Dutchtone geeft garantie op smoesjes. BINNEN- BUITENLAND 'Snelheid op kruising moet flink omlaag' Voor de markt is groter Europa al lang een feit Chocolade traktatiepark in tramtunnel :es voor grote immigratiegolf ongegrond uitbreiding EU 'Je wordt gewalst, verhit en komt er als reep uit' Even bijkomen van de kou Moslimschool moet kwaliteit opschroeven Ronselen Jihad aangepakt (advertentie) NetwerkGarantie Waar uw gesprek ook over gaat, Dutchtone geeft er garantie op. NetwerkGarantie houdt in dat, in het onwaarschijnlijke geval dat een verbinding ooit mocht wegvallen, u als Allin abonnee tot l gratis minuut krijgt om terug te bellen. Het enige dat u in zo'n geval hoeft te doen is hetzelfde mobiele of (nationale) vaste nummer binnen 5 minuten terugbellen, www.dutchtone.nl Goed bezig, dutchtone door Hans Gertsen den haag - Als de Europese Unie in het voorjaar van 2004 van 15 naar 25 leden groeit, zal de consument daar hoege naamd niets van merken. Heel misschien ligt er straks in de schappen van de Nederlandse supermarkten wat meer worst of wijn uit Hongarije, of wodka uit Polen, maar van een ingrijpende uitbreiding van het huidige as sortiment zal geen sprake zijn. De reden is simpel: voor het be drijfsleven is de EU-uitbreiding al lang een feit. De vermaarde Hongaarse Tokaj- dessertwijn ('de koning der wij nen, de wijn der koningen') is allang verkrijgbaar in de betere slijterij, en hetzelfde geldt voor de Poolse Zuborowka-wodka. Hongaarse salami van produ cent Piek ligt in vrijwel alle su permarkten. Maar de bulk van wat landen als Polen, Tsjechië en Hongarije naar Nederland en andere EU-landen exporteren, is van een heel andere aard en nauwelijks of niet als producten uit die landen te herkennen. Wie de afgelopen jaren een au toradio, televisie of scheerappa- raat van Philips kocht, kan er haast vergif op innemen dat het apparaat geheel of grotendeels in Polen of Hongarije gemaakt is. Philips heeft sinds de vroege jaren negentig tientallen pro ductievestigingen in Hongarije en Polen geopend, vooral van wege de lage lonen in die lan den. Alleen al in Hongarije wer ken vele duizenden mensen in verschillende Philips-fabrieken. Volgens Janos Gardonyi, han delsattaché van de Hongaarse ambassade in Den Haag, is Phi lips momenteel de op één" na grootste exporteur van Honga rije. Dat is geen geringe prestatie, want Philips is bepaald niet de enige multinational die het afge lopen decennium fors heeft ge- investeerd in Centraal-Europa. Alleen al de auto-industrie heeft sinds de val van de muur ruim 13 miljard euro geïnvesteerd in landen als Polen, Tsjechië, Slo wakije en Hongarije. Duitse gi ganten als Volkswagen, Opel en Audi hebben de afgelopen jaren een deel van hun productie ver plaatst naar genoemde landen, gevolgd door Koreaanse, Japan se en Franse branchegenoten als Daewoo, Isuzu, Suzuki, Toy ota en Peugeot-Citroën. Ze produceren of assembleren er complete auto's, of onderde len zoals versnellingsbakken. Al leen al de Audi-fabriek in het Hongaarse Gyor produceert jaarlijks meer dan een half mil joen versnellingsbakken voor Volkswagen, Audi en Seat-fa- brieken in heel Europa. Veruit de grootste investering deed Volkswagen in Tsjechië. De Duitsers namen Skoda in Mlada Boleslaw over, en investeerden ruim 4,3 miljard euro in nieuwe, ultramoderne fabrieken en nieuwe modellen. Met succes. Jaarlijks rollen hon derdduizenden Skoda Octavia's en Fabia's van de band in Mlada Boleslaw. Volkswagen is er bo vendien in geslaagd het imago van Skoda drastisch te verande ren. De Skoda's die nu in Tsje chië van de band rollen hebben, afgezien van de merknaam, niets meer van doen met de be ruchte roestbak van vroeger. Skoda alleen is goed voor ruim 10 procent van de totale export van Tsjechië. De autofabrikanten zijn niet al leen om de relatief lage lonen massaal uitgeweken naar de toekomstige lidstaten. Ook de arbeidsmoraal in landen als Po len, Tsjechië en Hongarije is goed, en er is geen tekort aan vakmensen, zoals in West-Euro pa. En door regeringen van de verschillende landen slim tegen elkaar uit te spelen wisten de fa brikanten in veel gevallen aan zienlijke belastingvoordelen binnen te slepen, in ruil voor forse investeringen en werkgele genheid. Dezelfde factoren trokken ook multinationals als Philips en Ge neral Electric naar Centraal-Eu ropa. En in hun kielzog vele honderden grote en middelgro te bedrijven. En het Nederland se bedrijfsleven liep daarbij vaak voorop, zo weet Andrej Rutkov- sky, handelsattaché van de Poolse ambassade. „Het Neder landse bedrijfsleven heeft sinds 1990 meer dan 5 miljard euro in Polen geïnvesteerd. Nederland is daarmee de vierde investeer der en ook een van de grootste handelspartners", aldus Rutkov- sky. Het gaat niet alleen om grote bedrijven, maar ook om veel kleinere investeringen. Maar liefst 76 Nederlandse bedrijven staan in de statistieken van Rutkovsky te boek als 'big inves tors', wat wil zeggen dat ze elk tenminste 1 miljoen dollar in Polen hebben geïnvesteerd sinds 1990. „Maar daarnaast hebben we ook nog eens ruim 1.300 Nederlandse bedrijven die minder dan 1 miljoen dollar elk investeerden." Daaronder zitten ruim 200 Ne derlandse boeren; veelal akker bouwers die zich de afgelopen jaren in het noordwesten van Polen gevestigd hebben. Voor relatief lage bedragen huren ze daar grote stukken grond, waar op onder andere aardappels verbouwd worden. De produc tie is vrijwel geheel voor de West-Europese markt bedoeld. De door Nederlandse boeren geteelde aardappelen worden in Polen zelf verwerkt in een hy permoderne patatfabriek van Farm Frites. Ruskovsky: „De kans is heel groot dat het frietje dat u bij een McDonald's in Ne derland eet, gemaakt is van Poolse aardappels die door Ne derlandse boeren zijn geteeld." krijgen i aan boord De Rotterdamse e introduceert vol- camera in de taxi. toenemend aantal i andere geweldda den waarmee worden geconfron- loopt de spuigaten fC-directeur De de RTC rijden in iderd taxi's. Alleen i publiekstaxi's - jderd - worden uit- i camera op het fen voor erfamilie Drie leden van een lilie, die twee jaar de gemeente Drie vertrekpremie van len heeft ontvan gen in Dordrecht en diefstal veroor- egen celstraffen tot jen opgelegd. De va- hield zijn on tij zei dat hij zoveel ebergen had gekre- liet hoefde te stelen, aat in hoger be- (n) na I overleden - Een 11 -jarige et Overijsselse Ma gisteravond in een >verleden na een )e jongen stak kort zijn woonplaats on- n weg over, waarna automobilist uit i hem niet meer en. De jongen werd lestand naar het Zwolle gebracht, verleden. de Vries f verdacht Misdaadverslagge - de Vries is nu ook te in de huur- die hij op 10 okto- rogramma onthul- Den Bosch verwijt het wapen, waar- moorden zouden den uitgevoerd, left ingeleverd. In ma was te zien dat t de pistoolmitrail- ^De Vries reageerde tj mtwaardigd. „Het twee kinderen uit ld huis redt en ver- dt aangeklaagd 'tdebreuk." amsterdam/gpd - Kinderen komen als cacaoboon de fabriek in en aan het einde van het proces als chocoladereep de fa briek weer uit. Zo schetst Maurits Rubin stein zijn initiatief voor het traktatiepark de Chocoladefabriek, dat hij onder hartje Amsterdam hoopt te realiseren. Rubinstein loopt al jaren rond met zijn plannen een fabriek te bouwen, waar met oude machines het productieproces van chocolade wordt vorm gegeven. Be halve een museale functie, moest een dergelijke fabriek ook voor kinderen aan trekkelijk zijn. Hij dacht aan de oude sui kerfabriek van CSM in Halfweg en aan een terrein bij het Noordzeekanaal, waar nog bedrijvigheid bestaat van de cacao- industrie in de Zaanstreek. Tot zijn oog viel op het pand waar hij zelf zit met zijn uitgeverij Rubinstein aan de De Ruyterkade in Amsterdam, op een steenworp afstand van het Centraal Sta tion. Het ruim honderd jaar oude pand blijkt te staan boven een nooit gebruikte tramtunnel. De 200 meter lange tunnel is volgens hem een uitgelezen plek voor een geheime ondergrondse fabriekshal. Het historische pand kan dienst doen als eerste chocoladerestaurant van Neder land. In de chocoladefabriek moeten volgens Rubinstein fictie en werkelijkheid in el kaar overgaan. Oude machines vormen het decor, waar de Nederlandse historie van cacao en chocolade te zien is. In uit vergrote machines kan de bezoeker het hele productieproces zelf ondergaan via transportbanden, een glijbaan, trappen, trommels, roosters en zelfs door een messenmolen. „Je wordt gewalst, verhit en via allerlei machines ondervind je aan den lijve wat een cacaoboon allemaal meemaakt voor die er als reep uitkomt." Rubinstein is nog in onderhandeling met de gemeente Amsterdam, over het ge bruik van de tunnelbuis. Die werd tien jaar geleden gebouwd om er ooit een sneltram te laten rijden. De plannen daarvoor zijn inmiddels gewijzigd, de tram komt nu bovengronds. Rubinstein hoopt met zijn traktatiepark jaarlijks 200.000 bezoekers te trekken. Rotterdam - Simone en haar zoon Peter warmen zich op in het Dagverblijf van Speyk in Rotterdam. Dak- en thuislozen kunnen daar ontsnap pen aan de kou en krijgen eten en drinken. Foto: ANP/Robert Vos den haag/gpd - Islamitische scholen met tekortkomingen moeten voor half februari een plan hebben om de problemen aan de pakken. Ongeveer de helft van de 35 islamitische ba sisscholen in Nederland krijgt een brief waarin dat met klem wordt gevraagd. Ook brengt de Onderwijsinspectie voor 1 mei nog een bezoek aan de scholen. Dat zei minister Van der Hoeven (onderwijs) gisteravond in de Tweede Kamer, tijdens een de bat over het rapport van de On derwijsinspectie over islamiti sche scholen. Van der Hoeven ziet geen aan leiding aanvullend onderzoek te doen. Een aantal Kamerfracties wilde aanvankelijk extra onder zoek. Uit het rapport blijkt dat niet alle schoolbesturen op de hoogte zijn van de inhoud van het godsdienstonderwijs op hun instelling, dat in sommige geval len niet eens in het Nederlands wordt gegeven. Op één school is de kwaliteit van het gehele on derwijs onvoldoende. De Kamer uit kritiek op het rapport, omdat het tekort schiet in de beant woording van de vraag of mos limscholen aanzetten tot haat De Inspectie zou zich te veel be zighouden met de vraag of mos limscholen voldoende bijdragen aan integratie. „Hoe kan die on derzoeksvraag zo anders zijn dan de opdracht die de Kamer de inspectie heeft gegeven?", wilde LPF'er Bonke weten. Vol gens de minister heeft de In spectie gedaan wat mogelijk is. door Mare Brink den haag - Verlaag de maxi mumsnelheid op kruisingen bin nen en buiten de bebouwde kom naar 30 kilometer per uur en in stalleer daar snelheidsremmers zoals een verhoging van de gehe le kruising. Met deze maatrege len verwacht de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV) het aantal ern stige ongevallen terug te drin gen. Het gaat om zo'n vijfdui zend kruisingen waarop een 'langzaam glooiende verhoging* zou moeten komen. Volgens de SWOV, die adviseert aan het ministerie van verkeer en waterstaat, vallen er jaarlijks in Nederland zo'n duizend ver keersdoden. Bij ruim een kwart van deze ongevallen speelt te hoge snelheid een rol. Omdat veel van de ongevallen plaats vinden op kruisingen, zijn er volgens de SWOV extra maatre gelen nodig. De afgelopen jaren zijn veel kruisingen vervangen door ro tondes. Volgens SWOV-direc- teur Wegman wordt het aantal ongevallen daarmee verlaagd met 70 procent. „Een snelheids verlaging bij kruisingen is bevor derlijk voor de veiligheid, maar het effect zal minder sterk zijn dan bij rotondes. Groot voordeel is dat het heel wat goedkoper is. Een rotonde kost gemiddeld 300.000 euro en een verhoogde kruising zo'n 10.000 euro", al dus Wegman. De SWOV benadrukt dat de snelheidslimieten voor de weg gebruiker logisch moeten zijn: de snelheid moet passen bij de wegen waarop wordt gereden. De SWOV vindt dat de maxi mumsnelheid niet in orde is op een aantal wegen die naar krui singen leiden. Volgens de stich ting zijn sommige wegen bin nen de bebouwde kom zo veilig, dat de maximumsnelheid van 50 naar 70 kilometer per urn- zou kunnen. Buiten de bebouw de kom zou de maximum snel heid op een aantal 80-kilome- terwegen kunnen worden ver hoogd naar 100 kilometer per uur. „Maar op de kruisingen zelf moet de snelheid omlaag. En daar moet dan ook streng op worden gelet", aldus Wegman. Koos Spee van het bureau ver keershandhaving van het open baar ministerie, steunt het idee. „De mensen moeten aan de omgeving kunnen zien wat de juiste snelheid is. De handha ving daarvan is het sluitstuk", aldus Spee. De ANWB beschouwt verkeers drempels en verhoogde kruisin gen als 'een uiterste redmiddel'. „Rotondes zijn beter", aldus Sam Schouten, chef verkeersaf- deling van de ANWB. den haag/gpd - Minister Rem- kes (binnenlandse zaken) be kijkt wat de juridische mogelijk heden zijn voor een verbod op het ronselen van moslims voor de jihad. De minister zei dat gis teren na druk vanuit de Tweede Kamer. Het debat, dat oor spronkelijk bedoeld was om het jaarverslag van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) te be spreken, werd beheerst door het rapport over de rekrutering. Vol gens de AIVD, de opvolger van de BVD, ronselen extremistische moslims op georganiseerde wij ze Nederlandse moslimjongeren als strijder voor de heilige oorlog in bijvoorbeeld Kashmir of het Midden-Oosten. Kamerleden noemden het rapport 'schok kend'. Karimi (Groenlinks) was vooral geschrokken van het feit dat de jongeren vaak goed opge leid zijn en goed geïntegreerd leken in Nederland. rrespondent 1 ponder Poolse sei- ^rs zouden Neder- üin hun aardbeien en Iwelijks nog geoogst irinden het inmiddels ^at dat soort werk (arbeiders uit Cen- iwordt gedaan, net in die iets met de _ken heeft wel een ~)f Tsjechen kent die jvan de prijs komen j hoe lang nog, want 6 salarissen in hun tijgen, wordt het Ier aantrekkelijk om Opa de nare klusjes l. In tegenstelling tot st-Europeanen den- Ie meeste Polen, owaken en Honga- helemaal niet te In straks, als hun an de Europese iworden, naar een fees land te emigre- Ijechen zijn in eigen Velijks te bewegen n. Een baan aan it van het land :1 veel te bieden :n Tsjech de ze- zijn eigen huis, het en de nabijheid ie opgeven. Direct het IJzeren Gor- anders. In 1990 350.000 burgers uit Jostbloklanden iuropa. ti thuis waren abo- arbeidskansen ge vesten, tot dan toe are droom, lonk- 1 zijn volgeladen, je werd een ver- langs de Europese h het enthousiasme af: de afgelopen ja- tti zich jaarlijks niet 1)000 tot 15.000 bur- (traal-Europa in een Jand is die emigra- Jgenlijk van geen en- ais. De Poolse sei- ws zijn over het alge- neer dan precies dat: in na afloop weer raar hen vaak een I gezin wachten. Van li-Europeanen die de ivaalf jaar naar West- gekomen, vestigde zich uiteindelijk niet meer dan één procent in ons land. Uit alle onderzoeken blijkt dat emigranten er de voorkeur aan geven zo dicht mogelijk bij huis te blijven, en het is dus geen wonder dat ruim driekwart van alle emigranten in Duitsland is beland. Dat heeft nog een ande re reden: Duitsland is altijd erg ruimhartig geweest tegenover mensen van Duitse afstamming, en in het oosten van Europa zijn nogal wat mensen met Duitse voorouders. Maar de komst van al die nieu welingen heeft wel tot weer stand geleid. Niet voor niets was het met name Duitsland, ge steund door Oostenrijk, dat er in de uitbreidingsonderhandelin gen op aandrong dat het vrije verkeer van personen pas zeven jaar na de aansluiting van de kandidaat-lidstaten van kracht zou worden. Het beeld van de dreigende emigratiestromen blijft mede behouden omdat met name op de Balkan - waar de economische situatie over het algemeen zeer slecht is - nog wel veel mensen zijn die hun geluk elders willen beproeven. Maar de Albanezen die in boot jes illegaal naar Italië oversteken en de Roemenen die musice rend in de Nederlandse treinen geld ophalen, hebben weinig te maken met de gemiddelde Pool of Hongaar die in 2004 EU-bur- ger wordt. Verschillende onderzoeken la ten zeer verschillende cijfers zien over de te verwachten emi gratie, en sommigen wekken de indruk dat het probleem wel de gelijk serieus gaat worden. Dat begon ooit in de jaren tachtig met een dramatische voorspel ling van de VN-vluchtelingenor ganisatie dat na de val van de Muur 25 miljoen mensen uit het oude Oostblok naar West-Euro pa zouden gaan, Dat zijn er twaalf jaar na dato uiteindelijk 2,5 miljoen geworden. Veel blijkt bij dat soort onder zoeken af te hangen van de vraagstelling. Zo publiceerde de Gazeta Wyborcza een onderzoek waarin Polen gevraagd werd of ze wel eens over migratie had den nagedacht. Een behoorlijk deel van de ondervraagden ant woordde bevestigend. Maar toen door werd gevraagd, bleek vrijwel niemand serieus een ver huizing naar een West-Europees land te overwegen, en een nog veel kleinere groep was concreet bezig met voorbereidingen. De meeste Poolse seizoensar beiders zijn geheel tevreden met hun tijdelijke werk. Het zijn wel kome extra inkomsten. Maar de meesten voelen er niets voor om te blijven. Ze realiseren zich heel goed dat ze in Duitsland of Ne derland tweederangs burgers zijn. Sterker nog, de afgelopen jaren is een deel van de mensen die zich in het begin van de ja ren negentig in West-Europa heeft gevestigd, weer naar huis teruggekeerd, juist omdat ze die tweederangs status beu waren. Toen Spanje en Portugal lid werden, leefde in Noord-Europa dezelfde vrees voor een massale toestroom. Uiteindelijk is die ook uitgebleven. De lonen in Centraal-Europa zijn de afgelo pen jaren vervijfvoudigd en het leven is er duidelijk beter gewor den. De beste garantie dat de burgers niet zullen komen, is de verdere stijging van de welvaart die EU- lidmaatschap met zich mee zal brengen. Zonder buitenlandse seizoensarbeiders is het aspergesteken, hier op de foto langs de Ai, niet te doen. Foto: ANP/Raymond Rutting

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5