LEIDE Luifelbaan duurder REGIO Leiden-Noord wil afvaltoeristen en dealers dolgraag kwijt Klaar voor de Tocht der Tochtjes Eh Voordracht Groen klopt nietdus mag de minister hem benoemen i Wintermarkt g voor chaos zonder Leidenaartjes Nog geen tocht op Kagerplassen DE STELLINGI donderdag 12 DECEMBER R1 igblik op Ie rond s*-ieester ining voor arkeerplan perfect voorbeeld iteit en particulier [et imago van de is aanzienlijk ver- rende woorden van 'ereniging LVI irujère en Chris voorzitter en direc- stichting Stadspar- fit handen van voor- [antel kregen zij de derde LVI ere- ir hun inspannin- linnenstad beter £te maken. Stadspar- Jhakelt daarvoor jes, leenfietsen en Jin. „Wij voeren in J offensief parkeerbe- ;jprplancke. De pen- ie hem. „Ze moes- iraten om vanmor- mijn bed uitkomen, door Timoteus Waarsenburg leiden - De enkelvoudige voordracht van de omstreden burgemeesterskan didaat Harry Groen (WD) is in strijd met de wet. Dat zeggen de Leidse hoogleraar strafrecht Joop van den Berg en het ministerie van binnen landse zaken. Minister Remkes, even eens WD, mag strikt genomen dan ook geen acht slaan op deze enkel voudige voordracht. Twaalf sollicitanten toonden hun inte resse voor het burgemeesterschap van Leiden. Commissaris van de Konin gin, WD-er Franssen, selecteerde uit deze groep vier kandidaten van wie de Leidse vertrouwenscommissie er twee moest kiezen. Later werd aan deze se lectie nog een vijfde naam toege voegd. Onder hen bevonden zich in elk geval Steven de Vreeze (PvdA), oud-wethouder van Leiden en burge meester van Enkhuizen, en zijn partij genoot Cees Waal, eveneens oud-wet houder in Leiden en tegenwoordig waarnemend burgemeester van Sas- senheim. Ondanks de wettelijke eis om twee namen voor te dragen en de belofte aan de Leidse bevolking om door middel van een referendum uit twee kandidaten te mogen kiezen, schoof Leiden slechts één persoon naar voren: Harry Groen, een man die achtervolgd wordt door declaratie schandalen. „Als je de wet orthodox zou toepas sen, naar de doctrine van de wet, mag dit niet", stelt Van den Berg onom wonden vast. De procedureregels bij burgemeestersbenoemingen vermel den dat een enkelvoudige voordracht slechts is toegestaan in geval van 'overmacht'. Tevens staat opgenomen dat politieke, beleidsmatige of be stuurlijke overwegingen geen reden mogen rijn om af te wijken van de wet die voorschrijft dat de aanbeveling uit twee personen bestaat. Tot slot ver meldt de procedure dat een minister geen acht mag slaan op een enkelvou dige voordracht die niet voldoet aan de wettelijke eisen. ,Als de vertrouwenscommissie maar één kandidaat geschikt vindt, is dat zeker geen overmacht", zegt woord voer T. Manten van het ministerie van binnenlandse zaken. „Dat is een be stuurlijke overweging." En dat is in strijd met de wet. De minister mag dus, de wet volgend, geen acht slaan op de Leidse voordracht. „Nou, de minister is bevoegd om een keuze te maken die afwijkt van de voordracht. Dus in dit geval, mag de minister be palen wat hij doet. Hij mag de Leidse kandidaat benoemen." Zo lijkt het WD-onderonsje alsnog door te gaan. Eerder liet Franssen zich al ontvallen dat de benoeming van Groen met de minister was 'kortgeslo ten'. Ook Connie Broeyer, fractievoorzitter van de Leidse PvdA en voorzitter van de vertrouwenscommissie, heeft keer op keer gezegd dat de minister geen problemen had met de enkelvoudige voordracht van Groen. ddadige nroller Rnkrij een 18-jarige fcn een restaurant memmerstraat, heeft ■stermiddag een 18- ■nroller uit Leiden %n. De man rolde de lee van de bezorger zich uit de voeten, vlffer zette direct met injde achtervolging in. tlemmerstraat kreeg lan en zijn buit te de zakkenroller ;r. Op de Uiterste- de bezorger rijn te pakken. On- ie klappen die de jr moest incasseren, lef nu niet meer los. :eft de zakkenroller tn naar het bureau, deed aangifte van and i auto aan de Storm at is gisteravond uur in vlammen )e politie nam de auto voor onder- ij kijkt of de brand chnisch mankement of door brandstich- ovember stond er uto in dezelfde uid. De politie kijkt rband tussen beide staat. \'j Extra parkeerplaatsen en minder woningen in nieuw plan leiden - De temperatuur is ver onder nul. En het aantal bezoekers van de wekelijkse markt op woensdag ligt ver onder het gemiddelde. Door de snijdende kou verkozen de meeste klanten gisteren een verwarm de supermarkt boven de koude marktkramen. In elk geval deden de marktkooplui die op de markt stonden - sommige verkopers bleven net als hun klanten thuis - hun best om het de weinige bezoekers toch nog een beetje naar de zin te maken. Met grote tenten over de kra men tegen de kou. Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden - De opknapbeurt voor winkelcentrum De Luifelbaan in Leiden Zuid-West pakt fors duur der uit. De bijdrage van de ge meente is vergeleken met het vo rige plan meer dan verviervou digd en komt uit op 5,5 miljoen euro. Bouwfonds investeert 60 miljoen. Er komen extra parkeer plaatsen, meer winkelruimte en minder woningen. Trots zetten de wethouders Hil- lebrand en Geertsema vanoch tend hun handtekening onder een samenwerkingsovereen komst met projectontwikkelaar Bouwfonds. „We gaan van dit stukje Leiden in verval weer iets moois maken", zei wethouder Hillebrand. Het vorige plan voor De Luifel baan is twee jaar oud. Na de presentatie kreeg de gemeente zware kritiek over zich heen. Er was onvoldoende rekening ge houden met de wensen van be woners. Die wezen op een te kort aan parkeerplaatsen en op de geplande appartementen langs de Vijf Meilaan, die te dicht op de huidige woningen zouden komen. Bovendien zou het bestaande blok van winkels, kantoren en huizen te hoog worden. In plaats van dertig komen er zestien appartementen. Het aantal parkeerplaatsen wordt meer dan verdubbeld en groeit naar ruim 700. Er komt bijna twee keer zoveel winkelruimte, in totaal zo'n 16.000 vierkante meter. Albert Heijn verhuist naar de plaats waar Blokker en Etos ritten en wordt twee keer zo groot. Daarboven komt een woontoren met 92 appartemen ten en een parkeerdek. De Lui felbaan krijgt verder een tweede supermarkt en een HEMA-vesti- ging. Alle kiosken verdwijnen. Op het Bevrijdingsplein komt een horecapaviljoen. De verbouwing neemt goed vier jaar in beslag. Leiden en Bouw fonds willen in augustus vol gend jaar beginnen. Dan wordt een tijdelijke Albert Heijn ge bouwd. In januari 2005 begint de bouw van de winkels en wo ningen aan de Vijf Meilaan. In aprü 2007 rijn de Albert Heijn en de woontoren gereed. Sep tember 2007 moet alles klaar rijn. De bewoners worden in ja nuari volgend jaar ingelicht. De ondernemers hoeven niet meer mee te betalen aan de re novatie. Aanvankelijk rekende Leiden op een bijdrage van (toen nog) 500.000 gulden. Om dat jarenlang geen onderhoud is gepleegd, betaalt de gemeente dat bedrag nu zelf. „We hebben de winkeliers twee dingen be loofd", zei Hillebrand. „Een be tere fasering van de verbouwing, zodat rij zo kort mogelijk in de troep ritten, en we zouden kij ken of we die vijf ton konden fi nancieren." De renovatie valt miljoenen duurder uit en kost 65,5 miljoen euro in plaats van ruim 40. Maar dan heeft Leiden ook wat, gaven Hillebrand en Geertsema aan. „Ook de inrichting van het ge bied wordt wat luxer dan wat we in Leiden normaal gewend rijn", aldus de laatste. „Begin volgend jaar is de informatiebij eenkomst voor bewoners. Mijn verwachting is dat de mensen daar in een warm bad vallen." „De renovatie kent een hele lan ge voorgeschiedenis", zei Hille brand. „Dit is niet het laatste plan voor De Luifelbaan, maar het plan. We rijn tegemoet ge komen aan de bezwaren die er leefden. Vandaag rijn we opge lucht en blij." door Ma rijn Kramp leiden - Aannemers die de buurtcontainers volgooien met puin, afvaltoeristen uit Zoeterwoude die in hun eigen dorp niet voor elke kilo vuilnis willen betalen en drugsdealers. Als die drie overlastveroorzakers nou eens aan Leiden- Noord voorbij zouden gaan, en de gemeente wat vaker langskwam om de afvalbakken te legen, dan zouden veel mensen in dit stadsdeel een stuk tevredener rijn over him buurt. Dat bleek gisteravond tijdens de zogenoemde socia le bijeenkomst over Leiden-Noord in de Groenoordhallen dus genoeg goed nieuws te melden aan de aanwezige ambtenaren, wijkbewoners en vertegenwoordigers van in stellingen en verenigingen uit Leiden-Noord. Maar, hield wethouder Hillebrand rijn gehoor voor, de cij fers van dit stadsdeel blijven vaak nog wel achter bij de cij fers van de rest van Leiden. Niet dat ze nu zo ontevreden rijn in Leiden-Noord. Zeker als je de uitkomsten van recent onderzoek vergelijkt met cijfers van vijf jaar geleden. Het aantal mensen dat negatief oordeelt over de wijk is in die periode met 17 procent afgenomen tot 22 procent. En ook het rapportcijfer dat de wijk van de ondervraagde bewo ners krijgt is drietiende punt gestegen tot een 6,7. Daar naast nam de overlast van jongeren af, voelen beduidend minder bewoners zich wel eens onveilig, en rijn de presta ties van de basisscholieren in de Cito-toets omhooggegaan. Er blijft genoeg werk te verzetten in de wijk. Ideeën hier over waren er zat. Zo is voetbalvereniging Roodenburg be zig met een aantal plannen om meer wijkbewoners aan het sporten te krijgen. Is er in de wijk grote behoefte aan goede huiswerkbegeleiding, omdat veel ouders onvoldoende scholing hebben genoten om hun kinderen te helpen. En waren er tal van adviezen aan het adres van de dienst mi lieu en beheer. Want de overvolle buurtcontainers, het zwerfvuil en de overige rommel die zomaar op de straat wordt gedumpt, houden de gemoederen bezig in Noord. Een klein applaus kreeg deze gemeentelijke dienst voor de brief die hij afgelopen week verspreidde in het stadsdeel. Daarin wordt (opnieuw) uitgelegd dat bewoners voor hun grofvuil, af te voeren huisraad en tuinafval, het servicepunt in de wijk moeten bellen. Om het aantal afvaltoeristen uit Zoeterwoude en puin dumpende aannemers terug te dringen, werd bewoners geadviseerd de nummerborden van auto's door te geven aan het servicepunt. En ook met betrekking tot de drugs dealers werd de bewoners op het hart gedrukt om vooral de politie op de hoogte te stellen van hun aanwezigheid. „We hebben dit probleem nog niet onder controle", zei de wijkagent. „We rijn daarvoor mede afhankelijk van mel dingen van bewoners." Een ander probleem in de wijk rijn de allochtonen. Althans zo kwam dat uit het gemeentelijk onderzoek naar voren. Maar op de vraag van de vertegenwoordiger van de Islami tische Vereniging waarom de allochtonen een probleem in de wijk waren, moest iedereen het antwoord schuldig blij ven. Daarover waren de geënquêteerden niet doorge vraagd. Wat kan ik hier dan mee, vroeg de man aan wet houder Rabbae. Die stelde voor om over dat onderwerp in Leiden-Noord binnenkort eens een aparte discussie-avond te organiseren. ^straat staat pal voor zijn paaltjes n Berendsen bewoners van de jit en omgeving rijn alen van de paal- luurt als de gemeen- iger optreedt tegen Iers. Daarnaast vre de verwijdering van Leidenaartjes leidt situaties omdat imfietsen dan pal de overheid werkt aan het spoor, amheden moeten treinen ;nde route of dienst- Als er geen treinen fi. zet NS bussen in. Houdt net een langere reisduur. I® C-Amersfoort Jp C-Schiphol Jfi C-Lelystad C ijl C-Uitgeest 1» C-Dordrecht »n Amsterdam C- eiden C ld^°Pl8,18op19en l'in-Winterswijk 'jyntus) IW? letekstpagina 754. ifw.ns.nl •Ider aan een NS-loket. - 9292 0.50 p.m.). 'erkers staan u graag langs hun voordeuren kunnen rijden. Dat bleek gisteravond in het Stadsbouwhuis waar de ge meente informatie gaf over de herinrichting van de Nieuw- straat en aanpalende stegen. Leiden wil daar in het kader van het project Binnenste Beter de Nieuwstraat, Burgsteeg, Be schuitsteeg, Hartesteeg, Middel weg tot Moriaansteeg en de Hooglandse Kerkgracht even eens tot aan de Moriaansteeg opnieuw inrichten. De bestra ting wordt verbeterd, op de Middelweg en Hartesteeg ko men ook kinderhoofdjes en het plein voor de Hooglandse Kerk wordt onder handen genomen. Daarnaast wordt de verlichting verbeterd, komen er meer lin den, maar verdwijnen ook de paaltjes. Dat valt verkeerd bij de bewo ners. Zij hebben geen vertrou wen in de controle op foutpar- keerders en zeker niet op nach telijke overtreders. Omdat par keerwachters na tien uur 's avonds geen bekeuringen meer uitdelen, ontstaat er in het ge bied met veel horeca een par- keerchaos als het uitgaanspu bliek de buurt intrekt. Daarom pleit J. van Meijgaarden, voorzit ter van wijkvereniging Pancras- West, voor een convenant met de gemeente. „Daarin worden het niveau en het tijdstip van de handhaving geregeld. Liever hebben wij geen convenant, maar de overheid is onbetrouw baar. Leiden moet met een don dersgoed verhaal komen willen wij akkoord gaan met de verwij dering van de paaltjes zonder convenant." Behalve voor een parkeerchaos rijn de bewoners ook bang voor hun eigen veiligheid als de Lei denaartjes zijn weggehaald. „Wij vrezen voor het leefklimaat in de buurt", aldus een bewoner. .Auto's, fietsers, brommers en scooters hebben dan vrij spel vlak voor onze voordeur. Waar om geen aanleg van stoepen op de Nieuwstraat? Bovendien rijn de paaltjes een fysieke bescher ming van onze huizen tegen moeilijk manoeuvreerbare vrachtwagens." De gemeente wil in februari be ginnen met het karwei dat dan in augustus moet rijn afgerond. Dat schoot weer in het verkeer de keelgat bij koster A. Vroo- mans van de Hooglandse Kerk. „Dat betekent dat wij in het voorjaar ruim twee maanden nagenoeg onbereikbaar rijn, ter wijl dat de drukste periode voor evenementen in de kerk is. On aanvaardbaar." Stedenbouwkundige H. Rots van de gemeente en projectlei der R. Verplancke van Binnenste Beter hadden het maar druk met de beantwoording van alle vragen. Nee, een convenant was niet nodig maar niets stond nog vast, alle suggesties konden nog worden 'meegenomen' en met alle betrokken gemeentelijke diensten wordt nog overlegd. Verplancke neemt in januari contact op met de wijkvereni ging om die informatie 'terug te koppelen'. (advertentie) De 'rayonhoofden' van de Elfstegentocht helpen de natuur een handje op het Rapenburg. Foto: Henk Bouwman warmond - De politie en de ge meente Warmond waarschu wen dat schaatsers de Kager plassen voorlopig moeten mij den. Niet dat er op de plassen veel ijs ligt: slechts hier en daar is er in de luwte een beginnetje van een ijsvloer te bespeuren. Die stukken rijn levensgevaar lijk. Voorlopig blijven schaatsers vooral aangewezen op landijs- banen. Her en der in de regio organise ren ijsclubs kortebaanwedstrij- den. Die rijn er morgenavond bijvoorbeeld voor senioren op de baan van IJsclub Nut en Ver maak aan de Kerklaan in Lei- muiden. Aanvang 19.30 uur, in schrijven kan vanaf 18.30. Zater dag organiseert Nut en Vermaak wedstrijden voor de jeugd van vijf tot en met vijftien jaar (aan vang: 10.00 uur, inschrijven van af 9.00 uur). Zaterdagmiddag rijn er op de Leimuidense ijs baan districtswedstrijden Aar en Amstel voor c- en b-junioren (aanvang 13.30 uur; inschrijven via email: mataro@zonnet.nl. Meer informatie over de Lei muidense wedstrijden via tel: 0172-508600. Op de ijsbaan in Ter Aar rijn er morgenavond vanaf 19.00 uur wedstrijden supersprint voor mannen en vrouwen om het ge westelijk kampioenschap. In schrijven tot 17.00 uur op 0172- 602247. Tijdens de zeldzame keren dat het vriest, moet ijsvrij een recht zijn. Geef uw menint www.leidschdagblad.nl door Eric-Jan Berendsen leiden - De organisatie van de Elfstegentocht heeft een voor uitziende blik. Want toen er nog geen sprake was van vorst, plan den de Leidse 'rayonhoofden' al de ludieke actie die gistermid dag op de Nonnenbrug bij café Barrera plaatshad. Het bestuur en ondersteuningsgroep van de Stichting Elfstegentocht gooiden hoogstpersoonlijk een aantal emmers ijs in het, halfbevroren Rapenburg om de natuur een handje te helpen. Want de grachten in Leiden moeten dicht. Het is de hoogste tijd voor de vijfde Elfstegentocht. De vierde en voorlopig laatste editie van de Tocht der Tochtjes dateert alweer van 12 januari 1997. Bijna een vage herinne ring. Toen zwierden, zwaaiden, schaatsten en kluunden zo'n 7.000 mensen ruim acht kilome ter over de Leidse grachten en singels. Een paar duizend schaatsers reden 'zwart' mee, maar het werd een waar volks feest. En dat wil de organisatie nu weer. Als het blijft vriezen, gokt de or ganisatie voor de vijfde editie op 10.000 deelnemers. Het par cours is nog niet bekend, want dat hangt af van de ijsdikte. „Maar de route loopt natuurlijk door het centrum van Leiden met de start bij De Waag en de finish bij het stadhuis", aldus Willem Buijteweg van de Stich ting Elfstegentocht Leiden. „We moeten uiteraard langs elf ste gen schaatsen en hopelijk langs een veelvoud daarvan aan kroe gen. Het moet één groot volks feest worden, compleet met koek en zopietenten, dweilor kesten, kluunplaatsen en stem pelposten. Het is een unieke manier om de stad te promoten, omdat in Nederland geen verge lijkbaar evenement is. Leiden is namelijk zo mooi vanaf het wa ter, dus ook vanaf het ijs." (advertentie) 'Lekker handig!' Ruit kapot? Bel: 589 88 87 GLAS- EN SCHILDERWERKEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13