'Brandweer niet getraind op redden vliegpassagiers' BINNENLAND 'Voor Bill laat ik m'n gezin op zondag in de steek' 'Politie wordt door te Christelijke fracties boos op Wouter Bos veel wetten gehinderd' Maatregelen media na bedreiging journalisten Wake voor vluchtelingen drukbezocht Santa Claus per solex n na bezoek azarbajev Groenlinks wil op- ver het bezoek dat [azarbajev van Ka lt najaar aan Neder- [ebracht. Het Ka mi wil van demissio- |r Balkenende weten i Beatrix onder druk het staatshoofd te „Diplomaten zou- lingin hebben afge- ^le president te ont- Tei Karimi zaterdag ader druk van olie- ipijen zou het bezoek c toch hebben plaats- t duizend mrwerk - In een berging on- jjen aan de Berkelse- Jaterdam heeft de poli- li duizend kilo vuur- ilag genomen. De apstond uit onder rollen, vuur- jBrvuurwerk. Agenten uimte binnen nadat ners hadden aange- |r volgens hen vuur- jjpgeslagen. Naar de ~in het vuurwerk en t ervan doet de poli- irzoek. te over mpagne !t Contact Rooms (CRK) doet aangif- enbaar ministerie ïrenbescherming. takt de nieuwe an de belangenor- noemt deze gods- beledigend. De elt op posters waar- ;d Maria staat afge- ;en bebloed konijn len. Onder het mot- <stfeest... Maak het wil de Dierenbe- aet 'verborgen leed |dustrie' onder de üfengen. n gewonde ^Schiedam nL Een vrouw is giste leven gekomen in fan haar vriend in doodsoorzaak is naar volgens de po- gaskraan open in partner van de eefde door reani- Ulpverleners. Het gistermiddag ge- i de zoon van de maandag l6 DECEMBER 2002 :s blijkt tereikbaar jHuisartsen zijn pereikbaar. Dat jtussen 17.00 en "an lukt het maar in •tn de gevallen direct i aan de lijn te krij- ;ens is de bereik- t best: dan is er in le gevallen direct is een onderzoek n tv-programma |iet onderzoek wer- rtsen gebeld. >r brand trdenhuis I-- Door een brand in i enhuis in Rotter- j [dagavond een 73- ffom het leven geko- lind woedde kort in J >p de eerste verdie- :e Liduina. De be- j le eerste en tweede I n geëvacueerd en ■tangen, aldus de Jlen van hen had- Reademd en zijn •erkers van de GGD SDe oorzaak van de niet bekend. inks wil pureau r Groenlinks vindt ndelijk bureau 1 waar fraude van Drdt geregistreerd, lisatie zou naar de -rheid van een be- i worden gecontro- ekker Halsema zei in het tv-progam- of. Aanleiding voor cis het vorige week i srapport van de par- inquêtecommissie de bouw. s-fans - Twee supporters «nte zijn zaterdag- vechtpartij in neergestoken. De i'tn uit Enschede en e zoon werden met ton naar het zieken- !.it. Beiden konden ling naar huis, c 15-jarige jongen uit ie klappen opliep, ysn volgens de poli aar de voetbalwed- ior-FC Twente toen op een scooter enige aanleiding }e daders konden den haag/anp - De brandweer op vliegveld Eindhoven had op 15 juli 1996 de inzittenden van het neergestorte Hercules-vliegtuig niet kunnen redden, omdat dat niet de opdracht is die de Neder landse brandweerman meekrijgt. Van brandweerlieden wordt ver wacht dat zij bij een vliegtuigon geluk de brand blussen, niet dat zij de inzittenden uit het toestel halen. Dat concludeert de Raad voor de Transportveiligheid vandaag in een onderzoek naar de Her cules-ramp. De Raad deed het onderzoek in opdracht van de Tweede Kamer. De regering kwam indertijd tot de conclusie dat de brandweer eerder had kunnen beginnen met de redding van de inzitten den. De Raad bestrijdt dit. Brandweerlieden worden op grond van allerlei regels en in structies geacht zich te concen treren op het blussen van de brand. „Nergens wordt gespro ken over de noodzaak eventueel gaten te maken in vliegtuigrom pen, noch over het 'halen' van inzittenden", aldus de Raad. De slachtoffers van een ongeluk moeten zichzelf uit het vliegtuig zien te redden. Bij de Hercules die in 1996 ver ongelukte, was dit extra lastig omdat er alleen twee moeilijk bereikbare luiken bovenin het vliegtuig waren die de inzitten den van binnenuit konden ope nen. Civiele toestellen zijn door gaans beter berekend op derge lijke omstandigheden. De Raad maakt een onderscheid tussen de luchthavenbrand weer, die binnen enkele minu ten ter plaatse moet zijn en de overheidsbrandweer, die van ver moet komen. De overdracht en de samenwer king tussen de twee korpsen liep in Eindhoven niet naar wens, onder meer omdat er maar liefst negen scenario's waren waaruit moest worden gekozen. Ook ge brek aan ervaring met een der gelijk ongeval en met samen werking speelde een rol. Verder blijkt uit het rapport dat er onvoldoende blusmiddelen en -wagens op de basis waren. De luchthavenbrandweer vol deed wel aan de internationale eisen, maar die zijn volgens de Raad onvoldoende. Het vereiste minimum is alleen genoeg als alle andere omstandigheden goed zijn. Het is ruim zes jaar later nog niet veel beter gesteld met de bestrijding van vliegtuigbran- den. Wel zijn er meer oefenfaci liteiten en zijn gemeenten ver plicht rampenplannen te heb ben en ermee te oefenen, maar nog steeds is niet duidelijk wie welke verantwoordelijkheden heeft. Een ongeluk zoals in Eindhoven kan morgen weer gebeuren, meent de Raad. 'Sleutelen aan toelatingscriteria einde bijzonder onderwijs' den haag/gpd - De christelijke fracties in de Tweede Kamer zijn verbijsterd over de uitlating van PvdA-lijsttrekker Wouter Bos af gelopen weekeinde. Bos vindt dat het bijzonder onderwijs (al lochtone) leerlingen niet mag weigeren, zeker niet als hun ou ders de grondslag van de school respecteren. Hij denkt dat deze acceptatieplicht voor protes tantse en rooms-katholieke scholen helpt om het integratie vraagstuk op te lossen. De chris telijke fracties vinden echter dat Bos met zijn vingers moet afblij ven van de Grondwet, waarin de vrijheid van onderwijs is gere geld. Veel protestantse en katholieke scholen, met name in de steden, nemen al lang moslim- en hin doeleerlingen aan, maar er zijn er nog altijd die kinderen met een andere religieuze achter grond weigeren. De Grondwet geeft hen, daartoe het recht. Openbare scholen daarentegen zijn verplicht elke leerling te ac cepteren. CDA-fractieleider Maxime Verhagen wijst erop dat op dit moment al negentig pro cent van de protestantse en ka tholieke scholen voor allochtone leerlingen open staat. „Daarom zijn de opmerkingen van Bos volstrekt overbodig", aldus Ver hagen. Uit cijfers blijkt dat bij zondere scholen per saldo even veel allochtonen opnemen als openbare scholen. Een rapport van de Onderwijsraad heeft een zelfde geluid laten horen: de vrijheid van onderwijs is niet de hoofdoorzaak van het verschil tussen zwarte en witte scholen. Verhagen vindt dat Bos 'man en paard' moet noemen. „Zeg dan gewoon dat je het bijzonder on derwijs wilt afschaffen, dan heb ben we een heldere discussie. Nu is het halfslachtig. Zodra je gaat sleutelen aan de toelatings criteria, kun je eigenlijk niet meer spreken van bijzonder on derwijs." Lijsttrekker André Rouvoet van de Christenunie noemt de uitspraken van Bos 'onbezonnen en ondoordacht'. „Als je de grondrechten van burgers zomaar opzij schuift om een probleem op te lossen, val je als democraat door de mand. Zeker omdat de grondrechten juist zijn opgenomen als waar borgen tegen het ingrijpen van de staat in de vrijheid van bur gers." Ook SGP-leider Bas van der Vlies begrijpt de uitlatingen niet. „Het is fundamenteel ver keerd om artikel 23 van de Grondwet te gaan uithollen." Het is al de tweede keer dit jaar dat de discussie over de vrijheid van onderwijs wordt aange zwengeld. Vlak voor de verkie zingen in mei hield toenmalig minister van integratie en grote- stedenbeleid Roger van Boxtel (D66) een pleidooi om het religi eus gebonden onderwijs af te schaffen. Ook hij meende dat het bijzonder onderwijs de inte gratie bemoeilijkt. soest - Een kerstboom kopen is dezer dagen niet zo'n kunst. Je hoeft maar naar het dichtstbijzijnde winkel centrum te gaan en daar staan ze in alle soorten en maten. Hoe zorg je er als handelaar dan voor dat de mensen bij jou iets gaan kopen? Door iets extra's aan te bieden. Daarom organiseerde een tuincentrum in Soest deze solexrace voor 'kerstmannen'. Foto: Ton Kastermans deventer/anp - In 75 plaatselijke kerken verspreid over het land is in de nacht van zaterdag op zondag een wake gehouden voor asielzoekers die uitgezet dreigen te worden. Naar schat ting vele duizenden mensen hebben daaraan deelgenomen, aldus de initiatiefnemers. In de voornamelijk rooms-ka- tholieke en protestantse gebeds huizen is de hele nacht gewaakt, waarbij vluchtelingen en andere betrokkenen aan het woord kwamen. Er werd gebeden en gezwegen, gesproken en gezon gen. De wake, die zaterdag avond om 22.00 uur begon, was een initiatief van de werkgroep De Nachtwacht uit Deventer. Veel bezoekers van de waken ondertekenden een petitie waarin het kabinet wordt ge vraagd om een eenmalige bij zondere maatregel voor asiel zoekers die al heel lang in Ne derland zijn, maar onder de nieuwe Vreemdelingenwet als nog dreigen te worden uitgezet. In Deventer heeft dit inmiddels ruim duizend handtekeningen opgeleverd. Behalve in Deventer hebben kerken in onder meer Amsterdam, Rotterdam, Zwolle, Arnhem, Nijmegen, Noordwijk en Doetinchem hun deuren een nacht geopend. Ook hebben ve le tientallen kleinere kerken een petitie ter ondertekening neer gelegd, waarmee aandacht voor het onderwerp wordt gevraagd. De werkgroep wil de petitie nog voor de kerst aanbieden aan premier Balkenende. De Raad van Kerken, Vluchtelingenwerk Nederland en de bisdommen Rotterdam en Utrecht onder steunen de actie. Zakenwereld hangt ademloos aan lippen van oud-president door Peter de Lange Rotterdam - Een avondje Bill begint als een dagje Efteling. Lange rijen auto's en parkeer wachten die iedere auto een ei gen plekje wijzen. Een belang rijk verschil is dat hier al bij de oprit om toegangskaarten en identiteitsbewijzen wordt ge vraagd en halverwege de par keerplaats nogmaals. Binnen hernieuwde controle. In de ongewoon helder verlichte hal houden breedgeschouderde mannen de binnendruppelende gasten nauwlettend in het oog. Van veel mensen is het toe gangspasje zoek of nog niet ge reed. Wachten. Sommigen wor den naar een andere balie ver wezen. En vandaar naar weer een andere balie. Paspoort ge reed houden. Je zal maar 550 euro hebben betaald voor een kaartje. Anderen die de formaliteiten al achter zich hebben, nemen ont spannen een eerste glaasje. Er wordt geanimeerd geconver seerd. Het publiek bestaat voor vijfenzeventig procent uit man nen in kostuum, het overige kwart uit vrouwen in iets min der saaie uitgaanskledij. Maar man of vrouw, van ieder gezicht straalt een zelfde blije verwach ting. Volgende hindernis. Detectie poortjes. Een bodyguard met een telefoonknop in het oor monstert iedereen met door dringende blik. Soortgelijke ty pes bewaken de toegangen naar de met blauwe gordijnen afge scheiden grote zaal. Hoe zwaar zou de bewaking zijn als hier vanavond niet de vorige, maar de zittende president van de VS optrad? Ondertussen is in geen velden of wegen wat voor VIP ook te zien, die worden direct doorge sluisd naar een apart beveiligde ruimte. De bezoekers die hier samendrommen met een glaas je in de hand behoren tot de ge wone leden van het Flevum Fo rum Netwerk en hun genodig den. Ondernemers, managers uit het onderwijs en hun echtge notes, aanstormend talent uit de reïntegratiesector. Wat verwachten ze van de avond? „Het wordt een knaller." Hoezo? „Iedereen is heel be nieuwd wat Clinton gaat zeggen. Het is een verrassende man. Voor Balkenende of Heinsbroek zou ik m'n gezin op zondag avond niet in de steek laten. Voor Bush ook niet. Voor Bill wel." Wat heeft Bill dat George niet heeft? „Rust. Hoe zwaar zijn baan ook was, hij is altijd rustig gebleven onder de stress. Zo'n affaire als met Monica, dat maakt hem alleen maar mense lijk Nee, doe mij maar Bill." door Mare Brink den haag - De politie moet meer vrijheid krijgen om haar taken uit te voeren. Ze wordt te veel gehinderd door allerlei wet ten. Dat vindt tachtig procent van de 500 mensen die onlangs zijn ondervraagd in opdracht van de Stichting Maatschappij, Veiligheid en Politie (SMVP). Ruim driekwart van de geën quêteerden vindt dat opsporing 'koste wat kost' moet plaatsvin den. Het onderzoek werd gehouden om na te gaan hoe het gezag van de politie valt te verbeteren. Volgens de SMVP kan dat vooral als het optreden van de politie meer voldoet aan de verwach tingen van burgers. Hoewel de enquête een steun betuiging is voor het werk van de politie, is er ook veel kritiek. Zo heeft eenderde van de bur gers de indruk dat agenten 'zelf zich niet altijd goed aan de re gels houden'. Het gaat vooral om het niet naleven van ver keersregels, zoals het overschrij den van de maximum snelheid. Ook is er kritiek op het illegaal afluisteren. Ruim de helft van de burgers is verder ontevreden over de manier waarop burgers baldadige en vernielzuchtige jongeren aanpakken. Met de burgerzin zou het dus beter moeten. Ook vindt tweederde dat de politie onvoldoende sur veilleert in buurten en wijken en te weinig de 'gewone criminali teit' aanpakt. Toch vindt een ruime meerder heid de politie hulpvaardig en zegt dat de politie hen op een 'goede onpartijdige manier be handelt'. Bij de enquête is ook nagegaan in hoeverre politiefunctionaris sen weten hoe burgers over hun werk denken. Er werd deelgeno men door 530 functionarissen. Het merendeel wist inderdaad dat de meeste burgers ontevre den zijn over bereikbaarheid en beschikbaarheid. Maar ze dach ten ten onrechte dat de meeste burgers tevreden zouden zijn over de doelmatigheid van hun werk. Bill Clinton heft het glas tijdens het diner van Flevum Forum Netwerk. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Een jongeman zegt: „Je gaat na tuurlijk niet etaleren dat je hier bent geweest. Maar je kan er wel je voordeel mee doen. Je brengt 't terloops: ik heb laatst nog naar Clinton geluisterd." Een jonge vrouw, gevraagd of zij weet waar de lezing over gaat: „Veiligheid en ecologie." Dat laatste omdat een van de spon sors in groene stroom doet. „Ik vind het gewoon leuk om even in de buurt van een beroemd ie mand te zijn", zegt een andere bezoeker. Clinton heeft veel fans in Rotter dam. Verteld wordt dat hij 's middags in een juwelierszaak in het centrum is gesignaleerd. Met een horde vrouwen achter zich aan, die zijn naam scan deerde. Hij kwam net uit het Luxor theater, waar hij had ge speecht voor jubilerende scheepsbouwers. Om zeven uur stroomt de zaal in pe Van Nelle-fabriek vol. Zijn Clinton neemt cd op met Sophia Loren Bill Clinton heeft zaterdag 'in het geheim' in Genève samen met de Italiaanse actrice Soptóa Loren een cd opgenomen. Het duo werd begeleid door het Orchestre de la Suisse Romande. Van de geheimhouding is niet veel terechtgekomen, want Clinton werd vanaf zijn aankomst in Genève achtervolgd door verslaggevers van Zwitserse kranten. Die hebben gisteren bericht over het muzikale topgeheim, dat werd bekokstoofd door de vorig jaar opgerichte Nederlandse platenmaatschappij Pentatone. Clinton en Loren hebben echter naar verluidt niet gezongen, maar tek sten voorgedragen tegen de achtergrond van het orkest. er ook bekende Nederlanders? Jazeker! Gefluisterd wordt: Katja Schuurman, doelman Hans van Breukelen, staatssecretaris Rob Hessing, zakenvrouw Nina Brink. Tegen half acht gaat het mono tone niks-aan-de-hand muziek je opeens over in een triomfan telijke Star Wars-achtige tune. Daer is hij dan, William Jeffer son Clinton, de man die de ne genhonderd aanwezigen een onvergetelijke avond gaat bezor gen! Iedereen staat, iedereen ap plaudisseert, iedereen gaat weer zitten, de eerste gang van het di ner wordt opgediend. De Rot terdamse wethouder Rabella de Faria brengt een toast uit op een veilige wereld, de Rotterdamse oud -burgemeester Bram Peper geeft in onwelluidend Engels ui ting aan zijn bewondering voor Bill. Zingende serveersters van Pasta e Basta houden de stem ming erin tot, eindelijk, de at tractie van de avond het podium betreedt. Staand tussen twee kitscherig aandoende namaak- fakkels pleit hij in een rede van krap drie kwartier voor meer verdraagzaamheid, meer sa menwerking en meer economi sche hulp, om de armoede uit te bannen en de dreiging van ter reur te bezweren. Acht jaar pre sidentschap hebben een bedre ven spreker van hem gemaakt. De zaal hangt ademloos aan zijn lippen. Als Clinton besluit met: „We weten wat we moeten doen om de problemen op de wereld aan te pakken, er is geen excuus om 't te laten", barsten de aan wezigen in een verrukt applaus uit. Clinton glimlacht minzaam. Hij kwam, zag en overwon. Zo als gewoonlijk. amsterdam/gpd - Krantenbe- drijf De Telegraaf en de uitgever van het tijdschrift Quote hebben veiligheidsmaatregelen geno men na bedreigingen van jour nalisten. Rond hoofdredacteur J. Kelder van Quote zijn beveili gingsmaatregelen genomen na dat het blad in november be richtte over banden tussen de Amsterdamse vastgoedhande laar Willem Endstra en de on derwereld. Kelder heeft eerder publiekelijk gezegd dat dit leidde tot ernstige bedreigingen. Pas dit weekeinde is bekend geworden dat De Tele graaf maatregelen heeft geno men rond haar misdaadjourna list John van den Heuvel. Deze zou worden bedreigd na een in terview dit najaar met de Am sterdammer John Mieremet, de voormalige partner van de eer der doodgeschoten Amsterdam se drugshandelaar Sam Klepper. In het interview, kondigde Mie remet aan een 'deal' te maken met de politie en daarbij al zijn kennis over de onderwereld als kroongetuige op tafel te leggen. In september zou bij een in braak in het huis van de Tele graaf-verslaggever, die af toe een gastrol heeft bij het televisiepro gramma RTL Boulevard, een draagbare computer zijn gesto len. Daarin zou verdere infor matie uit de gesprekken met Mieremet hebben gestaan. Het gebeurt wel vaker dat jour nalisten rechtstreeks vanuit de criminele milieus worden be dreigd, maar meestal heeft dit geen zware gevolgen. Ook komt het voor dat journalisten door de politie worden gewaar schuwd dat zij gevaar lopen. Bij de criminele inlichtingendienst van de politie komen dan signa len binnen dat criminelen, meestal uit wraak of angst voor een publicatie, een journalist willen aanpakken. Dergelijke waftschuwingen lei den dan tot enige terughou dendheid van de journalist in het openbare leven. Na verloop van tijd, als er niets is gebeurd, ebt de dreiging weg en normali seert het leven van de journalist zich. In 1997 moesten de journalisten Mehmet Ulger en Stella Braam onderduiken na bedreigingen aan hun adres. De twee schre ven een boek waarin zij de Turkse organisatie Grijze Wol ven als een extreem-rechtse groepering beschreven die in Nederland betrokken zou zijn bij afpersing en gewelddadighe den. Braam en haar collega zei den vervolgens door kringen binnen de Grijze Wolven te zijn bedreigd. Op vragen over de bedreigingen en de veiligheidsmaatregelen wordt door alle partijen geen. commentaar gegeven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3