KNVB blij met WK voor junioren SPORT Vice-voorzitter van Barcelona vertrekt Haarlem Basketball Week: terugkeer van een verloren zoon Zware klimtijdrit in slotweekeinde Vuelta Oceanië krijgt directe plaats op WK voetbal NEC velt RBC in negen minuten Gretha Smit wil eerst helemaal fit worden Bond wil van toernooi een feest van en voor de jeugd maken da Silva IX iparta is na Nour- iok David Men- ijt aan Ajax. De ttvolle midden- it in de winterstop iterdamse club, id van dit seizoen |s verhuurd, daar buiten of de spe- pcht. In het ko- Jar heeft trainer ian de tijd om Dva te beoordelen, f speler graag be- t weet dat het tiële nood met de huur staat en blij [iedere speler die Ihce wil bijdonk :enerbahce heeft voor Pierre van Turkse club, in 'van de Cham- :egenstander van idervindt in haar spits van de Rot te lijven concur- lere Europese Fenerbahce •nige officieel in ld. De kans dat vertrekt, lijkt raarlozen. Fey- itter Jorien van al laten weten itract met zijn I" populaire aan- termijn wilver- Hooijdonk zelf jrschemeren daar te hebben. iitel iosch losch is gister- geworden van (iodetitel in de •e Bosschenaren roor niet in actie :hts als Volen- ;k bij TOP Oss, iten verschil iou die ploeg Den 1 feestje afhou- n won wel, met 0- punten van Sal- )uhsaine, maar ïnoeg voor de pe- ging naar de Kruys die afgelo- jnaar Roda JC ver- p Vloet opvolgde. i ook ïoetballer Jraziliaan Ronaldo ^ladrid door de |j voetbalbond jtot wereldvoet- ^jaar. Ronaldo keeper Oliver lansman Zinedine [et was de derde PSVer de on- :eeg. Eerder ge- 996 en 1997. Hij ■reldkampioen ;rkaste van Inter- Jr Real Madrid, lub de wereldbe- Jeams en werd de- In twee dagen ge- bpees en wereld- 4 het jaar. Linsi is definitief •toemd tot secre- Itvan de FIFA. Dit ir Sepp Blatter idrid bekendge- atser vervulde de Éiterim, sinds Mi nuten de afgelo- itrd ontslagen door Cufinnen had de wilijk van corrup- woensdag 18 december 2002 zeist/gpd - Nog varend op de golven van het financiële succes van Euro 2000 heeft de KNVB gisteren weer een prestigieus voetbaltoernooi in de wacht ge sleept. Met de revenuen van het EK als onderpand stelde Neder land met succes zijn kandidatuur voor het WK voor spelers onder 20 jaar in 2005. De KNVB wreef zich gisteren in Zeist glunderend en zelfvergenoegd in de handen. Met recht. Na het wereldkampi oenschap is de mondiale strijd voor junioren met 24 deelnemen de landen en 52 wedstrijden het op één na voornaamste toernooi onder auspiciën van de wereld voetbalbond. Nederland, dat met Trinidad en Tobago in de slag was voor het WK, ontvangt de smaakmakers van de (verre) toekomst tussen 21 mei en 11 juni 2005 met open armen. Het WK voor beloften - spelers geboren op of na 1 janu ari 1985 - is tenslotte een ultiem podium voor toptalenten. Bij het WK in Argentinië, vorig jaar, deden de Argentijn Javier Savio- la (Barcelona), de Chileense Feyenoorder Sebastian Pardo, de Finse aanvaller Mikael Fors- sell (Chelsea), de Franse spits Djibril Cissé (Auxerre) en Aja- cied Rafael van der Vaart van zich spreken. Een toernooi van de jeugd is in de optiek van de KNVB vooral een toernooi voor de jeugd. De KNVB ziet het WK als uitvloeisel van een eerdere belofte. Hoewel de officiële afrekening na tus senkomst van de fiscus nog moet plaatsvinden, hielden Ne derland en België gezamenlijk 19 miljoen euro over aan Euro 2000. Bondsvoorzitter Jeu Sprengers deed al direct de toezegging dat de winst zou terugvloeien naar Ronde van Spanje 2925 kilometer madrid/afp - Een klimtijdrit in het slotweekeinde is wellicht be slissend voor de eindzege in de Ronde van Spanje van 2003. In het etappeschema dat gisteren in Madrid werd gepresenteerd, valt op dat de vlakke tijdrit op de slotdag is vervangen door een rit in lijn met start en finish in de Spaanse hoofdstad. Een dag eerder is de cruciale klim naar de Alto de Abantos. De Vuelta van 2003 telt liefst vier tijdrittten. Op 6 september wordt het startschot gegeven in het Noord-Spaanse Gijon met een ploegentijdrit. Twee andere tijdritten worden verreden rond Zaragoza (6e etappe, 40 km) en Albacete (13e etappe, 53 km). Cruciaal is de klimtijdrit een dag voor het slotdefilé in Madrid. Op zaterdag 27 september wacht de renners een race tegen het uur werk over 12 kilometer naar de top van de Alto de Abantos, ge legen op 1670 meter hoogte. „Een prachtige aankomst en misschien de gelegenheid voor Europa moet inleveren madrid/rtr - Oceanië krijgt voor het WK voetbal 2006 een recht streekse kwalificatieplaats. Tot nu toe moest het sterkste land van het continent nog een be slissingswedstrijd tegen een af gevaardigde uit een ander we relddeel spelen. Kind van de re kening zijn Europa en Zuid- Amerika, die beide een halve plaats moeten inleveren. Dat betekent dat zij niet langer via een beslissingsduel een extra plek kunnen verdienen. In 2006 spelen nu veertien lan den uit Europa. Aan de dertien via de kwalificaties wordt gast land Duitsland toegevoegd. Van de Zuid-Amerikaanse federatie de jeugd. Behalve het Master- plan is het WK voor junioren volgens de KNVB een ultiem be stedingsdoel. Op een begroting van iets meer dan 12 miljoen euro zullen eventuele tekorten - bij de hui dige stand van zaken ruim vier miljoen euro - worden opge hoest door de Stichting Euro 2000. Tenzij nieuwe geldschie ters worden gevonden. Harry Been, algemeen directeur van de KNVB, rekende gisteren een 'smal budget zonder franje' voor. „Het zal niet meevallen de exploitatie rond te krijgen. Maar dat is ingecalculeerd. Het moet een feest voor de jeugd worden. Dat willen we op alle vlakken la ten blijken." In de toegangsprijs bijvoor beeld. De prijzen zullen variëren van vijf tot maximaal vijftien eu ro. Daarvoor wordt het publiek nota bene twee WK-duels achter elkaar (vermoedelijke aanvangs tijden 18.00 en 20.30 uur) voor geschoteld. Ter verhoging van de door de KNVB verwachte feestvreugde kiest de voetbal bond voor stadions in de pro vincie. Been: „Liever een vol sta dion met 8000 fans, dan een halfvol met 15.000." De KNVB gaat vrijwel zeker voorbij aan de stadions die bij Euro 2000 een rol speelden. Geen jeugd-WK dus in Amster dam, Rotterdam, Eindhoven en Arnhem. De bond selecteerde voorlopig de toekomstige nieu we stadions van AZ en FC Gro ningen, alsmede die van NAC, Heerenveen, FC Twente, Roda JC, NEC, Willem II en FC Utrecht. Stadion Galgenwaard, in 2005 goed voor een capaciteit van 24.500, maakt volgens Been de grootste kans op de finale. „Maar dat wil niet zeggen dat andere stadions bij voorbaat zijn uitgesloten. We kiezen in de loop van volgend jaar de stadi ons die het beste en gezelligste pakket presenteren." In de vreugdedansjes op de bu relen van de KNVB bleef bonds coach Dick Advocaat niet ach ter. „Het is enorme stimulans voor de Nederlandse jeugd om jonge talenten uit de beste voet ballanden van de wereld met ei gen ogen te zien." Of Advocaat zichzelf belast met de begeleiding in aanloop naar 2005 - Oranje is automatisch ge plaatst voor het toernooi - is on duidelijk. Zijn contract loopt tot het EK in Portugal in 2004. Kwa lificeert het Nederlands elftal zich niet, dan houdt hij de eer aan zichzelf. „De toewijzing van het jeugd-WK overvalt me een beetje, maar het lijkt me duide lijk dat we intern snel een aantal belangrijke stappen moeten ne- mij om de leiderstrui te pak ken", reageerde Aitor Gonzalez, de winnaar van dit jaar. „Ik zou graag met het gouden tricot de volgende dag in Madrid star ten." In totaal krijgt het peloton onge veer 2925 kilometer voor de 1de- zen: acht ritten gelden als vlak, negen als bergachtig. Zes keer wordt er gefinisht bovenop een berg. Spektakel mag worden verwacht in de achtste rit als in Frankrijk de bekende Tourcols Aspin, Peyresourde en Portillon wor den aangedaan en de finish ligt in het skioord Pla de Beret. Een dag later wordt in Andorra geklommen naar de top van de Envalira op 2400 meter hoogte. Zoals de laatste jaren gebruike lijk zijn de etappes van de Vuelta bijna altijd tussen de 140 en 170 kilometer lang. De langste rit is de zevende tussen Huesca en het Franse Cauterets over 190 kilometer. Het is de eerste van vier Pyreneeënritten. komen vier deelnemers. Ook Brazilië moet zich in de strijd mengen, aangezien de titelver dediger niet langer rechtstreeks geplaatst is. Afrika blijft staan op vijf plaatsen, Azië op 4 1/2. Noord- en Midden-Amerika winnen een halve plaats en ko men uit op 3 1/2. Uit deze stre ken kan zich een land plaatsen via een play-off tegen een kan didaat uit Azië. In Duitsland ne men 32 landen deel aan de we reldtitelstrijd. De laatste keer dat een land uit Oceanië zich kwalificeerde voor een WK was Nieuw-Zeeland in 1982. Australië slaagde er in zich in 1974 te plaatsen. Youssouf Hersi toont zijn vreugde, nadat hij NEC op 1-0 heeft gezet. Foto: ANP/Olaf Kraak nijmegen/anp - In negen minu ten heeft NEC gisteravond in De Goffert RBC Roosendaal geveld. Tussen de 59e en 67e minuut scoorde de thuisclub drie keer. Twee keer door Hersi, de derde door invaller Zonneveld. NEC posteerde zich door de 3-0 winst weer stevig in de middenmoot van de eredivisie. De uitslag had aanzienlijk hoger kunnen uitvallen als de Nij meegse aanvallers De Nooijer, Hristov en Wisgerhof beter wa ren omgegaan met hun kansen, maar zij waren onvoldoende scherp. NEC kon zich wat aanvallende bloopers permitteren, want RBC stelde aanvallend niet zo veel voor. De Brabantse club was wel met aanvallende bedoelingen gekomen, gezien de 3-4-3 op stelling voor doelman Aerts. De combinaties met leuke acties van Wooter waren best aardig om te zien, maar ze reikten zel den verder dan de 16-meterlijn. De Nijmeegse doelman Genten aar kwam nauwelijks in gevaar. Pas in de slotminuten moest hij een afstandsschot van Van der Sloot stoppen. barcelona/gpd - Vice-voorzitter Gabriel Masfurroll wil niet lan ger medeverantwoordelijk zijn voor het beleid bij voetbalclub Barcelona. Hij heeft gisteren zijn ontslag aangeboden aan voor zitter Joan Gaspart. Masfurroll is de vierde vice-president die het zinkende Barga-schip verlaat sinds Gaspart ruim twee jaar ge leden aantrad als voorzitter. Masfurroll is niet de enige bin nen het bestuur die het oneens is met de lijn Gaspart-Van Gaal. De oppositie is de laatste weken fors gegroeid en de druk op de voorzitter om af te treden wordt elke dag groter. Ook de familie van Gaspart wil dat hij zijn func tie neerlegt. Zijn gezondheid heeft te lijden onder de zware druk. Gaspart geeft zelf toe dat hij medicijnen gebruikt om de stress de baas te worden. Niet alleen rond Camp Nou wordt er flink op los gespecu leerd, ook in de rest van Spanje wordt de crisis bij de Catalaanse club breed uitgemeten. Daarbij passeren alle denkbare scena rio's de revue. Dat Gaspart weg moet, staat voor vriend en vij and vast. Onder zijn bewind heeft de club drie trainers ver sleten zonder een titel te halen. Zijn weinig doortastend optre den toen rivaal Real Madrid Bar- ga's beste speler Figo wegkaap te, heeft laten zien dat hij niet de man is die een voetbalbedrijf met de omvang van Barcelona kan leiden. De positie van Van Gaal is veel minder duidelijk. Hoewel socios en kranten schreeuwen om zijn vertrek, denkt het bestuur daar iets genuanceerder over. Be langrijk probleem daarbij is om midden in het seizoen een op volger te vinden die de club uit de crisis kan halen. De namen van vrije trainers die worden ge noemd zijn niet erg indrukwek kend. Een tweede punt is van financi ële aard. Van Gaal de laan uit sturen kost Bar ga een dikke vier miljoen euro. De vorige keer liet hij een jaarsalaris achter bij de club omdat hij toen zelf zijn ontslag indiende. Maar dit keer zal hij zeer zeker niet zo gene reus zijn. Komende zaterdag moet Barce lona uit tegen Mallorca spelen. Het is de laatste wedstrijd voor de winterstop. Als Barga deze wedstrijd verliest is er geen houden meer aan, maar ook als de Catalanen wel winnen is de kou niet uit de lucht. Volgens ingewijden zal het bestuur de winterstop be nutten om drastische maatrege len te nemen. Het opstappen van Gaspart lijkt daarbij onont koombaar. Van Gaal krijgt mis schien nog een kans. assen/gpd - Gretha Smit gaat uit en blesseerde zich aan de komend weekeinde niet van rug. Smit reed een week later, start op het NK allround in As- op 23 november, alleen nog een sen. De schaatsster uit de DPA- vijf kilometer tijdens de wereld- ploeg van Ingrid Paul heeft nog bekerwedstrijden in Heeren- steeds last van haar rugblessure veen, omdat ze haar deelname en wil nu eerst helemaal fit wor- aan het WK afstanden in Berlijn den. Als ik nu van start ga op wilde veilig stellen, de 500 meter, verkloot ik het Ze vertrok vervolgens op trai- meteen voor de rest van het ningskamp naar het Italiaanse toernooi en moet ik bovendien Collalbo om te herstellen en weer opnieuw beginnen. Daar zich voor te bereiden op het NK heb ik geen zin in", aldus de allround. Coach Ingrid Paul: schaatsster. „We zijn daar op een gegeven Gretha Smit revalideerde afgelo- moment begonnen met wat pen zomer van de knie-operatie tempowerk, met het oog op de die ze onderging na de Olympi- 500 meter die ze in geen tien sche Spelen van Salt Lake City, jaar meer heeft gedaan. Maar waar ze zilver won op de vijf ki- dat ging helemaal niet, het werd lometer. Een maand geleden alleen maar erger. Ze kon daar- leek ze volledig hersteld, maar na niet eens duurwerk doen, tijdens de marathon in Haarlem dus starten op het NK allround op 16 november ging ze onder- heeft nu totaal geen zin." SPORTUITSLAGEN BASKETBAL TAFELTENNIS New York NBA Eredivisie vrouwen. Atlanta Ha»ksWashington Witards 99-109, Finale D0V- Oen Helder4-0 New York Knicks - New Jersey Nets 101-99, unFTRAl Minnesota Timberwolves - LA Lakers 96-80, Y.Y......7..L7.7. Milwaukee Bucks - Toronto Raptors 117-122 (nv), Dallas Mavericks - Indiana Pacers 118- T0P 0ss - pc Volendam 0-3 (0-2). 7. Salden 97, Portland Trailblazers - New Orleans Hor- 0-1. 20. Buys 0-2, 87. Ouhsaine 0-3 nets 102-93, Sacramento Kings - Phoenix Scheidsrechter Wiedemeijer. Toeschouwers. Suns 95-86 1350. Rode kaart. 80. Brunswijk (TOP Oss) Bree. EC II mannen. Gele kaart Langenberg (TOP Oss). Buys. Te- Groep C: Bree (Bel) - Eiffel Towers (Ned) 64- vreden (Volendam). 71(29-32) Lleida. ULEB Cup mannen .Y®. Capabro Lleida (Spa) - Ricoh Astronauts (Ned) 89-67 Kharkiv (Oek). Top Teams Cup, mannen. Derde wedstrijd: Lokomotiv Kharkiv (Oek) - VC OAMM E NOmmworld (Ned) 3-0 (25-22 25-14 25-18). Riga. WK tweekamp vrouwen. WINDSURFEN Eerste set, tweede partij: Tanssikkoezina (Rus) - Golubjeva (Let) 1-1Stand: 2-2. Pattaya (Tha). WK mistral, mannen. Eindstand gouden vloot: 1. Fridman (Isr) 33, PRIJSVRAGEN 2 Santos (Bra) 45, 3 Bontemps (Fra) 50, 4 Kaklamanakis (Gri) 58, 5. Tidey (GBr) 63, 6. Lucky Day 2975. Galvan (Arg) 65, 20, Van Dijk (Ned) 153, 35. 3.4.9.12.16.17.'28.31 34.37.41.46.57.59. Mevissen (Ned) 219 62.64.66.69.70.77 Zilveren vloot: 63 Bouman (Ned) 184, 100. (Onder voorbehoud van typefouten). Kraaijenzank (Ned) 389. joegen ïen Je wielrenners iai en Marco Pan- nar samen in één tijkt vooralsnog wiijnlijk. Nadat tt namens Panta- fcatone Uno gis- llaard klaar te zijn Hmet de ploeg van men Cipollini, 4as Vincenzo San- enwerking later op ïDe onderhande lde weken heb- jeouden zijn vast- Hakkinen k-ally Jormalig wereld- Je Formule 1 Mi- jiaakt binnenkort ude rallysport. De x zijn loopbaan in ^auto's beëindig- en 25 januari in d Rally in zijn inen reed elf luie 1 en won de 1998 en 1999. ft alleen mijn ook de baker- sport", aldus de Lapland zal ftrhter het stuur )ishi Lancer. „Ik j voor de vaar- f rallyrijders. Zij is op elke onder- ;euw en ijs." door Covert Wisse haarlem - Haarlem sluit zijn basketbalweek op Tweede Kerstdag na vijf jaar weer als de verloren zoon in de armen. Dan begint het evenement na het mislukte Rotterdamse uitstapje aan zijn tweede jeugd in de Spaamestad. De HBW heeft een bewogen geschiedenis van,twin tig jaar achter de rug. Er waren sportieve hoogtepunten, maar ook grote meningsverschillen. Het idee om in Haarlem een basketbalweek te organiseren schijnt afkomstig te zijn van sportverslaggever Jack van Gel der; de man die met name be kend werd door allerlei jolige TROS-programma's. Van Gelder is basketbalfan en was op 1 ja nuari 1982 toeschouwer bij de finale van het jaarlijkse nieuw- jaarstoemooi van Flamingo's. Topbasketbal in Haarlem op clubniveau was passé na de gro te jaren van Flamingo's. Daar werd over getreurd. Van Gelder opperde om een Haarlem Bas ketball Week in het leven te roe pen. Dat zou misschien ook weer de interesse voor een top club aanwakkeren. Het eerste is gelukt, het tweede zit nog altijd in de pen. Bijna twaalf maanden later, op 26 december 1982, is het zover de allereerste Haarlem Basket ball Week gaat in de Beijneshal van ^Jart met zes teams. Torino wordt, ondanks een nederlaag tegen het ontketende Elmex Lei den van Theo Kinsbergen, de eerste winnaar. Toemooibaas Frank Voskuilen ziet een jaar later hoe Elmex Lei den (met onder anderen coach Ruud Harrewijn en bekende - spelers als Toon van Helft eren, Emill Hagens en Randy Wiel) de eerste en tot nu enige Neder landse winnaar wordt in Haar lem door in de finale Hapoel Ra- mat Gan met 75-60 te kloppen. Opvallend op 29 december 1983: de honkballers van Nicols spelen een basketbalpotje tegen de voetballers van Haarlem. In 1984 heeft Emill Hagens de primeur de allereerste man of the match te zijn in de basket balweek. Maar de meeste aan dacht gaat uit naar Kees Aker boom, die in zijn eentje Nashua Den Bosch langs Chicago (met Bud Greer) gooit en dunkt. Des ondanks winnen de Amerikanen naderhand het derde toernooi. De vierde editie is een succes. Voskuilen weet het sterrenen semble van Joegoslavië te strik ken met de latere NBA-spelers Drazen Petrovic en Toni Kukoc. Ze laten oogstrelend basketbal zien en winnen met overmacht. Het jaar erop doen twee Israëli sche ploegen mee, hetgeen be tekent dat ook een armada aan veiligheidspersoneel in Haarlem is. De organisatie heeft nog een probjeem: Ken Bannister trekt Beeld van het duel tussen Hapoel en Antibes in de HBW van 1990. Archieffoto: United Photos De Boer het bord aan gruzelementen. Chicago wint. In 1987 is Canada het best, in 1988 Zalgiris Kau- De winnende ploeg van 1989 en 1990 bestaat voor basketbalbe grippen uit dwergen. De All Stars van de World Basketball League mogen niet langer zijn dan 1.96 meter. Desondanks scoren ze uit alle standen en hoeken. In 1990 noteert de HBW zijn 100.000ste bezoeker. In 1991 speelt de nieuwe zelf standige staat Litouwen zijn eer ste officiële basketbalinterland in Haarlem. Eredivisieteams uit Nederland staan in rijen van drie om te worden toegelaten tot de populaire HBW. Bestmate Akrides, Weert, Den Helder en Den Bosch worden toegelaten. Australië is de winnaar. De elfde editie is de laatste in de oude, vertrouwde Kennemer Sporthal, die daarna wordt her bouwd. Hapoel Eilat wint in de finale van Den Bosch. In 1993 wordt de beste HBW-fi- nale uit de historie gespeeld. Olympique d'Antibes en Joven- tut de Badalona maken er een spektakelstuk van dat in de ver lenging door de Fransen wordt gewonnen. Het jaar erop krijgt bondscoach Van Helfteren zijn zin en mag het Nederlands team eindelijk meedoen van het NBB-bestuur. Zijn ploeg krijgt er wel van langs van Australië en Hapoel. Sao Paulo wint de finale van Goba. De veertiende HBW in 1995 staat in het teken van de tv. Sport7 komt eraan en Endemol roert zich in de sport. Super sport en RTL besteden veel aan dacht aan de week. Liefst zes tien duels zijn live op tv te vol gen. Kalev Tallin wint. University of North Carolina, Maccabi Tel Aviv en de nationa le ploeg van Bulgarije zorgen er voor dat de vijftiende HBW de sterkst bezette week wordt ooit. Maccabi wint. Marcel Huijbens wordt de eerste Nederlandse HBW-topscorer met 141 punten in vijf duels. Organisator Vos kuilen krijgt het aan de stok met voormalig wethouder Van der Geest over de reclame in de hal. Voskuilen dreigt te vertrekken met het hele spuL In 1997 wordt nummer zestien de voorlopig laatste basketbal week in Haarlem. De sfeer is rel lerig. De gemeente (Stichting Sport Initiatieven) en Voskuilen plus de sponsors (Nike) bek vechten. Grote probleem is dat de organisator geen mogelijkhe den ziet om uit te breiden in Haarlem, waar de toeschou wersaantallen dalen. De HBW gaat uit als een nachtkaars. De ruzie wordt zelfs tot in de rechtszaal uitgevochtenJirazilië wordt in dat jaar de laatfte win naar op Haarlemse bodem. Daarna is Rotterdam aan de beurt. Het evenement blijft HBW heten, maar de H van Haarlem is vervangen door de H van Holland. Er volgen drie toernooien in Rotterdam, maar dan is het in de Maasstad afge lopen vanwege gebrek aan geld. Vorig jaar was er om die reden geen basketbalweek. Het woord is nu weer aan Haar lem. Na het verdwijnen van alle sportweken (volleybal, handbal, softbal, cricket, basketbal) voor menigeen een reden voor een glimlach. Alleen de Honkbal- week was er nog. En nu dus weer de Haarlem Basketball Week. Editie nummer twintig. Want vreemd genoeg tellen de drie Rotterdamse edities ge woon mee in het Haarlemse to taal. BRISTOL

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21