Onverwacht toch CAO-akkoord NS ECONOMIE 1 Topdrukte bij prijsvergelijker ziektekosten Reorganisatie moet Heineken in top drie houden 'Grotere rol overheid bij pensioenen nodig' Rabobank ziet kans sterk herstel econoif Staatssecretaris: Nit is Rupsje Nooitgeir Ouderen zijn bang voor pinautomaat Nederlander eet vaker buitenshuis Flinke EU-boete voor Intech EDM EU laat weer Chinese vis toe Nettoloonstijging Nederland laag Toyota verwacht recordverkoop Banenverlies bij Vrumona Olieraffinaderij op Curacao stilgelegd In 27 maanden 6 procent meer loon Kantoor onder stolp McDonald's in rode rijft; X I fa kan 1 ASML schrapt 1450 ba? Groningen - Bijna 40 procent van alle ouderen tussen 60 en 90 jaar pint nooit. Ze zijn bang voor het gebruik van een geld automaat. Ouderen die wel geld uit de muur durven te halen hebben vaak hulp nodig bij het 'flappen tappen'. Dit blijkt uit onderzoek van Rijksuniversiteit Groningen onder 283 oudere Groningers. Volgens onder zoekster Kamphuis hebben ou deren ook grote behoefte aan sociaal contact. Ze ontvangen hun geld het liefst persoonlijk aan de balie van een bankme dewerker. Ouderen houden evenmin van het opnemen van grote bedragen, uit vrees die te verliezen of beroofd te worden. dongen - Nederlanders eten steeds vaker bij pompstations, bedrijfsrestaurants, cafés en an dere horeca- en cateringsinstel lingen. De uitgaven zijn in vijf jaar gestegen met 19 procent tot 15,7 miljard euro dit jaar. Dat hebben het marktonder zoekbureau GfK en het Centraal Bureau Grootverbruikleveran- ciers (CBG) gisteren bekendge maakt. Vooral de verkopen in pompshops en stationswinkels groeien spectaculair met onge veer 17 procent per jaar. straatsburg - De Europese Commissie heeft zeven bedrij ven, waaronder het Nederland se Intech EDM, beboet voor onderlinge prijsafspraken op de markt voor speciale grafieten. Intech EDM kreeg een boete van 980.000 euro. Het Duitse SGL Carbon betaalt als 'aan voerder' weliswaar het meest, namelijk 10,8 miljoen, maar door mee te werken aan het on derzoek kreeg het een 'korting' van 35 procent. Van speciaal grafiet wordt industrieel ge reedschap voor de luchtvaart en de elektronica gemaakt brussel - De Europese Unie opende gisteren weer voorzich tig haar grenzen voor een aan tal Chinese visproducten. Ge kweekte vis, garnalen en paling komen er echter nog steeds niet in. Ook kip, konijn en honing blijven voorlopig niet welkom. Begin dit jaar sloot de Unie de grenzen, eerst voor vlees en la ter voor vis, omdat er resten van het in de EU verboden anti bioticum chloramphenicol in zaten. Amstelveen - De nettoloonstij- ging in Nederland zal volgend jaar de op een na laagste in Eu ropa zijn: 1,2 procent. Alleen Portugal zit nog lager. Dat is gisteren bekendgemaakt door Mercer HRC na een wereldwijd onderzoek naar looncijfers bij multinationals. In Nederland verwacht Mercer 4 procent ho ger loon en een inflatie van 2,8 procent. In de meeste landen is de loonstijging 1 tot 3,5 procent boven de inflatie. nagoya - De Japanse autofabri kant Toyota verwacht volgend jaar een recordaantal van 5,8 miljoen wagens te verkopen. De toename van 5 procent komt door een stijgende vraag uit de VS, verklaarde president Cho gisteren. In eigen land rekent de fabrikant ook op groeiende verkoop. Toyota verplaatst ove rigens steeds meer productie naar het buitenland. De over zeese productie stijgt in 2003 met 15 procent tot 2,5 miljoen. bunnik - Bij frisdrankfabriek Vrumona in Bunnik verdwijnen de komende twee jaar 50 tot 75 arbeidsplaatsen. Gedwongen ontslagen zijn niet uitgesloten. Vrumona, onderdeel van het drankconcem Heineken, schrapt de banen om de kosten te verlagen, zo hebben de vak bonden te horen gekregen. Dit moet leiden tot een verbetering van het rendement. Het bedrijf telt nu circa 525 werknemers. Willemstad - De olieraffinaderij Isla op Curasao wordt stilge legd. Volgens minister-presi dent Ys kan dit op termijn ern stige gevolgen hebben voor Cu rasao. Door stakingen in Vene zuela ligt de aanvoer van ruwe olie al bijna twee weken stil. Mede hierdoor is er geen export van brandstofproducten naar de regio mogelijk. Voor de ex port is de raffinaderij afhanke lijk van opdrachten van olie maatschappij PdVSA in Cara cas. Maar daar wordt gestaakt. woensdag 18 decemi amsterdam/anp - Heineken doet er alles aan om in de topdrie van grootste brouwerijen in de wereld te blijven. Het concern richt daarom een nieuwe afdeling op, die zich speciaal moet bezighouden met fusies en overna mes. Dat heeft een woordvoerster van het concern be vestigd. Heineken is met het Belgische Interbrew en het Zuid- Afrikaanse South African Breweries (SAB) in een strijd verwikkeld om een plek op het erepodium. Eerder cfit jaar werd het van de tweede plaats gestoten door Inter brew. Heineken voelt de adem van SAB in de nek. Het Amerikaanse Anheuser-Busch (Budweiser) is veruit de grootste brouwer ter wereld. De oprichting van de afdeling fusies en overnames maakt onderdeel uit van een grote reorganisatie die Heineken op het hoofdkantoor in Amsterdam wil door voeren. De afdeling export gaat grotendeels op in de veertien landen- en regioteams. De exportmanagers gaan daarin samenwerken met de lokale brouwerijen van Heineken. Ook de andere afdelingen, zoals financi en, marketing en communicatie, worden onder de loep genomen. Het concern heeft inmiddels de centrale ondernemings raad om goedkeuring van het plan gevraagd. Bij de re organisatie zijn 400 mensen in Amsterdam en 200 men sen die werken op de afdeling export op Schiphol be trokken. Volgens de woordvoerster heeft de reorganisa tie niet tot doel om personeel te ontslaan. Als er al per soneel moet afvloeien gaat het volgens haar 'om indivi duele gevallen'. De strategie is ingezet door de nieuwe bestuursvoorzit ter A. Ruys. Hij wilde per land of regio een team van managers hebben. Nu werken de afdeling export en lo kale brouwerijen naast elkaar. Ruys, die eerder K. Vuur steen als topman opvolgde, wil zich met nieuwe pro ducten en marketing richten op jongeren. Sinds zijn komst heeft Heineken enkele brouwerijen overgenomen en vergrootte het zijn belang in andere buitenlandse bierbrouwers. den haag/anp - De meeste Ne derlanders hebben een pensi oengat, maar weten dat nauwe lijks. Om de duidelijkheid voor de burger te vergroten moet in formatie over opgebouwde rechten komen in een pensioen- register, waarvoor de overheid verantwoordelijkheid draagt. Ook moeten bestaande fiscale regelingen aangepast worden zodat werknemers zelf tekorten kunnen dekken. Die aanbevelin gen staan in het rapport 'Zorgen voor morgen' dat een commis sie onder leiding van oud-mi nister Vermeend vandaag pre senteerde. Vereenvoudiging van de wetge ving verdient absolute prioriteit. Door de administratieve romp slomp komen uitvoerders maar moeilijk toe om pensioentekor ten te berekenen. Dat hoort wel tot hun plicht, aldus de com missie, die de pensioenproble men bekeek in opdracht van het Verbond van Verzekeraars. „Bij velen bestaat onvoldoende inzicht in de financiële situatie na de pensionering. Veelal wordt pas - met de pensioenda tum in zicht - duidelijk dat spra ke is van een tekort Vaak is het dan te laat om nog passende maatregelen te treffen", aldus het rapport Van een pensioentekort is spra ke als de werknemer na zijn Commissievoorzitter Vermeend. Foto: ANP/Robin Utrecht pensionering minder dan 70 procent van zijn laatst verdiende loon ontvangt. Die 70 procent is een maatschappelijk aanvaard niveau, niet alleen in Nederland, maar ook elders in Europa. De overheid is nu bezig met een versobering van de oudedags voorzieningen, zo constateert de commissie. Vermeend wil ech ter absoluut niet tomen aan de 70-procentsnorm en de jaarlijk se opbouw van 2 procent. Een werknemer van 35 jaar heeft dat nodig om zijn pensioen op te bouwen. utrecht/gpd/anp - Vakbonden en de directie van NS Reizigers hebben tegen alle verwachtingen de afgelopen nacht toch een ak koord bereikt over een nieuwe CAO. Een publieksvriendelijke ac tie die voor zaterdag was aange kondigd, is daarmee van de baan. De bonden kondigden het 'lu dieke protest' afgelopen maan dag aan, vlak voor het verlopen van het ultimatum dat zij aan de directie van NS Reizigers had den gesteld. Na een informeel beraad nodigde het bedrijf de bonden onverwacht uit om gis teravond toch de onderhande lingen te hervatten. In het akkoord dat vannacht werd bereikt, krijgen de 11.000 werknemers van NS Reizigers 6 procent extra loon over een pe riode van 27 maanden: van ok tober 2002 tot januari 2004. Ver der betalen de NS meer aan de ouderenregeling zodat 55-plus- sers vier dagen kunnen werken en heeft het rijdend personeel een harde garantie op werkze kerheid. Voor niet-rijdende NS'ers heeft de directie daar voor intenties uitgesproken, al dus onderhandelaars van FNV Bondgenoten en WMC. Volgens NS kost de CAO het be drijf niet aanzienlijk meer dan een eerder eindbod dat aan de bonden was voorgelegd. Boven dien strookt het met het sociaal akkoord dat bonden en werkge vers onlangs sloten. Dat ging uit van gemiddeld 2,5 procent loonstijging in 2003. „De looptijd van 27 in plaats van 18 maanden biedt het be drijf rust. Daar zijn we ontzet tend aan toe", aldus NS-woord- voerder M. Jonker. „We zitten niet te wachten op een arbeids conflict" De bonden zijn gematigd tevre den over het bereikte akkoord. Zij eisten aanvankelijk 4 procent vanaf oktober 2002 en nog eens 2 procent vanaf oktober 2003. De vakbonden zeggen wel blij te zijn met de lange duur. „In deze tijd van teruglopende economie denk ik dat we er goed aan doen om langlopende goede afspra ken te maken", aldus A. van den Berg van FNV Bondgenoten. Dat hij de gevraagde 6 procent loonstijging niet in de gewenste anderhalf jaar krijgt, wordt vol gens hem gecompenseerd door de hogere toeslag. WMC-onderhandelaar D. Cijs is ook tevreden. De dreiging met acties heeft volgens hem gehol pen om de NS-directie aan tafel te krijgen voor nieuwe onder handelingen. Hij is ook blij met de lange duur van het akkoord. „Nu kunnen we eens rustig over andere dingen praten." „Dit akkoord is eigenlijk een beetje mager, maar niet te ma ger gelet op hoe Nederland er economisch voor staat," aldus CNV-bestuurder W. Kusters. Over de loonsstijging is Kusters redelijk tevreden, maar over de baangaranties voor het niet-rij- dend personeel is hij minder te spreken. „Op dit punt heeft NS Reizigers nauwelijks thuisgege- arnhem - Langs de A12 bij Arnhem wordt een bijzonder kantoor- en bedrijfspaviljoen gebouwd. Over het halfron de gebouw krijgt een enorme glazen facade. De lucht tus- sen het glas en het kantoor wordt in de winter opge warmd en vervolgens gebruikt in het gebouw. De grote stolp houdt bovendien het lawaai van de snelweg buiten. Het complex omvat 4000 vierkante meter kantoor en 1500 vierkante meter showroom. Foto: ANP/Vidiphoto haarlem/gpd - Nederlanders zijn massaal op zoek naar een goed kope ziektekostenverzekering. De forse premiestijging die voor vol gend jaar is aangekondigd is aan leiding voor velen om de eigen polis te vergeleken met die van concurrerende verzekeraars. En dat leidt tot topdrukte bij prijs vergelijker verzekeringssite.nl in Haarlem. De onafhankelijk werkende prijsvergelijker heeft uit eigen onderzoek becijferd dat de pre mies voor ziektekostenverzeke ringen volgend jaar gemiddeld 11,7 procent stijgen. Koepelor ganisatie Zorgverzekeraars Ne derland toonde zich al eerder bezorgdjwerdeze prijsstijging n?et dubbele cijfers. Particulier verzekerden kunnen volgens Erik Hordijk, die drie jaar geleden op een zolderkamer in Limmen begon met de site, per jaar samen 313 miljoen euro besparen. Die besparing is mo gelijk door bewust te zoeken naar een verzekering met een gelijkwaardige dekking als de huidige maar tegen een lagere premie. Het gemiddelde voor deel dat op een polis te behalen is, schat Hordijk op 368 euro per jaar. Voor het eigen onderzoek heeft verzekeringssite.nl in totaal 25 verschillende soorten huishou dens, bijvoorbeeld op basis van gezinssamenstelling, genomen en daar de premiestelling van alle Nederlandse zorgverzeke raars op losgelaten. Buiten be schouwing bleven de wettelijk vastgestelde premiedelen, die overigens ook fors omhooggaan maar voor iedereen gelijk zijn. Verzekeringssite.nl wil alle parti culier verzekerden die niet col lectief zijn verzekerd, zoals bij voorbeeld met een voordeelpak ket via de werkgever, informatie bieden. Hordijk schat dat ruim de helft van de particulier verze kerden in Nederland tot zijn doelgroep behoort. Veel verzekeraars moeten hun premiestijging nog melden aan hun klanten. Die stijging toont al enkele jaren een fors stijgende lijn. De premiestijging kan door de meeste verzekerden worden gebruikt om zonder opzegter mijn per 1 januari te wisselen (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... jc< -Bli oak brook/anp - De Ameri kaanse hamburgerketen Mc Donald's zal in het vierde kwartaal voor het eerst in zijn geschiedenis verlies lijden. Dit is het gevolg van een begin vorige maand aangekondigde reorganisatie, waardoor 175 restaurants dichtgaan en 600 banen verdwijnen. De reorganisatie kost McDo nald's 435 miljoen dollar, zo schatte de directie gisteren. De kosten worden ten laste gebracht van het vierde kwar taal, waardoor het verlies in die periode uitkomt op 5 tot 6 dollarcent per aandeel. Het nieuws leidde tot een daling met 8 procent van de beurs koers van McDonald's tot 15,99 dollar. Analisten gingen tot dusver nog uit van een winstgevend kwartaal. McDonald's spreekt in een ïi verklaring van 'een ti jaar'. Het concern hee S ge tijd last van tegen B1 ontwikkelingen in foodindustrie. Consumenten laten ra zondheidsredenen de n en de Whopper steed n links liggen. McDon 10 bovendien verwikkeld rz; prijzenslag met Burj en Wendy's waardoo sultaten teruglopen, McDonald's nam een maand afscheid van stuursvoorzitter Jack berg omdat hij er slaagde het tij te kerenhc berg stond door een [i dalende aandelenkoei >n grote druk om op te Hij is opgevolgd difin Cantalupo. Hij wil \n: maand zijn toekomst ontvouwen. utrecht/anp - De Nederlandse economie zal zich in de loop van 2003 herstellen, hoewel de opleving waarschijnlijk mager zal zijn. Cruciaal is het herstel van het algemene vertrouwen. Als die sterk opklaart, bestaat de kans zelfs dat wij een verrassend sterke opleving van economie en beurzen tegemoet kunnen zien. Dat stelt de grootste Ne derlandse bankorganisatie in haar Visie op 2003. „De onrust die er bestaat, is niet alleen op rationele gronden ge baseerd", stelde Rabo-bestuur- der H. ten Cate gisteren bij de presentatie van de Visie. Gezien de fundamentele kracht van on ze economie lijkt het huidige la ge vertrouwen volgens Rabo meer op achteruitwijken ge stoeld dan op vooruitzien. Als het om exacte cijfers gaat, voorspelt Rabo een inflatie van 2,5 procent, een groei van 1,5 procent en een onveranderde particuliere consumptie. Hoofd Stafgroep Economisch Onder zoek W. Boonstra noemt deze getallen 'relatief pessimistisch'. De kans op een diepe recessie acht Rabo klein. Vergelijkingen met recessieve perioden in de jaren 80 en 90 vindt Boonstra mank gaan. De Nederlandse economie staat er een stuk ster ker voor dan tijdens eerdere conjuncturele dieptepunten. De fundamenten zijn gezond. Ne derland kent nu een structureel lagere werkloosheid en een ho gere arbeidsparticipatie in een veel flexibelere arbeidsmarkt i Verder zijn de overhehj en veel beter op orde inflatievooruitzichten stiger. Hierdoor ligt d v< marktrente op een lager peil. Nagenoeg overal in zal er volgend jaar s»4( van een aantrekkend reel herstel. Die mo^ei ingeleid door een oj de investeringen in door de scheefgroe schuldpositie in de VS t gebouwde overcapaci e het langer duren voqdi een trendmatige groeh den bereikt De VS zu mende jaren minder heen de aanjager vat nationale conjunctuiQ ropa zal het meer da moeten doen. l Rabo waarschuwt dairi het verwachte herstejp onzekerheden is on*?i lijkt niet veel nodig onB« ge aarzelende oplevP kiem te smoren. Het |t nale klimaat kan teg&i loonkosten ontwikkfv; ongunstig en er zij(Bi wichtigheden op dö markt. Verder moetaE blemen met de del pensioenrechten won lost. Ook de verslag schuldpositie van de baart zorgen. „Maar H lemaal meevallen", all stra. Hij vindt het hl- maat al te somber enfc dat er veel geld ondel sen zit. d )r den haag/anp - Energiebedrijf Nuon gedraagt zich als 'Rupsje Nooitgenoeg' door bij de Twee de Kamer te blijven aandringen op hogere subsidies bij het ma ken van groene stroom. Dat zei staatssecretaris Wijn van econo mische zaken gisteren in de Tweede Kamer. Hij verhoogde niet opnieuw de subsidies per kilowattuur die volgend jaar moeten ingaan en dan gelden voor tien jaar. Wel moest Wijn de Kamer toezeggen in de loop van volgend jaar te bezien of de subsidies in 2004 omhoog kunnen. Nuon dreigde maandag af te zien van ruim 1 miljard aan in vesteringen in windenergie, als het kabinet zou vasthouden aan de subsidies. Eerder dreigde Nuon samen met Shell om af te zien van een groot windmolen park in zee. Wijn zei dat de instituten ECN en KEMA eerst samen bereke ningen hebben gemaakt over de noodzakelijke hoogte van de subsidies om de investeringen in groene stroom rendabel te maken. Na kritiek van de ener giesector werden verfl tarieven verhoogd. 0 van de Tweede Kamr verhoogde tarieven P eens onderworpen aaM afhankelijke analyse', lil Volgens Wijn hebbenj' giebedrijven een zwf1 ingezet. Hij verweet1 Nuon, een 'unfair pi1 in de subsidiestrijd P over het windpark iP subsidie van 6,8 cenf' wattuur voor stroomt op zee zou veel te vP en volgens beide bed0 nimaal 7,7 cent moeff gen. Volgens Wijn blijft hP 6,8 cent, maar wistent ven dat er ook nog eei beschikbaar is uit lag of wel verlaging van |j rende energiebelastk Bij elkaar is dat 9,7 cel meer dan de 8 een Shell en Nuon mocht# toen ze besloten tot? van het park. BovencP subsidie gelden tot 2d1 eerder slechts sprak# subsidie tot 2010. 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl van verzekeraar. Hordijk benadrukt dat zijn prijs vergelijking onafhankelijk is. De namen van de verzekeraars wor den niet genoemd. „Wie een of ferte aanvraagt na zelf een prijs vergelijking te hebben gemaakt, krijgt via ons informatie van de gekozen verzekeraar. De meeste verzekeraars betalen ons in ruil daarvoor een bedrag per offerte. Maar er zijn ook enkele verzeke raars die niet met ons willen sa menwerken. Als we hun premies toch heb ben, gebruiken we die ook bij de prijsvergelijking. En wil de ver zekerde een offerte van zo'n be drijf dan bestaat daarvoor ook een mogelijkheid." Hordijk stelt dat de prijsvergelijker op jaarba sis gemiddeld 2000 keer per dag wordt gebruikt ('aangeklikt'). Behalve ziektekostenverzekerin gen vergelijkt Hordijk ook auto verzekeringen. veldhoven/anp - Chipmachine fabrikant ASML schrapt wereld wijd 1450 banen. In Nederland gaan 350 banen verloren. Dat heeft het in Veldhoven gevestig de bedrijf vandaag bekendge maakt. De reorganisatie houdt in dat wereldwijd 22 procent van de banen verdwijnt en in Neder land 10 procent. FNV Bondge noten en CNV Metaal en Elektro noemen het banenverlies treu rig en willen gedwongen ontsla gen voorkomen. Volgens de FNV heeft het bedrijf, toen het nog goed ging in de halfgelei derindustrie, op te grote voc,t geleefd. inisatie druil ïtiro op dei tweede ha' De reorganisatie c miljoen euro 1 voor het 2002. Deze voorziening zal, verlagen, maar de 1 niet aantasten, zegt AS^ De maatregelen trefft nië het meest, waar met de activiteiten ini( Jose als Scotts Valley, bij elkaar 750 mensen'' ASML is tot de reorgaj noodzaakt doordat dej dermarkt al voor het tereenvolgende jaar Desondanks stelt het' jaar honderd machine verkopen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8