GESPREK VAN DE DAG 'Zwaar kind meestal dikke ouder Imca Marina: 'Ik voel mij lekker in mijn huidige omvang' Cas Spijkers: 'Heb je ooit een magere kok gezien?' Minder dikke Nederlander vergt vele jaren van beleid De nakomelingen van spermadonoren DONDERDAG 12 DECEk MENSELIJK Een Colombiaanse arts die onder meer de Argentijnse oud voetballer Dl EGO MARADONA onder behandeling heeft, is gisteren op het vliegveld van Cali aangehouden met twee kilo cocaïne in zijn bagage. De arts, Hernando Mauricio Vergara, stond op het punt aan boord van een vlucht naar Buenos Aires te gaan, toen de doua ne in twee stukken handbagage de drugs aantrof. Verga- ra heeft recentelijk met Maradona gewerkt aan een vermageringskuur voor de voormalige stervoetballer, die de arts geregeld heeft be zocht in het Colombiaanse Cali. De arts heeft gezegd niet te weten hoe de drugs in zijn bagage terecht zijn geko men en ontkent betrokken te zijn bij de moedwillige smokkel van verdovende middelen. Foto: EPA Op de Vismarkt in Groningen vindt vandaag het Neder lands Kampioenschap KLUNEN plaats. Hierbij leggen de deelnemers op de schaats een traject over een tapijt af. De heren moeten een afstand van zeventig meter afleg gen, de dames strijden over een afstand van zestig meter. Het NK wordt georganiseerd door de Groningse schaats vereniging voor studenten, Tjas. Het eerste NK klunen vond plaats in 1996. Klunen heeft faam verworven door de Elfstedentocht. De Tsjechische afde ling van Amnesty In ternational heeft dinsdagavond presi dent VACLAV HAVEL onderscheiden we gens diens verdien sten voorde men senrechten. De prijs, een glazen kaarsen houder, werd in ont vangst genomen door Have Is echtge note Dagmar. De voorzitter van de Tsjechische afde ling, David Barton, zei dat de prijs aan Havel was toege kend, omdat deze zich voortdurend identificeert met 'het ideaal van waarheid en liefde dat prevaleert over leugen en haat'. Havels woordvoerder La- dïslav Spacek zei gisteren dat de president bijzonder in genomen is met de onderscheiding, die hij wegens ver plichtingen elders niet persoonlijk in ontvangst kon ne men. Foto: EPA Jan-Bart Brinks en Teije Meier zijn er gisteren in Delft in geslaagd het WERELDRECORD 'rijden met de langste fiets" te breken. De twee studenten werktuigbouwkunde fietsten over een afstand van 100 meter met een alumi nium tweewieler van 27 meter lengte. Het oude record stond op een fiets van bijna 26 meter. Brinks stond ach ter op de trappers om de constructie in beweging te bren gen en te houden. Voorop bestuurde Meier het gevaarte van 400 kilogram. Beiden hadden de fiets in een paar maanden gebouwd. De restanten van Val Saint-Lambert, ooit het trotse KRIS- TALMERK uit België, zijn op het nippertje gered van de ondergang. De Franse zakenvrouw Sylvie Henquin, baas van een Brussels bureau voor advies over informatica, neemt de fabriek over voor 1,1 miljoen euro. Kristal van Val Saint-Lambert was jarenlang het droomgescherik voor een Belgisch huwelijkspaar. In de jaren twintig werkten 4000 mensen, verdeeld over vier fabrieken, aan het Luikse kristal dat over de hele wereld werd geëxporteerd. De verkopen zijn inmiddels ver ingezakt en Belgische jongeren kennen het kristal vooral van de bezoeken aan grootmoeder. De fabriek, eigendom van de Waalse deel- regering, vroeg dit najaar faillissement aan. De Britse anglicaan se priester Lee Ray- field heeft jonge kin deren in tranen laten uitbarsten door te zeggen dat de KERSTMAN niet be staat. Hij verbaasde de kinderen en hun ouders toen hij zei dat 'de Kerstman zwart verbrand zou moeten zijn als hij op supersonische snelheid cadeaus bezorgt'. De meeste kinderen geloofden nog heilig in het be staan van de Kerstman. Deze illusie verdween als sneeuw voor de zon toen Rayfield grapte dat de Kerstman en zijn rendieren nooit 91,8 miljoen gezinnen en 378 miljoen cadeautjes zouden kunnen bezorgen binnen 31 uur. „Zelfs als de Kerstman met een vaart van 3000 keer de snelheid van het geluid vliegt, zou hij het nog niet red den. Daarnaast zal hij met die snelheid zeker verbran den", zei de priester tegen de kinderen. Foto: AP Een zakenman in Malawi is ternauwernood aan de ka ken van een KROKODIL ontsnapt doordat hij het beest hard in zijn NEUS beet. De man beet in zijn doodsangst zo hard dat de verbouwereerde krokodil zijn prooi los liet. De 43- jarige man was aan het zwemmen in een meer toen hij werd aangevallen door een krokodil. „Zijn beide armen bevonden zich al tussen de kaken van de krokodil en het beest trok hem dieper on der water toen hij besloot terug te vechten", aldus een politiewoordvoerder. Met zijn armen in de muil waren zijn tanden zijn eni ge wapen, aldus de zegs man. Hij beet het dier in een van de weinige zachte plekken die het heeft, zijn neus. Ondanks zijn ver wondingen slaagde de man erin weer naar de kant de zwemmen. In de Noord-Griekse stad Thessaloniki heeft het na een zware storm VISSEN geregend. Een sterke wervelwind zoog het zeewater nabij de havenstad Thessaloniki om hoog, waarbij ook vissen werden opgezogen. Enkele kilo meters landinwaarts belandden de sardientjes uiteinde lijk op de grond. „We konden onze ogen niet geloven. Op de velden en in het bos waar we normaal paddestoelen zochten, lagen nu overal kleine visjes", aldus een inwo ner van het dorpje Korona. Dat ligt 15 kilometer van de kust. Meteorologen zeiden dat dit natuurverschijnsel vrij zelden voorkomt, maar dat het niet helemaal onbekend is. Een sterke wervelstorm werkt ongeveer als een stofzui ger die het water opzuigt. Imca Marina stelt onomwonden dat 'niet alle appelen aan een boom hetzelfde zijn'. „Ik ben zestig jaar. heb maat 44 en een voortreffelijke ge zondheid. Een vriendin van mij weegt maar 110 pond, maar die is altijd ziek, zwak en misselijk." Tot haar veertigste heeft de zangeres, die sinds kort huwelijken organi seert in een trouwkapel in haar achtertuin, met allerlei diëten ge probeerd te voldoen aan het modebeeld. „Maar dat is een ein deloze strijd. Op het moment dat je even iets anders eet dan salades en mager vlees, schiet je gewicht weer om hoog." Imca Marina voelt zich lekker in haar huidige omvang. „Als ik nu op mijn leeftijd en met de hoeveelheid uren dat ik nog werk maatje 38 zou hebben, zou ik me heel rot voe len en niet kunnen zingen." Laat niemand denken dat de zangeres zich onbeperkt te buiten gaat aan voedsel. „Ik ben heel disciplinair. Als ik merk dat ik mijn veters niet meer kan strikken, eet ik vervolgens drie weken niet. Verder heb ik een matig eetpatroon, ik snoep bijvoorbeeld niet. Het is nu kwart over elf, ik ben vanaf acht uur in touw en heb nog geen stuk brood gegeten. Dat ga ik trouwens nu wel even doen, want ik merk dat ik duizelig word. Een speciale commissie die de strijd tegen het nationale overgewicht aan moet gaan, is volgens de artieste 'wegge gooid geld'. „Dat iedereen dun moet zijn, is gewoon een tijdverschijnsel, waar nu helaas ook de medische wereld in meegaat. Ik geloof gewoon niet dat mensen die ste vig in het vlees zitten, per definitie minder gezond zijn." Imca Marina voelt zich totaal niet aangesproken door het rapport van de Raad voor de Volksgezondheid. „Tegen mensen die dat wel doen, zou ik zeggen: 'laat je niet gek maken'. Zelf veeg ik met zo'n advies mijn kont af." Voor kok Cas Spijkers is zijn gewicht een eeuwige strijd. „Ik heb flinke diëten gevolgd en ik ben toen van 135 naar 105 kilo gegaan. Het lukt me om het een jaar zo te houden, maar dan gaat het weer mis. Ik zit in het vak en doe de hele dag niks anders dan eten en drinken", zegt hij lachend. Om niet te veel aan te komen, probeert hij twee drie keer per week te sporten. Proberen, want hij heeft het druk. „Nou, ja rond zijn hoort bij het imago van een kok", grapt hij. „Heb je ooit een magere gezieh?" Een nationale commissie juicht hij toe. „Het is goed dat men sen bewust worden van de consequenties van dik zijn." Soms is het nodig dat mensen door een instantie met gezag op hun gedrag worden aangesproken, zegt Spijkers. „Het gekke is dat je naar de een wel luistert en naar de ander niet. Mijn huisarts biedt mij altijd een te kleine stoel aan, dan luister ik weer." Cas Spijkers wil de frikadellen liever in de kantines houden. Het lost niks op. „Het gaat om een gevarieerd eetpatroon. De Fransen in de Bourgogne eten ook vet varkensvlees en drinken daar een goed glas wijn bij. Niks mis mee, want ze werken veel en eten een hoop groenten." De kok is een groot voorstander van uitgebreide gymles sen. „De jongeren komen tegenwoordig allemaal op bromfietsjes naar school. Niks lichaamsbeweging." Maar met gym alleen kom je er niet. „Diezelfde jongeren moe ten ook kooklessen krijgen. Je moet weten wat je eet. De jeugd weet niet eens dat biefstuk van de koe komt", ver klaart hij zuchtend. De overheid moet niet de frikadellen wegnemen maar iets toevoegen. Spijkers pleit voor subsidie voor biologische producten. „Gezonde voeding is duur. Je kunt een chemische verpakte waterbom krijgen voor 2,5 eu ro of kip voor 15 euro." Maatregelen om Nederlanders minder dik te maken kunnen slagen, maar zullen pas over meerdere jaren effect sorteren. Naast publiekscampagnes en voorlichting zullen de overheid, scholen, bedrijven en sportin stellingen voorzieningen moeten treffen. „Misschien moetje ook denken aan wettelijke regelingen", zegt Hans Brug, hoogleraar op het terrein van voeding aan de universiteiten van Rotterdam en Maastricht. Als specialist op het terrein van voedingsvoorlich ting is Brug uiterst positief over het rapport van de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ). Daarin worden maatregelen voorgesteld om het aantal dikke (40 procent) en té dikke Nederlanders (10 procent) terug te brengen. Brug: „De RVZ snapt dat een paar reclamespotjes niet helpen. Het blijvend terugbrengen van het gewicht lukt maar zelden. Daar is een echte ge dragsverandering voor nodig en dat krijg je niet voor mekaar zonder een breed pakket aan maat regelen." Volgens Brug is het zaak dat gewenste gedrag - ge zond eten en meer bewegen - het meest voor de hand komt te liggen. ..Als gezond eten gewoon is en het gemakkelijkst, is er kans op succes. Als in kantines bij sportclubs en op scholen alleen maar gezonde voeding wordt verkocht, zullen de kinde ren er toe over gaan. Als kinderen thuis niet altijd frisdranken krijgen of een Mars, zullen ze daar niet aan wennen." Een voorbeeld uit de bouw illu streert Brugs stelling: „Bouw de trap vooraan in de win kel en de roltrap achterin, dan gaan meer mensen met de trap. Daar kan je in bouwvoorschriften re kening mee houden. Op dezelfde manier kun je regels maken waardoor ongezonde voeding minder wordt geaffi cheerd, ergens mis schien niet verkocht mag worden. Regels kunnen mensen helpen bij het veranderen van onge wenst naar gewenst ge drag." Een verandering van leefstijl is niet gemakke lijk, weet Brug. „Eigenlijk beginnen we in Nederland al te laat. We zij al te dik, en het blijvend kilo's kwijt raken is heel moeilijk." Dat vooral de sociaal-econo misch lagere groepen dik (overgewicht) en té dik (zwaarlijvig) zijn, betekent niet dat dit onder 'rijken' niet voor komt. „Zo groot is dat verschil niet. Als je veertig pro- cent dikke mensen hebt, zitten daar natuurlijk ook rijkere mensen onder. Misschien worden die door andere gewoonten dik dan armere mensen, zou kunnen, maar dik zijn ze." De overheidscampagnes die er volgens de RVZ en ook volgens Brug de komende jaren moeten ko men, moeten worden gericht op groepen. Daarbij is het een probleem dat die voorlichting vaak 'ge nuanceerd' moet zijn, terwijl reclame op tv dit vaak niet is. „Hoe komt het dat kinderen vragen naar een 'happy meal' van McDonald's en de ou ders daar in mee gaan? Die campagne werkt om- dat-ie alleen maar zegt: het is lekker en niet duur. Maar gezondheidsvoorlichting kan niet zo kort door de bocht. Toch stelt Brug dat ook gezondheidsvoorlichting minder genuanceerde boodschappen moet kun nen brengen. Als de waarheid maar wordt ge meld. „Je hebt nu hele goede spotjes van het voedingscentrum op tv, die melden dat volvet te kaas voor dertig procent uit vet be staat Ik zou graag willen dat er cam pagnes komen die luiden: 'Eet geen volvette kaas!' Maar dat kan niet. want dan moet je hard maken dat die kaas, of die Mars, voor het overgewicht heeft gezorgd, en dat kunnen we natuurlijk niet." Naast de RVZ zijn ook de Hartstichting en de Gezondheidsraad bezig met onderzoek naar overgewicht en zwaarlijvigheid. Volgens Brug zijn die onderzoeken nodig om meer te weten te komen over de oorzaak waar om mensen te veel eten en te weinig be wegen. „Dan kan je de campag nes en maatregelen daar op af stemmen. I J Maar juist over M de oorzaken we ten we nog zo weinig. In ieder ge val is duidelijk dat het gedrag van de jeugd een grote rol speelt" „Mensen hebben het vaak over 'gezellig mollige kinde ren'. Maar dat is helemaal niet gezellig. Mollige kinderen wor den meestal dikke volwassenen. Die hebben later een verhoogde Illustratie: Wim Stevenhagen kans op diabetes. We zien nu al diabetes type 2, de zogeheten 'ouderdoms-suiker', onder jongeren voor komen. Dat betekent dat die jongeren op hun veertigste, vijftigste al kwalen van oude men sen krijgen. Dramatische ontwikkelingen natuur lijk. Met alle medische, en dus maatschappelijke kosten van dien." Net als de RVZ vraagt ook Brug aandacht voor ou ders die hun kinderen met de auto overal naar toe brengen. „Dat dopn ze omdat straten of verkeers situaties onveilig zijn. Maar kinderen moeten fiet send naar school en blokfluitles! Als het over be wegen gaat, wordt al gauw aan sport gedacht. Maar gewoon naar school lopen door kinderen, of desnoods naar de kroeg door oudereJ ge lichaamsbeweging. Die krijgt een nj gelijks. Dat zet meer zoden aan de dijlj paar uur sport, één of twee keer in dei Staatssecretaris Ross van volksgezondl gisteren gezegd dat voor de uitvoering RVZ-advies geen geld beschikbaar is. I is, geeft Brug toe. „Maar niets doen isj der. Kijk maar naar de sociale en maal ke kosten en vergeet niet de kosten die dische wereld worden gemaakt als gev zwaarlijvigheid." Achttien nakomelingen zijn er met zijn sperma venvekt. Pas toen bleek dat de man een ernstige erfelijke hersenziekte had. Stel je voor. Je kunt geen kinderen krijgen. Je man blijkt onvruchtbaar te zijn. Dan besluit je na veel wikken en wegen tot kunstmatige inseminatie. En met jou zeventien andere (echt) paren. Vervolgens word je opeens opgebeld door het ziekenhuis dat je lang verwachte, met grote blijdschap gekregen kind een er- felijke hersenziekte kan hebben. Van een donor bij wie de ze ziekte al op vrij jonge leeftijd, maar na de periode waarin hij spermadonor werd, aan het licht kwam. Nu worden potentië le biologische vaders op voorhand ook niet verplicht ge screend, alvorens zij een kind gaan ver wekken bij vriendin of vrouw. Bij zaad donors ligt dat anders. Al is die screen ing zo blijkt uit een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde, kennelijk niet altijd waterdicht. In de huidige praktijk worden spermadonoren pas geaccepteerd na een individuele beoordeling door een medicus. De donor krijgt gerichte vra gen over zijn gezondheid, geneesmiddelenge- bruik, medische geschiedenis, motieven voorde bereidheid zijn zaad ter beschikking te stellen, leefwijze en de huidige en voormalige aandoe ningen in zijn familie. Ook zijn er verplichte onderzoeken naar seksueel en via bloed over draagbare aandoeningen. Dat neemt niet weg dat bepaalde ziekten, zoals een besmetting met het HIV-virus en kennelijk ook erfelijke ziekten, zich in een later stadium alsnog kunnen open baren. In Nederland worden jaarlijks zo'n 500 tot 1000 'Kidkinderen' geboren. Er zijn relatief weinig donoren, en de plicht tot bekendmaking van de ze biologische leenvaders maakt dat er niet beter op. Een hoogleraar verloskunde en gynaecologie die ik daar enige tijd geleden over sprak, was zeer verontwaardigd over het ophejfen van die anonimiteit. 'Stel je voor', zei hij. 'Staan er op zaterdag opeens twaalf kinderen op je stoep, voor wie je vadertje moet gaan spelen'. Hij zei het niet met evenzovele woorden maar ik kreeg een bruin vermoeden dat dit vooruitzicht ook voor hem kon gaan gelden. Vrij emotioneel voor zijn doen lichtte hij de motieven van spermado noren toe. 'Je wilt echtparen helpen bij hun wens toch een kind te krijgen. Maar daadwerke lijk vaderschap is absoluut niet je bedoeling. Het aantal van twaalf kinderen dat hij noemde, leek mij al aan de hoge kant. In de praktijk ech ter wordt in Nederland sinds 1992 een limiet van maximaal 25 nakomelingen per spermado nor gehanteerd. Hoe dat voor die tijd ging is een beetje duister. Dat schijnt min of meer aan de individuele visie van de behandelende artsen te zijn overgelaten. Het limiet van 25 nakomelin gen is niet willekeurig. Het is bepaald aan de liand van een rekenmodel. Metals uitgangs puntdat inteelt voorkomen moet worden. De kans dat verwanten, bijvoorbeeld Imlfbroers en halfzusters, zonder dat van elkaar te weten kin deren met elkaar zouden kunnen krijgen, moet 'verwaarloosbaar klein'zijn. Uitgegaan werd daarbij van 800.000 inwoners die gebruik ma ken van één spermabank. Bij 25 nakomelingen per zaaddonor bleek de kans op inteelt bij deze groep inwoners overeen te komen met die van de gemiddelde bevolking in Nederland. Bij meer nakomelingen werd deze hoger. De kans dat de nakomelingen van de donor met zijn erfelijke hersenziekte deze ook krijgen is bij een aantal van 25 hooguit 2%. Een dergelijk ge ring risico is geen aanleiding de limiet te beper ken, menen de auteurs van het artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Een andere zaak die zij laten rusten, is l sel dat lang niet alle zaaddonoren |j worden op hun veiligheid. Wettelijl om het even of dat de medische sen ophejfen van anonimiteit is, worde omzeild. Lesbische stellen vragen in Opzij of De Volkskrant in de kennis brieken om een zaaddonor die na 'jj schiktheid' zijn zaad op hun adres i mag afleveren. De gebleken geschild zich, bij ontbreken van een catalogi postorderbedrijf op dit gebied, richt persoonlijke keuring van zijn appel factor, zijn opvattingen, eigenschap, opleiding. De bereidheid van de pol madonor niets meer van zich te lati vaak van doorslaggevend belang. A ken ik ook een lesbisch stel dat heel broer van de ene partner als donorl men, om verzekerd te zijn van beka en mannelijke betrokkenheid bij de van het kitid. De broer is zowel oon De vraag naar en de handel in besó zaad, eicellen en draagmoeders zou particuliere circuit kunnen omschri vendig'. Hij onttrekt zich echter voll controle en wetgeving. Het is een do klus, zonder garantie vooralle betrt soort Russische roulette. Zoals voorl overigens altijd is geweest.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2