Een warm bad vol muzikale sentimenten 9i MEDIA Nederlander zit steeds langer voor de televisie Ongevraagde e-mails verafschi 'Tijd rijp voor politieke comedy' Race om heldenti bij KRO losgebari Radio 2 staat weer aan vooravond van radio-evenement Top 2000 Sonja Barend bezoekt kok Jamie Oliver Hans Smit naar Ophef Vertier Hilversum - Hans Smit wordt vanaf januari naast Cox Habbe- ma de nieuwe presentator van het VARA radioprogramma Op hef Vertier over cultuur. Hij volgt Clairy Polak op die eind januari naar NOVA gaat. Hans Smit blijft naast Ophef Vertier ook het NOS Jeugdjournaal presenteren. Radio 538 met luisteraars op stap Hilversum - De commerciële zender Radio 538 'stuurt' ko mend weekeinde dertig luiste raars naar Londen voor een kersttrip. Luisteraars die deze week in de programma's van Radio 538 de klokken van de Big Ben horen luiden kunnen - als ze meteen reageren - een tweedaags verblijf in een vier- sterren-hotel in het centrum van Londen winnen. De dertig winnaars mogen een vriend- vriendin meenemen en krijgen honderd euro als zakgeld mee. Hoogtepunten uit Kopspijkers Hilversum - De meest opval lende gesprekken en bijzondere onderwerpen van het afgelopen Kopspijkersseizoen zijn van avond te zien in het compilatie- programma Topspijkers bij de VARA op Nederland 3 (20.30 uur). Er zijn optredens te zien van After Forever en Blof en fragmenten uit het typetjesca baret met onder anderen Theo van Gogh, Mat Herben, Winnie de Jong. Bassie en Peter R. de Vries vertolkt door Owen Schu macher, Sanne Wallis de Vries, Paul Groot en Mike Boddé. dinsdag 17 decem Hilversum - De gemiddelde kijk tijd naar tv-programma's is in 2002 sterk gestegen. In 1998 za ten Nederlanders per dag gemid deld 165 minuten voor de buis en vorig jaar was dat met maar één minuut gestegen naar 166 minu ten. Dit jaar steeg de gemiddelde kijktijd naar 177 minuten per dag. Een record, aldus een woordvoer der van Kijk- en Luisteronderzoek (KLO) Publieke Omroep. Een gedetailleerde verklaring kunnen de KLO-onderzoekers nog niet geven, omdat de pre cieze balans pas volgend jaar wordt opgemaakt. Wel valt op dat de stijging zich vooral in de afgelopen drie maanden afte kende en dat is dus na de 'grote evenementen' (koninklijk huwe lijk, Olympische Spelen, WK voetbal), die traditioneel veel kijkers lokken. De onderzoekers zien dat amu sementsprogramma's als Kop spijkers, Idols en Baantjer grote massa's kijkers aanspreken. Vooral de weekendprogramme ring van zowel publieke als commerciële zenders scoort hoog. „Het zit 'em dus ook in de aantrekkelijkheid van de pro gramma's", schetst een KLO'er. Het onderzoek waarop KLO-on- derzoekers zich baseren, wordt gedaan door bureau Intomart. „Zij hebben een nieuwe onder zoeksmethode gehanteerd waardoor ook zappers die min der dan tien seconden bij een zender blijven hangen, worden geregistreerd als tv-kijker. Daar door gaat het kijkcijfer om hoog", geeft een KLO-zegsman aan. Los van die andere wijze van meten, blijft volgens hem de stijging in kijktijd zichtbaar. J. Hermes, universitair docent media en cultuur, wil niet veel conclusies aan het kijkcijfer ver binden. Zij doet alleen kwalita tief onderzoek naar kijkgedrag. „Dit gegeven roept bij mij nog heel veel extra vragen op. Staat iemand bijvoorbeeld geregi streerd als kijker als hij de tv als 'behang' aan heeft staan?" amsterdam/anp - Ruim 85 pro- cent van de Nederlanders vindt ongevraagde reclame via de e- mail de meest irritante vorm van reclame. Dat blijkt gisteren uit een intemetonderzoek onder 15.000 personen van bureau In terview/NSS. Op de irritatieladder scoren re clames op websites als goede tweede. Bijna 70 procent van de ondervraagden vindt die irritant. Televisie staat met 47 procent op de derde plaats. Als consumenten wèl reclame via de e mail willen hebben, er varen ze die informatie als infor matief (ruim 67 procent) en leuk (circa 45 procent). Ongewenste reclame via de e- mail is echter een toenemend probleem. Daarom wil Aktu Pu blishing Group, uitgever van de computerbladen PC-Active en Compukids, een fonds oprich ten waarmee de verzending van ongewenste post via internet kan worden aangepakt. Aktu's eigen e-mailgids op internet werd dit jaar twee keer mis bruikt voor het versturen van re clame. Aktu exploiteert www.e-mail- gids.com. Uit dit bestand zijn in april en september ongeviaagd e-mailadressen gekopieerd door NTS Computers Technology, een Rotterdams bedrijf dat on der meer computers en printers verkoopt. NTS stuurde vervol gens reclame toe. De gebruikers van de e-mail- gids.com krijgen de verzekering dat de adressen niet worden ge bruikt voor commerciële doel einden. De rechtbank in Rotter dam heeft begin december ge oordeeld dat NTS onrechtmatig heeft gehandeld. NTS ontkende het kopiëren van de adressen niet, maar betoogde niet te we ten dat het niet mocht. Aktu heeft berekend dat NTS de uitgever ruim 1,8 miljoen euro moet betalen. Dat bedrag is ge baseerd op de ruim 4000 onge wenste reclameberichten die zijn verzonden naar zogenoem de controleadressen. Hiervan kan Aktu bewijzen dat ze alleen op de website kunnen zijn aan getroffen. „We hebben nu zelf gemerkt hoeveel tijd en geld zo n akke fietje kost. We willen het fonds gebruiken om mensen bij te staan in rechtzaken over onge wenst gebruik van e-mailadres sen", verklaart W. Withuis, di recteur van Aktu. Volgens Wit huis gaat 10 procent van de claim naar het fonds, dat dan goed is voor ruim l< „Maar dat fonds als de claim ook' taald." Gids Dagelijks bezoeke ei mensen www.e-n De rechter heeft 1 e alle adressen die\ l| gids zijn vergaard n databestand te vei >i het bewijs hiervoi e Volgens Withuis i afgelopen dagen i tact geweest met wijs van de verwij we nog niet gekre hoeveelheid ongc reclame is beduid geworden." NTS was gisteren baar voor een rea Sonja Barend Foto: GPD hilversum/mediaredactie Son ja Barend begint op tweede kerstdag met een nieuwe serie uitgebreide interviews. Voor de eerste aflevering ging ze naar Engeland waar ze de populaire tv-kok en multimiljonair Jamie Oliver (28) ontmoette. Sonja Barend zoekt hem op in Londen waar hij binnenkort zijn eigen restuarant Fifteen opent. In deze zaak gaat hij vijftien werkloze jongeren opleiden tot kok. Ze gaat met hem naar zijn ouders in Clavering waar zij een pub runnen. De serie bestaat uit drie afleve ringen. In de tweede aflevering bezoekt ze de Birmese mensen rechtenactiviste Suukyi. Eind maart begint Sonja Barend met haar nieuwe reeks Master- classes, waarin ze grootheden op een bepaald gebied en hun leerling volgt. Radio 2 maakt zich weer op voor dé radiomara thon van het jaar, de Top 2000. Vanaf tweede kerstdag tot aan de laatste tellen van het jaar ko men de beste tweeduizend hits door de jaren heen langs. Ruim vier miljoen luisteraars maken zich weer handenwrijvend op voor één lange aha-erlebnis. door Chris Klaassens Hilversum - Wordt het weer de Bohemian Rhapsody of gaat het deze keer anders en grijpt Deep Purple of Led Zeppelin de macht? De Top 2000 staat weer voor de deur en de voorspellingen vliegen door de lucht. De vas te luisteraars van Radio 2 worden dezer da gen al stevig opgewarmd voor wat gerust hét radio-evenement van het jaar genoemd mag worden. Want vier miljoen luisteraars naar een radioprogramma is in dit televisietijdperk ongekend. In Hilversum warmen ook de samenstellers en presentatoren zich op. Op de radio zijn stukjes te beluisteren uit het 'trainingskamp' dat de negen presentatoren momenteel on dergaan. Niet letterlijk natuurlijk, maar de makers verheugen zich wel degelijk op de zesdaagse radiomarathon, bevestigt Ron Stoeltie, muziekcoördinator van Radio 2 en een van de negen presentatoren van de Top 2000. Vanaf 26 december middernacht tot de laatste tellen van 2002 werken de radioma kers opnieuw hun gigantische lijst vol jeugd sentiment af. „Die enorme respons, dat enorme enthousi asme, heeft ons ook wel verrast", zegt Stoel tie. „Ik word er bijna verlegen van. Overal waar ik kom, vragen ze ernaar. Als je zegt dat je bij Radio 2 werkt, roept iedereen meteen 'oh ja, de Top 2000'. Er is ook nooit kritiek op, iedereen vindt het mooi. Soms weet ik niet goed wat ik dan moet zeggen." En die populariteit stijgt alleen maar. Ook nu weer kon iedereen via de internetsite van Ra dio 2 zijn bijdrage levéren door zijn of haar tien favoriete platen door te sturen. Vorig jaar deden 150.000 mensen dat. De teller stopt ditmaal bij precies 271.016. De mogelijkheid tot inzending sloot vrijdagmiddag„Dit over treft onze stoutste verwachtingen", zegt Ra dio 2-woordvoerder Bart de Voogd. De grote kracht van de Top 2000, denkt De Voogd, zit 'm in de niet aflatende stroom van Ron Stoeltie (I) en Bart de Voogd Foto: GPD hits. „Zes keer vierentwintig uur goede mu ziek. En, je hoort die hele week niet één keer hetzelfde nummer twee keer." Ron Stoeltie: „Het is één groot warm bad van sentimen ten, één lang aha-erlebnis. Je denkt elke dag wel honderd keer 'oh shit ja, dat nummer'. Pure weemoed. Het is ook de tijd van het jaar. Iedereen krijgt iets nostalgisch. Wij zijn nu eenmaal een volkje dat graag lekker dicht bij elkaar kruipt Kaartje, boompje en lekker de radio aan." Herinnering De presentatoren zijn zich bewust van hun publiek. „Iedere radiomaker vindt het gewel dig voor zo'n groot publiek te draaien", glun dert Stoeltie, die ook diverse 'blokken' van drie uur presenteren voor zijn rekening neemt. „In die week blijkt ook hoe dicht je bij de luisteraar staat. We hebben een computer naast ons staan en je hoort alleen maar: blieb, blieb, blieb. De mailtjes blijven maar binnenstromen. Het lijkt wel of iedereen ach ter de computer zit. Iedereen wil iets kwijt over de herinnering die ze hebben bij een be paalde plaat." Het luisterpubliek waardeert de lijst enorm. Winkelcentra kunnen net als vorig jaar weer rekenen op verzoeken in plaats van hun vaste bandjes de Top 2000 uit de luidspeakers te laten komen; veel meer boodschappers dan normaal dragen walkmans en er zijn vele doorwaakte nachten. „Jullie worden bedankt, heb ik wéér 144 uur geen slaap", moppert een vaste luisteraar op de Radio 2-intemetsi- te. „Dat geloof je toch nauwelijks", lacht Stoel tie. „De Top 2000 is van de luisteraars. Zij re geren, zij stellen de lijsten samen. Ik weet dat het een cliché is, maar wij voelen het echt zo: elk van die nummers is een klein cadeautje voor de luisteraar. Het is eeuwig zonde dat er zoveel platen niét in staan." Dan maak je toch een Top 3000? Stoeltie lacht en spreidt zijn armen, als een hulpeloos gebaar. De Top 2000 stamt uit 1999 en ont stond uit de millenniumgedachte. „Toen zijn we blanco begonnen", reageert De Voogd op de kritiek dat je moet kiezen uit een 'beperkt' aanbod van zo'n 2800 platen en er maar één eigen keus aan mag toevoegen. „Toen heb ben luisteraars 'blanco' hun lijstjes ingele verd en daaruit is de eerste Top 2000 samen gesteld. Die lijst is de basis en onze ervaring is dat mensen het op prijs stellen dat we op de site een voorzet geven, anders zijn er te veel platen die ze vergeten. Met die lijst is zo'n 95 procent van de keuzes gedekt. Maar niets staat vast. Vorig jaar stonden er bijvoor beeld 479 'nieuwe' nummers in. Dat is bijna een kwart." Acties van fanclubs worden tegengegaan doordat de computer die de binnengekomen lijstjes bijhoudt en al te veel bijdragen vanaf één en dezelfde computer herkent aan het IP-adres (een soort 'huisnummer' dat elke computer met een internetaansluiting heeft). De Voogd haalt zijn schouders op.Ach, het komt niet zoveel voor dat dat gebeurt. Het gaat de mensen om die eindeloze stroom mooie nummers en op welke plaats die staan, vinden maar weinigen echt interes sant." De samenstellers hebben zelf geen in vloed op de lijst, verzekert hij. Hooguit door dat ook zij hun eigen toptien hebben inge diend. Maar geen enkele plaat wordt op een andere plek neergezet. Teruggefloten En de nummer één? Frits Spits hield de afge lopen weken een actie om niet wéér Bohemi an Rhapsody bovenaan te krijgen. Dat heeft hij geweten. Hij werd dusdanig teruggefloten door het luisterpubliek dat hij openlijk spijt betuigde, het nummer van een eigen tekst voorzag ('de Boheemse spijtoptant') en die liet inzingen door een koor. De 'tegenactie' was zo groot dat het wel bijna vast lijkt te staan dat Freddy Mercury's muziekmonu- ment de lijst weer zal aanvoeren. Maar voorlopig rekent de computer alle bij dragen nog door. Op 24 december wordt de lijst bekendgemaakt. Ook de makers kennen de volgorde nog niet. Stoeltie: „Maar ik kan wel verklappen dat de Bohemian Rhapsody in de topvijf staat." De Top 2000, Radio 2, zonder onderbreking van donderdag 25 december 00.00 uur tot donderdag 1 januari 00.00 uur. De lijst is vanaf 24 december te vinden op http:llporta.l- omroep.nl/radio2Naar aanleiding van de radio-uitzending presenteert Matthijs van Nieuwkerk van 26 tot en met 31 december da gelijks Top 2000 a go-go op Nederland 3, NPS, 19.00 uur. Roger Taylor en Brian May van Ou« mer 1 van vorig jaar. Foto: AP De toptien van vorig jaar 1. Queen - Bohemian Rhapsody 2. Deep Purple - Child in time 3. Eagles - Hotel California 4. Led Zeppelin - Stairway to Hea 5. Meat Loaf - Paradise by the da 6. Animals - The house of the risi 7. Dire Straits - Brothers in arms 8. Billy Joel - Goodnight Saigon 9. Beatles - Hey Jude 10. Dire Straits - Sultans of Swin| De toptien van Ron Stoeltie: 1. Marmalade - Reflections of my 2. Beatles - Baby's in black 3. Bonnie St. Claire -1 won't stan them 4. John Miles - Music 5. Wim Sonneveld - Het dorp 6. Rolling Stones - As tears go by 7. The Who - See me, feel me 8. ABBA - The winner takes it all 9. Phil Collins - Two hearts 10. Raspberries - Don't wanna sa KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio Sport (19 u, zo) NOS 3.850 2. NOS Journaal (20 u, zo) NOS 3.635 3. Baantjer RTL 4 2.895 4. Kopspijkers VARA 2.860 5. Ajax-AS Roma NOS 2.860 6. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.360 7. Idols RTL 4 1.935 8. Tussen kunst kitch AVRO 1.855 9. Man. United-Dep. Coruna NOS 1.825 10. TV Show TROS 1.705 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal NOS 400 2. Klokhuis NPS 365 3. Ffukkie Slim VPRO 330 4. Buurman en Buurman VPRO 330 5. Hier is mijn dier VPRO 300 6. Bloem VPRO 300 7. Sesamstraat NPS 255 8. Familie van der Ploeg VPRO 210 9. Old Tom VPRO 200 10. Martina en Niklas KRO 180 Marktaandelen in Nederland 1 10,9 (11.7) Nederland 2 19,1 (14,9) Nederland 3 7.9 (8.2) - RTL 4 17,6 (19,0) - RTL 5 4,5 (4,3) Yorin 6,1 (6,2) - SBS 6 9.5 (11.3) - NET 5 6,0 (5,8) V8 4,1 (3.8) Veronica 03 (0,1) De weekcijfers zijn-afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest "bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaan delen van vorige week. TROS heeft volle vertrouwen in nieuwe serie Gemeentebelangen Hilversum - Of de heren en da mes van de pers zo vriendelijk willen zijn om vooral een beetje positief te berichten over de burgemeester. „Ik weet natuur lijk dat ze een moeilijk persoon is, maar u kunt het toch op zijn minst proberen", spreekt bode Oleg de toegestroomde verte genwoordigers van de media één voor één toe. De TROS heeft de Raadhuiszaal van het gemeentehuis van Hil versum voor de presentatie van haar nieuwe comedy Gemeen tebelangen gekozen. De aanwe zige burgemeester is echter niet de vertegenwoordiger van Hil versum, maar van het plaatsje Raspen, waar de serie zich af speelt. Na een moeizame start, doordat de bode haar de ver keerde tekst geeft, leidt de bur gemeester zelf het programma in. De bij de koffie geserveerde marsepein had eigenlijk in de kleuren van het wapen van Ras pen geleverd worden, legt ze uit. „Dat bleek echter te moeilijk voor onze plaatselijke banket bakker, want dan zouden er kankerverwekkende e-stoffen in verwerkt moeten worden. Ik zei nog dat het maar heel kleine schijfjes zijn. Maar als u nu even hard in het rondje knijpt, begint de vorm in ieder geval op die van het wapen te lijken", verze kert burgemeester Annemarie Hussert. De burgemeester df aagt haar ambtsketen met veel flair, maar is ook wel wat hautain. Haar vertolkster Doris Baten geeft dat direct toe. „Ze is uit op persoon lijke roem. Het is eigenlijk echt een heel foute, hysterische vrouw-" De cast van de TROS-comedy Gemeentebelangen. Foto: GPD De gemeentepolitiek van het stadje Raspen staat centraal in Gemeentebelangen. Parkeerbe leid, verkeersdrempels en ande re herkenbare onderwerpen passeren de revue. Naast de burgemeester draait het om de gemeenteraadsleden Eduard van Weezei, van Ons Belang (ge speeld door Maarten Wansink) en Inez van Weezei, van Groen Raspen (Oda Spelbos). Zij zijn broer en zus. Hans Somers speelt Emiel van Zomeren, raadslid voor het CDA. Ons Belang In de eerste aflevering keert Inez van Weezei terug naar haar ge boortedorp, waar haar vader vroeger burgemeester was. Haar broer Eduard is wethouder voor Ons Belang. Ze wordt gevraagd om in de gemeenteraad plaats - te nemen voor Groen Raspen, waar ze graag op in gaat om haar broer eens goed dwars te kunnen zitten. De schrijvers van de serie Ger Apeldoorn en Harm Edens en regisseur Hans de Korte zijn ook het team achter de comedy 't Zonnetje in huis. „We lopen al twee of drie jaar met dit idee rond. Het was duidelijk dat er iets in de lucht hing op politiek gebied. Nederland heeft acht jaar het poldermodel gehad, dat was te verstandig. Er was geen ruimte meer voor redeloze agressie. Een te genuanceerd systeem past niet bij Nederland. Op een gegeven moment moest die vulkaan dan ook wel uitbar sten. Ik vond Paars zo slecht nog niet hoor, en bovendien had Kok dit ook echt niet verdiend. Maar ja, dat wij op dit moment met een comedy over politiek komen, is natuurlijk ook een kwestie van geluk", vertelt Harm Edens. De TROS heeft in elk geval veel vertrouwen in de serie. Nog voordat de eerste reeks op tele visie is begonnen, heeft de om roep de volgende dertien afleve ringen al bij Apeldoorn en Edens besteld. Dat is volgens Edens ook omdat de serie zo herkenbaar is. Op het gemeentehuis in Raspen is er maar één persoon die rust houdt. Hij slaat de toestanden van een afstandje gade. Vincent Moes speelt Oleg, de bode van het gemeentehuis, die de burge meester bijstaat. „Oleg staat midden in alle crises die de ge meenteraad doormaakt. Hij kan niet zoveel met die mensen die een beetje belangrijk lopen te doen. Eigenlijk is hij ook degene die alles op rolletjes laat lopen", vertelt Moes. „Het is natuurlijk allemaal heel lullig", vindt ook Edens. „Die mensen denken dat ze klein 'Den Haagje' spelen, maar het stelt allemaal niets voor. Het is natuurlijk gewoon een kneuterig dorp. We hebben van tevoren ook bij al die gemeenteraden gekeken. Van Amsterdam tot Bome. De gemeentelijke websi tes bekijken, werkt ook heel goed. De ene ziet er ontzettend gelikt uit, maar bij andere ge meentes lijkt het wel alsof dat ding met nietjes aan elkaar hangt. Soms staan er ook foto's van de gemeenteraadsleden bij, dat is echt lachen." Kim de Vries Gemeentebelangen, vanaf van avond, 20.30 uur, TROS op Ne derland 2. door onze mediaredactie Amsterdam -Tien onbekende Nederlanders zijn door de KRO genomineerd voor de titel Held van 2002. Op 22 december wordt bekend wie de titel in de wacht sleept Het afgelopen jaar heeft het pu bliek twaalfhonderd kandidaten voorgedragen als 'held'. De KRO heeft 365 genomineerden op een poster gezet en er daarvan weer tien uitgekozen voor de eindronde die op 22 december eindigt. Via internet en telefoon kan vanaf deze week gestemd worden. Een van de kanshebbers is de scholiere Charity (15) uit Alme lo. Op het treinstation van Apel doorn schoot zij tvVee conduc teurs te hulp, die het aan de stok hadden met vijftien opgescho ten jongeren. Ook opa en oma Van der Poel uit Rotterdam zijn voorgedragen voor 'Held van 2002'. In hun opvanghuis Het Vinkje, gelegen in dë wijk Span gen, verzorgde het echtpaar da gelijks zo'n zestig kinderen van ouders in problemen. Bij opa en oma Van der Poel kregen de kleintjes de aandacht die ze thuis missen. Opa zal de uitslag van de heldenverkiezing niet meemaken. Hij was al langere tijd ernstig ziek en overleed vori ge week. Johan Kroese, Chris Buffers, Max Hekman en Mark Hekman (allen uit Twente) ondernamen hun 'heldendaad' op 22 decem ber 2001 in Daarleveen. Toen ze zagen dat een auto met daarin een vrouw en een klein jongetje te water raakte, bedachten ze zich geen moment. Het viertal dook onmiddellijk het ijskoude water in. Pas na gen konden de sl< den bevrijd. Saïda el Hantali 1 is de vierde genoi de initiatiefheen Stichting Het Spi zogenoemd inlot sterdam-Oost. meisjes kunnen h allerlei problem© eel misbruik en g welijken. Ook be regelmatig tusse hun kinderen. Het Haagse echtp Verkaart helpt me van scholen in jaar geleden stop met zijn succesvo dat hij en zijn vro met het leven wi middels heeft het tig scholen gestii een opvang opgei meisjes. Naast de Held vt op 22 december van 2002 bekenc Fortuyn, Annie 1 Martin Luther Kir Ghandi maken ka De verkiezing is twee delen te 2 worden de kand zonnetje gezet in ma dat door An Fons de Poel w< teerd (vanaf 20.51 het KRO kerstcon avond wordt de bekendgemaakt uur). De KRO is de He begonnen, omd; omroep Nederlan dige, snel verandi leving behoefte voorbeeldfiguren.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10