Koopkracht daalt het meest bij 4000 bruto ECONOMIE 'Visserijmarathon' verdeelde ministers met zee: in de El Niemand weet hoeveel werklozen er precies zijn Ooit beschikbaar: Overleg bonden met leden SNT Phiiips-topman wil meer primeurs Bush kondigt maatregelen aan 'Irak-politiek kost Lukoil contract' Nationalisatie olie-installaties Reizigers eisen optreden NMa Acties van Duitse openbare diensten a Olierijk Venezuela moet benzine importeren Van den Broek en Brink aasden op Laii Camera pikt geste auto's uit het ver\ Nederland vindt biljet 1-euro overbodige zaa zoetermeer - De vakbonden raadplegen deze week de werk nemers van belbedrijf SNT, na dat de CAO-onderhandelingen na een jaar overleg zijn mislukt. Hén van de struikelblokken is dat 'dure' KPN'ers, die bij de in lijving van hun callcenter mee kwamen, moeten worden inge past. Na het overleg wordt SNT een ultimatum gesteld. Dat loopt begin januari af. Voor werkonderbrekingen voelen de bonden nog niet. Alle partijen bevestigen dat het overleg lastig is, omdat er van vijf bestaande pakketten één moet worden ge maakt. SNT heeft circa 4600 medewerkers. amsterdam - Philips introdu ceert nog steeds te weinig ver nieuwende producten, ondanks een groot budget voor onder zoek. Dat heeft Philips-topman Kleisterlee zaterdag gezegd in een interview in de Volkskrant. Philips besteedt dit jaar bijna 9 procent van de omzet aan on derzoek en ontwikkeling.Als je zoveel aan research uitgeeft, dan moeten er dus nieuwe pro ducten uitkomen, nieuwe markten veroverd worden", al dus Kleisterlee. Dat is volgens hem te weinig het geval. Klei sterlee had graag meer voor beelden kunnen noemen dan de nieuwe vlakke beeldscher men die Philips volgende maand presenteert. Washington - De strijd tegen de werkloosheid is het belang rijkste doel van het economisch herstelplan dat de Amerikaanse regering binnenkort presen teert. Dat heeft de president Bush zaterdag in zijn wekelijkse radiopraatje gezegd. „We zullen niet rusten tot iedereen die wil werken een baan heeft", aldus Bush. Hij wees erop dat de werkloosheid in november steeg tot 6 procent, het hoogste niveau in 8,5 jaar. Hij kondigde aan dat hij in januari een pak ket maatregelen, waaronder be lastingverlaging, aan het Con gres voorlegt. moskou - De Russische steun aan de VN-resolutie tegen Irak is de reden dat het Russische oliebedrijf Lukoil een groot contract heeft verloren in Irak. Dat heeft Lukoils president Alekperov gisteren gezegd. Zijn bedrijf zou voor 3,7 miljard dol lar aan olie winnen in het Iraak- se gebied West-Quma, maar Irak verbrak donderdag het contract. „Er waren geen eco nomische redenen. De situatie is hetzelfde als 2 of 3 jaar gele den", aldus Alekperov. „Ik denk dat het meer te maken heeft met Russische politieke steun aan de wapeninspecteurs." harare - President Mugabe van Zimbabwe dreigt de installaties van vijf grote oliemaatschappij en te nationaliseren. Alleen de staat zou nog benzine mogen distribueren. De president wil zo het acute benzinetekort be strijden, zo zei hij dit weekein de op een congres van de rege rende Zanu-partij. De oliemaat schappijen leveren sinds drie jaar geen olie en benzine meer aan Zimbabwe, omdat het land de rekeningen niet meer be taalt. Rotterdam - Organisaties van reizigers naar Suriname hebben een rechtszaak aangespannen tegen de Nederlandse Mede- dingsautoriteit (NMa). Zij eisen dat de anti-kartelorganisatie iets doet aan de KLM-tarieven op het traject Amsterdam-Para maribo. Dat is gisteren bekend gemaakt door de organisaties, waaronder het Comité Verla ging Vliegtarieven Suriname. De groep stelt al in 1998 bij de NMa te hebben geklaagd. Sinds die tijd zou er geen resultaat zijn geboekt. De tarieven zou den nog steeds 3,5 keer hoger zijn dan op vergelijkbare ande re afstanden. Berlijn - In Duitsland zijn van ochtend prikacties in de open bare diensten begonnen. In veel regio's lagen het openbaar vervoer de vuilophaaldienst plat. De bonden praten woens dag met de regering over de lo nen. De bonden vragen een loonsverhoging van 3 procent en gelijkschakeling van de lo nen in de voormalige DDR met die in het westen van het land tegen eind 2007. De regering zegt niets te kunnen bieden vanwege de slechte financiële situatie van het land. MAANDAG l6 DECEMBER o ïkt den haag/gpd De snel stijgen de kosten van pensioen en ge zondheidszorg hollen de koop kracht van werkenden in 2003 uit. Wat er volgend jaar nog aan netto-loongroei wordt geboekt, wordt ruimschoots opgesoupeerd door stijgende premies voor zorg verzekeringen en pensioen. Werknemers met een brutosala ris van 4000 euro gaan er relatief het meest op achteruit. Volgens automatiseringscon- cem CMG, dat de salarissen be rekent van 1,2 miljoen werkne mers in Nederland, is de pijn re latief het kleinst bij de laagste inkomens. Daar wordt volgend jaar de sterkste nettoloonstijging gerealiseerd, wat de negatieve effecten van hogere premies enigszins wegneemt. CMG HRM Payroll Solutions voorspelt koopkrachtdalingen die al in januari, bij het eerste loonstrookje, zichtbaar zullen zijn. De koopkrachtverliezen kunnen verschillen per werkne mer, salarisschaal en bedrijfstak. Zo zien ziekenfondsverzekerden hun nominale premie gemid deld stijgen met 54 procent. Mensen met een particuliere ziektekostenverzekering krijgen premieverhogingen die verschil len per maatschappij maar mi nimaal tien procent bedragen. Werknemers kunnen volgend jaar minder spaarloon opbou wen. Dat leidt in januari welis waar tot een hoger nettoloon, maar over het hele jaar is sprake van een fiscaal nadeel dat per saldo leidt tot minder koop kracht. Dit wordt verzacht door dat per 1 januari een deel van wat is opgebouwd als spaarloon en premiesparen in één keer vrijvalt. De negatieve koopkrachteffec ten worden ook veroorzaakt door hogere werknemersbijdra gen aan pensioenregelingen. Armlastige fondsen trekken de pensioenpremies drastisch op, rijkere fondsen voeren veel ge matigder verhogingen door. Mensen die in januari 2003 een brutosalaris verdienen van 1500 euro, zien hun nettoloon toene men met 1,2 procent. Deze stij ging is het saldo van hogere WW-premies en grotere belas tingvoordelen via de heffings korting en de arbeidskorting. De duurdere eigen bijdrage aan het ziekenfonds kost deze categorie (en alle andere inkomens die onder de ziekenfondsgrens blij ven) 0,54 tot 0,74 procent koop kracht. Wie vlak boven de ziekenfonds grens uitkomt, houdt 0,86 pro cent meer nettoloon over. De meeste pijn wordt geleden bij bruto-inkomens van 3500 tot 4000 euro. Daar is de netto loonstijging minimaal (tussen 0,36 en 0,27 procent), waarna hogere lasten voor flinke koop krachtdalingen kunnen zorgen. Voor de topinkomens valt het weer iets gunstiger uit. De CMG-berekeningen geven koopkrachtcijfers, die nog ver der kunnen veranderen. Zo zijn er werknemers die in 2003 wor den geconfronteerd met sterk stijgende lokale lasten. Dat 2003 voor veel werknemers een ma ger jaar zou worden, was al dui delijk nadat het kabinet-Balke nende had besloten tot lasten verzwaringen. Een sociaal ak koord voor volgend jaar voorziet in maximale loonstijgingen van 2,5 procent, hoewel sommige CAO's toch wat hoger kunnen uitvallen. brussel/anp - De Europese Unie is hopeloos verdeeld over de toekomst van de visserijsector. Maar de voorzitter, de Deense minister Boel van landbouw, wil deze week spijkers met koppen slaan. Zij wil dat de ministerraad die vanochtend in Brussel be gon desnoods tot en met zater dag vergadert. Er waren al vier dagen uitgetrokken. Op tafel liggen commissaris Fischler's plannen om de sector vanaf volgend jaar ingrijpend te saneren vanwege de alarmeren de visstand in de Europese wa teren. Van de EU-vissersvloot van in totaal 99.000 schepen moeten er zo'n 8600 verdwij nen. Daarbij dreigen 28.000 ba nen verloren te gaan. Vooral zuidelijke lidstaten, met voorop Frankrijk, en Ierland lo pen te hoop. Voornaamste kri tiek is Fischlers idee om 600 mil joen euro steun voor vlootmo- demisering te besteden aan schrootpremies en sociale maatregelen. Anders gezegd om vissers die stoppen financieel te caracas/afp Actievoerders, gesteund door de Venezolaanse oppositie, probeerden gis teren met bootjes te beletten dat de afgemeerde olietanker 'Pilin Leon' het Maracaibo- meer ten westen van Caracas verliet. De tanker heeft 280.000 vaten olie aan boord en maakt deel uit van de vloot van 21 schepen van de staatsoliemaatschappij. De twee kapi teins zijn evenals hun collega's in staking. President Chavez zette gisteren legercomman- do's in om de stakende bemanning van de tanker te arresteren en te vervangen door werkwilligen. Het olierijke land moet vanwege de massale staking in de olie-industrie zelfs benzine importeren. President Chavez zei gisteren dat twee schepen met benzine onderweg zijn van de Maagden Eilanden. De raffinaderij op deze eilanden is voor de (advertentie) een stukje johan. door Sylvia Marmelstein den haag/gpd - Nederland telde in september 508.500 werklozen, meldde het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) afgelopen week. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) telde er ongeveer 177.000. Dat zijn er 331.500 minder! Wie houdt wie nou eigenlijk voor de gek in het land der statistie ken? Zowel van het CWI als van het CBS mogen we aannemen dat ze betrouwbare cijfers hebben. Het CWI is immers de instantie waar werkzoekenden zich melden voordat zij een uitkering kunnen aanvragen. En van de CBS-onderzoekers, die de werkloosheid berekenen in opdracht van de rege ring, mogen we toch ook verwachten dat ze kun nen tellen. „Maar het één sluit het ander gelukkig niet uit", zegt de CWI-woordvoerder. De grote verschillen worden volgens hem simpelweg ver oorzaakt doordat beide instanties totaal andere definities gebruiken. Zo telt het CWI alle inactie- ven. Dus ook mensen die niet direct beschikbaar zijn voor de arbeidsmarkt, bijvoorbeeld omdat ze tijdelijk arbeidsongeschikt zijn. Ook mensen die in de bijstand zitten, een scholingstraject volgen of alleen een baan willen van minder dan 12 uur. Het CBS telt al deze mensen niet mee. Wie dan wel? De Nederlandse regering heeft de definitie van werkloosheid vastgesteld. Daarmee moet het CBS werken. Wie tot de selecte groep CBS-geregistreerde werklozen wil behoren moet ingeschreven staan als werkzoekende bij een CWI, mag helemaal geen werk hebben of een baan van minder dan 12 uur per week. De mensen in de tel ling moeten ook meteen beschikbaar zijn. Zo vallen er veel mensen af. Bijvoorbeeld mensen van 57,5 jaar en ouder die van de politiek niet meer hoeven te solliciteren. Of mensen met een werkende partner die niet staan ingeschreven bij het CWI, maar wel elke week reageren op vacatu res in de krant, hun curriculum vitae op internet plaatsten en elke week een open sollicitatie de deur uit doen omdat ze dolgraag aan de slag wil len. Ook al zitten ze thuis en voelen ze zich werk loos, ze worden door het CBS niet als zodanig ge teld. Het CBS houdt deze mensen wel in de peiling. Maar zij vallen onder de titel 'werkloze beroeps bevolking'. Zoals veel herintredende vrouwen. Eén keer per jaar telt het CBS deze mensen door een grote enquête te houden onder de beroepsbe volking. In 2001 turfde het CBS een kwart miljoen mensen in deze categorie. En dan zijn er ook nog de mensen die heel graag willen werken, maar niets ondernemen. Ze den ken bijvoorbeeld kansloos te zijn. Ook die telt het CBS. Zij vallen samen met mensen die wel zoeken onder de noemer 'totale potentiële arbeidsreser ve'. In 2001 waren dat er zo'n 661.000. Als we daar de 250.000 actief zoekenden vanaf halen, zijn er dus zo'n 411.000 mensen die zeggen dat ze wel willen werken, maar niet actief zoeken. Maar hoeveel werklozen hebben we nu eigenlijk? „Op die vraag kan niemand een eenduidig ant woord geven", zegt de CWI-woordvoerder. „Het ligt eraan wie je als werkloos beschouwt en dus welke definitie je gebruikt. De ene manier is niet beter of slechter dan de andere. Dus moeten we nu wel of niet schrikken van de werkloosheidscijfers die het CWI deze week be kend maakte? .Absoluut wel", meent de woord voerder. „Het CWI voelt als eerste de veranderin gen op de arbeidsmarkt. Wij hebben gemeten dat er in de maanden oktober en november vorig jaar 29.000 mensen zonder werk kwamen te zitten. Dit jaar is de stijging 33.000 en komt het totaal uit op 541.000 tegen 481.600 een jaar geleden. De volgende kwartaalcijfers van het CBS zullen volgens hem ook een stijging te zien geven. „Het CBS gebruikt onze cijfers immers als basis voor hun eigen statistieken. De onderzoekers corrige ren ze alleen nog een beetje voor seizoensinvloe den en halen er wat groepen uit. Maar het kan niet anders dan dat de volgende CBS-cijfers ook alarmerend zijn.r ledereen tussen 0 en 80 jaar kan na zijn dood nog een levens reddende daad verrichten. Door het afstaan, doneren, van organen en weefsels. Veel mensen hebben zich al laten registreren als donor. U nog niet? Beslis nu. Vraag het donor formulier. Kijk op www.donorofniet.nl. Of bel 0900 - 8212166 (I0centp/m) Donor worden doe je voor elkaar. Stichting Donorvoorlichting helpen. De noordelijke landen, waaronder Nederland, zijn meer op de hand van Brussel, maar hebben op onderdelen ook kri tiek. Tegelijkertijd moeten de be windslieden afspraken maken over de vangsthoeveelheden voor 2003. De jaarlijkse 'koehan del' dreigt dit keer niet alleen uit de klauwen te lopen vanwege de onenigheid over een nieuw ge meenschappelijk visserijbeleid. Fischler heeft bovendien de ka beljauwvissers in de gordijnen gejaagd, omdat hij de vangst van die vis fors wil beperken. Biologen hebben een totale stop geadviseerd omdat de kabel jauw met uitsterven wordt be dreigd. Vanwege de sociaal-eco nomische consequenties wil Fischler een vangstbeperking van 80 procent. Omdat kabel jauw vaak bijvangst is, pleit de Oostenrijker er echter ook voor dat 40 procent minder op plat vis als tong en schol wordt ge vist. Voor de Nederlandse beroeps- ge eg vissers zijn dat, naast voïtij ring, juist de belangrijk» 5! soorten. Er zijn maar ncpd kabeljauwvissers, op eepk vloot van bijna 400 sché> ti Spanje heeft met 17.5O0fg< de grootste vissersvlooipi Unie. iel Staatssecretaris OdinkjpO bouw) is tegen de voorgud maatregel, die volgens derlandse vissers oneveJe zwaar treft. Hij zei echt^ in de Tweede Kamer eri|*[ twijfelen of hij ze tijdens rathon' in Brussel voldfl de wind kan houden. Inmiddels heeft de vanl - king een slachtoffer ge^r verwerkingsbedrijf Diepiai Monnickendam (DimojJ- op korte termijn de actiia' Zo'n 130 arbeidsplaats#"1 gen te verdwijnen. Belalk oorzaak is de vangstbqfec voor schol. Ook de ma#kl gen. In het Verenigd Kt? f en Duitsland is dit jaar cent minder diepvries^ kocht. -L uil den haag/anp - Het had weinig gescheeld of Dirk van den Broek had dit voorjaar supermarkt concern Laurus (Konmar, Edah, Super De Boer) overgenomen. Prijsstunter Dirk van den Broek werkte hiervoor samen met De- kaMarkt en grootaandeelhouder E. Albada Jelgersma. Dat heeft Albada Jelgersma ge zegd in het zaterdag verschenen blad Quote. De aandeelhouder werkte aan een alternatief plan om de verwachte overname door het Franse bedrijf Casino te voorkomen. Hij was ontevre den over het bod van de Fran sen (200 miljoen euro) en vrees de dat zijn invloed zou verwate ren. Het alternatieve bod van Dirk van den Broek en DekaMarkt sneuvelde echter voortijdig, om dat de topmannen van deze be drijven onvoldoende steun kre gen van hun familieleden, aldus Albada Jelgersma. De ondernemer zegt indertijd ook te hebben gesproken met vermogende Nederlanders zoals Nina Brink, oprichtster van het internetbedrijf World vastgoedhandelaar J. „Voor mijn altema had ik 260 miljoen miljoen had ik rond j aandeelhouder, die dat banken hebben dat hij meer geld zou Ij len. „Het leek of de I grote drie, me besmJ verklaard. Iedereen dia reddingsplan wilde j kreeg kennelijk van zé horen: niet doen, afbll Albada Jelgersma hea een rechtszaak aang tegen de inmiddels] overname door Casia meend wanbeleid bijl] aandeelhouder stond ij tachtig aan de ba concern, maar moest pen jaren met lede hoe het concern sr loor. Dit gebeurde de samensmelting tens tot een enkele 1 mule mislukte. Alt ma zag de waarde delen ineen schror 1,2 miljard tot 66 helft eigendom van Venezuela, dat gewoonlijk de vier na grootste olie-exporteur ter we reld is. Chavez zei ook dat in de afgelopen dagen vier schepen met olie het land konden verlaten, dankzij hulp van het leger. De schepen zouden totaal 2 miljoen vaten hebben uitgevoerd. Voor de staking exporteerde Venezuela nog 2,5 miljoen vaten per dag. Vene zuela is al sinds 2 december in de greep van een algemene staking tegen het beleid van de president. De oppositie beschuldigt hem onder meer van machtsmisbruik. Zaterdag eisten honderdduizenden betogers dat president Chavez zou aftreden. Volgens de oppo sitie was deze manifestatie de grootste die ooit in het land is georganiseerd. Foto: EPA/Andrew Alvarez naar kv»i te laai it; aan te ta Apeldoorn/ANP - Een nieuw apparaat maakt het mogelijk rijdende auto's te controle ren op diefstal. Als de auto als gestolen staat geregi streerd of bij een tankstation wegrijdt zonder te betalen, wordt automatisch de politie gewaarschuwd. Het systeem draait nu op proef bij een tankstation in de regio Rotterdam. Ook staat de camera bij de in gang van een bedrijventer rein in Alphen aan den Rijn. Dat is zaterdag bekendge maakt door de politie, auto verzekeraars en oliemaat schappijen. De proef duurt een halfjaar. Als er goede re sultaten worden bereikt, komt de apparatuur ook in andere tankstations. In Alphen aan den Rijn vond de politie inmiddels drie wa gens die van diefstal afkom stig waren. Bij de locatie in de regio Rotterdam werden weliswaar vijf gestolen auto's et pi aut zondti opgemerkt, maar I politie steeds t bestuurders aan I „We moeten de prnr aanpassen, zodat delg meer tijd krijgt om tee se te komen", alduse ger Filon van het Vél Auto Register. Aanleiding van het p dat steeds meer listen wegrijden zont de benzine te betalee len de initiatiefnemeii vendien blijken veel; van wegrijders gestffl zijn. De politie en v raars hopen die wajb deze manier terug te 4 De woordvoerder za het systeem geen inte op de privacy. .Alle kens waarmee niets e hand is, worden i gooid. We bewaren a!t gegevens van de waf gestolen zijn of dief den zonder te betals mag", aldus manager» amsterdam/anp/dpa - De Ne- derlandsche Bank vindt het niet nodig de 1-euromunt te vervan gen door een biljet. Een woord voerder van de bank zei dat za terdag in een reactie op verzoe ken uit Italië en Griekenland aan de Europese Centrale Bank. In die landen zijn de kopers nog steeds niet gewend aan munten: tot 1 januari betaalden consu menten daar bijna alles met bankbiljetten. De centrale ban ken van België en Oostenrijk steunen het idee, omdat biljet ten de portemonnees lichter maken. De Duitse minister van financiën Eichel is echter tegen de verandering: hij zou liever het 5-eurobiljet vervangen door een muntstuk. In Nederland is de munt geen onderwerp van discussie. „Wij hebben geen signalen dat aan zo'n biljet behoefte banken, die bij ons! munten afnemen", woordvoerder van landsche Bank. Hij toe dat Nederland guldenbiljet verving munt. Het goedkoop biljet (10 gulden) fc overeen met het g eurobiljet (5 euro), bf woordvoerder. Ook de Consumente niet voor veranderii wil de munten eersl ven om ingeburger hoewel de woordv mogelijk voordeel zii zijn gevoelsmatig 1 dan munten. Wellicht dat mens^ langer ongewild te V geven, zoals gebeurt! voering van de euro.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12