REGIO Obsessie voor calorieën Voordracht Groen bewijst arrogantie bestuurscultu Leidsch Dagblad zoekt de dialoog met de lezer DONDERDAG 12 DE NAVRAAG Zodra er een graadje vorst wordt voorspeld, wordt Nederland op slag zo schaatsgek dat fabrikanten en winkeliers de handen vol hebben om aan de vraag naar de gladde ijzers te voldoen. Nu er na vijf zach te winters weer eens sprake is van een vorstperiode, die volgens de verwachtingen nog wel even aanhoudt, schaffen nog meer mensen dan anders een nieuw paar aan. Kinderen zijn eruit gegroeid en ou deren hebben hun schaatsen veelal verwaarloosd. Gouden tijden dus voor de fabrikanten en de verkopers. „Sinds zondag beleven we da gen datje nog effe naar bed mag", beaamt AAD GRIMBERGEN, oud marathonschaatser en mede-eigenaar van De Grim Sport, dat vesti gingen heeft in Rijnsburg en Zoeterwoude en de sportzaak in de Leidse ijshal beheert. Waar komt die gekte bij een paar graden vorst toch vandaan? „Hoort bij ons. Nederlanders fietsen en schaatsen graag. Als we op natio naal niveau ergens in uitblinken, in darten of in hockeyen bijvoorbeeld, zie je de vraag naar spullen om die sporten te bedrijven tijdelijk opko men, maar bij fietsen en schaatsen is die er altijd. Dat zit er gewoon in ge bakken. Als er vorst wordt voorspeld, gaat iedereen onmiddellijk zijn spul len bij elkaar zoeken en als de land- ijsbanen opengaan en de toertoch ten komen er aan, wordt het hele maal een gekkenhuis. Jullie hebben het dus druk? „Ja, heel erg druk. Zo druk dat we sinds zondag dagelijks maar een paar uur de tijd hebben om te rus ten. We verkopen niet alleen schaat sen, maar elk nieuw paar dat bin nenkomt, slijpen we ook. Daar zijn we 's ochtends vroeg en 's avonds mee bezig, want er gaan per dag toch rond de tachtig paar over de toonbank." Wat zijn de populairste schaatsen? „IJshockey- en kunstschaatsen gaan momenteel het hardst. Noren gaan pas echt 'lopen' als er toertochten komen. Dan wordt het echt druk. Nu hebben we alles nog redelijk onder controle. Voor het slijpen zijn er geen wachttijden en we kunnen mensen nog snel helpen. Ook het einde van de voorraad is nog niet in zicht. We zijn alleen door de gebruikte schaatsen heen. Daar hebben we niet één paar meer van." Gaat u zelf nog het ijs op? „Natuurlijk, maar wij gaan pas schaatsen als het een week of twee heeft gevroren. Dan wordt het in de winkel wat rustiger. Voor ons mag het ook om die reden dus nog wel even door blijven vriezen." tekst: Paul de Tombe foto: ANP/Vincent Jannink UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1902, Vrijdag 12 December H00GMADE - In de vergadering der pas opgerichte ijsclub "Hoog- made" werd in de eerste plaats het reglement vastgesteld. Daarna deed de voorzitter het voorstel den heer C. van Tol tot eere-voorzitter te benoemen. Het algemeen gejuich en applaus, waarmede dit voor stel werd begroet, bewees, hoezeer de voorzitter naar den geest der vergaderden had gesproken. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren behandeld, werd voorge steld ook hier een hardrijderij te organiseeren door leden der club ten voordeele der armen. Ook dit voorstel viel in goede aarde, want reeds dadelijk werd door de vergaderden aan vrijwillige giften ruim 14.50 bijeengebracht. IJs en weer dienende zal deze hardrijderij gehouden worden op de Does hij Hoogmade. De baan aldaar zal zeker in schoonheid door weinige overtroffen worden. LEIDEN - Door de politie is aan ruim 100 baanvegers vergunning verleend om te vegen. Door haar zorg zijn op den Zoeterwoudschen Singel en den Witten Singel, dubbele banen gemaakt. Van gemeen tewege zijn bordjes geplaatst om de rijders rechts te doen houden. De baanvegers worden niet bezoldigd, dus ontvangen zij gaarne een beloon ing. Een ieder off ere daarom een kleinigheid aan die werkza me menschen, ter wille van het ijsvermaak. Anno 1977, maandag 12 december NOORDWIJK - Spelmoment uit het duel Noordwijk-Spijkenisse. John van Dijk (vierde van rechts) tracht de bal te koppen, maar Spijkenis- se-speler Daan v.d. Meer is hem juist een slag voor. De wedstrijd ein digde in i-i. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dasen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV Is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. Anorexiapatiënten maken de hele dag rekensommetjes met calorieën en ponden, alsof ze een cd in hun hoofd hebben die ze niet meer af kunnen zetten. Greta Noordenbos, psychologe van de Univer siteit Leiden, stelde samen met Walter Vandereycken het eerste Nederlandstalige handboek samen over eetstoornissen. Een boek over anorexia, uitgerekend op een moment dat de bevolking wordt gemaand de strijd met vetzucht aan te binden. Met licht en Verantwoord lijnen is ook helemaal niets mis, benadrukt Greta Noordenbos. „We leven in een land met een overvloed aan voedsel. Dat is toch fantastisch? In landen waar de hongers nood dreigt, komen geen anorexia of boulimia voor." Hoewel: ook in de rijke bovenlaag van een land als India dringt het schoonheidsideaal door via CNN en de glossy magazines. En ook in Singapore, Hong Kong, en de Oostbloklanden - landen, kortom, die een snelle industriële ontwik keling hebben doorgemaakt - dui ken de eerste gevallen van eet stoornissen op. Toch, zegt Noordenbos, moet het misverstand de wereld uit dat anorexia een modeverschijnsel is, opgelegd door het ideaal van broodmagere modellen in de bla den. Anorexia is niet hetzelfde is als slank willen worden om mooi er te worden. Er zit veel meer ach ter. „Welke vrouw lijnt er niet? Je kunt er donder op zeggen dat na de kerst de diëten weer toeslaan. Maar waarom hebben dan niet al le vrouwen die lijnen een eet stoornis? Er is iets anders aan de hand dat maakt dat sommige mensen extreem aan de lijn gaan doen en er niet vanaf komen. Ze slaan het ontbijt over, eten drie appels bij de lunch en drie mandarijnen en 's avonds wat magere yoghurt." Het antwoord: anorexia zit hem niet in het li chaam, maar in het hoofd. Wie een paar pond jes meer heeft, maar blaakt van zelfvertrouwen, die maakt zich geen zorgen over het schoon heidsideaal. .Anorexiapatiënten daarentegen zijn bang om afgewezen te worden. Die den ken: als ik afval, krijg ik meer vrienden en vrien dinnen en dus meer zelfvertrouwen." Ano rexiapatiënten verliezen gewicht, maar het ver wachte zelfvertrouwen krijgen ze er niet voor terug. Toch gaan ze door. Waarom? „Het lijngedrag geeft een gevoel van controle. Eerst zijn mensen die een stoornis ontwikkelen euforisch: dit kan ik beter dan anderen, denken ze. Inderdaad, het wordt een soort prestatie. Maar in werkelijkheid is het een fïlik waar ano rexiapatiënten steeds dieper in raken." Mannen zijn er de schuld van dat vrouwen lij nen, hoor je wel eens. „Ach, schei uit. Nee, nee en nog eens nee. Het is maar de vraag of het de mannen zijn die dat schoonheidsideaal opleg gen. Ik heb wel eens gehoord dat in Europa vooral homoseksuele mannen het modebeeld dicteren: met een plat, jongensachtig figuurtje als ideaal. Maar er is ook tegenwicht in de vorm van winkels voor de grotere maten. Vrouwen bladen laten slank én dik zien. Van mannen hoeven vrouwen ook niet zo strijkplankdun te zijn, geloof ik. Daarnaast: patiënten met een eetstoornis weten ook heel goed dat het schoonheidsideaal maar een ideaal is. Kortom: het gaat niet alleen om schoonheid, maar om de behoefte aan controle. En het is lastig om uit die fuik te komen als je er eenmaal in zit, wijst Noordenbos aan de hand van de statistieken. „Het lijkt verdomd veel op I N ONDER ZOE K Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de wetenschap. De rubriek In Onderteek doet een greep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich in hebben verdiept. Vandaag: Greta Noordenbos. een verslaving." De eetstoornis duurt gemid deld vier tot zeven jaar, net zoals een alcohol- of drugsverslaving. Vijfenveertig procent her stelt, dertig procent verbetert. Bij een op de vijf blijft anorexia chronisch. Vijf procent overlijdt na een jaar of tien, door suïcide of domweg omdat het lichaam het niet langer volhoudt. Anorexiapatiënten moeten worden gedepro grammeerd, zegt Noordenbos. Ze zijn voortdu rend in hun hoofd bezig met het tellen van calorieën. Volstrekt ge obsedeerd. De angst om dik te worden blijft, zelfs als ze afgevallen zijn. Dat vinden ze zelf vaak ook gek: ik begrijp mezelf niet meer, zeggen ze dan. Het is een cd in het hoofd die je niet meer af kan zet ten." Hoop op herstel komt meestal pas als de lichamelijke gevolgen zo ern stig worden dat mensen verpiete ren, bang worden nooit meer van hun kamer te komen en hun leven verpesten. Pas als hun hele leven in de fuik dreigt te verdwijnen, dan kan voor anorexiapatiënten het besluit vallen dat ze er vanaf wil len. Onder het motto 'maak je niet dik' pakt het ministerie van VWS sinds deze week de steeds dikker wordende Ne derlander aan. Voedsel en gewicht houdt ons blijkbaar bezig. Veel jonge mensen gaan heel ver met lijnen, verzucht Noordenbos. „Sommigen zitten aan de grens, dan is het nog nét niet ziekelijk." Tegelijkertijd signa leert ook zij het toenemend aantal dikkerds, vooral kinderen. „Dat stijgt veel sneller dan het aantal anorexiagevallen. We nemen te genwoordig meer energie in dan we verbruiken. In de trein naar huis zie al mensen met pizza's en friet met mayonaise en dan denk ik: dat is nog niet hun avondmaaltijd maar een snack tussendoor." Overgewicht leidt tot diabetes en gezondheids problemen voor het hart, het skelet, de knieën. En boven dien: vetzucht geeft weer een risico op een eetstoornis, als mensen zich werpen op 'ex treem en onverantwoord lijnge- drag. Jazeker, zelf heeft ze ook ge lijnd. Maar, zegt ze lachend, ermee ophouden kostte geen moeite. „Ik heb vroeger wel wat pittiger aan de lijn ge daan met een meiden- clubje voor een strandva- kantie, maar dan was je ei genlijk alleen maar bezig met het moment dat je er weer mee mocht stoppen, dan mocht je weer uit eten. Het is niet leuk om je steeds maar dingen te ontzeggen." Greta Noordenbos d zoek naar eetstoorn lijngedrag geeft een controle. Eerst zijn r een stoornis ontwik risch: dit kan ik bete ren, denken ze. Inde wordt een soort pre in werkelijkheid is h waar anorexiapatiè dieper in raken." Foto: Dick Hogewon SCHRIJVENDE LEZERS Van de onlangs gepresenteerde, bijna dodelijke, conclusie in het rapport van KPMG over de Leidse bestuurs cultuur, hebben de dames en heren raadsleden kennelijk nog steeds niets geleerd. Alles wat er maar mis kan gaan, is het Leids gemeentebestuur de afgelopen tijd ruimschoots gelukt. Het er doorheen jassen van de nieuw te benoemen burgemeester in de persoon van de heer Groen, bewijst voor de zoveelste keer het onvolwas sen gedrag van de Leidse bestuur ders. Wij regeren over u, zonder u, dat zijn onze regels', zo valt af te lei den uit de tot nu toe gehanteerde be stuurscultuur. Groen moet er komen. Punt uit, roept de gemeenteraad in koor. Pas wanneer de burger via de krant moet vernemen hoe een en ander tot stand dreigt te komen, zeggen som mige partijen toch wel enige beden kingen te hebben. Feit is, Groen is aangeschoten wild. Hij draagt een diepgegroefd litteken met zich mee. Maar dat doet kennelijk aan de keuze van de gemeenteraad niets af. De fractievoorzitters en de leden van het college staan pal achter Groen, terwijl de Leidenaren paars aanlopen van boosheid. Opvallend is wel dat de stadsbestuur ders in hun reacties de schuld in de schoenen schuiven van de krant. Mag ik het stadsbestuur erop wijzen, dat als de krant er niet geweest zou zijn en met alertheid de a.s. benoe ming toch maar eens nader te onder zoeken, dan zou Groen al geïnstal leerd zijn. Over het afkappen van een volksreferendum - waar duidelijk be hoefte aan bestaat - maar te zwijgen. Vanaf deze plaats doe ik een drin gend beroep op het gezonde ver stand van het Leids stadsbestuur: laat Groen eieren voor zijn geld kiezen. Het litteken valt niet meer weg te ha len. De man zal gedurende zijn bur gemeestersambt op zijn creatief de claratiegedrag blijvend worden aan gekeken. Toegegeven, de affaire Post- ma lag webswaar anders, doch een tweede opvolger bgt door deze zo veelste nieuwe affaire wel in het ver schiet. Uit het recenteüjk gehoi zoek van deze krant ma) zijn dat het de Leidenan Het gegeven dat Groen] randus is, maar de titel1 hem meer recht doet, zc abes over het gevoel var naar. Anders bij mij wel raad wordt toch eens wi De krant is van de lezer. Jour- nabsten hebben vaak moeite met die reabteit Want jouma- bsten wanen zich als dagebjk- se schrijvers voor de krant de krant zelve. 'Wij bepalen wat de lezer interessant vindt', was lang een axioma in de jouma- bstiek. Lezers die het niet eens waren met artikelen konden een ingezonden brief sturen. Maar dan had je het wel gehad met de invloed van de abon nee. Een vroegere hoofdredacteur van de NRC ging minder dan een halve eeuw geleden nog zo ver dat hij notoir klagende lezers te verstaan gaf: Wij wil len u niet meer als bd.' Moderne lezers zijn terecht mondige lezers. Een redactie hoort tegenwoordig snel wat de individuele lezer niet be valt. Of het nu de heftige foto is van een vermoorde Pim Fortuyn, berichtgeving over een gevoebg lokaal onderwerp als de Rijn Gouwe Lijn of plan nen van het Leidsch Dagblad een ochtendkrant te maken. Lezers reageren tegenwoordig niet abeen snel. Lezers reage ren meestal ook scherp. Want moderne lezers steben hoge eisen aan hun krant. En daar hebben zij groot gelijk in. Soms wijzen lezers ons op gro ve fouten, soms tippen lezers ons met kennis die de redactie niet heeft. En soms spuien le zers gewoon hun ergernis om dat zij het oneens zijn met de wijze waarop de krant een on derwerp heeft aangepakt. „Dat hadden wij niet van het Leidsch Dagblad verwacht", is dan de teneur. Als hoofdre dacteur neem ik kritiek voluit serieus en spreek ik daar ook over met mijn redactie. Want een krant opereert niet in het luchüedige. En een krant is verre van onfeilbaar. De redactie van deze krant zoekt naar wegen de dialoog met de lezers te versterken. Om te weten wat de lezer vindt en om op de hoogte te bbjven wat de lezer van ons verwacht. Geen misverstand: journabsten zijn kritische ty pes en kranten horen het nieuws in al zijn onbarmhar tigheid te brengen. Dus lezers die venvachten dat een redac tie die de dialoog zoekt zich gaat gedragen als een schoot hondje moet ik teleursteben. Deze redactie wil graag een volwassen dialoog met zijn le zers met als doel de krant be ter te maken en scherper toe te snijden op de interesses van de lezer. Een dialoogvorm die deze krant al weer geruime tijd han teert, is de wekebjkse stelling. Lezers hebben daarbij de mo- gebjkheid elektronisch of schiiftebjk te reageren op een actuele kwestie. De redactie pubbceert in de rubriek 'Klankbord' op deze pagina een selectie van de reacties. Afgelopen week reageerden veel lezers op de stelling: 'Lei den krijgt de burgemeester die het verdient'. Die reacties volgden op de nodige lezers- brieven die eerder bij de re dactie binnenkwamen. En tenslotte beten wij ons vaste lezerspanel reageren op de- stelling. Het resultaat: een heftige dis cussie of de voorgedragen kandidaat, Harry Groen, met diens declaratieverleden de geschikte burgemeester is voor Leiden. Het Leidsch Dagblad probeert met de wekebjkse stelling en met het lezerspanel zijn rol als platform van maatschappebj- ke discussies vorm te geven. Deze functie staat naast de verslaggeversfunctie, die er toe leidt dat het Leidsch Dagblad in de zaak Groen als 'een luis in de pels' opereert en zo de nodige verwikkelingen uit de binnenkamer vai tepobtiek, bloot li Deze krant wil 'te en tegebjk platfoi discussie. Waar v speuren, wijst he meestal. Hoe we met de lezer kuni ren, hoor ik ook persoonbjk Leze gestie hebben, ki richten aan de re Journabsten zijn pes, zoals de mei uit eigen ervarin] journabsten lerei Het beoefenen vi tiek is zoveel als i permanente. De 1 het Leidsch Dagl graag veel van u 1 naar uw reacties, Kees van der Mal hoofdredacteur

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14