'Extremisten kregen gifgas van Saddam' BUITENLAND Schroder verliest zijn greep op partijbonzen Duitser doodt vriend en eet hem deels op Einde Sangatte nadert nu echt Iraki's krijgen wijsheid leider in zakformaat VS laten onderschepte Scuds naar Jemen gaan Balkenende: Kopenhagen wordt geen champagnetop Nihoul: Koning België is pedofiel Senator Lott stoot zwart Amerika voor het hoofd f- [ompromis ik patrouilles - De radicale Ara- ipese Liga (AEL) is toppen met de bur ies die de Antwerpse .en, maar dan moet id wel een meldpunt sme komen. De om- ktrouilles zijn opgezet Êjk racisme van agen- j klagen. De AEL vindt t een 'onafhankelijk moet zijn, waartoe lte Antwerpen het loet nemen. Dat lijkt chijnlijk. De stad laat van plan te zijn een op te zetten 'op wens L alleen'. aanslagen ih Islamiyah' De radicale islamiti- Jemaah Islamiyah inds 1999 zo'n vijftig of pogingen daartoe uitgevoerd. Ook de lanslag van 12 okto is door II gepleegd, een rapport van de gevestigde interna- nktank ICG. Volgens irt weet de gearres- Bakar Bashir, de ider van JI, veel lij toegeeft, maar is schijnlijk dat hij de heeft beraamd. JI leisië opgericht door ide Indonesiërs, en len met al-Qaeda. neer Fransen oorkust ijk gaat zijn troe- in Ivoorkust onmid- terken. Op dit mo er al 1.500 Franse het West-Afrikaanse •rsterking is bedoeld inlanders te evacue- ir de geweldadighe- leger en rebellen n vast te zitten. De [zullen ook worden het bestand na te Jie opstandelingen en jg hebben gesloten, riep het Westen dins- pnoods militair in te jndat regionale be- tot nu toe op niets is 'te Ariane n de oceaan ibe lancering van de "jne-5 'tientonner' ;is Kourou in Frans- iteravond mislukt, ten na de lancering idstoftoevoer uit, en et met twee satel- fe Atlantische Oceaan, ese Arianespace is Ie ruimtevaartbedrijf J|imerciële basis satel- :eert. De capaciteit wie-5 was opgevoerd 2fci lading te kunnen _ji. Het is nog niet be- jx precies mis ging. srtien missies van een "Ijn er nu vier mislukt. it straat op lus 'Prestige' In verschillende leden zijn mensen i Jassaal de straat op- protest tegen de ma- )p de regering omgaat sis die is ontstaan na ivan de olietanker Foor de Spaanse kust. te demonstratie vond (le kustplaats Vigo, TOO mensen deelna men protestmars. Rerd bekend dat de Dg steeds olie lekt, in ng tot wat de regering i gezegd. De milieu- Hgt daardoor nog em- •emen aan te nemen. "v springt van van Pisa af Italiaanse heeft giste- Isteltenis van de aan- fcoekers zelfmoord ge- or van de beroemde ren van Pisa te sprin- -jarige vrouw, vol- ïlitie afkomstig uit i in de buurt, was al jjd ziek. De wereldbe- ;heve toren is pas jaar weer open voor k. De tien jaar daar aan gewerkt om het »de gebouw iets rech ten, om te voorko et omvalt. -cholieren ^sj gepakt ncn - Op een basis- dfort St. Lucie in de •e staat Florida heeft ee 9-jarige jongens d wegens drugsbe- en vijftien zakjes mee naar school ge in van de jongens md dat hij twaalf zak- j had omdat hij die lopen aan een andere »e tweede jongen had j bij zich, en zei tegen dat de eerste jongen rtad gegeven tijdens de I lar school. In de zak- bgram marihuana, ter m ongeveer 75 euro. washincton/anp-rtr - De Ame rikaanse regering beschikt over een 'geloofwaardig rapport', waaruit blijkt dat moslimextre misten beschikken over een che misch wapen dat ze van Irak heb ben gekregen. Het zou volgens Amerikaanse deskundigen om het zenuwgas VX gaan. Dat meldt The Washington Post van- De groep die het wapen kreeg, zou in verband staan met al- Qaeda, het terreurnetwerk van Osama bin Laden. De extremis ten zouden het gas eind oktober of begn november in Irak heb ben gekregen, waarna zij het over land naar Turkije zouden hebben gesmokkeld. De krant heeft het verhaal ge hoord van twee overheidsfunc tionarissen, die het verhaal uit de eerste hand zouden hebben gehoord. Zij hebben zonder toe stemming van het Witte Huis met de Post gesproken. De twee wilden niets kwijt over de her komst van de informatie, maar zeggen dat de betrouwbaarheid wat hen betreft niet ter discussie staat. De transactie in Irak zou zijn ge daan door een groep extremisti sche soennieten uit Libanon, die ook voet aan de grond heeft in het noorden van Irak. Het gaat volgens The Washington Post om de organisatie Asbat al-Ans- ar, die banden onderhoudt met kassel/dpa - De Duitse politie heeft een man gearresteerd die zegt zijn vriend te hebben ver moord en opgegeten, mét diens toestemming. De 41 jaar oude verdachte vertelde een video te hebben gemaakt van hoe hij de één jaar oudere man ombracht, in stukken sneed en gedeeltelijk nuttigde, zei een woordvoerder van justitie gisteren. De moord zou in 2000 zijn gepleegd. De macabere geschiedenis be gon met een advertentie op het internet. Beide mannen zouden een voorliefde hebben gehad voor verminking en kannibalis me. Het slachtoffer zou eerst met zijn eigen toestemming door de dader zijn gecastreerd, waarna de mannen samen de afgesneden genitaliën opaten. Dat zei de man tegen de politie. Vervolgens stak hij zijn slachtof fer dood en sneed hij het lijk in stukken. Hij zou het vlees heb ben ingevroren, en vervolgens het grootste deel hebben opge geten. De delen die hij niet ver orberde, begroef hij. De politie zegt de man op het spoor te zijn gekomen toen hij opnieuw een advertentie plaatste waarin hij vroeg om een slachtoffer dat be reid was zichzelf door hem te la ten vermoorden en opeten. Naar aanleiding van de adver tentie doorzocht de politie het huis van de dader. Daar vond men inderdaad ingevroren menselijk vlees, botresten en de betreffende videobanden. al-Qaeda. Zoals vaak het geval is bij informatie van inlichtingen diensten, is er geen bewijs voor de deal. Ook is niet bekend te gen wie of in welk land de terro risten het zouden willen gebrui ken. Als de informatie juist is, zou het gaan om de eerste duidelijke aanwijzingen zijn dat terroristen en extremisten hulp krijgen van Irak. Dat laatste zou president Bush goed van pas komen. Hij zegt al maanden dat Irak steun verleent aan al-Qaeda, maar wist nooit bewijzen te overleg gen. Bush heeft overigens besloten het vaccin tegen pokken voor ie dereen beschikbaar te stellen als bescherming tegen een eventu ele aanval met biologische wa pens. Dat zei hij gisteravond in een interview met ABC. Bush benadrukte dat inenting niet verplicht wordt. Details van het plan zal hij later deze week ge ven. Volgens ABC krijgen eerst mili tairen het vaccin, gevolgd door hulpverleners, ziekenhuisperso neel en de politie. Het publiek zou in 2004 kunnen worden in geënt, wanneer een nieuwe voorraad van het vaccin be schikbaar komt. Uit een gisteren gepubliceerd onderzoek blijkt dat tweederde van de Amerika nen zich zou laten inenten als ze de kans kregen. calais - Franse oproerpolitie verwijdert met harde hand een asielzoeker uit een park in Calais. Ondanks het feit dat het omstreden opvangkamp in het nabijgelegen Sangatte al weken geen asielzoekers meer opneemt en binnenkort echt dicht gaat, komen vooral Iraakse Koerden nog steeds in groten getale naar de Franse westkust, in de hoop via de Kanaaltunnel naar Engeland te kunnen oversteken. De mensen die nu in de omgeving van Sangatte arriveren, worden gedwongen ondergebracht in opvangcentra in het oosten van Frankrijk, ver van het Kanaal. Ze mo gen wel in Frankrijk asiel aanvragen. Foto: Reuters/Sylavain Lefevre donderdag 12 DECEMBER Bagdad/AP - Gaddafi heeft een Groen Boekje. Mao had een Rood Boekje. En nu heeft ook de Iraakse leider Saddam Hussein zijn woorden van wijsheid in zakformaat gebundeld. Een staaltje van zijn kunnen: 'Laat je niet verleiden tot de makkelijke weg, want alleen de wegen die je voeten doen bloeden, leiden er gens naartoe'. Eerder dit jaar publiceerde Bag dad al een pamflet met de titel 'Grootse Lessen en Geboden voor Strijders, de Geduldige en Heilige Krijgers'. De meeste Ira ki's waren al vertrouwd met de 57 citaten, allemaal uit speeches van Saddam. Die staan op schoolmuren, zijn gegraveerd op standbeelden, hangen inge lijst aan de muren in regerings gebouwen, worden afgedrukt in kranten en op enorme bill boards. Op de tv wordt vijf maal per dag opgeroepen tot gebed, gevolgd door een greep uit Saddams pennenvruchten. Hij laat zijn schier grenzeloos lijkende wijs heid schijnen over zowat elk as pect van het dagelijks leven. Hij adviseert om geen beslissingen te nemen uit woede of om een tegenstander te vernederen na diens nederlaag. Hij roept op om goed te doen, zowel hersens als spieren te gebruiken, recht vaardig te oordelen, geheimen te bewaren, en te leren van an dermans fouten. Woorden van lof voor de dicta tor zijn heel normaal in Irak, waar kritiek kan leiden tot cel straf of erger. Maar enige ironie en de wijsheid van een gewaar schuwd man kunnen Saddam niet worden ontzegd, getuige dit citaat: „Daag geen slang uit, ten zij je de macht hebt zijn kop af te hakken." washington/rtr-anp-afp - De VS hebben de lading Scud-ra- ketten die door de Spaanse ma rine in de Arabische Zee werd onderschept aan Jemen overge dragen. De regering in Sanaa had dat geëist. Het schip met de wapens is nu onderweg naar Aden. Washington erkende gisteren dat de VS weinig konden, omdat de lading legaal bleek te zijn. „Wapentransacties tussen twee landen zijn niet tegen de wet", aldus een woordvoerder. Minis ter van buitenlandse zaken Po well zei dat Jemen hem heeft verzekerd dat het land geen nieuwe Scuds zal aanschaffen. Deze zending zou de laatste zijn van een oude bestelling. De Amerikanen hadden het transport al vanaf het vertrek in de gaten gehouden. Noord-Ko- rea geldt als de grootste expor teur ter wereld van rakettechno logie. Het verpauperde commu nistische land levert wapens aan een groot aantal landen in Afri ka en het Midden-Oosten. Op aandringen van de Amerika nen werd het schip geënterd door twee Spaanse marinesche pen, die in de regio patrouille ren. Omdat de kapitein weiger de gehoor te geven aan het be vel hen aan boord te laten, los ten de Spanjaarden waarschu wingsschoten. Eenmaal aan op het schip troffen ze de raketon- derdelen en 85 vaten met che micaliën aan onder een lading cement. Sommigen sluiten toch niet uit dat de raketten zijn bestemd voor het terreurnetwerk al-Qae- da. Washington heeft Jemen er van beschuldigd onderdak te bieden aan terroristen, maar Sa naa werkt sinds de aanslagen van 11 september met de VS sa men in de strijd tegen het terro risme. Scuds zijn vrij eenvoudig en niet erg nauwkeurig. Ze werden vooral bekendheid tijdens de Golfoorlog, toen Irak de projec tielen op Israël afvuurde. De ra ketten zijn moeilijk te traceren, omdat ze mobiel zijn en vanaf speciale vrachtwagens kunnen worden gelanceerd. Noord-Korea heeft besloten per direct weer een kernreactor De raketten en vaten zaten verstopt onder zakken cement in het ruim van de vrachtvaarder. Foto: Reuters op te starten. Het besluit is een reactie op de beslissing van de VS om de olietoevoer te staken wegens het Noord-Koreaanse atoomprogramma. De reactor, die vermoedelijk plutomium produceerde voor kernwapens, ging in 1994 dicht na een over eenkomst met de VS. Pyongy ang laat in een verklaring weten dat reactor nodig is voor de pro ductie van elektriciteit. door onze correspondent Wierd Duk berlun - De Duitse bondskanse lier Gerhard Schroder (SPD) raakt steeds verder in het nauw. Ondanks zijn dreigement om af te treden als de partij de gelede ren niet sluit, blijven sociaal-de mocratische kopstukken in het openbaar hun ongenoegen ui ten over Schröders koers. „Het wordt koud en eenzaam rond de kanselier", concludeerde Der Spiegel. En het Handelsblatt spot: „De kanselier dreigt en niemand luistert." Sinds zijn nipte overwinning bij de Bondsdagverkiezingen in september ligt Schroder onder vuur. Sociaal-democratische kiezers wenden zich massaal af van de kanselier, uit teleurstel ling over aangekondigde belas tingverhogingen. Schroder, die doorgaans de stemming onder de bevolking goed aanvoelt, rea geerde zich maandag intern af op fractievoorzitter Müntefe- ring, die in de Berlijnse Tages- spiegel had gepleit voor 'minder consumptie en meer geld voor de staat'. De kanselier veegde ook partij- baronnen de mantel uit, omdat ze de media blijven bestoken met hun eis om de vermogens belasting weer in te voeren. „Als iemand denkt dat hij het beter kan, dan moet hij dat maar doen", zou Schroder hebben gedreigd. De ontstemde kanse lier liet er geen twijfel over be staan wie volgens hem de ver kiezingen had gewonnen: „Ik als persoon heb gewonnen, niet de partij." Gisteren ontkende Schroder aan aftreden te denken. „De kanse lier verlaat het schip niet. Wie daar op hoopt, zal worden te leurgesteld. Maar niemand is onvervangbaar." De media con stateren dat vooraanstaande SPD'ers zich weinig tot niets van Schröders dreigementen aan trekken. Müntefering, door gaans een trouw adjudant, meldde dat het tijd wordt dat de partij te horen krijgt hoe het nou verder moet. Dergelijke kritiek op Schröders leiderscapaciteiten is uit zijn mond niet eerder ge hoord. De critici verwijten Schroder geen strategie te hebben. Hij zou zijn onderhandelaars slecht voorbereid naar de coalitiebe sprekingen hebben gestuurd, om de Idezers vervolgens met de ene na de andere onplezierige verrassing te overvallen. De ma nier waarop het tweede rood groene kabinet zijn beleidsvoor nemens naar buiten heeft ge bracht, is volgens communica tie-experts 'rampzalig'. Gisteren had het kabinet einde lijk goed nieuws voor de consu ment: het wil de winkels toe staan op zaterdag vier uur lan ger open blijven, tot acht uur. Een meerderheid van de Duit sers juicht het wetsvoorstel toe. den haag/anp - De Europese top van vandaag en morgen in de Deense hoofdstad Kopenha gen wordt geen 'champagnetop' met alleen maar blije gezichten over de uitbreiding van de EU met tien nieuwe landen. Dat zei premier Balkenende gisteren in een debat met de Tweede Ka mer. Balkenende verwacht een 'pitti ge top' met een aantal lastige onderwerpen. Het Nederlands kabinet lijkt in Europa in de dis cussie over Turkije en over de fi nanciële ondersteuning van de nieuwe EU-landen vrijwel alleen te staan. De steun van de Twee de Kamer kreeg het kabinet gis teren wel. De regering moet in Kopenhagen de rug recht en de poot stijf houden, was het ad vies van vrijwel de hele Kamer. Nederland wil Turkije geen da tum geven voor het begin van de onderhandelingen over toe treding tot de EU. De meeste Europese landen willen dat - onder druk van de Verenigde Staten - wel doen. De tien kandidaatlanden die die onderhandelingen al praktisch achter de mg hebben, treden in mei 2004 toe tot de EU. In Ko penhagen hopen ze nog zoveel mogelijk geld binnen te slepen. Nederland is daar fel op tegen, maar ook hier staat het kabinet behoorlijk alleen. Algemeen klonk in de Kamer verder de op roep aan het kabinet-Balkenen de om niet te zwichten. Felle kritiek kwam er vanuit de Kamer op Commissievoorzitter Prodi. PvdA'er Timmermans zei zich 'groen en geel' te ergeren aan Prodi, die volgens hem het talent heeft de verkeerde dingen op het verkeerde moment te zeggen. Prodi zou Polen het idee hebben gegeven dat er financi eel nog veel meer uit valt te sle pen. Ook WD-Tweede-Kamer- lid Van Aartsen had kritiek op de Italiaan. Premier Balkenende was het eens met de kritiek op Prodi. Volgens Balkenende heeft het Deense voorzitterschap van de EU de grenzen van de financiële steun aan de nieuwe lidstaten al bereikt. Nederland zal daarom 'op het scherpst van de snede' onderhandelen. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De louche Brusselse zakenman Michel Nihoul, één van de verdachten in de zaak Dutroux, is opnieuw in op spraak. Aanleiding is een video, gefilmd met een verborgen ca mera, waarop hij de Belgische koning Albert beschuldigt van seks met minderjarige meisjes. Bovendien beweert hij dat er vier (ex) ministers zaten achter de aanslagen van de Bende van Nijvel, die in de jaren tachtig dood en verderf zaaiden in Bel gië. Het bestaan van de video werd gisteren onthuld door de krant De Morgen. De opnamen date ren van twee jaar geleden. Ze zijn gemaakt door journalisten van de Franse televisiezender Canal Plus, die Nihoul na zijn voorlopige vrijlating, begin 2000, tegen betaling interviewden. Nihoul beweert dat er foto's cir culeren van koning Albert tij dens een vrijpartij met een veer tienjarig meisje, en zegt de moordenaars te kennen van An- dré Cools, de socialistische voorman en oud-burgemeester van Luik. De aanslagen van de Bende van Nijvel waren volgens Nihoul het werk van de Fransta lige liberalen. „Ze destabiliseer den het land om te tonen dat zij het vertrouwen zouden herstel len. Ik ken de namen van de schuldigen. Er waren vier minis ters in functie bij betrokken." De video duikt voor Nihoul op een erg ongunstig moment op. De raadkamer van Neufchateau beslist in januari wie van de in totaal veertien beklaagden te recht moeten staan voor een volksjury en wie vrijuit gaan. Nihoul is de meest omstreden verdachte in de zaak-Dutroux, en inzet van een felle ruzie tus sen onderzoeksrechter Jacques Langlois, de leider van het on derzoek, en procureur Michel Bourlet, de man die in 1996 de zaak aan het rollen bracht met de arrestatie van Mare Dutroux. Volgens Langlois is Dutroux een geïsoleerde perverseling, die de meisjes puur en alleen voor zijn eigen genot ontvoerde. Volgens Bourlet was Nihoul de grote man achter de schermen, die meisjes 'bestelde' en daarvoor met drugs betaalde. De Brusselse zakenman zelf ontkent dat hij ook maar iets te maken had met de ontvoerin gen van en moorden op jonge meisjes. Hij wast zijn handen in onschuld en beschuldigt Bourlet van een lastercampagne jegens zijn persoon. De video bewijst volgens De Morgen echter dat niet Bourlet, maar Nihoul zelf verantwoordelijk is voor het rondbazuinen van verhalen over pedofiele netwerken en de be trokkenheid van het konings huis, in een poging zoveel mo gelijk verwarring te scheppen over zijn eigen rol. Het bestaan van de video is ook erg vervelend voor de raadsman van Nihoul, Clément de Cléty. Die diende vorige maand een klacht in tegen Bourlet. Volgens de advocaat heeft Bourlet de pers 'vergiftigd met thesissen over netwerken en beschermin gen, tot het Koninklijk Paleis toe'. De procureur zag zich daardoor genoodzaakt om zich (tijdelijk) terug te trekken uit het onderzoek. Het proces tegen Dutroux en consorten, dat ei genlijk volgend najaar van start had moeten gaan, dreigt daar door opnieuw vertraging op te lopen. washington/gpd - Met vertra ging is het alsnog een schandaal geworden. De aankomend meerderheidsleider in de Ameri kaanse Senaat, Republikein Trent Lott, floepte er vorige week zomaar uit dat het land beter af was geweest als het in 1948 gekozen had voor presi dentskandidaat Strom Thur mond, die destijds rassenschei ding propageerde. Een ondoordachte woordkeus die niet racistisch bedoeld was, zo excuseerde Lott zich pas deze week na kritiek van zwarte lei ders. Maar zo gemakkelijk komt hij er niet vanaf. Nadat eerst bij na niemand in het Congres of de media in de VS zich er erg druk over leek te maken - hij kon het zo niet bedoeld heb ben - krijgt hij het nu links en rechts om zijn oren. Want Trent Lott is niet zomaar een senator die rich ongelukkig uitdrukt, hij is één van de Repu blikeinse topmannen en loopt al vele jaren mee. Thurmond is de Republikeinse senator die vorige week donderdag honderd werd. Als onafhankelijke presidents- Trent Lott. Foto: Reuters kandidaat verkondigde hij ei genlijk maar één boodschap: 'zwarten komen onze huizen, scholen en kerken niet in'. Lott wekte op rijn verjaarsfeestje de indruk terug te verlangen naar die 'goede oude tijden'. In een interview met een con servatieve radiozender herhaal de Lott rijn excuses en voegde er aan toe dat rijn lof was be doeld voor Thurmonds ideeën over defensie, financiën en eco nomische ontwikkeling. Hij nam gisteren contact op met zwarte Congresleden en verzekerde hen dat hij opkomt voor gelijke rechten voor minderheden anp/afp/gr Scudraketten onderschept landen, die Scud-Raketen bezitten Bereik: 300-500 km

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7