PSV zet Godenzonen terug op aarde 'kerk bekroont topjaar Witteman leert erg snel bij Henk Angenent baalt in Utrecht Ajax na ruim een jaar onderuit in competitie Historisch sprintsucces SPORT maandag l6 DECEMBER 2002 thonzege Ruitenberg ■nnewijd noord l zich egioen naakt tte treffer m - Ajax heeft gister- jn 4000ste doelpunt ivisie gemaakt. De uii op naam van Zla- movic. De Zweed i de 27e minuut van ïetPSVde 1-1. De )ioen kwam tot de de 1564e wedstrijd seizoen in de eredi- ireij vierde ada SNicolien Sauerbreij e geëindigd in een vedstrijd paraliel- Canadese plaatsje Nederlandse iter verdedigde \(aar tweede plaats in lement met succes. rijles Jbers stian Albers heeft m formule-1-boli- rdi rondgereden in [en de Maleisische ex Yoong lieten het ibliek kennismaken de Formule 1. Al- ïg stuurden twee- linardi. Zij vervoer- rkoers bij "het i Peking Chinezen jmmetje neertel- i minuten hoge Minardi's waren cewagens uit de jsportklasse in Chi- torie. lippo UDO Fred Filippo gaat |le van het seizoen De Leidse trainer actief bij de vier- it Oegstgeest. Daar- lippo w Leiden on- xie. Filippo speelde etaald voetbal bij door Peter van Duyl Amsterdam - Na afloop van de meer dan enerverende klassieker tegen Ajax vierde PSV in het pe- naltygebied van Ronald Water reus een uitzinnig feestje. De in tensiteit van de Eindhovense vreugde maakte duidelijk dat de 2-4-overwinning in de Arena veel meer waard was dan drie punten alleen. Het was tegelijk een zege op de ongebreidelde euforie die de laatste weken rond Ajax is ontstaan. PSV bewees gisteren dat het nog leeft, het lonkt vol zelfvertrouwen naar zijn veer tiende landstitel. Het scorebord in de Arena deed wat onwennig aan, toen scheidsrechter Ruud Bossen na negentig spectaculaire minuten het leven uit de topper floot. Sinds de aanstelling van Ronald Koeman in december 2001 kwam het nog niet voor dat Ajax op eigen veld voorrang moest verlenen aan een tegenstander in de nationale competitie. Tot aan het duel met PSV speelde Ajax onder Koeman zeventien keer thuis. Vijftien maal werd gewonnen, twee keer gelijkge speeld, tegen Feyenoord (in maart) en NAC (september). De laatste competitienederlaag in de Arena dateerde van 25 no vember van het vorig jaar. Niet toevallig was PSV ook toen de tegenstander. Het duel van gis teren was de zevende ontmoe ting tussen Ajax en PSV sinds de Amsterdammers hun nieuw bouwhuis bewonen. De Eind- hovenaren boekten hun zesde overwinning, eenmaal werd het gelijk. „Ik sta hier niet van de te kijken", grijnsde PSV-keeper Ro nald Waterreus gisteren van oor tot oor. „We zijn dit gewend." Ondanks die statistieken zijn de verhoudingen in de nationale competitie inmiddels zo gewij zigd, dat Ajax voor het eerst in jaren als favoriet aan het thuis duel met PSV begon. Trainer Guus Hiddink maakte grif ge bruik van de juichstemming in en rond Amsterdam. Zijn ploeg stond tot in de tenen gemoti veerd aan de aftrap. „Je leest al die verhalen, dat Ajax meer kwa liteit heeft. Ja, dat neem je na tuurlijk even mee", aldus Hid dink. En Waterreus voegde daaraan toe: „Ik moet er zelf altijd een beetje om lachen, maar je weet dat Ajax in Eindhoven niet po- Vennegoor of Hesselink scoort PSV' Foto: GPD/Ron Pichel pulair is. Wie wil er nu niet win nen van de Godenzonen? Ik heb overigens geen moeite met de euforie rond Ajax. Hier spelen ze tweede ronde Champions Lea gue, wij hebben dat wéér niet gehaald." De reservekeeper van Oranje was van mening, dat PSV niet zozeer beter is dan Ajax, maar de overwinning te danken had aan de formidabele manier waarop het aan de wedstrijd be- s vierde treffer. Kezman juicht mee. Ajax-doelman Stekelenburg en ploeggenoot Bergdolmo beseffen dat de nederlaag een feit is. gon. „Ik denk dat Ajax vandaag heeft laten zien dat het mis schien wel een betere ploeg heeft. Als je ziet dat mensen als Wïtschge en Mido er inkomen, dat ze regelmatig Jari Litmanen achter de hand kunnen houden. Ajax heeft gewoon een heel bre de selectie. Maar vandaag is het afgebluft door onze felheid. Ik had ook het idee dat ze vanaf het begin steeds dachten effe lekker te kunnen tikken tegen ons. Dat hebben we afgestraft." Het meest besproken moment van Ajax-PSV was de eerste tref fer van Jan Vennegoor of Hesse link, die de gasten na een klein uur spelen op 2-3 bracht. De lange aanvaller kon simpel intik ken toen Maarten Stekelenburg de bal loste na een duel met die zelfde Vennegoor of Hesselink. De Ajax-keeper was na afloop in geen velden of wegen te beken nen, de PSV*er zich van geen kwaad bewust „Een paar weken geleden gebeurde er iets soort gelijks tegen Feyenoord. Toen vond ik het ook niets, maar bleek Patrick Lodewijks wel een paar ribben te hebben ge kneusd. Ik raakte Stekelenburg wel licht, maar volgens mij liet hij de bal gewoon los. Ik deed niet veel verkeerd." Vennegoor, die ook 2-4 maakte, kon verder alleen maar tevreden zijn. Vijf duels terug, tegen Fey enoord in Eindhoven, was hij voor het eerst basisspeler. Giste ren maakte hij, net als heel PSV, een prima indruk „Na de slap pe wedstrijd tegen Willem H hebben we met elkaar gespro ken en het lijkt wel of er een goede chemie in de groep is ge komen." Sport 3: PSV dicteert spel in Arena door Gijs van Oosten den haag/harbin - De Neder landse sprinters sloten gisteren de wereldbekerreis naar Azië af met een historisch rood-wit- blauw gekleurd podium op de laatste 1000 meter. Het succes van Jan Bos, Erben Wennemars en Gerard van Velde in Japan en China leidt ongetwijfeld tot hoog opgeklopte verwachtingen voor het wereldkampioenschap sprint op 18 en 19 januari in Calgary De realiteit is dat de Canadees Jeremy Wotherspoon de beste papieren heeft om over een maand op zijn thuisbaan zijn titel te prolongeren. De dagzeges op de 1000 meter waren in Nagano, vorige week einde, en Harbin, afgelopen weekeinde, voor Nederland. Keurig verdeeld over Erben Wennemars en Jan Bos, die ie der twee keer wonnen, de een op de zaterdag en de ander op de zondag. Maar de absolute grootverdiener over twee World Cups was Jeremy Wotherspoon, de stoïcijnse sprinter uit Red Deer, die vier keer de snelste was over 500 meter. Het is duidelijk dat het Neder landse trio in de komende we ken nog meer snelheid moet op doen voor de 500 meter om voor goud te kunnen gaan in een sprintvierkamp. Want zo sterk als de Nederlandse verte genwoordiging in de twee we reldb ekerweekein den was op de kilometer (9 van de 12 podium plaatsen), zo mager was die op de 500 meter, waarop alleen Van Velde een keer een derde plaats scoorde. Op de kortste afstand had Wo therspoon alleen tegenstand te duchten van de onbekende en dus verrassende Japanners Joji Kato en Tomonori Kawala en een vanwege rugklachten op halve kracht draaiende Hiroyasu Shimizn Cf»n spn^lip mag hpt optreden van de beloftevolle Chinees Fengtong Yu worden genoemd. Hij luisterde gisteren zijn achttiende verjaardag op met een tweede plaats, vlak ach ter Wotherspoon. De Nederlandse sprinters spelen niettemin een voorname rol én zullen met Wotherspoon, mis schien ook Ireland indien hij op tijd fit is, tijdens het WK sprint om de prijzen vechten. Bos groeit langzaam in vorm. Van Velde ook en Wennemars haalt al anderhalve maand een hoog niveau. Wat opvalt aan Wenne mars is dal hij rustiger en even wichtiger is geworden. In zijn en in zijn prestaties. - Met zijn eerste 1 de Tennis Masters n Verkerk het jaar >rbraak bekroond. In is de inwoner uit Al en Rijn met 7-6 6-7 roor Raemon Sluiter, te dit jaar eindelijk in. De 24-jarige ten et al lange tijd deel ircuit, maar bouwde ite jaren vooral een ls flierefluiter. Vorig hij serieus werk van lan te maken. Hij i Nieuw-Zeelandse Carr eindelijk ie- wie hij wilde filiste rij twee eindzeges in ;er Tour (Turijn en Irie finaleplaatsen in rasie van het interna ls en een kwartfinale toernooi in Indiana- e hij op de wereld- sprong van hon- ül Zijn goede optre- ropsportcentrum in heeft de nurhmer de wereld veel ver- >r volgend jaar gege- al je potjes verliest prettig aan het sei- Dede jaar ben je dan n. Als mijn niveau nk ik dat ik de lijn door kan zetten. Het orden omdat ik veel in heb. Maar ik hoop te consolideren. In rap wil ik doorstoten 50." s van de Masters - Gomperts - stonden Rotterdam in de n twee grote namen erlandse tennis: Jan n Miriam Oremans. )ben dit seizoen een achter hun interna- rière. Dertien jaar met successen in buitenland levert in 1 ieder geval een lid man verdienste bij de Nederlandse Lawn- ond (KNLTB) op. een dergelijk eerbe- te wachten wilde ie na de US Open in Martin Verkerk: winnaar in enerverende partij. Foto: ANP/Toussaint Kluiters september geen partij meer had gespeeld, nog wel in Rotterdam opdraven. Met gemak haalde de 30-jarige slagersdochter uit Ber- licum de finale. Daarin stond ze gisteren tegenover Stephanie Gomperts, een twee jaar jongere parttime-tennisster en dus niet bepaald Neerlands hoop voor de toekomst Ze voelde zich een beetje een ongewenste gast op het feestje van Miriam, zei ze na afloop. Met tranen in haar ogen maakte ze tegen Oremans, die zich door een in de halve eind strijd opgelopen spierblessure nauwelijks over de baan kon be wegen, de laatste, winnende punten (6-3,2-6, 6-4). Van het gezang uit tientallen Brabantse kelen op de tribune had Gomperts zo waar een brok in haar keel gekregen. Een ode aan Miriam: We gaan naar Rot terdam met een volle bus. Het wordt voor Miriam de allerlaat ste klus. Ja, weten dat dit het einde is. Ook al is het een heel gemis.' Gomperts: „Voor haar was het een mooier afscheid geweest als ze had gewonnen. Ik heb daar om een dubbel gevoel. Ik vond het zielig, maar ook weer niet zó zielig." Stephanie Gomperts, die vorig jaar nog de finale won, is één van de legio speelsters, die het ooit als tienertalent een paar jaartjes in het internationale cir cuit probeerde, maar niet slaag de. Ze balt nu alleen nog op na tionaal niveau. De opvolgsters van Oremans had ze in Rotter dam ook niet gezien. „Voor ons tennis zou het mis schien beter zijn als een groot talent in de finale had gestaan." door Peter van der Hulst utrecht - Lucy Witteman kon vroeger moeilijk maat houden. Als jonge allroundschaatsster hield ze er een Spartaans sche ma op na. Trainen, trainen en nog eens trainen, luidde haar credo. Tot het moment - zo'n twee jaar geleden - dat de pijp letterlijk leeg was. De Oegst- geestse heeft inmiddels van haar fout geleerd. Witteman deed het in de week voor de Greenery driedaagse eindelijk eens rustig aan en bewaarde al haar kracht voor de races. Die keuze betaal de zich uit. De 19-jarige Oegst- geestse werd gisteren in de fina le in Utrecht vierde. In het alge meen klassement eindigde ze op een zelfde plaats. „Ik vind het moeilijk om mezelf in te houden. Stom dat ik het nu pas door heb." De driedaagse zorgde misschien wel voor de bevestiging waar Witteman naar op zoek was. De Oegstgeestse begon sponsorloos aan het seizoen en verviel nog wel eens in haar oude fout. Wit teman stond dan met verzuurde benen aan de start. De afgelo pen weekwas zeer leerzaam. „Ik moet gewoon op mijn hartslag trainen en dan tot tachtig pro cent van mijn kunnen gaan. Soms is dat zelfs nog te hoog. Dat het nu zo goed zou gaan, had ik niet verwacht." Witteman zegt enorm veel steun aan haar ploeg te hebben. Nefit, het team van de zusjes Gretha en Marianne Smit, klopte eind oktober bij haar aan. Het zocht een vervanger voor de gestopte Frédérique Ankoné. Dat Witteman wat in haar mars heeft, bewees ze vorig jaar op de Weissensee. Na een voor haar lange 'ijsloze' periode eindigde ze als derde in een criterium. Door dat succes besloot ze een jaar eerder dan gepland weer haar schaatsen voor een wed strijd aan te trekken. De Oegst geestse moest als oud-lange- baanrijdster wennen aan het ge duw en getrek in het marathon peloton. „Je moet echt vechten voor je plek." Haar teamgenoten maakten haar snel wegwijs. „Vooral op tactisch gebied. Ik kreeg te horen dat ik in de eind sprint vooraan moest zitten, want je eindigt vaak op de plek die je in de laatste ronde al hebt ingenomen. Ze houden ook in de gaten dat ik niet te veel doe en geen onnodig kopwerk ver richt In het begin reed ik veel te veel gaten dicht en wilden de benen op een gegeven moment niet meer." Witteman kon, mede door val partijen, haar stempel nog niet op de reguliere marathons druk ken. In de driedaagse was dat anders. Na de derde plaats in Alkmaar (vrijdag), volgde giste ren de vijfde plek in Den Haag. In Utrecht reed Witteman giste ren meer dan attent. Ze pro beerde in de openingsfase van de zestig ronden lange race een ontsnapping te forceren. Het lukte haar niet, zoals niemand er in slaagde om uit de greep van het peloton te komen. Witteman had de pech dat Lin da Verdouw de laatste rit van de driedaagse op haar naam schreef. Elke andere klassering van de Frisia-rijdster had de Oegstgeestse de derde plaats in het eindklassement opgeleverd. Nu werd ze vierde. Witteman was daarover nauwelijks teleur gesteld. Tot op de meet sprintte ze met de besten mee. „En dat terwijl ik geen sprintster ben." Het contrast met twee jaar gele den is groot. „Ik wilde toen wel, maar het lichaam niet meer." In het marathonpeloton kreeg ze het plezier in schaatsen weer te rug. „Ik zat in het gewest van Zuid-Holland, maar dit vind ik veel leuker. Je stapt nu niet voor één 1500 meter in de auto, maar voor zestig ronden", aldus Wit teman, die zaterdag op het na tuurijs van het Nannewijd nog achtste werd. „Bij mijn ploeg vinden ze dat ik goed vooruit ga-" Witteman, die een contract heeft tot het einde van het sei zoen, was met haar vierde plek in de driedaagse de beste Nefit- rijdster. „Ik hoop dat ze tevre den zijn." Lieke Splinter was de beste van het eindklassement. Witteman beseft inmiddels dat rust wonderen doet voor haar li chaam. „Over anderhalve week is het Nederlands kampioen schap. Ik train nog een keer vol uit, ga een beetje fietsen en voor de rest doe ik niets." utrecht - Henk Angenent was gisteren in de afsluitende wed strijd van de Greenery Six de meest aanvallende rijder. Toch verliet de marathonschaatser voortijdig balend het ijs. Nadat hij twee keer tevergeefs had ge probeerd weg te komen uit het peloton, kwam hij door een van de pionnen in de bocht ten val. „De laatste die ze weg laten rij den, ben ik Ik had nog wel een paar keer willen ontsnappen, misschien was het dan wel ge- 1 r.L lukt. Ik ging onderuit en dan weet je dat het over is. Het is wel mooi dat ik het hele peloton op de knieën kreeg." Vooral de DSB-rijders René Rui tenberg en Ruud Borst gunden Angenent geen ronde voor sprong. „Zij waren daardoor ook gezien. En als ik dan zie dat mijn ploeggenoot uiteindelijk kan profiteren, is het ook voor mij minder erg." Het was TVM- rijder Peter Baars die de lach op het gezicht van Angenent terug bracht. Cedric Michaud eindig de als eerste in het klassement van de zesdaagse, Angenent werd tiende. Daarmee bleef de Woubrugge- naar Vener Lars Hoogenboom net voor. „Voor de zesdaagse reed ik nog slecht, nu gaat het opeens goed", aldus Hoogen boom. Stompwijker Martijn van Es moest zich tevreden stellen met een achttiende plek. Hij finishte in Utrecht als achtste. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Martin Hersman, die met Peter Blangé, Ruud Bröring en Jan Siemerink wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de prestaties van KC Boutiette en Cedric Michaud in de herhaling. „Nederland is schaatsgék, maar dat zijn deze tivee bui tenlanders ook. Vooral Bou tiette ken ik goed, hij is een van de weinige vrienden die ik heb overgehouden aan het schaatsen. Hij was een inli ne-skater, en werd wereld kampioen op de honderd ki lometer. Toen hij iets hoor de over schaatsen, en beelden van deze sport zag verkoch t hij zijn hele hebben en houden en nam de bus van Colorado naar Mil waukee, een reis van twintig uur. In Milwau kee kocht hij een paar sclmatsen en een videoband van Koss, en ging zich voor bereiden op het nationale kampioenschap. Hij plaatste zich voor de Spelen van Ha- mar, waar hij laatste werd, maar dat alles gebeurde in drie maanden tijd. Uiteinde lijk deed hij ook mee aan de Spelen van Nagano en Salt Lake, waar hij twee keer vijf de werd. In Nagano op de 1500 meter en in Salt Lake City op de vijf kilometer. Michaud heeft een soortgelijk verhaal Hij was de super knecht in het skeeleren, een soort Jelle Nijdam. Hij maak te de overstap naar de lange- baan was minder succesvol dan Boutiette en koos toen voor het marathonschaatser!. Afgelopen week werd hij af getekend winnaar van de Boutiette en Michaud, een Amerikaan en een Frans man, die wonen in Dalen en Gramsbergen of all places, zijn feitelijk op dit moment de twee sterkste marathon schaatsers op kunstijs. Vori ge week belde ik vanuit Ehr- furt met Bou tiette, die toen net een mara thon had ge wonnen. Ik stoorde hem bij het bekij ken van de complete vi deoband van de Elfsteden tocht van 1997. Hij wilde het parcours leren kennen. Dat is toch geweldig. Zij zijn naar Nederland ge komen voor het natuurijs, ze zijn ontzettend gedreven en ze willen maar een ding: winnen. Het zijn levensge vaarlijke mannen, ze waren wereldtoppers in het skeele ren, en ze doen veel opoffe ringen om iets te bereiken. Maar hoe reageren wij als een van deze twee straks de eventuele Elfstedentocht wint?" Martin Hersman uit Lisse is schaat-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15