LEIDEN REGIO iirgemeestersdebacle kenmerkend voor functioneren Leidse raad Stedelijk naar Straatsburg voor 'Euroscola' Komst pompstation jaagt groep Miening-bewoners op de kast Vrouwenweg v ordt afgesloten Koevoet gemeenteraad lijdt aan een gebrek urskracht. Ook de verruwing van de ultuur speelt de raadsleden parten. ussen de burger en de gemeente- n ed. De onervarenheid van de vele ui 39) nieuwe raadsleden verergert tem. Ze zijn ook kort van memorie, ze zonder blikken of blozen in enke- lltijd volkomen tegengestelde dingen e ergens komen deze mankementen uitdrukking als in het burgemees- ^e, dat het nu bijna voorbije 2002 )n cteerd. Een drama waaraan een er zich zou kunnen laven, maar dat neer schaamte dan lachlust opwekt, dat begon met het aftreden van emeester J. Postma en voorlopig is in de enkelvoudige aanbeveling erst omstreden WD'er H. Groen, want vriend en vijand zijn het er- dat er nog wel wat hoofdstukken irhaal zullen worden toegevoegd, ftenissen op een rijtje. bericht deze krant over de onte- d van de negen fractievoorzitters inctioneren van burgemeester )ie onvrede is tot uitdrukking ge- vertrouwelijke gesprekken met ie zijn bedoeld als voorbereiding ictioneringsgesprek met de com- an de koningin, WD'er J. Frans- na heeft van de fractievoorzitters ekregen dat hij geen goede am- van de stad is en dat Leiden te ichten plukt van zijn functie als van de politie Hollands-Midden rzitter van het algemeen bestuur i dse regio. Verder leveren de net- 1 het Haagse' van de voormalige I generaal van het ministerie van fi le weinig op. Ook de wijze waarop 1 geeft aan de raadsvergaderingen, ls onnodig lang duren en een cha- oop kennen, kan de toets der kri- Dorstaan. Verder zijn er aanmer- zijn houterige gedrag in het soci- r, zijn ongeïnspireerde speeches nige plezier dat hij in zijn werk tien. Er deugt werkelijk niets van ijk zijn de reacties op die berich- gemeenteraad. De bezorgdheid intwaardiging betreffen vooral 'het voor heeft gezorgd dat informatie iwelijke gesprekken naar buiten is Dat Leiden in twee jaar tijd vijf k ïrs zag vertrekken, en al drie jaar ld blijkt met een groot burgemees tem, lijkt van latere of in elk geval jote zorg. is buiten het stadhuis zijn voor et zo vernietigend als de binnens- tuite kritiek. De geest lijkt uit de beoordeling van de fractievoorzit- id is geworden. Woordvoerders edrijfsleven, de sportwereld en an- lingen van de Leidse samenleving )or deze keer roerend eens met pestuur. C. Broeksma, secretaris ,1-directeur van de Kamer van del vormt een uitzondering. „Post- ewoon niet welkom in Leiden. Een iditie wil dat het een nieuwe eerste deze stad ontzettend moeilijk haakt. Mijn kritiek richt zich op de e wethouders. Die hebben hem Ipen bij het tot wasdom laten ko- men van zijn kwaliteiten. Postma's grote kracht is gelegen in de stille diplomatie en dat past niet in de Leidse bestuurscultuur, die luidruchtig en rellerig is." Twaalf dagen na de eerste publicaties over zijn gebrekkige functioneren, maakt de 59- jarige Postma aan het begin van de raads vergadering zijn aftreden bekend. De burge meester, die van zichzelf zou vinden dat hij tot de besten van het land behoort, trekt daarbij geen boetekleed aan, maar geeft als voornaamste reden dat er is gelekt uit ver trouwelijke gesprekken, waardoor hij niet meer naar behoren kan functioneren. Ook zou van hem het onmogelijke worden ver langd. Postma moest zo veel, maar mocht zo weinig, daar komt zijn klacht in grote lij nen op neer. Niet één raadslid of wethouder dringt aan op zijn aanblijven. Er is louter begrip voor zijn besluit. Het grootste compliment komt van wethouder R. Hillebrand (PvdA), die hem 'aimabel' noemt. Een stille aftocht van Postma en zijn vrouw volgt. Hij heeft de ambtsketen drie jaar mogen dragen. De raadsvergadering wordt voortgezet alsof er niets is gebeurd. De fractievoorzitters stellen een onderzoek in naar 'het lek' en er komen strengere re gels over de omgang met vertrouwelijke in formatie. Even is er de angst dat - nu Leiden voor de zoveelste keer een modderfiguur slaat in bestuurlijk Nederland - er geen nieuwe burgemeester komt, maar een rege ringscommissaris of een andere vorm van toezicht van de hogere overheden. Maar uit de eerste gesprekken met de commissaris van de koningin blijkt, dat hij Leiden 'ge woon' aan een nieuwe eerste burger wil hel pen. De aandacht in de Leidse politieke arena verlegt zich ai snel naar de benoemingspro cedure. D66, LWG/De Groenen, Groen links, Leefbaar Leiden en de SP willen een referendum, waarbij de burgers kunnen kie zen uit twee burgemeesterskandidaten. D66-voorman O. Welling noemt het bespot telijk dat Nederland als enig Europees land zijn burgemeester niet kiest. Hij krijgt er de handen voor op elkaar. Welling en zijn par tijgenoten halen vele honderden handteke ningen op vóór een burgemeestersreferen dum. Maar de voorstanders vormen een minder heid. Totdat de PvdA 'om' gaat, op aan drang van de achterban. Het is eind juni en de WD begint zich al flink te ergeren aan het gedraai van de grootste partij van de stad. WD-voorman De Lange vindt een referen dum een 'tombola'. De kandidaten kunnen geen inhoudelijke campagne voeren, be toogt hij keer op keer, want het beleid ligt al vast in het collegeprogramma. De kiezer kan alleen maar afgaan op uiterlijke kenmerken. Een burgemeestersreferendum is een beau ty contest, aldus De Lange. Het CDA en de Christenunie zijn net als de WD tegen een referendum. Zo'n procedure zou kandidaten afschrikken, voert het CDA als extra bezwaar aan. Maar PvdA-fractie- voorzitter C. Broeyer ziet ineens allemaal voordelen. De kandidaten maken tijdens hun campagne een vliegende start en de kloof met de burger kan in één keer worden gedicht, zegt zij. 'Leiden, een stad om te winnen', bedenkt Broeyer hoogstpersoonlijk als motto voor het referendum. Ook de uit spraak 'dat er niet zo veel mis kan gaan', komt bij haar vandaan. „Want wie van de twee eindkandidaten het referendum ook wint, ze zijn beiden geschikt bevonden door de gemeenteraad." Dat Postma ook geschikt werd bevonden en weer net zo hard afgeser veerd door de raad, lijkt iedereen te zijn ver geten. de val van het kabinet Balkenende gekop peld aan de noodzakelijk geworden Tweede Kamerverkiezingen op 22 januari 2003. Dat is goedkoper en werkt opkomstbevorde rend, aldus de Leidse gemeenteraad. Op 7 november maakt deze krant bekend dat de vertrouwenscommissie maar één ge schikte kandidaat kan vinden en dat daar om het referendum op losse schroeven staat. Aan het einde van de maand blijken de betrouwbare bronnen waarop het be richt is gebaseerd het andermaal bij het rechte eind te hebben gehad. De enige kandidaat blijkt WD'er H. Groen te zijn, berucht vanwege zijn declaratiege drag en zijn solistische optreden. Uitgere kend CDA-voorman W. Bleijie, die op een 'teamspeler' had aangedrongen, zegt tijdens een persconferentie dat Groen met kop en schouders boven 'de rest' uitsteekt Een te genkandidaat aanwijzen zou neerkomen op 'het inzetten van een joker'. Zo'n geforceerd referendum moet je niet willpn. In Haarlem, in huize Hoekema, klinkt tandengeknars. Raad en vertrouwenscommissie gaan una niem akkoord met de enkelvoudige aanbe veling. Om het niet doorgaan van het refe rendum worden krokodillentranen gehuild. Zo kritisch als raadsleden en burgers oor deelden over Postma, zo tegengesteld zijn de meningen over Groen. Kopstukken uit het bedrijfsleven en andere prominenten la ten onomwonden weten, dat ze niets moe ten hebben van de man. Uit een peiling van deze krant blijkt dat tachtig procent Groen niet als burgemeester wil. Groot is ook de verontwaardiging over het schrappen van het referendum. Stads bestuur en burgerij staan lijnrecht tegenover elkaar. Binnen de PvdA breekt een geweldige dis cussie uit, dagelijks 'live' te volgen op de website. Kopstukken van de partij hebben geen goed woord over voor de enkelvoudige aanbeveling en voor de voorkeur voor Groen. Deze zaken liggen bij de PvdA extra gevoe lig, omdat fractievoorzitter Broeyer voorzit ter is van de vertrouwenscommissie. Als PvdA-raadslid H. Jansen in deze krant op biecht, dat ze spijt als haren op haar hoofd heeft van haar steun voor Groen, dat ze slecht is geïnformeerd en veel te weinig tijd heeft gehad om te besluiten én dat dit alles ook geldt voor de rest van de fractie, lijkt de beer los. WD-fractievoorzitter L de Lange is woe dend. Raadsleden als Jansen, zei hij, be schouwen hun raadslidmaatschap als een verlenging van hun stage. De verdeeldheid binnen de PvdA lijkt be dreigender voor fractievoorzitter Broeyer dan voor Groen. De benoeming van de bur gemeester, laat Franssen zich in besloten kring ontvallen, is al beklonken. Dat bericht wordt later bevestigd, ook al in besloten kring, door waarnemend burgemeester W. Lemstra. De Leidse burger, die een referen dum is beloofd, heeft volledig het nakijken. Als niet veel later bekend wordt dat ook de oud-wethouders C. Waal en S. de Vreeze, beiden PvdA'ers, hebben gesolliciteerd en dus zijn afgewezen, blijft het stil. Ook op de web site van de PvdA wordt daar nauwelijks op ingegaan. De gelederen lijken zich te sluiten. Het bestuur van de PvdA, hoewel vervuld van twijfel, roept op 10 december de leden op 'de uitkomsten' te accepteren. Veel vra gen moeten noodgedwongen onbeant woord blijven want de vertrouwenscommis sie, de naam zegt het al, heeft immers in vertrouwelijkheid geopereerd. Dat de sollici tanten vertrouwelijkheid is beloofd, weegt kennelijk zwaarder dan dat de kiezer een re ferendum in het vooruitzicht is gesteld. zoETERWouDE - Wat bezielt de gemeente Zoeterwoude om in te stemmen met de komst van een benzinepomp en een wasstraat op een doodlopende weg? Vol gens een tiental bewoners van de Miening is dat vragen om moeilijkheden. Ze vrezen een komen en gaan van tankende automobilisten, waarvan met name fietsers de dupe zullen worden. „Er is geen stoep, geen fietspad of fietsstrook. De ver keersveiligheid is al onder de maat en de plannen zullen de problemen alleen maar vergro ten," zegt Giel Verhoog. Volgens wethouder Van "der Kooi is het geen kwestie van verbieden van of instemmen met de pomp. „De pomp past binnen de be stemming. We ktinnen hem niet eens tegenhouden." De onbemande 24-uurspomp en de wasstraat zijn onderdeel van een uitbreidingsplan van Versteegen Auto's aan de Eu- ropaweg. Ook komt er een kan toor- en bedrijfspand. Miening- bewoonster De Beer heeft moei te met de de pomp, maar ook met de hoogte van het nieuwe pand. „Dat gebouw wordt elf meter hoog. Dan heb je hele maal geen zon meer in je tuin." „Het wordt hier een racebaan", zegt een buurtbewoner die ano niem wil blijven. „Vooral in de spits. Dan gaan de meeste men sen tanken. Liever hebben we die pomp helemaal niet. Maar als 'ie er komt, moeten ze de weg wel zó veilig maken dat de kinderen gewoon naar school kunnen fietsen." De gemeente is niet van plan om maatregelen te treffen op de Miening. Wel wil de gemeente kijken of het gebied wellicht in gericht kan worden als 30-kilo- meterzone. Van der Kooi: „Het wordt al veel rustiger als de Mie ning na de afsluiting van de Vrouwenweg geen doorgaande route meer is. Er gaat straks een behoorlijke verkeersstroom weg van de Miening." Als de Vrouwenweg in januari wordt afgesloten voor autover keer moeten klanten van Ver steegen heen en terug over de Miening. Volgens Verhoog cre- eert de gemeente door akkoord te gaan met de pomp een nieuw probleem. „Na heel veel proce dures gaat de Vrouwenweg ein delijk dicht en zijn we van het sluipverkeer af. Van die afslui ting hebben we straks even pro fijt, maar als de benzinepomp er komt begint de ellende weer op nieuw." Versteegen heeft ook nog een vestiging aan de Schenkelweg. Dat bedrijf gaat dicht als de uit breiding op de Europaweg een feit is. De gemeente heeft er be lang bij dat de zaak aan de Schenkelweg sluit, omdat op de vrijgekomen plek koopwonin gen zijn gepland. Deze huizen moeten geld opleveren voor de bouw van huurwoningen aan de Zwetkade. Sommige bewoners vinden dat de gemeente te veel belangen heeft om de plannen van Versteegen objectief te be oordelen. Zij pleiten voor een onafhankelijk toetsingsorgaan. Wethouder Van der Kooi voelt daar niets voor. „Ik zou niet we ten wat voor meerwaarde dat heeft. We hebben een bestem mingsplan, een beeldkwaliteits plan, er is een welstandscom missie en er is ruimte voor in spraak." Hij benadrukt dat de gemeente Versteegen niet heeft gepusht om op de Europaweg uit te breiden en de vestiging aan de Schenkelweg op te hef fen. „Het is een plan van Ver steegen zelf. We hebben nooit gezegd: je moet daar weg." Het idee van sommige bewo ners om alleen voor de benzine pomp een ontsluiting te maken op de Europaweg, is volgens de wethouder niet haalbaar. „We hebben daLeen keer met de provincie bft^roken. Maar die is mordicus tegen." Vanavond buigt de Zoeterwoudse politiek zich over de uitbreidingsplan nen van Versteegen. De Vrouwenweg wordt in ja nuari ter hoogte van het Kruis herenklooster afgesloten voor auto's. Er blijft wel genoeg ruimte over voor fietsers en ge handicaptenwagentjes. Leiden sluit de weg af om te hard rij dende 'sluipers', die files op de Europaweg willen ontwijken, te weren. De gemeente heeft geprobeerd het sluipverkeer te ontmoedi- gen door middel van borden, maar dat had weinig effect. Drempels zijn niet mogelijk omdat de huizen niet onder heid zijn. Twee weken voordat de weg dichtgaat, worden er waar schuwingsborden geplaatst en krijgende bewoners een brief, waarin zij nog eens van de maatregel op de hoogte wor den gebracht. CDA-voorman W. Bleijie waarschuwt nog, dat de vertrouwenscommissie het mis schien niet eens zou kunnen worden over wie de twee deelnemers aan het referendum moeten zijn. Die rake voorspelling is aan dovemansoren gericht. De slechte ervaringen in Vlaardingen met een referendum van de vroegere Sassen- heimse burgemeester R. Buddenberg bren gen de voorstanders niet op andere gedach ten. Dat anderhalve man en een paarden kop, onder wie enige verdwaalde Duitse toeristen, begin juli in de burgerzaal op het stadhuis komen meepraten over het burge meestersprofiel, verandert daar ook niets aan. Groot is in september de verontwaardiging in de gemeenteraad als de commissaris van de koningin in de Leidse raadzaal komt ver tellen dat de stad toch echt een sterke man nodig heeft, en dat Leiden er niet zo goed op staat in bestuurlijk Nederland. De frac tievoorzitters vinden juist dat Leiden er flink op vooruit is gegaan. Kijk maar naar het re ferendum, waarmee de bevolking straks meer bij de gemeentepolitiek wordt betrok ken. Dat Leiden een slecht imago heeft komt door de media, met het Leidsch Dag blad voorop, roept D. Sloos van Leefbaar Leiden. Leiden heeft geen sterke man of een hervormer nodig, maar een teamspeler, zeg gen de fractievoorzitters tegen Franssen. Gezag verwerf je, dat leg je niet op, roepen ze in koor. Maar Franssen houdt voet bij stuk „Kaken op elkaar", beveelt hij de raadsleden aan, die vragen wat ze zoal over de kandidaten mogen zeggen. „Breng de kandidaten niet in diskrediet en de Kroon niet in verlegen heid." En over de verbeterde bestuurscul tuur, die de raadsleden zo'n beetje als eni gen bespeuren, zegt hij zuinigjes: „Eén zwa- Jan Postma toen hij nog in functie was als burge meester. Volgens sommigen heeft Leiden de slechte traditie om het de nieuwe eerste burger in deze stad zo moeilijk mogelijk te ma ken. Archieffoto: Henk Bouwman luw maakt nog geen zomer." De tegenstanders van het referendum lijken gelijk te krijgen als slechts twaalf sollicitan ten zich bij Franssen melden. Eén van hen, de tamelijk onbekende Jef Burger, een raadslid met bestuurlijke ervaring in Pijnac- ker/Nootdorp, maakt zich in deze krant be kend en roept de anderen op hetzelfde te doen, zodat er echte verkiezingen kunnen worden gehouden. Burger maakt Franssen uit voor 'superregent'. En gooit daarmee zijn eigen glazen in. Zijn oproep vindt geen weerklank Toch wordt nog een naam bekend, via deze krant, namelijk die van J. Hoekema, voor malig D66-raadslid en -parlementariër Hij heeft bij tal van Leidse prominenten advies over zijn sollicitatie ingewonnen en 'lekt' daarmee als het ware zelf aan alle kanten. Inmiddels is ook duidelijk dat het referen dum niet op 11 december is, maar wordt na :n saaie lessen volgen of een dag met de het Europees Parle- H keuze was snel ge- Jl >or 25 leerlingen van 14 "ar van het Stedelijk um. Onder begeleiding eraren reisden zij tochtend naar Straats- r- r een internationaal onder de naam Euro- 17 houdt de Europese >rogramma twintig aar voor leerlingen uit opa tussen de 15 en 20 Daar leren ze debatte- actuele onderwerpen, over zelfgemaakte en en communiceren ngen uit andere Euro- den. Bijvoorbeeld over ;n haar plaats in de Kortom, zij krijgen een de werking van het Europees Parlement. De bus is een aardig eind op weg, Arnhem ligt een paar uur rijden achter ons en Straatsburg staat al op de borden. Zoals al tijd bij een lange busreis wordt er video gekeken. De overwe gend vrouwelijke passagiers hebben films bij zich van de ca tegorie Bridget Jones' Diary - 'lekker snotteren op de bank, met een doos tissues'. Dan, na negen uur rijden, vier films en drie stops, komt de bus einde lijk om half zeven aan bij de jeugdherberg. Na het eten nog even naar de disco, maar om kwart over elf vindt leraar En gels Vincent van Laarhoven het genoeg. „Naar bed jongens, morgen vroeg gaat de wekker weer." Voor de detectiepoortjes van het enorme Louise Wiessege- bouw komt lerares Anjo Roos De gigantische 'hemicyde' in het Louise Wiesegebouw van het Europees Parlement. De deelnemers van het Stedelijk Gym zitten verspreid in de zaal. Publiciteitsfoto ergens achter. „Shit, ik heb een schaar in mijn tas." Ze mag toch doorlopen. Omdat de EU een uitgebreid ontbijt beloofd heeft, gaat iedereen met een le ge maag naar binnen. Dat blijkt een misrekening: het ontbijt bestaat uit een koffiebroodje en koffie of thee. Daarna gaan de bijna 800 scholieren uit 27 Eu ropese landen naar de gigan tisch grote zaal. Een vertegenwoordiger van elke delegatie moet in een speech van één minuut de school voor stellen en stelling nemen over een onderwerp. Het Stedelijk onderscheidt zich door als eni ge school niet over het belang van uitbreiding van de EU te praten, maar voor betere voor lichting aan jongeren over drugs te pleiten. Sasha Gerstik (15) houdt namens Nederland een toespraak. Achteraf zegt ze opgelucht: „Het ging erg goed. Ik heb er positieve reacties op gehad." Als iedereen klaar is, legt dagvoorzitter Fritz in het Duits kort de werkwijze van het Europees Parlement uit en kan er gestemd worden op verschil lende stellingen. Een Engelse tolk werkt op de lachspieren door met omfloerste stem de tekst te vertalen. Na de lunch vormen de leerlin gen groepen voor de werkgroe pen die gepland zijn. Figuren als pijl, cirkel, ruit en trapezium corresponderen met de onder werpen van de werkgroepen. Eigenlijk is de omvang per 'klas' te groot, vinden veel leerlingen. Honderd jongeren moeten dis cussieren over onderwerpen als 'milieu', 'de toekomst van Eu ropa' en 'mensenrechten'. Ook moet elke groep drie voorstel len doen waar later over ge stemd wordt. Lisa van der Velde (15) vindt de werkgroep niet zo'n succes. „Er werd veel door elkaar heen gepraat en niet ie dereen kon even goed Engels- spreken. Toch vond ik het een leuke en leerzame dag en vind ik het jammer dat we al naar huis moeten." Dan stapt ze in de bus, op de lange weg terug naar Leiden. Laurens Foudraine De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15