KUNST CULTUUR functie ne Kane in Ahoy': vooral heel veel Woesthoff Fuchs legt 'Het Geluid van Hotz' past in busremise Con Ajnore met uitstekende soiij Vlam vliegt niet in de pa' De enige plek waar Alfred Jodocus Kwak te zien is Leidse Schouwburg voor het eerst in 300 jaar tijdens de kerstdagen geopend Op 1 januari weg bij 'Stedelij Geslaagd experiment van Stichting Bontekoespelen vrijdag 13 decembel Foto: Frans van Zijst Jasperina de Jong krijgt borstbeeld den bosch - Actrice Jasperina de Jong, die op 27 december af scheid neemt van het toneel, krijgt vanavond na haar voor stelling een borstbeeld in Thea ter aan de Parade in Den Bosch. De Jong maakt momenteel fu rore met haar musical 'Marlène Dietrich'. Die voorstelling speelt ze vanavond, dan voor de honderdste keer. Na afloop onthult producent Albert Ver- linde het beeld samen met de actrice. Op 27 december speelt Jasperina de Jong haar allerlaat ste show in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Hiërogliefen leren in Leiden leiden - Huub Pragt gaat op nieuw een cursus hiërogliefen geven voor K&O in Leiden. De Egyptoloog is een autoriteit op dat gebied. Hij publiceerde vo rig jaar een boek over het ont cijferen van hiërogliefen. Voor de cursus is geen specifieke voorkennis vereist. Pragt garan deert dat cursisten na afloop in staat zijn hiërogliefen in het Rijksmuseum van Oudheden te lezen. De cursus begint zater dag 18 januari. Meer informa tie: www.egyptologie.nl. Opera over atoombom san francisco - De Amerikaan se componist John Adams gaat de muziek schrijven voor een opera over de ontwikkeling van de atoombom. Het stuk, dat als werktitel 'Doctor Atomic' mee krijgt, gaat over de belangrijke Amerikaanse geleerden Robert Oppenheimer en Edward Teller die in de jaren veertig de eerste atoombom ontwikkelden. John Adams schreef eerder de mu ziek voor de opera 'Nixon in China' die in 1988 in Amster dam de Europese première be leefde. door Theo de With leiden - Voor het eerst in haar bijna 300-jarig bestaan opent de Leidse Schouwburg de deuren tijdens en rond de kerstdagen. Sinds de opening van het thea ter in 1705 is dat nog niet eerder voorgekomen. „Een unicum", jubelt directeur Bart van Mossel aan de vooravond van deze bij zondere gebeurtenis. Het is voor niemand minder dan Herman van Veen - of beter gezegd: voor Alfred Jodocus Kwak - dat de deuren van het theater aan de Oude Vest open zwaaien. Hij speelt vanaf van avond een serie van twintig voorstellingen. „Het initiatief komt van Van Veen zelf', zegt Van Mossel. Voor de directeur gaat daarmee een wens in ver vulling die hij al sinds zijn aan treden koestert. „Voor mijn gevoel horen kerst, theater en familievoorstellingen bij elkaar", aldus Van Mossel. „Maar blijkbaar dacht men er in Leiden anders over. Er zijn zelfs periodes geweest dat de schouwburg de hele kerstvakan tie op slot zat. Ik heb gepro beerd dat te doorbreken. Twee jaar geleden hebben we 'Het Mysterie van Dickens' op kerst avond in huis gehad, maar dat was een reizende voorstelling die we niet voor langere tijd aan ons konden binden. „Voor de toekomst ben ik plan nen aan het ontwikkelen. En toen kwam Herman van Veen plotseling met het verzoek een reeks voorstellingen te mogen spelen met een nieuw verhaal van Alfred J. Kwak. De familie voorstelling met de titel Verbo den te lachen' is tot nu toe al leen in Duitse theaters te zien geweest." Van Mossel bena drukt dat het programma ge schikt is voor iedereen vanaf ze ven jaar maar niet voor jongere kinderen. „Een theaterversie is natuurlijk wat anders dan een stripfiguurtje in een tekenfilm." „Een cadeau", noemt Bart van Mossel het verzoek van de klein kunstenaar. „Ik voelde me zeer vereerd. Nu heb ik ook wel iets met Alfred. Ik ben een enorm grote fan van Herman van Veen en ik was in 1977 bij de geboorte van die eend. Hij werd in het le ven geroepen op verzoek van het Residentie Orkest. Van dat eerste concert in het Nederland se Congres Centnim in Den Haag was ik destijds getuige. Het is ongelooflijk dat hij 25 jaar later in mijn schouwburg komt logeren." Van Mossel denkt wel te weten wat Van Veen in de Leidse Schouwburg zoekt. „Intimiteit. Ik heb het idee dat hij een beetje uitgekeken is op die hele grote zalen. Hij vindt dat deze schouwburg de juiste schaal heeft om Alfred tot leven te wek ken en kinderen voor de eerste keer met theater kennis te laten maken." Van Mossel is vast van plan voortaan elk jaar met de kerst dagen geopend te zijn. Voor 2003 heeft hij voorstellingen op ma staan en de denkt hij eigen prt zetten. „Er zijn gaande met goede' kers." De kaartverkoop i den te lachen' looi] „Zestien van de twfi lingen zijn inmidï kocht. Het is opval bestellingen uit he komen. Leiden is toj plek in Nederland 1 Jodocus Kwak te zie) Verboden te lache( haal van Alfred J. Ki 30 dec. in de Left burg, tel. 071-5131], muziek recensie Louis Du Moulin Concert: Kane in Ahoy'. Gezien: 12/12. Nog te zien: vanavond. Kane in Ahoy' als opvolger van Lee Towers. Te gek voor woor den? Verre van, want de Haagse blufrockband deelt heel wat meer met Rotterdams zingende havenambassadeur dan alleen maar muzikaal talent. Met na me een groot gevoel voor show plus de gave om zichzelf ook buiten het podium perfect te verkopen. De tamtam is verge lijkbaar met die rond concertvi sites van The Stones of Bruce Springsteen. Knap werk natuur lijk van vooral zanger annex 'promotiechef Dinand Woest hoff. Terecht ook al die poeha? Ge zien de korte 'looptijd' van de band en de opzet van de avondjes Ahoy' best weL Vier jaar geleden was Kane nog ner gens, inmiddels zijn Woesthoff en de zijnen in staat een vier uur durend spektakel van inter nationale allure neer te zetten, met als uitsmijter een nageniet- sessie onder leiding van dj Ro nald Molendijk. De 'gouden uren' die Kane haar achterban had beloofd werden dus bewaarheid. Zij het dat het onvergetelijke karakter ervan meer was gestoeld op de vorm dan op de inhoud. Waarbij de hoofdspeelplaats (voorzien van een stoer lampendecor en twee videoschermen) nogal eens in een bijrol werd gedrukt, omdat gebruik werd gemaakt van an dere presentatieplekken elders in de arena. En dat dan vrijwel A f Dinand Woesthoff kon het niet laten te sneren naar vroegere vriendin Anouk. Foto: ANP/Jasper Juinen uitsluitend door de kwikzilver achtige kopman, die zich maar al te graag van dichtbij liet be wonderen en bejubelen. Zodoende kregen de 11.000 fans in feite heel veel ego-geile Woesthoff opgediend, maar bleven zijn vijf collega's bij hen veelal buiten beeld. Voor het gros van de aanhang nauwelijks een bezwaar, omdat Kane voor de meeste liefhebbers nu een maal draait om die mooie jon gen met de Eddie Vedder-achti- ge strot. Pas richting finale werd Kane weer echt een bandje toen heel verrassend akoestisch werd uit gepakt op de andere kopse kant, onder de controlekamer. Woesthoff kon het daarbij niet laten om even te sneren naar vroegere vriendin Anouk, die hem en zijn maten inmiddels tot 'neppe gasten' heeft ver klaard. Was eerder zijn geslaag de eentweetje met surprise guest Use DeLange al op te vat ten geweest als een lange neus naar La Teeuwe, bij de aankon diging van 'My Best Wasn't Good Enough' liet hij er geen twijfel over bestaan dat hij Anouks boze tong goed zat is. Een heuse popvedettenvete dus zo langzamerhand, zoals we die uit Engeland en Amerika ken nen. Zou Nederland Muziek land dan toch nog volwassen worden? amsterdajm/anp - Rudi Fuchs, ar tistiek directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam, legt per 1 januari 2003, zijn functie neer. Vanaf september volgend jaar wordt Fuchs de eerste gastdocent Kunstpraktijk aan de Universiteit van Amsterdam. Hij werkte tien jaar bij het Stedelijk. Onlangs besloot het college van burgemeester en wethouders van Amsterdam, na veel gesteg gel, dat het Stedelijk Museum aan het Museumplein blijft. Een verhuizing naar de Zuid-As, waarvan Fuchs geen voorstan der was, was daarmee van de baan. De artistiek directeur noemde het besluit, en de aan loop er naar toe, vorige week 'een slepend proces'. Er is ruim veertien jaar vergaderd over de toekomst van het museum. Fuchs zegt in een reactie dat hij 100 procent achter dit besluit staat. „Maar de ideeën over het museum zijn veranderd de laat ste jaren", aldus Fuchs. „Het is beter dat andere, jongere men sen zich daar nu mee bezig gaan houden." Hij stelt dat de realisa tie van het vernieuwde Stedelijk Museum zijn pensioengerech tigde leeftijd zal overschrijden. „Het is raar om met iets te be ginnen terwijl je weet dat je het einde niet zult meemaken. De artistiek directeur lag de laat ste tijd onder vuur van het stadsbestuur van dat er openlijk aatf Fuchs wel de juiste, juiste plaats is. Vqj heeft dat geen rolj zijn besluit te stn soonlijke kritiek ben leven al gewend, j stadsbestuur en een recteur bestaat altiji spanning." 1 Met het vertrek van er ook een einde i staande directiestF het museum. HetJ streven naar een drijfs- en directiesH de met het oog opt stige verzelfstandig^ Algemeen-directeuii Heusden is gevraag) reiding voor dit pn te nemen en ook (fc van het nieuwbouw besluit over het St$ in dat de vestiging n seumplein wordt p en wordt gerenovet breid. Er komt 101 meter expositiemi 5000 vierkante mete tureel - commerciële! De werkzaamheden 2004. Voor de plat miljoen euro bescb nog een tekort var euro waarvoor vera, wethouder H. Belliol de maanden eet moet zoeken. theater recensie Theo de With Voorstelling. 'Het Geluid van Hotz' van de Stichting Bontekoespelen. Spel: Leo Hogen boom Geluid: Bart Visser Regie: Nicole Linssen. Gezien: 12/12, busremise Connexxion, Rijnsburgerweg 1Leiden Nog te zien aldaar t/m 12/1 Reserveren via Leidse Schouwburg, tel. 071-5131943 „De Kagerstraat was een doodlopende straat." Zo be gint acteur Leo Hogenboom zijn monoloog die is geba seerd op het verhaal 'De Voet noot' van F.B. Hotz. De Oegst- geestse auteur schreef het als proza. Door de Stichting Bon tekoespelen is er toneel van gemaakt. Dat getuigt van lef, want er is nauwelijks een gro ter stilist in de Nederlandse li teratuur denkbaar dan Hotz. De makers van de theater voorstelling 'Het Geluid van Hotz' zijn gelukkig trouw ge bleven aan zijn tekst. Er is niet dramatisch aan gesleuteld. Zo'n verhaal kan er alleen maar minder van worden. Het is wel een vreemde gewaar wording om deze tekst door een acteur met welluidende stem en aangezette gebaren tot leven gewekt te zien wor den. Dat lijkt niet te kloppen. Zo was Hotz niet. De in Lei den geboren schrijver was wars van uiterlijk vertoon. Hij was een man van het minima le, die meer schrapte in zijn verhalen dan hij schreef. De Stichting Bontekoespelen schuwt het experiment niet. Dat blijkt alleen al uit de speelplek. De busremise van Connexxion aan de Rijnsbur gerweg is omgetoverd tot the ater. Dat is precies wat de nieuwe stichting, yopr ogen heeft: locatietheater op onver wachte plekken in de stad. De plek is behalve onverwacht vooral onbekend. De remise ligt pal naast het station, maar naast de buschauffeurs komt muziek recensie Lidy van der Spek Concert 'Messiah' door de Chr. Oratoriumvereniging Con Amore o.l.v. Piet Kiel, m.m.v. Claudia Couwenbergh. sopraan, Margareth Beunders, alt, Ludwig van Gijsegem, tenor, Charles vein Tassel, bas. Dirk Out, orgel, Gonnie van der Maten, continuo en het Nederlands Radio Orkest. Gehoord: 12/12, Pieterskerk, Leiden Na de Ouverture is er meteen dat prachtige recitatief 'Com fort ye, my people' (wees ge troost, mijn volk), indrukwek kend mooi gezongen door de tenor Ludwig van Gijsegem, in volmaakte overgave aan muziek en tekst Con Amore heeft voor haar Messiah' gekozen voor uitste kende solisten. Zo zong Marga reth Beunders, alt, een zeer in dringend 'He was despised, re jected of men' (Hij werd ver acht en verworpen door de mensen), met een ingehouden expressiviteit en een intense diepgang. Ook Charles van Tas sel en Qaudia Couwenbergh werkten mee aan een fraaie 'ge loofwaardige uitvoering. Of schoon de sopraan met haar glasscherpe, vérdragende stem nog te weinig doet aan een beeldende interpretatie. Het Nederlands Radio Orkest speelde evenwichtig, vakkun dig, mooi homogeen, maar aan levendige contrasten, verras sende momenten kwam het weinig toe. Het klonk allemaal nogal routineus. Con Amore zong onder leiding van Piet Kiel opmerkelijk licht voetig. Transparant, in een ve rend tempo, dansten de woor den van 'His yoke (juk) is easy and His burthen (l< op een onzichtb* koord. Een enkele I de tenoren de neigi overtroeven, nóóite de meeste tijd war» bassen eensgezind kleuring en volumep dynamisch ove1 zangkunst liet Corft ren in het monumfc He hath bome ou< heeft onze zonderf' nomen), waarin I1 schokkende zin 'er om onze ongerechP u Piet Kiel liet het 'Afr langzaam aanzwefir tocht over ons kon3 gehouden door ee$ dieuze" zang van tv* een korte 'ademliP pauze zong Conl éénmaal een groot gend Amen. f in nieuwe project^ ithijP Acteur Leo Hogenboom brengt de tekst van Hotz met welluidende stem tot leven. Geluidskunstenaar Bart Visser is naast Hogenboom eigen lijk de tweede acteur. Foto: Taco van der Eb hier niemand. Hotz heeft jarenlang aan de Rijnsburgerweg gewoond. Bo vendien gaat het verhaal 'De Voetnoot' over treinen en trams en is er dus nauwelijks een betere speelplek denk baar. Eigenlijk gaat het verhaal over tante Ina die een etage bewoont boven een winkel in de Breestraat, die graag aan het toneel wil en die in 1926 bij een treinongeluk nabij sta tion De Vink haar voet ver- li estT"Stndsdat moment is de juridische strijd met de Ne derlandse Spoorwegen haar belangrijkste levensdoel. Acteur Leo Hogenboom, die in de huid van Hotz kruipt, vertelt het verhaal onderkoeld. De schrijver is op de dag van het ongeval vier jaar oud en wat hem het meest bij blijft is een geluid dat uit de grond lijkt op te stijgen. Het geluid is gedurende de voorstelling ge regeld te horen. Voor die spe cifieke toon en tal van andere geluiden is 'geluidskunste naar' Bart Visser prominent op de speelvloer aanwezig. Hij is naast Leo Hogenboom ei genlijk de tweede acteur. Soms is moelijk te onderschei den welke geluiden Visser maakt en welke gewoon bij de remise horen. Want het werk gaat door. Zo nu en dan rijdt er een bus naar binnen. Een chauffeur, wiens dienst erop zit, slentert langs het 'theater'. Dat is natuurlijk ook de char me van het spelen op locatie. De gespeelde werkelijkheid die zich mengt met de alle daagse realiteit. Het is ook de kracht van de voorstelling. Als het stuk in de 'echte' schouwburg zou zijn gespeeld, zou er minder over blijven. Leo Hogenboom is een acteur naar wie het prettig kijken is, maar hij lijkt vooral in deze rommelige omgeving te gedijen. Als hij een stoom trein beschrijft, komen er door de kou 'stoomwolkjes' uit zijn mond. Dat bedenk je toch niet als regisseur. theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'John Gabnel Borkman' van Hennk Ibsen door Toneelgroep Amsterdam. Regie: Mirjam Koen. Vertaling: JJ. Oant van der Mijll-Piepers. Met Fred Goessens, Marlies Heuer, Benjamin de Wit. José Kuijpers en anderen. Gezien: 11/12, Rotterdamse Schouwburg. Te zien: vanavond, LAKtheater, Leiden. Wat staan die meubels er raar bij, denk je eerst. Als je beter kijkt, zie je dat de strakke stoel daar alleen kan staan doordat er een gat zit in een krullerig bankje. De plattegronden van twee kamers zijn over elkaar heengelegd, en waar de meu bels elkaar overlappen, steken ze door elkaar heen. In de onderste kamer zit Gun- hild Borkman haar man John Gabriel, de gevallen bankdirec teur, te haten. Hij woont op de kantoorachtige bovenverdie ping. Zo leven ze al dertien jaar, sinds het einde van Borkmans gevangenisstraf. Voor een visi oen van macht en vooruitgang waagde hij te veel en schond het vertrouwen van zijn klan ten. Het lukte hem net niet. Uit het bezoek van Ella, Gun- hilds tweelingzus, blijkt dat Borkman nog een andere mis daad op zijn geweten heeft. Hij hield van Ella, maar offerde haar liefde doelbewust op aan zijn grootse plannen. Borkman trouwde met Gunhild, maar El- la bleef zijn enige liefde. Daar om liet hij haar effecten in de kluis liggen, en kwam zij er als een van de weinigen financieel zonder kleerscheuren van af. Ella kocht het huis waar de Borkmans leven en ontfermde zich over hun zoon Erhart: tot zijn vijftiende was hij haar pleegkind. Erhart is nu de inzet van een strijd tussen Gunhild, Ella en Borkman. Gunhild wil hem ge bruiken als engel der wrake: zijn verdiensten moeten die van zijn vader in de schaduw laten verdwijnen. Ella is ongeneeslijk ziek en wil Erhart haar laatste maanden bij zich hebben. Bij vader Borkman kriebelt nog steeds het ondememersbloed en hij wil zijn zoon meeslepen hart beseft dat hij F moet kiezen. Hij twee dames naar Ir pisch voor Ibsenv waagde opstelling*' Deze 'John Gabrir (1896) van Toner1 sterdam is een Idr stelling in de goerf1 woord. Mirjam Ko moois bij het Onal§j neel verricht, het ijskonijn met een' binnen. José Kuijt liefdevoller, maar r strijdbaar. Fred (Borkman) maakt' tussen bevlogenh^ sie duidelijk waarop om hem vochten. I Toch wachtte ik ti het moment dat dec de pan vliegt. Een r de verwrongen nf Heuer erop te dir vulkaan op het rain sten staat, maar r uit. 'John Gabrir' blijft het stuk van b

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14