Misstap van Groen buiten onderzoek Zondag open! 1 IMMO Waarschuwing voor levensgevaarlijk ijs Media %Markt Akkoord over historische uitbreiding EU Leidsch Dagblad 071 - 528 14 14 'Niet van alle blaam gezuiverd' mj intratuin Busje met toeristen overvallen in Lisse Kom Zondag 15 december Schaap weg bij Rijnsburgse Boys geopend van /'SlS van Winsen mm ii i i r Leidsch Dagblad LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 og tegen isfhe piraten moeizaam valt ;n de wal et schip cAngenent e dolle week it peloton berto Tan issadeur Rode Kruis Gide !hen die de eid zoeken, aan hen die haar len hebben MENTAAR FICATIEPLICHT :t kabinet-Balkenende tste benen loopt, heeft gevraagd over het zeer voorstel om een alge- ntificatieplicht in te nieuwe wet dwingt el- vanaf twaalf jaar een toonsbewijs bij zich te »k als er géén verden- i strafbare feiten kan burgers tot identifica- ii. Ook andere opspo- :naren krijgen die be- etsvoorstel is in feite op de terroristische van vorig jaar septem- York. Na die gebeur- oeide de behoefte om egelen tegen terroris- iminaliteit te nemen, lene identificatieplicht ter een inbreuk op de vrijheden en biedt weinig meer dan rheid. ügde Staten bestaat al mene identificatie- wisten al-Qaeda- ier vliegtuigen te ka- kapers hadden geen in konden, zelfs mét paspoort, niet als ter- lorden ontmaskerd. In bestaat sinds 1994 rkte legitimatieplicht, trheid voldoende mo- n biedt om verdachte staande te houden. Op in de bus en rond het kan de burger nu al worden zich bekend ene identificatieplicht derjarigen is onnodig, Jren is hij ronduit on- slaat nergens op om en, die nog niet eens :utel kunnen bewaren, iten een persoonsbe- t te hebben. Kinderen willen spelen, zouden laspoort bij zich moe- Nog even en kinderen ii bij het betreden van kaal legitimeren. Het orstel is niet alleen onwenselijk, maar sch onuitvoerbaar. leider Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 14 DECEMBER 2002 bedrijfshuisvesting HAAGWEG 51 LEIDEN puj www.immo-rijnstede.nl Waterschap moet malen: molentocht blijft beperkt tot een dag door Wim Koevoet leiden - De Leidse burgemees terskandidaat Harry Groen blijkt toch niet van alle blaam gezui verd, zoals de Leidse vertrou wenscommissie steeds heeft vol gehouden. WD'er Groen heeft in 1999 a's wethouder van Amster dam de rekening van een diner van de Rob de Vilder Stichting la ten betalen door het gemeente lijk havenbedrijf. Hiermee was een bedrag van 50.000 gulden gemoeid. Het Amsterdamse college van burgemeester en wethouders heeft Groens handelwijze in niet mis te verstane bewoordingen afgekeurd. Tot de Leidse ge meenteraad was dit alles niet of niet volledig doorgedrongen toen eind vorige maand een be sluit moest vallen over de aan beveling van Groen als burge meester van Leiden. De Leidse politici houden tot op de dag van vandaag vol dat er geen reden is om aan de integri teit van Groen te twijfelen. Dit ondanks het feit dat de 58-jarige WD'er in zijn loopbaan enkele keren in opspraak is geraakt, onder meer vanwege zijn decla ratiegedrag. Groen was als Amsterdams wet houder verantwoordelijk voor het havenbedrijf. Ook was hij - en dat is hij nog altijd - lid van het bestuur van de Rob de Vil der Stichting, die activiteiten voor de 'captains of industry' organiseert. Door het ondeme- (advertentie) A LIFE LESS ORDINARY Kom gerust... ...wat dichterbij Elke BeoLab 8000 luidspreker heeft twee inge bouwde eindversterkers. Daarom noemen we dit een actieve luidspreker. De voordelen hiervan blijken wanneer u kritisch luistert. Hij kan zo luid of zacht spelen als u wilt en biedt een zo natuurlijke weergave als maar mogelijk is, of u nu het subtiele effect van een kamerorkest of de impact van een stadionconcert wilt ervaren! BANG OLUFSEN Lange Voort 11 A, Oegstgeest. Telefoon 071 519 33 33 Botermarkt 25, Leiden. Telefoon 071 512 26 69 BANG OLUFSEN mersetentje te laten betalen door het havenbedrijf, heeft Groen zich aan belangenver strengeling schuldig gemaakt, stelde het Amsterdamse college van burgemeester en wethou ders in mei 2000 vast na een on afhankelijk onderzoek. Groen was toen al geen wethouder meer. Hij was opgestapt na een politieke rel over een vriendin die hij op kosten van de ge meente had meegenomen op een dienstreis naar Mallorca. „Op deze wijze had door wet houder Groen niet gehandeld behoren te worden", schrijft het Amsterdamse college aan de ge meenteraad over de dineraffai re. Groen heeft op onjuiste wijze zijn functies van bestuurslid van de Rob de Vilder Stichting en wethouder met elkaar ver mengd, luidde het oordeel ver der. De negen leden van de Leidse vertrouwenscommissie hebben zelf geen onderzoek gedaan naar de verschillende kwesties die in Groens loopbaan hebben gespeeld. Dat moesten ze over laten aan de commissaris van de koningin, WD'er J. Franssen. De Leidse fractievoorzitters heb ben de conclusie van Franssen overgenomen dat de ophef over twee andere kwesties, die beide met Groens declaratiegedrag te maken hebben, niet terecht is. Fractievoorzitter F. van As van de Christenunie geeft toe dat de afkeuring van het Amsterdamse college van Groens handelwijze in de dineraffaire op gespannen voet staat met de mededeling dat Groen van alle blaam is ge zuiverd. Zie verder R1 en bijlage Erbij door Marieta Kroft aarlanderveen - Het waterschap De Oude Rijnstromen is gisteren overal in het gebied dat wordt begrensd door Nieuwkoop, de kuststreek, Leidschendam en Alkemade be gonnen met het wegmalen van water. Het gevolg is dat schaatsen op het ijs levensge vaarlijk is geworden. De Molentocht in Aar landerveen, een van de twee toertochten die gisteren in Nederland konden worden ge schaatst, is dan ook beperkt gebleven tot die ene dag. Het malen kan niet langer worden uitge steld, legt een woordvoerster van het water schap uit. „Het waterpeil staat te hoog. Door de invallende dooi dit weekeinde en de regen die wordt verwacht, is het noodza kelijk dat er water onder het ijs wordt weg gepompt. Doen we dat niet, dan is er vooral schade bij de bollenkwekers te verwachten. De bollen staan immers al in de grond en die kunnen niet onder water komen te staan. Maar ook is er een kans dat kelders onder water komen te staan in de stedelijke gebieden." Het waterschap maakt voor de omgeving van Aarlanderveen geen uitzondering. „Toe vallig hoorden wij zojuist dat er een toer tocht gaande is. We hebben daarom de ge- maalbediende gevraagd de automatische gemalen pas aan het eind van de middag aan te zetten, als de mensen van het ijs af zijn. Maar dat er morgen geen tocht meer kan zijn, is wel zeker", zei ze gisteren. Als gevolg van het malen daalt het waterni veau onder het ijs. Daardoor komt er lucht tussen het water en het ijs te zitten, waar door het ijs snel breekt. Ook ontstaan er stromingen, waardoor de onderkant van het ijs uitslijt en er zwakke plekken ontstaan. De organisatie van de 25 kilometer lange Molentocht heeft wel begrip voor het water schap en is blij dat de gemalen rond Aarlan derveen pas gisteravond gingen werken. Duizenden mensen van heinde en verre wisten Aarlanderveen te vinden. „Iedereen die van het ijs komt, is laaiend enthousiast", zegt een van de organisatoren, Leo den Dol- der. „Normaal hebben we vierhonderd mensen in een weekeinde. Nu zijn het er misschien wel vierduizend. Hier teren we weer jaren op." Volgens de Aarlandervener was de kwaliteit van het ijs gisteren nog uitstekend. „Maan dag lag het parcours al voor 90 tot 95 pro cent dicht. Daarna is het alleen nog maar harder gaan vriezen. En dan is het ook nog ijs zonder sneeuw en prachtig weer." Dat de Aarlanderveense ijsclub de enige in de wa terrijke omgeving is die een toertocht heeft kunnen uitzetten, is verklaarbaar, aldus Den Dolder. „Veel tochten gaan over plassen. Door de wind duurde het lang voordat ze dichtzaten. Onze tocht gaat niet over de plassen." Pagina R5: Schaatsen, stempelen en ritsen bij de kluunplaats. Vier deelnemers aan de Molentocht die gisteren in Aarlanderveen werd gehouden, laten drie zwanen verbaasd achter. Het ijs is inmiddels, door het wegmalen van het water, levensgevaarlijk geworden. Foto: ANP o HET GROENE WARENHUIS u T §jÜ vtfeer^aangebroken. Verras^^^j van 12.00 tot 17.00 uur naar Intratuin. Voorschoten, Leidseweg 518, woensdag/donderdag/vrijdag koopavond. lisse - Vijf mannen die zich voordeden als medewerkers van de politie hebben gistermiddag even na twaalven een busje met Chinese toeristen overvallen in Lisse. Daarbij werd volgens een woordvoerder van de politie een aanzienlijk geldbedrag buitge maakt. Van de daders ontbreekt elk spoor. De toeristen waren met een Duits bedrijf, dat is gespeciali seerd in groepsreizen voor Chi nezen door Duitsland, Frankrijk en de Benelux, vanuit Brussel onderweg naar Amsterdam. Waarschijnlijk was het de be doeling te overnachten in hotel De Nachtegaal in Lisse. Op weg daar naartoe werd de Duitse reisleider plotseling gedwongen te stoppen. Dat gebeurde op de kruising Spekkelaan /Achterweg Zuid, vlakbij de Westelijke Randweg. De tien passagiers kregen in ge broken Engels en Duits te horen dat zij moesten uitstappen en hun papieren moesten laten zien. De volledig overrompelde Chinezen lieten zich bovendien fouilleren. Toen zij mochten te rugkeren in de bus ontdekten ze dat ze het nodige geld waren kwijtgeraakt. Intussen waren de overvallers er in een witte be stelbus met een buitenlands kenteken vandoor gegaan in de richting Hillegom. De gealar meerde politie van Hollands Midden controleerde de wegen in de wijde omgeving en kreeg daarbij assistentie van de colle ga's van Kennemerland. De be stelbus werd echter niet meer aangetroffen. De gedupeerde Chinezen wer den door een automobilist naar het bureau in Noordwijk ge loodst. Daar vertrokken ze na enkele uren met nog onbekende bestemming. In De Nachtegaal zijn ze in elk geval niet meer aangekomen. General manager L. van Kats: „We hebben van middag een annulering gehad van een dergelijk groepje. Blijk baar waren ze aanvankelijk van plan naar ons toe te komen." De politie is op zoek naar getui gen en dan met name naar een vrouw die met een rode perso nenwagen over de Achterweg Zuid reed. Ze zou zijn gewenkt door de reisleider, maar is door gereden. Mogelijk heeft zij de daders gezien. (advertenties) WOON FACTORY OUTLET (advertentie) PIETEB GHIJSENLAAN 14B ZAANDAM Tel.Q7B-S1 B7564 Delft en Heerlen Op zondag 15 december zijn deze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. rijnsburg - Trainer Wim Schaap vertrekt aan het einde van het seizoen bij Rijnsburgse Boys. De trainer maakte dit besluit gister avond bekend aan de spelers. Hij is aan zijn tweede seizoen bezig bij Rijnsburgse Boys. Schaap zinspeelde al enkele we ken op een vertrek. De trainer was niet tevreden over de bele ving van de spelers. Hij zegt niet het maximale uit de spelers groep te kunnen halen. „De spelersgroep bepaalt hoe er wordt gewerkt. Mijn werkwijze slaat blijkbaar niet aan. Ik eis het maximale van mezelf, ik ver wacht dat ook van de spelers. Van topamateurs verwacht ik een bepaalde denk- en handel wijze. Die mis ik." Rijnsburgse Boys was de derde club uit de regio van Wim Schaap. Eerder werkte hij bij Lugdunum en FC Lisse. Dolfijn duikt op in Dinteloord dinteloord - In een jachthaven bij Dinteloord, in Brabant, is een dolfijn doorgedrongen. Het dier zwom gisteren enige uren op en neer, waarna het koers zette in de richting van de Din- tel. Deskundigen van het Dolfi narium in Harderwijk vermoe den dat het om het dier gaat dat onlangs in de haven van Ant werpen is waargenomen. Twee busjes vol medewerkers van het Dolfinarium reizen vandaag af naar Dinteloord in de hoop de dolfijn te traceren en te vangen. Stroomstoring in Amsterdam Amsterdam - Het centrum van Amsterdam heeft gistermiddag enige tijd zonder stroom geze ten. De storing deed zich voor in een gedeelte van het cen trum waartoe onder meer de Dam en de Kalverstraat beho ren. Oorzaak was een uitgeval len transformatorhuisje nabij het Waterlooplein.De politie hield een tijd extra mensen lan ger in dienst, die in de ochtend ploeg hadden gewerkt. Het ging om ongeveer 150 agenten die preventief aanwezig moesten zijn op straat en waar nodig dienst moesten verlenen, aldus een politiewoordvoerder. Elfstedentocht al volbracht Leeuwarden - Henk Boersma en Anne Tjerkstra uit de Friese plaats Goingarijp hebben giste ren als eersten dit jaar de elfste dentocht geschaatst. Het twee tal stond 's ochtends om 5.00 uur op de schaats en finishte twaalf uur later op de Bonke- vaart in Leeuwarden. Volgens de Friezen was het steeds goed opletten en uitkijken omdat het ijs niet overal goed was. Zij moesten dan ook veel klunen. (advertenties) Zondag 15 december 12.00 uur t/m 17.00 uur bezoek onze sfeervolle kerstshow (gratis koffie) Herenweg 54 - Warmond 071 -3010282 VIDEO DVD KTV HIFI COMPUTER FOTO CD TELECOM WITGOED Ma t/m vr 10- 21 uur. Za 9 - 18 uur. «.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min.) kopenhagen/gpd - De Europese Unie is klaar voor de uitbreiding met tien Midden- en Oost-Euro- pese landen per 1 mei 2004. De EU-regeringsleiders en de nieuwkomers bereikten gister avond na lang onderhandelen een akkoord over de laatste fi nanciële obstakels. Onder aan voering van Polen wisten de kandidaat-lidstaten er in de slot fase nog vierhonderd miljoen euro aan extra EU-subsidies uit te slepen. Premier Jan Peter Balkenende is 'zeer tevreden' over het resul taat. Hij benadrukte dat de extra kosten voor de uitbreiding - de grootste uit de geschiedenis van de EU - beperkt zijn gebleven. Met het lidmaatschap van Po len, Hongarije, Tsjechië, Slowa kije, Slovenië, Estland, Litou wen, Letland, Malta en Cyprus „verenigt Europa zich voor het eerst uit vrije wil", aldus voorzit ter Romano Prodi van de Euro pese Commissie. „We maken hiermee een einde aan de ver deeldheid die sinds de Tweede Wereldoorlog bestond", voegde Balkenende daar aan toe. Tot het laatst toe is hard onder handeld tussen de vijftien lidsta ten en met name Polen. War schau eiste aanvankelijk ruim twee miljard meer. Het Poolse verzet zette bij Nederlandse di plomaten kwaad bloed. „Laat ze hun geld dan maar in Moskou halen", merkte één van hen op. Uiteindelijk leidde een Duits voorstel tot het slotakkoord. Warschau mag één miljard reeds eerder toegezegde subsi dies gebruiken om de boeren extra inkomenssteun te geven. De overige negen landen kregen 300 miljoen euro extra. In totaal komen de kosten van de uitbrei ding daarmee voor de periode 2004-2006 op 40,8 miljard euro. Polen krijgt daarvan bijna de helft. Nederland betaalt onge veer twee miljard van de uitbrei- dingskosten. Pagina Buitenland: Zelfs telefoontje Bush hielp de Turken niet Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naamn M V A Hf Straat CO Postcode Plaats Telefoon fi.v.m. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: 8 712141 400121 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi automatsdie belalng 6 mfi bank-gronummer V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1