'Gecapitonneerde, dat ken ik niet' GESPREK VAN DE DAG vers Aanvaring op wrak is ongelooflijk «2 Het Dictee Bloeiende maagden Primeur: Nul fouten in Groot Dictee der Nederlandse Taal HOC 152 MENSELIJK Paus Johannes Paulus II ondertekent vrijdag decreten die de zalig- en heiligverklaring van achttien mensen dichterbij brengen. Daartoe behoort ook de zaligverkla ring van MOEDER TERESA, de wereldberoemde non die in 1997 op 87-jarige leeftijd overleed. De decreten be treffen d^ erkenning van de 'heroïsche deugd' van de kandidaat-zaligen. Voordat de zaligverklaring kan plaats vinden, moet de paus nog een wonder erkennen dat op hun voorspraak zou zijn geschied. Het Vaticaan erkende in oktober al een wonderbaarlijke genezing die na het aanroepen van Moeder Teresa zou hebben plaatsgevon den. Jezus was een vluchteling en de drie wijzen uit het oos ten zaten in een moordcomplot. Dat stelt een Britse bis schop in een KERSTBOODSCHAP. De bisschop van Litchfield zegt zich niet te kunnen vinden in het gebrui kelijke sentimentele beeld van Kerstmis. Sommige kerst liedjes en wenskaarten doen het volgens Sutton voorko men alsof de geboorte van Jezus een verhaal is 'over een kleine hulpeloze baby wiens moeder op een schattig ezel tje afreisde naar een stal vol wollige beesten en een paar lieve zorgzame herders en wijze mannen die de eerste kerstcadeautjes brachten'. In werkelijkheid moesten Jo zef en Maria vluchten en asiel zoeken in Egypte, aldus de bisschop. Herders 'verkeerden aan de zelfkant van de maatschappij' en de drie koningen waren er door Hero- dus op uitgestuurd om het kind Jezus op te sporen zodat hij gedood kon worden, aldus Sutton. De 67-jarige bis schop zegt verder dat voor velen de kerstdagen helemaal geen pretje zijn. ,,Als we echt eerlijk zijn, is het kerst feest een hele opgave", schrijft hij. De OUDSTE MAN van Nederland, Jan Pieter Bos uit Rot- terdam-IJsselmonde, is zondagavond op 111-jarige leef tijd in zijn woonplaats overleden. Dat heeft zijn zoon gis teren bekendgemaakt. Bos overleed in zorgcentrum Son- neburgh. De Rotterdammer werd op 12 juli 1891 in Pa- pendrecht geboren. Tot zijn 70ste is hij actief geweest op de binnenvaart. Ook zijn vader en enige zoon beoefenden hetzelfde vak.Zelfs het laatste half jaar verkeerde hij nog in goede gezondheid en hij was tot het moment dat hij overleed helder van geest", aldus zijn zoon J. Bos. Jan Pieter Bos was de eerste Nederlandse man die de leeftijd van 111 bereikte. De oudste inwoner van Nederland is Hendrikje van Andel-Schippers uit Hoogeveen. Mevrouw Van Andel werd dit jaar 112 jaar. De oudste mens van de wereld is de 115 jaar oude Japanse vrouw Kamato Hon- go. Foto: ANP De man die in juli een STANDBEELD van Marga ret THATCHER onthoofd de, deed dit omdat hij vond dat het beeld 'het on heil van het politieke sys teem in de wereld' verte genwoordigde. Dat zei de openbare aanklager giste ren tijdens het proces te gen de dader. De dader, de 37-jarige Peter Kelleher, verdedigde zichzelf en noemde zijn daad politiek en niet crimineel van aard. Op 3 juli liep hij de Guild hall Gallery in Londen bin nen met een cricketbat om het er hoofd van het mar meren beeld van de Iron Lady mee af te slaan. „Toen hij zich realiseerde dat het niet zou lukken met een cricketbat, nam hij een metalen paaltje en haalde uit naar het hoofd van me vrouw Thatcher, of liever, naar haar standbeeld", aldus de aanklager. Kelleher verzette zich niet bij zijn arresta tie en werkte zelfs mee met de politie. Foto: AP Het nieuwste bioscoop- avontuur van JAMES BOND heeft voor beroering gezorgd in de beide Kore a's. In 'Die Another Day' is Noord-Korea de slechterik met een hypermodern ver nietigingswapen en redt geheim agent 007 de we reld van een megalomane Noord-Koreaanse legeroffi cier. Het Comité voor de Vreedzame Hereniging van het Vaderland heeft de Verenigde Staten opgeroe pen de film niet meer te vertonen. Het comité noemt de film een 'vieze en vervloekte karikatuur bedoeld om Noord-Korea te belasteren en het Kore aanse volk te beledigen'. Officieel verkeren de Kore a's nog in staat van oorlog met elkaar, omdat er na de Korea-oorlog (1950-1953) nooit een vredesverdrag is getekend. In het dagelijks leven botert het ook echt niet tussen het communis tische noorden en het ka pitalistische zuiden. Maar in de kritiek op 'Die Ano ther Day' lijken de beide Korea's elkaar te hebben gevonden. Familiefilm JA ZUSTER, NEE ZUSTER draait in de kerst vakantie in een karaokeversie in Amsterdam. Eerder was de meezingversie al te zien op het kinderfilmfestival Ci- nekid. De kopie met ondertitels draait in eerste instantie alleen in bioscoop Bellevue in Amsterdam. Warner Bros sluit echter niet uit dat de speciale kopie in het nieuwe jaar een tournee door Nederland gaat maken. De bezoe kers krijgen bij de ingang een tasje met attributen, zoals een toetertje en een vlaggetje die ze tijdens het meezin gen kunnen gebruiken. Een ceremoniemeester vertelt het publiek vooraf welk attribuut ze bij welk nummer moeten gebruiken. Ook worden voor aanvang kleine verkleedpa- rafernalia uitgedeeld, zoals zusterskapjes en petjes. Ja zuster, nee zuster trok de afgelopen drie maanden al 400.000 bezoekers. De film is gebaseerd op de door An nie M.G. Schmidt geschreven televisiereeks, die midden jaren zestig veel succes oogstte. Foto: GPD Zangeres Frederique Spigt bekijkt na afloop haar resultaten van het Groot Na Dictee der Nederlandse Taal. Even daarvoor zaten velen, zoals Katja Schuurma Varela nog te zwoegen op het dictee (foto links). Juryvoorzitter Henk Vonhoff de gaten of alles wel eerlijk verloopt (foto boven). Foto's: ANP/ Rick Nederstig WH tML echt nódig. Dan verschijnt, in een korte gas trol, de enige actrice en ontkleedt zich. Haar tekst is niet het dominante onderdeel, al haar woorden zijn - denk ik- Russisch. En of hier bloot nu functioneel was of niet, dezelfde bra ve borsten die gekomen waren voor degelijk teksttoneel strekten direct de nekken. Iedereen was er op slag weer helemaal bij. Dankzij bloot. Maria Goos heeft gevoel voor ironie en haar naakte actrice is omgeven met diepere lagen. Maar wat we uiteindelijk zien is toch een blo te vrouw op een toneel. Bekeken door een pu bliek dat inmiddels alle excuses in handen heeft om er - ondanks theoretische bezwaren- eens goed voor te gaan zitten. Dezelfde giebe laars van eerder hielden prompt op met giebe len. Eerst een beetje tegen bloot, even later neutraal of zelfs enthousiast: iedereen at vro lijk van alle walletjes en niemand maakte zich ergens druk over. De blote acteur, ooit de frontsoldaat in de podiumkunsten, is defini tief opgenomen in de brede hoofdstroom. Gesunkenes Kulturgut, zouden de Duitsers zeggen. Je kan het doen of je kan het niet doen, piemels op het podium, maar in geen van de twee gevallen doe je nog iets buitenge woons. In die zin is het schaamhaartheater van de afgelopen dertig jaar zeer succesvol ge weest. Naakt moest kunnen, zo hielden voor uitstrevende theatermakers hun publiek ja renlang voor. De héle mens mag worden be keken. Wie bij het zien van naakte acteurs desalniettemin woede, ongemak of schaamte voelde had trouwens ook een mooie avond: die persoon had zojuist iets belangrijks over zichzelf en zijn beperkingen geleerd. Inmid dels lijkt de brede lichamelijke opvoeding van het theaterpubliek voltooid te zijn. Het doorslaggevende bewijs daarvoor komt overigens niet van 'Cloaca', maar uit de caba ret-recensies van deze maand. Twee cabare tières wanen de kust inmiddels zo veilig dat zij al na twintig minuten cabaretten poedel naakt op de planken staan. De rece dienst maakt melding van heuse po sche scènes, ontaardend in een orgi( naakt over elkaar en door de vla glij vrouwen. Dat zagen weAdèleBloen toch niet doen in de wilde jaren zesi borsten bewonderden we pas tivinti ter, op de centerfold van een manni Bloeiende Maagden (Ingrid Wendei Bosua) hebben het aanbod van die\ niet afgewacht en verkopen hun lid vast rechtstreeks via de theaterkassa niet erg en misschien zelfs wel heel I het opmerkelijke is dat zij hun genn steeds 'cabaret' noemen. Heel even a van een of ander was in dat genre al cepteerd. Maar dat twee vrouwen vt cabaretten, en dat zonder leeglopen afgezegde tournees, is het laatste beu seksuele revolutie op de podia is in i 2002 voltooid. Wie op wil vallen kan cavia wurgen. TELEFOON! Peinzende treinreizigers wor den heden ten dage in hun ge capitonneerde coupés frequent lastiggevallen; zij horen mede reizigers sans gêne en met bra voure telefonisch tekeergaan over intieme zielenroerselen en particuliere aangelegenheden. Zelfs in de weidsheid van een rijke concertzaal wordt de asce tische klavecinist die geconcen treerd en consciëntieus een can tate begeleidt, rauwelijks ge stoord door gedownloade rie dels van een hinnikend paard of een hit uit de toptien; je krijgt er welhaast het heen-en-weer van. Mobiel bellen is inmiddels tot in de jongste leeftijdscategorieën doorgedrongen; in scholen is het usance dat slimmeriken en apenkoppen de godganse dag sms'en om met elkaar te com municeren over efemere activi teiten en exotisch gedachte- goed. Het intermenselijk contact is ri goureus veranderd; het robuus te bakelieten telefoontoestel en de somtijds langverbeide con versatie zijn verdrongen door te veel geë-mailde lariekoek en mobiel gewauwel, waarop meestentijds geen peil valt te trekken. Nooit ofte nimmer had de ne- gentiende-eeuwer Graham Bell kunnen voorzien wat zijn avant- gardistische inventiviteit teweeg zou brengen; het product van zijn visionaire exercities was in dertijd prestigieus gerei van de geprivilegieerde bourgeoisie en puissant rijken van adellijken huize. Thans is het mobieltje een fi nancieel interessant hebbedin getje voor velen; wie kan het zich ten langen leste nog per mitteren op pad te gaan zonder dat minuscule apparaatje in zijn precieuze ovale etuitje? Decennialang was de telefoon een zegen; nu echter fronsen niet weinigen de wenkbrauwen wanneer zij kantje boord het ve ge lijf redden na weer eens te zijn gebruuskeerd door een druk pratende automobilist, die strijk-en-zet beweert dat hij on danks dat frenetieke gebel veilig rijdt Aan de onoorbare praktijken van gsm-junks valt nauwelijks meer te ontsnappen; nochtans lijkt dit de plaats om de autisti sche wildbeller te kapittelen: beëindig als de wiedeweerga dat nietsontziende gekoeioneer van de toch al veelgeplaagde mede mens! Het Noorse schip Tricolor ligt op zijn kant in het Kanaal. Foto: Reuters/Thierry Roge Dat in dichte mist twee schepen met elkaar in aanvaring komen op wat bekend staat als 's we relds drukste zeestraat hoeft geen verbazing te wekken. Dat één van de betrokken schepen in en kele minuten tijd kapseist en zinkt is al een stuk opmerkelijker. Maar dat 48 uur later een derde schip boven op het gezonken schip vastloopt, dat mag gerust een unicum heten. Het Nauw van Calais, de Straat van Dover, ofwel het Kanaal, geldt als de drukste zeestraat. Per dag worden er grofweg zo'n vierhonderdvijftig scheepsbewegingen geteld. En dat in een gebied dat op het smalste stuk 21 mijl, bijna veertig kilo meter, breed is. Niet voor niets geldt in het Kanaal een scheiding van vaarwegen. Op tenminste twee belangrijke plaatsen is sprake van kruisend verkeer. Op de eerste plaats zijn dat natuurlijk de vele veerboten tussen Dover en Ca lais. Maar pal aan de noordkant van het Kanaal is er de 'afslag' naar Antwerpen en Vlissingen, waar op ook het verkeer van en naar Zeebrugge aan haakt. Wie vanaf de Westerschelde naar het zui den vaart, die kruist het verkeer met een noorde lijke koers. Om problemen te voorkomen wordt verkeer met een zuidwestelijke koers gescheiden van dat met een noordoostelijke bestemming. Fy siek is er geen middenberm, maar in de praktijk is er wel degelijk een spergebied tussen beide ver keersstromen. Om alles duidelijk te maken zijn de vaarwegen gemarkeerd met boeien en, op enkele plaatsen, verankerde lichtschepen. Wie het Kanaal invaart moet zich verplicht via de doi dsp 1 I? radio melden bij de Channel Informal de Aan Britse en Franse kant waken rada [se en wie ook maar iets van zijn koers afi n el de poppen aan het dansen. Via het VI «fa naai waarschuwt de dienst direct en v ,e p boetes opgelegd. In geval van bijzond en digheden volgt een algemene 'navigai het ning'. Op de brug van ieder schip piep ajt alarm en spuwt een printer de waarsd jgei papier uit. ,,Die waarschuwing beteke wfc kapitein voldoende afstand van het vo red te houden", doceert Groenhuis van hi vaart en Transport College. Bovenop jl, waarschuwing volgt als nodig een alai via de VHF-radio. Jan-Frans van den Hoek, manager op het Loodswezen in Rotterdam noemt Ti looflijk' dat het vrachtschip Nicola, op en Rotterdam, gisteren in alle vroegte ba pje gezonken Tricolor is gevaren. Bij het* de twee sleepboten van Smit en URS en t Q Frans marineschip. Ook was het wrak rs. minste één boei gemarkeerd. Bovendi nSt voor het wrak via de Channel Informa et zijn gewaarschuwd. „Ik begrijp niet hqtre kunnen gebeuren", zegt Van den HoeLer lijk zijn de waarschuwende berichten i^rs genomen", oppert Groenhuis, die ern tie wijst dat de Tricolor bij hoogwater ont jar ligt en dus geen radarecho geeft. ste lt( Alexander Bakker jjjf lui In het toneelstuk 'Cloaca', van Maria Goos, komt naakt voor. Een hoertje uit Oost- Europa is ingehuurd om iemand te ver wennen en het publiek ziet haar blote borsten. Die waren zeker niet slecht, al blijft het in een grote zaal moeilijk oordelen. In hetzelfde 'Cloaca' laat Maria Goos haar personages ook praten over bloot op toneel. Die personages vinden het in zetten van ontklede acteurs een inmiddels wat achterhaald mo deverschijnsel en een zwaktebod van theatermakers. Tenzij dat bloot functioneel is, natuurlijk, maar dat is het eigenlijk zelden. Het publiek werd al giebelig van het feit dat bloot acteren werd bespró- ken. Seks werkt, altijd. Desondanks zal vrijwel iedereen in de zaal het met de beweringen van de persona ges eens zijn geweest. Bloot is zelden Voor aanvang had presentator Philip Fre- riks het al gezegd. „Zo vlak na vrijdag de dertiende gaan wij voor de dertiende keer het Groot Dictee der Nederlandse Taal op nemen en daarvoor gebruiken we de der tiende herziene uitgave van het Groene Boekje. Maar we tarten het noodlot en gaan van dertien een geluksgetal maken." Zijn woorden kwamen uit. Voor het eerst in de geschiedenis van het programma be haalde een deelnemer nul fouten. Geheel volgens traditie was het wel een Vlaming die er met de eer vandoor ging. Guy De Kort uit Turnhout kon de pri meur op zijn naam schrijven. Alle deel nemers maakten samen in totaal 1447 fouten. Vorig jaar lag dat aantal op 1736. Ook bij de prominenten gooiden de Vla mingen hoge ogen. De Belgische schrij ver Christophe Vekeman maakte tien fouten, terwijl TerZake-presentatrice Phara De Aguirre op de tweede plaats eindigde met veertien missers. Zij moest die plaats delen met de Nederlandse de tectiveschrijver René Appel. Voor de TerZake-presentatrice (actuali teitenprogramma) was de hoge score een echte opluchting. „Ik durf mijn collega's zeker onder ogen te komen. Twee deden eerder mee aan het dictee en ik weet dat ik het in elk geval beter heb gedaan dan één van hen. Een andere collega durft niet mee te doen. Wij werken veel met teksten, maar die komen niet in beeld. Voila, dan word je vanzelf wat noncha lanter." De Aguirre vond dat er woorden werden gebruikt die in Vlaanderen niet bekend zijn. „Zo had ik nog nooit van wiede weerga gehoord. Dat staat niet in het Groene Boekje.'' Ook Katja Schuurman stoorde zich daaraan. „Gecapitonneerde, dat woord ken ik echt niet." De actrice/presentatrice behaalde 31 fouten en daar was ze tevreden mee. „Zonder chagrijnig te zijn ga ik hierna door naar een verjaardagsfeestje. Ik heb zoveel mogelijk woorden uit het Groene Boekje geleerd, al vraag ik me af waarom ze dat een boekje noemen. Het is zo dik, het lijkt wel een bijbel. Maar alle spelre gels leren had ook geen zin. Er zijn zoveel uitzonderingen op de regels dat je maar beter woorden in je hoofd k Het dictee had als titel 'Telefo over het mobiel bellen op plek dat ergerlijk is. „Decennialang! lefoon een zegen; nu echter fro weinigen de wenkbrauwen wai kantje boord het vege lijf reddi eens-te zijn gebruuskeerd dooi pratende automobilist, die strip beweert dat hij ondanks dat frt gebel veilig rijdt", was een zin tee. LPF-Tweede-Kamerlid Varela houdt van taal. „Politici spelen ze doen niet anders. Maar van had ik nog nooit gehoord. Vol LPF'er moet niemand bang zijl ten te maken. „Die maak je toe je ze maar niet herhaalt."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2