Besmetting breidt zich uit in Rijnland 'Het natrillen is de reflex van het rennen' 6V Leidse artsen transplanteren eierstok naar bovenarm Leidsch Dagblad Opnamestop kinderafdeling Leiderdorps ziekenhuis Forse toename geweld voetbalfans in stadions Mogelijk doorstart voor failliete MaxFoodmarket Clinton bepleit Marshallplan 1.50 KORTING! Milium Leidsch Dagblad iEMEEN nr. 43107 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 maandag l6 december 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRAGEN bnddoek in dering informatie, publiek bij arktkraam rdorpse jasten n jubileum i in Masters topjaar Verkerk Moreau zijn niet bang ouderdom; ze en maar bang ll/IENTAAR EUROPA ie Unie verlegt de oos ts tot aan het grondge- usland en breidt haar t naar 25 landen. Dat besluit van de top- van regeringsleiders viel op vertrouw- veel gesteggel en [over subsidies aan achtergebleven re- EU geschiedenis dat doorgaans kassas trook. dreigt de Europese 2004 een onbestuur- :h te worden, een ver- iteenrijke en straatar- van gevestigde demo- 1 nog instabiele lan- atjetoe van nationale n en regionale coali- door de EU lopen nu idslijnen tussen rijke landen en de zuide nbelt', tussen vrijhan- als Nederland en en protectionistische Frankrijk, tussen fe- en Britse nationalis- komen de grote ver- tsen West en Oost bij. is de stap van de EU- er, niet alleen omdat Gordijn definitief ge let de uitbreiding her min of meer de gren- t Heilige Roomse Rijk ia de succesvolle ker- ii Oost-Europa en de n de Heilige Stefan in oedapest bestond. In jzien is de vraag inte- Tiet verstandig is ook perspectief van een fep voor te houden. 2 zijn politiek-militair belangrijke (NAVO-) t Ze zijn onmisbaar ssing van het Cyprio- eem en bij het voeren Midden-Oostenbeleid. lere opzichten - poli- imisch, religieus, de- mentaal - hoort Tur- j Europa. Een uitbrei- 6ék Turkije, zorgt er EU nog meer dan nu I is de Unie wordt van ardbananen en de - Er is overigens niets mdelsunie tegen. Al- [rote politieke preten- tiet zoveel plaats. Ochtendje hazen jagen in de Voorhoutse Elsgeesterpolder door Jan Preenen voorhout - „Ik moet even peke len." De opmerking van Stef Schermer Voest wekt verbazing. Er is immers nog geen haas ge schoten. Het blijkt een van de vele jachttermen die de 51-jarige Noordwijkerhouter er deze och tend uitgooit. Een uitdrukking die nog vaak terugkeert. Pekelen staat voor plassen. Schermer Voest schrijft de druk op zijn blaas toe aan de kou. Het is mis tig, net boven nul en de wind, hoe matig ook, doet rond tienen de rest. Toch geniet hij deze zaterdag morgen volop. Zoals hij al 45 jaar doet. Als 6-jarige ging hij reeds mee op drijfjachten. Vanaf zijn 18de is hij zelf actief met een geweer. „Wat me het meest aanspreekt, is de natuur. Kijk eens naar die zwanen daar en kijk eens hoe mooi die mist over het land hangt. Voelen hoe koud en nat het is en zo één worden met de natuur. Genieten toch?" Tot eind van dit jaar mag er nog worden gejaagd op hazen, tot eind januari op eenden. Buiten het Nederlandse jachtseizoen om gaat Schermer Voest vaak naar Schotland. „Om op herten te jagen. Daar zie je vaak hele maal niemand en heb je die overweldigende rust. Een betere vorm van ontstressen ken ik niet. Soms heb ik niet eens de behoefte om op een dier te schieten." Dat betekent niet dat de beesten in de Elsgeesterpolder, waar Schermer Voest de jachtrechten huurt van een boer, een rustdag hebben. Ze schijnen dat zelf ook te beseffen. Kennelijk hebben de hazen het naar hen genoemde pad gekozen. Aanvankelijk is er niet één te zien. „We gaan eerst voor de voet", instrueert Scher mer Voest zijn drie vrienden. Het houdt in dat ze op één lijn naast elkaar lopen, dertig a veer tig meter van elkaar verwijderd. Dan schieten plotseling de eer ste hazen voorbij. „Ze zijn heel ril. Als je op honderd meter af stand bent, gaan ze er al van door." Het louit blijft nog droog. „Ze zijn nog te ver. Je loopt nu het risico dat je ze alleen ver wondt en dat wil ik niet." Schermer Voest wijzigt daarom de tactiek. „We moeten even in telligent zijn als de dieren." De vier mannen verspreiden zich. Dat helpt. De hazen komen nu wel in het vizier. De eerste lopen nog tussen de 'kogels' door, maar na 35 minuten wordt er één geveld door dertig gram door Saskia Stoelinga leiderdorp - De MRSA-besmet- ting in het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp breidt zich uit. Na de ontdekking van de bacterie woensdag bij een zuigeling op de couveuse-afdeling, is de bacterie dit weekeinde ook geconstateerd bij een patiëntje op het gedeelte neonatologie van de kinderafde ling. Inmiddels worden zeven ba by's geïsoleerd verpleegd en is er een opnamestop afgekondigd voor de totale kinderafdeling. Van paniek bij het ziekenhuis is geen sprake, zegt woordvoerster J. Schrijnemaekers. „We hebben de maatregelen, zoals het dra gen van beschermende kleding en het gebruik van desinfecte rende middelen, aangescherpt. Ook het bezoek wordt beperkt gehouden. Alleen ouders en grootouders mogen aan het bed komen." Op dit moment heeft de besmetting nog niet geleid tot weigering van patiënten in de omliggende ziekenhuizen. Het onderzoek naar de eventue le bacteriehaard en andere ge vallen is nog in volle gang. Druppelsgewijs komen de uit slagen binnen. Tussen een kweek en de uitslag zit zo'n vijf dagen. „We kunnen vandaag constateren of er verder nog kinderen besmet zijn. De kin derafdeling heeft 30 bedden, waar er op dit moment 14 van bezet zijn. Bij de baby's is het onderzoek inmiddels afgerond. Dat heeft twee gevallen opgele verd", aldus Schrijnemaekers. De eerste besmetting bij een ba by op de couveuseafdeling kwam begin vorige week bij toe val aan het licht. Bij de zuigeling die al enige dagen koorts had, kwam uit de kweek een MRSA- besmetting naar voren. „Wat we nu weten is dat het tweede geval in verband staat met het eerste. De ene baby ligt op de couveuse en de andere heeft er gelegen." Of de besmettingshaard ooit ge vonden wordt, is maar de vraag, zegt Schrijnemaekers. De MR- SA-bacterie, die ongevaarlijk is De buit van een ochtendje jagen in de Elsgeesterpolder. Foto: Hielco Kuipers staalhagel. Het beestje springt op en blijft nog enkele seconden natrillen. „O, dat betekent ver der niets. Die haas is al dood en heeft niets gevoeld. Het is ge woon de reflex van het rennen." Het klinkt bijna dreigend als Schermer Voest eraan toevoegt: Als ik die hagel in jou zou schieten, zou je er ook niets van voelen. Althans, het eerste uur niet." De dode haas wordt op zijn kop gehouden en gepekeld: door op de blaas te drukken, loopt de urine eruit. Pagina R2: 'Als natuurbeheerder zeg ik: in grijpen en ook jagen op vossen' (advertenties) www.johnkoomen-hoveniers.nl utrecht/gpd - Het aantal ge weldsincidenten bij voetbalwed strijden is het afgelopen seizoen aanzienlijk gestegen. Opvallend is dat supporters zich vaker richten op stewards, die in de stadions de aanhangers in toom dienen te houden. Het Centraal Informatiepunt Voetbalvanda lisme (CIV) pleit voor betere scholing van stewards. Dat blijkt uit het jaarverslag van het CIV dat vanmiddag is gepre senteerd. In het afgelopen voet balseizoen werden 1887 suppor ters aangehouden. Dat zijn er 687 meer dan in het seizoen 2000-2001, het hoogste cijfer van de laatste vijf seizoenen. Het CIV registreerde 117 incidenten waarbij vernielingen werden ge pleegd of discriminerende op merkingen geuit. Kanttekening is wel dat er het afgelopen seizoen meer wed strijden zijn gespeeld dan het jaar ervoor, onder meer op Eu ropees niveau. Bij Ajax en Fey- enoord werden de meeste aan houdingen verricht: 497 en 347. Bij de aanhangers van het toch al beruchte FC Utrecht waren dat 97 mensen. De meest opval lende incidenten waren onder meer de bezetting van het cen traal station van FC Utrecht en het terugsturen van een groep aanhangers door de burgemees ter van Amsterdam. Uit het rapport blijkt dat niet al leen lichamelijk geweld, maar ook verbaal geweld, zoals spreekkoren toenemen. Een las tig te bestrijden probleem is daarbij volgens het CIV de be dreigingen van stewards, be stuursleden, trainers, spelers en scheidsrechters. Het Centraal Informatiepunt Voetbalvanda lisme merkt dat zij hiervan uit angst geen aangifte doen. Zorgwekkend is de toename van geweld tegen stewards. Zeker gezien de ontwikkeling waarbij de politie zich steeds meer te rugtrekt uit de stadions en clubs verantwoordelijk zijn voor de veiligheid. Het Centraal Infor matiepunt Voetbalvandalisme pleit voor jaarlijkse bijscholings cursussen. In die cursussen moeten stewards meer worden bijgebracht wat ze in bepaalde situaties wel en niet moeten doen, maar ook wat de be voegdheden zijn. leiden - Er gloort nog hoop voor internet-supermarkt Max Foodmarket. Directeur Dick Groot is in gesprek met geld schieters. Dat verklaarde hij te genover de ICT-nieuwssite Webwereld. Wel zegt hij dat de markt er slecht voor staat. „Niemand durft nog risico te nemen. Anderhalf jaar terug was het nog een heel ander verhaal." Vorige week viel onverwacht het doek voor de internetsuper, die ook in Leiden actief was. Fi nanciers trokken hun geld te rug omdat de toename van het aantal orders onvoldoende was. Tot voor kort gold Max als concurrent van de bezorg dienst van Albert Heijn. Max Foodmarket verkocht dezelfde merkartikelen, maar tegen een lagere prijs. Ook rekende de dienst geen bezorgkosten. Sinds 2001 was de omzet ver drievoudigd. Zo onstuimig was de groei dat Groot eerder aan kondigde de reclame voor het bedrijf tijdelijk stil te leggen. Groot wijt de ondergang aan de aanvankelijk slecht functio nerende website, waardoor acht maanden extra aanloop tijd nodig waren. De directeur zegt nog steeds hoop te heb ben voor de internetsuper- markt. Tegenover Webwereld zei hij nog steeds 'heilig' te ge loven in het levensvatbare con cept. „We werkten zeer effici ent, alleen moesten de op brengsten nog verder om hoog." MaxFoodmarket bezorgde in Amsterdam, Haarlem, Leiden, Utrecht en Den Haag. Er werk ten 300 mensen. lAlleen bij Etos! Kids Crest SpinBrush [tandenborstel iwerkt op batterij i ü-rAV naar m 99 Alweer een goede reden om naar Etos te gaan. rotterdam/gpd-anp - De voor malige Amerikaanse president Bill Clinton pleit voor een twee de Marshall-plan, ditmaal voor meer veiligheid in de wereld. Er is meer geld nodig om de demo cratie in onstabiele landen op te bouwen, aldus Clinton. Steun voor de bevolking in arme lan den kan terrorisme helpen voor komen. Clinton zei dat gisteren tijdens een bijeenkomst van onderne mers in de Van Nelle-fabriek in Rotterdam. Het eerste Marshall plan dateert van kort na de Tweede Wereldoorlog. Het was bedoeld om de wederopbouw van Europa te financieren. Vol gens de oud-president hoeft geld ook nu geen probleem te zijn voor de Verenigde Staten. Het land heeft sinds 11 septem ber alleen aan defensie al zestig miljard dollar uitgegeven, aldus Clinton. De bijeenkomst trok ongeveer negenhonderd bezoekers. Zo'n zeshonderd gasten die de oor spronkelijk vrijdagavond ge plande bijeenkomst zouden bij wonen, kwamen gisteren niet opdagen. De organisatie van Flevum Forum Netwerk moest vrijdag op het laatst iedereen af bellen omdat Clintons vliegtuig niet tijdig kon opstijgen in New York. Pagina Binnenland: 'Voor Bill laat ik m'n gezin op zondag in de steek' voor gezonde mensen, maar flinke infecties veroorzaakt bij mensen met een verminderde weerstand, kan op vele manie ren worden overgedragen. Niet alleen via personen, maar ook via allerlei gebruiksvoorwerpen zoals infusen, stethoscopen of speelgoed. Hoe lang de opnamestop gaat duren is nog onduidelijk. „Als de uitslag bekend is, duurt de behandeling met desinfecteren de middelen zo'n dag of vijf. Daarna moet je twee dagen wachten en dan pas kan een nieuwe kweek uitwijzen of de bacterie verdwenen is. Ook dat duurt wederom vijf dagen", al dus Schrijnemaekers. Het Rijnland Ziekenhuis heeft enige ervaring met de bestrij ding van de MRSA-bacterie. In 1998 moesten meerdere afdelin gen worden gesloten, nadat een uit een Zuid-Afrikaans zieken huis afkomstige patiënt de 'staphylococcus aureus' had overgedragen op een verpleeg kundige. Van Gaal peinst niet over ontslag barcelona - Louis van Gaal peinst er niet over op te stap pen bij Barcelona. „Ontslag ne men is niet de oplossing", zei de voetbaltrainer gisteren na de blamerende 0-3 nederlaag te gen Sevilla. Ook Barcelona- voorzitter Joan Gaspart weigert vooralsnog zijn ontslag in te dienen. De crisis in Barcelona is groter dan ooit. De club is in de Spaanse competitie afgezakt naar de dertiende plaats, zes tien punten achter koploper Real Sociedad. Schip vaart op wrak Tricolor rotterdam - Een Duits schip is vanmorgen vroeg in het Nauw van Calais op het gezonken vrachtschip Tricolor gevaren. Twee sleepboten van Smit heb ben het inmiddels vlot getrok ken. Dat heeft een woordvoer der van het Nederlandse ber gingsbedrijf meegedeeld. De 100 meter lange bulkcarrier Ni- cola heeft geen ernstige schade opgelopen. Hoe de aanvaring heeft kunnen gebeuren, is nog niet bekend. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. Smit heeft de opdracht na te gaan hoe de Tricolor kan wor den geborgen en hoe kan wor den. Pagina Buitenland Veel aanrijdingen door gladheid emmen - In het noorden van het land zijn vanmorgen door de ijzel tientallen aanrijdingen gemeld. Het gaat voornamelijk om blikschade. Er zijn enkele gewonden, aldus een politie woordvoerder. Enkele scholen bleven in verband met gladheid dicht. Alle rijexamens in de pro vincies Groningen en Friesland en het noorden van de provin cie Drenthe werden vanmorgen afgelast. Ook de strooiwagens konden het werk nauwelijks 'Vrouwen die verder moeten leven zonder baarmoeder hoeven kinderwens niet op te geven' door Wim Koevoet leiden - De Leidse gynaecoloog prof. dr. B. Trimbos ondergaat het mediageweld dat dezer dagen over hem heen komt nuchter. Hij mag dan samen met trans plantatiechirurg A. Baranski verantwoor delijk zijn voor een baanbrekende opera tie waarbij een eierstok van een jonge vrouw naar haar bovenarm is verplaatst, de ingreep is al een jaar geleden verricht, benadrukt hij. Verder heeft hij de metho de, waarmee schade aan het orgaan door straling wordt voorkomen, al twee keer gepresenteerd in de beroepsgroep. „Oud nieuws dus", lacht hij. „Maar behalve de ijzel is er momenteel zeker niet zo veel nieuws." Met zijn relativering van de nieuwswaar de geeft hij blijk van bescheidenheid die niet geheel terecht is. Het is immers pas de tweede keer dat een eierstok op deze wijze is verplaatst. Frankrijk had in 1997 de primeur. Bovenal is de ingreep een geweldige uitkomst voor vrouwen die vanwege kanker hun baarmoeder moe ten verliezen. Na de noodzakelijke verwijdering van de baarmoeder volgt bestraling of een che- mokuur. En die behandelingen zijn rampzalig voor de eierstok. Jonge vrou wen raken, als dit orgaan zijn functie niet meer vervult, voortijdig in de overgang en kunnen te kampen krijgen met bot- ontkalking en ziektes aan hart en bloed vaten. Door de operatie die Trimbos en Baranski hebben uitgevoerd blijft dit leed hen bespaard. Vrouwen die verder moe ten leven zonder baarmoeder, hoeven zelfs hun eventuele kinderwens niet op te geven, zegt Trimbos. Die kan in vervul ling gaan door een gerijpte eicel uit de in de bovenarm geplaatste eierstok te ver wijderen. In een reageerbuis komt dan de bevruchting tot stand. „Voor de zwan gerschap ben je dan wel aangewezen op een draagmoeder. Aan zo'n procedure kleven veel juridische en emotionele ha ken en ogen. Het kan immers gebeuren dat de draagmoeder na de bevalling het kind zelf wil houden. De ouders kunnen dan duizend juristen inhuren of op hun hoofd gaan staan, de vrouw die het kind baart staat ijzersterk. Ze wordt namelijk grondwettelijk beschermd. Andersom kan het ook zo zijn dat het kind de ou ders niet bevalt en daarom terug moet naar de draagmoeder." Trimbos vindt dat bij verplaatsing van de eierstok het behoud van de hormoonhuishouding voorop staat. Maar dat wil niet zeggen, aldus de gynaecoloog, dat het overeind blijven van de kinderwens - het andere effect van de operatie - onbelangrijk is. Hij heeft de operatie lange tijd stil gehou den met het oog op de privacy van de patiënte in kwestie en omdat hij bang was dat er een 'panacee' (een wonder middel, red) in zou worden gezien.Toch denkt Trimbos dat er meer vrouwen voor de operatie in aanmerking komen. „We hebben een panklaar protocol. We moe ten alleen met het bestuur van het LUMC in de slag over zaken als de financiële pa ragraaf, de benodigde apparatuur en de ethiek." X"" Pagina Ri: Ook kritiek op eierstoktransplantatie Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat Postcode Telefoon Plaats (i.v.m. controle nabeztxgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betafing is mqn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1