BINNEN- BUITENLAND Noodopvang asielzoekers toch gestaakt Ouders moeten zorg kinderen bij scheiding vastleggen Steeds maar schuiven In Tsjechië gelooft geen mens in een beter leven bij uitbreiding EU Meer harde bermen langs wegen bepleit VNG: Rijk moet aan de bak Winkeldeuren op slot door brand Jidas geen rarbeid' gj. Van kinderarbeid bij ic tie van voetballen JJs in India is geen be ft het Nationaal Con- ÏNCP) van het minis- ;onomische zaken ,et NCP onderzocht na vragen van de India Werkgroep das heeft een ge- waarin zaken als kin- het wettelijk mini- ongezonde arbeids- leden en belemme- ;anisatie van werk- 'de orde komen, al- :p. vindt lijk I in flat «p politie heeft gisteren ifm Breda-Noord het Overschot van een nog je vrouw gevonden, iel duidelijk of er sprake {misdrijf of van een dood. Inmiddels is '"tier adres een 29-jari- jjangehouden. Of zij bewoonster of d*an de flat is, wil de H zeggen. II subsidies illochtonen i Alle subsidies voor de »%s van Koerden, Tur- 'ezen en twintig ande- j de gemeente Am- Lijnen. Het stadsbe- Itateert dat het al- Jbeleid volledig heeft de Gelderse hoofd- meer dan een kwart d foners van buiten- _£>mst is, verloopt de needs slechter. Ook met steden in ont landen worden ge- de gemeentelijke ad- ■yjissie Minderheden Het bedrag van hon- ïd euro dat vrijkomt, :baar voor projec- itoonbaar de integra- sren. lien van |)ien bestraft vrijdag 13 DECEMBER 2002 paadslid Jan den But- JChristenUnie in Ou- schuldig bevonden iselen van stemmen jemeenteraadsver- ran 6 maart. Den ''laarom gisteren in roordeeld tot een /an 450 euro. Een kvaardelijke celstraf ete van 2.500 euro .De ChristenUnie J)udewater met een fthil een zetel winst. 6 Kieswet is ronselen nen verboden. door Nikkie Post den haag - Kamerlid Marleen de Pater (CDA) heeft voorge steld om ouders in scheiding te verplichten de zorg van hun kinderen zwart-op-wit te regelen. In het document moet staan welke taken de ouders op zich nemen. Bij een eventue le ruzie kan dan dit 'kinderconvenant' tevoorschijn worden gehaald. Deskundigen verwachten veel goeds van het voor stel; minder strijd tussen ouders en daardoor minder druk op de rechtbanken. Peter Hoefnagels, emeritus professor familierecht, heeft de Kamer geadviseerd om meer gebruik te maken van bemid delaars als het gaat om de zorg voor kinderen van geschei den ouders. Tevreden stelt hij nu vast dat dit advies ter harte wordt genomen door Marleen de Pater. Zij stelt voor om ouders die gaan scheiden een zogenaamde zorgover- eenkomst voor hun kinderen te laten tekenen. Het gaat bij voorbeeld om wie het kind naar de sportclub brengt en wie het van school haalt. Hoefnagels; „Het moet maar eens af gelopen zijn met de stroom van ruziënde ouders die dure procedures voor de rechters aanspannen wie de zorg over het kind krijgt. Het is kindermishandeling, ongezond en contra-productief." Ouders worden door een scheidings procedure bij de rechtbank meer uit elkaar gedreven, zegt hij. Het gaat tijdens een rechtszaak vaak niet om het kind maar om het gevecht tussen de ouders. Zijn advies luidt: 'Doe nooit bij de rechter wat je ook samen aan tafel kan doen'. Hoefnagels is een groot voorstander van 'privatise ring van de scheiding'. Nu is het vaak zo dat ouders die willen gaan scheiden alle bei een advocaat in de arm nemen. De rechter beslist in veel gevallen dat beide opvoeders het eerst maar eens met bemiddeling moeten proberen. Als dat vervolgens niks op levert, stelt de rechter een forensisch bemiddelaar aan. De ze moet dan proberen alsnog samen met de ouders tot een oplossing over de zorg van de kinderen te komen. Het nieuwe wetsvoorstel moet ervoor zorgen dat de eerste stap wordt overgeslagen. Uit onderzoek blijkt dat het me rendeel van de ex-stellen er direct via bemiddeling uit kun nen komen. De Vereniging Advocaat-Scheidingsbemidde laars (VAS) heeft een slagingspercentage van 80 procent. Na invoering van het wetsvoorstel zal nog maar 10 procent van de ouders zich tot de rechter moeten wenden voor een omgangsregeling, schat Hoefnagels, die zelf ook heeft be middeld bij echtscheidingen. Loes Gijbeis van de VAS stel eenvoudigweg: „Hoe minder conflicten, hoe minder zaken." Ouders die elkaar niet kun nen luchten of zien, worden door het voorstel verplicht om toch met elkaar om de tafel te gaan zitten. Dat kan alleen maar positief uitpakken, vindt Gijbels. .Anders praten ze helemaal niet met elkaar." Loopt de boel tussen onwillige ouders dan niet uit de hand? „Mediators zijn er op getraind om de situatie te de-escaleren." den haag/gpd - Bredere, verhar de bermen langs de weg kunnen jaarlijks het leven sparen van dertig verkeerslachtoffers. Dat verwacht de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Jaarlijks vallen er 160 doden omdat de auto in de berm is geraakt en de automobilist de macht over het stuur verliest. Er zijn inmiddels 'bermverhar- dings-experimenten' begonnen in onder meer Drenthe, Noord- Holland, Zeeland en Flevoland. Vijfhonderd van de duizend ver keersdoden die jaarlijks op alle Nederlandse wegen vallen op gemeentelijke en provinciale wegen waar de maximum snel heid 80 kilometer per uur be draagt. In tientallen gevallen speelt de berm een fatale rol. Op de meeste gemeentelijke en provinciale wegen is er een mi nimale verharde overgang van de rijstrook naar de zachte berm. Auto's die met minstens één wiel in de berm belanden, raken vaak in een slip omdat de auto mobilist in een schrikreactie weer op de weg wil komen. Om de overgang naar de berm minder gevaarlijk te maken, pleit de SWOV voor een gedeel telijke verharding van de ber men. „Ongeveer een halve meter zou voldoende kunnen zijn", zegt Jolanda Maas, woordvoerster van de SWOV. Amsterdam - Schoenen liggen op straat bij een grote brand in de Amsterdamse Kalver- straat. Doordat er gisteren brand uitbrak in een schoenenzaak, was de bekendste winkel straat van Nederland hierdoor een groot deel van de dag deels voor het publiek afgesloten. Tussen de Heiligeweg en het Muntplein moesten alle winkels worden ontruimd. Uit veiligheidsoverwegingen gingen de winkel deuren op slot. Brandweer en politie rukten met groot materieel uit. De erboven en naast gelegen panden liepen zware rookschade op. Over de oorzaak van de brand en de schade was vanmorgen nog niets bekend. Drie men sen zijn door de hevige rook onwel gewor den. Eén slachtoffer moest met een lichte rookvergiftiging worden overgebracht naar een ziekenhuis. Foto: ANP/Evert Elzinga groningen/gpd - De gemeenten willen de noodopvang van uitge procedeerde asielzoekers staken. Dat geldt ook voor de gemeente lijke financiële ondersteuning van kerken en andere instellingen die deze mensen onderdak bieden. In ruil daarvoor moet het Rijk de op vang van de uitgeprocedeerde asielzoekers per juni 2003 over nemen. Dat schrijft een projectgroep met vertegenwoordigers van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), het ministerie van justitie en het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA) in een advies aan minis ter Nawijn (vreemdelingenbe leid). De voorstellen moeten een eind maken aan de problemen die het beleid nu veroorzaakt. Uit geprocedeerde asielzoekers worden uit het asielzoekerscen trum of hun woning gezet en staan zonder dak boven het hoofd op straat. Vandaar dat ge meenten en veelal kerkelijke in stellingen hen in een noodop vang onderbrengen. Dit tot woede van minister Nawijn, die vindt dat de gemeenten zijn harde asielbeleid hiermee te genwerken. Het advies beoogt aan dit con flict een eind te maken. Na juni 2003 dient de opvang van uitge procedeerde asielzoekers voor rekening van het Rijk te komen. Ze worden ondergebracht in centrale 'uitzetcentra', waar ze onder bewaking worden opge sloten in afwachting van hun (desnoods onvrijwillige) uitzet ting naar het land van herkomst. Ook afgewezen asielzoekers die in Nederland hun beroep mo gen afwachten, moeten volgens de projectgroep in staatscentra worden opgevangen. Uitgeprocedeerde asielzoekers die in gemeentewoningen on derdak hebben, worden daar volgens de voorstellen van de projectgroep niet meer uitgezet als ze beloven mee te werken aan terugkeer naar hun vader land. rWar ter open Eigenaar Jan Veer- ■X Volendamse pand ipcafé 't Hemeltje ;d, heeft bij de ge- horecavergunning met het oog op van de Wir War onder 't Hemeltje, ag staat overigens van Veerman of éal. maar vier ande- Of Veerman daad- iij de exploitatie be- zijn, viel gisteren ;aan. Het college van ft de ondernemer iten weten onaange- it te zijn door de zoek naar ^en leraren 1- Er moet een diep- Berzoek komen naar In waarom onderwij- Siren niet meer voor len staan en op zoek een andere werk- ister Van der Hoeven zei dit gisteren in p Kamer. Ook moet, ,eaar, worden bekeken ®eel studenten aan le- dingen uiteindelijk :en baan in het on- ftzen. Deze week bleek lerzoek dat in 2001 tien docenten het hield in het onder- 'U vooral gaan om lie nog maar kort stonden. aad prikpil ;eland Er gloort hoop enden vrouwen die [ebruiken. Veel vrou- n de afgelopen we en overschakelen naar ivoorbehoedmiddel ft Nederlandse voor- fcedroogd door een Ifout bij Pharmacia, ^tie voor de Gezond- J heeft de fabrikant nu jf?ng gegeven een groot ijn eigen voorraad te uit Groot-Brittan- larde is dat Pharma- ullen voorziet van landstalig etiket. De rdt in Nederland 'eer 20.000 vrouwen 'ooral in de zwakzin- vindt deze anticon- tig aftrek. door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Ambitie en angst zaten aan tafel bij de onderhandelin gen met de tien toekomstige lid staten van de EU. Ambitie bij de nieuwkomers, die het subsidie schip al zagen binnenvaren. Angst bij de Europese regerings leiders. „Niemand wilde spelbre ker zijn", zegt de Nederlandse EU-ambassadeur Bernard Bot. Een onderhandelaar: „Ik voel me in het pak genaaid." „Blijven lachen", houdt Bot zichzelf voor. Bij tijd en wijle af gekamd door zijn politieke ba zen vanwege zijn loitiek op het razende tempo waarin de uit breiding van de EU zich vol trekt, blijft Bot gewoon lachen. „Dan werd ik in Den Haag voor 'bureaucratische oen' uitge maakt. Ik zou de tekenen van de geschiedenis niet verstaan." Tsja, wat doe je dan als de hoog ste ambtenaar van het Konink rijk der Nederlanden te Brussel: „Lachen." De lach als masker waarachter een hoop teleurstel ling schuilgaat. De ambassadeur zat immers vanaf dag één met de twaalf kandidaat-lidstaten aan de onderhandelingstafel. Daar heeft Bot gemerkt hoe het fout kan gaan. Dat stukje bij beetje de hand werd gelicht met de eisen die gelden voor een volwaardig lidmaatschap. „Ik heb steeds gezegd dat we te snel gaan. Maar de reactie van Den Haag was: 'de uitbreiding is een voldongen feit'. Chirac en ex-premier Kok wilden Polen er al in 2000 bij hebben. Ze gingen volledig voorbij aan het feit dat veel van de kandidaten econo misch nog in het stenen tijdperk verkeerden." Als Bot de proble men in Den Haag aankaart, krijgt hij de volle laag. „Uitstel van de uitbreiding was on-be- spreek-baar. Niemand wilde spelbreker zijn." Realisme werd niet op prijs gesteld, weet Bot. En het begon allemaal zo har monieus. In december 1997 no digen de Europese regeringslei ders eensgezind Polen, Honga rije, Tsjechië, Slovenië, Estland en Cyprus uit om de onderhan delingen over het lidmaatschap te beginnen. De eerste gesprek ken verlopen rimpelloos. Toch ligt de lat hoog. „Wij waren wei nig inschikkelijk. We hielden Bernard Bot. Foto: GPD/Phil Nijhuis strak vast aan de afspraak dat de kandidaten de EU-wetten niet alleen moeten overnemen, maar ook uitvoeren vóór er sprake kon zijn van toetreding", herin nert een onderhandelaar zich. Nog voor het eind van dat eerste jaar echter zijn de eerste barstjes in het EU-ffont zichtbaar. Fin land, Zweden en Denemarken lobbyen hard voor hun Balti- sche broeders, Griekenland voor Cyprus en Duitsland voor buur man Polen. Het is de opmaat tot een grote politieke glijpartij. In Helsinki (december 1999) maakt de euforie zich van de EU-leiders meester. Nog eens zes landen (Slowakije, Letland, Litouwen, Malta, Bulgarije, Roe menië) mogen meepraten, en Turkije krijgt de status van EU- kandidaat. „Toen zijn we echt gaan schuiven", zegt de onder handelaar. De belofte om iedere nieuwkomer op zijn eigen meri tes te beoordelen, blijkt volstrekt leeg. „De politieke druk om het peloton bij elkaar te houden was enorm." De genadeslag voor het serieuze onderhandelen wordt tijdens de EU-top in Nice van december 2000 uitgedeeld. In een poging om krachtdadig over te komen, leggen de regeringsleiders een uitbreiding EU strak spoorboekje vast voor de rest van het toetredingstraject. „Daarmee was het hek van de dam", concludeert de onder handelaar. „De 'road-map' werd het doel op zich, het dogma van de agenda. Toezeggingen wer den de norm in plaats van con crete resultaten." Er zijn voorbeelden te over. „'Een wetsvoorstel ligt klaar, maar het parlement moet dit nog goedkeuren'. Of 'dat komt wel goed', kregen wij dan te ho ren. Dus, hup, kruisje erachter en afvinken." Of neem Litou wen, volgens de onderhandelaar 'een land dat volstrekt achter ligt'. „Maar op papier is Litou wen plotsklaps koploper. Met dank aan de toezeggingen. En niemand wilde rot doen, als de lastpak bekend staan. Ook Ne derland niet." Direct betrokkenen wijzen met de beschuldigende vinger naar de regeringsleiders. „Keer op keer zetten die ons voor het blok met nieuwe, nog vroegere data voor toetreding. Daarmee sloe gen ze ons onderhandelaars alle wapens uit handen." Bot: „De kandidaat-leden wisten dat ze het toegangsbewijs toch al op zak hadden. Onze handen wa ren immers op de rug gebon den. We mochten wel praten maar nooit eens een mep uitde len." De onderhandelaar: „Ik voel me in het pak genaaid." Ook de Europese Commissie, hoedster van alle EU-wetten, speelt een weinig heroïsche rol. „De Commissie üet ons in de steek. Zij had als wegbereider voor de uitbreiding veel vaker de boeman moeten spelen", meent de onderhandelaar. „Maar ja, tien nieuwe landen erbij is haar hoogste doel. En je gaat toch niet je eigen feestje verpesten?" Inmiddels is het een gelopen ra ce, erkennen de betrokkenen. De nieuwelingen komen. De di recte gevolgen van een vroegtij dig toetreden kan Bot moeilijk inschatten. „Zwakke schakels zijn niet goed voor de keten. Maar het Europese bouwwerk steekt redelijk solide in elkaar. Er zit vijftig jaar ervaring tegen de muren gespijkerd." Wel voorziet Bot grote financiële risi co's. „De nieuwkomers zullen proberen ons maximaal een poot uit te draaien." door onze correspondent Runa Hellinga ostrava - In de voorsteden van Ostrava woont geen mens omdat hij dat wil, maar omdat hij dat moet. Rondom de wijken rijzen fa briekspijpen, koeltorens, eindeloze industriecomplexen op. Langs met kinderkopjes beklinkerde straten staan grauwe, beroete hui zen, met daartussen lege, uitgestorven bedrijfsterreinen waar hooguit nog een enkele bewaker rondsloft. In een buurtcafé staren mannen midden op de dag in hun halve liter bier. Het zijn wijken met een torenhoge werkloosheid, waar iedereen bij hetzelfde bedrijf werkte dat inmiddels is gesloten. Maar Ostrava zelf is een aangename verrassing. Misschien geen toeristisch hoogtepunt, maar zeker niet het grijze industriecen trum dat je zou verwachten. Weinig hoogbouw, veel opgeknapte gebouwen uit de negentiende eeuw, een aantal mooie pleinen en groene parken. Straatjes met gezellige cafeetjes. Ostrava is een oude industriestad, met een geschiedenis en tradi ties, een universiteit en een levendige studentengemeenschap. Met 350.000 inwoners is het de derde stad van Tsjechië, en tot 1990 was het een van de economische krachtcentrales van het land, met het hoogste bruto nationaal product per hoofd van de bevolking. Die welvaart rustte op de pijlers van de socialistische industrie: mijnbouw, staal, metallurgie. Tegenwoordig houdt de provincie Ostrava met 1,3 miljoen inwoners helaas een ander nationaal re cord: de regio heeft een van de hoogste werkloosheidscijfers van het land, en dat al jaren. Veel oostelijker dan Ostrava kun je in Tsjechië niet gaan, en dat voelt de stad. „We waren altijd op het oosten georiënteerd. Onze export ging naar de Sovjetunie. Maar dat was een markt waar nie mand na 1990 nog belangstelling voor had. Alle aandacht ging toen naar het westen. Handel drijven met Rusland was uit", zegt Jaromir Horak, directeur van Antrak, een bedrijf dat zich bezig houdt met de in- en uitvoer van kolen en koolstofproducten en lid van de plaatselijke afdeling van de Communistische Partij van Bo- hemen en Moravië. Met 25 procent van de zetels in het gemeentebestuur van Ostrava zijn de communisten in de stad een kracht om rekening mee te houden. Hun populariteit komt niet uit het niets. Veel bewoners van Ostrava, vooral diegenen die hun baan verloren hebben, vin den niet dat ze er met de politieke omwentelingen van de afgelo pen twaalf jaar echt beter op geworden zijn. Het industriecen trum, dat zich ooit verzekerd wist van de absolute steun van de re gering in Praag, voelt zich nu vergeten en achtergesteld. „Voor 1989 was er zekerheid. Mensen wisten dat ze een baan kre gen, er was werk, gratis onderwijs, en er waren goedkope wonin gen. Voor de oudere generatie is dat een ervaring die ze hebben meegemaakt, de jongeren lijden zwaar onder de slechte sociale si tuatie. Dus kijken ze terug hoe het was en dan komen ze bij ons uit", aldus Pavel Elias, lid van het gemeenteraadsbestuur van de communistische fractie. De werkloosheid van twintig procent zal in de nabije toekomst waarschijnlijk alleen maar hoger worden. De mijnbouw is al ge sloten en de zware industrie kalft verder af. Tot nu toe zijn daar nauwelijks andere investeringen voor in de plaats gekomen. „West-Europese investeerders blijven in Praag, Bmo of Olomouc steken", zegt Elias. En dat geldt volgens hem ook voor de EU- fondsen die Tsjechië tot nu toe krijgt. „Die komen nooit verder dan Praag." Jongeren lijken de hoop op een opleving al lang opgegeven te hebben. Het inwonertal van de stad loopt terug. Na hun studie vertrekken de afgestudeerden naar Praag of zelfs naar West-Euro pa. De afgelopen jaren is een groot aantal crèches en lagere scho len gesloten; er zijn simpelweg geen leerlingen meer voor. Wie in de stad rondvraagt, nlerkt al snel dat een groot deel van de bevolking niet erg hoopvol gestemd is over de toetreding van Tsje chië tot de EU. Ongeveer de helft van de bevolking is tegen het EU-lidmaatschap. Jongeren zijn overigens positiever dan ouderen. „Wij zijn een kolonie van het westen geworden. Buitenlandse in vesteerders kopen hier Tsjechische bedrijven op, en zetten vervol gens de helft van het personeel op straat", zegt een secretaresse. „En ze maken de kleine winkeliers kapot met hun grote hyper- markten aan de rand van de stad. Die liggen vol met goederen uit West-Europa, terwijl wij geen kans krijgen om naar het westen te exporteren." Een blik op Ostrava met op de achtergrond fabriekspijpen. Foto: Reu ters/Jan Trestik

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5