'Korthals misleidde Kamer' SCHAATSEN VINTERSPORT Ijs vaak nog onbetrouwbaar Touroperator boycot Schiphol om dure toeslagen LEIDEN SUPERSTORE volop i Leidsch Dagblad Strooptocht Leidse V&D knap staaltje teamwork Vastgevroren knobbelzwaan Onze opruiming start vrijdag 13 december 2002! 'Saddam gaf gas aan extremisten' inruil mogelijk Leidsch Dagblad NR. 43104 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 ihoofden [voor Tocht chtjes slijk nasium l'Euroscola' «rstman in Pole e Cottenjé t geen vrouw b niet geeft T WEER Kans op ijzel OPGERICHT 1 MAART 1860 donderdag 12 DECEMBER 2002 DE ANDERE JUWELIER yWe/iers<°:i Leidsch üi Dagblad Scholieren Alphen kleumend in de klas Eindrapport bouwfraude: Staat betaalde honderden miljoenen te veel door Ruud Sep alphen aan den rijn - Zo n 200 leerlingen van de Alphense jen- aplanbasisschool Alfrink Kin dergemeenschap hebben van daag ijsvrij. Niet omdat de school vindt dat de kinderen er recht op hebben om, voordat het gaat dooien, nog gauw even van het ijs te genieten, maar omdat het inmiddels in de school net zo koud is als erbui ten. Nadat een monteur er giste ren niet in slaagde de centrale verwarmingsketel weer aan de praat te krijgen, besloot de schoolleiding tot deze stap. Het was in de vrieskou niet mogelijk om les te geven. De school hoopt morgen wel weer gewoon open te gaan, maar is daarbij afhankelijk van de aanlevering van een onder deel voor de ketel vanuit de fa briek. „En daar kregen we te ho ren: jullie zijn echt niet de enige, hoor. We hebben als school wel een 'spoedje' gekregen, maar het is de vraag of het vandaag in orde komt", vertelt adjunct-di recteur Hedwig van Loo. Gisterochtend bleek dat de ver warmingsketel de geest had ge geven. De school aan de Vliestroom was ijskoud. Van Loo: „Leerlingen idaagden: juf, ik kan mijn podood niet vast houden, mijn vingers doen zo zeer. Toen vervolgens 's mid dags bleek dat de monteur het niet voor elkaar kreeg om de boel weer aan de praat te krij gen, hebben we in overleg met het bestuur besloten de school dicht te houden. We zijn de hele middag bezig geweest om de ouders te bellen." De adjunct-directeur beseft dat het sluiten van de school bij de leerlingen wel in goede aarde zal vallen, maar dat de ouders wel licht minder blij zijn. „Het is na tuurlijk niet voor alle ouders mogelijk om op korte termijn iets te regelen. En verder is het de vraag of we iedereen op tijd te pakken te krijgen." Overigens kunnen niet alle kin deren van de Alfrink Kinderge meenschap vandaag het ijs op. Twee groepen, bij elkaar ruim vijftig leerlingen, zijn onderge bracht in een noodgebouw waar de verwarming het nog gewoon doet. Van Loo: „Die vinden dat ontzettend gemeen. Zij vroegen: kunnen we dan ook niet vrij krij gen? Maar helaas voor hen, dat gaat niet." den haag/gpd - Voormalig mi nister van justitie Korthals heeft de Kamer verkeerd geïnformeerd over de afhandeling van de frau de rond de Schipholspoortunnel. Die conclusie trekt de enquête commissie Bouwnijverheid in haar eindrapport. Uit het rapport blijkt verder dat de staat vele honderden miljoenen euro's te veel heeft betaald voor de bouw van grote infrastructurele wer ken. Bouwers, installateurs en ver wante bedrijven hebben gemid deld 8,8 procent te veel in reke ning gebracht bij openbare aan bestedingen. De topbestuurders van de bedrijven waren van de ze praktijken op de hoogte. Mi nisters en toezichthouders faal den in hun werk en gaven het verkeerde voorbeeld. Het open baar ministerie (OM) speurde niet genoeg naar corruptie en was traag. Korthals, inmiddels demissio nair minister van defensie, heeft de Kamer verkeerd ingelicht over de afwikkeling van het strafrechtelijk onderzoek naar de fraude bij de Schipholspoor tunnel. Bouwers hadden tiental len miljoenen guldens via valse facturen naar hun bedrijven la ten vloeien. Tot verontwaardi ging van politiek en publiek bleek het openbaar ministerie de zaak geschikt te hebben met de bouwbedrijven. Korthals ver klaarde niet van die schikking op de hoogte te zijn gebracht. De baas van het openbaar mi nisterie De Wijkerslooth ver klaarde echter dat hij de minis ter persoonlijk al veel eerder op de hoogte had gebracht. De commissie concludeert in haar eindrapport dat sprake was van grootschalige, georganiseer de fraude. Maar liefst 600 bouw bedrijven waren betrokken bij de onderlinge prijsafspraken en werkverdeling. De commissie heeft geen bewijzen gevonden voor grootschalige corruptie en omkoping van overheidsambte naren. De commissie pleit voor een zwarte lijst ('landelijk register') met daarop bedrijven die heb ben gefraudeerd. De commissie verwijt ook de oud-ministers van Verkeer en Waterstaat Jor- ritsma en Netelenbos te innige banden met de bouwwereld, or- ritsma liet zich per privé-vlieg- tuig van bouwer Koop Tjuchem naar schaatswedstrijden in In zeil vervoeren. Netelenbos ont ving bouwer Koop persoonlijk voor een gesprek, terwijl er al verhalen verschenen waren over mogelijke fraude waarbij zijn bouwbedrijf betrokken was. Pagina Binnenland: Meer over de bouwfraude IJS ;rs worden gezien als er volk. Die spreek- nuchterheid ver- het gaat vriezen. De its wakkert snel aan kwik onder nul zakt. ordat er een nacht ijs tieren liefhebbers in waar vorst altijd snel d door dooi, al over itochL skoorts is inmiddels in schaatsgekte. Met harige voorspellingen vorige week over een Drstperiode en de kans es die een Elfsteden- irte termijn mogelijk itenden de televisie- i, de populaire Er- rop, een wensden- |n weerga niet kent vervelende gevolgen itste prognoses van de -vrouwen iet bestuur van de Elf- ït direct al in verlegen- «zitter Kroes en ijs- tema moesten vanuit deze week de gekte provincie temperen was van serieuze ;ejut door de weer- vrouwen met hun >2jke voorspellingen be- jïatsers zich her en der i al op vaarten en me issituaties die ronduit waren. g van veel volwassenen nkele dagen vorst al en opzoeken, is onver- in hun eigen verant- heid. Maar de schaafs tel aangewakkerd door dige prognoses van on- de weervoorspellers. r) wordt voor het week- ier een eerste dooiaan- i eld. Die prognose tem- :lf de schaatskoorts. zou goed zijn als de '?en zich voortaan be- voorspelbare weers- telen. En zij de weten snel zich een dik pak overlaten aan de ijs- op locatie. Erwin Kroll collega's zijn dezer da- hun prognoses goed Cel geëist tegen huismoedersbende den haag/leiden De vier Utrechtse huismoeders die op 5 september in de Leidse V&D vestiging werden aangehouden op verdenking van winkeldief stal op grote schaal, vormden in de ogen van justitie een crimi nele organisatie. „In wisselende samenstelling en gestructureerd samenwerkingsverband ope reerden zij op verdraaid geolie de wijze", aldus officier van jus titie mr. J. van Remmerswaal. Tegen het viertal (22, 29, 34 en 40 jaar) werden gisteren bij de Haagse rechtbank straffen geëist van tien maanden cel (waarvan drie voorwaardelijk) tot twaalf maanden cel (waarvan vier voorwaardelijk). In de Leidse V&D zagen de be wakers hoe de vrouwen meer dere malen tussen hun auto en de winkel heen en weer liepen om hun speciaal geprepareerde boodschappentassen telkens weer opnieuw te vullen met kle ding (totale waarde 3000 euro). De tassen waren zodanig geïso leerd dat de door de winkel op de kleding aangebrachte 'weavers' (beveiligingslabels) niet meer werden gedetecteerd door de uitgangspoortjes. Alle vier de dames waren al eerder veroordeeld voor winkeldiefstal len en twee van hen waren 'ou de bekenden' van V&D. Uit rechercheonderzoek dat op de aanhouding op 5 september volgde, bleek dat dezelfde vrou wen - in wisselende samenstel ling, maar altijd minstens met z'n drieën - ook verantwoorde lijk zouden zijn voor eerdere strooptochten in dezelfde Leid se V&D op 28 augustus (buit 1700 euro), tweemaal in de Amersfoortse V&D (1700 euro), in V&D Beverwijk (1400 euro) en V&D Zeist (1400 euro). Op een band van de V&D vestiging in Beverwijk was te zien hoe goed het teamwork van de vrouwen in elkaar stak: eentje haalde de dozen met schoenen uit de rek ken, een ander haalde de schoe nen bij de pasbankjes uit de do zen en weer anderen lieten de schoenen onopvallend in tassen verdwijnen. De Utrechtse vrouwen, allemaal moeder van meer kinderen, ver keerden óf in geldnood óf had den relationele problemen die zij als oorzaak aanvoerden. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. dokkum -Voor de schaatsliefhebbers kan het niet hard genoeg vriezen, maar watervogels hebben het door de aanhoudende vorst moeilijk. Deze knobbelzwaan zat bij Dokkum - één van de Friese elfsteden - met zijn staart vastgevroren in het ijs. Brandweerman Age Buining wist het dier los te krijgen. Foto: ANP/Roelof Stroetinga De Jong Intra Vakanties: Luchthaven maakt misbruik van monopoliepositie (advertentie) amersfoort/gpd - Schiphol maakt mis bruik van haar monopoliepositie door de toeslagen voortdurend te verhogen. Mo menteel brengt Schiphol 21,64 euro per passagier in rekening voor onder meer gebruik van de luchthaven, veiligheids maatregelen, geluidsheffing en dergelij ke. Per april volgend jaar wordt dat 23,65 euro. Commercieel directeur Coby van Dongen van De Jong Intra Vakanties noemt de verhoging van bijna tien pro cent onacceptabel en buiten alle propor ties. De Jong Intra Vakanties wil een onder zoek naar de forse prijsverhoging. De touroperator wil de tarieven van de luchthaven niet langer in de totaalprijs van een reis opnemen, maar afzonderlijk in de brochure vermelden. „Zodat de rei ziger weet dat de prijsstijgingen niet aan ons liggen". De reisbranche moet niet langer als in cassobureau voor Schiphol fungeren. „Laat de luchthaven de bedragen maar zelfbij vertrek incasseren." De Jong vliegt mede daarom volgend jaar zomer met Air Berlin vanuit enkele Duitse luchtha vens naar Spanje. Van Dongen denkt dót Schiphol zich uit de markt prijst en haar aantrekkingskracht zal verliezen ten gun ste van regionale en buitenlandse lucht havens. De overkoepelende organisatie in de reis branche, de ANVR, strijdt al jaren voor meer inzicht in de opbouw van de lucht havenbelasting. Toch is ANVR-directeur Romana Engeman het niet in alle op zichten eens met Van Dongen. Dat reizi gers uitwijken naar regionale luchtha vens ligt niet (alleen) aan de tarieven, maar heeft ook te maken met capaciteit, bereikbaarheid en parkeermogelijkhe- den. „Maastricht en Rotterdam vragen 18 euro, Eindhoven en Groningen 20 en Frankfurt 19 euro, dus zo groot zijn die verschillen niet". Engeman is geen voorstander van het apart vermelden van de luchthavenbe lastingen. „Het wordt er voor de consu ment niet duidelijker op." En ook het door Schiphol zelf innen lost niks op. „Dan wordt het nog duurder". Wel vindt zij dat Schiphol niet voldoende duidelijk kan maken waar die bijna 24 euro blijft. „Is het echt zo duur om m'n tasje door een scanner te halen?" Washington - De Amerikaanse regering beschikt over een 'ge loofwaardig rapport', waaruit blijkt dat moslimextremisten beschikken over een chemisch wapen dat ze van Irak hebben gekregen. Het zou volgens Amerikaanse deskundigen om het zenuwgas VX gaan. Dat meldt The Washington Post vandaag. De groep die het wa pen kreeg, zou in verband staan met al-Qaeda. Pagina Buitenland (advertenties) www.johnkoomen-hoveniers.nl Kritiek op opgeklopte prognoses weermannen Ier Malen GRATIS PARKEREN VOOR DE DEUR! Lammenschansweg 130, Leiden den haag/gpd - Het natuurijs is nog veel te dun om er toertoch ten op te kunnen houden. De ijsdikte groeit maar langzaam door de relatief hoge tempera tuur van het water en de harde noordoosten wind. Daardoor is het ijs, vooral op open stukken, nog steeds onbetrouwbaar, zo waarschuwt de schaatsbond KNSB. Natuurijs moet een dikte van minimaal tien centimeter heb ben voordat er een toertocht op kan worden gehouden. Neder land kent 233 georganiseerde toertochten, maar tot nu toe heeft geen enkele ijsclub een tocht gemeld bij de KNSB. Ook in Friesland is het ijs nog te dun. Ijsmeesters hebben giste ren gewaarschuwd dat het te ge vaarlijk is het ijs op te gaan. En volgens het KNMI zet de vorst niet door, maar zal het koude winterweer plaatsmaken voor oplopende temperaturen in het weekeinde. Dan zal de tempera tuur overdag net boven het vriespunt liggen en 's nachts net eronder. Ijsmeesters klagen ove rigens over opgeklopte progno ses van weermannen, die de ijs- pret zouden 'hypen'. Waarschuwingen voor onbe trouwbaar ijs kwamen gisteren voor velen te laat. Zo reed voor malig marathon-crack en huidig leider van de NUON-schaats- ploeg Richard van Kempen gis termiddag in een wak tussen Joure en Sneek. Vijftig schaatsers werden door de politie van het Paterswoldse- meer, ten zuiden van de stad Groningen, gehaald. Het ijs was daar op sommige plekken slechts twee centimeter dik. In Papendrecht kwamen gister middag 45 hulpverleners in ac tie nadat er gemeld was dat er mogelijk kinderen onder het ijs van een vijver waren verdwe nen. Voorbijgangers hadden op het ijs een landerfietsje en een speelgoedtractor zien liggen. Die bleken echter van kinderen te zijn die alweer thuis zaten. El ders zijn wel mensen door het ijs gezakt. In Temeuzen werden drie jongens met onderkoelings- verschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat MDV Postcode Telefoon (i.vm controle nabezoigng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1