Cijfers liegen niet, maar waar zijn ze evenmin GESPREK VAN DE DAG Eloise gedoopt in kapel Het Loo Een boek vol weetjes over verkeersdoden tot en met seks Onder de boom MENSELIJK Ejr komt weer een NACHT van de WANSMAAK. Eind janu- afi gaat een nieuwe compilatie van bizarre en smakeloze fjlmscènes in première tijdens het Filmfestival Rotter- cram. Daarna maakt de 'Nacht' een drie maanden durende tournee door Nederland en België. Het filmprogramma liet voor het eerst van zich horen in 1991 en is inmiddels afen zijn vierde editie toe met titels als 'Kungfu gorilla fighters', 'Borsten als dodelijke wapens', 'Excessen in de fDlterkelders' en 'The incredibly strange creatures who shopped living and became mixed-up zombies'. De verza meling is samengesteld uit oude banden die werden ge vonden in privé-collecties en de archieven van filmmusea in landen over de hele wereld. Kinderen, van welke afkomst ook, trekken zich niets aan van enig pro tocol. Eloise, dochter van prins Constantijn en prinses Laurentien, gooit na de doop tijdens de officiële foto de babyvoeding eruit. Eloise werd gisteren gedoopt in de kapel van museum Paleis Het Loo in Apeldoorn. De koninklijke familie en onder anderen premier Balkenen de en zijn voorganger Kok woonden de plechtigheid bij. De hervormde emeritus-predikant Carel ter Linden ging voor in de doopdienst. Eloise, het eerste kleinkind van koningin Beatrix en wijlen prins Claus, werd 8 juni in een ziekenhuis in Den Haag geboren. Het meisje heet officieel Eloise Sophie Beatrix Laurence, gravin van Oranje-Nassau, jonkvrouw van Amsberg. De peetouders van Eloise waren ook bij de doopdienst. Dat zijn de Noorse kroonprins Haakon, prins Johan Friso, prinses Carolina de Bour bon de Parme en Sophie van de Wouw, een vriendin van prinses Lau rentien. Voor de gelegenheid was een eeuwenoude zilveren doop- schaal met het prinselijke wapen door de Waalse Gemeente aan het Noordeinde in Den Haag uitgeleend. De schaal uit 1682 maakte oor spronkelijk deel uit van de inventaris van de voormalige stadhouderlij ke Hofkapel aan het Binnenhof. Stadhouder Willem III h bekken samen met een avondmaalsbeker laten maken d versmid Adam Loofs en deze geschonken aan de Waals-I Gemeente. Belangstellenden kunnen de speciaal voor de doop v nog tot en met 5 januari bekijken. In een andere zaal is bi tafel gedekt met het servies en de tafelversieringen die zij bij het doopmaal op Paleis Het Loo. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Voor slechts 5,5 miljard euro kan de bevolking van de hele wereld lezen, schrijven en rekenen wor den bijgebracht. Een schijntje, want Amerikanen en Europeanen samen geven elf miljard euro per jaar uit aan parfum. Auteur 'Rob bertje' heeft een heleboel van dit soort weetjes verzameld in een boek: Cijfers liegen niet. Elke dag vallen er 1370 verkeers doden, doden muggen 2750 mensen en worden er 1,1 mil jard koppen koffie gedronken. Gecastreerde mannen leven ge middeld twaalf jaar langer dan niet-gecastreerde mannen. Zo'n 25 procent van de Britse man nen trekt weieens vrouwenkle ren aan, acht procent doet dat zelfs elke week. Je hart slaat ruim 2,5 miljard keer tijdens je leven. De hoeveelheid bloed die zo wordt rondgepompt kan de brandstoftanks van zevenhon derd jumbojets vullen. „Journalisten vinden het leuk in hun verhalen statistische gege vens mee te nemen. Je kunt de hele wereld in cijfers uitdruk ken. Het is een bepaalde manier van om je heen kijken", zegt Robbetje(r) (schuilnaam, red.). Hij speurt al zes jaar lang vrijwel dagelijks naar onderzoeksresul taten, die hij vervolgens op zijn internetsite zet. Die wordt dan weer geraadpleegd door nieuwsgierigen, journalisten, maar ook via Kennisnet.nl door scholieren en leraren, die de weetjes gebruiken voor bijvoor beeld de vakken geschiedenis en maatschappijleer. Een groot aantal weetjes en fei ten van de site zijn nu door Robbetje(r) samengebracht in het leerzame en ook vermakelij ke boekje 'Cijfers liegen niet'. De auteur gebruikt een pseudo niem, omdat hij als medewerker van een marketingbedrijf zijn werk en zijn speurtocht naar nieuwe onderzoeksresultaten gescheiden wil houden. Toch hebben zijn werk en de uit de hand gelopen hobby wel met el kaar te maken. „De site is geboren uit een con cept dat ik had gemaakt voor een klant. Die keurde het af, waarna ik besloot het zelf online te zetten. Het bedrijf waarvoor ik werk heeft bovendien veel plezier van al die onderzoeksre sultaten." Nog een paar weetjes: De drie rijkste mensen ter wereld bezit ten evenveel als het gezamenlijk nationaal inkomen van de 48 armste landen. Volgens de We reld Gezondheidsorganistie (WHO) zijn er dagelijks onge veer honderd miljoen vrijpartij en, omgerekend twaalfhonderd per seconde, hetgeen dagelijks 250.000 liter sperma oplevert „Ik haal dit soort gegevens over al vandaan, maar wel uit min of meer betrouwbare bronnen. In- temet valt dus af', zegt Robbetje (r). „Ik verzin niets, alles is het re sultaat van onderzoeken. Die worden echter wel vaak gebruikt als een 'marketingtool'. De be doeling van zo'n onderzoek is het verkopen van een product. Als de resultaten opvallend ge noeg zijn, worden ze gepubli ceerd en dus wordt soms een onderzoek gehouden in plaats van adverteren. Een mooi voor beeld is Durex, dat wereldwijd ons seksgedrag onderzoekt. Dat wordt overal leuk opgepikt. Ook worden gegevens gebruikt om een website 'op te leuken' en is de waarde nul. Robbetje(r) ver wijst naar het voorwoord van het boekje, waarin hij aan de hand van een tweespraak tussen een journalist en een onderzoe ker het een en ander uitlegt. Daaruit blijkt dat resultaten al tijd in het voordeel van de op drachtgever kunnen worden uit gelegd en dat ze politici en be stuurders argumenten kunnen geven voor beslissingen die ze nemen. 'Ook jij en ik geloven de uitkomsten als het ons uitkomt: een goede leugen laat zich im mers heel wat makkelijker verte ren dan de waarheid'. Conclusie is toch: onderzoek heeft zeker zin. Belangstelling is er genoeg voor alle weetjes. De site, die 'een grote overlap heeft met het boek', wordt per dag door bijna tweeduizend mensen bezocht, Elke dag worden er gemiddels 2750 mensen gedood doo Foto: Reuters/James Gathany elfduizend mensen zijn lid van de nieuwsbrief en krijgen mail- tjes met 'Het weetje van de dag'. Ruim duizend zijn er inmiddels verzonden. Robbetje(r) blijft voorlopig met pen en papier klaarzitten. Je weet nooit of er nog leuke on derzoekresultaten voorbijkomen op tv of in de krant. Ook een groepje leden geeft nieuwtjes door en hij krijgt mailtjes die zijn dag 'goedmake les resulteert in een boekje is nog de vn communicatie-ad^ fatsoenlijk schrijvei gaat wel veel tijd in Jacques Geluk Robbcljc(r): 'Cijfers lieg Bzztóh. Prijs: 10 euro. Internet: www.djfers.net Je hart slaat ruim 2,5 miljard keer tijdens je leven. De hoeveelheid bloed die zo wordt rondgepompt kan de brandstoftanks van zevenhonderd jumbojets vullen. Foto: Hans van Weel „Dit tafeltje had ik dus vorig jaar ook al. Vorig jaar was ie groter. Ik weet het zeker." „Ze hebben niet eens grotere, in een pot. Dit was de grootste die ik kon vinden. „In de eerste vier zaken waar we samen heen gingen, heb ik wel grotere gezien. Maar dan was volgens jou het model weer niet goed. Of hij stond scheef. Of er mankeerde wat an ders aan. Daarna moest je zo nodig alleen een boom uitzoe ken." „Omdat het jullie helemaal niet kan schelen, hoe een boom eruit ziet. Als je maar een boom hebt. En als ie maar groter is dan vorig jaar. Maar dat is een criterium dat mij nii pas bereikt. Na deze laatste, enigszins met stemverheffing uitgesproken zin, is de stilte even hoorbaar. Verongelijkt zwijgend pelt mijn eega het lint met de honderd lichtjes in de boom en probeert de lus over de piek heen te krijgen. Dat gaat niet. Of ik nog van plan was even te helpen? Ja, omdat ze het zo vriendelijk vraagt. Ik drapeer mijn helft van de slinger ruw weg over de takken en ga dan weer, op vijf meter afstand, in de stoel zitten. Ik zou me nergens mee bemoeien, dan krijg je ook geen ruzie. Zitten ze een beetje goed verdeeldIk kom aan de voorkant niet helemaal goed uit." „Dat komt omdat je een kwartier lang lampje ophangen aan de kant van het trapgat. Geen 1 dan in liet midden niet uitkomt. Je er niet mee bemoeien is één ding antwoord advies wordt gevraagd, is een ander. „Doe het dan zelf, als je het zo goed weet. „Ik zou me er niet mee bemoeien, weet je nog! hadden we vorig jaar tiuee slingers met lichtje „We hadden één slinger, die andere gebruikte! schaal met die grote ballen. „Volgens mij niet. Als ik 's ochtends naar bent naar m'n werk te gaan, doe ik altijd twee stek stopcontact als ik de verlichting aansteek." „Dat was met die vorige lampjes, die grotere, we twee slingers van. „Ja hoor. We gebruikten vorig jaar dus één sli nere lichtjes, én we hadden een grotere boom dan dat we toen géén lichtjes tekortkwamen? dan een verklaring voor? Gaat er dan geen lie branden? Nou?" En zo begon onze laatste knallende ruzie over van de kerstboom. Onze laatste? Ja, want volgend jaar laat ik me niet meer pn Als Nederlanders KERST MIS vieren, komt de kerk pas op de derde plaats. Een meerderheid van 65 pro cent vindt het samenzijn met familie het belangrijkst en de helft associeert het feest met lekker eten. Naar de kerk gaan, vindt slechts een op de vier echt bij Kerstmis passen. Dat meld de het RKK/KRO-tv-pro- gramma Kruispunt gister avond na een representa tieve enquête onder 450 personen uitgevoerd door het Kaski, een onderzoeks bureau voor godsdienst en levensbeschouwing. Daar uit blijkt ook dat de helft van de Nederlanders geen religieuze betekenis ver bindt aan de kerstdagen. Wel weet bijna iedereen (89 procent) dat met Kerst mis de geboorte van Jezus Christus wordt gevierd. De acteur RUSSEL CROWE gaat volgend jaar trouwen met de Australische zangeres Danielle Spencer. Dat heeft de public rela- tionsagente van de Nieuw-Zeelandse ac teur gisteren aangekon digd. Crowe heeft de 32-jarige Spencer vori ge maand in een res taurant in Sydney ten huwelijk gevraagd. De acteur die in 2001 een Oscar won voor zijn rol in de film 'Gladiator' heeft zijn Danielle vol gens Britse media een verlovingsring van ruim 100.000 dollar gegeven. Crowe en Spencer zijn van plan in de tweede helft van volgend jaar te trouwen. Foto: Reuters De avontuurlijke DOLFIJN die sinds vrijdag heel wat gemoederen heeft bezigge houden, is weer terug in de Noordzee. De bemanning van een boot van de Ko ninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij (KNRM) heeft het dier zaterdag avond laat door de Haring- vjietsluizen naar buiten be geleid. Dat heeft een woordvoerder van het Hoogheemraadschap West- Brabant zondag meege deeld. De dolfijn werd vori ge week voor het eerst ge zien bij het Franse Boulog ne. Via Duinkerken, Blan- kenberge en de Antwerpse haven dook het beest vrij dag op in de haven Dintel- mond bij het West-Bra bantse Dinteloord. Omdat een dolfijn die te lang in zoet binnenwater verblijft in de problemen kan ko men, besloten medewer kers van het Dolfinarium in Harderwijk vrijdagmiddag om hem, zo nodig, te van gen. Vanaf dat moment was de tuimelaar onvindbaar. Zaterdag werd duidelijk dat hij zelf zijn weg door de sluis terug had gevonden naar het Volkerak. Volgens een woordvoerder van het hoogheemraadschap maak te hij er een spelletje van om steeds door de sluis heen en weer te gaan. De gemeente Alkmaar heeft zaterdag het WERELDRE CORD grootste MISTLETOE ter wereld op haar naam ge zet. De romantische kerstversiering op het Waagplein in de kaasstad heeft een diameter van zes meter. Het record levert Alkmaar een notering op in het beroemde Guinness Book of Records. Nadat de notaris de mistletoe had geme ten, kreeg de Alkmaarse burgemeester M. van Rossen de eerste zoen van E. Hulst, directeur van Kono Kaas. Samen rpet Kono heeft Alkmaar dit jaar al twee keer eerder het re cordboek gehaald, met de grootste kaas ter wereld en de grootste kaasfondue ter wereld. De grootste mistletoe ter wereld is versierd met vele meters rood lint en honderden kerstlampjes. Foto: ANP Derek is de winnaar van EXPEDITIE ROBINSON 2002, het televisieprogramma waarbij kandidaten zeven weken lang op een tropisch eiland moeten overleven. De 41-jari- ge Amsterdammer ontving gisteren de hoofdprijs van 50.000 euro nadat hij de Belgische Kristina en Olivier h'ad verslagen. Op Net 5was een flink deel van de avond ingeruimd voor de bekendmaking van de winnaar. Naar het eerste deel, waarin werd teruggekeken op de wed strijd, keken bijna 1,4 miljoen mensen. Voor het tweede deel laat op de avond, met de uiteindelijke bekendma king, bleven iets meer dan 1,1 miljoen mensen op. Olivier won de publieksprijs. Ongeveer honderdduizend mensen stemden via internet en sms op de drie kandidaten van de eindronde. Olivier krijgt als publiekslieveling vijfduizend e'uro en een reis naar Maleisië. Het Britse koninklijk huis heeft Scotland Yard ge waarschuwd over een com plot om haar van PRINS HARRY in handen te krij gen. Dat meldt de Britse krant The Sunday Times. De prive-secretaris van de Britse kroonprins Charles Had een brief ontvangen waarin het bizarre plan tot in detail wordt beschreven. Met het haar kunnen we tenschappers de DNA- structuurvan de 18-jarige zoon van prins Charles en prinses Diana herleiden. Daaruit zou moeten blijken of Charles de echte vader is. Al geruime tijd doen in Gcoot-Brittannië geruchten de ronde dat de roodharige Harry een zoon is van de eveneens roodharige James Hewitt, die enige tijd de rEinnaarvan Diana is ge weest. Hewitt ontkrachtte zelf in september in een in terview de geruchten dat hij de vader is van Harry. Hij zei dat zijn relatie met de in 1997 verongelukte prinses pas was begonnen 'toen Harry al liep'. Foto: EPA Schijnbaar ontspannen zak ik onderuit in mijn stoel, vastbesloten om me dit jaar niet te laten provoceren. Ik bemoei me er gewoon niet mee. Kan er ook niks fout gaan. Er is al genoeg ellende in de wereld, ook zonder onze jaarlijkse ruzie tijdens het opzetten van de kerst boom. Dus ik was dan ook vast van plan niks terug te zeggen op de openingszet van mijn echtgenote. Vorig jaar was ie groter. Wat nou, vorig jaar was ie groter? Is deze te klein? Had ie net zo groot als vorig jaar moeten zijn Moest ie groter dan vorig jaar? Ik besluit tot een corrigerende opmerking, dan houd ik verder m'n mond. Vorig jaar stond ie op een hoger tafeltje. „Niet waar. Dit tafeltje heb ik er vorig jaar speciaal voor gekocht. Hij is gewoon kleiner. Vorig jaar moest ik op een stoel gaan staan om de ballen helemaal bovenin te han gen. En nu kan ik er gewoon bij. Vorig jaar was ie groter." „Hij is net zo groot, volgens mij. Ik neem altijd een kerst boom die ongeveer tot m'n borst komt. En als hij dan op het tafeltje staat, past ie net onder het plafond. Totdat je een lager tafeltje gaat gebruiken, natuurlijk. Dit is amper een tafeltje. Die pootjes zijn tien centimeter hoog. Dit is geen tafeltje. Dit is een abstracte ode aan de teckel.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2