Turkije woedend op EU i s®1 t .-• BUITENLAND s v lm Scud is vooral terreurwapen van de armen IfWIrf® W 01 Mislukte Ariane-lancering zware tegenslag Vergelijking rijken en joden schokt Duitsers Bush geeft Lott oorvijg Ankara: Compromis over toetredingsonderhandelingen 'verraad' w «0 v /m Noord-Korea is toezicht op centrales zat Engelse schoolhoofden mogen boetes uitdelen {uw olie op /an Calicië A - Op de noordkust ie is gisteren opnieuw espoeld uit de gezon- jr'Prestige'. De zwarte 3t waarschijnlijk van- korgen gevolgd door we golf olie. Vissers in aken zich op om deze *oed te lijf te gaan. De jberen de baaien af te sommigen hebben i zo omgebouwd dat ie kan wordt opgevan- r werd bekend dat uit veel meer olie lekt igenomen. inker strandt ;ouwse kust foor de Litouwse ha- Jaipeda is een tanker önd gelopen met olie aan boord. Ge- ehet milieu bestaat er autoriteiten niet, geen olie zou lekken. £ter lange tanker Pia' liep woensdag anderzoek van des- Jis gebleken dat de in >uwde tanker alleen je lekken in de met ïlde ballasttanks heeft Het schip is boven - lelwandig, anders dan nje gezonken 'Presti- namese Princess Pia rschijnlijk deels leeg- j en dan vlotgetrokken. ntkent ng gas ;en Iraakse generaal jericht in The Was- ost dat zijn land een eda verbonden groep n zenuwgas heeft ge- bespottelijk' van de •zen. „Ze weten heel rij geen verboden jezitten en dat alle ,e wapens zijn vernie- generaal Amin. Het d door de krant toe- aan 'zegslieden bin- lerikaanse regering', aan gewend om zul- n te horen van de Irak", zei Amin. m Amerika /t misbruik er - Manchester in cshire is het eerste Bse bisdom dat toe- Jt te zijn geschoten bij jrmen van kinderen iters die zich aan hen Het bisdom voor- jmee dat het vandaag (tornen op beschuldi- Jvertreding van de wet \ming van kinderen, raanse katholieke rt maanden onder ens misbruikschanda- j in het aartsbisdom irdinaal Law van die oor overleg in Rome, #ns velen door de len ontslagen. dutroux: sr blijft aan 'e officier van justitie •Dutroux mag ge- ilijven. Dat heeft jus- gisteren besloten. I tegen 'procureur des ourlet is nietig ver- ardoor hoeft het voor helft van volgend ide proces tegen oux geen vertraging i. De klacht kwam isselse zakenman Ni- olgens de procureur ;ft gespeeld bij de {en van door Dutroux ïisjes. Nihoul diende in tegen Bourlet om- em zou hebben be- ria perslekken. chutter in •er berecht i - Het eerste proces li Allen Muhammad, 'erdacht van de re- ischuttermoorden in [int op 14 oktober lassas, Virginia. Hij gd voor moord en De 41-jarige Muh- de 17-jarige John (werden twee maan den gearresteerd. Zij |van verdacht tien f hebben gedood en len te hebben ver- Manassas staat Muh- erecht voor de moord toer op Dean Harold een benzinepomp- met kerst lit Betlehem itad - De Israëlische Moshe Katsav heeft lljdens een ontmoeting (Johannes-Paulus II i®t het Israëlische leger ^kerstperiode uit Bet ede Westoever zal te- )h. en uit de stad weg (zolang er geen drei- hrreuraanslagen be- Vaticaan had Israël net kerst vrije toe- [lenen tot de stad, ische troepen nu :i-illeren op het plein geboortekerk. vrijdag 13 DECEMBER 2002 parijs/ap - De commerciële poot van de Europese ruimte vaartorganisatie ESA heeft met de mislukte lancering van een opgevoerde Ariane-5 draagraket opnieuw een zware tegenslag moeten incasseren. De raket, die aanvankelijk probleemloos opsteeg vanaf de basis Kourou in Frans Guyana, moest vernie tigd worden toen zich ongeveer drie minuten na de lancering een storing voordeed. De tien ton zware lading van twee satel lieten, ter waarde van enkele honderden miljoenen euro's, ging verloren. Directeur Le Gall van Ariane- space zei dat een koelsysteem van de hoofdmotor na 178 se conden uitviel, waardoor de motor niet goed meer functio neerde. De raket tuimelde van 150 kilometer hoogte naar bene den, en werd op 69 kilometer hoogte door een radiosignaal vanaf de grond vernietigd. De resten van raket en lading - een experimentele Franse commu nicatiesatelliet en een Hot Bird tv-kunstmaan die allebei verze kerd waren - vielen in de Atlan tische oceaan. Een commissie van onderzoek zal de precieze oorzaak van het probleem proberen te achterha len. Het lanceerprogramma van de nieuwe Ariane-5 zal naar ver wachting maanden vertraging oplopen, maar de lanceringen met de beproefde, oudere Aria- ne-4 en de basisversie van de Ariane-5 zullen gewoon door gaan. De Ariane-5 is de krachtigste draagraket waarover de ESA be schikt. De vorige versie had een draagvermogen van ongeveer zeven ton, maar het vermogen is opgevoerd om zwaardere ladin gen in de ruimte te kunnen brengen. De kosten voor de klanten van Arianespace kun nen aanzienlijk omlaag als met één raket meer satellieten tege lijk in een baan om de aarde *7 I TP M fw Geen top meer zonder protesten. Ook in Kopenhagen kwam het gisteren tot kleine botsingen tussen politie en demonstranten. Deze zes Fransen werden aangehouden omdat ze spuitbussen bij zich hadden, iets dat tijdens het EU-overleg in de stad niet is toegestaan. Foto: EPA/Nils Meilvang door Hetty van Rooij en Mare Peeperkorn kopenhagen - De Europese Unie geeft Turkije nog geen startda tum voor de onderhandelingen over het lidmaatschap. Een be sluit daarover valt pas eind 2004, als de regeringsleiders beoorde len of de economische en politie ke hervormingen in het land ver genoeg gevorderd zijn. De Turken hebben boos gereageerd, en zijn niet van plan om het compromis vandaag op de EU-top in Kopen hagen te accepteren. Volgens de Deense premier en EU-voorzitter Rasmussen kun nen de toetredingsonderhande lingen 'zo snel mogelijk' van start, als blijkt dat Turkije over twee jaar aan de criteria voldoet. Maar minister-president Balke nende hield een slag om de arm. „Het belangrijkste is dat de na druk nu ligt op de eisen waar Turkije aan moet voldoen. We moeten ons niet blindstaren op de start van de onderhandelin gen, maar op het verloop van het hervormingsproces", aldus de premier. Binnen de Turkse delegatie in Kopenhagen heerste vannacht het gevoel dat Turkije door de EU 'verraden' is, zoals een di plomaat het uitdrukte. Ankara vindt dat het land klaar is om onmiddellijk te beginnen met de toetredingsonderhandelingen „Dit veroorzaakt een crisis in de verhoudingen waarvan de ge volgen niet te overzien zullen zijn", voorspelde een diplomaat. De Turken zijn woedend, omdat eind 2004 de tien huidige kandi daat-landen als EU-leden mee beslissen. Zij vrezen dat die rela tief arme landen Turkije zo lang mogelijk buiten de deur willen houden, om te voorkomen dat ze er zelf financieel slechter van worden.Als ze met vijftien lan den niet kunnen beslissen, dat kunnen ze het met vijfentwintig helemaal niet", brieste vannacht een Turkse diplomaat. De teleurstelling van de Turken is extra groot omdat zij gewend waren aan de inhoud van een Frans-Duits voorstel, waarin het jaar 2005 als startdatum voor de onderhandelingen was vastge legd. Nederland is nooit voor stander geweest van het noe men van een datum, maar stond daarin lange tijd alleen. De Europese ministers van bui tenlandse zaken schaarden zich eerder deze week nog in meer derheid achter het Frans-Duitse voorstel. De Turkse gramschap zal waar schijnlijk snel gevolgen hebben voor de relaties met de Unie. De instemming van Turkije is on ontbeerlijk voor een akkoord tussen de EU en de NAVO dat het Europese 'vredesleger' op de been helpt. De regeringsleiders werden het gisteren eens over de tekst voor zo'n overeen komst, maar NAVO-lid Turkije kan overeenstemming met het bondgenootschap eindeloos op houden. Ook de hereniging van het eiland Cyprus, kandidaat-lid van de EU, is onmogelijk zonder de instemming van Turkije. kunnen worden gebracht. De eerste vlucht van de Ariane-5 eindigde in 1996 al in een total loss. In juli vorig jaar kwamen twee met een Ariane-5 gelan ceerde satellieten niet in de juis te baan om de aarde, maar in maart van dit jaar ging een an dere lancering weer wel goed. Arianespace is marktleider in de commerciële ruimtevaart, maar maakt al twee jaar verlies en voelt de adem van de Ameri kaanse concurrentie in de nek. pyongtang/afp-rtr-anp - Het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) heeft van Noord-Korea het verzoek ge kregen zijn verzegelingen en surveillancecamera's van alle Noord-Koreaanse nucleaire installaties te verwijderen. Dat heeft IAEA-directeur Moham med el-Baradei vandaag be vestigd. El-Baradei heeft er bij Pyongy ang op aangedrongen zich te houden aan de afspraken met de Verenigde Staten over nu cleaire non-proliferatie uit 1994. Daarin heeft Noord-Ko rea zich verplicht zijn kernpro gramma te bevriezen en uit eindelijk te ontmantelen. Ook drukte El-Baradei Noord-Ko rea op het hart niet eenzijdig te besluiten tot verwijdering van de zegels en de camera's. Noord-Korea had gisteren aangekondigd een kernreactor die sinds 1994 buiten gebruik was weer op te willen starten. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken is dat no dig omdat de Verenigde Staten het land geen olie meer leve ren. De VS besloten daartoe naar aanleiding van de ver meende productie van pluto nium, dat geschikt is voor kernwapens. Volgens een overeenkomst uit 1994 zou Noord-Korea stop pen met de ontwikkeling van nucleaire wapens. In ruil daar voor zou een consortium on der Amerikaanse leiding twee lichtwaterreactoren bouwen. Die leveren wel stroom, maar geen materiaal voor de bouw van kernwapens. De VS zou den in de tussentijd 500.000 ton olie per jaar leveren om de stroomvoorziening in Noord- Korea op peil te houden. In oktober dit jaar maakte Washington echter bekend dat het stalinistische land on danks het akkoord toch in het geheim plutonium heeft ge produceerd dat goed genoeg is voor kernwapens. Het Witte Huis besloot daarop de oliele veranties aan Pyongyang stil te zetten Een woordvoerder van de Noord-Koreaanse regering zei dat het van de VS afhangt wat de volgende stap zal zijn. Het Witte Huis reageerde gis teren teleurgesteld op de Noord-Koreaanse bekendma king, en noemde de stap 'spij tig'. Washington gaat naar ei gen zeggen door met het zoe ken naar een vreedzame op lossing. door onze correspondent Harm Harkema londen - Schoolhoofden in En geland worden ook opsporings ambtenaar. Onderwijsminister Clarke maakte gisteren bekend dat ze de bevoegdheid krijgen boetes van zo'n 80 euro te geven aan ouders van kinderen die hardnekkig blijven spijbelen. Zij die weigeren te betalen, gaan via een verkorte rechtsprocedure de cel in. De vakbond van hoofdonderwij zers heeft terughoudend gerea geerd op het plan. Voorzitter Hart vreest dat de relatie van de school met de betrokken ouders er niet beter op wordt. Hij is wel enthousiast over een groot aan tal andere pittige maatregelen van de regering om spijbelen en asociaal gedrag van kinderen en ouders terug te dringen. Zo krijgen probleemscholen de beschikking over een eigen poli tieagent, en kunnen ouders door de rechter gedwongen worden tot het volgen van een opvoedingscursus. Er wordt nog gewerkt aan een voorstel om de kinderbijslag in te trekken van ouders die hun kinderen maar laten spijbelen. Sinds enige tijd kunnen die ouders al veroor deeld worden tot celstraf. Volgens cijfers van het Britse ministerie van onderwijs spijbe len dagelijks zo'n 50.000 kinde ren. Spijbelaars zijn tevens ver antwoordelijk voor het leeuwen deel van-de gepleegde jeugdcri minaliteit. Volgens Clarke is het de hoogste tijd dat het respect van ouders en kinderen voor leerkrachten wordt hersteld. Het verscherpen van de discipline is dan noodzakelijk, vindt hij. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Opnieuw is een hoog geplaatste Duitse politicus in opspraak geraakt wegens om streden uitspraken over joden. De minister-president van de deelstaat Hessen, Roland Koch (CDU), heeft volgens de Centra le Joodse Raad in Duitsland 'alle slachtoffers van het nazisme op ontoelaatbare wijze beledigd'. Koch (43) vergaloppeerde zich door de vervolgde joden te ver gelijken met rijke Duitsers. Die laatste groep zou - net als de jo den onder Hitier- slachtoffer zijn van een hetze, omdat linkse politici pleiten voor herinvoe ring van de vermogensbelasting. Tijdens een debat in het parle ment van Hessen verweet Koch de leider van de vakbond Ver.di de namen van rijke Duitsers te hebben genoemd. „Dit is een nieuwe vorm van ster-op-de- borstplakkerij", meende Koch, in een verwijzing naar de be ruchte jodenster uit het nazi tijdperk. Hij constateerde 'een bedenkelijke parallel met andere tijden'. Zijn vergelijking lokte een storm van verontwaardiging uit. De zitting in het parlement moest worden geschorst. Een woord voerder van de joodse gemeen schap hekelde de 'banalisering van de onmenselijke gebeurte nissen in het Derde Rijk'. Ook de oppositie en de vakbonden gaven blijk van hun afkeuring. „Wie de slachtoffers van de ho locaust zó beledigt, toont zijn ware gezicht", vond de Hessen- se SPD-fractievoorzitter Bökel. Koch bood later zijn veront schuldigingen aan. Maar critici wijzen erop dat hij in Hessen een verkiezingscampage uit vecht. Hij zou - net als de libera le politicus Jürgen Mölleman voorafgaand aan de Bondsdag verkiezingen deed - bewust in spelen op 'onderbuikgevoelens'. Mölleman publiceerde destijds een schotschrift waarin hij on der anderen de Israëlische pre mier Sharon aanviel. washington/anp-rtr - De Ame rikaanse president Bush heeft in ongekend felle bewoordingen senator Trent Lott de mantel uitgeveegd over uitspraken over zwarten die hij vorige week tij dens het verjaardagsfeestje van senator Strom Thurmond deed. „De uitspraken van Lott zijn geen afspiegeling van de geest van ons land. Hij heeft zijn ex cuses gemaakt, en terecht", al dus Bush gisteren in Philadel phia. De president betitelde de gewraakte uitlatingen als 'bele digend en fout'. De senaatsleider voor de Repu blikeinen ging afgelopen week in de fout door de presidents kandidatuur van Thurmond in 1948 aan te halen. „Wij hebben toen op hem gestemd. Als de door Martijn Delaere den haag - De Amerikanen en Spanjaarden onderschepten deze week in de Arabische Zee een schip met vijftien Scud-raketten, afkomstig uit Noord-Korea en be stemd voor Jemen. Een legale transactie, bleek gisteren. Irak was niet de eindbestemming. Je men is een van de vele landen in de Derde Wereld die over Scuds beschikt. Zoals gifgassen wel de massa vernietigingswapens van de ar men worden genoemd, zo is de Scud de raket van de onderont wikkelden. Afzonderlijk kunnen ze niet zoveel kwaad in de strijd tegen een moderne tegenstan der, maar samen worden ze zelfs gevreesd door de VS. Hoewel lang niet zeker is dat Irak nog steeds Scud-raketten heeft, spenderen de Amerikanen miljoen dollars aan het voorbe reiden van hun troepen op een eventuele aanval met Scuds met chemische en/of biologische strijdmiddelen. Goed uitgerust zijn de Amerikanen op het slag veld niet echt in gevaar, hoewel een afgedwaalde en niet onder schepte Scud nog steeds veel dood en verderf kan zaaien. De Scud is van oudsher een tac tisch wapen voor op het slag veld, met een gering bereik van 300 kilometer en een gemiddel de explosieve lading van 1.000 kilo. De types met het grootste bereik - tot ongeveer duizend ki lometer - hebben een veel klei ner explosief vermogen. De Scud werd in de jaren zestig ge- introduceerd door de Sovjets, en kon worden uitgerust met een nucleaire en een conventionele lading. Tijdens de Yom Kippoer-oorlog (1973) werd de eerste Scud in een oorlog gelanceerd, en sinds dien is de raket in zes regionale oorlogen gebruikt. Maar de Scud werd vooral vermaard in de Iraans-Iraakse oorfog in de jaren tachtig. Iran had zijn eer ste vier Scud B 'Shabab' lanceer- inrichtingen gekregen van Libië, met 54 raketten erbij. De raket ten konden makkelijk de Iraakse hoofdstad Bagdad bereiken. In de 'oorlog van de steden', tussen 1985 en 1988, vuurde Iran meer dan honderd Scuds af op Irak. Dat liet zich niet onbe tuigd en beschoot Iran met meer dan vijfhonderd mobiele 'al-Hussein' Scuds. Irak impor teerde 819 raketten en elf lan- ceerinrichtingen. Irak had de Scuds aangepast om ze grotere afstanden te kunnen laten afleg gen. De brandstoftanks werden vergroot en de explosieve lading werd verkleind. Door zijn insta biliteit brak de Scud echter nog al eens in de bovenste laag van de atmosfeer. Door de modifica ties werd de raket ook onnauw keuriger - drie kilometer naast het doel was niet ongebruike lijk - en onbetrouwbaarder. Zo'n twintig landen beschikken nog over Scuds: Afghanistan, Ar- Tijdens de vorige ronde van wapeninspecties in Irak werden vele al-Hussein Scuds door de Verenigde Na ties vernietigd. Foto: AP/United Nations menië, Azerbajdzjan, Wit-Rus- land, Bulgarije, Congo, Egypte, Georgië, Hongarije, Iran, Irak, Kazachstan, Libië, Noord-Korea, Rusland, Slowakije, Syrië, Turk menistan, Oekraïne, de Verenig de Arabische Emiraten, Vietnam en Jemen. De grootste produ cent van de Scud B en C is Noord-Korea. Dat geeft wel aan dat de Scud een simpel wapensysteem is, dat ook door een ontwikkelings land bediend kan worden. Voor het beschieten van troepencon centraties, maar veel meer als terreurwapen, bedoeld voor oorlog tegen stedelijke gebie den. In die zin is de Scud ook een strategisch wapen. De 86 Scuds die Irak tijdens de Golfoorlog afvuurde op Saudi- Arabië, Bahrein en Israël had den geen enkel gevolg voor het verloop van de strijd, maar met name de bevolking van Israël was wel doodsbenauwd. In die tijd maakte de wereld ook ken nis met de Patriot-raket, de luchtafween aket die door de VS - en Nederland - in stelling werd gebracht tegen de Scuds, maar daar absoluut niet voor bedoeld was. De Patriot was ontwikkeld om in Europa ingezet te worden tegen Sovjet-vliegtuigen op een hoogte van vijf kilometer en meer. Slechts vier Scuds werden tij dens de Golfoorlog onderschept door Patriots. Op 25 februari 1991 faalde de computer van een Patriot-batterij, waardoor een raket een inkomende Scud niet onderschepte. De raket plofte daarop - onbedoeld - neer op een barak van het Ameri kaanse leger in Saudi-Arabië, 28 Amerikanen kwamen om. Inmiddels zijn we tien jaar ver der. De Scud is niet aangepast, maar de Amerikanen hebben de Patriot wel gemoderniseerd. Die heet nu Patriot Advanced Capa bility (PAC-3). De VS hebben batterijen in Koeweit en Saudi- Arabië. Deze zijn van een oude re generatie, maar zeer wel in staat Scuds te onderscheppen, waardoor een eventuele chemi sche lading in de hoge luchtla gen wordt verspreid. De Amerikanen en Britten schatten dat Irak nog ongeveer twintig mobiele Scud-inrichtin- gen bezit, maai' onbekend is hoeveel raketten het heeft. Dat de VS de dreiging wel degelijk serieus nemen, mag blijken uit berichten dat Amerikaanse commando's nog voordat een eventuele oorlog tegen Irak be gint, zullen worden afgezet in de woestijn van West-Irak om op Scuds te jagen. Liever zien de VS dat de Scuds nu al door de VN- inspecteurs worden gevonden. Gisteren kamden die de al-Ni- daa fabriek in Zafaraniyah, ten zuidwesten van Bagdad, af op zoek naar sporen van al-Hus- seinraketten. rest van het land ons voorbeeld had gevolgd, hadden we al die jaren niet al deze problemen ge had", aldus Lott. Het halve land viel over de uit spraken van de Republikein uit Mississippi. Thurmond deed met zijn States Rights Party in 1948 een gooi naar het presi dentschap, en propageerde daarbij de instandhouding van de strikte scheiding van blank en zwart in de VS. Vooral zwarten en Democraten zijn boos op Lott, maar getuige de uitzonderlijke terechtwijzing door Bush blijkt ook de Republi keinse partij danig in haar maag te zitten met deze rel. De partij vreest een racistisch etiket opge plakt te krijgen. Vooralsnog kan Lott echter gewoon aanblijven. Carter biedt zijn diensten aan in Midden-Oosten uppsala/ap - De Amerikaanse oud-president Jimmy Carter heeft gisteren zijn diensten als bemiddelaar aangeboden in het conflict in het Midden- Oosten. Hij zei dat in een toe spraak tot studenten van de Universiteit van Uppsala in Zweden. Carter zei niet of hij gevraagd is te bemiddelen. Hij ontving deze week de No belprijs voor zijn inspanningen voor de vrede, zowel tijdens als na zijn presidentschap. Zo bracht hij in 1978 in Camp Da vid het vredesakkoord tussen Israël en Egypte tot stand. Car ter zei dat het toenemende ge weld tussen Israëliërs en Pales- tijnen momenteel door nie mand wordt geremd, en dat de Amerikaanse«|>resident Bush zich niet onpartijdig opstelt. „Tot Bush vervulde iedere pre sident, Democraat of Republi kein, in mijn ogen altijd een evenwichtige rol als een ver trouwd bemiddelaar", aldus Carter. „De huidige regering in Washington lijkt nu echter ge heel op één lijn te zitten met de Israëlische regering, en zij negeren de Palestijnse Autori teit volledig." De Democratische oud-presi dent prees de regering-Bush wel omdat zij is teruggekomen van het aanvankelijke dreige ment met een eenzijdige aan val op Irak. Hij drong er bij de Amerikaanse en Britse regerin gen op aan 'geduld te betrach ten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7