REGIO mveusekinderen oeten naar elders Volkstuinders Kalkpolder bespreken toekomst Oegstgeest moet opschieten met bestemmingsplan Poelgeest Beter onderwijs Molukse jeugd roert tegen beleid Jongens beloond voor vondst 20.000 gulden Thuis muziek bestellen 'Middelgeest verliest allure zonder bomen' R5 Jid Ziekenhuis strijdt tegen ziekenhuisbacterie Keurig opgepoetst bomen louwers Alphen arkt eertje donderdag 12 DECEMBER 2002 H - Boerderij 't Jeterwoude is zon- indag 22 december Bezoekers kunnen 17.00 uur terecht dootjes zoals zui- i kerststukjes. On- ..1 de kerstman oorziet hij de lief- L snert. Kinderen jod bakken of een e maken. nds bos gankelijk Het bos rond Huys is vanaf l januari lijk voor het pu- toe mochten al- an Stichting Het ids Landschap het n. De vrije open- in elk geval voor twee jaar. 'Belachelijk gewoon, deze hele gang van zaken' 1 door Nancy Ubert oegstgeest - In de strijd over de woontorens die in Poelgeest worden gebouwd, is de juridi sche positie van Oegstgeest zwak. „En daar moet snel verandering in komen", zegt Nico Dost, die in opdracht van de gemeente Oegst geest de aanleg van de nieuwbouwwijk aan stuurt. Desnoods moet de gemeente voor het stuk waarop de flats worden gebouwd een 'minibestemmingsplan' maken, vindt Dost. De gemeente Oegstgeest heeft voor Poelgeest geen nieuw bestemmingsplan vastgesteld; de grond staat nog steeds gemarkeerd als 'agra risch terrein'. Daarom moet voor elk nieuw stuk dat in de wijk wordt bebouwd, de ambte lijke molen gaan draaien. De gemeente dient onder meer toestemming te vragen aan de provincie. Omwonenden en andere bezwaar makers krijgen door deze manier van werken telkens de kans om bezwaar te maken en eventueel een rechtszaak aan te spannen. Dat zou niet mogelijk zijn geweest, als er een be stemmingsplan voor Poelgeest had bestaan. Gisteren deed de bestuursrechter uitspraak in een kort geding dat omwonenden hadden aangespannen tegen de gemeente. Het was de zoveelste rechtszaak in de 'soapserie' woonto rens Poelgeest. De bestuursrechter besliste dat Jos Jansen verder mag bouwen aan de flats. Bij dit 'tussenvonnis' boekte de gemeente dus succes. „Een lichtpuntje, maar we zijn er nog lang niet", weet Dost. Want er is nog lang geen einde gekomen aan de strijd. Er loopt nog een bodemprocedure en de bewoners van Poel geest hebben laten weten dat zij tot en met de Raad van State doorprocederen. In dit juridi sche gevecht staat de gemeente niet erg sterk, beseft Dost die in mei van dit jaar is aange steld als projectleider nadat de problemen in de nieuwbouwwijk bleven opstapelen. „Er zijn vervelende fouten gemaakt. Niet alles is inder tijd even handig gedaan." Omdat een bestemmingsplan ontbreekt, wordt het bouwplan tijdens de rechtszaken getoetst aan het zogenoemde 'Ontwikkelings plan Poelgeest'. Dat is ronduit mager. Over de richtlijnen die daarin staan vermeld, is de af gelopen tijd behoorlijk dan ook veel gekisse bist door de partijen. Dost: „Omdat de bewo ners van geen ophouden weten, moeten wij zorgen dat we juridisch sterk komen te staan. Vandaar mijn advies om zo snel mogelijk een bestemmingsplan op te stellen." Als de ge meente dat lukt, bestaat de kans dat Jos Jansen voor de woontorens een nieuwe vergunning moet aanvragen, dat zou dan bouwvergun ning nummer drie worden. En wederom kun nen de bewoners dan de gang naar de rechter maken. Dost adviseert om het gebied waar de zes woontorens worden gebouwd 'uit het plan te lichten' en met voorrang te behandelen. Al leen zo staat Oegstgeest sterk als het straks in de rechtszaal tot een volgende krachtmeting komt. Laurens van der Vos, projectleider van bouw bedrijf Jos Jansen slaakt een zucht van verlich ting als straks het planologisch kader voor de flats echt waterdicht is, zegt hij. „Bij elke rechtszaak is er weer een nieuwe rechter die het 'Ontwikkelingsplan Poelgeest' op zijn ei gen manier interpreteert. Bij een hard criteri um als zes bouwlagen, kan ik me nog wel neerleggen. Maar over de breedte van de flats staat in het ontwikkelingsplan niets vermeld. Twee woningen per bouwlaag, staat er ge schreven. Dus gaan de bewoners bakkeleien over die twee woningen per verdieping. Op sommige etages zou namelijk tweeënhalve woning komen. Goed, dan passen we dat plan toch aan. Maar zeg nu zelf hoe breed zijn twee appartementen? Dat verschilt toch van ont werp tot ontwerp. Belachelijk gewoon, deze hele gang van zaken." ptoelinga A's de couveuseaf- 31 de omliggende zie- )Vet vol liggen, is er tm. Daar hopen we y r onverwachte S.|n voordoen. De sa- is goed", zegt de r van het Rijnland )oor de gevreesde rie bij een zuigeling Uerdorpse ziekenhuis (afdeling moeten lang dat gaat duren dag duidelijk als het aar de besmetting is jnent heeft het zie- j geen couveusekin- ïi aan te bieden aan aenhuizen. Ook de jen hebben nog niet f spelen op het ont- Jem. ge Donders van de Ijk aan het Kwik- n Leiderdorp meldt Je situatie inspeelt, p dat er een baby te geboren, of als ik i verwacht, ga ik niet jnland, maar direct MC. En als dat niet (rder zoeken." jk gespecialiseerde (matologie (te vroeg i van het LUMC, - De Leiderdorpse n de Socialistische jctie tegen de groot- I van bomen in Lei en van Leiderdorp rtij huis aan huis Drgd met daarop de jdorp, kappend hart en land?'. Het is de t inwoners de kaar- en terugsturen naar ze dan te zijner aan de gemeen- burgemeester en net de protestactie onrust die in Lei- htstaan na de groot- van bomen bij het Venhuis. Daar gin- en bomen tegen de kats te maken voor parkeerplaats. De dat deze actie ente nog maar het s het aan de ge- zullen er voor de en de centrum- meer bomen moe- chrijft de partij op waar alle moeilijke gevallen worden opgevangen, heeft op dit moment plaats. De woord voerder van het LUMC laat we ten dat alle mogelijke moeite wordt gedaan om de eventuele couveusebaby's van het Rijn land te ontvangen. Ook de woordvoerder van het Rijnland Ziekenhuis denkt dat het allemaal wel gaat lukken. „Alle normale bevallingen, en dat zijn toch de meeste, kunnen gewoon in hier worden afgewik keld. Het wordt pas een pro bleem als er een baby naar de couveuse door moet. Dan on- staat er voor de ouders even een ingewikkelde situatie. We moe ten dan met het kind en eventu eel de moeder naar een ander ziekenhuis. Dat is niet leuk, maar daar zijn we goed op voor bereid." Het was even schrikken op de couveuse afdeling afgelopen dinsdag. Bij toeval werd de MR- SA-bacterie ontdekt bij een baby die sinds begin december op de afdeling verbleef. Omdat de zui geling koorts had werd er een test gedaan, waaruit bleek dat hij de bewuste bacterie bij zich droeg. „Waar de bacterie van daan komt, is nog onduidelijk. Wel is inmiddels geconstateerd dat de vier andere couveusekin deren niet aan de besmetting lij den", aldus de woordvoerder. „De uitslag van ouders en per soneel verwachten we maan- dag." In 1998 heeft het Rijnland Zie kenhuis voor het laatste met de MRSA te maken gehad. Toen moesten drie afdelingen worden gesloten. In de zoveel tijd duikt de bacterie op en bezorgt zie kenhuizen handenvol werk De bacterie heeft bepaalde omstan digheden nodig om zich te ver spreiden. In een ziekenhuisom geving - met veel mensen met wonden en catheters - is de bacterie in zijn element. Een Methiciline Resistente Staphylo coccus Aureus besmetting - MRSA dus - kan fataal zijn voor mensen die verzwakt zijn of een operatie ondergaan. Gezonde mensen hebben niets te vrezen al kunnen ze de bacterie wel tij delijk dragen en overdragen. Bij een gezond mens verdwijnt de bacterie weer vanzelf. Ziekenhuizen geven jaarlijks miljoenen uit om de bacterie te weren. Toch slagen ze er niet in MRSA volledig uit te roeien, om dat de bacterie bestand is tegen veel typen antibiotica. In Neder land is het officieel beleid om de MRSA-bacterie buiten de zie kenhuisdeuren te houden. Het sluiten van een couveuseafde ling is een maatregel die niet licht wordt genomen. nieuwkoop - De 11-jarige Niels Vork en de 13-jarige Edwin Wij- nands uit Nieuwkoop zijn giste ren door burgemeester Van Veldhuizen in het zonnetje ge zet. De twee kregen een belo ning van 150 euro plus een 'aandeeltje Nieuwkoop'. De jon gens danken hun huldiging aan het feit dat zij in mei van dit jaar op een bouwplaats een stapeltje oude bankbiljetten ter waarde van 20.000 gulden vonden, en dit geld keurig bij de politie heb ben afgegeven. De jongens hebben hun vondst op verzoek van de politie de he le tijd geheim gehouden. Dat was om het onderzoek naar de herkomst van het geld niet in gevaar te brengen. Overigens heeft dat onderzoek nog maar weinig opgeleverd. De politie is er inmiddels van overtuigd dat het geld niet afkomstig is van een overval of diefstal, maar de rechtmatige eigenaar is nog al tijd niet opgespoord. De jongens gingen in mei na hun verrassende vondst direct naar het politiebureau, dat op dat moment gesloten was. Via de intercom lieten ze echter hun naam en adres achter. Tegen over de burgemeester verklaar den de jongens dat ze nooit met de gedachte hebben gespeeld om het geld gewoon te houden. voorschoten - Muziekliefheb bers uit Voorschoten die een in ternetaansluiting tot hun be schikking hebben, hoeven voortaan niet meer naar de bi bliotheek om materiaal van de Centrale Discotheek Rotterdam te bestellen. Tot voor kort moes ten de cd's bij de balie van de Voorschotense bibliotheek wor den aangevraagd, nu kunnen de leden dit gewoon vanuit hun luie stoel doen. De CDR heeft meer dan 250.000 cd's, 30.000 lp's en 1.000 muziek dvd's in de collectie en deze zijn nu via www.muziekweb.nl door iedereen, 24 uur per dag te be stellen. Belangstellenden moe ten zich wel eerst melden bij de Voorschotense bibliotheek om zich gratis te laten inschrijven. stompwuk - In de Laurentiuskerk in Stompwijk steken dertig vrijwilligers hun handen flink uit de mouwen. Het was weer tijd voor de jaarlijkse grote schoonmaak. Dinsdag waren er voornamelijk mannen voor het grote sjouwwerk, gisteren werd er verwoed gepoetst en geveegd. De banken, het orgel, de vloer, geen plekje werd overgeslagen. Een speciale ploeg liet in de pastorie het koperwerk weer glimmen. Omdat kos ter Hilgersom het schoonmaakwerk voorheen alleen moest doen, besloot zijn vrouw vijfjaar geleden wat vrijwilligers op te trommelen om hem te assisteren. Tegenwoordig is de jaarlijkse schoonmaakbeurt traditie in Stompwijk. Om de mensen ook na de lunch aan het werk te houden, serveert mevrouw Hilgersom een kop zelfgemaakte erwtensoep. „Voor twaalven zijn er mensen genoeg, maar na het middageten laten ze het vaak afweten. Voor een lekker kopje erwtensoep schrobben ze graag nog een paar uurtjes door." En doorschrobben moeten ze zeker, want om drie uur moet alles klaar zijn. 's Avonds wordt er in de kerk een rouwdienst gehouden. Foto: Dick Hogewoning 'Grote groep maakt opleiding niet af door Judith Kloppenburg alphen aan den rijn - De Mo- lukse jongeren in Alphen aan den Rijn krijgen de komende tijd een extra steuntje in de rug. De gemeente heeft in samen werking met welzijns- en onder wijsorganisaties een plan opge steld dat de groep op weg moet helpen een goede positie in de samenleving te verwerven. De basisschool 'Samen op Weg' telt een groot aantal leerlingen van Molukse afkomst. Die school en een aantal andere in stellingen, waaronder de Stich ting Welzijn en de GGD Zuid- Holland-Noord, gaan intensief samenwerken om te zorgen dat de onderwijskansen voor de Molukse jeugd sterk verbeteren. De organisaties hebben gisteren in het verenigingsgebouw van Molukse gemeenschap daartoe een intentieverklaring onderte kend. Onder de naam Project groep Onderwijs en Educatie Molukkers Alphen aan den Rijn (POEMA) worden alle krachten gebundeld. De jonge Molukkers hebben dat nodig want deze derde generatie blijkt slecht mee te komen op school. Een onderzoek van de Erasmus Universiteit Rotterdam wijst uit dat er sprake is van een stagene- rende integratie van de jongste generatie Molukkers in Neder land. Om dit probleem aan te pakken heeft het Landelijk Steunpunt Educatie Molukkers (LSEM) een onderwijsplan ge lanceerd. LSEM-directielid Henk Smeets: „Molukse jongeren kunnen zich doorgaans niet goed uiten in de Nederlandse taal en dit geeft problemen. Werkstukken maken is moeilijk, en - later - solliciteren ook. De kinderen spreken natuurlijk wel Nederlands, maar hun beheer sing van de taal is beslist onvol doende. Veel van hen hebben een gering ambitieniveau en de ouders zijn vaak niet in staat om hun kinderen in de schoolloop baan goed te begeleiden. Een grote groep maakt de opleiding dan ook niet af." Ter ondersteuning van het on derwijsplan van LSEM zijn elf Nederlandse gemeenten aange wezen om een project op te zet ten. Alphen aan den Rijn is de eerste waar de samenwerking officieel vorm krijgt. Smeets prijst de Alphense organisaties hiervoor. „Instellingen hebben vaak de neiging om het pro bleem te verschuiven en te ont kennen. Alphen heeft door dit samenwerkingsverband een grote voorsprong genomen op de rest van ons land." In Alphen woont een hechte groep Molukkers. Alphen wil die gemeenschap haar identiteit niet ontnemen, maar vindt het wel noodzakelijk dat de Moluk kers meer gaan deel uit maken van de plaatselijke maatschap pij. Volgens Smeets zijn de proble men ernstiger dan aanvankelijk is gedacht. De positie van de derde generatie Molukkers in ons land is nauwelijks beter dan die van de tweede. Bijzondere aandacht, is meer dan noodza kelijk, zegt hij. Ruim twintig jaar geleden kwam de overheid ook tot het besef dat het slecht was gesteld met de sociaal-economische positie van de Molukse bevolkings groep. De toenmalig minister van Onderwijs Pais zette de eer ste stap naar betere integratie dankzij de invoering van het zo genoemde bi-cultureel onder wijs. Dit groeide in de loop der jaren uit tot een gericht Moluk- kersbeleid. Onderzoek van de Erasmus Universiteit Rotterdam wijst in 1983 uit dat de onder- wijspositie van Molukkers ui terst zorgwekkend is. Er kwam wederom extra aandacht voor de bevolkingsgroep. Tien jaar la ter bleek dit zijn vruchten te hebben afgeworpen. Het Mo lukse onderwijsniveau was flink gestegen en de werkloosheid aanzienlijk gedaald. De bijzon dere aandacht voor Moluldcers in Nederland nam begin jaren negentig weer af. Volgens het LSEM heeft dat geleid tot de huidige problematische situatie. leiderdorp - Omdat ze te groot zouden zijn voor de smalle straat, wil de gemeente af van zeven haagbeuken in de Mid delgeest in Leiderdorp. Ook moeten drie meidooms weg. Door hun zware kruin zouden ze steeds schever gaan staan. Een aantal bewoners van de Middelgeest wil de bomen hou den. „Het is juist de grootte van de bomen die de straat cachet en allure geeft." Vrijdag 20 december buigt de commissie bezwaarschriften zich over het geschil. Diezelfde middag hoort de commissie de bezwaren aan van bewoners van de Wilddreef en de Merel- straat. Zij zagen in september 27 bomen verdwijnen van het ter rein waar een kinderdagverblijf en woonruimte voor meervou dig gehandicapten worden ge bouwd. De bewoners vinden dat zij zijn beetgenomen. De bomen wer den omgehakt, terwijl de ter mijn om bezwaar te maken te gen de kap nog niet was verstre ken. den rijn - De be llet nieuwe stadhuis |aan den Rijn heb- i, hebben gemeend viking een passend 'n aanbieden: twee kerstbomen. De g in de bomen - luis aan de Castel- vordt vandaag ont- cadeautje blijft tot "luari staan. "We zijn geen stap verder gekomen' door Jeroen Bordewijk leiderdorp - De leden van de volkstuinvereniging Kalkpol der weten nog altijd niet waar ze heen moeten na de ver breding van de Rijksweg A4. Een gesprek daarover gister avond met projectontwikkelaar Hans Broekman kon daar weinig aan veranderen. Maar er wordt nu tenminste ge communiceerd, was de toch positieve stemming na afloop. Het stak de volkstuinders in de Kalkpolder dat alleen zij nog niets wisten over hun toekomst Met projectbureau W4 was er nog nauwelijks contact geweest. Andere belang hebbenden, zoals de tennisparken, weten al wel waar ze heen moeten als straks de Rijksweg A4 wordt verbreed en gedeeltelijk ondertunneld. In de Kalkpolder komen boven dien de luxe woonwijk Kalkhaven, een nieuwe ontslui- tingsweg en een begraafplaats. De tuinders moeten daar om hun hectare vruchtbare kleigrond verlaten, maai' willen daar op een andere locatie evenveel grond voor terug. Duidelijkheid moest er gisteravond komen van Hans Broekman van het ontwikkelingsbedrijf W4. Daarin zijn de gemeenten Leiden, Zoeterwoude en Leiderdorp vertegen woordigd, en ook Rijkswaterstaat en de provincie Zuid- Holland. Broekman moet de verbrede Rijksweg met een optimale leefbaarheid in het gebied inpassen. Hij heeft daarbij te maken met veel verschillende belangen en is be zig met een grote zoektocht om alles naar ieders tevreden heid te verplaatsen, zo legde hij gisteravond uit aan een kleine veertig, veelal sceptische toehoorders in het clubge bouw van de Ijsbaan Leiderdorp. Over de meest prangende vraag, waai' de tuinders straks heen moeten, kon Broekman geen uitsluitsel geven. „Wij kijken allereerst naar de Achthovenerpolder", zei hij. „Ook daar wordt het lastig, omdat de gemeente de grond niet bezit en het gebied ecologische waarde heeft." Toch stak die locatie volgens Broekman positief af tegen bijvoorbeeld de Munnikkenpolder, favoriet bij veel van de tuinders. „Daar hebben we op dit moment nog helemaal geen zicht op, dat duurt nog jaren voordat het vrij komt." En die tijd is er niet. De tuinders eisen namelijk dat er di rect nieuwe grond beschikbaar is als ze weg moeten, iets wat Broekman overigens niet kon garanderen. Net zo min als dat het überhaupt gaat lukken om een alternatief voor de tuinders te vinden. „De afspraak is dat wij als gemeente er samen met u alles aan doen om één hectare nieuwe grond te vinden. Maar het kan zijn dat we alleen een klei ner stuk grond vinden, en dat bijvoorbeeld alleen de langst zittende tuinders mee kunnen." De stemming na afloop was dubbel. „We zijn geen stap verder gekomen", zei secretaris Wim van de Water. „Maar het is goed dat we nu eindelijk contact hebben met meneer Broekman, ook al duurde dat erg lang. Als volkstuinder ben je nou eenmaal altijd als laatste aan de beurt."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17