z Herben: Val kabinet toch niet beraamd BINNENLAND Iedereen krijgt er van langs in rapport naar bouwfraude Turkse politici willen Ratelband en Leefbaar ruziën verder namen van criminelen de tien in stopt iLinks wil (zones' jjn eist fcatie »r moord jrologe ambtenaar 1 ontslag ischonden na 1 motorkap lg: CDA op VdA op 30 litsen is terij' 'Natuur hoger op de agenda dan allochtonen' 'De LPF heeft de crisis zelf op gang gebracht' Voor het eerst buiten Conclusies en aanbevelingen Meerderheid voor langere noodwet bolletjesslikkers Weduwe Janmaat wil eerherstel voor overleden CD-leider r; B - In 2001 hield een op Waren het voor gezien, [t van de docenten »guit vijf jaar in het Dat bleek uit een van de Sector be- [erwijsarbeidsmarkt gisteren is gepubli- 3 ondervroeg negen- [leerkrachten en ex-do- lit het basis- en voort- tierwijs, waaronder een jestudeerden die di- inder beroep kozen. Im - Hij noemt het een meer niet. Het is in il een leuke proefbal- iet Rotterdamse raads- iroenLinks Van der Je weet, wordt het le- steden, om te begin- itterdam, een stuk leu- le instelling van groet- latsen waar mensen ir gedag gaan zeggen, er mee, luidt zijn op- lokale partijblad Is het zover is, wil hij Ijsttrekker Halsema bord laten onthullen. KM - Minister Nawijn llingenzaken en inte- ste gisteren in kort ge- r de rechtbank in Am- 4een rectificatie van De Het dagblad meldde rember dat Nawijn in t hij voorzitter was van treniging DSO in Zoe- zich schuldig had ge in belastingontduiking ,000 euro. Volgens ad- erstein zijn de be tgen vals. Bij net in ilijven van een rectifi- Hammerstein een op tafel gelegd van per dag, met een van 1 miljoen. - De rechtbank in heeft vanmorgen cel opgelegd aan je man uit Den Dun- moord op zijn echtge- )ging tot moord op rige gehandicapte 3e uitspraak is con- van de officier van jet slachtoffers, een werd vorig jaar juli 'toten, terwijl ze in t lezen. Ook hun doch- peergeschoten. Dat een ambtenaar rkt, is voornamelijk een jorde verzuchting op ^gsfeestjes en in de Tinder vaak komt het :ïeen gemeente het zelf p het openbaar ver- Dat laatste gebeurde in een rechtszaak die lagen ambtenaar had Innen tegen de ge- Itfeppel. De ambtenaar tslag omdat hij te lang- Jrkte. Een 30-jarige Rot- 'X is vanmorgen klem- loor taxi-chauffeurs tgen aan de politie, met een aangereden ijn motorkap door de de. De wild gewor- Feur probeerde te :n nadat hij het t, een 27-jarige man dingen, met opzet had t De Vlaardinger pro- lem aan te spreken op idrag. De dader zou on- ied van drugs zijn ge- - Als er nu verkiezin gen worden gehouden SDA 48 zetels halen, de in de WD 29. Dat ien peiling van onder- ;au NIPO in opdracht -programma 2Van- SP maakt volgens het steeds de grootste 'orwaarts. Deze partij 9 zetels en zou er nu igen. - Voorzitter Weisglas ;eede Kamer wil dat kamerleden minder wordt zich af te split- iun fractie. „Het heeft •edotterij als je op de Fortuyn of een ander ier komt om dan nog- itig voor jezelf door te 'us Weisglas gisteren, teespeelt is dat Weis- g onpraktisch vindt :1 veel fracties zijn. Hij iti-afsplitsingsplan in reglement van de fegelen. ac 12 DECEMBER 2002 's-graveland/anp - Natuur en milieu staan hoog op de agenda van de Nederlandse kiezers. De ze onderwerpen vindt men zelfs belangrijker dan bereikbaarheid via de weg en allochtonenbe leid. Dit bleek vandaag uit een onderzoek dat het NIPO eind november in opdracht van de Vereniging Natuurmonumenten onder 1.036 kiesgerechtigden heeft gehouden. De ondervraagden vonden ge zondheidszorg, veiligheid, on derwijs en werkgelegenheid de vier belangrijkste maatschappe lijke onderwerpen, maar natuur en milieu staan op plaats vijf en zes. Pas daarna volgen onder werpen als bereikbaarheid via de weg, openbaar vervoer, soci ale uitkeringen en allochtonen beleid. Ontwikkelingssamen werking en defensie scoren het laagst. Meer dan de helft van de Nederlandse kiezers (60 pro cent) is het niet eens met de be zuinigingen op natuuraanko pen. Drie op de vier ondervraag den vindt dat er ook in slechte tijden moet worden geïnves teerd in natuur. den haag/gpd - De val van het kabinet op 15 oktober was toch niet beraamd. De integriteit van WD-leider Zalm is sindsdien ten onrechte in twijfel getrokken. Dat zegt LPF-lljsttrekker Herben in een gesprek met deze krant. Volgens Herben heeft hij zich vergist toen hij, onmiddellijk na de kabinetscrisis, verklaarde dat de LPF door de liberale fractie leider 'een kunstje was geflikt'. Afgelopen zaterdag nog zei LPF- Kamerlid Varela tijdens het par tijcongres: „Mijnheer Zalm heeft ons kabinet teruggeschoten, ik zie zijn pistool nog roken." Deze complottheorie berust volgens Herben echter niet op de waar heid. Niet de WD heeft het ka binet uit gecalculeerd eigenbe lang opgeblazen, de LPF zélf zou het voorbestaan van de re gering-Balkenende onmogelijk hebben gemaakt. Herben: „Alle omstandigheden wezen op een crisis met voorbe dachten rade. De LPF duikelde in de peilingen, de WD schoot omhoog. Maar ik heb me in een lang gesprek met Zalm en CDA- fractieleider Verhagen ervan la ten overtuigen dat de werkelijk heid anders is. De LPF heeft de crisis zelf op gang gebracht." De LPF-lijsttrekker voegt daar nog aan toe dat Zalm in het de bat afgelopen dinsdag over de positie van minister Nawijn zich als één van de weinige fractielei ders 'als een heer' heeft gedra gen. „En dat kan ik niet van de oppositie zeggen." De LPF-leider blijft vinden dat het kabinet beter had kunnen doorregeren, maar inmiddels heeft hij 'meer begrip' voor het feit dat het vertrouwen in een verdere samenwerking met zijn partij bij zowel WD als CDA was verdwenen. „Het was nog te redden geweest als de ministers Bomhoff en Heinsbroek op maandagavond 14 oktober met een waren afgetreden, maar dat offer wilden ze niet brengen. We hebben zelf het meeste laten misgaan." Volgens Herben heeft hij in de emotie van het moment Zalm de schuld van de kabinetscrisis aangewreven. „Ik was best emotioneel. Ik had de pest in. We geloofden echt dat de zaak nog te lijmen was. In eerste instantie weigerde ik Zalm ook een hand te geven. Maar de persoonlijke relatie met hem is nu hersteld." In de verkiezingscampagne zet de LPF in op een 'doorstart' van een regering met WD en CDA. Het vertrouwen herstellen dat met de LPF toch een stabiele co alitie valt te smeden, ziet Her ben als één van zijn belangrijk ste opdrachten. Rotterdam De twee Sumatraanse tijgerwelpjes Binjai en Sigli zetten gisteren in de Rotterdamse diergaarde Blljdorp de eerste stapjes buiten. De komende dagen zijn de zusjes een uurtje per dag te bewonderen voor het publiek. Het stel werd in september geboren. Foto: ANP/Robert Vos door Alex Bogers en Peet Vogels den haag Geschrokken, ver baasd en verbijsterd was de parlementaire enquêtecom missie naar de bouwnijverheid over de vanzelfsprekendheid waarmee de bouwbedrijven onderling het werk verdeelden en de prijs bepaalden. Maar het klungelige optreden van justitie en de kartelpolitie NMa, de be perkte controlerende rol die ac countants zichzelf toedichtten en de cultuur van feestjes en reisjes voor ambtenaren deden de commissie eveneens de wenkbrauwen fronsen. Overal was wel iets mis, dus is ieder een schuldig, concludeert de commissie dan ook. De omvang van de fraude, het georganiseerde karakter en de lange tijd dat de bedrijven af spraken maakten zonder dat er iets naar buiten kwam verwon deren de commissie, zo schrijft ze in haar verslag. Die verwon dering bleek al tijdens de open bare verhoren. Daar gaven top mannen van bouwbedrijven, overigens pas na lang doorvra gen, toe dat ze op de hoogte waren van verboden prijsaf spraken. Eén aannemer klaag de zelfs dat hij moeite had om aan goed personeel te komen, omdat mensen zich niet met deze praktijken wilden inlaten. Toch ging iedereen ermee door, zo gesloten is de bouw wereld blijkbaar. Daarnaast heerst er een 'vrije jongens mentaliteit' in de bouwwereld. Prestaties leveren staat bovenaan. Regels worden daarbij naar believen overtre den. Dat leidt niet tot enig schuldbewustzijn. Integendeel, bouwers waren meer bezig de schuld bij de in hun ogen te strenge regels te leggen. Het bedrijfsbelang, althans wat zij daar onder verstaan, was in hun ogen belangrijker dan het naleven van wetten en regels. Gezegd moet worden dat de overheid het de bouwers ook niet gemakkelijk maakte met de inschrijvingen. Als enige op drachtgever voor bijvoorbeeld wegen en bruggen heeft de overheid een ijzersterke onder handelingspositie. Onvoorzien bare risico's tijdens de bouw werden dan ook vaak op het bordje van de aannemer ge legd. Die probeerde zich daar tegen in te dekken door bij voorbaat extra hoge marges te rekenen. Maar de overheid bleek ook niet erg gespitst op mogelijke fraude. De cultuur waarin ambtenaren innige relaties on derhielden met aannemers, studiereizen op snoepreisjes le ken en opleveringsfeestjes soms in het bordeel eindigden, werd niet aangepakt. Daardoor kon de cultuur van 'smeren en fêteren' - zoals de commissie het noemt - blijven bestaan. Een integriteitsbeleid is daar om hard nodig bij de overheid, zo concludeert de commissie. De controleurs bleken ook niet erg alert. De Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa), liet een belangrijke tip over fraude in de installatiebranche liggen. Het feit dat de verenigde aan nemers ontheffing van het kar telverbod vroegen en op alle mogelijke manieren onder vrije concurrentie uit wilden komen, was voor de NMa geen aanlei ding een onderzoek in te stel len. Helemaal bont maakte het openbaar ministerie (OM) het. Die hield Ad Bos, die met een complete schaduwboekhou ding aan kwam zetten, drie jaar aan het lijntje. Dat gebrek aan daadkracht hing ook samen met de enigs zins wereldvreemde juridische manier waarop het OM naar de buitenwereld kijkt. De afhan deling van de zaak rond de Schipholtunnel was daar een goed voorbeeld van. De maat schappelijke en politieke ver ontwaardiging over de fraude werd niet opgepikt door het OM, dat besloot tot een schik king met de fraudeurs. Die hele zaak werd ook nog eens ontsierd door miscom municatie, zowel onderling als naar de minister toe. Dat leidde ertoe dat minister Korthals de Tweede Kamer verkeerd infor meerde, een politieke dood zonde. De verbijstering van de com missie heeft zich inmiddels vertaald in een hele waslijst aan maatregelen die grootschalige fraude moeten voorkomen in de toekomst: de aanbesteding van werken moet wettelijk ge regeld worden, regels moeten rechtvaardig zijn voor de aan nemers en een betere controle is nodig. Conclusies - Er zijn geen honderden cor rupte ambtenaren. Het gaat om vier concrete gevallen en vijf tien onderzoeken naar mogelij ke corruptie. - Toenmalig justitieminister Korthals heeft gelogen tegen de Tweede Kamer over de gerech telijke afhandeling Schiphol tunnel. - Het gaat bij de werkverdeling niet om 'pepemoten' of 'mo- nopolygeld', maar wel degelijk om echt geld. - De top van het bedrijfsleven deed niets met de signalen over georganiseerde en grootschali ge fraude. - Het OM is traag, laat steken vallen en communiceert slecht. - De NMa (Nederlandse Mede dingingsautoriteit) doet niets met aanwijzingen over onregel matigheden en geeft de regie uit handen. - Accountants zijn niet onaf hankelijkheid genoeg omdat ze voor bedrijven ook andere be taalde diensten verlenen. Aanbevelingen - Aanbestedingsregels moeten in een wet worden vastgelegd. - De overheid moet beter toe zien op de naleving van wet- en regelgeving. - De rekenvergoeding moet compleet verdwijnen. Voor complexe projecten kan in de toekomst een ontwerpvergoe- ding worden gegeven. - Ambtenaren moeten alleen nog zakelijk met aannemers omgaan. - Er moet een landelijk register (zwarte lijst) komen met daarin de namen van bouwbedrijven die onregelmatigheden hebben gepleegd. - Het OM moet meer prioriteit geven aan het opsporen van fi- nancieel-economische delicten als fraude en corruptie. - De overheid moet de regels voor accountants aanscherpen, zeker waar het gaat om fraude meldingen. amsterdam/gpd - Turks-Neder landse politici eisen dat de poli tie de namen bekend maakt van Turkse politici met criminele contacten. Desnoods moeten daarvoor disciplinaire maatre gelen worden genomen tegen het Kernteam Noord- en Oost- Nederland (KNON), dat daar over berichten naar buiten bracht. Dat eisten Turkse en Turks-Koerdische raadsleden in Nederland gisteren op een pers conferentie. In de 'Algemene Criminaliteits analyse 2000-2001' stelt het re chercheteam dat de Turkse maf fia nauwe contacten onder houdt met lokale politici. Moge lijk zou die zijn geïnfiltreerd in gemeenteraden of provinciebe sturen. Volgens minister Rem- kes van binnenlandse zaken gaat het om minder dan tien ge vallen van ongewenste contac ten tussen Turkse criminelen en lokale politici. De 113 gemeenteraadsleden van Turkse afkomst voelen zich door de berichten als groep in de ver- dachtenbank gezet. Bovendien tasten de berichten hun functio neren als politici aan. „We voe len ons gestigmatiseerd en be lemmerd in ons werk", aldus het Amsterdamse D66-raadslid Yurdakul. Volgens het gemeenteraadslid moeten de onderzoekers van het KNON zorgvuldig te werk gaan. „In dit geval dienen zij man en paard te noemen en het liefst de boef en de handlanger op te pakken. De politie heeft in Nederland mogelijkheden tot het verrichten van opsporings activiteiten en opgespoorde ver dachten te arresteren. Wij vin den dat de politie binnen deze kaders moet opereren." De lokale politici stellen dat sinds de 11 september 2001 de relatie tussen allochtonen en autochtonen in Nederland al onder zware druk staat. „Over heidsfunctionarissen zouden zich dan zeker niet moeten voe gen bij de schapenkudde die mekkert over doemscenario's en de allochtonen aanwijst als ver oorzakers van al hun onvrede. Wij moeten ophouden met het onder de loep leggen van al lochtonen als ware daarmee de hele problematiek bekeken." den haag/gpd -Als dit de nieu- we politiek is..", verzucht Hans van Galen, voorzitter van het in terim-bestuur van Leefbaar Ne derland. De liefde tussen zijn partij en de eens beoogd lijst trekker Emile Ratelband is defi nitief over. Acties van de nieuwe partij van Ratelband, Lijst 13, zijn Leefbaar Nederland gisteren ernstig in het verkeerde keelgat geschoten. Aanhangers van Ratelband ble ken in Rotterdam handtekenin gen voor de lijst van Ratelband te 'ronselen' onder de naam Nieuwe Lijst Leefbaar Neder land. „Het lukte blijkbaar niet om voldoende handtekeningen te krijgen voor de lijst van Ratel band", aldus Van Galen. Onder de geadopteerde naam waren er volgens LN in een mum van tijd dertig mensen die wilden tekenen. LN verklaarde in een persbe richt geschokt te zijn. „Blijkbaar kan de heer Ratelband alleen met andermans vleugels vlie gen." De Kiesraad heeft LN ver zekerd dat zij alleen handteke ningen onder het opschrift Lijst 13 accepteert, meldde Van Ga len gisteren gerustgesteld. Toch vindt hij de actie 'niet heel fijn tjes'. Jan Jetten, met Ratelband over gestapt naar Lijst 13, is niet erg onder de indruk van alle com motie. „Er schijnt een incident in Rotterdam te zijn geweest. Ik kan het me haast niet voorstel len. Bovendien: dat hebben wij toch niet nodig." Hard lachend: „Ratelband heeft wel veel tegen standers, maar hij is heel be kend!" Jetten gaat ervan uit dat het goed komt met Lijst 13. „We moeten in alle negentien kies districten dertig handtekenin gen ophalen van mensen die ons ondersteunen. Wij moeten alleen nog Groningen, Friesland en Limburg vol krijgen, maar dat gaat lukken." Morgen beslist de Kiesraad dat Ratelband on der de naam Lijst 13 gewoon meedoet aan de verkiezingen, verzekert Jetten. den haag/anp - Een Kamer meerderheid is ervoor om de noodwet die het mogelijk maakt bolletjesslikkers in bijvoorbeeld kazernes op te sluiten, met twee jaar te verlengen. Dit bleek gis teravond tijdens een debat in de Tweede Kamer. De noodwet was dit voorjaar nodig omdat Nederland ineens te maken kreeg met een stroom aan bolletjesslikkers die vanuit de Antillen via Schiphol naar Nederland kwamen. Er moesten gauw extra cellen worden ge bouwd, ook grote locaties waar meerdere mensen in één ruimte konden worden vastgezet. In de gewone gevangenissen was geen plek. De noodwet zou in maart 2003 aflopen, maar justitieminister Donner wil de wet verlengen tot maart 2005. Het is geen fraaie oplossing, vindt ook Donner. Maar andere opties zijn wat hem betreft nog slechter. „Of de drugskoeriers gaan vrijuit of ze gaan naar de gewone gevange nis", aldus Donner. Dit jaar zijn al 500 drugskoeriers in gewone cellen geplaatst. Daardoor is er weer te weinig plaats voor ande re gedetineerden. (advertentie) Top weegschalen, bloeddrukmeters, massage- en warmte apparatuur, hometrainers, natuurhuidverzorging, luchtreinigers en -bevocbtigers, nu met leuke aanbiedingen! DE GEZONDHEIDS/(WINKEL VAN BOSMAN-- ll UKI.IM.MI KSTIUAT 190 - 1.1,1111 N - Tl.l.lil OOV (071) 514 Ofl 57 door Hans van Soest den haag - Als Wil Schuurman de deur open doet, schrikt ze van de fotograaf. „Oh nee, ik zie er niet uit. Ik heb geëxpe rimenteerd met mijn haar en dat is mis lukt. Ik lijk er nu wel een van Groen links", zegt ze wijzend op haar fel rode stekeltjeshaar. Het oud-Kamerlid voor de Centrumdemocraten (CD) woont alleen sinds haar man en CD-leider Hans Jan maat afgelopen zomer overleed. Als pos tuum eerbetoon wil ze nu dat de Hoge Raad een veroordeling van Janmaat uit 1997 voor discriminatie herroept. „Hans was veel milder dan Fortuyn", meent ze. Schuurman rijdt haar rolstoel de woon kamer in. In 1986 verloor ze een been na dat hotel Cosmopolite in Kedichem, waar de Centrumdemocraten een verga dering hielden, in brand werd gestoken. „Nog geen bloemetje kreeg ik toen", zegt ze verbitterd. „Niemand zag ons staan. Als Hans het woord nam in de Kamer, liep iedereen weg. Toen zijn dood werd herdacht in het parlement, gaf er geen enkele minister acte de présence. Maar Fortuyn, die nog niet eens Kamerlid was, werd met lof overgoten na de aanslag. Natuurlijk is het erg wat er met hem ge beurd is, maar het zegt wel iets over de manier waarop wij altijd als monsters zijn afgeschilderd." Volgens Schuurman heeft Janmaat For tuyn nog willen waarschuwen, afgelopen voorjaar. „Wij wisten dat zijn uitspraken beweert ze. Eerdere pogingen 01 oordeling ongedaan te maken, li Wil Janmaat-Schuurman. Foto: GPD/Roland de Bruin geweld opriepen. Maar meneer Fortuyn wilde hem niet eens te woord staan. Hij was alleen maar bang dat Janmaat zich wilde aanmelden bij zijn partij." In 1996 riep Janmaat op een demonstra tie in Zwolle:Als wij aan de macht ko men, schaffen we de multiculturele sa menleving af." De rechter veroordeelde hem voor het aanzetten tot haat tot een voorwaardelijk celstraf van twee maan den en een boete van 7.500 gulden. „Be lachelijk", vindt Schuurman. „Tegen woordig mogen politici dingen roepen die veel verder gaan. Het enige wat Jan maat bedoelde, is dat iedereen die hier komt zich aan moet passen aan onze cul tuur. Dat is geen aanzetten tot haat. Bol- kestein zei destijds soortgelijke dingen, alleen werd er bij ons altijd gezegd: 'Ja, maar zij bedoelen er iets anders mee'." Schuurman wil dat haar overleden echtge noot 'onbezoedeld de geschiedenisboe ken' ingaat. Dat Janmaat een rechts-extre- mist was, wijst ze fel van de hand „Hij zou nooit kut-Marokkanen hebben gezegd, zoals (oud-Kamerlid en wethouder van Amsterdam, red) Oudkerk. Of dat de islam een achterlijke cultuur is, zoals Fortuyn", om de ver- i, leverden niets op. „Maar ik blijfhet proberen." Een oordeel over de hÉldige politiek, heeft ze niet. „Het interesseert me niet meer", zegt Schuurman terwijl ze haar herders hond Wolf achter de oren krabt. „De CD bestaat niet meer. Het enige wat ik wil is erkenning. Fortuyn mocht in debat met iedereen. Janmaat werd gemeden, dat durfden ze niet aan omdat hij niet boos wegliep. Natuurlijk ben ik wel blij dat onze standpunten nu bespreekbaar zijn, maar wat overheerst is woede over de lafheid van de politiek." Het oua-Kamerlid vermoedt dat er meer achter zit. „Wat ik daarmee bedoel? Ik weet het niet. Maar het is wel verdacht. Je kon geen zender opzetten, of je zag For tuyn. Wij kregen nooit de kans te reageren op wat er over ons beweerd werd. En dat terwijl we lang niet zo ver gingen als de LPF. Maar Fortuyn was er voor het groot kapitaal. Zijn rijke vriendjes en makelaars betaalden alles voor hem en gaven zijn boeken uit. Hans' boek is nooit uitgege ven."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3