MEDIA Thuiszorg laat Luca niet vallen Mondiale voetbalkoorts als alibi voor serie reportages snel een rondje zappen voor het slapen gaan Nog 'Nederland gaat smullen van darts' Vakman Ron stopt met tv lack en Youp luiden jaar uit Peaktime: het televisiegedrag van minuut tot minuut in beeld Gorbatsjov werkt voor aVandaag Rogmans leidt Carp tijdelijk Jeugdjournaal wil debat lijsttrekkers Ondanks stroom negatieve reacties op tv-spot Nieuwe tv-serie van Dros en Geelen BIJ DE KAPPER Hilversum - De VARA tracteert de kijkers op oudejaarsavond (en in de herhaling op nieuws- jaarochtend) op veel humor. Zo'n 2.5 uur lang afwisselend Jack Spijkerman en Youp van 't Hek. Onder de titel Spijkers Jaaroverzicht presenteert Jack Spijkerman samen met ds. Gremdaat, Johan Stekelenburg, Bert Visscher, Daphne Deckers, Jan Marijnissen, Philip Freriks én de cabaretiers aan de hand van eerder uitgezonden frag menten een oudejaarsspel, waarvan de opbrengst naar een goed doel gaat. De uitzending van Spijkerman begint om 21.30 uur. Om 22.30 uur houdt Youp van 't Hek zijn oudejaars conference Youp speelt Youp. ag 12 DEC* Corbatsjov (I) Foto: GPD Hilversum - Oud-president Mi chael Gorbatsjov van de Sovjet - Unie kruipt eventjes in de huid van een verslaggever. Voor de Nederlandse actualiteitenru briek 2Vandaag maakte hij een aantal tv-reportages met de titel Geheimen van de macht. Daar in blikt hij terug op de ingrij pende veranderingen in de we reldpolitiek in de jaren '80 en '90. 2Vandaag zendt de serie tussen 23 en 30 december uit. Hij spreekt onder anderen met Hans Dietrich Genscher, oud minister van Buitenlandse Za ken van Duitsland, Nobelprijs winnaar Simon Peres en oud bondskanselier Kohl. Amsterdam - Ben Rogmans wordt per 1 januari hoofdre dacteur/uitgever ad interim van het blad Carp. Uitgeverij Aro- media, dat binnenkort door de overname van CrossPoints ei genaar wordt van het blad, heeft dat gisteren laten weten. Rogmans (46) is op dit moment actief als zelfstandig media-ad viseur. Daarvoor was hij onder meer hoofdredacteur van BN- /DeStem en Intermediair. Hij gaat op zoek naar een nieuwe hoofdredacteur en een vaste uitgever. Hilversum - De NOS wil een lijsttrekkersdebat in het Jeugd journaal aan de vooravond van de verkiezingen. De uitnodigin gen aan de belangrijkste politie ke kopstukken zijn volgens een woordvoerder de deur uit. Of de openbare discussie er ook komt, is nog onzeker. De om roep zou het debat het liefst op de avond voor de verkiezingen van 22 januari houden. De dis cussie duurt in elk geval niet langer dan drie kwartier. door Susanne van Velzen Hilversum - Het meest gekoes terde voorwerp in veel huiska mers is de afstandsbediening van de televisie. Zoals een straffe roker graag een sigaret tussen zijn vingers voelt, heeft een ver stokte televisiekijkergraag het zappwapen stevig in de hand. Klaar om door te schieten naar een andere zender zodra de aandacht ook maar even ver slapt. En die aandacht verslapt tegenwoordig razendsnel. Dat weten de analysten van de dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de publieke omroep dankzij het nieuwe onderzoeksysteem Peaktime. Met dit systeem kan van minuut tot minuut worden bijgehouden hoe het zappge- drag van de kijker verloopt. De televisiekijker is ongedurigerdan ooit Zelden wordt een pro gramma helemaal van begin tot eind bekeken. Bevalt een onder werp, muziekje, gast of verhaal lijn niet, dan is de kijker weg. En zie hem dan maar weer eens te rug te krijgen. De publieke omroep gebruikt Peaktime sinds juli dit jaar op proef. Kijkcijfersanalyst Marcel Peek van Nederland 1 is enthou siast over het systeem. „Het handige van Peaktime is dat je precies kunt zien wat de conse quenties zijn van een bepaalde programmering. Als bijvoor beeld Baantjer op RTL 4 is afge lopen, is het niet slim om op dat moment op Nederland 1 een re clameblok te hebben. De kijker zappt dan namelijk meteen ver der. Voor veel programmama kers en de mensen die verant woordelijk zijn voor de pro grammering is het systeem een eye-opener. Ze kunnen er con creet iets mee." Zo is de opzet van de dramase rie Hartslag van de NCRV vol gens Peek aangepast op basis van de Peaktime-resultaten. „Hartslag eindigde met de afti teling van ruim een minuut en daarna volgde een vooruitblik op de volgende aflevering. De kijkers vertrokken tijdens de af titeling massaal naar een andere zender. Hartslag heeft nu de vooruitblik en aftiteling gecom bineerd", aldus Marcel Peek. Na een half jaar werken met Pe aktime is het de kijkcijferanalyst van Nederland 1 opgevallen dat heel veel Nederlanders de kop van het Acht Uur Journaal mis sen. „Je zou verwachten dat mensen precies om acht uur klaaratten voor het Journaal, maar het blijkt dat vaak pas om vijf of tien over acht de kijk dichtheid op zijn top is. Heel veel mensen missen dus het be langrijkste nieuws van die dag." Het meest verrast is Marcel Peek over de mening van de kijkers over de muzikale onderbrekin gen in programma's. Daar zitten namelijk niet echt veel mensen op te wachten, onthult Peakti me. „Je ziet het bij Kopspijkers en Barend en Van Dorp. Zodra de muziek komt, wordt massaal gezappt. Terwijl veel program mamakers denken dat het voor de kijkers een aangenaam rust punt in het programma is. Niet dus. In Kopspijkers komen na de muziek altijd de typetjes en daar zouden dus eigenlijk veel meer mensen naar kunnen kij ken. In een column in het jongste nummer van Spreek'buis, het blad voor omroeppersoneel, heeft Marcel Peek de tien meest prangende redenen om te zap pen op een rijtje gezet. „Die zapp top tien is niet gebaseerd op een uitgebreid onderzoek", benadrukt Peek. „Maar het zijn wel tien redenen die duidelijk uit het nieuwe meetsysteem blijken." De zapp top tien van Peek mag dan niet wetenschappelijk on derbouwd zijn, herkenbaar is hij wel voor de doorgewinterde zapper. door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - De Reclame Code Commissie (RCC) buigt zich maandag over de klachten die zijn binnengekomen naar aanlei ding van het spotje van de Ver eniging voor Thuiszorg, waarin actrice Loes Luca de hoofdrol ver vult. Er zijn tien boze brieven bin nengekomen. Dat is volgens STER-directeur Julius Minnaar 'veel', omdat het voor veel kijkers een grote stap is om te klagen bij de RCC. Mocht de commissie het eens zijn met de klachten, dan wordt het filmpje onmiddellijk gestopt. In het spotje gedraagt Loes Luca zich als een ware dictator in een gezin, waar zij thuiszorg ver leent. Luca spreekt daarbij ook nog eens met een opvallend Duits accent. Het filmpje is een aantal kijkers in het verkeerde keelgat geschoten. Het reclame filmpje wordt zowel verspreid door de STER (voor Nederland 1, 2 en 3) als door IP (voor RTL 4, 5 en Yorin). Deze week is ove rigens de laatste te zien. Mocht de Reclame Code Commissie geen bezwaar maken, dan wordt het filmpje door de Thuiszorg volgend jaar op tv geprolon geerd. Tot die tijd lanceert de Thuiszorg binnenkort een nieuw filmpje, met ook daarin Loes Luca in de hoofdrol. Klachten zijn er alleen binnen gekomen bij de RCC, verder noch bij IPen de STER. „Ik denk dat mensen er wel doorheen prikken. Voor uitzending chec ken wij altijd alle spotjes. Wij hebben niets kunnen ontdekken dat bijvoorbeeld beledigend zou kunnen zijn voor bepaalde be volkingsgroepen," zegt een woordvoerster. STER-directeur Minnaar „Wij krijgen eigenlijk amper nog inhoudelijke klach ten op spotjes." Dót er klachten komen, verbaast hem niet. „Het is een vorm van humor die ver moedelijk niet bij iedereen zal aanslaan.'' Bij de Vereniging voor Thuis zorg zijn zo'n honderd - voor namelijk negatieve - brieven en e-mails bezorgd. „De grootste klacht blijft nog altijd het Duitse accent," meent directeur Bas HiivERSUM/GPD - VPRO's jeugd rubriek Villa Achterwerk brengt zondag 19 januari de eerste afle vering van De Sommeltjes, de langverwachte televisieserie van Imme Dros en Harry Geelen op het scherm. Het Hilversumse schrijvers/tekenaarspaar Dros en Geelen heeft zes jaar aan het project gewerkt. De serie is een combinatie van poppen, animaties en tekenin gen. De Sommeltjes is geba seerd op korte verhalen die Im me Dros eerder schreef voor jeugdbladen. Geelen verzorgde het scenario, de tekeningen en de animaties. De Sommeltjes draait om de bewoners van de Sommeltjesberg: de Veldsom- mels die op het Verre Veld wo nen en de Bergsommels, die als enigen voorzien zijn van vleu gels maar niet kunnen vliegen. Dat verschil is de reden voor veel haat en nijd tussen de twee volkjes, die ook nog eens wor den geconfronteerd met de zich gestaag opdringende mensen wereld. door Eric de Bie londen - Top(b)sport kan erg verwarrend zijn. De locatie is The William Camden Pub in Bexleyheath, een troosteloos voorstadje van Londen. In het typische Engelse café wordt die zaterdagmiddag een dartstoer- nooi gehouden en op bord 3 strijden twee zwaarlijvige spe lers met rood aangelopen hoof den om een plaats in de volgen de ronde. Buiten op het terras orakelt promotor Barry Heam ondertussen over de fraaie toe komst die Nederland als darts- land tegemoet gaat. „De dartsport zal gloreren van Las Vegas tot Koeweit en Neder land ligt daar dan precies mid denin te schitteren als een prachtige diamant", voorspelt Heam, één van de grootste sportpromotors in Groot-Brit- tannië en onder meer de man achter snookerspeler Stephen Hendry. Heam is sinds 2001 ook de baas van de Professional Darts Cor poration (PDC), de tegenhanger van de British Darts Organiza tion (BDO). De BDO organiseert elk jaar in januari de Embassy- .Maar volgens Heam staat 'dit officieuze wereldkampioen schap' diep in de schaduw van zijn WK, in feite het enige offici ële. Als je het beste in het uni versum wilt zien, moet je bij de PDC zijn. Want daar zitten de beste dartsspelers", ratelt Heam zijn pr-praatje verder af. Nederland maakt vanaf 27 de cember met hen kennis als RTL 5 live het wereldkampioenschap in het Engelse Purfleet uitzendt Darter Roland Scholten schuift aan bij RTL 5-Foto: GPD Als voorproefje brengt de HMG- zender, die een driejarig con tract met de PDC heeft afgeslo ten, dit weekeinde al het Grand Masters-toemooi in Egmond aan Zee. Daarmee bindt RTL 5 recht streeks de concurrentie aan met SBS 6, dat al een paar jaar een contract met de BDO heeft en dus de Embassy uitzendt. Ar thur Zuijderwijk, hoofd sport bij RTL 5, ziet de keuze van de HMG-zender niet als 'SBS-je pesten'. „Voor ons is dat in elk geval niet de reden om ook darts te brengen. De sport past gewoon goed in het profiel van RTL 5 (de zender richt zich op mannen tussen de twintig en 49 jaar, red.). Het WK darts probe ren we op dezelfde manier in beeld te brengen als Wimble don. We proberen de kijker zeg maar het huiskamergevoel te geven. Dat idee zit in feite achter al onze sportuitzendingen. Naar mijn idee hebben we de afgelo pen drie jaar op die manier een eigen gezicht neergezet." Deskundigheid RTL 5 kiest daarbij vooral voor de deskundigheid van mensen die nog half met een bepaalde sport zijn verweven, zo is tijdens tennis (oud-)tennisser Jacco El- tingh te zien en te horen. Tij dens de uitzendingen van het WK darts zal Ronald Scholten, met een vijfde plaats de beste Nederlandse darter op de PDC- wereldlijst, dagelijks aanschui ven voor de vooruit- en terug blik. Ondertussen is hij ook nog één van de kanshebbers. In Bexleyheath haalt Scholten die middag de laatste 64, maar daarna is het voorbij. Voor de lange Hagenaar betekent dat een kleine tegenvaller, want hij kan de punten goed gebruiken. Het is namelijk zaakje hoog in het PDC-klassement te handha ven, want dan word je recht streeks toegelaten tot de vijf zo genoemde 'tv-toemooien'. SBS 6 niet bang voor concurrentie SBS 6 maakt zich niet druk over de concurrentie van RTL 5 op dartsgebied. „Het zal voor ons weinig uitma ken", reageert Lex Muller, hoofd sport bij SBS 6. „Ik weet niet eens wat RTL 5 precies gaat doen. Muller verwacht in elk geval veel van de live-reportages van de Embassy WK Darts, die vanaf 4 januari op SBS 6 zijn te zien. „Volgens mij wordt het dit jaar een fantastisch spektakel. Raymond van Barneveld is in vorm. Ook bij de Engelse bookmakers is hij de grote favoriet. We zenden weer alle partijen uit. In vergelijking met vorig jaar beginnen we nu om half acht 's avonds met het dartsjoumaal. Vandaar ook dat Barry Heam zo zijn best doet voor de camera „Nederland kan dadelijk smul len van het beste dat de darts- sport heeft te bieden", roept de Britse promotor in de achtertuin van de pub. Grand Masters in Egmond aan Zee, morgenavond t/m zondag RTL 5, dagelijks om 20.00 uur. PDC World Championships, vanaf vrijdag 27 december t/m 5 januari, RTL 5, dagelijks om 20.00 uur. De Embassy WK Darts is vanaf 4 januari dagelijks op SBS 6 te zien. 1. Reclameblok Reclame blijft de belangrijkste oorzaak van schakelgedrag. 2. Programma op een ander net Als op een ander net Baantjer of Kopspijkers begint is de verlei ding erg groot. 3. Aftiteling Niets is dodelijker voor de kijk dichtheid dan een langdurige aftiteling die het televisiescherm reduceert tot een tekstpagina. Geen wonder dat oplossingen met split-screen opgeld doen, waarbij de aftiteling wordt ge combineerd met de laatste grap of een vooruitblik naar de vol gende keer. 4. Muzikale onderbreking Een liedje of deuntje levert stee vast een flinke dip in de belang stelling op. Niet zelden kost het honderdduizenden kijkers. 5. Aankondiging einde pro gramma Zo gauw duidelijk wordt dat een programma gaat aflopen zakt de kijkdichtheid in. 'Daarmee zijn we bijna aan het einde gekomen van ons programma', ,'dat was het voor deze week' en de klas sieker 'Ik neem vast afscheid van u' zijn voldoende reden om weg te schakelen. 6. Winnaar of dader is bekend Het napraten over de uitkomst, het uitreiken van de prijzen; veel kijkers nemen niet de moeite om tot het eind van de voorstel ling te blijven. 7.Wlssellng van gasten of kan didaten Een ander kritiek moment dat vaak aanleiding geeft tot schake len, is de introductie van een IC IL |r 'e u IC ii nieuwe gast of het de quizkandidaat gfc wordt naar zijn hokje 8. Pratende hoofde16 Vooral sportprograC liezen veel kijkers i beelden lang uitblifo Mart Smeets zich lip vallen 'en dan gaair ten over voetbal' d^a aantal kijkers bini nuut met 130.000, 9. Promo's Saaie promo's voi gramma's, radiozi menten en omroi den afgestraft. rc 10. Bedtijd Aan elke televisieaty een eind. Maar voce slapen maken we rf rondje langs alle kar je weet maar nooit. van den Dungen. „Dat vinden veel kijkers onplezierig." Hij zegt wel degelijk rekening te houden met de uitspraak van de RCC bij het maken van het volgende filmpje. „Het concept en de toon blijven wat mij betreft het zelfde. We willen de Thuiszorg op deze humoristische wijze on der de aandacht brengen. En vinden daar Loes Luca buiten gewoon geschikt voor. Maar het is niet zo, dat zij volledig de vrije hand krijgt, zoals wel wordt ge suggereerd. "Zelf had hij niet op deze heftige reacties gerekend. „Ik vind het een geweldig spotje Hij is zó ontzettend overdre ven, dat je er geen aanstoot aan kan nemen." Onderzoek van de Thuiszorg wijst uit, dat vrouwen van 35 tot 49 jaar - feitelijk de doelgroep - het spotje leuk vinden. Dat geldt ook voor de jeugd. De zoge naamde klantengroep, de oude ren van zestig jaar en ouder, kan het filmpje minder waarderen. „We zullen daar rekening mee moeten houden bij het volgende spotje," aldus Thuiszorg-direc teur Van den Dungen. Een Duitse familie kijkt tamelijk ontspannen naar het duel Duitsland-Saoedi-Arabië op het WK. „Duitsland wint toch altijd." Fd E Hilversum - December is bij uit stek de maand om terug te blik ken. Het is bovendien gemakke lijk te maken televisie: het ar chief braakt moeiteloos een stroom fragmenten van gedenk waardige gebeurtenissen uit. De Belgische zender TV 1 pakt het vanavond anders aan. De serie Bal mondial kijkt op een erg ori ginele manier terug op het WK voetbal in Japan en Zuid-Korea. Voetbal is uitermate geschikt als koevoet om in te breken in de levens van mensen over de hele wereld, zo verwoordt Laurens Verbeke van producent Woes- tijnvis (Man bijt hond, Wie is de mol?) kortweg de gedachte ach ter de tiendelige televisiekroniek Bal mondial. Tijdens het WK voetbal reisden voor het programma tien tv- ploegen de wereld over om met de voetbalkoorts als alibi het da gelijks leven in achttien landen vast te leggen. „We hebben het WK als bindmiddel gebruikt voor een serie over heel ver scheiden mensen in heel ver schillende culturen die verenigd worden door een en dezelfde mondiale passie: voetbal", zegt Verbeke. „Het wereldtoemooi is eigenlijk het geraamte om het verhaal over het dagelijks leven van voetbalfans te vertellen." Zo lopen de in de uitzendingen geportretteerde landen parallel met de in Japan en Zuid-Korea gespeelde wedstrijden. Zo moest België het in een van de poulewedstrijden opnemen te gen Rusland. In België bekeken de programmamakers de wed strijd in het 'studentenkot' De Peperbus, in Rusland waren zij te gast bij een gezin in Vsegadi- shi, een dorp vlakbij Moskou. De berg lege wodka-flessen die zij aantroffen in de huiskamer spreekt niet alleen boekdelen over het verloop van de wed strijd, maar geeft ook aan dat de dagelijkse zorgen in Rusland hoe dan ook nogal eens stevig verdronken worden. En terwijl Duitsland de mat aan veegt met Saoedi-Arabië (8-0), rookt in het Midden-Oosten een Arabier een waterpijp om de blamage te verwerken, terwijl een Duitse timmerman - in het geheel niet verbaasd 'want Duitsland wint toch altijd' - on verstoord de verbouwing van zijn huis voortzet. Zuur is ook de vroege uitschakeling van Ar gentinië, waar voetbalsucces nog het enige sprankje hoop vormt op een uitweg uit de eco nomische malaise. In Argentinië volgde Bal mondial een verlos kundige, die met zo'n twaalf ge boorten per dag flink moest doorwerken om de wedstrijd te gen Engeland niet te missen. John uit het Engelse Liverpool heeft verlof genomen om het WK te zien. Hij zit continu aan zijn tv gekluisterd en rookt elke dag twee asbakke zijn aan de hand duels nog portrett onder anderen als derkoeld bestem ners, uitzinnige Zs feestende Turken chelde Italianen. „Voetbal veroorz hele wereld dez zegt Verbeke. „Hé' ven daartegen zie ders uit zodra he signaal heeft ge mondial is niet b rugblik op het V voetbaltoernooi mooie kapstok on len onder de aam gen." BerrR de Lange Bal mondial, val elke donderdag en (België), om 20.40 FIJN dat de roddelbladen met ons meedenken in deze dure feestmaand. Fijn dat ze deze week allemaal berichten over de (weer iets grotere) familie BOR- SATO én de drie spittende prin sessen én een droevige moeder DE GRAAFF bij het graf van zoon BART én de begrafenis van LENNAERT NIJGH én de instor ting van KAREN MULDER. Fijn, dat we dus maar één blaadje hoeven te kopen, in plaats van vijf. Mijn persoonlijke keus zou dan op Privé vallen, want dat blad brengt nieuws waar een mens in deze donkere dagen van opkikkert. „Ik kap met tv", zo meldt RON BRANDSTEDER aan Neerlands Grootste Familie weekblad. Wat is er aan de hand? Kan RON soms chauffeur van een spookvuilniswagen worden? Gaat-ie van zijn SONY- miljoenen een DNA-lab voor er- felijkheidsonderzoek bouwen? Niets van dit alles, er is gewoon geen goed nieuw tv-programma meer voor RON te verzinnen. In ieder geval geen programma waarmee recht wordt gedaan aan die ongeëvenaarde cocktail van kwaliteiten die vakman BRANDSTEDER bezit. Tja, dat zal ook niet meevallen, wanneer je culturele hoogstandjes als de Honeymoon Quiz, Moordspel, Sterrenflat en RON en ANDRÉ's Bingopaleis op je cv hebt staan. Wie hoort er straks nog bij en wie niet? Dat is ook de grote vraag op het Binnenhof, waar de strenge koude gepaard gaat met een oplopende verkiezings koorts. „GERRIT ZALM betrapt in homobar", meldt Weekend, met de uitleg dat het een offici eel onderdeel van de WD-cam- pagne betrof en mevrouw ZALM op de hoogte was. GERRIT deel de in Café Rouge aan de Amstel zelfs biertjes uit. Via paars en het groentje BALKENENDE naar rose, GERRIT verschiet wel erg makkelijk van kleur. Story stelt een zwaarwichtige kwestie aan de orde. „MIREILLE BEKOOIJ weigert facelift voor tv- Ron Brandsteder Foto: ANP show!" Dat soort sterallures is geen onderwerp waar je grapjes over moet maken. Waar moet het heen met de vaderlandse te levisie als de een ermee op houdt omdat-ie zich teveel vak man voelt en de ander dreigt te vertrekken wanneer ze door haar baas zou worden gevraagd de voorgevel wat te laten op trekken? We hebfcx over tv, ja? Of denl soms dat Tros Triv op de radio kan? Over allures gespri BRARD kan er ook PATTY beweerde f geleden dat alle prri van de HMG-groej 5 en Yorin) tijdens wacht was aangezi zijzelf. Volgens pn recteur LEO VAN 1 klopt er maar één verhaaker was een rest is allemaal vei presentatoren heb dels een brief apai Mevrouw BRARD een aparte brief', laat zich de inhou wel raden. „PATTI wat...", kopt het bl pas op, want wat ji verdacht veel op bf zinnen dat laat jen aan de bladen ovtf Martin Ruesink

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10