ïktronica voor eds veiliger auto WEG WIEL 2 Averkeerskrant ort range lar sensor Hometrainers van Elite voor iedereen Fietsers sparen Trappers Pro Compact Tool Galerijflats zetten rem op fietsgebruik Fietsersbond wil meer asfalt AC 13 DECEMBER 2002 FIETSSTROOK der Steen irdt al op grote jast om auto's beter ken. Maar vooral et tempo is onge- ibrikanten testen s om sensoren, ca- aan elkaar te Ie van de betere bij het wisselen >m in te halen of linksaf te slaan be neest voorkomen- gevallen. Vooral ers of fietsers kun- je gevolgen heb- iet de bestuurder ceersdeeinemer tijd. Dat ligt aan r ook aan de be- oek'. Onder meer dIvo zijn ze bezig fjen radar-sensoren, ii die de gevarenzone bewaken. Zodra de auto afslaat wordt door middel van de richtingaan wijzer de bewakingssensor rechts of links ingeschakeld. Die sensor 'kijkt' over een hoek van 90 graden en zodra hij wat ziet bewegen, wordt de chauffeur met een geluidssignaal gewaar schuwd. Op meerbaans snelwegen is het systeem zo ontworpen, dat het gebied naast en achter de auto permanent bewaakt wordt. Als de bestuurder wil uitwijken klinkt een waarschuwing, zodra de sensoren van de elektroni sche achteruitkijkspiegel een motor of andere auto in de on middellijke nabijheid ontwaart. Bij BMW willen ze het systeem onderdeel laten zijn van Con nected Drive, een soort zesde zintuig voor de auto. De belang rijkste systemen in de auto wor den daarbij aan elkaar gekop peld. De overkoepeling verbindt bestaande systemen van tele matica, online-diensten en be stuurders - assistentiesystemen om de bestuurder gerichte in formatie te geven. Een virtuele copiloot dus. BMW wil de be stuurder niet belasten met meer, maar wel met betere in formatie. Dynamische navigatie kent file-omleiding, maar ook het melden van parkeerplekken in drukke woongebieden. In Nederland kan het voorlopig nog even niet, maar er is al een BMW met internet. En de auto zelf wordt als een mobiele sen sor in het verkeer gebruikt. Voor wie dat wil dan. De auto in het verkeer is dan niet alleen ont vanger van informatie, maar ook verzamelaar en zender van be langrijke verkeersinformatie. Een centrale ontvangt dan posi- Een radarsensor moet de veiligheid van vooral fietsers en voetgan gers bij rechts- of linksafslaan aanzienlijk vergroten. nmen een groter oppervlak te verlichten, wordt achteropkomend verkeer beter gewaar- kCPD tie en snelheid van de auto en berekent daaruit de verkeers drukte ter plekke. Rijders die aan de dienst deelnemen krijgen vervolgens informatie over files op plekken die niet door snel wegsensoren gemeten worden. BMW test ook met stuurwielen en gaspedalen die een lichte te gendruk doorgeven als stuur- correcties of lagere snelheid no dig geacht worden. Een elektro motor wekt stuurkracht op in de richting waarheen het systeem denkt dat de auto moet. Die 'ad vieskracht' zou diensten moeten bewijzen, wanneer de bestuur der zijn aandacht verliest of zelfs in slaap dreigt te sukkelen. Het systeem wordt aangestuurd door het navigatiesysteem en sensoren, die het wegverloop in de gaten houden. Het geeft ook tegendruk in het gaspedaal als de elektronica concludeert dat er te snel gereden wordt. Het ge vaar dat de auto de taken van de bestuurder overneemt wuift BMW weg. „ConnectedDrive wil de kwaliteiten van de chauffeur koppelen aan de verworvenhe den van de autotechniek. Ter wille van meer veiligheid en meer comfort." Bochtverlichting wordt in een groeiend aantal limousines toe gepast. Zodra het stuur gedraaid wordt of de richtingaanwijzer bediend, licht een lamp op die de berm en het bochtverloop uitlicht. Een andere ontwikke ling is die van pixel-koplampen. De koplampreflector is dan ver vangen door minuscule spiegel tjes, die elektrisch gestuurd wor den. Volgens BMW maakt dat verblindingsvrij, permanent grootlicht mogelijk. Het licht wordt dan alleen (automatisch) gedimd als er andere voertuigen in de buurt zijn. BMW past op de Amerikaanse uitvoeringen van zijn modellen al 'brake force display" toe: dy namische remvertragingsmel- ding. Zodra de auto een nood stop maakt neemt het remlicht oppervlak toe. Hoe harder ge remd wordt, hoe meer remver- lichting dus. In Europa zal het ook wel komen, maar dat mag nu nog niet vanwege verschil lende toelatingseisen in de di verse landen. En dan Bluetooth: alle informa tieverbindingen die nu met dra den verlopen zijn straks draad loos. Dat gebeurt met een chip die stemmen en informatie draadloos over een afstand van een meter of tien kan overdra gen. In de auto en in huis zal Bluetooth zijn opwachting ma ken. Het navigatiesysteem, de telefoon en het audio-systeem kunnen dan op een gemakkelij ke manier met elkaar worden verbonden. In de auto kunnen gegevens over de route uitgewisseld wor den tussen laptop en navigatie systeem of telefoon. De mobiele telefoon kan dan weer heel ge makkelijk als handsfree systeem gebruikt worden. Fabrikanten zelf hebben ook gemak van Bluetooth. Want als elke auto zo'n chip heeft, kan de fabriek hem tij dens het productieproces draadloos volgen en dat heeft logistieke voordelen bij de in richting van dat proces. Ook bij de eindcontrole van het voertuig, de distributie en de diagnose bij latere reparatie kan de Bluetooth-chip grote dien sten gaan bewijzen. De hometrainers van Elite zijn bestemd voor ie dereen die fietsen serieus neemt. Of je nu een wedstrijdrijder bent of een recreatieve fietser die niet door weer en wind wil rijden om aan zijn sportieve trekken te komen. Elite heeft diverse soorten hometrainers en accessoires waarmee je je hometrainer kunt opwaarderen. De Axiom Powertrain is door Elite ontwikkeld voor fietsers met professio nele aspiraties. Deze hometrainers bieden je door middel van een interface, de mogelijk heid om al je sportieve prestaties op de com puter vast te leggen. Met Axiom is het zelfs mogelijk om wedstrijden tegen virtuele tegen standers te rijden. De Travel Hydroforce maakt gebruik van het revo lutionaire hydrodynamische fluid systeem. De weerstand van deze hometrainer wordt gegene reerd door twee schijven, die zich in een met olie gevuld reservoir bevinden. Hierdoor loopt het sys teem extreem stil en soepel en geeft het je het ge voel alsof je op de weg aan het fietsen bent. Nieuw voor 2003 is 'Elasto Gel', een ontwikkeling die op de roller van toepassing is. Deze ontwikke ling heeft flink wat voordelen opgeleverd: afname van het geluid dat door de roller wordt geprodu ceerd, verbeterde grip van de band op de roller, afname van slijtage van de band en een verbeterd pedaalgevoel. De Nationale Fiets Groep heeft een manier gevonden om indi vidueel fietsgebruik te registre ren. Het bedrijf dat zich bezig houdt met vervoermanagement, doet dat door de fiets van een werknemer van een tag te voor zien en bij de werkplek een regi- stratieunit te plaatsen. Elke regi stratie levert de werknemer punten op, die Trappers worden genoemd. De registratie kan ook worden gekoppeld aan internet zodat een werknemer zijn 'saldo' kan opvragen. Nieuw in het programma van accessoiremerk Pro is een han dig stuk gereedschap: de Com pact Tool. Dit is een geree- schapset met 17 stukken ge reedschap, waarmee je alle klei ne reapraties en afstellingen kunt verrichten. De tool is voor zien van een speciaal gevormd handvat voor optimale grip. In clusief opberghoesje. Prijs: 24,95. Flatbewoners gaan eerder lo pend dan per fiets. Dat komt vooral om de fietsenbergingen onder galerijflats slecht of niet veilig bereikbaar zijn. Ook houdt de grootte van de fietsenberging niet over. Woningen gebouwd in de jaren zestig hebben vaak betere fietsenbergingen. Dat ontdekte Laurent Theunissen bij zijn afstudeeronderzoek aan de Diepenbeekse Hogeschool voor Verkeerskunde (België). The unissen onderzocht de fietsen bergingen van 26 wooncom plexen in Maastricht. Zo'n 45 procent van de fietspa den binnen de bebouwde kom blijkt van klinkers of tegels te zijn terwijl fietsers aangeven veel belang te hechten aan een glad wegdek. De Fietsersbond onderzocht het wegdek in 115 gemeenten in het kader van de Fietsbalans, een onderzoek naar het fietsbeleid van gemeenten. I A) Vondellaan B) Plesmanlaan k C) Lage Morsweg ig nachttreinen 7en tussen maandag kg 20 december lachttreinen tussen CS en Leiden ïgeleid i.v.m. werk- aan de Hogesnel- stoppen daardoor iphol. en in tussen: - Leiden Centraal en Schiphol en vertrekken de NS-bussen kort na de vertrektijd van >hol vertrekken de bussen een kwartier voor de lijke vertrektijden van de nachttreinen, (om -.45). nnen op Leiden Centraal aansluitend overstappen op nen naar Utrecht CS, Den Haag CS en Rotterdam CS. 1. Herbestrating Vondellaan Leiden- In de Vondellaan worden de rijbaan, trottoirs en parkeervakken herbestraat. De werkzaamheden duren naar verwachting nog vier weken. Irissen maandag 23 december en vrijdag 3 januari 2003 ligt het werk stil in verband met de feestdagen. Informatie voor Leiden en de dagelijks actueel: www.leidschdagblad.nl regio -JÉ*- r ~*W Herbestratingen door vorst tijdelijk stilgezet 2. Fietspad Industrieweg Katwijk - Het fietspad langs de Industrieweg tussen de Koningin Julianalaan en de Jan Evertslaan wordt herbestraat. De werkzaamheden duren, als de weersomstandigheden het toelaten, tot vrijdag 20 december. Kijk voor meer informatie op de site van uw krant onder de knop verkeers krant. A) Industrieweg B) Jan Evertsenlaan C) Kon. Julianalaan D) Biltlaan E) Haringkade 3. Parkeerstroken Secretaris Varkevisserstraat Katwijk - Diverse parkeer stroken aan de Secretaris Varke visserstraat worden herbestraat. De werkzaamheden nemen naar verwachting nog drie weken in beslag. Even geen tijd voor ander nieuws! "www.verkeerskrant.nl,, A) Secr. Varkevisserstr B) Duinstraat C) Schoolstraat D) Annastraat 4. Nieuweweg tijdelijk afgesloten Zoeterwoude-Dorp - Op zondag 15 december wordt de 26e Kerst Halve Marathon gelopen. Hierdoor is de Nieuweweg tussen 10.30 uur en 11.15 uur voor het doorgaande verkeer afgesloten. 5. Drempels in Julianalaan en Irenelaan Kaag - Volgende week (maandag 16 t/m vrijdag 20 december) worden verkeers drempels geplaatst in de Julianalaan ter hoogte van het hotel Orion en in de Irenelaan ter hoogte van huisnummer 3. De werkzaamheden zijn t.b.v. verkeersremmende maat regelen in dit gebied. De uitvoering is afhankelijk van de weersomstandigheden. De werkzaamheden schuiven op naar een later tijdstip bij strenge vorst. 7. Reconstructie Kruispunt Van Wijngaardenlaan Voorschoten - De geplande reconstructie aan het kruispunt Wijngaardelaan nabij het Texaco benzinestation is uitgesteld. - Keizershof - Acacialaan (trottoir) - Kom van Aaiweg - Heinsiuslaan (renovatie bushalte) - Zijldijk (fietspad) - Parkeerplaats Houtkamp A) Wijngaarden laan 6. Deel Haarlemmertrekvaart afgesloten Oegstgeest - Een deel van de Haarlemmertrekvaart, ter hoogte van de nieuwe brug naar Poelgeest, is nog tot en met juli 2003 afgesloten voor verkeer. Het verkeer wordt omgeleid via de Lange Voort. Heeft u nog tips (geen vragen) over verkeershinder? e-mail dan naar: info@verkeerskrant.nl De werkzaamheden stonden al eerder gepland. De planning is echter niet gehaald. Dit heeft te maken met de koppeling van de aanleg van de rotonde met de te verwachten start van de bouw van woningen op het Burge meester Van der Hoevenpark. Hierin is vertraging opgelopen. De aanleg van de rotonde verschuift naar volgend jaar. Op dit moment is nog geen exacte datum aan te geven wanneer met de werkzaam heden wordt begonnen. Vanaf de start van deze werkzaamheden moet met een periode van acht tot tien weken verkeershinder rekening worden gehouden. Nieuwe bushaltes Noordwijk - Vanaf zondag 15 december geldt een nieuwe dienstregeling van Connexxion. De lijnen 240 en 40 rijden voor taan een andere route. Hiervoor zijn nieuwe haltes nodig. Het betreft de volgende plaatsen: Aan de Herenweg th.v. nummer 45, Gooweg t.h.v. de Schiestraat en de Keyserwey t.h.v. nummer 46. Op alle drie de locaties worden aan beide zijden van de weg haltes aangelegd. 8. Kruising Rooversbroekdijk/ Ruishornlaan Lisse - Deze week is gestart met het maken van een uitrit constructie op de T-^litsing Ro oversbro ekdijk/ Ruishorn laan. Het verkeer ondervindt enige hinder door het werk aan de kruising. De verkeerssituatie is na de werkzaamheden gewijzigd. Verkeer komend vanaf de 2e Poellaan in de richting Ruis hornlaan heeft voortaan voorrang. A) Rooversbroekdijk B) Ruishornlaan I C) 2e Poellaan

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19