Bouw boet en belooft beterschap BINNENLAND Korthals wilde zijn imago als overlever kwijt Schrik en ergernis door gespeelde aanranding z! Forse kritiek op Rijkswaterstaat Noord-Holland 'Accountants niet over één kam scheren' Rapp°rt in boekvorm Verzekeraar mag levering goedkope pil afdwingen Hogescholen frauderen voor in totaal 31 miljoen Standhouders schuldig aan legionella Westfriese Flora onderzoekt keistalker De muziekzender ientallen klachten egen van jongeren eld door iemand die >et als een TMF-me- lij gebruikte in alle i racistische of sek- rtoon. De recherche jnderzoekt de zaak. ender vindt dat de i van TMF in het ge iende een klacht in lpunt Discriminatie ia brand bij Petroleum - Een 38-jarige man i zwaargewond raak- brand in de raffina- iwait Petroleum in s vanmorgen in het ian zijn verwondin- ;n. De toestand van slachtoffer (25) is ar nog steeds zorg- aldus een woord- e brand ontstond in mtzwavelingsinstal- raffinaderij. Gister - lapte er een geringe butagas. a beroep in lode baby v et openbaar minis- jaat in hoger beroep lating van de kin- eiog die wordt ver- n oodslag in verband e' dijden van baby c oor. De arts werd e geleden na negen opige hechtenis Het OM verdenkt de ndslag omdat hij bij N' meer dan nalatig' veest. vrijdag 13 DECEMBER 2002 4.. lis A'dam aan brand - De politie heeft _g een 37-jarige man ''«d die brand wilde iet stadhuis in Am- ij had een jerrycan 'tof en kranten bij van plan dit aan te •litie weet nog niet ief is van de man. eergesabeld ie Hilversum - Een man is gister- ersum tijdens straat door een an- ergesabeld. Het te gewond aan Volgens de politie ap met de sabel na geschil tussen de 'Ren. De politie heeft 'ingehouden. pakket ^et-roken 0i Ongekend veel Ne- 1willen stoppen met •^Vermoeden bestaat '"tandartsen, zieken- D's, huisartsen en ^fcj hebben namelijk J? gstelling voor het i van gratis pakket- iafers moeten helpen "leren van tabalc 1idag staan 50.000 op deze adressen. 1(fen verwachting. Iis!bben we er nog 0 besteld", zegt di- inbs van Defacto, de z' die de campagne ^menwerking met het myilhelmina Fonds. ruswuk-den bosch/anp-gpd - „Het was een cultuur van smeren en fêteren. Ik hoop niet dat er nu een sfeertje gaat hangen van sneren en creperen." Voorzitter Brinkman van de bouwwerkge vers in het AVBB, sprak gisteren van een grauwe dag voor de bouw. Het zeer lijvige rapport van de parlementaire enquêtecommis sie bouwfraude bevat een 'zeer legging jwas grapje *èl kan gerust zijn. 1 Vordt komende zo- Tooggelegd. Burge- "ildorp-Pantekoek vVdia gisteren met op- 'eterkeerde been gezet e jatselijk volksfeest iratie te geven'. Daar- een plan om in de a alcohol meer te _ian jongeren onder ""aten 'uitlekken'. „In fan Ouwe Sunder- :zo'n grap kunnen." feest worden ge- istn van het afgelopen rtPak genomen. {ewaande nderdouche cal - Hulpdiensten „Jn overlevingskansen 7$ber in. Toeschou- ;n over een gruwel- het wak drijvende He getuige. Met :ht werd gezocht in die in zijn eentje •uwbare ijs op was Ijl dat de doodge- Jhaatser zich meldde ^ie. Hij stond tijdens r Ie onder de douche. |e man was welis- pet ijs gezakt maar Jijgangers op het dro- pijnlijke boodschap' maar ook een handreiking voor een betere toekomst, oordeelde Brinkman. Hij realiseert zich tegelijk dat hiermee de bouwfraude nog al lesbehalve achter de rug is. Er volgen nog tientallen zaken over illegale prijsafspraken en con- currentiebeperking waartegen de kartelwaakhond NMa op treedt. Bovendien heeft het openbaar ministerie nog ver dachten en strafbare feiten op het oog in zijn strafrechtelijk on derzoek. De Nederlandse Mededingsau- toriteit verdenkt achttien bedrij ven van kartelafspraken over as falt en dertien wegenbouwers van het maken van prijsafspra ken. Alles bij elkaar hangt tussen de dertig en veertig bouwbedrij ven een boete boven het hoofd wegens ongeoorloofde prijsaf spraken. Bouwbedrijven, zoals BAM Groep en Volker Wessels Stevin (VWS), geloven niet dat er spra ke is geweest van prijsopdrij ving. „Er was een soort reke ning-courant", meent topman Hazewinkel van VWS. „De bouw is een soort gildesysteem met onderlinge solidariteit en vak manschap hoog in het vaandel. Je gunt elkaar projecten", zegt bestuursvoorzitter Bemelmans van bouwconcern Heijmans. „Maar in dit tijdsgewricht kun je zo niet meer werken." De bedrijven geloven niet dat klanten hierdoor zijn benadeeld. Heijmans pluist toch de boeken na om te kijken of de overheid inderdaad te veel heeft betaald. Dat zijn bedrijf ten onrechte ex tra geld in eigen zak heeft gesto ken, daar wil Bemelmans niet aan. ,Als ik de resultaten van Heijmans bekijk, dan zie ik niet dat deze overtredingen tot een hogere winst hebben geleid." den haag - De directie Noord- Holland van Rijkswaterstaat kent opvallend veel ambtenaren die worden verdacht van omko ping. De enquêtecommissie bouwfraude vindt dat zorgvul dig onderzoek gedaan moet worden naar de omvang van de corruptie en belangenverstren geling in Noord-Holland. Minister De Boer (verkeer en waterstaat) kondigde gisteren een aanvalsplan integriteit aan. De enquêtecommissie conclu deert dat ambtenaren bij Rijks waterstaat niet structureel over de schreef gaan. Wel zijn bij de hele dienst, waar ongeveer 10.000 mensen wer ken, vanaf 1992 acht gevallen van omkoping of belangenver strengeling geregistreerd. Ook zijn er nog eens 48 meldingen van vermoedens geweest van niet-integer gedrag. Daarnaast zijn er vijf lopende onderzoe ken. Deze lopende onderzoeken spe len zich vrijwel allemaal af bij Rijkswaterstaat Noord-Holland en gaan voornamelijk over om koping. De commissie heeft over Noord-Holland bovendien meerdere gevallen gehoord van verre reizen die worden ge maakt op kosten van aannemers en van bordeelbezoeken. Hierbij worden meer namen ge noemd dan alleen die ambtena ren die momenteel nog steeds onderwerp zijn van strafrechte lijk onderzoek. Daarnaast heeft de commissie meerdere onder bouwde meldingen gekregen van integriteitschendingen. De commissie vermoedt daar om dat er in Noord-Holland een cultuur is ontstaan waarbij het normaal wordt gevonden dat ambtenaren zich laten fêteren. „De kans is aanwezig dat bin nen een directie normvervaging optreedt en steeds meer men sen betrokken raken bij niet in tegere handelingen", schrijft de commissie in het rapport. Rijkswaterstaat heeft in het ver leden al diverse maatregelen ge nomen om integriteitschendin gen te voorkomen. Dat beleid wordt volgens de commissie echter lang niet in al le gevallen daadwerkelijk uitge voerd in de regio's. De kans be staat daardoor dat fout gedrag onopgemerkt blijft. Bovendien besteedden de interne controle diensten en de accountants tot 2001 geen speciale aandacht aan misbruik. In de praktijk is het integriteits- beleid bij Rijkswaterstaat vol gens de commissie vaak een pa pieren tijger. De mediabelangstelling voor de presentatie van het rapport over de bouwnijverheid was enorm. Foto: ANP/Robin Utrecht den hjiag/anp - De parlementaire enquête commissie Bouwnijverheid scheert ten on rechte de gehele accountantsbranche over een kam in haar oordeel over de rol van toe zicht bij de bouwsector. Dat stelde directeur Legerstee van NOvAA, de beroepsgroep van kleine accountants, gisteren in reactie op het bouwfrauderapport. De commissie spreekt in het rapport onder meer over de passiviteit van controlerend ac countants van bouwondernemingen bij ver moedens van onregelmatigheden. Zij zouden aan de zijlijn staan en 'het spel aanschou wen'. „De commissie heeft het eerst over de vier grote accountantskantoren in Nederland en vervolgens diskwalificeert zij de gehele branche", aldus Legerstee. Bij de ruim twee duizend kleine kantoren doet het probleem zich volgens hem niet voor. Wel kan hij de analyse van de commissie gro tendeels onderschrijven. Volgens hem moet er meer aandacht komen voor de ethiek in de branche. Hij wijst erop dat NOvAA inmiddels een eigen, onafhankelijke toezichthouder voor de branche heeft ingesteld, iets waar de commissie ook voor pleit. Die externe toe zichthouder heeft al een opsporingsbevoegd heid. Het grote publiek kon vandaag al de belangrijkste bevindingen van de parle mentaire enquêtecommissie bouw fraude in boekvorm aanschaffen. De populaire versie van het eindrapport telt 362 bladzijden (iets meer dan 10 procent van het eigenlijke verslag), meldde Sdu Uitgevers vandaag. De Bouw uit de Schaduw (34 euro) is voor lopig in een eerste oplage van circa tweeduizend exemplaren verspreid. Eerder verschenen de verslagen van de parlementaire enquêtecommissies Vliegramp Bijlmermeer en Opsporings methoden in boekvorm. ZN verheugd over uitspraak door Hans van Soest den haag - De minister van blijf-maar-zitten werd hij wel eens gekscherend genoemd. WD'er Benk Korthals had tot gisteren vele politieke stormen overleefd. Uiteindelijk was het vooral dit imago dat hem deed besluiten de eer aan zichzelf te houden, niet zozeer de verwij ten die de enquêtecommissie bouwfraude hem maakte. Hij is het ook niet eens met de con clusie dat hij de Kamer heeft voorgelogen. „Ik wilde niet lan ger bijdragen aan het beeld van Korthals als een politiek overle ver", gaf hij als verklaring voor zijn beslissing. Korthals (58) zat zestien jaar in de Tweede Kamer alvorens hij in 1998 de overstap maakte naar het kabinet Na zijn aantreden op Justitie werd hij al na twee maanden door zijn oud-colle ga's ter verantwoording geroe pen. Tijdens zijn vakantie had zijn secretaris-generaal toestem ming gegeven een criminele in- Demissionair minister Korthals. Foto: ANP/Ed Oudenaarden filtrant in te zetten, iets wat de Tweede Kamer uitdrukkelijk had verboden. Korthals moest door het stof: zijn ambtenaren had den hem niet geïnformeerd. Het was het begin van een lange reeks incidenten. Als Kamerlid stond Korthals altijd vooraan om zijn voorganger Sorgdrager onder de neus te wrijven dat ze haar ambtenaren niet in de hand had. Zelf kwam hij er als bewindsman al snel achter hoe lastig dat is. „Gek wordt ik van die Kamerleden met hun eeuwi ge vragen", liet hij zich wel eens in de wandelgangen ontvallen. „Ik ben het zo zat." Het ging echter niet alleen om kleine incidenten. Korthals poli tieke lot leek in 2000 bezegeld na het drama met de zogeheten Dover-Chinezen. 58 Vluchtelin gen stikten in een container bij een poging van mensensmokke laars hen naar Engeland te brengen. Achteraf bleek dat de politie de daders al geruime tijd in de gaten hield. Korthals mocht echter aanblijven. Afgelopen januari overleefde hij nog ternauwernood een motie van afkeuring van de Kamer. Hij was te laat en te laks opgetreden toen bleek dat bolletjesslikkers werden heengezonden wegens gebrek aan cellen, zo vond de voltallige Kamer. Uiteindelijk steunden alleen de oppositie partijen de motie. De erfenis van Justitie achtervol gende hem ook na zijn aantre den op Defensie deze zomer. Vorige maand probeerde de PvdA hem nog pootje te lichten toen bleek dat hij de Kamer in juni niet had gemeld dat de bouw van extra cellen voor bol letjesslikkers was stilgelegd. We- groningen/anp - Zorgverzeke raar Geové mag apothekers op dragen om aan hun verzekerden het goedkoopste medicijn te le veren dat kwalitatief gelijkwaar dig is aan een merkgeneesmid del. Dat blijkt uit de uitspraak in kort geding dat Geové gisteren heeft gewonnen van de Bogin, de brancheorganisatie voor fa brikanten van merkloze genees middelen. De Bogin had de rechtszaak aangespannen, omdat die het niet eens is met deze handels wijze. De koepel juicht het voor schrijven van merkloze genees middelen toe, maar wil dat apo thekers ook duurdere varianten mogen blijven leveren. Daar is Geové het niet mee eens. „Waarom zouden apothekers een duur medicijn leveren wan neer er een goedkoper medicijn is met precies dezelfde werking voor de patiënt", vindt de zorg verzekeraar, die blij is met de uitspraak. De koepelorganisatie Zorgverze keraars Nederland (ZN) is 'bij zonder verheugd', meldt een woordvoerder. „Zorgverzeke raars kunnen nu ook met ande re medicijnfabrikanten recht streekse afspraken maken over de prijs en de afeet" De ver wachting daarvan is dat produ centen van generieke middelen hun prijzen zullen verlagen om in de gunst te vallen bij de zorg verzekeraars. Verliezer Bogin is verbaasd. Vol gens voorzitter Bongers heeft de rechter 'de complexiteit van het verstrekkingenbeleid onder schat'. Zo heeft de rechter de zogeheten taxe-lijst als uitgangs punt genomen, terwijl daar vol gens Bongers niet per se de wer kelijke prijzen op staan. eindhoven/gpd - Een voor een televisieprogramma geënsce neerde aanranding afgelopen woensdagmorgen in een bakke rij in een Eindhovens winkel centrum, is een aantal klanten in het verkeerde keelgat gescho ten. Bij de politie kwamen via het alarmnummer 112 diverse meldingen binnen. De eigenaar van de bakkerswinkel, die op de hoogte was van de opnamen, heeft woedende reacties ont vangen. De met verborgen camera's op genomen aanranding maakt on derdeel uit van een nieuw televi sieprogramma over 'normen en waarden op straat', aldus eind redactrice Scheen van de pro ductiemaatschappij TeeVee Holland. In de winkel betastte een jongeman een winkelmeisje - beiden acteurs - overal op haar lichaam, met als doel een reac tie uit te lokken bij de klanten. „We willen voor het programma het publiek testen op hun waar den en normen door hen een dilemma voor te leggen", legt Scheen uit „We willen zien hoe veel mensen er daadwerkelijk ingrijpen." „Belachelijk", noemde een klant de scène. „Ze daagden me uit tot fysiek geweld. Het is dat ik mijn kinderen van twee en drie jaar bij me had, anders had ik die jongen gegarandeerd iets aangedaan. Dit had helemaal uit de hand kunnen lopen. Het is bespottelijk dat mensen zo tot agressie worden uitgelokt." De eindredacteur benadrukt dat het de bedoeling was dat alle betrokken klanten zouden wor den opgevangen. „We hebben iedereen uitgelegd dat het niet echt was en hen indien nodig gekalmeerd. Daarna hebben we gevraagd of we de opnamen mogen uitzenden", aldus Scheen. Ze had niet verwacht dat de nagespeelde aanranding dergelijk emotionele reacties te weeg zou brengen. Wanneer en bij welke omroep het program ma - dat nog geen naam heeft - wordt uitgezonden, is nog on bekend. wijs Hermans heeft altijd gezegd dat hij pas in november vorig jaar voor het eerst hoorde van mogelijke fraude. Maar ambte naren bleken al veel eerder op de hoogte. De Hbo-raad stelt dat de dingen in proporties moeten worden gezien. De dertig miljoen waar van aanvankelijk werd uitge gaan, is slechts een half procent van het totale budget. Ook werd door de Hbo-raad gezegd dat de betrokken hogescholen niet wis ten dat hun constructie niet door de beugel kon. den haag/gpd - Hogescholen hebben de afgelopen drie jaar voor 31 miljoen euro gefrau deerd met inschrijvingen voor studenten. In het middelbaar be roepsonderwijs werd voor zes miljoen euro gefraudeerd en bij de universiteiten voor 250.000 euro. Dit blijkt uit een rapport over de fraude dat vandaag in de ministerraad is gepresenteerd. Het fraudebedrag bij de hoge scholen wijkt nauwelijks af van het bedrag dat voorzitter Leijnse van de Hbo-raad, enige tijd gele den noemde. Uit onderzoek dat het ministerie van onderwijs door eigen ac countants liet houden bij zes hbo-opleidingen bleek al dat er door de zes hogescholen sinds 1998 ten onrechte in totaal dertig miljoen was opgestreken. Daar van werd aangifte gedaan bij het openbaar ministerie. De Algemene Rekenkamer is nog bezig met een onderzoek naar fraude bij de hogescholen Het gaat om een aanvullend onder zoek waarbij onder meer wordt uitgezocht hoe adequaat het mi nisterie van onderwijs en de Hbo-raad reageerden op de eer ste signalen van fraude. Toenmalig minister van onder- (advertentie) Voor oealeraoressen: 020-6794633 (tijoens kantooruren) derom overleefde hij. Maar ook hij voelde dit najaar al aan dat de kruik net zo lang te water gaat tot hij barst. Korthals stelde zich niet langer kandidaat voor de WD bij de komende verkiezingen. Uiteindelijk kwa men die verkiezingen voor hem net te laat om met opgeheven hoofd de politieke arena te kun nen verlaten. Hij wacht een Ka merdebat niet eens meer af. „Ik had geen zin om de komende weken de speelbal te zijn van politieke partijen." Daar komt nog bij dat zich vol gende week hoogstwaarschijn lijk de volgende rel alweer had aangediend. Dinsdag rondt de commissie-Van den Haak haar onderzoek af naar de vraag of de overheid (met toenmalig minis ter van justitie Korthals in een hoofdrol) de bedreigingen aan het adres van Pim Fortuyn wel voldoende serieus heeft geno men. Korthals gaat zijn tijd nu voor namelijk besteden aan lezen en sport om zijn 'adonis-figuur' te vervolmaken. 'Weg nu open om claims in te dienen' alkmaar/gpd - De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren twee standhouders aansprakelijk ge steld voor de legionellabesmet- ting tijdens de Westfriese Flora in Bovenkarspel in 1999. Jan Jong Holding BV en Sunshop Emmeloord BV hebben in de ogen van de rechter geen, of te weinig maatregelen getroffen om schade te voorkomen aan de gezondheid van de beursbe zoekers. De whirlpools van bei de standhouders verspreidden de legionellabacterie. Van de be smette bezoekers werden er 232 ziek en overleden er 32. De zaak was aangespannen door de Consumentenbond na mens de zieken en de nabe staanden. De bond ziet ook de Nederlandse staat en de West friese Flora als schuldigen, maar daar is de rechter het niet mee eens. De Staat heeft in zijn ogen voldoende regels opgesteld en van de Flora kan niet worden geëist dat zi^als organisator bij alle standhouders controleert of die zich wel houden aan de voorschriften op hun eigen vak gebied. „De rechter heeft nu tenminste uitgesproken dat de legionella- besmetting op de Westfriese Flora in 1999 niet zo maar een pechgevalletje was. Dat er ie mand aansprakelijk voor is. Dat is belangrijk", aldus woordvoer der Hoffer van de Stichting Flora Veteranenziekte, de organisatie van de slachtoffers. „Het opent de weg voor slachtoffers om in dividueel schade te claimen." Jan Jong zegt in een reactie op het vonnis dat hij het niet bij de uitspraak zal laten. Maar of dat een hoger beroep inhoudt, weet hij nog niet Advocaat Hans- pians laat namens Sunshop Em meloord weten dat er van die kant geen enkele reactie komt

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3