REGIO 'Als natuurbeheerder zeg ik: ingrijpen en ook jagen op vossen' Terzijde schuiven Waal is blunder van de gemeente Kinderen werden en worden gewoon op aarde gemaakt Waardering voor Regio 2 Aanvulling op berichtgeving over joodse begraafplaats Utrechtse Veer: de regen in de drf HDC970 maandag l6 DEO—1 Als het inderdaad waar is, dat de kandidatuur van oud wethouder Cees Waal voor het burgemeesterschap van Leiden terzijde is geschoven ten gunste van kandidaat Groen, is dit een blunder. Een blunder vele malen groter dan een volkomen overbodig stadscafé in het stadhuis te realiseren, terwijl de ramen van het stadhuis staan weg te roesten. Kreeg Leiden kortelings al een onvoldoende voor haar bestuurskracht, met deze kwestie zou ze zelfs een klas terug moeten worden gezet. Ik vraag me af of de vertrouwenscommissie wel de moeite heeft genomen om de antecedenten van kandidaat Waal te onderzoeken, of waren zij bang dat Waal de gemeente raad wel eens de les zou lezen en hielpen zij liever een minder ervaren figuur aan een baantje? Als zij serieus kennis genomen hadden van de verdiensten van Waal als wethouder van Leiden, waar de gemeente nu nog steeds de vruchten van plukt, dan was nooit Groen als kandidaat naar voren geschoven. In de jaren '70, toen het rijk subsidie verleende voor infra structuur en stadsvernieuwing, was Leiden de stad in Ne derland die de meeste miljoenen wist binnen te slepen, dankzij de voortvarendheid van Cees Waal. Was de pot van de rijkssubsidie nog niet leeg aan het eind van het jaar en kon de stad daarvan profiteren als men maar in het zelfde jaar nog kon aanvangen met het werk, dan had Waal altijd een plan gereed liggen en sleepte de subsidie binnen. Of moest Waal worden afgestraft, omdat hij middels een 'adviseurschap' bewoners terzijde stond bij hun strijd te gen de gemeente inzake het Koninklijk Militair Invaliden huis en het Aalmarktplan? (Cees Waal was in beide zaken overigens geen initiatiefnemer zoals redacteur Wim Koe voet in het Leidsch Dagblad van 5 december suggereer de.) Trouwens, de vertrouwenscommissie (leden van de ge meenteraad) zou er beter aan doen bij zich zelf te biecht te gaan. De gemeenteraad vormt het bestuur van de stad, maar zij bleek niet in staat het Aalmarktproject tot een goed einde te brengen. Daar was Waal voor nodig met een stel goedwillende burgers. Daar is diplomatie en lei derschap voor nodig. Bij de gemeenteraad zijn die ver te zoeken. Tot slot: Leiden heeft een ervaren burgemeester nodig en geen 'Groentje'. George W.M. Gussenhoven. Leiden. In de altijd lezenswaardige rubriek 'Preektijgers', die op maandag op de pagina Regio 2 staat, was het op 9 december weer raak. Onder het opschrift 'Kinderen worden gemaakt in de hemel' werd God weer ergens opgevoerd als de gro te tovenaar. Hij tovert een kind uit een maagd. 'Gelooft u in de woorden van mensen of in de woorden van God?' vroeg de begeesterde voor ganger aan de goegemeente. En die roept spontaan Amen! Dat was een non-vraag. Mensen schreven immers de woorden in de bijbel. En wie een beetje het hebreeuws beheerst, kan lezen dat Jesaja 7:14 over een Alma spreekt die zwanger zal worden. Alma is gewoon een jonge vrouw, die ge huwd kan zijn en hét al wel ge daan zal hebben, maar die nog geen kind heeft gebaard. Ze is geen maagd in de technische be tekenis van het woord want dan zou Jesaja over een betulla hebben gesproken. Maar het Nieuwe Tes tament is geschreven in een tijd dat men een mythisch-magisch wereldbeeld aanhing en daarin kon Jezus op wonderbaarlijke wij ze geboren worden. Uit een maagd dus, die geen omgang met een man had gehad. Dat onderstreepte de grootheid en heiligheid van Jezus. Laten we het maar op dat laatste houden en het verhaal verder verhaal laten. Kin deren werden en worden gewoon op aarde gemaakt door een man en een vrouw en wie weet gaan ze later naar de hemel. Ij. Doesburg, Leiderdorp. Op het artikel over de joodse begraafplaats in Katwijk, dat 29 november in de krant stond, en de lezersbrieven die in de krant van 12 december daarop volg den, wil ik reageren. Tot circa 1952 was een gedeelte van de joodse begraaf plaats bij Molen de Valk in Leiden aanwezig. Verborgen achter een circa twee meter hoge betonnen schutting. Op een veldje van ongeveer acht bij twaalf meter stonden meerdere zerken met hebreeuws opschrift nog overeind. Dit was duidelijk zichtbaar door een aan de westzijde door vandalen gemaakt gat in de schutting. Op het Leidse gemeentearchief hoort hierover informatie aanwezig te zijn. Even graven dus. Hans Kretzschmar, Leiden. In de aanloop naar de komende jaarwisselin E waardering voor het restylen van het Leidsel 1 bijzonder voor de gelegenheid die de lezers s jj maanden op de pagina Regio 2 wordt gebodi geren op artikelen. Helaas, ik schreef het ale*1 er in het verspreidingsgebied van de krant sl naai van deze gelegenheid gebruikt gemaaktc gelmatig gelegenheden zich aandienen waai 1 kunnen worden aangesproken. In de rubriek 'Springtij' van 7 december bijvis maakt men het weer bont door Noordwijkeilr deel te laten zijn van de gemeente De Zilk. Ti atie, als bekend, precies andersom is. 1 Overigens wil ik opmerken dat de in de bewi genoemde voorstellen vanuit de Noordwijks 11 raad, betreffende 'profiteurs' vanuit onder aic gemeente, nauwelijks serieus genomen kun 1 Waar de zogenaamde buitenpoorters missd f maken van hun Bollenbod en/of het Northg zou ook Noordwijkerhout een baatbelasting kunnen aanvragen aan de Noordwijkse gebr zwembaden in De Schelft en/of Leeuwenho van Noordwijkse leerlingen van het Teylingf Noordwijkerhout. Wat betreft de verkeersituatie op de Utrechl we van de regen in de drup beland. Mijn ste iets verkeerd kén in het verkeer, dan probei in Leiden', geldt dus nog steeds. En de wethouder maar zeggen dat er eerst moet worden nagedacht. Laat die ambtenai eens eerst zelf met een rolstoel of tweeling-1 gaan klooien om te kijken of het waar is wal zegt. Kijk eens met praktijkogen naar de siti NAVRAAG Stroomstoringen zijn de laatste weken aan de orde van de dag. Soms duurt het uren voordat keukenapparatuur, televisies en computers het weer doen. Moet Nederland zich voorbereiden op meer storingen of is het toeval? Voorlichtster MARIEKE VAN KRUININGEN van ener giebedrijf Nuon werpt meer licht op de zaak. Klopt het dot het aantal stroomstoringen toeneemt? „Eigenlijk belt u te vroeg voor een gedetailleerd antwoord. Het jaar is nog niet om. Maar de gegevens waarover ik beschik, zien er juist gunstig uit. Het aantal stroomstoringen neemt af en de gemiddel de tijdsduur van zo'n storing ook." Wat doet de klant als de stroom uitvalt? Als hij informatie wil, belt hij ons gratis nummer. Binnenkort stu ren wij stickers met dat telefoonnummer met onze nieuwsbrief mee. Iemand die een storing meldt hoort een ingesproken tekst met de aard van de storing en de verwachte duur van het herstel. Maar er zijn ook mensen die niet bellen, maar gezellig kaarsen aansteken en wel zien hoe het afloopt." Waarop baseert u uw prognoses? „Het hangt er vanaf of er een collega naar de transformator toe moet om de stroom om te leiden. Als wij dat weten, kunnen wij een schatting maken. Maar wij zijn voorzichtig met onze voorspel lingen. Zeggen wij ten onrechte dat de storing snel verholpen is, dan snijden wij onszelf in de vingers." tekst: Tim Brouwer de Koning Archieffoto: Frans Roomer UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 5<>7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. COLOFON ANNO 1902, Dinsdag 16 December LEIDEN - Wie in de laatste dagen eens een kijkje had kunnen nemen in ons redactie-bureel, zou het met ons hebben erkend: er is een brandende quaestie in Leiden, de baanvegers-quaestie! Met loffelijken ijver heeft de gemeentepolitie de regeling der ijsba nen ter hand genomen, en ze nam ettelijke personen als baanvegers in dienst, van een gemeentelijke aanstelling voorzien alsof het een betrekking van zegge zooveel in het jaar gold. De functionarissen hebben zich van hun taak uitnemend gekweten. Zij waren steeds vriendelijk en voorkomend, op verschillende plaatsen stonden stoe len om er zich de schaatsen op aan te binden of te laten aanbinden, want ook daartoe waren de goede baanvegers volgaarne bereid. Maar de mannen, die zoo'n mooie schriftelijke aanstelling hadden, waren onbezoldigd. Ze moesten dus leven van de gaven, die schaat senrijders hun wilden voor de voeten werpen. Wij hebben onderschei dene ingezonden stukken ontvangen, waaruit ons is gebleken met welk poover gevolg. Verkleumd met koude beenen gingen de stum pers met een daggeld van 29 centen naar huis! Laat de gemeenteraad het besluit nemen aan de door de gemeente aangestelde baanvegers een matig daggeld uit te keeren. Een arbei der is zijn loon waardig, dus ook een baanveger. Anno 1977, vrijdag 16 december LEIDEN - De eerste bewoners van het blok Formosastraat-Lombok- straat-Javastraat-Driftstraat in de Kooi zijn weer terug. Wethouder Verboom reikte gistermiddag de eerste sleutel uit aan de familie Benning, die in de Formosastraat op precies dezelfde plek komt te wonen als vroeger. Alleen gebeurt dat nu in één van de eerste naoor logse nieuwbouwwoningen, die er in de Kooi staan. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagblad uitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d, (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Ron Bagger, Stef Schermer Voest, John Bruijnooge en Frans van der Geest (van links naar rechts) na de jacht met een deel van de buit. „Nu stoppen we, de rest laten we leven." Foto: Hielco KJ SCHRIJVENDE LEZERS vervolg van voorpagina voorhout - Stef Schermervoest is gewend aan de dood. De Noordwijkerhouter werkt in het VU medisch centrum in Amsterdam en ver zorgt daar 'een stuk medische administratie en automatisering'. „Ik heb er dus elke dag mee te maken. De meeste mensen drukken dat weg, maar het is toch iets dat bij het leven hoort. Ik voel me als jager echt geen moordenaar, zoals ik nog wel eens te horen krijg. Eerder een soort natuurbeheerder, die er voor zorgt dat het evenwicht bewaard blijft Ik ontzie dieren in nood, hang nestkastjes op, help dieren in de winter bijvoeren. Mensen begrijpen dat vaak niet. Dat ik van de natuur en ook van dieren houd en ze toch schiet. Diezelfde mensen heb ben met de kerst de mooiste stukken vlees op tafel. Van de bio-industrie. Dan praten ze er toch ook niet over wat er allemaal mee is ge beurd. Geef mij dan maar dit scharrelvlees." Grote afwezige op deze dag is een spaniël die gewoonlijk de prooien verzamelt. De hond zit ziek thuis, zo dat de jagers zelf alles moeten ophalen.Als er een haas in de sloot ligt, moet jij die er nu uit halen Stef', roept iemand. Op deze dag is dat geen probleem. De sloten zijn bevroren. Daar komt ook een haas achter, die op de vlucht het ijs is opgegaan, maar slechts een heel kort tochtje is gegund. „We schieten echt niet alles af. Dan zouden we straks niets meer hebben. We denken wel degelijk om de nakomelingen. Maar het is nu eenmaal zo dat de hazen scha delijk zijn voor het land. Ze vreten de suikerbie ten en maken kuilen in het land waar het water in blijft staan. Ook eenden zijn heel vervelend voor de boeren. Als die gerst of tarwe hebben gezaaid, dan kan het zomaar gebeuren dat 's nachts een groot deel is weggevreten. Soms zit ten er vijf d zeshonderd eenden, die per stuk 100 a 150 gram eten." Schermer Voest geeft echter toe dat het met het vandalisme van die twee dieren in deze omgeving nog wel meevalt. Veel erger is het gedrag van vossen, die te keer gaan als hooligans. „Vannacht is hier nog een vos ge weest. Wat zeg ik, een heleboel. Kijk, de nagel tjes staan in de grond. Hier hebben ze gerend, daar hebben ze met elkaar.lopen darren." Het liefst zou hij ook de jacht op deze 'prachtige, maar o zo schadelijke' dieren willen openen. Zoals hij dat wel mag in Friesland. „Waar schijnlijk krijgen we binnen vier maanden ook in Zuid-Holland toestemming, want het kan echt niet zo langer. Ik gun ze best een hapje, maar ze vreten alles op. Vroeger zag je enorme hoeveelheden fazanten, wulpen, scholeksters, kieviten, konijnen en bergeenden, maar sinds de vos twintig jaar geleden is gekomen, zie je die bijna niet meer. En vossen zijn echt niet al leen actief in de duinen. Ze richten 's nachts ook daar buiten veel schade aan. En dan moet je niet alleen denken aan kippen, maar ook aan de bollengrond. Daar komen geelziek en zwar- trand voor, die de gewassen aantasten. De vossen lopen daar dot verspreiden die ziekten met hun pof gaan die jongen lopen rauzen in eet veld. Daarom zeg ik als natuurbeheU pen." Voorlopig moet Schermer Voest zi voornamelijk richten op hazen. A van de ochtend wordt die jacht geii Terwijl drie jagers op enkele honde| afstand in het land lopen, gaan wij a hek zitten. „Bukken, ze mogen je nit^j is de bedoeling dat ze onze kant opr, Kijk, daar zijn ze." Op het moment zegt, klinkt er een salvo van schoten v oogst loopt daardoor op tot zes hai eend. „Nu stoppen we, de rest later Dat is nodig voor de hazenkweek. H mee hè, 6 hazen op de 32 die we he zien?" In de ogen van een van zijnaW blijkt daaruit echter dat het gezichte- van Schermer Voest te wensen ove® soms dubbel? Zo- j veel heb ik er niet gezien." Wij hoeven dus niet te vrezen voor toe standen als in ontivikkelingslanden, waar 's avonds om de haverklap de verlichting uitvalt? „Nee, wij hebben in ons land een hoge - ik kijk nu even naar een collega - voor zieningszekerheid. Al blijven er natuur lijk uitzonderingen. Zo'n incident als in Rotterdam waar een ongeluk met een vorkheftruck de stad lamlegde, verte kent het gunstige beeld." Ook na die grote storing in Rotterdam ging het even mis in onder meer Noordwijkerhout en Leiderdorp. Toe vak of gebruiken ivij met zijn allen te veel stroom in deze laatste donkere maand van het jaar? Als het om toenemend stroomgebruik gaat, zouden wij eenvoudig onze capa citeit moeten uitbreiden. Dat is het pro bleem niet. Er komen, zeker in het ICT- tijdperk, wel steeds meer apparaten die op stroom werken, maar zij zijn vaak ook zuinig. Het probleem zit hem eerder in de beeld vorming. Een plaatselijke stroomstoring in een Amsterdamse wijk heet al gauw een stroomstoring in Amsterdam. Bij de volgende stroomstoring in een andere wijk denkt iedereen dat de hele stad opnieuw zonder stroom zit. Bovendien hebben we te maken met een geliberaliseerde markt waarbij iedereen energiebedrijven kri tisch in de gaten houdt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8