'Tegenvallers vergen extra besparingen' Ruim 1,7 miljoen voor 'kanjer' Pieterskerk Witte Raaf dient na kerst de kliekjes op Schiphol voldoet niet aan milieueis Grote brand teistert vakantiepark Den Haag schrikt van ramingen Vuurwerkteam van politie houdt 45 handelaren aan Staatssecretaris Schulz: Overschrijdingen gedogen Ambulance zet achtervolging in McDonald's meldt zijn eerste verlies Gratis treinreizen toch van de baan i ii i i i Leidsch Dagblad Stroom kerstkaarten komt op gang NR. 43109 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 woensdag l8 DECEMBER 2002 I kapitalen !.ll pvjetroto s óe van •de wil werken, je ren |d Herreman Ier op iemand |n wachten, ;ook, dan op meer te Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad door Ilse Keuenhof t - Opgebakken aard appeltjes, een laatste uit het pot je geschraapte lik appelmoes, venijkt met opgewarmde ha chee. De Nederlander is niet vies van kliekjes. Ook restaurant De Witte Raaf in Noordwijk houdt er niet van goed eten weg te gooien. In deze tijden van overvloedige feestmalen zet het restaurant gedurende twee avonden kliekjes op het menu. Op 28 en 29 december kan de ware Bourgondiër die na de feestdagen zijn buik nog vol heeft van de gamalencocktail, kalkoen, zalm en ijstaart, terecht in het restaurant voor een luxe kliekjesmaaltijd. Voor tien euro per gang kan worden ingete kend op een diner dat is opge bouwd uit overblijfselen uit de kerstvoorraad van De Witte Raaf. Overigens moet de bezoe ker, voor het voedsel dat anders zou worden weggegooid, min stens dertig euro per persoon betalen. Want er moeten wel drie gangen worden besteld. Winstbejag lijkt voor het bedrijf dan ook een grotere rol te spe len dan de zorg over het weg gooien van voedsel. Barbara van Vliet van De Witte Raaf: „Je koopt toch altijd meer in dan je verbruikt. We gaan altijd wel even door na kerst, maar nor maal is het dan rustiger. Men sen hebben hun geld uitgege ven. Het meeste moet dan toch worden weggegooid. Nee, wij brengen het niet naar een goed doel." Wat de bezoeker van het restau rant op de kliekjesavond voor geschoteld krijgt, blijft nog een verrassing. Het menu is immers afhankelijk van de voorkeur van de kerstgangers. Wel staat als een paal boven water dat een kliekje niet bestaat uit oude pie pers met overgare doperwten. Directeur Therus Oostdam: „De chef-kok laat zijn creativiteit los op de laatste producten uit de koelkast. De gerechten zijn kwa litatief gezien vergelijkbaar met de gerechten die nu op de kaart staan." Volgens Van Vliet beta len mensen daar normaal 25 tot 30 euro per gang voor. Tot nog toe hebben vijftien per sonen zich gemeld voor de kliekjesavonden in het restau rant, dat plaats heeft voor tach tig eters. reuver - Een grote brand heeft vannacht een miljoenen- schade aangericht op het vakantiepark De Lommerbergen in het Limburgse Reuver. Niemand raakte gewond. Een gebouw met daarin winkels en een restaurant ging verlo ren en een zwembad ernaast raakte zwaar beschadigd. Veertien van de in totaal 502 bungalows van het Landal GreenParks werden ontruimd, omdat er asbest op was neergeslagen. De bewoners konden terecht in andere bungalows. In het park verblijven momenteel vijfhonderd gasten. Vier brandweerkorpsen bestreden de brand, die rond 1.00 uur uitbrak. Ruim vijf uur later kon het sein brand meester gegeven worden. De brand begon volgens manager S. Jacobs in de bowlingbaan. Maandag verwacht De Lommerbergen 1900 vakantiegasten. De directie over weegt het park echter te sluiten en zoekt alternatieven voor de gasten. Foto: ANP/Bas Rutten WAO tand zijn er Tweede zingen en dat is te Op het Binnenhof peratuur op. Politie- m hun lijsttrekkers e en proberen voor- rermijden. Het over men van minister in justitie, vorige In de strategie van ririezingsgedrag. De Korthals (bouwen- reiliging Fortuyn) ei mogelijk worden r De Geus (sociale I gisteren een sterk inrijdend gedrag ge in 24 uur maakte hij m de speculatie, dat 1 een nieuwe aanpak )-probleem. Op een ijeenkomst verraste Marijnissen vriend net een uitgewerkt m het ministerie van D. De inhoud bleek nd als explosief. Vol- stsvoorstel' wordt in alleen nog arbeids- tid verzekerd die op nis taan. De Geus wist niet het bestaan van dit i voor de verkiezin- antkennen. De Geus chter te snel, want bestond wel dege- nder dat hij het wist. reageerde als door estoken. De verant- ambtenaren werden i geroepen en moes- hoe De Geus hun tterlijk in het dlin- ef (lees: de prullen- lieerde. ir heeft Nederland ch ting één miljoen ichikten. jarenlange ebben de oplossing VAO-probleem niet pebrachL Het geeft n pas om ambtena- ieden te blijven na- ter nog: daar zijn ze nbtenaren mag wor- it dat zij - ook onge- rindslieden oplossin- grote maatschappe- Hukken aandragen, in De Geus duidt op lezingsstress. Laten aren het hoofd koel der den haag/gpd - Extra bezuini gingen zijn onvermijdelijk nu een nieuw kabinet als gevolg van de teleurstellende economi sche groei met een tegenvaller van to miljard euro wordt ge confronteerd, zo oordelen de politieke partijen. De WD wil zes miljard euro extra bezuini gen, het CDA wil zich nog niet op een bedrag vastleggen. Mi nister Hoogervorst van financiën wil in 2006 al uitkomen op een begrotingsevenwicht De sombere boodschap van het Centraal Planbureau (CPB) over oplopende begrotingste korten is hard aangekomen. Als gevolg van de tegenvallende economische groei zal de werkloosheid sterker stijgen en de koopkracht maar zeer be perkt toenemen. Verder bestaat het risico dat de kosten van de volksgezondheid in de komen de jaren ontsporen. Dat kan volgens het CPB leiden tot ex tra overheidsuitgaven oplo pend tot 5 miljard euro. Dat de werkloosheid oploopt wordt bevestigd door de jong ste cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). In de maanden september, ok tober en november registreer de het CBS 6.000 nieuwe werk lozen, waarmee het totaal aan tal werklozen uitkomt op 183.000. Precies een jaar gele den telde Nederland 42.000 werklozen minder dan van daag. Na een daling in 2003 zal de koopkracht voor een gemid deld huishouden in de periode 2004-2007 met slechts 0,75 procent per jaar stijgen, ver wacht het CPB. Extra bezuinigingen zijn dan ook onvermijdelijk menen CDA VVD en PvdA „Wij ac cepteren geen structureel te kort", aldus WD-Kamerlid Van Beek. Het CDA gaf eerder al aan een tekort van maximaal één procent op de begroting te accepteren. De PvdA wil in eer ste instantie de lastenverlich ting terugdraaien, zoals de af schaffing van de onroerend- zaakbelasting en het kwartje van Kok. Hoogervorst wil dat de lonen de komende jaren minder stij gen dan de inflatie. Daarnaast moet er flink bezuinigd worden om het tekort in 2006 weg te werken. Het lager uitvallen van de eco nomische groei in de komende jaren heeft volgens het CPB twee oorzaken: er melden zich minder mensen op de arbeids markt dan eerder was bere kend en de groei van de ar beidsproductiviteit is lager dan werd aangenomen. door Silvan Schoonhoven leiden - De Pieterskerk in Leiden krijgt dit jaar 1,7 miljoen euro van het rijk. Dat maak te demissionair staatssecretaris Van Leeu wen (cultuur) vanmorgen bekend in diezelf de Pieterskerk. De Hooglandse kerk krijgt bijna een half miljoen euro. Het geld voor de kerken komt beschikbaar door de zogeheten Tweede Kanjersubsidie regeling'. Kanjermonumenten zijn grote en complexe rijksmonumenten die dringend aan restauratie toe zijn. In totaal is bijna 30 miljoen euro beschikbaar voor de 'kanjers'. Het grootste bedrag, ruim 3 miljoen euro, gaat dit jaar naar de beurs van Berlage in Amsterdam. Van de 27 aanvragen voor kan jersubsidie zijn er 24 gehonoreerd. Bij het al dan niet toekennen van het geld let het mi nisterie op de 'stedenbouwkundige waarde' van het gebouw, de vraag of het publiek er iets van te zien krijgt en of de restauratie de investering waard is. In 2001 kreeg de Pieterskerk ook een flinke subsidie: toen lag er omgerekend 2,2 mil joen euro op tafel voor het monument. De Hooglandse kerk liep het geld mis, maar het Kamerlingh Onnes laboratorium kreeg ruim acht ton van de minister. Ton Boon, directeur van de Pieterskerk, ziet de toekenning van het geld vooral als een opdracht om dat bedrag op eigen kracht te verdubbelen. Een hele lijst klussen staat nog op stapel: restauratie van de ramen, de vloer van de kooromgang, het dwarsschip en de kap. „Het hout van de met lood beklede vie ringtoren is bijna helemaal weg. Gevaarlijk is het nog niet, en dat moet het ook niet worden." Koster Arnold Vroomans vindt het bedrag voor 'zijn' Hooglandse kerk wat te genvallen. „Je kan er niet zoveel voor doen. Natuurlijk hadden we graag het dubbele ge had. Maar er zijn zoveel monumenten." Vroomans denkt dat het geld voornamelijk in het dak van de Hooglandse wordt gesto ken. Dat de Pieterskerk bijna het viervoudi ge krijgt, vindt hij reëeL „Daar zijn de pro blemen vele malen groter." door Eric-Jan Berendsen leiden - Een speciaal vuurwerk team van politiemensen uit zes verschillende korpsen, waaron der Hollands Midden, heeft de afgelopen weken 45 mensen aangehouden voor de handel in illegaal vuurwerk vanuit België. Onder de arrestanten zijn een 19-jarige Rijnsburger en twee Leidenaars van 14 en 32 jaar. In totaal is 20.000 kilo verboden vuurwerk in beslag genomen. Het vuurwerkteam was oor spronkelijk samengesteld uit agenten van de politieregio Midden- en West-Brabant. Dit jaar werken voor het eerst ook politiemensen van vijf regio's uit de Randstad en Zeeland mee. Verder maken ook medewerkers van de douane, de Koninklijke Marechaussee, Fiod, Inspectie Verkeer en Waterstaat, spoor wegpolitie en de opsporings dienst van het ministerie van VROM deel uit van het team. Deze aanpak is volgens de poli tie zeer effectief omdat er met een een einde wordt gemaakt aan de risico's die zijn verbon den aan het ondeskundig ver voeren en opslaan van het vuur werk. In samenwerking met de Belgische autoriteiten contro leerden politiemensen op diver se data in november en decem ber een aantal Nederlanders dat met de gekochte handel vanuit België de grens over reden. Het team hield overtreders met een aan en nam het vuurwerk in beslag. Het onderschepte vuur werk is in Nederland illegaal we gens de hogere kruitlading, het gebruik van snellonten of on duidelijke ontstekingen. Over tredingen worden door justitie fors bestraft. Zo is vorige maand een man, van wie 1700 kilogram vuurwerk in beslag werd geno men, veroordeeld tot 4 maan den onvoorwaardelijke celstraf. Een woordvoerder van de politie Hollands Midden sluit niet uit dat volgend jaar de samenwer king naar meer politieregio's zal worden uitgebreid. De Koninklijke Marechaussee onderschepte gisteren op de A6 bij grenspost Hazeldonk een be stelwagen met 1200 kilo illegaal vuurwerk onderschept. De chauffeur, een 40-jarige man uit België, is aangehouden. Het vuurwerk en de bestelauto zijn in beslag genomen. De jongste vangst is de op een na grootste van het vuurwerkteam. leiden - Het is druk op het Leidse postdistributiecentrum. Deze week is de stroom kerst- en nieuwjaars kaarten pas goed op gang gekomen. TPG Post houdt deze maand rekening met 200 miljoen extra post stukken bovenop de normale 23 miljoen per dag. Dat betekent dat de hoeveelheid post op de drukste da gen dubbel zo groot is als normaal. Tienduizend extra mensen zijn nodig om de stroom in goede banen te leiden. Foto: Hielco Kuipers Staatsloterij biedt kans op hoofdprijs van 1 op 10 miljoen den haag/anp - Gokkers maken bij de Staatsloterij de meeste kans op de hoofdprijs. Die kans is 1 op 10 miljoen. Dat blijkt uit onderzoek van de Consumen tenbond naar de winkansen bij de Staatsloterij, de Nationale Postcode Loterij, de Sponsor- BingoLoterij, de BankGiroLote- rij en de Lotto. Ook is het prijzengeld bij de Staatsloterij het hoogst. Volgens de bond komt dat vooral omdat deze samen met de Lotto niet verplicht is 60 procent aan goede doelen te besteden. Op de tweede plaats komt de Bank- GiroLoterij met een statistische winkans van 1 op 26 miljoen. De Lotto volgt met 1 op 49 mil joen. Wie een gokje wal wagen bij de Nationale Postcode Lote rij heeft een kans van 1 op 100 miljoen op de jackpot. Het win nen van de hoofdprijs bij de SponsorBingoLoterij is 1 op 345 miljard. alphen aan den rijn - Een 46- jarige ambulancechauffeur uit Alphen aan den Rijn heeft gis teravond enige tijd een auto mobilist achtervolgd, die even tevoren met zijn auto op de Aziëlaan achterop de ambulan ce was gebotst en vervolgens was doorgereden. Vanwege de hoge snelheid en onveilige ver keerssituaties besloot de ambu lancechauffeur ter hoogte van de Zuiderkeerkring de achter volging te staken. De inmiddels gewaarschuwde politie spoorde de doorrijder korte tijd later op. oak brook - Voor het eerst in zijn bestaan komt de Ameri kaanse hamburgerketen McDo nald's in de rode cijfers. Dat is het directe gevolg van een reor ganisatie die 435 miljoen dollar kost. De keten wil 175 restau rants sluiten, waardoor 600 ba nen verdwijnen. McDonald's maakt een moeilijk jaar door. Consumenten laten om ge zondheidsredenen de hambur gers links liggen. Pagina Economie utrecht - De voor dit weekein de aangekondigde acties bij de NS zijn van de baan. Het gratis reizen dat voor zaterdag als 'rei- zigersvriendelijke CAO-actie' was aangekondigd, is afgebla zen omdat vannacht toch een akkoord werd bereikt tussen de bonden en de directie van NS Reizigers over een nieuwe CAO. Pagina Economie door Richard Mooyman schiphol/den haag - De luchthaven Schiphol kan volgend jaar niet voldoen aan de nieuwe mi lieu- en veiligheidsregels. Demissionair staatsse cretaris Schultz van Haegen (verkeer en water staat) wil de verwachte overschrijdingen daarom gedogen tot 1 november 2003. De nieuwe milieu- en veiligheidsnormen gaan in op 20 februari 2003, de dag waarop de vijfde baan (Polderbaan) opengaat. Maar Schiphol en de staatssecretaris zien nu al aankomen dat er een beperkt aantal overschrijdingen zal plaats vinden. Belangrijkste reden is dat de vijfde baan nog niet volledig kan worden gebruikt. De beoogde vermindering van de hinder zal vol gens een woordvoerster van Schiphol volgend jaar nog niet worden gehaald. Het gaat daarbij om het gebied in het verlengde van de Buitenvel- dertbaan en de Kaagbaan (gericht op de regio Leiden). De inbedrijfstelling van de Polderbaan gaat stapsgewijs, om te beginnen 's nachts. De Aalsmeerbaan en Zwanenburgbaan moeten enige tijd buiten gebruik worden gestek} wegens werkzaamheden. „Het wordt een lastig over gangsjaar", aldus de woordvoerster. Volgens Schiphol zal er op de plekken van de overschrij dingen niet meer geluidsoverlast ontstaan dan nu. Alleen de beloofde vermindering kan niet worden gehaald. In het verlengde van de vijfde baan zal de hinder wel toenemen, maar daarmee is rekening gehouden in het nieuwe normenstel sel. Met het 'besluit overgangsjaar Schiphol' voor komt de staatssecretaris dat de luchtvaartsector boetes moet betalen of minder moet gaan vlie gen. Op het gedoogbesluit is de komende vier weken inspraak mogelijk. Op dinsdagavond 7 ja nuari om 19.30 uur vindt een hoorzitting plaats in schouwburg De Meerse in Hoofddorp. De stukken kunnen vanaf vandaag worden ingezien bij gemeentehuizen en bibliotheken in de regio. Het gedogen van overschrijdingen door Schiphol ligt gevoelig. De vorige minister Netelenbos be sloot enkele jaren geleden te stoppen met gedo gen, mede daartoe gedwongen door uitspraken van de rechter. Uiteindelijk legde zij Schiphol een boete op van 2,3 miljoen.euro. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken c Naam M V "o Postcode Telefoon (Lvjn. controle nabezoging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau benk-qgonunmer Handtekening: 712141 7 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl fmmÈR'NEJTi[

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1