Acties dreigen op het spoor SLIPS, ECONOMIE DE 4E GRATIS Nuon en Shell dreigen windpark af te blazen Bouw blijft erg kwetsbaar voor vorst bestendige dnb en pvk willen fuseren Geen nieuwkomers bij veiling benzinestations 3 SLOGGI Bonden in verzet tegen ontslagen, duurder kaartje niet geaccepteerd Italiaanse pizza en Belgisch biertje duurder door euro Gasreserves Weer uitstel opheffing bankgeheim bij Langelo aangesproken Winterpeen vorstvrij urn ook ingsten Jjongeren van 13 en Verken, hebben ook i minimumloon. Dit htbank in Den Haag taald. De vakcentra- i CNV Jongerenor- dden een /aak aan- egen de Neder- om het minimum- vingen. De staat half jaar de tijd om imloon te bepalen, Ie rechtbank. Tot seren beide vakor- i te zetten op het ion voor 15-jarigen. en teel 2,16 euro drijven ren slecht' Nederlandse com- ven ronden 58 pro- i) projecten niet op •n het budget af. -branche in deze economie niet be- t, is een schande." ecteur J. Verschuur ureau Ernst isis van het onder in ICT 2002. ICT- e begroting én g overschrijden, ko- voor in de dienst ij grotere organi- ^ïciers van infor- mmunicatietech- krijgen van hun 6,87 als gemiddeld r. Vorig jaar was het men voor chtreiziger - Touroperator Ro- vanaf komende elke klant drie bo- iorganisatie maakte end daarmee de kooldioxide (C02) jgdringen. Die rzaakt door de vaarmee haar klan- We verwachten dat imend jaar onge- izen boekt. Dat p 15.000 bomen, tar het schijnt de r vliegbewegingen dellandse Zee in vordt gecompen- 5 bestuursvoorzit- tuis van TUI Ne- ederbedrijf van Ro- gedaald procent )e export van goe- dit jaar 2,5 procent die van vorig jaar. iris Wijn van eco- ken maakte het ijfer van 235 mil teren bekend. De eel toe te schrijven er binnen de Euro- ie 6,8 procent daal- akt zich zorgen, n marktaandeel, zwaar weer, het tij d." Hij denkt dat port vooral kan ko ine en middelgrote ogen, die zich daar aan wagen. in miljard ilingen ir het isinNeder- is van een miljard :n in één jaar ge- miljardste beta- its bij een wijnko- im. Het behalen levert alle eige- iautomaten een i Zij krijgen over jrting van 10 procent |i van transport en de betalingen iy- donderdag 12 DECEMBER 2002 amsterdam/gpd - Nuon en Shell voelen er niets voor een wind- park op zee te bouwen als de overheid niet met meer subsidie over de brug komt. Zij vinden de huidige regeling 'te mager', zo lieten ze gisteren weten. De overheid wil 6,8 eurocent per geleverde kilowattuur stroom betalen. Nuon en Shell zegen tenminste 7,7 eurocent nodig te hebben voor hun gezamenlijke project NoordzeeWind. ,,Wij zijn een commerciële on derneming. Het plan zoals wij dat gepresenteerd hebben heeft een rendement dat aanmerkelijk lager ligt dan wat Nuon en Shell als gebruikelijk hanteren. In dat licht bezien wordt het met de voorgestelde subsidie een mager project," aldus de woordvoerder van Nuon. Het gaat om een proefproject van 36 windmolens met een to taal opwekkingsvermogen van 99 megawatt voor de kust van Egmond aan Zee. In 2005 zou het park de eerste stroom moe ten leveren. Nuon en Shell vinden ook dat de looptijd van de subsidie, tien jaar, onvoldoende is. Na tien jaar daalt de overheidssubsidie van 6,8 naar 2,9 eurocent pef ki lowattuur. „Als de overheid be reid is 20 jaar lang 6,8 eurocent te betalen, dan zijn we eruit," al dus de woordvoerder van Nuon. Eerder bevocht Essent al met succes een hogere subsidie voor het opwekken van groene stroom uit schone biomassa. Begin deze week zwichtte staatssecretaris Wijn (economi sche zaken) voor het dreigement van Essent met de productie van groene stroom in eigen land te stoppen en over te schakelen op import. utrecht/anp-gpd - De Neder landse Spoorwegen komen steeds meer onder druk te staan. De vakbonden zetten de hakken in het zand vanwege de reorgani saties die vele honderden banen kosten. Acties lijken onafwend baar. Bovendien ligt het bedrijf overhoop met minister De Boer (verkeer). Hij accepteert een deel van de aangekondigde prijsver hoging van het treinkaartje niet. De vakbonden willen geen ge dwongen ontslagen, NS sluiten die niet uit. „Dat kan leiden tot acties" aldus bestuurder Van den Berg van FNV Bondgeno ten. Hij sprak van 'een botte be zuinigingsoperatie'. Kusters van CNV Bedrijvenbond: „Onthut send en onbegrijpelijk". De bond van machinisten en con ducteurs WMC twijfelt aan de noodzaak van de sanering. Be stuurder Cijs: „Of de NS hebben in het verleden iets helemaal verkeerd gedaan of ze gaan nu veel te ver met de bezuinigin gen. Ik vrees het laatste. De bonden hebben de NS al een ultimatum gesteld dat maandag afloopt om aan CAO-eisen tege moet te komen. Naast een loon eis van 4 procent vanaf 1 okto ber dit jaar en 2 procent per ok tober 2003, gaat het ook om werkzekerheid voor het kan toorpersoneel. De NS weigeren daar op in te gaan. Gisteren kondigde het spoorbe drijf het schrappen van nog eens 440 arbeidsplaatsen aan, nadat eerder al 350 banen ver- President-directeur Veenman van NS. Foto: ANP/Vincent Jannink dwenen. De verwachting is dat in februari nog eens een paar honderd banen volgen. De klap pen vallen vooral onder kan toorpersoneel. De NS willen koste wat kost be zuinigen. De pas aangetreden topman Veenman meent dat de bezuinigingen geen onrust on der het personeel veroorzaken. „Iedereen begrijpt dat het nood zakelijk is om geld te besparen." De reorganisatie met de naam 'Aida' moet 50 miljoen euro op leveren. De NS vrezen in de ro de cijfers te belanden. Daarom licht de onderneming alle uitga ven door die niet direct met de dienstverlening aan de reizigers te maken hebben. Er wordt ook gesneden in de treincatering en in de bijdrage aan de treintaxi. Ook Den Haag draait het bedrijf de duimschroeven aan. Tot vol gende week krijgen de NS de tijd om af te zien van de tweede prijsverhoging. De door de Tweede Kamer op oorlogspad gestuurde De Boer accepteert wel dat per 1 januari het kaartje gemiddeld 4,9 procent duurder wordt, maar niet dat daar per juni nog eens 4,15 procent bo venop komt. Als het bedrijf niet door de knie- en gaat, volgen juridische stap pen. Juristen hebben De Boer ervan overtuigd dat NS niet zo sterk staan als het spoorbedrijf zelf denkt. Veenman heeft laten weten dat hij alleen zwicht voor een structureel hogere bijdrage vanuit Den Haag. den haag/anp-gpd - Een pizza in Italië is bijna een kwart - 23,6 procent - duurder dan vorig jaar. Een biertje op een terrasje in België steeg bijna 20 procent in prijs. Een pak koffie daaren tegen, werd in veel Europese landen goedkoper. De euro is de oorzaak van deze prijswijzigin gen, zo concludeert de ANWB in een onderzoek. De automobilis- tenbond liet dit jaar de prijzen vergelijken met die van vorig jaar in elf vakantielanden die de euro invoerden. De onderzoe kers legden de prijzen van on der meer hotelkamers, dranken in een restaurant of op een ter ras, melk in de supermarkt en een Big Mac naast elkaar. In Nederland waren de grootste prijsstijgers een blik erwten (ruim 11 procent duurder) en een glas wijn in een restaurant (bijna 9 procent). In Portugal werd vooral een Big Mac een stuk duurder, namelijk 20,3 pro cent. Een fles cola bij een tank station werd juist weer veel goedkoper (18,2 procent). In Ierland kun je de tankstations beter mijden: een Mars-reep werd er in een jaar tijd bijna 30 procent duurder. Koffie op een Spaans terras is weer goed te doen, de klant betaalde 6,4 pro cent minder voor een kopje. Minister Hoogervorst van finan ciën verklaarde gisteren in de Tweede Kamer dat de inflatie in Nederland nauwelijks is toege nomen door de komst van de euro. „De inflatie bedroeg 3,6 procent. Daarvan was maar een klein deeltje het gevolg van de introductie van de euro. De 'ge- voelsinflatie' van de burger be droeg echter 7,7 procent", aldus Hoogervorst. „Het is dus meer het gevoel dat alles duurder is geworden." De Kamerleden spraken voornamelijk over de sterke stijging van de prijzen in de horeca. Onderzoekers van het Centraal Plan Bureau con cludeerden dat de prijsstijgin gen in de horeca hoger zijn ge weest dan op grond van kosten stijgingen was te rechtvaardi gen. Kamerbreed leidde dat tot verontwaardiging en ook in de media kreeg de horeca er van langs. De gevolgen zijn al merk baar, de omzet van de cafés en restaurants is de afgelopen maanden flink gedaald. Een grote meerderheid van de Ka mer had dan ook geen behoefte de horeca extra aan te pakken. Wel zal het CPB de prijzen in de horeca met extra aandacht vol gen. oosTDiJK - Een medewerker van loonbedrijf Joossen uit het Zeeuwse Oostdijk was gisteren in touw om nog snel de winterpeen naar binnen te brengen vanwege de vorst. De zaterdag op Flakkee gerooide wortelen lagen wel afgedekt met plastic op het land maar met strenge vorst zou dit typische basisproduct voor de echte winterkost toch kunnen beschadigen. Foto: ANP/Wim van Vossen groningen/gpd - De onder grondse opslag in Langelo pro duceert voor het eerst gas. De reservevoorraad moet worden aangesproken in de ochtend- en avonduren wanneer Nederland opstaat en weer thuis komt en de kachel massaal aansteekt. Het grote Groningse gasveld en de kleine velden, die normaal in de gasbehoefte voorzien, kun nen de piekvraag dan niet aan. Langelo, dat vijf jaar geleden werd geopend, heeft nog niet eerder bij hoeven springen. Ook de ondergrondse gasopslag in Grijpskerk springt bij, maar dat gebeurde al eerder in 1997, het jaar dat voor het laatst een Elfstedentocht werd gereden. Er zit overigens een duidelijk ver schil tussen Grijpskerk en Lan gelo. De eerste produceert hoogcalorisch gas voor de indu striële afnemers, Langelo levert gas aan huishoudens. Beide lo catie produceren ongeveer 10 procent van de totale dagelijkse productie van 400 tot 500 mil joen kubieke meter: Grijpskerk ongeveer 30 miljoen kuub, Lan gelo 20. De reservevoorraad is overigens nog lang niet uitgeput. In Lan gelo zit ongeveer 1,3 miljard kuub gas. Dat wordt er zomers, wanneer Groningen en de klei ne velden te veel gas leveren, in gepompt. brussel/gpd - De jacht op belas tingontduikers in Europa is op nieuw uitgesteld. De ministers van financiën hebben gisteren geen akkoord bereikt over het opheffen van het bankgeheim. Een beslissing is doorgeschoven naar 21 januari. Volgens staatssecretaris Van Eijck (financiën) is het verschil tussen de lidstaten na uren on derhandelen wel kleiner gewor den. Onoverkomelijke proble men leven er volgens hem niet meer. In een laatste poging het akkoord nog dit jaar vlot te trek ken, legde de Deense voorzitter een voorstel op tafel waarin ge sproken werd over een over gangsperiode tot 2011. Zwitser land en Luxemburg zouden uit eindelijk 35 procent bronbelas ting betalen. Van Eijck acht di verse scenario's mogelijk, waar bij de nuances zitten in de hoogte van de bronbelasting en de overgangsperiode voor de lidstaten. Via een rekening over de grens ontduiken EU-burgers de natio nale fiscus. Luxemburg en (niet EU-lid) Zwitserland zijn favoriet vanwege hun bankgeheim. Vele 'tientallen miljarden euro's' ver dwijnen via die achterdeur. In 2000 leek een oplossing in zicht. De lidstaten bereikten een 'akkoord' in het Portugese Feira. Er werd afgesproken dat de re geringen automatisch informa tie zouden uitwisselen over ren tebetalingen aan buitenlandse spaarders. Waarna de nationale fiscus alsnog een aanslag kan sturen. Dit akkoord haalde het niet, omdat Luxemburg op het laatste moment stelde dat Zwit serland dan ook over de brug zou moeten komen met gelijk waardige maatregelen. De ver wachting was dat de Zwitsers nooit aan hun bankgeheim zou den tornen. utrecht/gpd - Ondanks alle maatregelen om langer te kun nen doorwerken blijft de bouw uiterst gevoelig voor vorst. Bij het Risicofonds Vorstverlet Bouwnijverheid zijn inmiddels 6000 bedrijven geregistreerd die te kampen hebben met vorst. Hoeveel van de bijna 15.000 be drijven met 180.000 tot 200.000 bouwvakkers stilliggen, kon woordvoerder Carpentier giste ren niet zeggen. Vaakl kunnen aannemers nog wat schuiven naar minder vorstgevoelige acti viteiten. Maar vooral in de nieuwbouw houdt het snel op. „Een timmerman kan ook bij 12 graden onder nul nog een plank vasttimmeren. Maar als het muurtje niet is gemetseld kan hij ook het kozijn er niet inzet ten," licht Carpentier toe. Met sel- en voegwerk ligt er het eer ste uit omdat het niet goed kan uitharden. Sterk vorstgevoefig zijn verder straatwerk, kabels en kunststofbuizen leggen, werken met lijm en kunsthars en ook dakwerk. Als 'minder vorstge voefig' gelden betonstorten; werken met gips en asfalterings- werk. Carpentier verwacht dat eind van deze week het grondwerk er uit ligt omdat de vorst dan te diep in de grond zit. Ook het werk van stukadoors en het af werken van vloeren en wanden en terrazzo is uiterst vorstgevoe fig omdat er specie aan te pas komt. Schilders daarentegen hebben geen vorstverletregeüng meer. Zij doen 's winters vooral onderhoudswerk en kunnen dankzij afscherming vaak vrij lang doorgaan. „Die hebben eerder last van vocht dan vorst," aldus voorlichter Brink van A&O Services, het bedrijf dat het vorstverlet voor de afbouwbran- che uitvoert Het Risicofonds Vorstverlet Bouwnijverheid heeft ruim 460 miljoen euro in kas wat voldoende is voor de vergoeding van ruim 40 vorstda- gen. omaten am(tfbdim/ind - Dp NpHpr- nnmicrh tnpyirht nn Hp hanlrpn klgische benzinesta- inassaal hun betaal- pervangen door een apparaat dat zich- kelt als ermee wordt Iet als in Nederland fital keren fraude ge- I bij pinautomaten lons. Bendes had- araten zo aangepast, heetstrip op de pin- fekopieerd. De nieu- je pinautomaat jnmogelijk om aan p sleutelen. e akkoord eca-CAO tbond De Unie isel akkoord met de 'llen van de werk- horeca. Dat heeft gisteren gemeld, het goede voorstel- pnkfijke Horeca Ne ldus De Unie-be- p Bokkem. De hore jan FNV en CNV vin- I van de werkgevers let CNV noemt de an De Unie 'niet ge- I en niet betrouw- |dt dat deze de grote i kunstje flikt'. FNV ten erop dat de nu de mogelijkheid en met De Unie een uiten en de grote legeren. amsterdam/anp - De Neder- landsche Bank (DNB) en de Pensioen- en Verzekeringska mer (PVK) willen fuseren. In een brief aan de ministeries van so ciale zaken en werkgelegenheid en financiën vragen de toezicht houders de in maart begonnen samenwerking te mogen inten siveren. DNB houdt bedrijfseco nomisch toezicht op de banken, terwijl de PVK dat doet bij verze keraars en pensioenfondsen. In tegratie zou in 2005 rond moe ten zijn. Beurswaakhond Autori teit Financiële Markten is niet betrokken bij de fusie. Het mi nisterie van financiën staat in principe positief tegenover het plan. (advertentie) Geldig voor olie modellen en kleuren (behalve Sensuol, Superflex en Micro) von 1 t/m 31 december 2002 of zolang de voorraad strekt ^rV den haag/gpd-anp - De eerste veiling van benzinestations langs de snelwegen heeft geen nieuw komers opgeleverd van buiten de oliewereld. Van de negen locaties gingen er vijf over in andere han den. De resterende vier bleven bij de huidige eigenaars, die het hoogste bod deden. Het Kuweitse Q8 verwierf de rechten om op drie snelweglo caties benzine te verkopen. Het olieconcern bood in totaal 15,7 miljoen euro en neemt daarmee twee stations van Shell over en een van BP. Ook Gulf greep de veiling aan om nu ook langs de snelwegen verkooppunten te bemachtigen. Gulf kocht twee li centies. De andere vier pomp stations bleven in handen van de huidige eigenaren, Shell en Esso. Echte nieuwkomers, zoals prijs vechter Tango, wegrestaurants als Van der Valk en supermark ten dienden zich niet aan. Eer der deze week liet Albert Heijn en de ANWB al weten de kat uit de boom te kijken. Het ministerie van financiën is toch tevreden. „Er is een eerste aanzet gegeven om de hegemo nie van de grote vier te doorbre ken", zei een woordvoerder. De veiling heeft volgens hem bo vendien gezorgd voor meer transparantie over de waarde Het Shell-benzinestation langs de Ag bij Amstelveen dat binnenkort wordt geëxploiteerd door de Koe weitse oliemaatschappij 08. Foto: ANP/Toussaint Kluiters van tankstations. De totale op brengst van de biedingen ba- droeg 29,1 miljoen euro. Het Centraal Bureau Levens middelen (CBL) stelde na afloop vast dat de liberalisering van de benzinemarkt zo niet werkt. „Nieuwkomers hebben geen kans tegen de oliemaatschappij en", zei een woordvoerster. Esso was twee keer de hoogste bieder op een eigen station en moet de Staat enkele honderd duizenden euro's betalen. De opbrengst van de eerste serie gaat ter compensatie deels naar de oude eigenaren. Nieuwe eigenaren krijgen 15 jaar het recht om op de binnen gehaalde locaties een benzine station te exploiteren. Daarna wordt de locatie opnieuw ge veild en is de opbrengst voor de Staat. De veiling is de eerste van jaar lijks terugkerende veilingen, waarbij uiteindelijk alle 250 ben zinestations langs de snelwegen onder de hamer komen. De vier grote jongens, die deze markt nu domineren Shell, BP, Esso en Texaco, moeten binnen enkele jaren in totaal 50 benzinesta tions afstoten. Duidelijk werd gisteren dat het kwartet de veiling aangrijpt om zijn netwerken van benzinesta tions te herzien. Ze kunnen hun mindere stations afstoten en bieden in regio's waar ze slecht zijn vertegenwoordigd. Ook krij gen ze de mogelijkheid om con currenten de voet dwars te zit ten. Zo kaapte Shell gisteren zijn ei gen station bij Leeuwarden op het laatste moment weg van Q8, dat de laatste tijd in Friesland marktaandeel kocht. Shell deed pas een bod toen Q8 met een bieding kwam. Blijkbaar was Shell bereid het station wel naar een minder gevaarlijke concur rent te laten overgaan. Esso tast te ook diep in de zakken om twee eigen statigps te behou den. De biedingsbedragen waren veel hoger dan van de concurre rende biedingen. Volgens des kundigen kocht Esso continuï teit. De enige hoop op beweging in de markt komt van Gulf. Kruyff van Gulf Oil Nederland zei dat hij zijn klanten aan de snelweg dezelfde voordelen biedt als aan de stations op andere locaties. De ervaring leert dat een prij- zenstrijd in een klein gebied wel degelijk kan ontbraden, als er een aanbieder met lagere pompprijzen start. Tango heeft dat laten zien met haar onbe mande stations. Van kleine, zelf standige pomphouders zal het niet komen. Zij keken gisteren gefrustreerd toe hoe de kapitaal krachtige oliereuzen de veiling domineerden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9