Vuurwerkimporteurs in de fout Verzekeraars kwartetten met hun dochters ECONOMIE 11 'Maxima' bereikt einddoel Milieuafspraak fabrikanten mobieltje Argentinië: zegt IMF de wacht aan Zeven bedrijfsvestigingen gesloten na invallen inspectie Belasting doet inval bij V>° Steeds meer heimwee naar oude guide Vlaams protest tegen Philips Plan vrachtspoornet tussen Akkoord CAO iorg gehandicapten den haag - Er is vanochtend een principe-akkoord bereikt over een nieuwe CAO voor de gehandicaptenzorg. De werkge vers, verenigd in de Vereniging Gehandicaptenzorg Nederland (VGN) en de vakbonden Abva Kabo FNV, CNV Publieke Zaak en FHZ zijn positief over het akkoord. De kleinere bond NU'91 twijfelt nog of ze het ak koord met negatief of neutraal advies aan de leden voorlegt. Werknemers krijgen een struc turele loonstijging van 3,5 pro cent. een verhoging van de ein dejaarsuitkering met 1,25 pro cent in 2003 en een eenmalige uitkering van 2 procent. ECB voorspelt lagere groei FRANKFurr - De Europese Cen trale Bank (ECB) heeft zijn groeiverwachtingen voor de 12 eurolanden over 2003 verlaagd van 2,1 tot 3,1 procent naar 1,1 tot 2,1 procent. Voor dit jaar ziet de ECB een groei van hoog uit 0,6 tot 1,0 procent. Eerder ging de bank voor 2002 nog uit van 0,9 tot 1,5 procent groei. Oorlog over beschuitvinding zutphen - Bolletje moet stop pen met de verkoop van be schuiten met inkeping. Dat eist de 'uitvinder' van de inkeping Theo Tempels uit Apeldoorn. Hij zal binnenkort de beschuit fabriek voor de rechter dagen. Daarmee is een beschuitoorlog losgebarsten. Gisteren diende iin Zutphen al een kort geding van Bolletje tegen de uitvinder met de bedoeling Tempels het zwijgen op te leggen, op straffe van 100.000 euro. Door uitlatin gen van Tempels als zou Bolle tje zijn vondst hebben gestolen zou de fabrikant reputatiescha de oplopen. Bolletje wil ook nog proberen zijn octrooi nietig laten verklaren. Op 27 decem ber doet de rechter uitspraak in het geding. Maastricht krijgt Biotechno Centre Maastricht - In Maastricht komt een nieuw gebouw van het Biotechno Trade Centre (BTC). Dat BTC zal gaan funge ren als een Europees zakelijk centrum voor biotechnologie. Het BTC is een soort makelaar tussen industrie en weten schappelijk onderwijs. Het BTC wordt gedragen door de acade mische ziekenhuizen en uni versiteiten van Maastricht. Luik, Aken en Diepenbeek, evenals door onderzoeksinsti tuten CARIM en Nutrim van de Universiteit Maastricht Ook de Industriebank LIOF, de bran cheorganisatie NIABA en Bio- Partner hebben bemoeienis met het BTC. Renteverlaging niet doorgegeven frankfurt - De banken in Duitsland weigeren voorlopig de vorige week door de Europe se Centrale Bank (ECB) aange kondigde renteverlaging van 0,5 procent door te geven aan hun clientèle. De voorzitter van de Duitse vereniging van banken, Rolf-Emst Breuer, zei gisteren dat de banken zich de doorbe rekening niet kunnen veroorlo ven. Enkele banken zijn de af gelopen maanden diep in de rode cijfers gekomen. De ban ken willen pas met de ECB meegaan als de economische situatie verbetert, aldus Breuer. Bush benoemt nieuwe adviseur Washington - De Amerikaanse president George Bush heeft Stephen Friedman, de voorma lige leider van de zakenbank Goldman Sachs benoemd tot economisch adviseur van het Witte Huis. Bush wil met een nieuw economisch team de verzwakte economie van de VS aanpakken. Daarom stelde hij eerder John Snow aan om Paul O'Neill te vervangen als minis ter van fnanciën en verving hij Harvey Pitt als voorzitter van beurswaakhond SEC door Wil liam Donaldson. Friedman ver vangt Lawrence Lindsey, die vorige week het veld moest rui men. Irak zegt contract met Rusland op moskou - Irak heeft een miljar dencontract met de Russische oliemaatschappij Lukoil opge zegd. Het ministerie voor olie zaken in Bagdad heeft in een brief verklaard dat de overeen komst van nul en generlei waarde is. De opzegging is een gevoelige politieke slag voor Moskou, dat binnen de Ver enigde Naties Iraks belangrijk ste bondgenoot is. Tegen Bag dad zijn VN-sancties van kracht die investeringen in de olie-in dustrie verbieden. Lukoil zou zodra dat is toegestaan investe ren in het olieveld West Quma, dat goed is voor een productie van 600.000 vaten olie per dag. door Antoon Oosting utrecht - „Mag ik van jou je dochter in Neder land, dan heb ik mijn dochter in Frankrijk in de aanbieding." Zo ongeveer proberen de grote in ternationale verzekeraars sterke marktposities bij elkaar te kwartetten. Want als multinational overal aanwezig zijn heeft geen zin en is veel te duur. Dus heeft het Franse AXA zijn dochter in Ne derland, met het hoofdkantoor in Utrecht, te koop gezet Het Duitse Allianz heeft net de Zwolsche Algemeene, gevestigd in Nieuwe- gein, overgenomen om samen te voegen met dochter Royal Nederland (Rotterdam, Utrecht, Amsterdam en Gouda). Marktkenners verwachten dat dit proces van consolidatie de komende jaren verder doorzet Want zo lekker gaat het allemaal niet meer in de verzekeringsmarkt. De afgelopen tijd heb ben de verzekeraars veel geld op hun beleg gingen verloren. Daardoor zijn overnames niet meer zo makkelijk te financieren. Ook het uitgeven van nieuwe aandelen voor de financiering van overnames biedt weinig soelaas met het huidige wantrouwen van vooral particulieren tegen beleggen. De koer sen van veel verzekeraars zijn de afgelopen ja ren fors gezakt Een van de weinige manieren om toch te kun nen groeien is daarom je dochtermaatschappij in het ene land verkopen om daarmee je posi tie in een ander land te versterken. De komen de tijd zullen er dan ook nog tal van overna mes en fusies te verwachten zijn, is de ver wachting van Jürgen van Breukelen, partner bij KPMG Corporate Finance. „Grote internationale verzekeraars die in Ne derland geen uitzicht hebben op een plaatsje in de top-5 maken geld vrij om elders te kun nen investeren. Die trend zie je al een jaar of twee, drie," aldus Van Breukelen. Een voor beeld daarvan is de overname deze zomer van de Benelux-tak van het Britse Royal Sun Al liance door Achmea (FBTO, Groene Land, Zil veren Kruis, Staalbankiers). Directeur Niek Hoek van Delta Lloyd verwacht de komende twee, drie jaar door fusies en overnames een forse opruiming onder vooral kleinere spelers. Hij zei dat in een interview in het laatste nummer van het vakblad Bank- en Effectenbedrijf. Bij de kleinere spelers gaat het met name om de dochters van buitenlandse concerns. Vooral de Zwitsers hebben in Ne derland nog dochters van enige omvang, zoals Zwitserleven, Winterthur, Zürich en de Alge mene Levensherverzekering Maatschappij van het Zwitserse Autefina. Andere buitenlandse vestigingen van enige omvang zijn het Itali aanse Generali en het Britse Legal General. De Nederlandse verzekeringsmarkt is nog al tijd sterk versnipperd. De toezichthoudende Pensioen en Verzekeringskamer t< jaar 261. Grootste is de ING Groep Nederlanden), gevolgd door Aegon AMEV-Stad Rotterdam, Delta Lloyd polis. Om een flinke winst te kunne' moet een verzekeringsbedrijf een U minimale omvang hebben. .Alleen1 kostenvoordelen en een sterke con* positie," aldus directeur Hoek van!1 ABN Amro Bank heeft dat goed bef bracht vorige maand zijn relatief kif1 keringstak onder in een joint-ventiP ta Lloyd. Die laatste krijgt daarmee1 de vijf miljoen klanten van de bank1 actie waarvoor Delta Lloyd 262,5 m over had. vrijdag 13 decembefh Amsterdam/anp - Steeds meer Nederlanders willen hun oude, vertrouwde gulden terug. Een half jaar geleden wilde ongeveer 40 procent van de mensen weer guldens. Eind november groeide dat percentage naar 46. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerd onderzoek van het bureau GfK onder 4400 huishoudens. De heimwee is onder zowel jong als oud gelijk. Opvallend is dat een jaar na de introductie van de munt slechts 28 procent van de ondervraagden de euro wil len houden. „Mensen komen krap te zitten door de nieuwe munt", aldus J. Holla van GfK. „Dat vinden ze niet prettig en daarom hebben ze een negatie ve houding. Ik denk dat het ook te maken heeft met de verslech terende economie. Het wordt allemaal wat minder." Een kwart van de huishoudens denkt nog minstens een jaar no dig te hebben om aan de euro te wennen. Vier van de tien zegt al gewend te zijn aan de munt. Foto: ANP/Evert Elzinga Ongeveer hetzelfde aantal is dat nog niet In de supermarkt re kent 83 procent van de klanten nog wel eens terug naar gul dens. Bij grote aankopen doet bijna iedereen dat. In het gebruik van de euro zit een soort valkuil. Ongeveer 71 procent van de huishoudens zegt dat producten goedkoper lijken. Tegelijkertijd vindt 93 procent dat de prijzen zijn ge stegen door de invoering van de munt. Doordat alles goedkoper re lijkt, geven huishoc11' licht ook meer geldif1- procent van de oniPe is het eens met de stf) door de euro tevedP; ven. v Eurobiljetten hebbee wachte levensduur veer anderhalf jaar.ifl landsche Bank ziet d biljetten iets meer J1 op de guldenbilje komt omdat een spef( laagje dat op de gulr1 zat ontbreekt", zegtPj voerder van De NaP Bank. In de guided# men volgens de wo echter weer sneller F? scheurtjes. „Het paf^ eurobiljetten is ietsiP slechts een indicatiee le maanden kunnen»18 kaart brengen hoe hrr houdt." Alle mui# ongeveer dertig jaa0' nen. De euro is te fr markt om daar al rei kunnen zeggen. /a groessEn - Het boren van de tweede tunnel voor de Betuwelijn, de spoorvrachtverbinding tussen Rot terdam en Duitsland, is klaar. 'Maxima', zoals de megaboormachine wordt genoemd, bereikte giste ren haar einddoel in het Gelderse Groessen. Drie maanden geleden werd de 'reis' van 1615 meter on der het Pannerdensch Kanaal bij Angeren begon nen. De klus is een halfjaar eerder afgerond dan vooraf was gepland. En met de precisie was ook weinig mis: de afwijking bedroeg slechts enkele centimeters. Foto: ANP/Vidiphoto basel/dpa/rtr/anp - Tien grote aanbieders van mobiele tele foons, waaronder Nokia, Moto rola en Philips, hebben gisteren afgesproken zich meer te be kommeren om afgedankte tele foons. Consumenten worden oproepen hun oude toestellen terug te brengen naar de winkel. De tien willen daarmee voorko men dat ze het zicht verliezen op de gevaarlijke afvalstoffen die in telefoons zitten. Daarbij gaat het om plastic en metalen on derdelen en nikkel-cadmium batterijen. De samenwerking is gebaseerd op de Conventie van Basel, een initiatief uit 1989 dat de handel in giftige stoffen reguleert en zo veel mogelijk moet beperken. Tot dusver hebben vooral lan den zich bij de conventie aange sloten. Gehoopt wordt nu dat meer be drijfstakken milieuvriendelijke initiatieven ontwikkelen voor hergebruik en verwerking van hun producten. Nu komen er jaarlijks circa 400 miljoen nieuwe mobieltjes op de markt. Bij een levensduur van twee tot drie jaar worden elk jaar 100 miljoen apparaten afge dankt. In Nederland kunnen ou de mobiele telefoons al worden teruggebracht naar de verkoop punten. Ze vallen onder recy- clingwetgeving uit 1999, die ook een verwijderingsbijdrage voor schrijft om de verwerking finan cieren. Een Philips-woordvoerster ver wacht dat de afspraken leiden tot een betere organisatie van de afvalverwerking. „Basel brengt een aantal partijen bijeen: fabri kanten, telecomaanbieders, re cyclingbedrijven en de UNEP, de milieu-organisatie van de VN. Vooral de aanwezigheid van telecomaanbieders is belangrijk omdat zij direct contact hebben met de klant." sao paulo/gpd - Argentinië zal pas een akkoord met het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) sluiten over het te volgen economisch beleid als dat ak koord gunstig uitpakt voor het Zuid-Amerikaanse land. Met de ze verklaring heeft president Duhalde gisteren afstand geno men van zijn eerder geuite opti misme. Een maand geleden verklaarde hij nog dat een overeenkomst met het IMF nagenoeg in kan nen en kruiken was. Alleen de details hoefden nog te worden ingevuld. Nu weigert Duhalde - zoals hij het formuleert - een 'blanco cheque' af te geven. „We zijn niet slaafs gehoor zaam. We ondertekenen pas als het akkoord duidelijke voorde len voor Argentinië oplevert." Duhalde onderhandelt al bijna een jaar en stelde het IMF zelfs een verkapt ultimatum. Als er komend weekeinde nog geen akkoord ligt, zal Argentinië de 726 miljoen dollar die twee maanden geleden al aan de We reldbank terugbetaald hadden moeten worden niet aflossen. Minister van economische za ken Lavagna zei dat in dat geval alleen de rente over het open staande bedrag wordt voldaan. In reactie hierop zegt de We reldbank dat Argentinië dan ver stoken zal blijven van de in to taal 1,8 miljard dollar aan nieu we kredieten waarop het land de komende jaren recht heeft. „Bovendien zal de internationa le kapitaalmarkt zich sluiten voor Argentinië, waardoor het land elke hoop op een economi sche opleving op zijn buik kan schrijven", reageerde directielid Perry. Presdient Duhalde reageerde la coniek op die waarschuwing. „Wij zetten de economische sta biliteit niet op het speL Betalen zonder akkoord is uitgesloten." Volgens waarnemers durft Duhalde het IMF uit te dagen omdat de Argentijnse economie op eigen kracht langzaam een opwaartse lijn te pakken heeft den haag/anp-gpd - Bijna alle grote im porteurs van vuurwerk werken in strijd met de regels. Dat is gebleken bij zeven tien invallen in vestigingen van twaalf im- portbedrijven. Zeven locaties zijn op last van de autoriteiten gesloten. De invallen zijn uitgevoerd door de in spectie van het ministerie van VROM in samenwerking met politie, het openbaar ministerie, de provincies en de inspectie van Verkeer en Waterstaat De controle was gericht op veiligheid en het naleven van regels. Van de twaalf gecontroleerde bedrijven konden er tien geen geldige verklaring van TNO overleggen waaruit blijkt dat de classificatie op het etiket van het vuurwerk de juiste is. Ook bleek dat veel vuurwerk niet is voor zien van de juiste classificatie, waardoor het veiligheidsrisico niet kan worden aangegeven. Dat was ook het geval op de zeven locaties die zijn gesloten. „Zolang de aard van het vuurwerk niet op juiste wijze is vastgesteld, blijven deze bedrij ven dicht", aldus een woordvoerder. Op één locatie bleek twintig ton meer vuurwerk opgeslagen dan de milieuver gunning toestaat. Een deel van het vuur werk was bovendien zo slecht verpakt dat de veiligheid in het geding was. De officier van justitie heeft daarom 30 ton vuurwerk in beslag laten nemen. Dat is afgevoerd naar een terrein van Domei nen in Ulicoten. Op een andere locatie werd elf ton ver keerd verpakt vuurwerk aangetroffen. Ook dat vuurwerk zal worden afgevoerd. Op een aantal locaties zal de inventarisa tie van het vuurwerk langere tijd duren. De controleactie is vandaag voortgezet Gisteren zijn de invallengedaan bij be- drijfsvestingen in Appingedam, Joure, Steenwijk, Almelo, Wapenveld, Lelystad, Houten, Amsterdam, Leiden, Nistelrode, Landgraaf en Hulsberg. Voorzitter W. Heijboer van de Branche vereniging Consumentenvuurwerk Ne derland (BCN) is geschrokken van het hoge aantal bedrijven dat in overtreding was. Hij kan niet precies verklaren hoe dat komt. „Het gaat om de manier van verpakken. De meesten doen dat wel goed, maar willen niet mee doen met een controle door TNO. Waarom? Misschien vanwege het geld", aldus Heijboer. a parus/gpd - De Franse fiscale politie heeft gisteren een inval gedaan in het hoofdkantoor van het mediaconglomeraat Vivendi Universal in Parijs. Ook werden het hoofdkantoor van telefoon dochterbedrijf Cegetel en twee woningen van ex-topman Jean- Marie Messier doorzocht. De actie van de agenten duurde de hele middag. De inval volgde op een onder zoek dat het openbaar ministe rie in Parijs heeft ingesteld na klachten van de vereniging van effectenbezitters APPAC. Die be schuldigt de toenmalige leiding van Vivendi van het opzettelijk vervalsen van de jaarcijfers en het gunstiger voorstellen van de prestaties van het a einde nieuwe invest.^ te trekken. Vivendi t ruime tijd met schuldenlast. Op aandrang van yT Amerikaanse aanC werd in juli dit jaar Ma; de raad van commissi de kant gezet. Sinds* is Vivendi begonnjf verkopen van een reuj onderdelen om de sd® minderen. Naast heiy0 van de Franse justiha de VS ook twee jua^ cedures tegen Vw^( meer in gang gezih( Amerikaanse beuiu SEC. =jBt Pi Amsterdam - Een kleine 1000 medewerkers van de Philips-vestiging in het Vlaamse Hasselt hebben gis teren in Amsterdam bij het concernhoofdkantoor tegen de sluiting van het bedrijf gedemonstreerd. Eén persoon werd aangehouden omdat hij een agent zou hebben geslagen. De stemming sloeg om toen demonstranten de parkeergarage onder de Philips-toren probeerden binnen te gaan. De politie stuurde daarop eenheden naar de Breitnertoren om de rust terug te brengen. Philips kondigde vorige week de sluiting aan van het Hasseltse bedrijf, waardoor ruim 1000 personeelsleden ofe men te staan. Vakbonden eisen dat Ph9p goed sociaal komt, vervangende werkgo zoekt of geld beschikbaar stelt voor nieve striële activiteiten in Hasselt. In de vestir den onderdelen voor cd- en dvd-spelersp Volgens de Belgische werkgeversorganiri de sluiting mede te wijten aan de hogeh bij de zuiderburen. Een productiemedewi er bijna 40 procent meer dan in Nederlab Foto: ANP/Koen Suyk !j schiphol/anp - Schiphol werkt aan een omvangrijk spoomet- werk dat in 2010 het vliegveld met de luchthavens in Parijs en Frankfurt moet verbinden. Eind 2003 moet de eerste proeftrein tussen Schiphol en Frankfurt rij den. Dat heeft directeur Lucht havenontwikkeling van Schiphol Krul gisteren gezegd. Uiteindelijk moeten hogesnel heidstreinen bederfelijke waar, zoals bloemen, en andere lucht vracht snel op de plaats van be stemming brengen. De treinen kunnen gebruik maken van het HSL-netwerk dat in 2010 Neder land met zijn buurlanden ver bindt. Volgens Krul neemt de conges tie op de Nederlandse wegen steeds meer toe. „Vrachttreinen kunnen goederen veel sneller van de ene naar de andere luchthaven brengen." Goederen die op Schiphol aankomen, worden nu nog overgeladen op vrachtwagens. De directeur verwacht dat er en kele tientallen miljoenen euro's nodig zijn om de realiseren. Schiphol werkt partijen, waaronder den in Parijs en en Air France. Onlangs is een transportproject voor onbepaalde Een bloemenveiling in het vliegveld en centrum in den. De financiële

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6