Winkeliers omarmen renovatieplan Luifelbaan WD wil maatregelen taxistandplaats Leidse studenten Krakers van Anita zijn nog niet weg betalen onnodig ozb [straffen igsbende Bewoners reageren minder enthousiast NATUURLIJK, LIEFTINK DEUREN Uitgekeken J3g' op uw gg collega's? www.autoheemskerk.com Leiden vrijdag 13 DECEMBER 2002 den haag - Vijf verdach- [vorige maand moesten Hen voor drugshandel joordeeld tot celstraffen ld van 12 dagen tot an- lar. De vijf mannen zijn ;tus opgepakt bij een gsjacht in Leiden. Be sloot haar onderzoek bende af met invallen in op de Uiterstegracht en imstraat. Zon twintig 1 werden hierbij aange- De drugshandelaren en hun werkgebied niet ten, maar dealden ook in test en Leiderdorp. De in deze laatste plaats jor een deel voor reke- aomen door een 20-jari- ferdorper. Erg succesvol er was deze jongeman fkte de officier van justi- is de zitting op. Hij was, 5 officier, een beginnend j die op tijd was gestopt. Straf blijft daarom be- t de 12 dagen die hij in pt heeft gezeten en een if van 240 uur. deel van de overige ver- fin de harddrugshandel ter. De 58-jarige Leide- I zijn 30 jaar jongere n en plaatsgenoot moe als de 43-jarige verdach- llburg, 12 maanden de De 25-jarige Leidenaar naanden zitten. (advertentie) Waarom ft niemand dit 'der bedacht? van een wisselaar voor een Id's is niet nieuw. Het voor- Jiatuurlijk dat u niet steeds f> te staan om een andere zetten. Zeker wanneer u renlang naar muziek luistert fidoor kunt u nog altijd naar bouwde radio schakelen eoSound 9000 zijn het niet id's die bewegen, maar is d-speler En dat gaat ook is zo snel, dat de pauze niet jkt dan de normale stilte tracks Als u 'random' *lt. is het net of u naar de istert. Geschikt voor alle Olufsen actieve luidsprekers. E LESS ORDINARY ilhof 81, Leiderdorp. On 071 541 24 97 S. OLUFSEN De geplande woontoren op het Bevrijdingsplein (rechts) op de plek waar nu nog de Blokker is gevestigd. Het is de bedoeling dat daar 92 appartementen in komen. Links het bestaande flatgebouw bij het Bevrijdingsplein. Tekening: PR r>- door Robbert Minkhorst leiden - Van de winkeliers mag morgen de schop de grond in. De ondernemers van De Luifelbaan in Leiden-Zuidwest omarmen de plannen van de gemeente en projectontwikkelaar Bouwfonds voor een grondige opknapbeurt en een flinke uitbreiding van hun winkelcentrum. De bewoners blij ven daarentegen sceptisch. Leiden en Bouwfonds presen teerden gisteren de laatste aan passingen aan het project waar over al meer dan tien jaar wordt gesproken. De gemeente meent dat ze de bewoners tegemoet is gekomen met extra parkeer plaatsen en minder woningen langs de Vijf Meilaan. De Luifel baan krijgt verder een luxere aankleding en nog wat meer winkeloppervlak. Het project kost 65,5 miljoen euro, waarvan Bouwfonds 60 miljoen betaalt. De rest komt voor rekening van de gemeente, die daarvoor deels put uit de gelden voor het grotestedenbe- leid. De eigen bijdrage van de winkeliers is geschrapt. Wethou der Hillebrand verzekerde don derdag dat dit het plan is voor De Luifelbaan. „We zijn laaiend enthousiast", reageert S. Scheffer namens de ondernemers. Hij voerde ook de afgelopen jaren met de gemeen te de onderhandelingen over de renovatie. Inmiddels is hijzelf al met pensioen. „Het is een zware bevalling geweest" Scheffer heeft een groot deel van de ondernemers al bijge praat. Hij merkt dat bij hen de opluchting 'gigantisch' is. Blijd schap is er verder over de extra parkeerplaatsen - ruim honderd erbij, in totaal nu zo'n zeven honderd - en het schrappen van de bijdrage die winkeliers moes ten betalen. Het ging om (toen nog) 500.000 gulden. Die ver plichte steun heeft Scheffer 'al tijd al onzin gevonden'. „Jaren lang is er niets aan het winkel centrum gebeurd. De omzetten zijn teruggevallen." Dan is het onredelijk als winkeliers moeten meebetalen, vindt Scheffer. Het is hem ook opgevallen dat het project wel fors duurder uit pakt, al is dat eigenlijk zo vreemd nog niet. „Die 85 mil joen gulden van toen was al niet genoeg. De gemeente heeft dit ook veel te lang op z'n beloop gelaten. Daar krijgt ze nu de re kening voor gepresenteerd." Maar Scheffer wil niet te lang op Leiden mopperen. „Het belang rijkste is dat dit plan er nu ligt. We zijn nog nooit zo ver ge weest als nu." Van bewoners komt een ander geluid. „Mensen zijn hier niet gelukkig mee", heeft M. Herruer van buurtgenoten begrepen. „Ikzelf ook niet." Herruer is een van hun woordvoerders. „De gemeente is ons enigszins tege moet gekomen, maar ik heb an dere bewoners gesproken, en zij willen allemaal niet in een straat wonen. Ze willen hun uitzicht niet kwijt." Langs de Vijf Mei laan zijn zestien woningen bo ven winkels gepland. Het zicht op de straat is nu vrij. Onder het blok komt een parkeergarage. Ook die ziet Hemier niet zitten. „Die garage wordt een toe vluchtsoord voor zwervers en drugsgebruikers. De bewoners - en ook de onder nemers - kunnen hun oordeel over het plan geven op 15 janu ari, als de gemeente een in spraakavond houdt. Veel hoop op een wending als twee jaar ge leden, toen Leiden na zware kri- tiek het plan introk, heeft Herru er niet. „Wat zij willen, kunnen wij toch niet tegenhouden. We wachten de avond maar af. Daar zullen we ons zegje doen." Scheffer heeft begrip voor de opstelling van bewoners, maar vindt wel dat de gemeente en Bouwfonds een 'enorme con cessie' hebben gedaan door een aantal huizen uit het plan te ha len. „Goed, er komen woningen. Daar staat tegenover dat ze straks in een pracht van een winkelcentrum wonen. En ik denk dat hun huizen meer waard worden." (advertenties) door Robbert Minkhorst leiden - De WD in Leiden wil dat de gemeente een einde maakt aan de chaotische en on veilige situatie rond de taxi standplaats bij het station. In de raadscommissie Ruimte en Groen van gisteravond vroeg de partij verantwoordelijk wethou der R. Hillebrand om in te grij pen. Het jonge en pas aangetreden raadslid F. Zevenbergen ging woensdagavond zelf op onder zoek uit. Hij had van de kritiek over de gloednieuwe stand plaats gehoord en besloot de proef op de som te nemen. Ze venbergen sprak met veertien taxichauffeurs. De in- en uitrit zijn gevaarlijk, concludeerde de liberaal na zijn veldwerk. „Alle chauffeurs ver wachten op korte termijn een ongeluk met een taxi en een fietser. Het uitzicht is slecht en de taxi moet soms vijf verkeers stromen kruisen: voetgangers, fietsers en drie voorsorteerstro- ken voor auto's." Doordat de ruimte op de taxiheuvel boven op de fietsenstalling krap is, ra ken taxi's klem. Daardoor wordt het moeilijk wegrijden. Wie een maal in een van de rijen staat en prompt wordt opgeroepen voor een rit elders, komt er amper nog tussenuit. De toegang tot de standplaats vindt Zevenbergen te steil, zeker voor ouderen en mensen met veel bagage, 's Avonds is de taxi haven niet goed zichtbaar om dat de letters TA en XI niet zijn verlicht. De chauffeurs missen een toilet. Ook zijn er geen af valbakken. De taxiondememers zien het liefst een extra opstel- of uitwijk plaats, naast de huidige drie. Een stoplicht met voorrangslus voor de oprit is een andere op lossing. Van de standplaats afrij den voor het station langs, in plaats van te keren, mag van de taxichauffeurs ook. „Dat heeft voordelen voor de bereikbaar heid en de toegankelijkheid. Graag zou men dan ook de Joop Walenkamptunnel gebruiken", aldus Zevenbergen. Wethouder Hillebrand wilde aanvankelijk weinig gehoor ge ven aan de oproep van de WD- 'er, maar werd allengs toeschie telijker toen die bleef aandrin gen. De taxi's moeten zich eerst aan de regels houden, vindt hij. „Zo mogen er maar achttien au to's tegelijk staan; het zijn er nog wel eens meer." „Het kruisen van al die verkeers stromen is inderdaad een pro bleem. Ik zal daar nog eens goed naar kijken", zei de wethouder verder. Datzelfde beloofde hij voor de verlichting. „Dat de taxi's pal voor het station langs willen, is mij bekend. Maar vol gens mij wordt het dan juist on veiliger. Dan kruis je de voet gangers die naar het station wil len." Rijden door de Walen kamptunnel staat de gemeente bewust niet toe. Dan raken de buslussen in de weg van slag, en raakt het informatiesysteem voor busreizigers alleen maar 'nog meer in de war'. De wc vond Hillebrand 'een he le logische en gerechtvaardigde vraag'. „Misschien kan het in combinatie met de fietsenstal ling. Het is toch wel erg prak tisch." De tegels lijken de wet houder niet te glad. „In ieder ge val zijn ze stroever dan die in het station. En mensen blijken angst te hebben om op glas te lopen. Houdt dat wel? Daar hadden we niet op gerekend." De beschadigde glasplaten wor den overigens vervangen. Deuren van Lieftink koml u overal tegen. Terecht, betere deuren zijn nauwelijks te vinden. Vervaardigd uit de wereldbekende Schüco profielen in duurzaam aluminium of kunststof. Dus: topkwaliteit met KOMO-keur, Kom binnen en overtuig uzelf. De deur van onze showroom staat open voor u. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 VAmlieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur leiden - Te veel Leidse studen ten betalen onroerendezaakbe- lasting (ozb) voor hun kamer, terwijl dit niet hoeft. Dat zegt het Interstedelijk Studenten overleg (ISO) na vergelijking van de regels voor kwijtschelding van ozb in achttien Nederlandse studentensteden. ISO-woord- voerster Linda van Beek noemt de ozb-regels voor studenten een 'doolhof en een onnodige kostenpost. De ozb is gesplitst in een deel voor verhuurders en een deel voor huurders. De gemeente Leiden slaat de studenten echter niet aan, maar legt de ozb direct op aan de verhuurders. Die be rekent de aanslag door in de huur, waardoor studenten jaar lijks zo'n honderd euro kwijt zijn. Het ISO vindt dit oneerlijk, omdat studenten geen ozb hoe ven te betalen. Leidse studenten mogen bezwaar maken, maar dat doen zij bijna nooit, omdat de ozb in de huur 'verborgen' zit, waardoor ze niet weten dat ze eraan meebetalen. Alleen de gemeenten Amsterdam, Maas tricht en Zwolle doen het goed. Zij slaan de studenten apart voor ozb aan en wijzen ze op het bestaan van de kwijtschel dingsregeling. Van Beek heeft de LPF gevraagd er in het parlement op aan te dringen de regels voor ozb- kwijtschelding te vereenvoudi gen en te verhelderen. De LPF heeft beloofd schriftelijke vragen aan de minister van vrom te stellen. Morgen vindt u de baan die bij u past in door Robbert Minkhorst leiden - Anita's dagen aan de Breestraat in Leiden lijken ge teld. De LWO laat weten het voormalige jongerencentrum 't Stathuys leeg te zullen opleve ren aan de gemeente, die het pand met asbest van de wel zijnsorganisatie heeft gekocht De krakers, die het gebouw de Culturele Vrijplaats Anita heb ben gedoopt, hebben pech ge had. Vorige week vrijdag won de LWO een kort geding van de krakers. De rechtbank in Den Haag gelastte dat ze uiterlijk na een week moesten zijn vertrok ken. De deadline zou dus van daag moeten aflopen, maar LWO-directeur G.J Comel durft niet de garantie te geven dat ook vandaag al een einde komt aan de bezetting. „Ik zou graag wil len dat de krakers nog voor kerst vertrekken", zegt Comel, „zodat wij het pand leeg kunnen ople veren. We hebben de politie ge vraagd zo snel mogelijk te ont ruimen." Alleen speelt het colle ge van B en W daar 'ook een rol in', geeft de directeur aan. Wel ke wil hij niet zeggen. „Vraag dat maar aan de burgemeester." Die is korpsbeheerder. De gemeente reageert verbaasd pp die laatste opmerking van Cömel. De-ontruiming is een zaak van de eigenaar, geeft een woordvoerster aan. Dat het pand leeg opgeleverd moet wor den, is dan ook de verantwoor delijkheid van de LWO. De aankoop van~"ft- Stathuys stond aanvankelijk op de agen da van de raadscommissie Ruimte en Groen van gister avond. Daar is deze echter van afgevoerd, omdat het gebouw nog is gekraakt. Een groep jongeren nam enkele weken geleden bezit van het voormalige jongerencentrum. Het was een daad van protest - sinds de sluiting van 't Stathuys ligt het stedelijk jongerenwerk op zijn gat, aldus de krakers en daarvoor vroegen zij a'andacht. De groep wilde van het pand een 'niet-commercieel uitgaans- en ontmoetingscentrum maken. Inmiddels hangt aan de gevel een spandoek waaruit blijkt dat de jongeren zich afeetten tegen de LWO en de gemeente. Een woordvoerster van de Cul turele Vrijplaats Anita laat weten dat zij en haar medekrakers nog even vastberaden zijn als een week terug. „Wij zijn niet van plan vrijwillig te vertrekken. We hebben in elk geval tot van avond de tijd. We zijn nog in onderhandeling over wat we gaan doen aan eventuele acties. We moeten laten zien dat dit heel serieus voor ons is. Er is de afgelopen weken heel veel ge praat over asbest, maar naar ons is niet geluisterd." Koud is het wel, zegt de kraak ster. De verwarming is in een vorige winter al stuk gevroren. Af en toe werd een open haard aangestoken - volgens Comel trouwens in een ruimte waar as best zit. „We hebben thermo- sokken", aldus de woordvoer ster. „We gaan hier niet dood." OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUTO HEEMSICERK L. (071)-5310811 R. (071 )-3312866 Parkeren in 2003 Moeilijk parkeren in Leiden? Er is vaak meer parkeerruimte dan wordt gedacht Ook gaat de gemeente parkeren in 2003 gemakkelijker maken. Hoe? Door bijvoorbeeld meer eenheid in tarieven en tijden aan te brengen. De veranderingen vanaf januari 2003 op een rij: - vanaf 1 januari 2003 gelden heldere uurtarieven. Straatparkeren kost dan 2 per uur binnen de singels en 1,50 per uur buiten de singels, de dagkaart kost 10. Deze tarieven gelden ook voor het jaar 2004; - de tarieven voor parkeervergunningen voor bewoners worden ver hoogd naar 40 per kwartaal; - de parkeertijden worden hetzelfde in het hele parkeergebied. Betaald parkeren geldt van 09.00 tot 21.00 uur (op zondag van 13.00 tot 21.00 uur); - parkeren in de parkeergarages Haarlemmerstraat en Breestraat kost vanaf januari nog maar 1 per uur, het dagtarieffe 5; - ook de kraskaarten, bedoeld voor bezoek aan bewoners in het betaald parkerengebied, worden goedkopen 2 voor vier uur parkeren; - bij automaten kan onbeperkt geparkeerd worden; - de parkeerroute en het parkeerverwijzingssysteem worden verbeterd; - de gemeente gaat meer handhaven tijdens avonduren en weekeinden; - parkeren wordt gemakkelijk door de introductie van de elektronische parkeerhulp Triffiq. Veranderingen in Vreewijk vanaf januari 2003: - naast de invoering van betaald parkeren in de nieuwe zone F, krijgt Vreewijk de eerste chip-only automaten, waarmee uitsluitend elektronisch betaald kan worden; - parkeervakken in Vreewijk zijn zowel bedoeld voor vergunninghouders uit de wijk als voor bezoekers. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de sector Stadstoezicht, telefoonnummer: 516 46 50. Dienst Milieu en Beheer

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9