KUNST CULTUUR Rijker dan een Stroganoff kan niet Jostiband brengt 7000 man al in nieuwjaarsstemming Residentie Orl krijgt extra stei Sobere uitreiking van Prins Clausprijs Usmanova past n| bij Borstlap en Via Pietje Bell krijgt platina Gitarist stierf aan cocaïnegebruik K3 in musical '3 Biggetjes' Knipscheer-orgel nu ook op cd Stipendium voor Van den Boogaard Stoelen schouw begeven Expositie van Russische kunstschatten in Nieuwe Kerk Amsterdam donderdag 12 DECE Ouinten Schram speelt Pietje Bell. Foto: CPD den haag - In minder dan vier weken tijd heeft de Nederland se jeugdfilm 'Pietje Bell' 200.000 bezoekers getrokken en zal daarom worden bekroond met een Platina Film. De uitreiking zal zaterdagochtend plaatsvin den in Rotterdam, de stad waar deze door Maria Peters geregis seerde speelfilm geacht wordt zich af te spelen. 'Pietje Bell' draait in 131 bioscopen en is na Harry Potter En De Geheime Kamer' de in Nederland best bezochte film van het moment. londen - lohn Entwistle, de voormalige gitarist van de rock band The Who, is eerder dit jaar overleden door het gebruik van cocaïne. Dat verklaarde een patholoog-anatoom tijdens een gerechtelijke hoorzitting in Groot-Brittannië. De 57-jarige gitarist stierf in juni in een hotel in Las Vegas. De drugs op zich waren niet voldoende voor het overlijden van de gitarist, maar samen met zijn slechte hart bleken ze toch fataal, aldus de lijkschouwer. schelle - De bij kinderen ra zend populaire meidengroep K3 speelt volgend jaar de hoofdrol in de familiemusical 'De 3 Biggetjes'. De voorstelling gaat rond Pasen 2003 in pre mière in de Koningin Elisabeth- zaal in Antwerpen. De produc tie is in handen van Studio 100, eerder al verantwoordelijk voor de succesvolle familiemusicals 'Pinokkio', 'Sneeuwwitje' en 'Doornroosje' (momenteel in ons land). De musical zal alleen in Antwerpen en later in Has selt te zien zijn. Vanwege de drukke agenda van K3 zit een Nederlandse tour er niet in. noordwuk - De door kenners geroemde klank van het Knip scheer-orgel in de Grote of St. Jeroenskerk in Noordwijk is nu ook op cd te beluisteren. Mor genavond wordt om 20.15 uur het eerste exemplaar van het schijfje gepresenteerd, gevolgd door een optreden van onder meer het Vesperkoor Noord- wijk, onder leiding van organist Jaco van Leeuwen die ook de cd volspeelde. brussel/berlun - De in Brussel woonachtige schrijver Oscar van den Boogaard heeft van de Deutscher Akademischer Aus- tauschdienst de prestigieuze DAAD-stipendium ontvangen. Het is een uitnodiging om het hele jaar 2003 in Berlijn te ver blijven. Van Van den Boogaard kwam dit najaar nog de roman 'Een bed vol schuim' uit en gin gen twee toneelstukken van hem in première, 'Lava Lounge' en 'De nacht van de Bonobo's'. Van Van den Boogaard versche nen in het Duits de romans 'De Heerlijkheid van Julia' en 'Lief desdood'. door Theo de With Rotterdam - Een verstandelijk gehandicapte man begint ieder een op de vijfde rij de hand te schudden. „Gelukkig nieuw jaar." Het is woensdag 11 de cember. Op het podium van het Rotterdamse Ahoy' zingen Karin Bloemen en Ruth Jacott in duet de Abba-klassieker 'Happy New Year'. Het duurt nog drie weken voordat de NCRV het nieuw jaarsconcert van de Jostiband uitzendt op televisie, maar met het artiestengala brengt het or kest alvast bijna 7000 mensen in de stemming. Het uit verstandelijk gehandi capten bestaande orkest uit Zwammerdam - inmiddels een van de bekendste orkesten van Nederland - viert hiermee tege lijkertijd zijn 35ste verjaardag. Dirigent Wim Brussen geridderd Rotterdam - Alphenaar Wim Brussen, zakelijk en muzikaal leider van de Jostiband. is gis teravond benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Nico Schoof speldde hem in Ahoy' de ver sierselen op. Brussen stond 35 jaar geleden als medewerker van die Johannes Stichting in Nieuwveen aan de wieg van de Jostiband. Hij begon met 35 le den en inmiddels zijn dat er 200. Speciaal voor de verstan delijk gehandicapte muzikan ten ontwikkelde hij een noten schrift in kleuren. In een reac tie zei Wim Brussen: „Het is vol te houden omdat het or kest echt en oprecht is." Eerder dit jaar deed de Josti band dat voor eigen publiek in het Utrechtse muziekcentrum Vredenburg. In Ahoy' wordt nu groots uitgepakt. De NCRV, die al jaren een exclusief contract heeft met het orkest, heeft be kende artiesten gestrikt om aan de show mee te werken: Acda De Munnik, Frans Bauer, Ruth Jacott, Karin Bloemen en Cor Bakker. De NCRV registreert het spekta kel met maar liefst dertien ca mera's en brengt het 1 januari op het scherm. Met z'n allen houden we de schijn op dat 2003 net begonnen is. Presenta tor Jochem van Gelder wenst ie dereen het allerbeste. De cham pagne wordt ontkurkt. De Josti's spelen het spel mee. En ook het publiek dat voor ongeveer een kwart uit verstandelijk gehandi capten bestaat. Zij zijn de trouwste fans van de Jostiband en hebben het orkest met leden uit de wijde omgeving van Al- De Jostiband viert, op het podium van het Rotterdamse sportpaleis Ahoy", ook zijn 35ste verjaardag. Foto: ANP/Jasper Juinen phen aan den Rijn groot ge maakt. „Ze zijn beroemder dan ik", klaagt Karin Bloemen geksche rend. „Zij krijgen Ahoy' vol. Ik niet." Bloemen brengt onder meer "Wooden heart' van Elvis Presley met de Jostiband ten ge hore. Frans Bauer lijkt evenwel het meest in de smaak te vallen. Bij zijn optreden stromen de fans van alle kanten toe. Hij haalt twee fans op het podium en slaat een arm om hen heen. Frans spreekt onmiskenbaar hun taal. Of zoals Jostibandlid Evelien het verwoordt: „Hij heeft een hart voor mensen die anders dan anders zijn." Nieuwjaarsconcert, Jostiband Orkest, uitz. woensdag 1 janua ri, 21.10 uur, Nederland 1. nijmegen/anp B« de Nijmeegse Stadss hebben grote kans t| voorstelling door hib zakken. „Soms zie ji per week iemand lai sen het publiek verdij dus schouwburgdi Krielen. „Dat gaat 1 geweld, maar het is[~ heel vervelend voor ij die het overkomt en^. tiest op het podiu directeur. Zo schoi de Jong vorige wee concentratie toen e wer op een van de v op de grond terechtk De bijna negenr plaatsen zijn 35 jaarj acht jaar geleden De schouwburgbaas? wanneer hij de f' 500.000 euro bij elk nieuw zitmeubüair a fen. Krielen heeft 1 vies: „Rustig gaan 2 teveel bewegen." door Fran^oise Ledeboer Amsterdam - De Russische Revo lutie van 1917 maakte zo'n reso luut einde aan de machtspositie van de Stroganoffs dat het ooit puissant rijke geslacht in het Westen alleen bekend bleef dankzij de Franse kok die zijn broodheren plezierde door een oud Russisch gerecht 'Boeuf Stro ganoff te dopen. Na de bestorming van het Win terpaleis en de arrestatie van de laatste tsaar en zijn gezin in St. Petersburg, buren van de Stro ganoffs, sloeg de familie op de vlucht om tenminste het vege lijf te redden. Via de Krim be landden ze veilig maar berooid in Parijs, waar de gravinnen Ma rie, Olga, Xénia en Sofie en hun grootmoeder Olga een klein in komen bij elkaar sprokkelden door corsetten voor deftige da mes te borduren. Dat de exposi tie 'De rijkdom van Stroganoff in de Nieuwe Kerk tot stand kwam, mag gezien deze turbu lente loop van de geschiedenis een klein wonder heten. Elke expositie is het resultaat van de inspanningen van yelen, maar in dit geval verdient baro nes Hélène de Ludinghausen, dochter van Xénia en de laatste der Stroganoffs, hiervoor lof. Ze is hoofd couture van het atelier van Yves Saint Laurent in Parijs. Het sprak voor haar lang vanzelf dat ze nooit iets zou doen voor het land dat haar familie alle rijkdommen had ontnomen. Eén van de meesterwerken die de Stroganoffs bij hun overhaas te vlucht moesten achtergelaten, was 'Het portret van een jonge vrouw met kind' van Anthonie van Dijck uit 1618 dat nu voor het eerst is uitgeleend door de Hermitage. Aangevuld met ex cellente werken van Hollandse Meesters als Adriaen van Ostade en Govaert Flinck en Franse kunstenaars als Watteau en Poussin, illustreert alleen al de afdeling schilderijen hoe pijnlijk de verliezen zijn geweest. De barones fungeert sinds 1992 als boegbeeld van de Stroganoff Foundation waarvoor ze fond sen werft ter restauratie van his torische locaties in het land van haar voorouders. Mogelijk ge maakt door Gorbatsjovs perest rojka en de val van het commu nisme, sloeg de vonk over toen ze merkte hoe gretig veel Russen het Stroganoff-erfgoed in volle glorie terug wilden zien. „In Het kostbaarste stuk uit de Stroganoff-tentoonstelling krijgt een plaats op een poot van drie gouden en gelen. De schaal van ruim een meter doorsnede is gemaakt van malachiet, een zeldzaam Russisch edel steen. Foto: ANP/Toussaint Kluiters mijn hart is geen plaats meer voor rancuneuze gevoelens over datgene waarvan men zou kun nen zeggen dat het ons is afge nomen. Ik heb geleerd om weer van Rusland te houden." Voor de vormgeving van 'De rijkdom van Stroganoff koos ar chitectenbureau Jowa voor een paleisachtig décor in de licht groene kleur die ook de wanden van het Stroganoff-paleis in St. Petersburg sierde. Er is maar een fractie te zien van de rijk dommen die de familie ooit be zat - onder meer omdat Stalin uit geldnood een groot deel ter veiling bracht in Berlijn - maar de barones is dankbaar over de wijze waarop het resterende erf goed wordt gepresenteerd. Haar voorouders gloriëren op deze expositie met een grandeur die begrijpelijk maakt waarom een oud-Russisch gezegde luidde: 'Het is onmogelijk rijker te zijn dan de Stroganoffs'. De tentoonstelling begint met het verhaal van de familie die een scherp zakeninstinct com bineerde met krijgshaftige en di plomatieke gaven en die deze aanwendden om eeuwenlang bij de tsaren in de gunst te blij ven. Dat ze hun machtspositie handhaafden dankzij het sys teem van lijfeigenschap valt hen niet euvel te duiden: daarin wa ren ze onder de heersende Rus sische klasse geen uitzondering. Patriarch Anika Stroganoff (1497-1569) legde met de pro ductie en export van zout, in die tijden onmisbaar om voedsel voor bederf te behoeden, het fundament onder het later im mense fortuin. De Stroganoffs steunden in de 16e eeuw tsaar Ivan de Verschrikkelijke - die deze bijnaam verwierf omdat hij zijn tegenstanders liet folteren, onthoofden, ophangen en ver drinken - in zijn strijd om de eenwording van Rusland. Hun fortuin was toen al groot genoeg om op eigen kosten een kozak- kenleger bijeen te brengen om het land tegen Tartaarse inval len te beschermen. In 1722 zou de tsaar de familie vervolgens in de adelstand verheffen. Na deze introductie over de groei van hun zakenimperium en de intrede van de familie in de hoogste kringen, concen treert de expositie zich op de passie van een aantal telgen voor het verzamelen van schil derijen, iconen, meubels, vazen, snuifdozen, beelden, penningen en Griekse en Romeinse oudhe den. Dat de liefde voor de scho ne kunsten al vroeg onlosmake lijk bij de familie hoorde, blijkt onder meer uit de voorbeelden van iconen die de Stroganoffs in de zestiende eeuw lieten maken voor 'hun' kathedraal in Solvyt- sjegodsk. De belangrijkste collectioneur van de familie was Alexander (1733-1811), in de Nieuwe Kerk present op de aquarel die zijn bastaardzoon Voronichin in 1793 maakte van de schilderij engalerij in het Stroganoff-pa leis. De graaf zit in een hoekje te lezen, boven zijn hoofd hangen drie rijen dik werken van onder anderen Hollandse meesters als Rembrandt, Gerard de Lairesse en Adriaen van de Velde. In de eerste catalogus van de familie collectie (1793) typeert Sergej Stroganoff hem als een voortref felijk opgeleid en intelligent mens en een gepassioneerd kunstliefhebber. „Onderscheid ons, Heer, van de kunstliefheb bers zonder ware hartstocht en van de kenners zonder kennis, want zij maken meer dan wie ook bederf mogelijk van de goe de smaak en brengen de kunst reële schade toe." Actueler gebed is anno 2002 niet denkbaar. De rijkdom van Stroganoff - t/m 21 april 2003. Nieuwe Kerk (Dam, Amsterdam). Openings tijden dagelijks 10-18 uur. Ge sloten 25 dec en 1 jan. Subsidie met 225.000 euro verhof den haag/anp - De gemeente Den Haag verhoogt per 1 janua ri de subsidie voor het Residen tie Orkest (RO) met 225.000 eu ro. Het bestuur van het orkest moet dan wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Dat heeft een woordvoerder van wethou der Engering van Cultuur en Fi nanciën gisteren bevestigd. Het Residentie Orkest verkeert al enige tijd in financiële nood. Het heeft een schuld van 320.000 euro en een structureel begrotingstekort van 450.000 euro. Eind november dreigde zelfs een faillissement. De toe zegging van wethouder Enge ring volgt na een crisisoverleg tussen de gemeente Den Haag, het Rijk en het management van het RO. De subsidieverhoging vindt plaats onder voorwaji bestuur van het RO 2» gingen doorvoert oraL helft van het structir op te lossen. Verder JP nieuw bedrijfsplan n1 een sluitende begif 2003 en 2004. Ook h# eigen vermogen mf drie jaar weggewerkt? Voor wat betreft hef' beleid wil de gemeen? het orkest het al vaste tiviteitenplan voor dr twee jaar kan garair geldt zowel voor hf concertprogramma af renprogrammering, f culturele diversiteitr moet elk kwartaal of komen om inzicht r de inhoudelijke vooif de financiële stand vr muziek recensie Susanne Lammers Concert Etnia. Michiel Borstlap, Josep Vicent en Yulduz Usmanova. Gehoord: 11/12, Stadsgehoorzaal, Leiden. Als eerste komt Josep Vicent, de percussionist, op. Met een vo gelkooi en een strijkstok tekent hij schrille, hoge klanken tegen het muzikale gordijn dat uit een synthesizer komt. Dan zet hij zich achter zijn instrumenten en laat horen dat het leven zwaar is. Vervolgens voegt Mi chiel Borstlap zich bij hem, bij na in zijn vleugel gedoken. Hij speelt een intro, uitproberend en tastend en allengs gaan de rollende nootjes en de verze nuwde muziekjes swingen. Dit klinkt goed. Borstlap en Vicent vormen een vanzelfsprekend duo, dat intri gerende muziek maakt. Maar toch komt het concert, dat de raadselachtige naam Etnia heeft meegekregen, niet echt van de grond. Dat zal ten dele komen door de temperatuur in de zaal. „Het is koud hier", zijn de eerste woorden die Borstlap spreekt - en óf hij gelijk heeft - maar het komt ook omdat de Oezbeekse zangeres E manova zich niet zoB| ze muzikale wereld fc ven. Haar hese, a» past niet in het imft, sche, vrijzwevende F dat Borstlap en Vïq pen, haar babadibibif bi's maken er etnia clubswing van. L Alleen in haar eigen 'Binafscha' en, na I 'Maida Maida', als B Vicent zich nadruk» achtergrond houden! een beetje te stralefc het liedje over 'reg een regenplas' tinke veel te sfeervol en so uit de toon bij haai hoekige geluid. De combinatie Bors levert gelukkig wel muziek op. Adembei ventief, soms extree zelf-gekeerd met s ken van een enormi klinkt de tweedelige BB' als een magisdi en creëren ze met racotta schalen en synthesizer-effecten tiek klokkend te waar een hypnotis van uitgaat. In die vi tellectuele sfeer we als een iets te frisse 'Geen toespraak om te lachen' van prins Willem-Alexander door Bemice Breure den haag/gpd - 'Een toespraak om te la chen in plaats van te huilen' had prins Claus het publiek in het vooruitzicht gesteld tij dens zijn laatste uitreiking van de naar hem vernoemde cultuurprijzen. De zieke prins gemaal moest toen zijn praatje voortijdig af breken maar beloofde voor 2002 beter schap. Prins Willem-Alexander deed giste ren, twee maanden na het overlijden van Claus, om begrijpelijke redenen niet eens een poging om de humorvolle optredens van zijn vader te evenaren. De kroonprins beperkte zich tot het feitelijk overhandigen van de prijzen aan hoofdwin naar Mohammed Chafik, wetenschapper en schrijver uit Marokko, en de muzikant Yous- sou N'Dour uit Senegal. Willem-Alexander bleef daarbij ver uit de buurt van de micro foon. De hoofdprijs was 100.000 euro, de negen kleinere laureaten bestaan uit 25.000 euro. De zesde uitreiking van de Prins Clausprij- zen werd gisteren in de Haagse Ridderzaal gehouden omdat het Paleis op de Dam nog steeds wordt gerenoveerd. Koningin Beatrix, kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima zaten ingetogen op de eerste rij. Echt gelachen werd er niet, ai was de bijeen komst bij vlagen enerverend. Anke Niehof hield als voorzitter van het Prins Claus Fonds 'een moment van reflec tie' ter nagedachtenis aan de prins. Ze prees zijn vermogen om enthousiast voorstellen te presenteren èn goed te kunnen luisteren naar argumenten van een ander. Het ver weesde fonds troost zich met de 'rijke erfe nis aan ideeën en principes' die Claus heeft nagelaten. Aan de droom van de prins, een 'Sahel-Opera' uitgevoerd door Afrikaanse artiesten, wordt gewerkt. „We vinden dat nog steeds een geweldig idee. De voorberei dingen zijn in volle gang." Het thema van dit jaar was taal, in gespro ken en gezongen vorm. Naast Youssou N'Dour sleepten onder meer de Israëlische journaliste Amira Hass, cartoonist Ali Ferzat uit Syrië en animatiefilmer Walter Tournier uit Uruguay de kleinere prijzen in de wacht. De bijeenkomst werd afgesloten met een opmerkelijk optreden van twee Senegalese rappers en vier Marokkaanse Nederlanders. In traditionele lange gewaden rapten de Afrikanen op hun knieën over vrede, op nog geen twee meter afstand van de koningin. Prinses Maxima begon als een van de eer sten aanmoedigend mee te klappen met de kakofonie in het Nederlands, Engels, Frans, Berber en Wolof (een straattaal van Dakar). Prins Claus had ongetwijfeld met haar mee gedaan.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20