LEIDE Aalmarkt wil van claim gemeente af TiCC gvv De Stemming HERKENT U DIT LOGO? REGIO Biotechnologie richt zich op medicijnen Politie wil 85 nieuwe agenten R1 Leiden jjjSSJjjjj Buren maken ruzie over noodroute Extra licht Petruskerk it en blauw het Wonder van het Licht GioRGt-m i riot t i jveld. Babbeltrucs zaterdag 21 DECEMBER 2002 lacob Kanbier ft even geen voor streken 't Watertje in iterwoude idt winkels Themapark heon maakt op prijs duizend euro lesmarathon Het Driestar College in leeft 9.750 euro bij el- jracht met een nachte- narathon. In de nacht iderdag op vrijdag kre- eerlingen van de derde les van acht uur 's tot acht uur 's och- oor de actie hebben 77 ;n zich laten sponsoren, rengst is bestemd voor irialen en reparaties aan «bouwen in vluchtelin- pen in Thailand. (advertentie) iel u met uw grofvuil? 1 Is het wit- ot bruingoed? Ier vallen alle elektrische apparaten el een stekker ol een hatteni op&ednit Hel Warenhuis. (071524 00 60 tgn de spuien nog brukbaar voor «mand anders7 opbednit Hel Warenhuis. (071524 00 60 de spuien niet direct bruikbaar, ir wel te repareren? opbednit Hel Warenhuis. (071) 524 00 60 gn de spullen niet direct bruikbaar en ook niet te repareren? réepunt Woonomgeving om een afspraak 5165501 ot breng de spullen zeil naar de lUleustraat. J. C de RiipstraaL d Leiden schoon (eer geen boete uw wit- en bruingoed op de juiste wijze aan. i wit- en bruingoed naast if op de wijkcontainer. zwerfvuil geen kans! ien ruimen we Leiden op. Doe mee! leiden - Moet er nu wel of geen nooduitgang komen van het nieuwe snookercentrum aan de Hoge Rijndijk tussen de num mers 32 en 34? Daar draaide het gisteren om tijdens een zitting van de commissie voor de be roep- en de bezwaarschriften in het stadhuis. Op nummer 34 wordt momen teel een snookercentrum ge bouwd op de plek waar het ou de centrum 't Dijkje eerder dit jaar op 18 januari in vlammen opging. Naast de in- en uitgang moet het nieuwe gebouw be schikken over een tweede vluchtroute. Volgens de bouwte kening is die tweede ontsnap pingsweg aan de zijkant gepland tussen nummer 34 en 32, waar een restaurant is gevestigd. De bouwvergunning is inmiddels verleend. En daar snapte de ei genaar van nummer 32 weer niets van. Immers, de vlucht route gaat gedeeltelijk over zijn terrein en hij en zijn buurman zijn het daar absoluut nog niet over eens. De eigenaar van het pand waar in het nieuwe snookercentrum komt, zag echter nog wel een lichtpuntje. Aan de achterkant van het centrum kan namelijk ook een nooduitgang komen, richting Utrechtse Jaagpad. Voorzitter B. Olivier van de commissie voor de beroep- en de bezwaarschriften moest er diep van zuchten. „Wij gaan aan het werk. U hoort nog van ons", zo voegde hij alle partijen toe. Alliantie Crucell en DSM leiden - De twee lantaarns die in de zomer van 2001 door medewer kers van Nuon voor de Petruskerk waren weggehaald, zijn gisteren te ruggeplaatst. De verflaag op de bovenkant was gaan bladderen en is door de fabrikant in Engeland vervangen. Dat duurde even omdat het kleurnummer eerst zoek was. Toen de twee lantaarns afgelopen zo mer terug in Nederland waren, bleken de gemetselde pilaren waarop ze waren bevestigd in bedroevend slechte staat. Na een grondige op knapbeurt was het dan gisteren zover. Beide lantaarns werden voor de kerk teruggeplaatst en meteen op het lichtnet aangesloten. Ge voegd bij de verlichte ster op de kerktoren ziet de buurt er deze dagen extra feestelijk uit. Foto: Mark Lamers door Eric-Jan Berendsen leiden - Een aantal eigenaars van panden in het Aalmarktgebied wil eindelijk onder het zogeheten voorkeursrecht uit. Voorkeurs recht houdt in dat de gemeente Leiden het eerste recht heeft een pand te kopen. Het voorkeursrecht maakt het de gemeente al ruim twee jaar gemakkelijk de handen vrij te maken om een plan voor een groot gebied uit te voeren, zon der dat slimme speculanten of projectontwikkelaars daar on dertussen gebouwen aankopen. „Maar Leiden vervult juist die rol van projectontwikkelaar' betoogde P. Brandt gisteren na mens café De Pijpenla uit de Vrouwensteeg, in het stadhuis voor de commissie voor de be roep- en bezwaarschriften. Brandt voegde eraan toe dat De Pijpenla niet eens in het gebied ligt, waarin de gemeente het Aalmarkt-project wil uitvoeren. „En toch rust er een voorkeurs recht op het pand. Waar haalt de gemeente dat recht vandaan? Namens Leiden betoogde amb tenaar R. van Gulick dat kleinere panden rond het Aalmarktge bied zoals dat waarin De Pijpen la is gevestigd, zouden kunnen worden samengevoegd zodat er grotere zaken in kunnen. „Een opwaardering van het winkelcir cuit", aldus Van Gulick. „Door een aantal kleinere panden in de Vrouwensteeg samen te voe gen wordt bovendien de circula tie van voetgangers tussen de Haarlemmerstraat en de Bree- straat opgewaardeerd, zo ver wacht het college." Brandt be toogde dat juist door dit soort acties de gemeente zelf op de stoel van de projectontwikkelaar gaat zitten. Ook Minerva valt onder het voorkeursrecht, tot groot ver driet van de studentenvereni ging aan de Breestraat. „Als we de nieuwste plannen voor het Aalmarktgebied zien, dan vallen wij overal buiten", zo betoogde een vertegenwoordigster van Minerva. „Waarom dan nog steeds dat voorkeursrecht? Het gebouw vraagt om aandacht en onderhoud en dus ook om dui delijkheid. Want onderhoud heeft geen zin als er tot sloop wordt overgegaan." >lekken genezen niet als rdurend in blijft knij- wijsheid die uit te veel bestaat om op een el te passen. Maar wél ft van het rapport dat ïks-senator Wim de reef over de staat van aarin de Leidse ge- aadsffactie van zijn par- ;rt. tikser Gerard van Hees n maand of twee gele- inuppel in het hoender- Laurier eruit of hij er- hij. Het had te maken politieke houdbaar- urn. Menigeen vindt lie twee weken voor de igen zijn biezen als wet- noest pakken, veel te i de toren blaast. Nor ast een ex-wethouder eval een stille aftocht, bezet in Gerards bele- centrum van de macht iLinks, samen met zijn ekpop Dirk van den ie alleen voor de vorm voorzittershamer in- st houdt. st er dus weg van Ge- Dirk moest bij hem de leveren. Zo niet, dan iet de drie Groenlinks- jn eigen partijtje begin- ijst Gerard en de Mei- Diets. Dan zou het ook djn met de positie van Jnks-wethouder Moha- Ibae. Kortom, er tikte tnentatiebom onder fiks en Wim de Boer I onschadelijk gemaakt, it vooral praktische tips. jhrijf op wat in de fractie kloten anders wordt het jvechten. i,'Verdomme Dirk, we toch..." Dirk: „Nee pers zou Jan wel...". It ik zeggen..." Gerard: it MIJ zeggen..." Enzo- weg, meldt Wim de iedereen kan weer door Er is maar kort bij het zeg maar de blauwe stilgestaan. Er is vooral Maar die duidelijkheid is nog niet zo simpel, zo legde Van Gu lick uit. „Weliswaar is er voor Minerva in de eerste fase van het Aalmarktproject nog geen herbestemming, maar mis schien wel in de tweede fase. U moet nog even geduld hebben welke panden actief gaan wor den ontwikkeld." Of de commissie dat wél kan, moet nog worden afgewacht. „Maar we gaan wel kijken of het voorkeursrecht voor de betrok ken eigenaars niet een beetje te veel van het goede is", aldus voorzitter B. Olivier. (advertentie) door Wilfred Simons leiden - De biotechnologie in Nederland ontpopt zich tot een farmaceutische industrie. Dat is een revolutie voor ons land, dat tot voor kort nauwelijks een ge neesmiddelenindustrie van ei gen bodem had. De deze week aangekondigde alliantie tussen chemiegigant DSM en het Leid se Crucell, die samen 'lichaams eigen' medicijnen gaan maken, markeert de omslag. Dat zegt oud-topman G. van Beynum van Pharming, die nu voorzitter is van het stimuleringsprogram ma BioPartner van het ministe rie van EZ. De meeste biotechnologische bedrijven in Nederland kwamen tot nu toe nauwelijks voorbij het onderzoeksstadium. Pharming stond op de drempel van het grote succes met 'pompase', een geneesmiddel voor de spierziek te van Pompe, maar struikelde voordat het zijn revolutionaire product op de markt kon bren gen. Crucell lijkt het nu wel te gaan lukken, zij het (voorlopig) niet met een geneesmiddel, maar met een productieproces, PER.C6 geheten. PER.C6 is in feite niet meer dan een retort vol menselijke cellen, waarmee allerlei geneesmidde len kunnen worden geprodu ceerd. Crucell kan dat alleen op kleine schaal, maar DSM be schikt over grote productievaten en -technieken om PER.C6-cel- len te laten groeien. Bijzonder aan PER.C6 is dat de technolo gie vanaf het allereerste begin goed is gedocumenteerd en daarom op de Amerikaanse markt is toegelaten door de Amerikaanse Food and Drugs Administration (FDA). De com binatie van snelle productont wikkeling met PER.C6 en een soepele FDA moet leiden tot la gere productiekosten en een verkorting van de tijd dat nieu we geneesmiddelen op de markt komen. Crucell stelt PER.C6 ter beschik king aan andere bedrijven, maar ontwikkelt er zelf ook genees middelen mee. Het gaat om middelen tegen griep (influen za) en verschillende soorten kankers (waaronder borst- en darmkanker). Voorts kan de techniek leiden tot geneesmid delen tegen onder meer nier-, en hart- en vaatziekten. Van Beynum toont zich ronduit lovend over de 'toekomstgerich te' stap van DSM. De Limburgse multinational heeft de afgelo pen jaren de omslag gemaakt van een traditioneel chemiebe drijf naar een farmaceutische onderneming, die zich richt op producten als insuline en anti biotica. Naar zijn idee luidt het partnerschap met Crucell het einde in van laagtechnologische chemische 'buikproductie' (zo als plastics) in Nederland en een heroriëntatie op winstgevender hoogtechnologische producten. De vorming van een farmaceuti- cabranche in Nederland ver loopt op gelijke wijze als zon vijftien jaar geleden in de Ver enigde Staten. De drie 'aanja gers' zijn jonge ondernemers, wetenschappelijk onderzoekers en 'venture capitalists' (banken en vermogende particulieren die risicokapitaal leveren). Hoewel een farmaceutische traditie hierbij volgens Van Beynum ei genlijk 'niet hoeft', is het ontbre ken ervan toch lastig: jonge on dernemers weten niet wat er in het lange proces van idee tot product allemaal fout kan gaan. Het stimuleringsprogramma BioPartner wil dan ook Neder landers terughalen die de afge lopen decennia in de Ameri kaanse biotechnologie een paar keer 'op hun neus zijn gegaan'. „Deze zogeheten serial entrepre neurs brengen een schat aan er varing met zich mee." (advertenties) meer dan 100 soorten PANNENKOEKEN Steenstraat 45-47, LEIDEN ook vestigingen in LEIDERDORP en KATWIJK TV ^17 EST Speciaal kerstprogramma voor het hele gezin. Tot en met 5 januari Artis Planetarium. Mich tinge n020 - 52 33 400 veel over de toekomst gepraat. Waarbij, ondanks de emoties, niet één onvertogen woord ge vallen, is in Wim de Boers rap port te lezen. Juist dat laatste doet het ergste vrezen. Kennelijk hebben de zes elkaar de waarheid nu nóg niet gezegd. Tijdens de ledenverga dering wees dan ook niets op de terugkeer van een teamgeest. Eén voor één verklaarden de zes, na enige aandrang welis waar, dat ze er weer zin in had den. Maar hun lichaamstaal ver ried ze. Nog één oude oer-Hollandse wijsheid en dan houden we ook in de Stemming op met knijpen in blauwe plekken: zachte heel meesters maken stinkende won den. Goed nieuws Het goede nieuws houdt maar aan. Het geld blijft binnenstro men. Wethouder Rogier van der Sande, die in Leiden de schat kist beheert, gaat een zalige kerst en een gelukkig uiteinde tegemoet. Vorige week legden wij al uit hoe de gemeente tientallen mil joenen euro's bespaart op de herinrichting van Aalmarkt en omgeving. Heel simpel, door een kleine zes miljoen euro meer te besteden aah een op zienbarende facelift van Vijf Meiplein en Bevrijdingsplein. Met zo'n mooi winkelcentrum daar, hoefje in de binnenstad niks meer te beginnen. Deze week werd duidelijk dat de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn op wel erg losse schroeven staat. Want voor die snelle en lichte tramlijn van Alphen via Leiden naar de kust is de verdubbeling van het spoor tussen Alphen en Leiden essentieel. De boemel- tjes die er nu rijden staan er re gelmatig op elkaar te wachten. Dat kan natuurlijk niet bij een 'hoogwaardige openbaar ver- voervoorziening', zoals de Rijn Gouwe Lijn in ambtenarentaal heet. Maar uit de wat verlate ant woorden van wethouder Alexander Pechtold (D66) op vragen van raadslid Filip van As (ChristenUnie) bleek deze week, dat niemand weet wie die spoorverdubbeling gaat betalen. De NS zou dat eerst doen, maar het enige dat de spoorwegen heeft gedaan is het verdubbelen van de prijzen. Pechtold veronderstelt in zijn antwoorden aan Van As, dat het ministerie van verkeer en water staat misschien wel in de buidel gaat tasten. Daar zitten ze echt op te wachten nu ze bij het rijk tien miljard moeten bezuinigen. En dat betekent dat de gemeen te weer ettelijke tnilj oenen in de knip kan houden. 2003 Belooft een mooi jaar te worden. In elk geval voor Van der Sande en de schatkist. Vertrouwen Uit: de notulen van de vergade ring de vertrouwenscommissie voor de verkiezing van een nieuwe burgemeester in Lei den, 19 maart 2003. Commissaris van de Koningin (CvdK) Jan Franssen: 'Graag overhandig ik u de enveloppe met de namen van de vier kan didaten die ik voor u heb gese lecteerd. Een makkie deze keer, want na het debacle van de vori ge procedure hebben nog maar vijf mensen het aangedurfd om te solliciteren. Voordat u straks toch weer een afgevallen kandi daat gaat oproepen: ik vind dat clown Bassie, zoals de vijfde man zich noemt, gezien zijn leeftijd echt niet meer in aan merking kan komen voor het burgemeesterschap. Voorzitter vertrouwenscommis sie Conny Broeyer (B) opent de enveloppe met namen. B: 'Eens kijken hoor, de eerste kandidaat. Ach, Harry Groen, dus toch... Hij heeft lef, hoor. En nummer twee: Cees Waal! Die probeert het ook gewoon weer. En hier, nummer drie: Jef Bur ger. Ook al zo'n doorzetter.' Vice-voorzitter Leendert de Lan ge (L): 'Dit is toch wel de nieuwe lijst, hè?' CvdK: 'Zeker, luister maar wie nummer vier is.' L 'Conny, wat zie je opeens bleek!' B: 'Die vuile hypocriet... Die smerige rotzak.' L: 'Toch niet Emile Ratelband, hè?' B: 'De vuile baantjesjager, die doortrapte ploert!' L: 'Geen Bomhoff, in hemels naam geen Bomhoff!' B: 'Remkes zelf! Daarom heeft hij het in december afgewezen. Hij wilde zelf.' L: 'Zeg Franssen, die Bassie mag misschien te oud zijn, maar zijn broer, die acrobaat, is die nog vrij?' Tekst: Wim Koevoet, Aad Riet veld en Wim Wegman Tekening: Maarten Wolterink door Eric-Jan Berendsen leiden - De politie Hollands Midden wil de vacaturestop voor 65 banen die ze eind okto ber heeft ingesteld weer ophef fen. Ook wil het korps volgend jaar geen zestig maar vijfentach tig studenten werven voor de opleiding van allround politie medewerker. Het dagelijks bestuur van het Regionaal College in Hollands Midden is op 12 december ak koord gegaan met deze voorstel len. In oktober was besloten voorlopig 65 vacatures niet in te vullen, omdat het daardoor mo gelijk was de kosten van huis vesting, communicatietechnolo gie en de gemeenschappelijke meldkamer op te brengen. Na de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer heeft het demis sionaire kabinet echter gelden toegevoegd, waardoor de vaca turestop in Hollands Midden kan worden opgeheven en toch een sluitende begroting kan worden ingediend. Ook is het mogelijk om volgend jaar 20 ex tra studenten te werven. Het definitieve akkoord voor dit voorstel moet begin volgend jaar komen van het Regionaal College, de vergadering van de hoofdofficier en 35 burgemees ters in Hollands Midden. (advertentie) Spectaculaire opruiming arco leolux Gelderland ES van besouw auping Fritz Hansen' vitra. Intelübke en vele andere topmerken, kleden, meubels, verlichting Nieuw Nieuwe Rijn 24 Leiden 071 5134671 (advertentie) Doe vandaag mee aan onze puzzel elders in de krant. En maak kans op leuke prijzen regio - De politie waarschuwt opnieuw voor oplichters die door middel van een babbeltruc pincodes ontfutselen. De afgelo pen weken zijn bij de politie Hollands Midden tien aangiftes door bewoners van Alphen en Leiden gedaan. In alle gevallen werden bewoners telefonisch benaderd door een 'bankmede werker'. Eerder waren ook al aangiftes bij de politie uit Kat wijk binnengekomen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13