Kerncentrales in Iran 'niet illegaal' Kabinet wil frauderende bouwbedrijven uitsluiten Met honderd kilometer over hobbelig ijs Première met bontmutsen en glühwein in Leidse busremise WINKELS WINKELHOF ALLEEN Kinderziekten leggen nieuwe stadhuis Alphen plat Leidsch Dagblad kCieba Bewind nodigt internationale inspecteurs uit V De Carisma Shogun. i Kamsteeg Leidsch Dagblad NR. 43105 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 vrijdag 13 DECEMBER 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch IÜ Dagblad De gróótste selectie kantoormeubelen i 2000 rn2 SHOWROOM! antoormeubelen ite uren laats Anita n geteld leid met moed van andewijntje tvrachtwagen ola rijdt Nederland tten met onze art behoorlijk in we hebben i op het verkeerde e gedrukt Lichte dooi MENTAAR washingto/rtr-dpa-afp-anp - Iran heeft vandaag ontkend dat de kerncentrales die het land bouwt geheim en illegaal zijn. Het bewind heeft internationale inspecteurs uitgenodigd om te komen kijken. De Amerikaanse tv-zender CNN meldde gisteren dat Iran in het geniep twee grote kerncentrales bouwt die zouden kunnen dienen voor de productie van kernwapens. Op satellietfoto's uit september zijn kerncentrales te zien bij de steden Natanz en Arak. „Het is verontrustend nieuws. We zitten niet te wachten op nog een kernmacht, zeker niet een als Iran, een land dat in het verle den terrorisme heeft gesteund zo citeerde CNN de Republi keinse senator Shelby, vice- voorzitter van de inlichtingen commissie van de senaat. Iran zei vandaag dat zijn kern centrales echter uitsluitend wor den gebruikt voor 'vredesdoel einden', en dat ze onder toe zicht van de internationale ge meenschap staan. Volgens rege ringswoordvoerder Ramezanza- deh zijn alle kerncentrales in het land legaal. „Het Internationaal Atoomenergie Agentschap weet van ons gebruik van radioactief materiaal, zowel voor onder zoek, chemische verwerking of geneesmiddelenproductie. In specteurs mogen te allen tijde overal in Iran kijken." Kemwetenschapper David Al bright zei gisteren voor CNN 'bezorgd' te zijn. De grootscha ligheid van de centrales, in com binatie met de vermeende ge heimhouding ervan, wekken volgens hem de indruk dat Iran werkt aan nucleaire wapens. Albright is hoofd van het Insti tuut voor Wetenschap en Inter nationale Veiligheid (ISIS), dat de foto's heeft geanalyseerd. ISIS is een onpartijdige non- profitorganisatie die de ver spreiding van kernwapens wil stoppen. Iran heeft een erkende kem- centale in Bushehr, die is ge bouwd voor de energievoorzie ning. Een woordvoerder van het Internationaal Atoomener gie Agentschap (IAEA) in We nen zei dat het agentschap al een tijd wil kijken in Natanz en Arak. De Iraanse autoriteiten hebben dat tot nu toe steeds verboden. Iran heeft het nucle aire non-proliferatieverdrag ge tekend. Het IAEA is de interna tionale organisatie die toeziet op naleving daarvan. Het publiek had zich op de première van 'Het Geluid van Hotz' gekleed. Foto: Taco van der Eb UWFRAUDE land reageert geschokt mclusies van de parle- R enquêtecommissie bouwfraude. Minister .treedt af, hoewel hij het imclusies niet eens is, de Vil de frauderende aan- boetes opleggen en iet gaat malverserende ijven uitsluiten van jpdrachten. De poli- demissionair dan ook, den zien. /l niet zo verwonderlijk, er iets tijdens de enquê- duidelijk is geworden, I het feit dat de overheid ille kanten tekortschoot i die de fraude bagatelli- officieren van justitie vervolging van corrup- brood zagen, ambtena- ich in het bordeel door ers lieten fêteren en kar- i en accountants die hun t deden. waarop de aanbeste- in overheidsopdrachten is geregeld en de ma- irop het toezicht op de «r verschillende minis- verdeeld, werkten kar- n corruptie in de .et geknoei heeft de be taler volgens sommige rs zo'n miljard euro ge- alf verdronken is, dempt put, zo luidt een typisch ids gezegde, dat anno g steeds niet aan zeg- cht heeft ingeboet Hoe- 'iet altijd een zwaar mid- e parlementaire enquête pas hoefde te komen, elk ongeluk (Enschede, m, Bijlmer) of onthulling iude, Srebrenica) dat er collectief is gefaald, luldigen zijn er niet Ge tting evenmin. 'rante, anti-autoritaire menleving die zo ty- ederlands is, kent con- ils het grootste goed. De rcijde van een dergelijke ring is dat iedereen bij trokken is en niemand gens verantwoordelijk It Zo lang dat de menta- ft, houdt in polderland 1 droge voeten. Het is op de volgende affai- door Theo de With leiden Geen galajurken en geen smokings. Het premièrepubliek van de theatervoorstelling 'Het Geluid van Hotz' had zich gisteravond uitgedost met bontmutsen en dikke jassen. Er waren ook geen pluche stoeltjes in een verwarmde schouw burg, maar lange banken in een ijskoude busre mise van Connexxion aan de Rijnsburgerweg, waar bussen in en uit reden en nu en dan een chauffeur langs slenterde wiens dienst erop zat. Een uitzonderlijk 'decor' dus voor de eerste pro ductie van de Leidse Stichting Bontekoespelen. De ergste vorst was gisteravond al achter de rug. Maar de organisatoren hadden zich nog wel op een flink aantal graden onder het vriespunt inge steld. Voor alle toeschouwers lagen paardende kens klaar en onder de tribune waren elektrische kacheltjes geplaatst. Bovendien werden halverwe- Voor wie nog meer wil.. jESSËSSli'""^!''1" £9 Vanaf 18.990,- MITSUBISHI MOTORS Katwijk aan Zee, Auto Dijksman Katwijk E .V. Leiderdorp, Automobielbedrijf Oudshoorn 1 3.V. Brandstofverbruik: Carisma 1 .6 gem. 7.4 1/100 km (1 op 13,5), CO. 176 www n ltsublshi-motors.nl (advertenties) door Ruud Sep leimuiden - „Laag blijven zitten voor de giek, een beetje onder uit hangen op één arm, dat is het beste." Terwijl Woubrugge- naar Bas Jansen achter het stuur van de vijftien kwadraat gaat zit ten, geeft hij nog wat aanwijzin gen aan zijn passagier. Die heeft, voordat hij in de ijszeiler stapte, nog even zijn hand schoenen aangetrokken en een petje en een hanger met twee priemen geleend. Want dat schijnt wel handig te zijn als je uit een wak moet klimmen. De boot, die nog het meest weg heeft van een formule 1 wagen met een grote mast erop, komt nauwelijks op gang. Sterker nog: Bas moet hem aanduwen om het eerste stuk vooruit te ko men. „Het duurt even om vaart te maken", vertelt hij, wanneer de boot eindelijk op een sukkel drafje over het hobbelige ijs glijdt. Zeker een minuut blijft de ijszei ler doorsukkelen. Eigenlijk pre cies zoals je als niet-ijszeiler ver wacht. Er is nauwelijks wind, dus dat wordt een beetje dobbe ren. Alleen raar dat een paar van de zeilers die op de Westeinder- plas net buiten Leimuiden hun boot hebben neergezet, de zei len al flink hebben gereefd. Blijkbaar zijn ze voorzichtig. Aan de overkant ligt de plas nog ge woon open. En er is vanmiddag al iemand in een hoek van de plas met boot en al door het ijs gezakt. Het ijs is nog lang niet overal betrouwbaar. Plotseling begint de boot vaart te maken. En binnen een mum van tijd schieten de aan elkaar vastgevroren ijsschotsen onder ons door. De scherpe punten van het ijs spatten op. „Daar gaat 'ie", schreeuwt schipper Bas Jansen nauwelijks verstaanbaar. Als de boot eenmaal goed op gang is, glijden we over het ijs met een snelheid die tegen de honderd kilometer loopt. Een stuk zwart ijs komt snel dichterbij. Dat ziet er toch meteen een stuk enger uit. Wat zal er eigenlijk gebeuren wanneer je met deze snelheid ge de voorstelling dienbladen met glühwein door gegeven. Zo was het, met nog maar een paar gra den onder nul, best anderhalf uur vol te houden bij het spel van acteur Leo Hogenboom. Het stuk 'De Voetnoot', van de Oegstgeestse schrijver F.B. Hotz, gaat over treinen en trams, dus was er geen betere speelplek denkbaar dan de remise van Connexxion op een steenworp afstand van Leiden Centraal. Leo Hogenboom, die in de huid van Hotz kruipt, vertelt het verhaal over tan te Ina die een etage bewoont boven een winkel in de Breestraat. Ze is in 1926 betrokken bij een treinongeluk nabij het toenmalige station De Vink en verliest haar voet. Vanaf dat moment is het be langrijkste doel in haar leven de juridische strijd met de Nederlandse Spoorwegen. Pagina R6: 'Het Geluid van Hotz' past in busremise Met een snelheid van tegen de honderd kilometer per uur, scheren de ijszeilers over de Westeinderplas bij Leimuiden. Links een replica van een Oudhollandse ijszeiler, rechts een vijftien kwadraat wedstrijd boot. Foto: Mark Lamers door het ijs heen zakt? Maar en niet de enigen op de plas. Pagina R3: even niet te veel aan denken. Met een beetje geluk houden we IJszeilers nemen bezit We zijn gelukkig niet de eersten het droog. van Westeinderplas den haag/gpd - Het kabinet wil frauderende bouwbedrijven uit sluiten van overheidsopdrach ten. Volgens de parlementaire enquêtecommissie hebben de bouwbedrijven voor honderden miljoenen euro's te veel gere kend voor bouwprojecten. De politieke partijen in de Tweede Kamer willen dat de bouwers het geld teruggeven. De bouw bedrijven toonden zich bij mon de van voorzitter Brinkman van de AVBB, de branchevereniging van de bouwers, bereid eventu ele boetes van de kartelwaak hond NMa te betalen. In haar aanbevelingen pleit de commissie voor een zwarte lijst ('landelijk register') met daarop bedrijven die hebben gefrau deerd. Iedereen die aanbesteedt moet toegang krijgen tot die lijst. Volgens demissionair mi nister Kamp van VROM is het demissionaire kabinet al hard aan het werk om een systeem voor een zwarte lijst op te zet- ZONDAG 15 DECEMBER 12.00 -17.00 uur Kerstcircus: met workshop acrobaten1 clowns en jongleurs (advertentie) Exclusief optreden van Zie voorpagina Weg Wiel ten. De bouwsector heeft in het voorjaar zelf in een gedragscode voor de sector ook al een voor zetje gedaan voor het instellen van een zwarte lijst. Demissionair minister Korthals van defensie is opgestapt na harde kritiek van de enquête commissie. De WD-minister, in de vorige kabinetsperiode mi nister van justitie, heeft in haar ogen de Tweede Kamer onjuist geïnformeerd. Hij vertelde in november vorig jaar niet op de hoogte te zijn van een schikking met bouwbedrijven die gefrau deerd hadden bij aanleg van de Schipholtunnel. Procureur-ge neraal De Wïjkerslooth van het openbaar ministerie had hem dat echter al in juli verteld. Tij dens de verhoren van de enquê tecommissie kon Korthals zich dat 'niet herinneren'. Korthals houdt aan zijn eigen lezing vast, maar treedt af omdat hij nu het rapport is verschenen, niet als 'manke' defensieminister in functie wil blijven. Minister Kamp neemt zijn taken over. Pagina Binnenland: Meer over Bouwfraude Veronica komt met tweede gids Hilversum - Veronica komt met een nieuw omroepblad. De eer ste exemplaren, in vierkleuren druk, liggen waarschijnlijk al vóór de zomer in de schappen. Dat bevestigt hoofdredacteur Michaël Kroonbergs van het Veronica Magazine. Het nieuwe magazine is bestemd voor le zers vanaf 35 a 40 jaar en zal, net als het huidige Veronica- blad, een magazineachtig ka rakter dragen. Honden mogelijk vergiftigd wassenaar - De Wassenaarse dierenarts A. de Voogd moest deze week voor de derde keer in korte tijd een hond behandelen waarvan zij vermoedt dat hij is vergiftigd. Het dier is overleden. „Het is heel vreemd dat een voorheen kerngezonde hond dood-, maar dan ook echt doodziek wordt binnenge bracht met ziekteverschijnselen als braken en bloeddiarree." Vorige week zijn twee honden met dezelfde verschijnselen ge bracht. Een kon er met medicij nen bovenop worden geholpen, maar voor het andere dier kwam de hulp te laat. De drie honden hebben met elkaar ge meen dat zij in de straten rond Berkhei zijn uitgelaten. door Nancy Ubert alphen - Voor de derde keer in een maand tijd heeft het computersysteem van de gemeente Alphen gisteren uren lang platgelegen. Burgers kwamen tever geefs naar het gloednieuwe stadskantoor voor het aanvragen van een paspoort of een uittreksel van het geboorteregister. „Het suffe is dat telkens externe factoren ons netwerk platleggen, mét het compu tersysteem zelf is niets mis", treurt een woordvoerster van de gemeente. Net als afgelopen dinsdag was de airco de boos doener. Doordat de temperatuur in de centrale computerruimte veel te hoog opliep, schakelden de servers zichzelf uit om beschadiging van computerbestan den te voorkomen. Ambtenaren zaten gisteren te puffen van de hitte, want de temperatuur in het ge bouw steeg aanzienlijk. „Terwijl we de klimaatbeheersing onder controle had den. De eerste dagen is het in het nieuwe onderkomen behoorlijk koud geweest omdat we het systeem nog niet kenden en iedereen op zijn eigen manier aan de knopjes ging draaien." Nadat gistermiddag de airco weer was gerepareerd, is een 'stevig' gesprek ge voerd met de aannemer, zo verklaart de woordvoerster. „We wilden weten in hoeverre we er nu op kunnen vertrou wen dat het koelsysteem blijft draaien." Alphen is van plan het ongemak op de aannemer te verhalen. „Deze pittige dis cussie moet nog worden gevoerd." Volgens de woordvoerster is slechts een tiental burgers voor niets naar het stads kantoor gekomen. „Geen van hen had dringende zaken te regelen. We hebben hun namen opgeschreven met de belofte dat we bellen als de problemen zijn ver holpen. En dat is vandaag. De communi catie kwam vrij snel na de computersto ring öp gang, dus veel mensen begrepen dat ze niets van ons konden verwach ten." Het nieuwe, prestigieuze 'huis van de stad' ging dinsdag 26 november open voor het publiek. Een paar dagen voor de verhuizing kampte de gemeente ook met een grote computerstoring. Een losge schoten leiding van het aircosysteem zet te toen een deel van het stadhuis blank en daarbij werd de computerruimte het zwaarst getroffen. Telefoon (Lv.m controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is mgn bank-gronummer I I I II I I I I 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1