REGIO Scala College groter Waterschapsman Dick de Blaeij bouwt zijn eigen afscheidsfeestje 'En het was niet eens Koninginnedag' 'DorpswinkeP C1000 uit Hazerswoude bij landelijke top The Square Mile Easy Move Vcare Grote verscheidenheid bij tweede voorronde LEF n avan ndsveen - In een sta ll de Floraweg in dsveen heeft gister- id gewoed. De 74- dirok rond midder- ;er en zag vlammen skachel en het pla- ian wurmde zich uit en waarschuwde de Die schakelden de in. De brand was na er onder controle en r is ter observatie Jit naar het Rijnland in Leiderdorp. Jorper houden - De politie heeft nd een 36-jarige iderdorp aangehou- rdt verdacht van ng van een 39-jarige ot. De verdachte zou ffer half november icagelegenheid aan aan van zijn barkruk rokken en geslagen, ontmoetingen viel zijn slachtoffer las- ximinerende op- De verdachte is vrij- aar hij moet zich bin- de politierechter den. ar richt Schaap de-dorp - WD-frac- r Geenjaar van Rijn- proberen project- ir Schaap zover te lij de slijterij van ins in het hart van ie-Dorp opknapt. :h aan de houten Schaap enkele Bieden voor de rui- :ht. Dat deed om en kraakacties te Waar die schotten igebracht zijn de ;eslagen. Geenjaar t actie omdat ze niet met het optreden ider Uljee. Hij zei aap niet kan dwin- tten weg te halen. ude stemt Holtland r De Stichting Vluch- i$k Rijnwoude fuseert met de Stichtin- 'flingenwerk van de ;Oegstgeest, War- hmade en Zoeter- öe van Leiderdorp De grotere or- ijgt de naam Stich- jlingenwerk Holt- nwoudse gemeen- lide er gisteravond chtelingenwerk !*dat bestaat sinds let initiatief tot de jb had behoefte om lingen en asielzoe- lioneler te begelei- dien wilde Vluchte- ^lijnwoude admini- njdersteuning. In een inisatie is de kwali- waarborgen. VRIJDAG 13 DECEMBER 2002 R5 RijpwETERiNG - Temidden van vrienden en be kenden heeft Dick de Blaeij een punt gezet achter zijn lange carrière bij waterschap De Oude Rijnstromen. Op een drukbezochte af scheidsreceptie in restaurant De Paerdeburgh in Rijpwetering schudde de ontslagen secreta ris-directeur gistermiddag honderden handen van personeelsleden, familie en relaties. De Blaeij legde in zijn afscheidsspeech nadruk op het woord vrienden. „Dat is heel wat an ders dan vriendjes, die ik volgens een onder zoek bij De Oude Rijnstromen zou hebben", zo sprak hij de aanwezigen toe. De Blaeij wilde niet te lang stilstaan bij de breuk met het waterschap. Hij hoorde op 22 augustus om vijf voor vijf dat hij na vijven geen voet meer mocht zetten in het water schapshuis in Leiderdorp, tot die tijd zijn tweede huis. De secretaris zou met zijn aan wezigheid het personeel in verwarring bren gen. Tijdens zijn wekenlange schorsing kwam De Blaeij een financiële regeling overeen met het waterschapsbestuur, dat zich zonder de 62-jarige secretaris-directeur voorbereidt op een ingrijpende fusie in 2005. Nu de breuk de finitief is, schikt De Blaeij zich in het onvermij delijke. „Om met Johan Cruijff te spreken: elk nadeel heeft zijn voordeel. Nu kan ik voor mijn afscheidsreceptie tenminste uitnodigen wie ik wil." Onder de vrienden van de gewezen secretaris directeur en zijn echtgenote Nel de Blaeij, die ook is gestopt met haar werk voor het water schap, bevonden zich veel personeelsleden. Namens hen overhandigde Ger Zuijdveld de Oegstgeestenaar een keur aan cadeaus. Vooral het negentiende-eeuwse boek van L.F. Teixei- ra De Mattos over de polders van Rijnland viel bij De Blaeij in goede aarde. „Dat had ik altijd al zo graag willen hebben, maar ik kon het nooit vinden." Van een inderhaast opgericht comité van vrienden van Dick en Nel de Blaeij kreeg het stel een reischeque. Woordvoerder van het ge legenheidscomité was professor Henk van der Linden uit Rozendaal, een kenner van de ge schiedenis van de Zuid-Hollandse polders. Met oud-dijkgraaf Jan Uit den Boogaard, met wie De Blaeij in het verleden innig samen werkte, en oud-burgemeester Dirk Brouwer de Koning van Jacobswoude had Van der Linden inderhaast geld ingezameld bij de vrienden van De Blaeij. Tot zijn vrienden rekende de voormalige se cretaris-directeur nadrukkelijk niet dijkgraaf Johannes Panman. Met hem kon De Blaeij moeilijk door één deur. „Het probleem bij het waterschap is macht", aldus De Blaeij. „Wie het op grond van kennis en gezag niet heeft, probeert op een andere manier de macht te grijpen. Tot het jaar 2000 vond ik het een feest om voor het waterschap te werken. Het perso neel vond ik altijd nog belangrijker dan het be stuur." Om die uitspraak kracht bij te zetten beloofde hij publiekelijk lid te blijven van de perso neelsvereniging van De Oude Rijnstromen. „Mijn vrouw heeft zojuist ja gezegd op de vraag of wij lid blijven, dus daaraan kunnen jullie mij houden." Oud-directeur Eric Daae van De Waarborg geridderd door Judith Kloppenburg wassenaar - Toen Eric Daae on langs het gala van de Week van het Sieraad bijwoonde, veronder stelde hij dat die avond draaide om de lancering van de vogelbro che van Corneille. Maar loco-bur gemeester Adriënne Vriesendorp- Dutihl van Wassenaar gaf de avond een andere wending. Zij riep Daae naar voren om hem te onderscheiden voor zijn verdien sten voor De Waarborg Platina, Goud en Zilver NV. In het Amster damse Grace-theater werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. „En het was niet eens Koninginnedag. Ik was to taal verrast." Eric Daae is oud-directeur van De Waarborg, een bedrijf dat edelmetalen test op echtheid. Al eeuwen worden gouden en zil veren voorwerpen van een keur merk voorzien. In 1986 werd de ze vorm van consumentenbe scherming wettelijk geregeld. Daae stond aan de wieg van de privatisering van De Waarborg. Als De Waarborg in 1987 wordt geprivatiseerd krijgt Daae, op dat moment nog mededirecteur van de lood- en zinkindustrie Uzimet in Rijswijk, de opdracht de naamloze vennootschap op te starten. Daae gaat op zoek naar geschikte kandidaten om De Waarborg uit te breiden. „Ik vond achttien ambtenaren en achttien mensen uit het be drijfsleven. Ze moesten allemaal worden omgeschoold, want een overheidsinstelling en een pri- vaatbedrijf zijn twee totaal ver schillende organisaties." De Waarborg Platina, Goud en Zilver NV begint met schulden en die moeten worden wegge werkt. Dat lukt binnen vijf jaar. Daarna gaat de directeur kijken naar verbeteringsmogelijkhe den. „Het laboratorium was nogal primitief. De edelmetalen Eric Daae: „Ik vind het een enorme erkenning voor mijn jarenlange inspanningen voor het goed functio neren van de maatschappij." Foto: Dick Hogewoning werden wel getest, maar dat ging niet erg secuur. Daarom ging ik op zoek naar moderne technologieën die de voorwer pen minder snel beschadigen." Ook de opleidingsmogelijkhe den worden verbeterd, waar door De Waarborg uitgroeit tot een organisatie met internatio nale bekendheid en aanzien. „Sommige buitenlandse onder nemers laten hun waar liever bij de Nederlandse Waarborg tes ten", vertelt Daae. „Vanwege onze betrouwbare en nette ma nier van werken." Tegenwoor dig is De Waarborg Platina, Goud en Zilver een voorbeeld voor andere landen. De organi satie heeft bijvoorbeeld Waar borgen in Abu Dhabi en Cyprus op weg geholpen. Daae heeft zijn werk overgedra gen. Per 1 juli is hij met ver vroegd pensioen gegaan. „Ik ben vijftien jaar directeur van De Waarborg geweest en het werd tijd voor iets anders. Ik had te veel taken en te weinig tijd om andere dingen te doen. Parttime werken was geen optie, want dat kan in die functie ge woon niet." De Wassenaarse Ridder is niet stil gaan zitten. Meteen na zijn vertrek bij De Waarborg heeft Eric Daae zijn eigen adviesbu reau opgericht. ACMO, Advies bureau Consument, Markt en Overheid. Dat runt hij in zijn eentje. Het bureau helpt labora toria hun werkwijze zo te verbe teren, dat zij in opdracht van de overheid kunnen werken. „Om dat ik mijn eigen agenda kan plannen heb ik het nu veel min der druk. Mijn werktempo is aanzienlijk lager geworden, maar ik ben geen man om stil te zitten. Naast mijn werk bij De Waarborg deed ik al veel maat schappelijke dingen. Kerstmis- vieren met weeskinderen en projecten organiseren voor ge handicapten. Dat blijf ik zeker doen. Net als mijn werkzaamhe den als bestuurslid van de WD in Wassenaar." Daae is trots op zijn onderschei ding. „Ik vind het een erkenning voor mijn jarenlange inspannin gen voor het goed functioneren van de maatschappij. De Waar borg heeft tenslotte als belang rijkste taak de samenleving te gen fraude te beschermen." door Judith Kloppenburg alphen aan den rijn - De onder- bouw van het Scala College in Al phen aan den Rijn krijgt volgend schooljaar meer ruimte. Gister avond maakte directeur Ton van Gils de verbouwingsplannen be kend. Eén vleugel van het school gebouw aan het Burgemeester Visserpark wordt vervangen door een tijdelijk gebouw dat uit drie lagen bestaat. Dat biedt ruimte tien klaslokalen, een aula en een aantal docentenkamers. Al met al een effectiever gebruik van de beschikbare meters, zegt Van Gils. „In de vleugel zitten nu slechts drie lokalen en een paar werkkamers. Van Gils licht te zijn plannen toe op een in loopbijeenkomst voor omwo nenden van de vestiging aan het Burgemeester Visserpark „Het nieuwe stadhuis is net opgele verd en de buurtbewoners zul len er niet blij mee zijn als ze meteen weer in de herrie zitten. De sloop van de vleugel duurt twee weken, evenals het neer zetten van de lokalen. Het bin nenwerk kan wel twee maanden duren, maar daarvan hebben de bewoners nauwelijks last. Het Scala College kampt al jaren met ruimtegebrek Onder ande re het tweetalige VWO-onder- wijs en de sportklassen maken de school populair onder de Al- phense jongeren. De onder bouw barst uit zijn voegen. Zo'n 120 tweedeklassers krijgen per manent les op het hoofdgebouw aan de Diamantstraat Door het tijdelijke onderkomen is er voor deze leerlingen weer plaats op de eigen locatie. De aanbouw, die aan het begin van het schooljaar in gebruik moet worden genomen, is ge maakt van hout en natuurste nen platen. Deze constructie is sterk en oogt voornamerdan een doorsnee noodgebouw. Het tij delijke onderkomen doet onge veer vier jaar dienst, want daar na verrijst een nieuwe vestiging op het terrein naast tennishal Nieuwe Sloot. Het verzoek voor de bouwvergunning is vanoch tend bij de gemeente ingediend. Als Alphen toestemming geeft en bewoners geen bezwaar ma ken, kan de nieuwbouw eind 2006 worden opgeleverd. door Saskia Stoel inga HAZERSwouDE-DORP - Terwijl de postbode in de warmte van de Hazerwoudse Cl000 zijn broodje opeet, krijgt winkeleigenaar Menno Bout een extra grote fles champagne uitgereikt. De caissières hel pen nietsvermoedend hun klanten. Zij kijken vriendelijk, maken een praatje en geven een zak voor de boodschappen. Bij de zuivel worden de schappen gevuld en de vloer even schoonge maakt. De onovertroffen grilworst wordt gesne den en in keurig cellofaan verpakt. Donderdagmorgen, twaalf uur. In de kantine aan het eind van de zaak heerst een opgewonden stemming. Het kleurrijke bord met nummer 1 - Wauw - is net door A. Heerkema van het C1000- hoofdkantoor neergezet. De drie jaar geleden op gerichte Hazerwoudse C1000 gaat met vijf andere kandidaten door naar de landelijke finale. Het he le jaar zijn ze op de meest ongelegen tijdstippen beoordeeld door een onafhankelijke jury. Van klantvriendelijkheid en vakkennis van medewer kers tot en met de presentatie van aanbiedingen en de versheid van artikelen In totaal deden er ruim 400 winkels mee. Van de 122 kandidaten in de regio west is Hazerswoude met kop en schou ders eerste geworden. „Je wint het door het personeel." Menno en zijn meewerkende vrouw Wendy Bout doen daar niet moeilijk over. Dat zij als zelfstandige ondernemers van Cl000 in Hazerwoude-Dorp de beste winkel in de regio zijn, hebben ze aan al die inzet te dan ken. „De baas is een sociaal mens. Als wij waf voor hem over hebben, doet hij ook veel voor ons", zegt zijn werkneemster Marjolein Vermond. Ook de klanten mogen meepraten. Zij bepalen tenslotte het assortiment. De formule leunt nog altijd op de oude dorpswinkel. Hoewel de C1000 over 1.250 vierkante meter beschikt is de sfeer niet onpersoonlijk. „Dat ons-kent-ons effect willen we erin houden", zegt Bout. „De klanten leven mee. Toen mijn vrouw zwanger was vroegen ze steeds hoe het ging en toen Ilse ter wereld kwam werden wij overstelpt met cadeaus en kaarten. Dat is leuk en je krijgt het gevoel dat je het goed doet." Toen het echtpaar Bout drie jaar geleden begon, hebben het over de aanpak nagedacht. Het ver trek van andere winkels betekende dat zij de Cl000 serviceverlenende centrum van het dorp moesten worden. „De klant moet hier voor alles terecht kunnen." Zijn motto: „Met een glimlach naar binnen en een grotere glimlach naar buiten." Een uur later, als het feestje is afgelopen, lijkt alles te kloppen. Boodschappen worden ingepakt, de bezorgdienst rinkelt, de klanten kletsen en het personeel werkt zich uit de naad. Waar een buurt super groot in kan zijn. Vandaag krijgt iedereen taart van de baas. De verscheidenheid van de deelnemers aan de tweede voorronde van LEF, de starterswed- strijd voor de regio Rijnland, is weer groot. De jury en aanwezigen moeten aanstaande dins dag in Holiday Inn een keuze maken uit Vcare zorgconsulenten, Easy Move (inter) nationale verhuizingen en The Square Mile language training for businesses. Vcare, van Susan Verlinden uit Leiden, geeft advies, begeleiding en ondersteuning in de vraag naar zorg. Met name op het gebied van ABN AMR0 PGB - persoonsgebonden budget. „Dat is een budget waarmee mensen zelf zorg kunnen in kopen, in plaats van de reguliere zorg. Er be staat nog veel onwetendheid en onduidelijk heid over PGB en Vcare helpt mensen van A tot Z door de papierenrompslomp en de bu reaucratie heen", legt Verlinden uit. Michelle Montfils-Sinjorgo legt zich toe op het zorgvuldige en accuraat verhuizen van ander mans spullen. „Dat kan een verhuizing van Voorschoten naar Leiden zijn, maar ook van Voorschoten naar Amerika", stelt Montfils. Met Easy Move uit Alphen aan den Rijn, denkt zij zich in de verhuismarkt te kunnen onder scheiden. „Wij realiseren ons dat verhuizen vaak een emotionele aangelegenheid is voor mensen; daar spelen we op in. The Square Mile van Richard Brame, eveneens uit Leiden, richt zich op zakelijke Engelstalige van standaard taallessen, tot opleidingen doelgerichte trainingen afgestemd op de spe ciale wensen van bedrijven. Kamsteeg Arenthals Grant Thornton S n adviseurs lulxi ©jdeCLERCCt Leidsch n&i Dagblad CS Automatisering Leiden HART VOORDE ZAAK Aïchelle Montfils-Sinjorgo, Richard Bramen Susan Verlinden (van links naarVechts), de deelnemers aan de tweede voorronde van LEF. Foto: Hielco Kuipers Visie, durf, doorzettingsvermogen, commercieel inzicht en de kunst om zaken in perspectief te houden. Wat is wel en wat is niet belangrijk en dat niet uit het oog verliezen. Weten waar je het over hebt. Hoe leid je een bedrijf, waar begin je mee? Wat zijn de kenmerken van de branche waarin je je begeeft? Daarnaast moet je je goed kunnen profileren, moet je weten waar je over een tijd wil staan en moet je je meer dan 100 procent kunnen inzetten. Creativiteit, oplossingsgerichtheid, plezier in het werk en geloven in je eigen idee. je het felgroep Door veel te netwerken. Bellen, langsgaan en congressen bezoeken. Daarnaast geldt dat er geen betere reclame bestaat dan mond-tot-mondreclame, dus zorg dat je goed werk aflevert, dat levert nieuwe klanten op. En als laatste door lid te worden van verenigingen en koepelorganisaties om op die manier in contact te komen met andere dienstverlenende bedrijven die in deze sector zitten. Zo kan je gebruik ma ken van eikaars diensten en kanalen. Puur door acquisitie, gesteund door mailings, folders en advertenties. Daarbij zijn persoonlijke contacten het belangrijkst. Zoek op waar je klanten zitten, bel ze op, profileer je bedrijf en maak meteen afspraken voor een persoonlijk gesprek. Door marketing en netwerken. Je naamsbekend is heel ei van duidelijk foldermateriaal. Onze doelgroep is erg breed, zeker omdat wij een op nieuw terrein werkzaam zijn. Voor Vcare is het belangrijkste dat ménsen weten dat we er zijn en wat we ze bieden. Dat ze bekend raken met het feit dat er een bedrijf is dat mensen helpt bij het PGB. j 1ie een aan? m jij de ide van Jfmoeten Geduld te hebben en ervoor te zorgen dat er voldoende vrijheidsbeweging is. Zowel financieel als privé. Alleen dan kun je je helemaal op je bedrijf en je idee richten. Je moet je daarnaast geen zorgen moeten maken over andere zaken. En als je er echt in gelooft, er ook eent voor gaan. Omdat ik de durf en de creativiteit heb om in een bestaande branche te stappen en door middel van een hoge kwaliteit dienstverlening die markt probeer open te bre ken. Uiteraard door te beginnen met het opstellen van een goed businessplan. Laat de ideeën niet in je hoofd dwarrelen, maar zet ze op papier. Zet een goede acquisitie op en zet je daar met name overdag voor in. Andere zaken zoals ae administratie kim je beter 's avonds doen. Een starter moet zich realiseren dat hij zich in het be gin meer moet inzetten dan een ondernemer van een bestaand bedrijf. Ik denk dat ik de kennis van het hebben van een bedrijf goed in de. praktijk kan brengen door mijn enthousiasme en wil. Op basis daarvan denk ik dat ik die titel wel aan zou kunnen. Gewoon doen! Er zijn duizend en één redenen om niet aan een eigen bedrijf te be ginnen, maar als je niks doet, gebeurt er ook niks. Je begint aan zo n avontuur, orn aat je het leuk vindt. Wanneer dat niet meer het geval is, dan is het niet goed. Leer te relativeren en zaken in perspectief te blijven zien. Omdat ik het grootste gat in de markt heb gevonden op het gebied van gezond heidszorg! Voor de kick. Het lijkt me heel erg leuk om mijn bedrijf te mogen presenteren. Daarnaast is LEF een heel belangrijk netwerkevenement en is de publiciteit die het met zich meebrengt erg belangrijk. Die vraag heb ik vaker gehoord. Voor mij geldt vooral dat je door deelname andere mensen ontmoet. Je leert van andere starters, maar ook van de bezoekers die al een bestaand bedrijf hebben. Voor het netwerken, daar komt het voornamelijk op neer. Omdat ik lef heb om aan iets te beginnen dat vooruitloopt op de toekomst. De zorg gaat vercommercialiseren en ik begin daar nu al mee.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13