maar slechte invloed Goede tijden, GESPREK VAN DE DAG Twee jochies in wak, één sukkel greep in Mensen met partner leven langer en gezonder Soaps geven verkeerd beeld van de werkelijkheid Intermenselijk intermezzo Klunen in de kou S HDC 152 MENSELIJK Britse DAKLO ZEN kunnen zich deze winter hul len in een vorste lijke BONTJAS. De dierenbe schermingsorga nisatie Peta deel de gisteren in Li verpool dertig bontjassen uit onder daklozen, zodat ze niet hoe ven te koukleu men. De dieren beschermingsorganisatie heeft de bontjes gekregen van mensen die besloten hebben geen bont meer te dragen uit medelijden met de dieren. Peta had de jassen verza meld met de bedoeling om ze te vernietigen. Maar voor dat dit gebeurt, besloot Peta de jassen voor een goed doel te gebruiken en de daklozen ermee te warmen. Om te laten zien dat het om hergebruikte mantels gaat, wor den ze voorzien van witte strepen. „We kunnen de dieren niet terugbrengen, maar we kunnen wel een boodschap sturen dat alleen mensen die werkelijk vechten om te overleven een excuus hebben om bont te dragen", aldus de woordvoerster van Peta. Foto: EPA PRINSES MAR GRIET heeft gister middag aan de Vre- denburchweg in Rijswijk het tweede Mappa Mondo Huis geopend. Het huis is een opvangcentrum van het Rode Kruis voor ernstig zieke kinderen wier ouders de zorg tijdelijk of permanent niet meer aankunnen. In 1997 begon het Rode Kruis in het Gelderse Wezep het eerste Mappa Mondo (Itali aans voor wereld kaart) Huis. Vrijwilli gers vangen in het huis ernstig zieke kinderen in de leef tijd van nul tot zestien jaar op die in de reguliere zorg tus sen wal en schip vallen. Vaak zijn het kinderen met bij voorbeeld aids, leukemie of kanker die uitbehandeld zijn, maar noodgedwongen in ziekenhuizen wonen omdat er niemand is om hen op te vangen. De organisatie opent een tweede huis omdat de groep kinderen die hulp nodig heeft groter is dan in Wezep kan worden opgevangen. Foto: ANP Een BORDEEL in Australië krijgt begin volgend jaar een notering aan de BEURS. De directie brengt een kleine achttien miljoen aandelen in omloop die 9 miljoen Au stralische dollars moeten opbrengen (bijna 5 miljoen eu ro). Het bordeel Daily Planet is gevestigd in Melbourne, telt achttien kamers en noemt zichzelf een druk vijfster renhotel. In juli besloot de directie om binnen een of twee jaar naar de beurs te gaan. Daar kwamen veel posi tieve reacties op van potentiële beleggers. Dinsdag begon de inschrijvingstermijn, die in februari afloopt. Daily Pla net heeft een prospectus uitgebracht, waarin behalve fi nanciële gegevens ook een reeks erotische foto's zijn op genomen. De Dierenbe scherming heeft KOOS VAN ZO MEREN uitge roepen tot die renbeschermer van het jaar. De schrijver weet volgens de orga nisatie een groot publiek te bereiken met zijn publicaties over dieren. Van Zomeren wordt morgen officieel benoemd. De auteur schreef de afgelopen jaren bijna veertig boeken, vaak over dieren en de natuur. In 1998 werd hij ambassadeur van de stichting Varkens in Nood, die naar aanleiding van de varkenspest van 1997 de bio-industrie aan de kaak stelt. Van Zomeren kreeg eerder dit jaar al een oeuvre- prijs van het Prins Bernhard Cultuurfonds voor Natuurbe houd. Foto: ANP Wie met een partner door het leven gaat, leeft langer en is ge lukkiger en gezonder dan ie mand die kiest voor een leven alleen. Vooral gehuwde mannen van 50 jaar zullen gemiddeld vier jaar langer leven dan onge huwde mannen van die leeftijd en ongeveer drie jaar langer dan gescheiden mannen. Dat constateert het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) in zijn publicatie INDEX waarin het thema relaties centraal staat. Voor gehuwde vrouwen van 50 jaar bedraagt het 'trouwvoor- deel' twee jaar. „Nooit gehuw den en gescheiden mensen heb ben vaker een ongezondere le vensstijl als wordt gekeken naar zaken als roken, dnnken en overgewicht. Dat geldt vooral voor mannen, omdat vrouwen in het algemeen beter op hun eigen gezondheid letten", aldus sociaal-demograaf Jan Latten van het CBS. Dat verklaart ook weer dat ge huwde of getrouwde mannen langer leven, omdat vrouwen ook op de gezondheid van hun partner letten. „Mannen zonder partner en vooral gescheiden mannen plegen vaker zelf moord. Daarnaast onderhouden vrouwen gemiddeld grotere so ciale netwerken dan mannen. Mannen kunnen met hun pro blemen vaak alleen bij hun vrouw terecht" De mensen die kiezen voor een relatie hebben het financieel ook beter, laat Latten in cijfers zien. De koopkracht van iemand met een partner is bijna de helft groter als die van een alleenwo nende. Alleenwonenden tussen 25 en 35 jaar hebben een inko men van 15.000 euro. Maar ie mand die vanaf 25-jarige leeftijd een partner heeft komt op een koopkracht van ruim 22.000 eu ro, zo blijkt uit de cijfers. Latten: „Nu begrijp ik waarom men een partner schat noemt" Uit hetzelfde onderzoek blijkt ook dat paren gelukkiger zijn. Vooral na het 35ste levensjaar worden paren gelukkiger dan singles, zo blijkt uit de statistie ken. Toch kiezen al jaren steeds meer mensen voor een leven al leen. Hoe is dat te rijmen met de heilzame werking van een part ner, vraagt Latten zich af. Vol gens hem is de beste garantie voor een geslaagde relatie nog steeds soort bij soort. Uit onderzoek blijkt dat relaties met grote leeftijdverschillen, vooral die waarin de vrouw ou der is, de scheidingskans ver hoogt. Ook verschil in nationali teit verhoogt die kans. Zo is 30 procent van de huwelij ken tussen een Turks of Marok kaanse man met een Neder landse vrouw binnen 10 jaar ontbonden. Daarnaast speelt de ontkerkelijking een rol en het feit dat paren gaan voor kwali teit Als dat niet is het geval is, zijn ze sneller dan vroeger ge neigd uit elkaar te gaan. „Maar positief is dat in de over blijvende huwelijken de gezin nen gelukkiger zijn", aldus het CBS. ANP Peter de Wit redde deze week twee jochies uit een ijskoude vijver in Rotterdam. Omstanders hielpen niet. Keken apathisch toe. „Ze wacht ten waarschijnlijk op zo n sukkel als ik", zegt De Wit Gelukkig was er uiteindelijk maar één slachtoffer het mobieltje van De Wit. „Of ik me een held voel...?" Peter de Wit vindt het een rare vraag. „Wat ik deed was heel nor maal. Iedereen in mijn kennissenkring zou het gedaan hebben. Allemaal sportmensen. De Wit (48) is judoka. Zwarte band. Dat heeft hem kracht, rust en zelfvertrouwen gegeven bij zijn reddingsactie van afgelopen dinsdag. „We gaan met de judoclub weieens op survival. Sta je weieens in je sportbroekie in een sloot. Dus ik wist hoe koud het was", bromt hij. Dinsdagmiddag tegen vieren vroor het matig in Rotterdam. Peter de Wit -rechercheur van poli tie- zag vanuit bus 47 dat twee jochies van een jaar of zeven door het ijs waren gezakt. „Ze la gen tot hun nek in het water en hielden zich vast aan het afbrokkelende ijs." En wat nog er ger was: niemand greep in. Omstanders keken apathisch toe hoe de knulle tjes in paniek raakten en maar niet uit het wak konden klauteren. De bus stopte bij een halte. Mensen stapten uit, mensen stapten in. Tuurden door de busraam pjes naar het drama in het wak, maar niemand -geen omstander, geen buspassagier- maakte aanstalten de knapen op het droge te sleuren. Dan ik maar, dacht De Wit en een halte vroeger dan de bedoeling was stormde hij de bus uit. De buschauffeur alarmeerde de hulpdiensten en De Wit kroop het ijs op, het wak tegemoet. „Het eerste jochie kon ik nog bepraten. De an der was in paniek. De eerste kon ik uit het water tillen, de ander gleed verder het wak in. Uitein delijk zakte ik zelf ook door het ijs. Het lukte me wel de tweede jongen bij zijn rugzakje uit het wak te halen, net voordat ie koppie onder ging. Ik moest daarna nog wel even vragen of iemand het jongetje aan wilde pakken." Toegestormde familieleden waren een tel later met de kinde ren in de weer. Dekens werden aangesleept. En De Wit? Die stond nog in het water. Niemand keek naar hem om. Het bleek uitein delijk nog een heel karwei om vanuit de bagger van de sloot weer op de kant te komen. Geluk kig was de buschauffeur zo vriendelijk de drui pende Rotterdammer op de hoek bij zijn huis af te zetten. De Wit begrijpt niet waarom de omstanders - 'Een mengeling van jong en oud' - minutenlang alleen maar paniekerig ronddrentelden en geen hand uitstaken. Het is gelukkig goed afgelopen. „De enige die bij deze actie is overleden, is mijn mobieltje", grinnikt hij. Wessel Penning Computeren en televisie kijken zijn de favoriete bezigheden van de jeugd van nu. Opvoeddeskun- digen maken zich grote zorgen. Want kinderen krijgen daardoor een verkeerd beeld van de werke lijkheid. „Drinken, vreemd gaan, vals spelen, en vechten: het is al lemaal dagelijks kost op de beeld buis. Dus een ruzietje praatje niet uit Je mept er meteen op los. Net als op teevee." Jobs ex heeft ontdekt dat ze les bisch is. Charlie is bang voor Isabella's plotselinge woedeaan vallen. Benjamin is Milans ge treiter meer dan zat. Anita en Mickey moeten naar het zieken huis voor de HIV-test van de ba by. En Stefano worstelt met de vraag of hij na Roxy's leugens nog bij haar kan blijven. Het is een en al ellende in Goede Tij den Slechte Tijden. Talloze vol wassenen zijn echter verzot op deze soap en ook de jeugd kijkt er massaal naar. Hele generaties groeien op met dit soort soaps en krijgen daar door een verknipt mensbeeld. Hoog tijd om actie te onderne men, meent cultuurweten schapper en pedagoog Cor Crans. Hij is coördinator van het Media Expertise Centrum, dat gekoppeld is aan het Neder lands Film Instituut in Den Haag. Zijn idee is om het vak kijkkunde in te voeren op alle scholen om kinderen 'te con fronteren' met wat zij zien. „Te levisie en computer worden steeds belangrijker in de levens van jonge mensen. Ze krijgen er veel belangrijke informatie door. Maar je kunt er ook verkeerd door beïnvloed worden. Leer krachten moeten hun leerlingen daar op wijzen tijdens het vak kijkkunde, dat je kunt combine ren met omgangskunde. Crans is ervan overtuigd dat jongeren zich identificeren met wat zij op het beeldscherm zien. Als je een kind niet goed dui delijk maakt dat een soap een soort sprookje is, denkt hij dat hij de werkelijkheid ziet. Het is een fantasiewereld, gemaakt door mensen die er veel geld mee verdienen. Je moet kinde ren duidelijk maken dat de beel den die ze zien iets met ze doen. Als ze daarvan doordrongen zijn, ben je al een heel eind." In Canada wordt op scholen al volop gewerkt met een soort kijkkunde-methode, een initia tief van de organisatie Media- awareness. Deze organisatie kwam in actie toen duidelijk werd hoe groot de invloed van televisie is op kinderen. Zo ken nen hele kleine kinderen de let ter M al van McDonalds voordat ze het alfabet hebben geleerd. En het woord middelvinger ken nen ze nog niet dat is de fiick- you-vinger. Ook geleerd van hun televisiehelden. In het vak kijkkunde kunnen kon dit nog wel eens een langertje worden. Maar ze stuurt me een samenzweerderige blik en rolt theatraal met haar ogen. Een wel heel erg stille hint voor de beller. Ik ben het excuus om op te hangen als ik zichtbaar wachtend met een half oog door een tijdschrift blader. Het is een willekeurig vrouwenblad dat uiter aard wegens de kerst helemaal is volgepropt met onhaalbare romantische ideeën, afgewis seld door hier en daar een wanhopige poging de single ook een goedgevoeltje mee te geven met als klap op de vuurpijl een liefdeshoro scoop voor 2003. Ja, ja, net als vorig jaar, zal het volgend jaar allemaal gaan gebeuren. Liefde is een verkooptruc. De joker van uitge vers. film- en platenmaatschappijen, omdat wij als hongerige vissen elke keer weer in het aas bijten. Liefde is lijden en we lijden maar al te graag. Een ballade verandert vaak veel te snel weer in een klaagzang en dat is het deuntje dat blijft hangen. We zijn doorgedraaide componis naar het meestenverk, waarin ha me en melodie elkaar vinden in d symfonie, maar worden overromj leid door de kakelfonie van gevoe heen. Gevoelens laten zich niet strikken biele driekwartsmaat, maar verat vewagen, versterken en verbuigen dat loopt het tempo van de één m chroon met dat van een ander. Zd al venvarring teleurstelling en wt staan. Dat blijkt wel weer terwijl drinkend verslag doe van mijn co tief geharrewar met anderen: 'Hij ik zei, wat zij zei wat ik zei dat zij wat zij zei niet had moeten zeggei en dat ik over wat zij tegen hem h niets had te zeggen. Ik zei dat ik zei dat ik had gezegd niet zo had I Nou ja, en toen was alles gezegd'. GTST staat bol van de verwikkelingen die het wereldbeeld van kinderen behoorlijk kunnen beïnvloeden. Foto's: Archief ook de schaduwkanten van in ternet aan de orde komen. In- temet is een fantastisch medi um, vindt Crans, maar je moet wel spelregels maken. Als kinde ren willen gaan chatten, kun je wijzen op het bestaan van het pedofiele netwerk en ze leren omgaan met de verlokkingen van de commercie. „Er gebeurt best wat op dit vlak, maar het is te incidenteel", zo hield Crans de leerkrachten en ouders voor tijdens de conferentie 'Gruwelijk wreed... just for fun' die het Me dia Expertise Centrum onlangs hield in samenwerking met de vier landelijke ouderorganisa ties. De pedagoog van het MEC is overigens niet de enige die zich zorgen maakt over de in vloed van de televisie en com puter. Al jarenlang waarschu wen psychologen en steeds meer leerkrachten voor de na delige gevolgen van het vele ge weld op televisie. Vooral kinde ren die niet zo mondig zijn slaan er meteen op bij een ruzie. Want zo gaat het ook vaak op te levisie. En dan is er de zorg dat kinderen te weinig bewegen en buiten spelen omdat ze halve dagen voor buis en beeldscherm hangen. Met als bijkomend ge volg dat ze te weinig kans krij gen om te leren omgaan met andere kinderen. Bij de VOO, de landeljjke belan genorganisatie voor het Open baar Onderwijs juicht men het initiatief van Cor Crans toe om op school meer aandacht te be steden aan het leren omgaan met televisie en computer. „Kin deren moeten inderdaad leren om onderscheid te maken tus sen fictie en non-fictie", aldus woordvoerder Jeroen van Til. „Zelfs volwassenen hebben daar tegenwoordig kennelijk moeite mee. Sommigen gaan helemaal op in de gebeurtenissen in de soap. Toen de dokter in de serie was verdwenen, stond de tele foon bij de politie roodgloeiend. Talloze mensen belden op met de mededeling dat ze de dokter gezien hadden op straat." Het invoeren van het vak kijk kunde gaat de VOO echter te ver. „Het kan heel goed geïnte greerd worden in vakken als ge schiedenis en aardrijkskunde op de basisschool en maatschap pijleer op het voortgezet onder wijs. Geen wijsvinger opheffen, maar laten zien wat echt is en wat niet echt is." Dat kan met talloze voorbeel den. Bart de Graaf bijvoorbeeld was te zien in een BNN-spotje met verschillende vi Dat is dus nep. En il kunnen scholen ouï trekken bij dit ondel bijvoorbeeld oudera organiseren over tei De VOO pleit verdej Media Expertise C een onafhankelijke J Jeroen van Til: Dezt moet aangeven well ma's geschikt zijn vi ren. De bestaande ll die is opgezet door#* zelf, is namelijk nieii baar. Als er bijvoorti i buitenlandse televiJI aangegeven dat eenL schikt is voor kinder zestien jaar, geeft da se Kijkwijzer voor da. twaalf jaar aan. DatE kunnen." L Extra aandacht op sj: de nadelige invloedc is prima, vindt ookif, res Alies OosterwijkL de. Maar een nieutvC de ziet ze niet zo zitT programma is al ové dien hebben we heti in de klas over televf We praten er over in. Ook tijdens de tien J* sprekken praat ze s< ders over het kijkget j haar leerlingen. „So krachten vinden dit van de ouders, maa er wel over. Als ik w van mijn kleuters el naar GTST kijkt dan de vader of moeder wel verstandig? Mijl lagen toen ze zo jon lang in bed'. En ik z eens: 'jij bent de bai standsbediening, h( kinderen'. Vooral k ren die het thuis tot makkelijk hebben oi alles mis is, zouden zo'n soap moeten k gewoon te veel voor lende die ze te zien De onderwijzeres bi het tegenwoordig kt normaal is dat kindt een jaar of negen n< ken. „Mijn kinderen soap ook zien toen zes zaten. 'De hele l mam', kreeg ik te ht hebben toen in huis voor Onderweg naai Eén soap volgen vin dan genoeg, en dezt minder heftig, Ik kiji de kinderen. Zo kun wat er speelt en dat is. Je kunt het een b< ren." Kinderen zelf zien u geen problemen in visie kijken Over G Slechte Tijden zegt 1 trouwe kijkster van „Ze gaan wel vaak d de serie gaat altijd d Wouter van twaalf v voriete vechtfilmpje niet eng': „Want de altijd." Anne Velthausz VRIJDAG 13 01 Deelnemers aan het NK Klunen renden gisteravond in Groningen zo hard ze konden met hi^ over een stuk tapijt. De dames kluunden 60 meter, de heren moesten 70 meter afleggen. Htf bekend geworden door de Elfstedentocht. Daar worden stukken waarop niet geschaatst kan overbrugd door klunen. Foto: ANP/Karei Zwaneveld t is het ouwe liedje maar ieders eigen wijs. Misschien daarom dat het slechts af en toe lijkt voor te ko men dat al die stemmen samen harmonieus klinken. Het leven mag dan wel een solo zijn, het lééft door een oneindige combinatie van duetten. En die zijn zelden eindeloos zuiver. De melodie is onvoorspelbaar, het ritme onregelmatig en de juiste toon aanslaan is niet zo maar een kwestie van pingelen. Soms lijkt het vooral een uitputten de strijd tegen de non-vocale disso nanten. Het is duidelijk: ik heb de blues. Met een vriendin hang ik boven twee dampende bakken koffie verkeerd, die beter smaken dan de naam doet vermoeden. Behal ve een uitwisseling van ons ei gen sociaal gehannes, bespreken we als twee overjarige Betjes het wel en wee van onze naasten. Het blijft aanmodderen. Bij de een kronkelt de relatie omdat ze allebei een te grote nei ging hebben tot moeilijk doen, tenvijl bij de ander een crisis dreigt omdat het allemaal net iets te makkelijk lijkt te gaan. En dan is er nog een vriendin die tegen de verkeerde rod del is aangelopen en compleet van de wijs el ke poging tot contact met een verongelijkt ge grom beantwoordt. Niet wetende dat degene die de roddel als een destructief virus ver spreid heeft om de haverklap bij ons aan de lijn hangt om weer ongedaan te maken wat ze in haar jaloerse toeval bewerkstelligt heeft. Dus terwijl er voor de zoveelste keer een mo bieltje opgewonden begint te trillen om tallo ze kostbare belminuten te verspillen aan een heleboel heen-en-weer-gewauwel, schenk ik de koffie nog maar eens bij. Aan het ge-hmm- mm en ge-uhuh van m'n vriendin te horen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2