:woners Ter Weer eigen met blokkade LEIDEN REGIO Afscheid met een lach en een traan Naar de Raad van State om negen vierkante meter klinkers IJszeilers nemen bezit van Westeinderplas 'Pomp kan 's nachts best dicht' Sloop kunstwerk van de baan R3 Tiobilist laard dood t boos over toegangsroute Adelbert es Leiden wïik ladder vrijdag 13 DECEMBER 2002 Ui - Bij een aanrijding uto met een paard op lorperlaan in Wasse- iteren het paard om gekomen. De 46-jari- ruiter moest met »n en blauwe plekken fcevoerd naar het zie- )e automobilist die bij ras betrokken is door- pe politie hoopt via Je automobilist als- sporen. Wie informa- rschaffen over het on dt verzocht dit te mel- t politiebureau Over- efoon 070-4243092. voorschoten - Een klinkerpaadje van niet meer dan negen vierkante meter: daarover voeren de gemeente Voor schoten en Van der Valk hotel-restau rant De Gouden Leeuw in Voorschoten al sinds 1998 een juridisch steekspel. Volgens de gemeente is het paadje is strijd met het bestemmingplan. Van der Valk zegt het nodig te hebben om het gebied achter de Gouden Leeuw te bereiken. Gisterochtend stonden de twee partijen tegenover elkaar voor de Raad van State in Den Haag. Van der Valk ging in december 2000 in beroep tegen het besluit van de ge meente om de aanleg van het paadje stil te leggen. De rechter gaf Van der Valk weer gelijk. De gemeente wil nu dat de Raad van State de uitspraak van de rechtbank vernietigt en Van der Valk een dwangsom oplegt om te voorko men dat hij verder gaat met de aanleg van het pad. Directeur M. van der Valk van De Gouden Leeuw zegt dat hij het paadje nodig heeft om een boomkwe kerij achter De Gouden Leeuw te berei ken. „Zonder dit paadje kunnen we dat bedrijf niet fatsoenlijk opzetten. Je moet er toch met auto's kunnen ko men?" De buren van De Gouden Leeuw willen Van der Valk niet het recht van overpad geven. Van der Valk en de gemeente strijden vooral over de regel, dat je per perceel honderd vierkante meter grond vrij mag verharden. Volgens de regels moet voor iedere vierkante meter extra ver harding een vergunning worden aange vraagd. Omdat Van der Valk zijn hon derd vierkante meter al had gebruikt, moest voor het nieuwe paadje dus een aanlegvergunning worden gevraagd. Volgens Van der Valk is er niks aan de hand, omdat het terrein van De Gou den Leeuw in verschillende percelen uiteen valt, die in handen zijn van ver schillende ondernemingen van de Van der Valk-familie. „Dit is een principezaak", zegt mede werker Harrit Wester van de gemeente. „Van der Valk is gewoon begonnen met de aanleg en heeft zich niet bekom merd om de vergunning. Dat vindt de gemeente ontoelaatbaar. We hebben Van der Valk gezegd dat hij moest stop pen. We hebben zelfs de stenen weg la ten halen. Als hij die vergunning ge woon zou aanvragen is er goede kans dat hij hem krijgt. Het lijkt overdreven om voor negen vierkante meter klin kers naar de Raad van State te gaan, maar als we dit laten gaan, scheppen we mogelijkheden voor anderen." De Raad van State doet binnen zes we ken uitspraak. n Bordewijk r - In de Wassenaarse eer is grote beroering ver de toegangsroute ren van het Adelbert teten gebruiken tijdens ing van de school aan !g. Dat bleek gister- is een informatie- t aula van het ge- jfeer was grimmig, den vrezen problemen h dertienhonderd leer- f hun woonerf trekken, Ivan drie meter breed. ïw van het Adelbert 1 te klein voor de 1300 Een omvangrijke uit- in de school, die op 1 jend jaar moeten be- lain de zomer van 2004 dtt zijn, is daarom ajjk Om het onderwijs (1 moge lijk te belasten, ialle lessen tijdens de 1$ naar een noodcom- it sportveld. De leer- inen daar komen via nanstraat, in de wijk f'e gewone toegangs- de Deijlerweg moet blijven voor het bouwverkeer, dat wethouder Onderwijs en Ruimtelijke In richting A Vriesendorp (WD) wil scheiden van het schoolver- keer. De buurt is daar niet blij mee, zo bleek gisteravond overduide lijk. Na de Weijermanstraat moeten de leerlingen nog over een pad van drie meter breed met een hobbel erin, klonk het. Er wonen daar veel oudere mensen, maar ook veel mensen met kleine kinderen. Veel aan wezigen vroegen zich af waar die straks moeten spelen. Het steekt de buurt dat de gemeente al die scholieren, velen met brommers en scooters, een jaar lang door een woonerf zonder stoepen wil laten rijden, dwars tussen de geparkeerde auto's en spelende kinderen door. Of er eerst een ongeluk moet gebeu ren, was al gauw de retorische vraag. Er werd zelfs gedreigd met een blokkade van gepar keerde auto's, zodat er geen leerling meer door komt. Wethouder Vriesendorp had niet direct een antwoord op de protesten. „We moeten gewoon accepteren dat de situatie tijde lijk niet optimaal zal zijn. Er is nu eenmaal geen alternatief." Maar dat was voor de bezwaar makers niet goed genoeg. Het terrein bij de American Baseball Foundation (ABF) aan het Am- monslaantje werd genoemd als alternatieve locatie voor de noodlokalen, omdat daar de toegangsroute niet door het woonerf loopt. 'Gaat u dat eerst maar eens onderzoeken.' Buurtbewoners klaagden gister avond dat ze al langer last had den van schooljeugd. Ook nu al rijden scholieren niet over de Deijlerweg, maar over het woonerf. Rotzooi, vernielingen, geluidsoverlast en zelfs drugs overlast waren volgens sommige aanwezigen dagelijkse irritaties. De vergunning voor het bouwen van de noodlokalen heeft de ge meente nog niet afgegeven. Tot 19 december kunnen omwo nenden een bezwaarschrift in dienen. Bovendien beloofde wethouder Vriesendorp te on derzoeken of het haalbaar is de noodlokalen neer te zetten op het terrein bij de ABF, hoewel ze waarschuwde dat ze niet kon garanderen dat er een alterna tief komt voor de toegangsroute door de Weijermanstraat. - Wandelen over van Swetterhage in ue en daar Jozef en tiers, schapen, enge- rijzen uit het Oosten lijf lopen. Het is de in de kerststemming Woensdag 18 decern - >p Swetterhage wan- s taferelen uit het Deelnemers krij- mpion en zijn dan, ileiding van gidsen, in uur onderweg. „Het begint op de timmerwerk plaats en we eindigen in de stal waar de kribbe staat. Zo willen we het kerstevangelie een beetje tastbaar maken," zegt mede-or ganisator Selma Poppe. Bij elk tafereeltje is muziek. De hoofd rollen worden vervuld door me dewerkers en vrijwilligers van de instelling voor verstandelijk ge handicapten. Niet alleen de hoofdfiguren zijn verkleed. Pop pe: „Alle medewerkers lopen verkleed rond." De schapen heeft Swetterhage geleend van een boer uit de buurt, de ezel komt uit Stompwijk. De kerstwandeling is bedoeld voor bewoners en buitenstaan ders. „Iedereen is welkom" zegt Poppe. De eerste groep vertrekt om 17.00 uur. Om het kwartier start een nieuwe groep. De laat ste groep vertrekt om 19.30 uur. De deelname is gratis. Startpunt is De Herberg, bij de entree van Swetterhage aan de Blankaartweg 2 in Zoeterwoude. Uszeilfanaten uit de wijde omtrek verzamelden zich gisteren net buiten Leimuiden op de Westeinderplas. Foto: Mark Lamers vervolg van voorpagina leimuiden - Uit de wijde omtrek zijn de ijszeilfanaten deze don derdagmiddag naar de Westein der gekomen. Want dat is één van de weinige plaatsen in Ne derland waar het ijs geschikt is voor ijszeilen. Een dag eerder zijn er een paar boten de Gouw zee tussen Volendam en Marken opgegaan, maar die zeilers had den na een paar honderd meter allemaal een nat pak. Tientallen ijszeilliefhebbers zor gen 's middags voor een ver keerschaos op de Herenweg in Leimuiden. Het is een bijzonde re stoet die naar de plas trekt: er zijn kleine eenpersoonsbootjes, snelle raceboten, replica's van oud-Hollandse bootjes en een zelfgebouwde raket-achtige ra ceboot, die bij navraag groten deels blijkt te zijn gebouwd rond een brandstoftank die tot een aantal jaren geleden onder de vleugel van een militair vliegtuig hing. Het grove grondijs waarmee een groot deel van de plas dicht ligt, is voor schaatsers totaal onge schikt Voor de zeilers is het al leen maar vervelend: op glad ijs gaan ze nóg sneller. Maar het schotsenijs is wel aangenaam dik, veel dikker dan het zwarte ijs aan de rand van de plas. En dat het ijs midden op de plas ongeschikt is voor schaatsers heeft ook zo zijn voordelen. Snelle ijszeilers en onervaren krabbelaars vormen geen fijne combinatie. Na een stukje probleemloos over het zwarte ijs te hebben ge gleden, laat stuurman Jansen het zeil een stukje vieren en zet hij een bocht naar links in. Je moet je goed vasthouden om niet het gevoel te hebben uit de boot geslingerd te worden. Als het ijs het maar houdt. Jansen zeilt terug tot vlak bij het vertrekpunt en gaat nog een tweede keer heen en weer. De passagier vindt het wel weer ge noeg geweest. Want de snijden de kou geeft je het gevoel dat je ogen bijna bevriezen in hun kassen. Zo moet Reinier Paping zich ongeveer gevoeld hebben, veertig jaar geleden bij de elfste dentocht. Dat is nou wat ze bij het KNMI bedoelen als ze het over gevoelstemperatuur heb ben. Gelukkig houdt ook de Wou- bruggenaar het weer even voor gezien. Om vaart te minderen draait hij nog een klein rondje om dan tussen de andere gepar keerde boten tot stilstand te ko men. „En, wat vond je ervan?" Heel mooi. Maar vooral ook heel koud. centrum - Rondom de antiekwinkels aan de Lan- gebrug en Ketelboeter- steeg heerst morgen een Engelse sfeer. Er is een markt met antiek en bro- cante en er zijn hapjes en drankjes. Om 14.00 en om 15.00 uur zingt het Leiden English Choir Engelse kerstliederen. professorenwijk - Buurt - activiteiten Roomburg verzorgt onder meer een cursus Tekenen en schil deren voor 55-plussers. Bij deze cursus zijn nog enkele plaatsen vrij. On der deskundige leiding lekker schilderen en af en toe een aanwijzing krijgen ter verbetering van diepte en verhoudingen. De les sen zijn op woensdag van 10.00 tot 11.30 uur. Voor twaalf lessen bedragen de kosten 36 euro. Inlichtin gen en opgave: Buurtacti- viteiten Roomburg, Van Vollenhovenkade 1, telefoon 5132462. slaaghwuk - Voor VOl- wassenen is er morgen om 20.00 uur een kerst bingo in buurthuis Op Ei gen Wieken. Voor zeven spelronden zijn de kosten 6 euro, er wordt een su perronde gespeeld voor 1,50 euro. Het buurthuis staat aan het Valkenpad 5. pancras - In Koetshuis De Burcht aan de Burg- steeg 13 wordt zondag om 15.00 uur de uitslag be kend gemaakt van een boekbindwedstrijd, die door de Nederlandse Handboekbinders Liga was uitgeschreven. De deelnemers maakten een ontwerp voor de band van een boek, heel toe passelijk gewijd aan het boekbinden: "Westerse boekbindtechnieken van de Middeleeuwen tot he den'. De ruim dertig in zendingen geven samen een mooi beeld van de di verse mogelijkheden, die de moderne binder heeft om de band van een boek te verfraaien. Aansluitend volgt de opening van de tentoonstelling in de Openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat 4, waar de boeken tot eind januari blijven tentoongesteld. oodziek' van, maar Robert de Roo café 't ntje aan de Morsweg er 1 januari verkocht, ïmber houdt hij daar idsreceptie. De vol- al neemt de nieuwe ledim Gul, die ook is van de regionale de zaak over. De jdan een paar weken ie, vandaar, aar was De Roo (39) »n het gezicht van 't ntje. „Vijf november ik de zaak over van rado. Het heette toen kwartier. Daarvoor jaar of zeven be- r geweest van Malle de Nieuwe Beesten- op een gegeven vilde ik voor mezelf rde dus aan de Mors weg. Langzamerhand verander de hij de zaak. De biljarts ver dwenen, de kleedjes gingen van de tafels en de klanten werden jonger, 't Brandewijntje werd de thuisbasis van zeven darts- teams, een pleisterplaats voor voetballers en buurtbewoners die graag een drankje kwamen drinken. „Eigenlijk komt hier iedereen. Ik heb een heel gemê leerd publiek en kijk terug op een wereldtijd." Toch doet hij de zaak van de hand. „En dat vind ik ongeloof lijk erg. Het voelt een beetje als of ik de klanten heb verraden, maar ik voel me verzadigd. Ik kan niks nieuws meer brengen. Mijn vrouw Mariska, die hier keihard heeft meegewerkt, heeft ook een 'dubbel' gevoel. Aan de ene kant is ze blij dat ik veel meer thuis ben, maar aan de andere kant vindt ze het een ~v SV T De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Robert de Roo. „Eerst ga ik op vakantie en daarna zie ik wel." Foto: Henk Bouwman ramp dat ik er mee stop. En het is natuurlijk ook lullig voor de klanten, maar aan de andere kant verandert er voor hen niks. De vaste barkeeper blijft, alleen ik ga weg. Ik blijf hier trouwens wel als klant komen. Met één verschil, dan moet ik mijn por temonnee meenemen." De Roo blikt terug op twaalf 'gouden'jaren. „Denk maar aan de wedstrijden van het Ne derlands elftal die hier op een groot scherm te zien waren, compleet met tribune. We wa ren het meest oranje café van Nederland en hebben er zelfs de televisie mee gehaald. Een ander hoogtepunt kende een trieste oorzaak Dat was toen twee jaar geleden een klant en darter tijdens zijn werk een zwaar ongeluk kreeg. Hij viel 13 meter van een steiger en raakte levensgevaarlijk gewond. Om hem en zijn ouders financieel te ondersteunen zijn we vorig jaar augustus van België naar Lei den gewandeld. Inmiddels loopt hij weer en speelt darts op topniveau." „Wat ik nu ga doen? Het is niet zo dat ik nooit meer hoef te werken. Eerst ga ik op vakantie. Eerst alles maar even laten be zinken. Ik heb eigenlijk nog geen idee. Ik ga wel een com putercursus volgen en verder zie ik wel. Ik heb zóveel kennis sen dat ik denk dat ik wel een baantje kan vinden. En ik sta op het standpunt dat wie wil wer ken, kan werken." Toch ziet de Roo nog wel een voordeel aan de vrije tijd die hij binnenkort krijgt. „Het was al tijd werken, zeven dagen in de week. De zaak gaat om 12 uur 's middags open tot sluitingstijd. Alleen op zondag gingen we iets later open. Ik heb een zoon uit een eerdere relatie en met mijn huidige vrouw een twee ling. De derde is op komst en wordt in maart verwacht. Nu kunnen we eindelijk eens zeg gen: het is weekend, we gaan met de kinderen weg." Eric-Jan Berendsen zoeterwoude - Er komt mis- schien geen 24-uurs benzine pomp in Zoeterwoude. Wethou der van der Kooi gaat onderzoe ken in hoeverre de gemeente in vloed kan uitoefenen op de ope ningstijden van het tankstation dat moet komen aan de Europa- weg. Dat doet hij op aandringen van de Zoeterwoudse politiek en enkele buurtbewoners. Autobe drijf Versteegen wil een tanksta tion beginnen dat 24 uur per dag open is. Dat is slecht geval len bij een aantal bewoners van de Miening. Ze zijn bang voor toename van het autoverkeer. De pomp tegenhouden kan de gemeente niet, want een tank station bij een autobedrijf is wettelijk toegestaan. Maar H. Booij (PZ) vroeg zich gister avond tijdens een commissie vergadering wel af waarom een dorpspomp ook zo nodig 's nachts open moet zijn. Zij wil dat de gemeente uitzoekt of de pomp dicht kan gaan van bij voorbeeld tien uur 's avonds tot zes uur 's ochtends. Ook CDA en WD willen weten welke in vloed de gemeente precies kan uitoefenen op de openingstij den. Wethouder Van der Kooi geeft daarover begin januari uit sluitsel. Enkele bewoners van de Mie ning waren gisteravond naar het gemeentehuis gekomen om hun bezwaren tegen de plannen van Versteegen toe te lichten. A Eversteijn sprak zijn teleurstel ling uit over het gebrek aan overleg met de ondernemer, ter wijl deze zou hebben toegezegd de bewoners bij zijn uitbrei dingsplannen te betrekken. „Nu staan we recht tegenover elkaar en dat is jammer." Behalve een pomp wil Ver steegen een wasstraat openen, een nieuwe showroom neerzet ten en een kantoor bouwen. P. Versteegen weersprak dat niet is geluisterd naar de bewoners. „Ten aanzien van ons eerste plan zijn al gigantisch veel con cessies gedaan." Verder zei hij dat hij niets achterhoudt, maar dat er gewoon nog geen concre te bouwaanvraag ügt, die hij aan de bewoners kan laten zien. Wel toont Versteegen zich be-' reid om met de bewoners te praten over onder meer de ope ningstijden van de wasstraat. De openingstijden van de pomp zijn geen punt van discussie tus- sen hem en de bewoners, zo viel uit zijn woorden op te maken. Versteegen mikt op een tanksta tion dat 24 uur per dag open is en waar met pasjes kan worden, betaald. De vrees voor een flinke toena-r me van het verkeer deelt wet houder Van der Kooi niet met de protesterende groep Mie- ning-bewoners. Hij verwacht geen run vanuit de hele regio op de pomp die aan een doodlo pende route komt te liggen. „Het wordt een heel lokale aan gelegenheid. En ik denk niet dat dorpsgenoten zich als een wilde op de Miening gaan begeven." Het is volgens de wethouder dan ook te vroeg om veiligheids maatregelen te nemen, zoals de bewoners willen. Daarvoor heeft de gemeente ook geen geld. De wethouder wil eerst kijken hoe de komst vande pomp uitpakt. door Marieta Kroft hazerswoude-dorp - Sloop Van het kunstwerk De Bron in Ha- zerswoude-Dorp is van de baan. Wethouder De Best wil dat er in overleg met kunstenaar Luciën den Arend weer iets moois komt „Zoals het er nu bijstaat, is het geen kunstwerk", zei hij gisteravond in de raadsvergade ring na vragen van D66-raadslid Bosch. Bosch stelde een maand gele den al voor om het kunstwerk op het Ambachtsplein te verwij deren en op die plek een fleurig parkje aan te leggen. Het stelde volgens hem weinig meer voor sinds er geen water meer over de betonnen plaat stroomt. Maar Den Arend liet weten niet in te stemmen met de sloop. Bosch opperde gisteravond daarom maar het plan om, zo dra de vorst voorbij is, De Bron weer in ere te herstellen. Dat be tekent dat er weer water over de plaat moet vloeien. Enkele jaren geleden draaide de gemeente Rijnwoude de kraan van De Bron dicht. De fontein zat om de haverklap verstopt. Voor het verhelpen daarvan wil de de gemeente geen geld meer uittrekken. Dat argument telt nog steeds, zei De Best gister avond. „Maar misschien weet de kunstenaar daar iets op." Den Arend reageerde vanoch tend blij op het nieuws dat er geen discussie meer is over de sloop van zijn werk. „Er is vast en zeker een oplossing te vindeij voor de verstoppingen. Mis schien is er een filter verstopt. De- ga in elk geval graag met de wet houder praten."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11