loop maar even naar het torentje en zeg maar tegen Kok dat Kanbier hier staat met zijn schilderspullen'. Hij ging, maar zei: 'Je raakt geen kwast aan tot ik terug ben'. Ik wacht tien minuten, hij komt terug en zegt: 'Kanbier, je kunt je gang gaan'. ,,Mooi toch? Ik heb toen een schitterende schildering ge maakt. Met Afrikaanse sym bolen. Met rood, wit en zwart. En met de tekst 'Help Ruanda, geef 55 gul den, giro 555'. Of zoiets. Ze vonden het prach tig. Ik mocht ook zo'n schildering maken in het gebouw van de Eer ste Kamer. De moraal van dit verhaal is na tuurlijk, dat als je iets doet voor je medemens, het later wel eens reve nuen ople- met. Terwijl Nederland toch een iradilu' heeft in de schil kunst waar je U te- U'l ren gen zegt." „Net als Leiden trouwens. Ik weet nog dat er een politiesport- dag was bij Paleis Soest dijk. De Leidse delegatie wilde iets aanbieden aan koningin Juliana. Ze bedachten dat een mooi aquarel van mij wel aardig zou zijn. Dat aquarel deed denken aan die wereldbe roemde grot tekeningen vanLas- ceaux. Ik heb er een brief bij ge daan. Een Jacob Kanbier: „Het is geen vetpot. Ik moet flink schnabbelen om mijn hoofd boven water te kunnen houden." Foto: Henk Bouwman „Kok kende mij van vroeger^ hoorde een keer dat hij sam^t Felix Rottenberg te gast zoufe Radio Rijnland. Daar ben iki naartoe gegaan met een paaj. werkje. Ik zei: 'Ik ben partijgi" van u, en ik kom u wat a an bi Ik zei erbij dat ik in Leiden ei guisd kunstenaar was. Zegt i! vanaf dit moment in Amsterl niet meer'. Ik heb dat gezegij verguisd werd, omdat ik dat; voelde. Nog steeds trouwens mij in Leiden miskend. Ontz miskend. In kunstenaarskriij word ik wel gewaardeerd, ho Maar om eens wat te noemfy nog nooit een expositie geha Lakenhal. Als dat zou gebeuv ik in één klap uit de WIK. Mh moeten me daar niet. Voor dc zichtstentoonstelling van al se kunstenaars, eerder dit jair den ze me ook niet. Ach, ik ar teveel tegen de bestaande ofe ben aangeschopt. Ik heb eefy, een spandoek opgehangen gevel van de Lakenhal: 'Direfc, kenhal, moordenaars". Daa% een heel overtrokken reactiq Stond er in de krant dat ik djj; gevel van de Lakenhal verruk had. Belachelijk. Ik had het doek opgehangen met tweek ses." fb „Maar ach, waardering: het 1 maal zo betrekkelijk. Ik was (jj viteitenleider in De Schakel I geest. Een dagverblijf voor vt delijk gehandicapte kindereir Kerstmis heb ik een keer iet%( ders gedaan. Ik had een ker%, op het podium gezet en oveij< sen. En alle verstandelijk gelh capten waren gekleed in hetr( lakens en zo. Ze hadden aller, een kaars in de handen. Hep0 samen 'Stille nacht, heilige c gezongen, ik speelde gitaar, L den het geweldig en hunk ook. Tranen van emoje lakens waren te koj>a terend. Ik had d van tevorp) tjes laten be$] ren. Daar we een lij gedaan cadeau thuis. D tjes wep overal lei opgehq Wat we gewaar cftt Kijk, alsje dat soofet beurte Herman^

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14