SPORT Glorie en ondergang van de Olympische Dag Onder nul LINKS BUITEN Club slaat twee miljoen euro af Hannover - Nederlandse clubs zitten om geld te springen, in Duitsland komt het uit de lucht vallen. Althans, bij Hannover 96. De trouwe fan Joachim Steinberg wil de Duitse Bun- desligaclub twee miljoen euro schenken. Voorzitter Martin Kind kan tot zijn teleurstelling het aanbod niet accepteren. Hij wil wel, maar fiscaal is een der gelijke schenking niet aantrek kelijk. „Ik heb met hem gespro ken, we zoeken nu naar een an dere oplossing." Steinberg (41) zou via een andere fiscale con structie zijn geld alsnog kwijt kunnen bij zijn favoriete club. De ingenieur en architect be zoekt al vele jaren de wedstrij den van Hannover 96 en heeft er veel voor over om de club te behouden voor de Bundesliga. Ferguson is ook goed met paarden lonoen - Voetbaltrainer Alex Ferguson heeft zich ook in de paardensport verdienstelijk ge maakt. De coach van topclub Manchester United is in Groot- Brittannië gekozen tot ren- paardbezitter van het jaar. Sir Alex bezit onder andere Rock of Gibralter, een paard dat dit jaar zeven grote wedstrijden won. Stop overbodig bij strafcorner perth - De Internationale Hoc key Federatie (FIH) introdu ceert twee nieuwe spelregels om de sport aantrekkelijker voor de toeschouwers te ma ken. Bij strafcomers hoeft de aanvallende partij de bal niet meer eerst te stoppen voordat er een schot op doel komt. Bo vendien mogen verdedigers schoten op doel die boven schouderhoogte zijn met de stick proberen tegen te houden. Het gaat om een experiment van een jaar dat op 1 januari 2003 begint in de internationale competities. Nationale bonden mogen zelf beslissen of ze de twee nieuwe spelelementen in hun binnenlandse competities invoeren. De Koninklijke Ne derlandse Hockey Bond (KNHB) reageert verheugd: „De federatie heeft goed naar ons geluisterd, want wij hebben beide veranderingen in de spel regels aangedragen. Ze zijn be doeld om het spel voor de leek begrijpelijker te maken", zegt een woordvoerder van de KNHB. De bond beslist over ongeveer een week in welke wedstrijdklassen de spelregels hun intrede doen in het Neder landse hockey. Van golfbaan naar de keuken Washington - De Zweedse An- nika Sorenstam gaat van de golfbaan naar de keuken. De beste golfspeelster van de we reld, winnares van dertien toer nooien dit jaar, staat deze win ter twee volle dagen per week in de keuken om proef te draaien voor een carrière als chefkok. In de keuken van de Lake Nona Golfclub in Florida gaat Soren stam deze winter groenten was sen en snijden en leren koken. Sorenstam oriënteert zich op een ander leven voor als zij bin nen afzienbare tijd het besluit neemt om het professionele golf te verlaten. Talloze trainin gen en wedstrijden namen haar volledig in beslag. Met de sport maakte zij zich wel financieel onafhankelijk. Skispringers lijden honger Berlijn - Volgens de Duitse ski springer Martin Schmitt lijden veel van zijn collega's met op zet honger om maar zo licht mogelijk van gewicht te blijven. „Wat licht is, vliegt verder", zegt de viervoudig wereldkam pioen in het Duitse sporttijd schrift Kicker. Schmitt pleit voor maatregelen die een einde moeten maken aan een situatie waarbij sporters hun gezond heid op het spel zetten. Hij wil de skilatten zodanig laten aan passen dat lichtgewichten geen voordeel meer hebben: „Als je de lichte skiërs kortere ski's geeft en de zwaardere skiërs langere, dan breng je de zaak in evenwicht. Langere ski's heb ben een groter oppervlak en vliegen normaal gesproken ver der." IJshockeykeepster in mannenploeg long beach - Danielle Dube heeft als doelvrouw meegedaan aan een ijshockeywedstrijd voor professionals. De 26-jarige Canadese stopte voor Long Beach Ice Dogs 18 schoten in de met 4-1 gewonnen wedstrijd tegen San Diego in de West Coast Hockey League. De Ca nadese profcompetitie is nor maliter alleen toegankelijk voor mannen. Dube was als derde vrouw in de profcompetitie ac tief. Manon Rheaume en Erin Whitten gingen haar voor. maandag l6 DECEMl Zo slecht bij kas zat het Nederlandsch Olym pisch Comité in 1932 (middenin de crisistijd) dat het alleen dankzij een gift van 10.000 gulden van de KNVB een ploegje van 23 personen kon uitzenden naar de Spelen van 1932 in Los Ange les. Hoe zou dat in de toekomst nu verder moe ten? In dat sombere klimaat trad een ideeënrijke figuur tot het bestuur van het NOC toe: voetbal goeroe Karei Lotsy. Om de financiële misère van het NOC voorgoed op te lossen, ontwierp hij de Olympische Dag. Dat was een jaarlijks evenement in het Olympisch Sta dion waarbij een aantal olympische takken van sport acte de présence zou geven: atletiek, gym nastiek (een indrukwekkende massa-demonstra tie), wielrennen, voetbal en paardensport. De en treegelden zouden gaan naar een fonds voor trai ning en uitzending van sporters naar de Spelen. Met de directie van het stadion kwam Lotsy over een dat die accommodatie gratis ter beschikking werd gesteld. Van meet af aan was de Olympische Dag een suc ces, want steevast bevolkten zo'n 50.000 toe schouwers de tribunes. Zo vloeide er dus heel wat geld in de kas van het NOC. Aardig hoor, al die verschillende sporten op zo'n dag, maar waar het publiek voornamelijk voor kwam was de voetbal wedstrijd. Onder de naam Bondselftal trad het bij na voltallige Nederlands elftal tegen steeds weer een andere interessante tegenstander aan. Op de eerste Olympische Dag in 1933 was dat een elftal van Hongaarse Veulens (jonge internatio nals). Oranje won met de merkwaardige score 6-5. In 1937 werd die serie onderbroken door een bij zondere attractie, namelijk een ontmoeting tussen de teams van West-Europa (waarvoor Beb Bak- huys, Kick Smit en Caldenhove waren uitverko ren) en Centraal-Europa. Een jaar later gevolgd door een wedstrijd van het Bondselftal tegen Ne- derlands-Indië, dat net van de wereldkampioen schappen in Frankrijk terugkwam. Veel plezier hadden de toenmalige rijksgenoten niet van het duel, want ze werden met 9-2 in de pan gehakt. Na de bezetting in 1940 werd de viering van de Olympische Dag stopgezet, maar in 1947 werd de traditie in ere hersteld. Het Bondselftal verloor met 2-1 van Tsjecho-Slowakije en prins Bemhard kwam tot ieders verrassing uit in het concours hippique. Tot 1954 ging alles naar wens met de Olympische Dag die zich ook vrijwel altijd mocht verheugen in goed weer. Daarna kwam de klad erin. De Olym pische Dag werd gehouden in juni en het bleek steeds moeilijker om in die maand voor een goede voetbalwedstrijd te zorgen. De toeschouwersaan tallen liepen terug. Alle pogingen om de trend te keren mislukten. In 1958, bij de 19de editie, werd het dieptepunt bereikt. Voor de voetbalwedstrijd was dit keer zelfs geen buitenlandse ploeg bereid naar Amster dam te komen. Het publiek moest het nu doen met twee Nederlandse teams, een ploeg samenge steld door bondstrainer Elek Schwartz en een elf tal geformeerd door sportjournalisten. Daar zat men niet op te wachten. Tot overmaat van ramp regende het die dag. Slechts 12.500 toeschouwers bevolkten de tribunes. Het NOC besloot daarop niet langer door te gaan met de Olympische Dag. Met spijt moest het con stateren dat aan 'een fleurig, blij, dikwijls kleurig en zomers sportgebeuren in een speelse, onge dwongen sfeer' een eind was gekomen. 'Smaak en mentaliteit van het publiek zijn veranderd; het evenement in zijn traditionele vorm heeft zichzelf overleefd'. Via de Olympische Dagen was in totaal 800.000 gulden in de kas van het NOC gevloeid. Ruud Paauw Dit is de 44ste ail vering van een serie over de geschiedenis van de sport AMSTERDAM 30 JUNi 1935 Voorblad van het programma van de Olympi sche Dag 1935. Archieffoto /e kon er niet omheen. Het heeft gevroren. De sloot achter ons huis was bevroren. Ergens in september was er, ik meen in Twente, door mete orologen de eerste nachtvorst gesignaleerd - nul komma twee graad onder nul, op vier centimeter hoogte. Ik herhaal. Nul komma twee graad onder nul. U begrijpt: dit brengt de rayonhoofden nog niet tezamen. Toch viel de volgende dag voor het eerst 'dit seizoen' in een Nederlandse krant het E- woord. De kans hierop, ik vat het artikel voor het gemak in een paar woorden samen, werd geschat op misschien wel, misschien niet. Voorpaginanieuws in Nederland, in september! Nog als de dag van gisteren herinner ik mij de aankondiging van een nieuwsitem in het late journaal van - toen nog - de BRT, op 4 januari 1997: „Nederland was vandaag weer eens in de war. Dit keer mét reden. De Elfstedentocht werd gereden." (Geef toe, tussen de regels doorge ven de Belgen daar - bedoeld, naar ik vrees - een aardige typering van ons nuchtere Nederlanders). Hoe vaak mij deze week wel niet ge vraagd is of ik - als één der verslag gevers met schaatsen in de porte feuille - al klaar ben voor de Elfste dentochtIk schat 3000 keer! Waarvan de vragensteller 2500 keer ikzelf was. Vijfentivintighonderd keer ook luidde op deze vraag mijn antwoord 'nee'. Voor de tocht der tochten ben je nooit klaar. De Elfstedentocht komt altijd onver wacht. Gelukkig echter bestaat er tegenwoordig het ge mak van internet. Dit is het moment waarop dit stukje een abrupte wending neemt. Het gaat vanaf nu niet meer over de Elfstedentocht, maar over vrouwenhandel Ik zal mij nader verklaren, middels een vraag. Heeft u dat ook wel eens, dat je op het internet een zoekprogramma raadpleegt en dan 'wetens waardigheden' vindt waarvan je zelf niet wist dat je er naar op zoek was? Op zoek naar E-nieuws stuitte ik deze week op Engelstalig nieuws dat in gewoon Nederlands hierop neerkwam: „Tegen olympisch schaats kampioen van 1968 anderhalf jaar cel geëist we gens vrouwenhandel" 1968? Grenoble! Ik schrok me een hoedje. Toch niet. Nee, natuur lijk niet. Kees Verkerk, de winnaar van olympisch goud op de 1500 meter - in de tijd van 2:03.4 - kwam uit Puttershoek en speelde orgel maar handelde niet in vrouwen. Wie dan wel? De andere olympische kampioenen van Grenoble waren Erhard Keller, Fred Anton Maier en Johnny Höglin. Vrouwenhandel en Erhard Keller? Fred Anton Maier? Johnny Höglin? Je kent geen van deze kampioenen persoonlijk en je steekt niet gauw je handen voor iemand in het vuur, zeker niet voor iemand die je niet persoonlijk kent, maar hier kon ik mij toch niets bij voorstellen, bij deze stoe re kerels en vrouwenhandel. Hier had ik dus zonder er naar op zoek te zijn een column gevonden en besloot nu dieper te graven. De kosten van dit stukje wegen niet op tegen de baten, maar ik ben erach ter gekomen dat het om een Oos tenrijkse schaatskampioen van 1968 gaat). Er was maar één Oostenrijks olym pisch schaatskampioen in 1968. De kunstrijder Wolfgang Schwarz. Weergafik een zoekprogramma opdrachten vond meer dan 3500 aanknopingspunten. Nooit bij stil gestaan dat de helft van de manne lijke Oostenrijkse bevolking Wolf gang heet en de andere helft Schwarz. Uc trof Wolfgang Schwarz aan als konijnenfokker, garagebedrijf, wetenschappelijk student, hotel, huwelijksbemiddelaar, schoolkrantredacteur, professor doctor en als Eiskunstlaufer. Kunstrijder. Deze laatste is nu 55 jaar, komt uit Wenen en zet te (voor 4000 dollar per meisje) au pairs uit Li touwen of Rusland weg in Oostenrijkse bordelen. Wegzetten', het woord alleen al!Met terugwer kende kracht ontvangt Hen W. Schwarz voor zijn vrije kür van de Nederlandse jury een cijfer onder nul. Frank Snoeks UIT HET OOG Leo Holl voetbalde in de jaren zestig en zeventig bij UVS, Tel star en RCL Daarna trainde hij een handvol clubs waaronder UDO, WSB en RCL De inmiddels 56-jarige Leiderdorper stopte zes jaar geleden abrupt als coach en tot zijn eigen verbazing mist hij het voetbal geen moment. „Ik had het geluk dat ik zowel bij UVS als bij RCL de glorietijd meemaakte. Bij UVS streden we om de zondag-amateurtitel van Nederland en ik maakte de be roemde beslissingswedstrijd te gen DCG mee. Afgelopen zater dag was ik toevallig bij een reü nie van oud-UVS'ers. Teamge noten ontmoeten die in de buurt wonen, maar die je ei genlijk weinig spreekt. Ik ben een voorstander van dit soort samenkomsten. De oudsten waren in de tachtig, onze 55- plus generatie behoort tot de jongsten. Ik sta in het elftal van beste UVS'ers aller tijden, maar daar was niet iedereen het mee eens. Altijd moeilijk vergelijken zoiets, maar wel een gezellig ge spreksonderwerp. Toen RCL verhuisde naar De Bloemerd stapte ik met vijf teamgenoten van UVS over en met die club had ik ook succes. We klommen van de derde klasse naar het hoogste ama- teumiveau waar we net geen kampioen werden. Op mijn dertigste hield ik het voor ge zien en koos ik bewust voor het trainersvak. Ik werkte achter eenvolgens bij GWS, UDO, WSB, SV Voorschoten, op nieuw UDO en RCL. Ik had me altijd voorgenomen om op mijn vijftigste te stoppen en daar hebik me aan gehou den. Ik heb daar rare ideeën over. Als voetballer had ik geen zin om langzaam via een twee- Leo Holl (rechts) voor UVS in actie tegen ZW. Archieffoto de elftal en vervolgens het vier de af te zakken naar een vetera- nenteam. Ik stopte op het mo ment dat ik nog eerste elftalspe ler was. Ook als trainer wist ik precies wanneer ik ermee zou ophouden. Na je 50ste wordt het leeftijdsverschil met de spe lers te groot. Tenminste, voor een trainer zoals ik, die graag tüssen de jongens staat. Ik heb daarna nog wel geprobeerd om met een aantal oude teamgeno ten in het achtste van RCL te voetballen, maar ik was om de week geblesseerd. Ik kom sindsdien bijna nooit meer op een voetbalveld. Ik lees jullie sportkrant nog wel en ik kijk naar voetbal op tv, maar verder trekt het me niet meer zo. Het heeft me verbaasd hoe makkelijk ik afscheid kon ne men van iets dat mijn leven tussen mijn tiende en vijftigste heeft bepaald. Ik speel nu golf, met veel plezier. Echt voor ou de mannen. Daar komt bij dat ik niet vrolijk word van wat er zich de laatste jaren op en rond de amateurvelden afspeelt. Vo rige week zaterdag was het weer vechten bij RCL. Ik wil niet hui lebalken - in mijn tijd gebeurde er ook wel eens wat - maar het verbale en fysieke geweld ne men ongezonde vormen aan. Dat opgeklopte gedoe van klei ne clubs die ten koste van alles hogerop willen. Ik was een trai ner die sfeer en gezelligheid heel belangrijk vond. Dat sloeg bij de ene club beter aan dan bij de andere. WSB en SV Voorschoten waren goede voorbeelden. Als je bij RCL al leen al de kantine binnenloopt, dat kille hok, dan heb je niet het idee dat de warmte je tegemoet komt." 1 UIT GESPRO Voetbalt Westerh teel zon I de VoUaf „Een stri concert, wanneer ht nou nog? Een strien concert, dat vind ik j niet gericht tegen dt rechter of de tegenpt me te makkelijk. A/i eigen club. Ofdesnt trainer. Maar nieti1 zakdoekjes, zoals it I De Zuid-Afrikaans 1 Steven Pienaar in J meen Dagblad ove Johannesburg waa l groeide: „Ik heb veel rotzooi Schietpartijen en m kaar doodstaken ut i normaal. Vuurwap in de wijk gedragen M arathon schaatse3 tenberg over het van zijn vrouw. In r krant: „Haar dood heeftog gebracht. Bij de ma, heen en bij mijn ka voelen zich meer dn sterkt in het gelooft nu zelf ervaren dat kracht uit kunt hak Idem: „Ook nu mijn vroit meer is ben ikgelu lukkig. Dat vinden fek. Die vragen zie e lij kunt zijn als jes doodgereden. En to r Trainer Lex Schoe eerste-divisiekopl v Den Haag, in Voet in tional: e „Soms heb ik het u e sen de eredivisie overschatten. Mett, en wat geluk kun men.B< Oud-voetballer Jo(b over zijn vormcrtP' van Feyenoord, ini1. Verzorger Gerardfo seerde me om bij /for langs te gaan, alia2 raar. Die had pos®» in zijn handen. Hij,. 0 je, hij praatte nieti alleen tegenover je i met z'n handen. h schien een raar w het heeft me fanta pen. Ik bloeide u op, voelde me een Feyenoords derdtv Carlo l'Ami uit Vof, in VI terug op zijn), naar een geschikttli gië, enkele jaren g" „Zwarte Leeuw stop, maar daar w tegoed. Tegoed!?! nog even bij het C&[ jj van Henk Houwr*A maar daar hebbi alleen maar in zijd ten. Idem: „Bij Telstar traint openbaar veld. A' aanlopen zagen u met een racket U veld in slaan. En\ maar achteraan n beest had natuurt behoefte gedaan, I van mijn doel. F ik in een drol. Tennisser Raem zijn geboortestal in Sportweek: „Ik houd van Roti het. Je houdt ook vrouw, als het gof Amsterdam gaanE iets als vreemdgaf latie doe ik dat n geval doe ik dat li wel." Schaatser Joch in De Telegraaf: I „Stel dat me motf komt en ik zou n nen schaatsen, c waar tivee gou thuisliggen, r vrienden heb je til RKC-keeper I VI: „Voorde wedstr sta ik uitgebreid i om mijn haar int, gen. Ik vind datrt komt 's avonds uoy ai nale televisie, hè? Jeen van de Berg Elfstedentocht vit in hij als derde fk-r- Algemeen Dagbtf. Tot in de zomert <jag len open. En m'fllzoet flink bevroren. Air61 r niet zeggen, der bril lees." Lan nma. Idem: t23-0 „Ik viel hier en «JJ® voorover in de nc Hoorde ik ineens mand roepen: Jet deze kant op en Jjn linksaf. Als een sneeuwman fcuAMpL over de finish." 0Niei

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20