'CIA mag terroristen ombrengen' BUITENLAND Beslissing Gore is vooral een grote opluchting Europese Unie groeit naar de chaos Iraakse oppositie wil berechting Hussein Oorzaak botsing in Kanaal duister Sharon: Arafat niet naar Bethlehem met Kerstmis Arafat op zijn beurt boos op Osama bin Laden Tsjetsjeense rebel Radoejev sterft in Russisch gevangenisziekenhuis Washington stelt dodenlijst op finning es India De regerende „mentalistische BJP :n bij verkiezingen ee deelstaat Gujarat ./erwinning behaald, n een tweederde id in het parlement. feeg 127 van de 182 iartij voerde een -ijlen racistische j| De partij zou als aat zijn hindoes in schermen tegen In- ims en het islamiti- and Pakistan. Waar- jnen dat het succes Hamentalisten in Gu- idelijke BJP zal aan- t hindoenationalisti- jnten te benadruk- 'too mensen cruise maandag l6 DECEMBER 2002 A jdens i ormalige Franse 5card d'Estaing plsprijs 2003. Dit zaterdag bekend- card (76) is de hui- 6r van de Europese le internationale Sldt als een van de Europese prijzen strekt aan perso- es of instellingen pijgedragen aan de Van Europa. Vorig "irelsprijs naar de Oud-vice-president doet niet mee aan Amerikaanse presidentsverkiezingen van 2004 ns - Cruisemaat- fcmival heeft gisteren ddat op de jongste 8 cruiseschip Carni- st weer meer dan 3.160 passagiers en hebben gehad. De "Tioedt als oorzaak orwalk-virus dat in n maanden ook x passagiers van an- schepen in het Cari- i heeft getroffen. en zakken et ijs in VS Vier jongens van hi en 11 jaar zijn giste- Sierikaanse staat etts overleden nadat y ijs waren gezakt, ais konden worden •3de de politie. Het rfzich op de Merri- waarop een ijslaag er vijf centimeter iannen slaagden igens betrekkelijk 4 ijs vandaan te lere vier waren al itzijn en overleden ^er weg imissie n - De voormalige ie minister van bui- ~aken Henry Kissin- n ontslag ingediend in de commissie die jnderzoek gaat uit- de terreur aansla giep tember vorig en gaf Kissinger aan ipogelijk belangen- .irermijden met be- (cliënten uit de pri- aar hij met zijn con- ia Kissinger Associ- ïrkt. Kissinger was ie weken geleden fs hoofd van de on- aimissie. Deze on- jjoorzaken van de n de Amerikaanse n RAF-held evonden Jijna zestig jaar na ling is in het zuiden ld het lichaam te- van de Britse pi- (Varburton. Zo litse weekblad Fo- Warburton was 1st gedecoreerde uit de Tweede We- )e toen 26-jarige die door zijn strijd- Lawrence of Arabia werd genoemd, 12 april 1944 tij- sie. Het wrak van ngsvliegtuig, een Lockheed P-38 ird recent opge- i maïsveld bij rarburton zat nog van zijn toestel, er diepte. Zijn stof- lot wordt mei vol- aven op het mili- van Tegemsee. ig melden chauffeur Britse organisatie s geeft mensen rsttijd een dron- ir bij de politie I beloning. Met de- |ig bindt de antimis- patie de strijd aan fi die met een slok (t stuur plaatsne- le chauffeur ver- ontvangt de tip- loning van 50 tot 1 tot 760 euro). Be de hoogte is met lage de chauffeur is mg krijgt ijs 2003 door onze correspondent Ans Bouwmans washington - De man die sinds zijn jongste jaren werd klaarge stoomd voor de politieke top en de ultieme bekroning twee jaar geleden bijna op zak had, doet in 2004 niet opnieuw een gooi naar het Witte Huis. Het zit er dik in dat daarmee een eind ge komen is aan mijn politieke loopbaan, aldus de Democrati sche oud-vice-president Al Gore (54) gisteravond. Bijna opge lucht zei hij verder: „Zeg nooit nooit, maar ik heb mijn besluit genomen in de volle weten schap dat dit waarschijnlijk mijn laatste kans was." Zijn besluit om niet mee te din gen naar de presidentskandida tuur voor de Democratische partij en de race om het Witte Huis aan een ander over te la ten, is ook een opluchting voor zijn eigen partij. Er werd enorm aangehikt tegen een herhaling van 2000. Want als de te gekun stelde en kil overkomende Al Gore het toen - als vice-presi dent en met een bloeiende eco nomie - al niet kon winnen van warme mensenvriend George Bush, hoe zou hij dan over twee jaar een kans kunnen maken te gen de populaire 'commander- in-chief? Met het wegvallen van Gore wordt meteen duidelijk waar het bij de Democraten aan schort: een aansprekende kandidaat die met nieuw elan en passie het electoraat weet aan te spreken. De presidentskandidaat mag niet te liberaal zijn, om de De mocraten uit het zuiden niet af te stoten, maar ook weer niet te conservatief naar de smaak van de progressieve Democraten aan de oost- en westkust. On danks het Lewinsky-schandaal wordt er onder Democraten met weemoed teruggedacht aan de gouden tijd met de charismati sche Bill Clinton. Gore zei gisteravond 'er abso luut van overtuigd te zijn dat een Democraat Bush kan ver slaan in 2004'. De zwakke plek van deze president zit 'm weder om in het economisch beleid, aldus de voormalige vice-presi dent. Ook al heeft president Bush zijn belangrijkste econo mische mensen de laan uitge stuurd en vervangen door nieu we gezichten, hij is niet van zins het beleid van belastingverlagin gen te veranderen. En dat zal niet werken, aldus Gore die aan kondigde actief te zullen blijven en de winnaar van de voorver kiezingen te zullen helpen Bush te verslaan. Een klein pelotonnetje Demo craten loopt zich warm voor de race naar het Witte Huis, maar tot dusverre heeft het rijtje kans hebbers weinig enthousiasme op kunnen roepen bij partijle den of electoraat. De ook-zo-se- rieuze John Kerry met zijn rijke vrouw Theresa Heinz (de ket- chup-weduwe) is niet de charis matische man met wie de gewo ne man snel een babbeltje zal maken. Afgevaardigde Dick Gephardt loopt zich al een eeuw warm, maar zijn kansen zijn gezakt na de verloren tussentijdse Con gresverkiezingen in november. Senator Tom Daschle heeft het zelfde probleem. De gouverneur Cherbourg - De Kariba, het containerschip dat zaterdagochtend in Het Kanaal op het in middels gezonken Noorse vrachtschip Tricolor botste, komt zwaar beschadigd aan in de haven van Antwerpen. Het is nog steeds onduidelijk wat de precieze oorzaak is van de botsing. Gezien de schade aan de steven van de Kariba lijkt dat schip zich in de Tricolor heeft geboord. Een menselijke fout valt niet uit te sluiten. In elk geval gebeurt een der gelijk ongeluk hoogst zelden, ook in het Kanaal, de drukst bevaren scheepvaartroute in de wereld en zo mogelijk de best bewaakte met strenge verkeersregels. Het justitiële on derzoek wordt bemoeilijkt omdat het ongeluk gebeurde in de internationale wateren. De hoogste Franse marine-autoriteit voor het Kanaal, de Maritieme Prefectuur in Cher bourg, heeft dat gisteravond bevestigd. Bij de botsing in de nacht van vrijdag op zater dag zonk het 190 meter lange Noorse vrachtschip Tricolor met 2.862 nieuwe auto's, 77 trucks voor opleggers en 2.000 ton stookolie aan boord. De Kariba, een 200 meter lang containerschip uit de Bahama's, was onderweg naar Le Havre. De Tricolor voer van Zee- brugge naar Southampton in Engeland. Het Noorse vaartuig zonk vrijwel onmiddellijk. Het wrak, zo hoog als een flatgebouw, steekt deels boven water uit. Alle 24 beman ningsleden konden tijdig van boord worden gehaald. Foto: EPA/Wim Hendrix tel aviv/gpd - Jasser Arafat zal met Kerstmis de nachtmis in Bethlehem niet mogen bijwo nen. Als hij toch probeert de Geboortekerk te bereiken, zal het leger hem tegenhouden. Premier Sharon van Israël heeft dat gisteren bekendge maakt in de wekelijkse verga dering van de ministerraad. Het is het tweede achtereen volgende jaar dat Arafat, een moslim, met Kerstmis niet in Bethlehem wordt toegelaten. Het verbod komt niet onver wacht. Een week geleden liet Sharons woordvoerder al we ten dat Arafat niet in de nacht mis thuishoort 'omdat hij niets te maken heeft met vrede op aarde'. Hij wilde toen niet zo ver gaan te zeggen dat Israël hem zal tegenhouden, maar de boodschap aan de Palestijnen was duidelijk. Het Palestijnse Bestuur heeft furieus gereageerd op de be kendmaking van Sharon. Een naaste medewerker van Arafat noemde het reisverbod naar Bethlehem 'een provocatie' en 'een grove schending van alle overeenkomsten tussen de partijen'. Niettemin is het on waarschijnlijk dat Arafat de nachtmis wel zou bijwonen als Israël hem niets in de weg zou leggen. De Palestijnen zijn bang dat het Israëlische leger onmiddellijk na zijn vertrek uit Ramallah de Mukata, het gro tendeels verwoeste presidenti ele complex, in bezit zal ne men en een aantal van zijn naaste medewerkers zal op pakken. londen/gpd-anp - Osama bin Laden misbruikt de Palestijnse strijd voor zijn eigen doelein den. Die beschuldiging deed de Palestijnse leider Jassar Ara fat gisteren in de Britse zon dagskrant The Sunday Times. Arafat is boos dat het terroris tennetwerk al-Qaeda de aan slag van vorige maand op Isra ëliërs in Kenya heeft gerecht vaardigd als een wraakactie te gen Israël. „Waarom heeft Bin Laden het nu over Palestina? Hij heeft ons nog nooit gehol pen. Hij was in een heel ander gebied en in strijd met onze belangen bezig", aldus Arafat. „Ik zeg hem hierbij recht streeks dat hij zich niet moet verschuilen achter de Pales tijnse zaak." Arafat viel Bin Laden aan in re actie op een bericht op een website van een tot nu toe on bekende groep, die zich de 'Is lamitische al-Qaeda Organisa tie in Palestina' noemt. Die zegt te strijden voor 'de volle dige bevrijding van het Pales tijnse land'. Volgens Arafat speelt dit bericht de Israëlische premier Ariel Sharon in de kaart. De premier beweert dat al-Qaeda in de Palestijnse Ga- zastrook actief is en aanslagen op Israël voorbereidt. Arafat noemt dat leugens, maar hij vreest dat Sharon daarmee Is raëlische acties zal presenteren als deel van de strijd tegen ter rorisme. De Palestijnse leider erkende wel dat er onder jon geren in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever enige sympathie voor Bin La den bestaat, maar dat stelt vol gens hem niets voor. „Die kin deren weten niet echt wie Bin Laden is", lichtte hij toe. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De beruchte Tsje tsjeense rebel Salman Radoejev is zaterdag in een gevangenis ziekenhuis gestorven. Een her senbloeding en inwendige bloe dingen kostten de pas 35-jarige Tsjetsjeen het leven, melden Russische media. De Russische vice-minister van justitie be zwoer dat Radoejev een natuur lijke dood is gestorven. „Er zijn geen sporen van geweld gevon den." De dood van Radoejev komt de Russische autoriteiten ongele gen, aldus enkele media. Radoe jev zou bereid zijn geweest mee te werken aan de zaak tegen Achmed Zakajev, de naar Enge land uitgeweken Tsjetsjeense gezant. Rusland beschuldigt Zakajev van betrokkenheid bij de gijzeling van het Nord Ost- theater in oktober in Moskou. Het Kremlin wil dat Engeland hem uitlevert. Denemarken wei gerde dat eerder 'wegens gebrek aan bewijs'. Radoejev werd in maart 2000 in Tsjetsenië gevangen genomen door speciale Russische eenhe den. De rebel kreeg eind vorig jaar levenslang voor meerdere terroristische aanslagen waarbij hij betrokken zou zijn geweest. De bekendste was de gijzelings actie in een ziekenhuis. Aan het einde van de eerste Tsjetsjeense oorlog trok Radoe jev, die naam maakte door de Tsjetsjeense stad Goedermes te heroveren op de Russen, met zijn troepen naar de Zuid-Russi- van Vermont, Howard Dean, is de enige die zich formeel heeft aangemeld als kandidaat maar hij is relatief onbekend. Senator John Edwards uit North Caroli na wordt nog het vaakst ge noemd als het jonge, frisse, nieuwe gezicht, maar ook hij is onbekend bij het grote publiek en zal zich moeten bewijzen. Hillary Clintons naam viel giste ren ook weer, maar niet in rela tie tot de verkiezingen van 2004. Ook al zegt Gore niet bezig te zijn met een of andere race in de verre toekomst, sommige Democraten speculeren nu al over het team Gore-Clinton voor 2008. Al Gore stelt zich niet kandidaat voor de presidentsverkiezingen in 2004. Foto: Reuters/Jeff Mitchell Washington/ANP - De Ameri kaanse regering heeft een lijst opgesteld van ruim twintig terro risten die de CIA mag doden als arrestatie niet lukt en het aantal burgerslachtoffers kan worden beperkt. Dat meldde gisteren de New York Times, op basis van bronnen bij het leger en de inlich tingendienst. Op de tot nu toe geheime lijst van de CIA staan namen van be langrijke terroristenleiders als Osama bin Laden en zijn plaats vervanger Ayman al-Zawahiri. Dit zijn 'de ergsten van de erg- sten', aldus een bron tegen de krant. President Bush heeft de CIA schriftelijk gemachtigd die terroristen te achtervolgen en te doden zonder steeds opnieuw toestemming aan het Witte Huis te vragen als de dienst op het punt staat in actie te komen. De speciale toestemming voor de CIA wil niet zeggen dat Bush het verbod op het doden na mens de staat heeft opgeheven. In de presidentiële machtiging worden de terroristen op de lijst aangeduid als vijandelijke strij ders, wat dodelijk geweld recht vaardigt. Na de aanslagen van 11 septem ber gaf Bush de CIA al een der gelijke machtiging om tijdens de oorlog in Afghanistan Bin Laden en andere leiders van al-Qaeda te vangen of te doden. Met de nu bekend geworden 'dodenlijst' geeft Bush de gehei me dienst de mogelijkheid zijn acties uit te breiden naar andere landen. Zo heeft de CIA in no vember een leider van al-Qaeda in Jemen gedood met behulp van een onbemand vliegtuig dat; een raket afschoot op de autor- waarin Qaed Salim Sin an al-Ha- rethi, alias Abu Ali, reed. Ali gold volgens de Amerikaanse inlichtingendiensten als het brein achter de zelfmoordaan slag op het Amerikaanse mari neschip de USS Cole. Hierbij kwamen twee jaar geleden 17, militairen om het leven. Volgens de New York Times staat de toestemming van Bush" lijnrecht tegenover het presi-J dentiële verbod op moorden door de CIA Dit verbod werd iir 1976 door de toenmalige presi dent Gerald Ford uitgevaardigd: Zegslieden van de inlichtingen diensten zeggen echter tegen de krant dat het nu om 'strijders' gaat en dat zou de acties wel de gelijk rechtvaardigheden. Overigens bevestigen de bron nen van de New York Times niet- of de Iraakse leider Saddam, Hussein ook op de lijst staat. sche stad Kizljar, waar hij een helikopterbasis van het leger wilde aanvallen. Toen dat mis lukte, trok hij een ziekenhuis binnen en gijzelde duizenden patiënten. Met 165 gijzelaars als menselijk schild wist Radoejev zich een weg terug te vechten naar Tsjetsjenië. Uiteindelijk kwamen 78 mensen om het le ven bij de actie. Mensenrechtenorganisaties ma ken zich al langer zorgen over de behandeling van Tsjetsjenen die van terrorisme worden ver dacht. Martelingen en geweld zijn in Russische gevangenissen niet ongebruikelijk. Buurland Georgië eiste onlangs voor uitle vering van enkele Tsjetsjeense verdachten een garantie van Rusland dat ze niet zouden ster ven in de gevangenis. londen/dpa-afp-ap - Groeperin gen die zich verzetten tegen het bewind in Irak hebben gisteren in Londen besloten een 'coördi natiecommissie' in te stellen. Deze zal volgens Hoshyar Zebari van de Koerdische Democrati sche Partij uit 30 tot 45 leden bestaan en fungeren als woord voerder van de oppositie tegen het bewind van Saddam Hus sein. Ruim driehonderd aanhangers van de zes bewegingen waren het afgelopen weekeinde in Londen bijeen om te praten over Irak na de val van Saddam Hussein. De groeperingen zijn zeer verdeeld. De bijeenkomst in Londen was drie keer uitge steld, omdat men het niet eens kon worden wie er de leiding moest hebben. „Wij hopen dat dit de laatste conferentie in ballingschap is en dat onze volgende bijeenkomst in Bagdad wordt gehouden", zei een van de aanwezigen. Ondanks grote verschillen in opvatting over tal van vraag stukken wisten de afgevaardig den het eens te worden over een lijst van 49 functionarissen van het huidige regime die moeten worden berecht. Onder hen zijn Saddam, zijn zoons Odai en Qusay, Izzat Ibra him al-Douri (Saddams tweede man in de Revolutionaire Com mando Raad) en de Iraakse vi-U ce-president Taha Yassin Rama dan. De belangrijke sjuetische partij al-Dawa boycotte de bijeen komst in Londen, omdat de deelnemers naar haar mening te nauwe banden hebben met der Amerikanen. door Mare Pepperkorn kopenhagen - Het is een feit: de Palinka, Hongaarse huisjenever, doet zijn intrede op de EU-markt, samen met tien nieuwe landen. Niet dat de kandidaten er klaar voor zijn, maar dat geldt voor de Unie evenmin. Zonder harde ingreep valt de zo succesvolle club straks uit elkaar. De 'day after' de uitbreiding van de Euro pese Unie met tien landen kwam met een kater. De champagne die klaarstond om de nieuwkomers te verwelkomen, was immers gretig gebruikt om de nare smaak weg te spoelen die de laatste on derhandelingsronde had nagelaten. Drei gementen over en weer tussen 'oude' en 'nieuwe' lidstaten overschaduwden het slot van wat een historische dag had moeten worden. De laatste tien miljoen zijn natuurlijk het moeilijkst weg te geven, zeker als er al een dikke veertig miljard aan vooraf is gegaan. Het gedram van Polen over nóg meer geld schoot de EU-leiders in Ko penhagen dan ook volstrekt in het ver keerde keelgat. Net zoals de eis van Est land om lynxen te mogen blijven jagen de wenkbrauwen deed fronsen, en de Hongaarse claim op de merknaam Pé- linka. En toch is de uitbreiding die dit weekein de werd bezegeld met recht historisch te noemen. Niet alleen omdat het de groot ste uit de geschiedenis van de EU is, maar vooral omdat het EU-lidmaatschap van acht voormalige sovjetsatellieten (Polen, Hongarije, Tsjechië, Slowakije, Slovenië, Estland, Letland, Litouwen) en Malta en Cyprus de hereniging inluidt van Europa. Na ruim vijftig jaar heelt de EU wat de Tweede Wereldoorlog had verdeeld. Natuurlijk zijn de nieuwe lidstaten nog niet helemaal klaar voor de Unie. Het overnemen van tachtigduizend pagina's EU-wetgeving is geen sinecure. De inves teringen in milieumaatregelen, slacht huizen, beter bewaakte grenzen en een efficiënter overheidsapparaat zijn enorm en vergen tijd. Dus zitten de tegeltjes in de slachthuizen soms nog niet op de voorgeschreven EU-hoogte, creëren po reuze grenzen smokkelparadijzen en blij ven corrupte ambtenaren voorlopig bui tenlandse bedrijven het leven zuur ma ken. De onderhandelaars van EU-zijde erken nen dat zij de hand hebben gelicht met de criteria die gelden voor het fel begeer de lidmaatschap. Dat mag geen verba zing wekken, opgejaagd als zij werden door de Europese Commissie, uitge scholden door de kandidaat-lidstaten en in de steek gelaten door hun politieke lei ders. Toen de Nederlandse toponderhan delaar Bernard Bot hierover zijn beklag deed in Den Haag, werd hij uitgemaakt voor 'bureaucratische oen'. Er is dus van alles fout gegaan met de onderhandelingen. Maar feit is óók dat deze uitbreiding de best voorbereide van alle is geweest. Groot-dHttannië (1973), r Griekenland (1981), Spanje en Portugal (1986), en Oostenrijk, Finland en Zweden (1995) kregen niet te maken met een 'in- iq takeperiode' van een paar jaar. Met deze landen werd niet onderhandeld aan de hand van een strakke agenda met 31 ,c hoofdstukken vol EU-regels. Voor hen golden geen jaarlijkse rapportcijfers over de voortgang en was van een verplichte nazorg in vorm van controles en waar borgen al helemaal geen sprake. Zij wer- den gewoon lid. En nu? Nu moet de hele EU - 'oud' en 'nieuw" - aan de slag. Wil een Unie met 25 landen bestuurbaar blijven, dan is een ingrijpende reorganisatie van haar be stuur noodzakelijk. Zonder afschaffing van het vetorecht, vereenvoudiging van de stemprocedures en efficiënter verga deren verzandt de grote EU in chaos, en valt zij uiteen in een (klein) clubje van snelle en rijke leden en een fikse groep achterblijvers die af en toe een zak geld krijgen toegeworpen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5