Premie Zorg en Zekerheid verdubbeld I A HERKENTU DIT LOGO? Russen bekijken Sassenheimse jeugdgevangenis Personeel van Leythenrode jarenlang 'klein' gehouden Cieba Verzekerden 210 euro meer kwijt Uitzicht op witte wereld Burgemeesters: Ingrijpen NS bereid verhoging van Remkes merkwaardig kaartje uit te Stellen De Carisma Shogun. Ongewone tot 60% opruiming bij Co kortm9 Leidsch Dagblad NR. 43111 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 AG 20 DECEMBER 2002 «e traditie voorgoed neerd Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad De gróótste selectie L kantoormeubelen 2000 lil2 showroom! kantoormeubelen van Rijn met SiZ wat te maken en, verven leren lenegal eker van de mst: Volvo t Nederland Ijr Dix en drogen van luwe is een van arlijkste voor een door Nancy Ubert leiderdorp - Het personeel van Leythenrode is ja ren achtereen 'klein' gehouden. Dat zegt interim- directeur Joke Verhagen van het Leiderdorpse ver pleeghuis. Leythenrode is dringend toe aan een 'organisatorische opknapbeurt'. Volgende maand wordt het definitieve reorganisatieplan met de medewerkers besproken. Volgens Verhagen is in Leythenrode te lang ge werkt met een sterk verouderd verpleeghuismo- del. Op de werkvloer kregen de mensen nauwe lijks de kans om 'mee te denken met de organisa tie'. Inspraak was helemaal ver te zoeken. Deze bedrijfscultuur heeft er volgens Verhagen voor ge zorgd dat goed opgeleide mensen niet de kans kregen hun kwaliteiten in te zetten. „Medewerkers raakten flink gedemotiveerd en het ziekteverzuim steeg." De tijdelijk directeur heeft op basis van haar ana lyse en de klachten en suggesties vanuit de ver schillende afdelingen in het huis, een nieuwe werkmethode ontwikkeld. „Het is de bedoeling dat Leythenrode een platte organisatie wordt waarin iedereen zijn eigen verantwoordelijkheden kent en het personeel zijn zelfvertrouwen terug wint." De ziekenverzorgenden en verpleegkundigen ge ven aan dat zij het gevoel hebben dat ze hun be roep weer terugkrijgen omdat zij straks meer voor een patiënt kunnen doen dan hem wassen. Het overgrote deel van de 450 werknemers schaart zich vierkant achter de plannen van Verhagen. Behalve de verpleeghuisartsen. Die hebben in een brandbrief aan de Raad van Toezicht hun be zorgdheid geuit. De medici zijn bang dat de reor ganisatie ten koste gaat van de kwaliteit van zorg verlening. Met dit nieuws haalde Leythenrode de afgelopen periode de krant. Verhagen weigerde toen te reageren op de aanklacht van de artsen. „Ik vond dat we dit meningsverschil binnenshuis moesten uitvechten. Achterafheb ik daar spijt van. Als ik een boekje open had gedaan, was een genuanceerder beeld ontstaan." Pagina R5: 'Florence Nightingale is geëmancipeerd, nu Leythenrode nog' door Roelf Reinders leiden - De nominale zieken fondspremies bij Zorg en Zeker heid stijgen volgend jaar met 125 procent. Verzekerden betalen in 2003 210 euro meer dan dit jaar. De prijsstijging bij de Leidse zorg verzekeraar is fors groter dan de gemiddelde premieverhoging in Nederland. Nu betalen de 415.000 zieken fondsverzekerden bij Zorg en Zekerheid nog 167 euro per jaar aan nominale premie. Dat wordt 378 euro. „Een hele hoge stijging", zegt de Leidse zorgver zekeraar zelf. „Maar deze pre mieverhoging is noodzakelijk om de toegenomen vraag naar zorg te kunnen betalen", aldus woordvoerster M. van der Meij- den. „De kosten van de gezond heidszorg rijzen de pan uit." De nominale premie is het vaste bedrag dat een verzekerde zelf betaalt aan een zorgverzekeraar. Het andere deel van de ziekte kosten wordt ingehouden door de werkgever. Bij de forse verhoging van de nominale premie speelt ook mee dat het kabinet-Balkenende de rijksbijdrage aan de zieken fondskas heeft verlaagd. „Balke nende stort 700 miljoen euro minder in de kas", zegt Van der Meijden. „Dat is heel veel min der. Terwijl de zorgverzekeraars wel de zorg moeten blijven ga randeren." De premieverhoging van 125 procent bij Zorg en Zekerheid is fors hoger dan de verhogingen die de meeste andere verzeke raars in Nederland doorvoeren. De gemiddelde verhoging van de premies bedraagt zo n tach tig procent, aldus de koepelor ganisatie Zorgverzekeraars Ne derland. Zorg en Zekerheid er kent dat de verzekerden in de Leidse regio meer dan gemid deld bij moeten betalen. „Dat wij de premies extra verhogen heeft te maken met de sterke stijging van het aantal behande lingen in de ziekenhuizen in on ze regio", aldus Van der Meij den. De premiestijging voor de 33.000 particulier verzekerden bij Zorg en Zekerheid ligt op ge middeld 12,5 procent. Van der Meijden: „Hoe de verhoging voor particulier verzekerden uit valt, is afhankelijk van de leeftijd en de hoogte van het eigen risi- ST. MORfTZ - Een steenbok kijkt uit over het witte berglandschap. Het besneeuwde beeld staat op een van de bergtoppen in het Zwitserse St Mortiz waar de wintersportcondities als uitstekend worden beti teld. De ANWB verwacht intussen chaotische toestanden op de toe gangswegen naar de Alpen. Vooral in de richting van de populaire Oostenrijkse en Franse skigebieden moeten de vakantiegangers met lange files rekening houden. Foto: AP/Arno Balzarini IAENTAAR f DMHOFF Ikenende ('Hij is een man. Noem mij een tspraak van hem') wil onderzoekt of oud- imhoff zijn ambtsge- geschonden. In zijn schenen boek 'Blinde apt Bomhoff vrolijk dL Zijn boek, dat eer- 'Blinde rancune' had taat vol met citaten ran de ministerraad, imen mag dat niet Balkenende zich wel door op strafvervol- dringen. eft zijn politieke frus- lekker van zich afge- De oud-hoogleraar eel op. met de non-va- mee hij zijn 87 Haag- wrbrachL Zijn obser- Zalm ('bedrieglijk'), ('amoreel'), Van lereider'), De Boer en een gemis aan so- gentie. Bomhoff lijdt tere contactgestoord- lem als vice-premier 1 gespeeld bij het be- le eenheid in de LPF. ld bestaat geen grote l politieke testamen- yorm. Een goede uit- 8 voormalig PvdA-mi- Ihijn, die - na de IRT- 194 - ook volop citeer- ideringen van de mi- Die publicatie was lanleiding voor straf- Van Thijn beperkte ilitieke kwesties, die clang niet in gevaar )ok de politieke me- Bomhoff geven geen nen prijs, maar bie- Icht in de invloed van C verhoudingen op rocessen. Politici zijn mensen. dat politici ook ach- itwoording afleggen ben en laten. Ze be- openbaarheid daar- enst Hoe meer boe- teter het is. Dreigen rvolging is daarbij uit en, kennelijk, geterg- ïde laat zich niet van i kant zien. Net zoals n zijn boek zegt hij deren en dat zegt uit- és over hemzelf. ider (advertenties) Voor wie nog meer wil... - Vanaf €18.990,- Katwijk aan Zee, Auto Dijksman Katwijk B.V. Leiderdorp, Automobielbedrijf Oudshoorn B.V. Brandstofverbruik: Carisma 1.6 gem 7,4 1/100 km (1 op 13,5), C0< 176 www mitsubishl motors.nl De ongewone opruiming is begonnen! Nu enorme korting op Cappellini. Gelderland. B&B Italia. Leolux, Cassina, Hülsta. Giorgetti. Minotti en vele andere topmerken. Maar ook ongewone korting op bedden, accessoires en verlichting. Zoveel voordeel, dat mag u niet missen! Binderij 2, Amstelveen, 020-6412505 www covanderhorst.nl Maandag vanaf 13.00 uur geopend Donderdag koopavond. co van der horst; leiden/anp-gpd - Het Neder lands Genootschap van Burge meesters (NGB) vindt het in grijpen van minister Remkes bij de burgemeestersbenoe ming in Leiden 'merkwaardig'. „In de praktijk draagt de ge meenteraad vaak maar één kandidaat voor", zei NGB- voorzitter J. Pop gisteren. Voor Remkes was dit 'geaccep teerde praktijk', aldus Pop. Vol gens de voorzitter had de mi nister zelfs het voornemen de wet aan te passen. Formeel moeten twee kandidaten wor den voorgedragen, maar de tweede persoon is meestal kansloos en trekt zich daarom terug. Ook wil Remkes het refe rendum afschaffen. De minister oordeelde woens dag dat de voordracht van Har ry Groen als kandidaat-burge meester in strijd was met de wet, omdat de gemeenteraad alleen Groen naar voren schoof en het referendum over het burgemeesterschap had afge last. Hij wil dat de raad de pro cedure rond de benoeming overdoet. Deze week volgde Maarssen het voorbeeld van Leiden door, eveneens zonder referendum, alleen Hans van der Sluijs, nu "burgemeester van Noordwijk, als nieuwe burgemeesterskan didaat in Den Haag voor te dragen. Gisteren deed Tiel het zelfde met de enige burge meesterskandidaat Steven de Vreeze. Met dit verschil dat Tiel wel twee kandidaten had uitge kozen, maar één van hen haak te af. De geplande volksraad pleging was daardoor overbo dig geworden. Of Van der Sluijs en De Vreeze (oud-wethouder in Leiden, en burgemeester in Enkhuizen, die bovendien ook in Leiden solliciteerde) worden be noemd, of net als Groen op nieuw moeten solliciteren, is nu de vraag. De gemeentebesturen van Maarssen en Tiel zien geen re den om de benoemingsvoor drachten in te trekken: „Wij wachten gewoon het antwoord van de minister af', melden de woordvoerders unaniem. Het ministerie houdt zich nog op de vlakte. „De benoeming is een zaak van de minister. Het wachten is op zijn besluit." Pagina Ri: Procedure voor burgemeesters benoeming is een rommeltje utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwegen zijn bereid de prijs verhoging van 1 juli volgend jaar uit te stellen als het ministerie van verkeer en waterstaat in ruil de verhoging van de zogeheten infraheffing (14 miljoen euro) naar achteren schuift. De infra heffing is de bijdrage die de NS betalen voor het gebruik van het spoor. Het spoorbedrijf wil de prijsstij ging van 4,15 procent door schuiven naar 14 december 2003. De NS eisen dan echter van minister De Boer dat hij de verhoging van de infraheffing ook naar die datum opschuift. „Het mooie van dit voorstel is dat het ministerie en de NS evenveel lijden", aldus de woordvoerder. De NS laten in de komende veertien dagen minder treinen rijden. Volgens de NS zijn tus sen 23 december 2002 en 4 ja nuari 2003 diverse treinen over- (advertentie) Doe mee aan onze puzzel van a.s. zaterdag en maak kans op leuke prijzen! bodig omdat er minder mensen gebruik van de trein in de kerst vakantie. Met name de extra treinen in de spits vervallen. Reizigersorganisatie Rover is daar boos over. Rover vindt ook dat treinreizigers op stations on voldoende worden geïnfor meerd over vertragingen en ont regeling van treinverkeer. Vooral de stationsomroeper laat het af weten. Rover hield afgelopen zomer op zeven belangrijke sta tions een onderzoek. Tachtig procent van de treinen reed op tijd. Toch kwam in Amsterdam, Leiden en Utrecht nog steeds een kwart van de treinen niet op tijd aan. In Utrecht en Leiden maken de stationsomroepers de meeste fouten. De toptien van vertragingen die Rover in de zo mer heeft samengesteld wordt gedomineerd door Utrecht. De trein tussen Utrecht en Leiden kwam in 52 procent van de ge vallen te laat aan. Verder staan de treinen tussen Leiden-Haar- lem (40 procent), Amsterdam- Utrecht (30 procent), Utrecht- Gouda (29 procent), Rotterdam- Den Haag (28 procent), Utrecht- Amersfoort en Amersfoort-Am- sterdam (27 procent) en Utrecht-Hilversum (24 procent) in de ranglijst Band K-otic stopt ermee Hilversum - De populaire tie nerband K-otic stopt ermee. Mojo Concerts maakte gisteren bekend dat de groep op 26 ja nuari het laatste concert geeft. K-otic kwam in 2001 voort uit het Yorin-televisieprogramma Starmaker. Daarin werd een groep jongeren klaargestoomd voor succes. Het debuutalbum van de groep kwam op 1 bin nen in de Mega Top 100. Man gewond door vuurwerk sommelsdijk - Een 28-jarige man is in Sommelsdijk op Goe- ree-Overflakkee ernstig gewond geraakt door een vuurwerkon geval. De man raakte zijn hele rechterhand en een groot deel van zijn linkerhand kwijt. Vol gens een woordvoerster van politie ontplofte een aantal strijkers terwijl het slachtoffer het vuurwerk vasthield. Van der Lee mag blijven rijnsburg - Burgemeester Van der Lee mag in Rijnsburg blij ven. Dat heeft een meerderheid van de gemeenteraad gister avond besloten. Eerder lekte uit dat de vertrouwenscommissie verdeeld was over de herbenoe ming van Van der Lee op 16 mei 2003, vanwege de buiten echtelijke escapades van de burgemeester. De uiteindelijke beslissing wordt genomen door de minister van binnenlandse zaken. Frequin opgepakt in tuin Duisenberg Amsterdam - SBS-programma- maker Willibrord Frequin is vanmorgen gearresteerd in de tuin van de familie Duisenberg in Amsterdam. Volgens de poli tie zwaaide Frequin daar met een Israëlische vlag en weigerde hij, door de politie gesom meerd, het terrein te verlaten. Tv-redame wellicht zachter Hilversum - Reclamemakers hebben de handen ineen gesla gen om een oplossing te vinden voor de grootste ergernis van tv-kijkers: het hoge geluidsvolu me van de reclame. Ze hebben een werkgroep opgericht die di verse opties bespreekt. Printerinkt goedkoper brussel - De Europese Unie maakt de inktpatronen voor printers goedkoper. Het wordt de marktleiders op dit gebied - Hewlett-Pacard, Epson en Ca non - verboden hun prijzige pa tronen te beveiligen tegen na- vullen door goedkopere con currenten. Het verbod moet in 2004 van kracht worden. (advertenties) KERSTNACHT in de PIETERSKERK Thema: GOD's ZOON 18.30 u.: kinderviering 20.30 u.: vroege dienst 23.00 u.: late dienst door Ema Straatsma sassenheim - Ze hebben het uitstekend voor elkaar, denk je, bij beluistering van de woorden van generaal Grigori Vladmi- rovitsj Zjeludov. Het gevangeniswezen in de republiek Udmurtië, onderdeel van de Russische federatie, is geheel hervormd, heeft een open karakter en is humaan van opzet. Wat komt zo'n man eigenlijk doen op werkbezoek in Nederland, in de Sassenheimse jeugdinrichting Teylinger- eind? Misschien stellen Zjeludov, en zijn colle ga Ludmila Ivanovna Zonova, de zaken iets rooskleuriger voor dan ze zijn. Am nesty International begon eind oktober een wereldwijde campagne om aandacht te vragen voor de schending van men senrechten in Rusland, met name in Tsjetsjenië. Nederlanders die gevangenis sen in Udmurtië en elders in Rusland hebben bezocht drukken zich lang niet zo positief uit als Zjeludov, die in zijn ge boorteland verantwoordelijk is voor re cente hervormingen in het gevangenis wezen. „Toen ik de eerste keer in een gevangenis in Moskou kwam, dacht ik na vijf minu ten: ik rooi het niet. Qua stank leek het op een visafslag en het was donker en benauwend." Die woorden komen van Frans van den Brand, van het Nether lands Management Cooperatioq Pro gramma, organisator van de Russische toemee door Nederland. Hij was vorig jaar op bezoek in Udmurtië. „Die huizen van bewaring daar zijn rattenholen. Ze zitten met z'n zestigen op één zaal. En de kinderen in de jeugdinrichtingen zitten met zes of tien op een kamer." Hoe anders is het in Sassenheim, waar de muren helderwit zijn en het zonlicht aan alle kanten naar binnen schijnt De mu ren zijn behangen met kleurige tekenin gen van de jeugdige delinquenten (jon gens van 12 tot 18 jaar) die hier vastzit ten. Buiten beschikken de jongens onder meer over een voetbalveld van kunstgras. Afgezien van alle afgesloten deuren, ziet het er heel vriendelijk „Mag je hier ook roken?", vraagt de gene raal aan een 16-jarige jongen die vastzit wegens straatroof. „Meerderjarigen wel, minderjarigen moeten toestemming hebben van hun ouders." Zonova wil weten waarom de jongen iemand be roofd heeft. Hij wilde het niet doen, maar het gebeurde voor hij er erg in had, is het antwoord. Zjeludov wenst de jongen, in het Russisch, het allerbeste. De tolk ver taalt: „Zorg maar dat je hier nooit meer terechtkomt." De jongen denkt van niet, al is het de tweede keer dat hij iemand heeft beroofd. De psychologen van Tey- lingereind zijn door de rechtbank inge schakeld voor een persoonlijkheidson derzoek. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Postcode Telefoon (i v.m. controle nabezorging) 'et* Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi] automatische betaling is mqn nk-gironunvner 712141 Jl "H 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1