BVD laks na bedreigingen Pim Fortuyn IETS TE Actie prominente Leidenaars tegen komst Groen Leiden^ vrijgesproken Jan Marijnissen: WAO wordt gesloopt verkopen? A Herbenoeming Van der Lee onzeker Leidsch Dagblad uagbi; Rapport: Beveiliging was nodig Jeugdcentra: alleen toegang met pc-pas na vergiftiging door geiser Van der Sluijs van Noordwijk naar Maarssen Drum Rhythm gaat niet door Nul fout bij Groot Dictee NR. 43108 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 spoor tg Luxor rist ne aan ten over rtsen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 17 DECEMBER 2002 SPRINTERS :l en wee en nieuwe andplaats kcursus ndelijk dicapten Pascal ENTAAR ORTUYN ankeerde aan een af- reiliging van Pim For- 6 mei in Hilversum duidelijk geworden. -4 der G., die de moord heeft bekend, kon on- van dichtbij schoten de populaire lijsttrek- ,„LPF. Vandaag presen- commissie-Van den onderzoek naar de ge- "beveiliging van For- thutsendc conclusies "igenlijk niet in en het int wel heel opvallend _en achteraf, hbtenaren, politie, de ndienst, de LPF en |yn zelf worden door ■laak verantwoordelijk voor de gebrekkige ïveiliging. Kem van de it er ondanks bedrei- een grondige risico- aakt Dat verwijt de commissie in de lts Fortuyn zelf te ma- Fn openheid van za- ;r bedreigingen. De concludeert vervol- b autoriteiten op basis nzicht toch tot beveili- Ïrtuyn hadden moe- u Dat is wel heel erg bocht Te meer om es van de AIVD (voor- J) en de KLPD geen bedreigingen zagen, i maakt de commissie ijïle rare bokkensprong •'mbtenaren te verwij- analyses niet kritisch lebben bekeken. Nedereen (en dus nie- inuld aan de gebrekkige van Pim Fortuyn. Feit ets cultuur domweg geen lield met een politieke •rtuyn werd niet beter rrr bewaakt dan andere 1de verkiezingscampag- finei was de beveiliging 1(4 gericht op het voor- Ji opstootjes en inci- an den Haak conclu- 'dat zelfs met lijfwach- vraag is of de moord isin worden voorkomen. ;andse politiek verloor I voorgoed haar on- at is de les van de Fortuyn. Dreigemen- nu serieuzer geno- ijf den Haak doet wat »gen voor de toekomst (Uttiger dan de verwij fd op kennis achteraf. (advertentie) WD en SGP-Christenunie Rijnsburg tegen aanblijven rijnsburg - De herbenoeming van de Rijnsburg- se burgemeester Van der Lee verloopt niet zon der slag of stoot Het besluit daarover zou ko mende donderdag moeten vallen tijdens de raadsvergadering, maar de uit de vijf fractievoor zitters bestaande vertrouwenscommissie heeft de herbenoeming een maand opgeschort. Niet alleen de WD, ook de fractie van SGP-Christen- unie is naar verluidt tegen het aanblijven van Van der Lee. Zij vormen met respectievelijk twee en drie raadszetels een minderheid in de raad (vijftien zetels). De burgemeester kwam eerder dit jaar in op spraak vanwege zijn buitenechtelijke escapades. Met name binnen het CDA waren die al veel lan ger bekend, maar de partij sloot een deal met Van der Lee. Het CDA zou zwijgen over de affai re, in ruil voor de belofte dat hij naar een andere functie zou solliciteren. Toen de zaak toch aan het licht kwam, ontkende het CDA overigens het bestaan van zo'n overeenkomst. Van der Lee maakte later zijn excuses voor zijn gedrag. Tegelijkertijd met de affaire speelde ook de vraag rond diens komende herbenoeming als burge meester van Rijnsburg. De WD liet toen weten die niet te zullen steunen. Overigens niet vanwe ge de affaire, maar vanwege zijn - in de ogen van de liberalen - ondermaatse bestuurlijke functio neren. Daarin is nog geen verandering gekomen. Binnen het CDA was er eveneens een stroming die Van der Lee niet wilde herbenoemen, maar dan vooral vanwege zijn buitenechtelijke avon turen. Dat argument geldt ook voor de SGP- Christenunie. In de vergadering van komende donderdag zou de herbenoeming op de agenda moeten staan, maar die is uitgesteld. Voorzitter en enige woordvoerder van de herbenoemingscommissie Kleijwegt bevestigt dat, maar wil niet zeggen wat de reden van het uitstel is vanwege de strikte vertrouwelijkheid van de commissie. Om dezelf de reden wil de PvdA-fractievoorzitter verder geen mededelingen doen over de stemverhou dingen. „Over 75 jaar wordèn de notulen open baar. Daar zult u op moeten wachten." Overi gens zou Van der Lee een nieuwe termijn van zes jaar niet uitdienen omdat Rijnsburg, Valken burg en Katwijk voor die tijd zijn gefuseerd. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV A nO controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi| automatische betaling s mijn 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl •■'l.'.BTaiN ■■iA'.'HiHi.w.vnim.'i A f na i^rninimnnr nnni* rr^ic door Wim Koevoet leiden - Een groep prominente Leide naars vraagt in een open brief aan minis ter van binnenlandse zaken Remkes als nog om een burgemeestersreferendum. De bevolking dient te kunnen kiezen uit WD'er H. Groen of minstens één van de andere elf kandidaten die enkele maan den geleden hebben gesolliciteerd naar het Leidse burgemeestersambt, vinden de actievoerders. Is de gemeenteraad, die tot dusverre Groen als enige kandidaat geschikt acht voor de functie, niet bereid het beloofde referendum te organiseren, dan moet volgens de initiatiefnemers een heel nieuwe procedure worden uitge schreven. Remkes wordt gevraagd druk uit te oefe nen op de raad. „Bij de huidige procedure hebben im mers alleen die kandidaten gesolliciteerd die bereid waren zich in het kader van het referendum te presenteren", aldus de initiatiefnemers. „Wanneer er geen refe rendum komt, is het goed denkbaar dat ook andere kandidaten beschikbaar zijn. Een nieuwe procedure doet recht aan hun positie maar is ook in het belang van de stad omdat dan de beste kandidaat kan worden benoemd die zich wil voe gen naar de procedure zoals deze feitelijk plaatsvindt." De mensen achter deze open brief zijn predikant A. Dronkers, het vroegere GroenLinks-raadslid P. Duijvensz, oud- PvdA-raadslid E. van der Veen en oud- PvdA-wethouder P. Bordewijk. De laatste twee hebben in columns op de website van hun partij al enkele keren hun ongenoegen geuit over de gang van zaken rond de burgemeestersbenoeming en zich daarbij zeer kritisch uitgelaten over de rol die hun eigen partij en de rest van de Leidse gemeenteraad hierin heeft gespeeld. Zij moeten niets hebben van kandidaat Groen vanwege diens omstre den declaratieverleden. Pagina Ri: Laatste kans voor referendum den haag/anp - Pim Fortuyn had beveiliging moeten krijgen. De dreigbrieven en fysieke dreiging waar Fortuyn mee te maken kreeg, waren voldoende reden om hem vanaf februari persoons beveiliging te bieden. Dat de LPF- lijsttrekker dat niet kreeg, is te wijten aan een iaks werkend ambtelijk apparaat en aan For tuyn zelf die niet zat te wachten op extra veiligheidsmaatregelen. Dit concludeert de commissie- Van den Haak in haar vandaag verschenen rapport 'De veilig heid en de beveiliging van Pim Fortuyn'. De commissie onder zocht na de moord op Fortuyn of verantwoordelijke toenmalige ministers De Vries (binnenland se zaken) en Korthals (justitie) die beveiliging terecht niet had den gegeven. De commissie lijkt redelijk mild over De Vries. Hij nam twee keer het initiatief, in maart en in april, tot een dreigingsanalyse. Zo'n analyse moet uitwijzen of extra maatregelen nodig zijn. Aanleiding was het 'taartinci dent' bij de presentatie van For- tuyns boek. Opmerkelijk is dat De Vries wel in actie kwam, maar niet con troleerde of het werk goed werd gedaan. De Vries zette de Grote Evaluatiedriehoek en de Techni sche Evaluatiecommissie (TEC) aan het werk. Daarin zitten ambtenaren van ministeries en inlichtingendiensten. De TEC speelde het verzoek om een analyse door aan de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD, nu AIVD). Beide keren is geen grondige analyse opgesteld, ook omdat Fortuyn zelf niet sprak over con crete dreigingen. De BVD schoot daarna tekort door niet zelf ge richte actie te ondernemen. De Vries nam klakkeloos aan dat het grondige onderzoek geen bruikbare gegevens had opgele verd. Ook Fortuyn zelf is wat de com missie betreft het nodige aan te wrijven. Voor Fortuyn gold dat 'zijn afkeer van persoonsbeveili ging groter was dan zijn vrees voor zijn persoonlijke veilig heid'. Fortuyn hield zich niet bezig met zijn beveiliging en wees persoonsbeveiliging af, zelfs als die gratis werd aange boden. Fortuyn zag het nut van maatregelen pas in op 29 april toen hij een e-mail kreeg waarin hij concreet met de dood be dreigd werd. Pagina Binnenland i: Meer over het rapport De commissie-Van den Haak komt vandaag met het rapport over de beveiliging van Pim Fortuyn. Van ochtend om zes uur konden vertegenwoordigers van de media de stapel ophalen. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Wim van Wanrooy langeraar/regio - Een aantal jongerencentra in de Leidse re gio is binnenkort alleen nog toe gankelijk voor bezitters van een computerpasje. Het bedrijf Top Save Security uit Ter Aar heeft het nieuwe pasje ontwikkeld. Daarmee kunnen door portiers van de centra in een computers gegevens worden opgeslagen, die bepalen of iemand wel of geen toegang krijgt. Bij jonge rencentrum De Schakel in Lan- geraar wordt momenteel een proef gehouden, centra in Hille- gom (Solution), Roelofarends- veen ('t Farm) en Nieuwe Wete ring (Het Centrum) zijn al bena derd om mee te doen. Straks worden alle centra via een netwerk met elkaar verbon den. Wie er bij De Schakel niet meer in komt, kan het bij bij voorbeeld Solution ook wel ver geten. De wekelijkse discoavond van De Schakel is sinds septem ber alleen nog maar toegankelijk voor jongeren die over dat spe ciaal ontworpen elektronisch pasje beschikken. De maatregel is bedoeld om de overlast van jongeren in en rond het jonge rencentrum beter onder contro le krijgen. De proef in De Scha kel, waar op vrijdagavonden 250 bezoekers komen, lijkt na drie maanden geslaagd. De invoering van de computer pas is een initiatief van John Theuns. De 33-jarige Langeraar- der is al ruim twaalf jaar elke vrijdagavond werkzaam als hoofdportier van De Schakel. Hij heeft er veel mis zien gaan. Theuns brak zich het hoofd over een oplossing, maar de nu inge voerde pas lijkt de beste oplos sing. „Die pas wordt bij aan komst door de portier in de computer gestopt. Springt het computerlampje op rood, dan is de bezoeker niet gewenst. Hij heeft dan een belast verleden bij het centrum of zijn 'straftijd' is nog niet voorbij. Groen licht be tekent dat alle deuren voor hem of haar opengaan." Theuns heeft geen idee hoe lang het duurt voor andere jongerencen tra in de regio aan het systeem mee doen. „Maar ik denk dat het niet lang meer duurt. We lo pen die centra af en geven pre sentaties. We merken dat de meningen verdeeld zijn. Som migen zeggen dat je de klant hiermee aan banden legt. Daar tegenover staat dat iedereen be seft dat er wat moet gebeuren." Pagina R5: Jongeren voelen zich stukken veiliger (advertentie) www.johnkoomen-hoveniers.nl Man niet verantwoordelijk voor lekkage leiden - Een 60-jarige Leidenaar is gisteren door de Haagse rechtbank vrijgesproken van dood door schuld. De officier van justitie had hem dat ten las te gelegd nadat zijn 27-jarige zoon en diens vriendin om het leven waren gekomen door een koolmonoxide lekkende geiser. Het openbaar ministerie hield de man verantwoordelijk voor de dood van het stel omdat hij dat apparaat had geïnstalleerd. Volgens de Haagse rechtbank plaatste de man de geiser wel, maar is hij er niet verantwoor delijk voor dat deze vier jaar la ter op 28 november vorig jaar koolmonoxide ging lekken. Te kortkomingen in het onderhoud aan de geiser zijn de in Voor- door Jan Preenen noordwijk - Burgemeester Van der Sluijs ruilt Noordwijk voor Maarssen. De raad van deze ge meente droeg hem gisteravond unaniem voor aan minister Remkes van binnenlandse za ken. Vermoedelijk stapt de WD 'er half februari over. Voor Van der Sluijs komt daar mee een einde aan ruim twaalf jaar Noordwijk. In september 1990 begon hij hier als waarne mer. Hij volgde toen J. Hoff mann op. In december van het jaar daar op volgde de officiële benoe ming. Daarvoor werkte Van der Sluijs achtereenvolgens voor een pr-bureau in Den Haag, als beleidsmedewerker bij de ge meente Den Haag en, vanaf ja nuari 1984, als burgemeester in Hazerswoude. Van der Sluijs heeft de raads fracties in Noordwijk gister avond persoonlijk ingelicht. Zij waren verrast, ook al heeft hij al vanaf 1997 pogingen gedaan om elders aan de slag te gaan. Van der Sluijs was al langer toe aan een 'nieuwe uitdaging'. „Die heb ik nu, ervan uitgaande dat ik word benoemd, gevonden. Maarssen heeft 40.000 inwo ners, 15.000 meer dan Noord wijk. Op zich had ik het nog best naar m'n zin in Noordwijk, maar je gaat als je ergens zo lang bent, dingen voor de zoveelste maal doen. Daarom wilde ik ook niet wachten op mogelijke her benoeming als m'n huidige ter mijn op 2 december volgend jaar afloopt." schoten wonende man even eens niet aan te rekenen. Tijdens de behandeling van de zaak, twee weken geleden, eiste de officier van justitie dat de man schuldig zou worden ver klaard, maar zou worden ontsla gen van rechtsvervolging. In haar ogen was de man door het verlies van zijn zoon en diens vriendin al zwaar genoeg ge straft. Zij eiste eveneens dat de man de kosten van de begrafe nis van de zoon en zijn vriendin betaalde. Door de vrijspraak hoeft de man dit nu niet te doen. De twee slachtoffers werden dood in de douche aangetroffen nadat de buren klaagden over waterover last. den haag - Het Drum Rhythm Festival in Amsterdam gaat vol gend jaar niet door. Sinds Drum zich wegens de nieuwe tabakswet moest terugtrekken als hoofdsponsor is het de or ganisatie niet gelukt een ge schikte nieuwe geldschieter te vinden. Directeur Theo van den Hoek: „We hebben de afgelo pen elf jaar iets moois opge bouwd in het centrum van Am sterdam. Dat houdt nu op. Ik hoop dat de overheid zich goed realiseert wat verloren gaat." den hjlag - Voor het eerst in de geschiedenis van het Groot Dictee der Nederlandse Taal is er een deelnemer in geslaagd nul fouten te maken. Die pri meur was voor de Vlaming Guy de Kort uit Turnhout. Ook de beste prominente deelnemer was Vlaams. Beste Nederland se prominent was detective schrijver René Appel met veer tien fouten. Pagina Gesprek van de Dag (advertentie) ACTIE IN DE MAAND DECEMBER door Richard Hoving haarlem - SP-leider Jan Marij nissen vreest dat de WAO wordt gesloopt. Hij baseert zich op een nog geheim wetsvoorstel over de WAO van het kabinet, waar van hij het bestaan gisteren ont hulde op een verkiezingsavond in Haarlem. Marijnissen wil dat de minister van sociale zaken, De Geus (CDA), vandaag naar de Tweede Kamer komt om in een spoeddebat opheldering te geven. De Geus zal Marijnissen snel 'uit de droom helpen', zo kondigde hij vanmorgen in een reactie aan. Volgens de minister heeft de SP-voorman het verkeerd be grepen. Van een geheim plan zou geen sprake zijn. Marijnissen zei dat hij zich 'rot is geschrokken' van het voorlo pige wetsvoorstel. „Een kroon juweel van de sociale zekerheid wordt gesloopt. De klok wordt jaren teruggezet", aldus de woe dende SP-ffactievoorzitter. Arbeidsongeschiktheid wordt al leen nog verzekerd als die be wijsbaar direct door het werk is ontstaan, zo vatte hij de uitge lekte plannen samen. Marijnis sen: „Iemand die door stress ar beidsongeschikt is geworden, krijgt straks de vraag voorgelegd of de spanningen komen door zijn echtscheiding of werk." On der het nieuwe stelsel zou vijftig procent van de huidige WAO'ers niet in aanmerking komen voor een uitkering, zo rekende hij voor. Marijnissen bracht gisteren een werkbezoek aan Haarlem. Hal verwege de dag kreeg hij een te lefoontje uit Den Haag dat de WAO-plannen van het kabinet in het bezit waren gekomen van zijn partij. Hij liet ze daarop in allerijl per koerier naar Haarlem komen en toonde ze 's avonds aan zijn achterban. Volgens de SP-voorman had mi nister De Geus het wetsvoorstel geheim willen houden tot na de verkiezingen van 22 januari. Marijnissen citeerde uit een bij de stukken gevoegde brief van een topambtenaar. Hierin staat dat de bewindsman 'niet het ri sico van verkeerde publiciteit voor de verkiezingen wil lopen'. „Het moest geheim worden ge houden voor de kiezer. Dit is een obscuur land aan het wor den", stelde Marijnissen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1