Q8 betaal! megaprijs voor pom ECONOMIE Vliegtuigpassagier betaalt steeds vaker voor een maaltijd; Kinderen en ouders balen van afsluiten mobieltje Brussel houdt vast aan lagere visquota w m 'Exclusieve' kerstster Gebreken oplevering leiden tot bouwkeurmerk Eerste veiling voor 11,5 milj Pompstations weren biljet van 100 euro Achmea: 1000 banen I Transavia breidt Basiq-concept uit 1 1 1 woensdag 11 decembei Grote legerorder voor DAF Trucks eindhoven - DAF Tracks levert voor 56 miljoen euro 102 trek ker-opleggercombinaties en tien losse trekkers aan de Ko ninklijke Landmacht. Het leger zal de auto's onder meer inzet ten voor het vervoer van tanks. Om het personeel te bescher men rust DAF de vrachtwagen- cabines uit met zware bepant sering. De productie begint in 2005. Het leger zal in het voor jaar van 2006 over de trucks kunnen beschikken. Dure groenten door koud weer breda - Als de vorst aanhoudt gaan de prijzen van sommige groentes omhoog. Vooral voor spruiten, prei en boerenkool zal de consument meer moeten betalen als het vriesweer lange re tijd aanhoudt, zo schat het veilingconglomeraat The Gre enery in. „Het aanbod gaat om laag, omdat de groentes niet van het land gehaald kunnen worden." Drogisterij Etos opent apotheken beverwijk - Drogisterijketen Etos, eigendom van detailhan delsconcern Ahold, opent eigen apotheken in zijn winkels. De drogist begint in april 2003 met een proef in Den Bosch en wil op termijn landelijke dekking bereiken. De drogisterijketen verkoopt al medicijnen die zon der recept worden verstrekt. Volgens Van der Ent zijn zorg verzekeraars enthousiast over het initiatief. Etos heeft in Ne derland 430 winkels. Inmiddels zijn de eerste gediplomeerde apothekers aangenomen. Essent blijft in groene stroom arnhem - Essent gaat door met cfe grootschalige productie van groene stroom uit schone bio massa in Nederland. Staatsse cretaris Wijn van economische zaken heeft een hogere vergoe ding voor de productie toege zegd. Daardoor blijft het op wekken van groene stroom in Nederland rendabel, aldus Es sent dinsdag. Het energiebedrijf kondigde vorige week aan te stoppen met de productie van groene stroom uit biomassa omdat de vergoeding van 2,5 cent per kilowattuur te laag zou zijn. Wijn heeft nu een com pensatie van 4,8 cent beloofd. Tv-fusie in VS gaat niet door new york - De fusie tussen twee Amerikaanse aanbieders van satelliettelevisie, EchoStar Communications en Hughes Electronics, gaat niet door. Dat hebben de twee bedrijven be kendgemaakt. De voorgeno men fusie stuitte eerder dit jaar op verzet van de Amerikaanse autoriteiten omdat de combi natie te machtig zou worden. In feite ging het om een overname van Hughes door EuroStar, dat 18 miljard dollar zou betalen. Nii de overname niet doorgaat, betaalt Eurostar 600 miljoen dollar schadevergoeding aan Hughes, dat eigendom is van General Motors. Geen akkoord over bankgeheim brussel - De kans dat het bank geheim in Luxemburg en Oos tenrijk gaat verdwijnen, is klei ner geworden nu Luxemburg heeft laten weten de huidige voorstellen onvoldoende te vin den. Vandaag wordt de zaak weer besproken door de EU- ministers van financiën. Veel EU-landen storen zich eraan dat hun onderdanen hun zwar te spaargeld in Luxemburg en Oostenrijk stallen om de fiscus te ontduiken. Daarom hadden ze afgesproken dat er in 2011 een einde zou komen aan het bankgeheim. Nieuwe president bank in Argentinië buenos aires - President Duhalde van Argentinië heeft dé 37-jarige Prat Gay benoemd tot president van de centrale bank. Prat Gay is de opvolger van Pignanelli, die maandag zijn functie neerlegde nadat hij meerdere malen met minister Lavanga van economische za ken overhoop had gelegen. De nieuwe president van de cen trale bank is econoom en werk te eerder als adviseur bij de Amerikaanse zakenbank JP Morgan. den haag/gpd - Milou Koopman was dolgelukkig toen ze in april voor haar 10de verjaardag een mobieltje met pre paid-kaart van KPN cadeau kreeg. Nu huilt ze tranen met tuiten. Milou is na melijk een van de ruim 150.000 prepaid klanten (klanten met een opwaardeer- baar beltegoed) die recentelijk door KPN zijn afgesloten omdat ze hun beltegoed niet tijdig hebben opgewaardeerd. Milou is niet alleen haar beltegoed kwijt, maar kan het mobieltje ook niet meer ge bruiken omdat er een 'sim-lock' op zit. Bij afsluiting blokkeert het mobiele bel bedrijf het toestel. Alleen in het grijze cir cuit kan dat 'sim-lock' worden verwij derd zodat het mobieltje met een andere sim-card weer is te gebruiken. Milou is niet triest omdat ze haar mobiel tje veel gebruikte. Integendeel; ze had het ding vooral voor noodgevallen. Haar va der Paul is woedend. „Ze heeft geen waarschuwing gekregen dat het tijd was om het beltegoed op te waarderen; geen sms-je of kaartje, helemaal niets. Je kunt van een kind van 10 toch niet verwach ten dat ze de kleine lettertjes uit het con tract bestudeert?" Milou en duizenden andere jongeren of juist ouderen die eigenlijk alleen voor noodgevallen een mobieltje hebben, staan in de kou omdat KPN en de andere belbedrijven klanten die nauwelijks bel len liever kwijt dan rijk zijn. Ze kosten meer dan ze opleveren. Dat Milou geen enkele waarschuwing heeft gekregen, kan kloppen, aldus een KPN-woordvoer ster. „Van veel mensen met een prepaid- toestel hebben we behalve het telefoon nummer geen gegevens. Kaarten met beltegoeden koop je in de winkel en daar vragen ze verder niets." Volgens haar heeft KPN niettemin meer dan voldoende moeite gedaan om pre paidklanten te wijzen op de wijzigingen van de regels rond beltegoeden. Voor heen hoefden die maar één keer per jaar met 25 gulden opgewaardeerd te wor den. Sinds 1 januari dit jaar moet het tegoed ieder halfjaar met tenminste 20 euro worden verhoogd. De meeste andere mobiele belbedrijven hanteren min of meer vergelijkbare regels en tarieven. De Consumentenbond heeft volgens een woordvoerder nog niet veel klachten ge had van afgesloten bellers. „We hebben er op zich ook begrip voor dat de bedrij ven nummers die nooit gebruikt worden afsluiten, maar we hebben wel wat kri tiekpunten op de handelwijze van KPN en de andere bedrijven. Ten eerste zijn de gedupeerden hun vooraf betaalde bel tegoed helemaal kwijt. Ten tweede vin den we de verhoging van 25 gulden per jaar naar 20 euro per half jaar wel erg groot. En ten derde vragen we ons af of de belbedrijven wel genoeg moeite heb ben gedaan om de verscherpte voor waarden aan iedereen duidelijk te ma ken", aldus een woordvoerder van de Consumentenbond. Dat laatste wijst KPN in ieder geval van de hand. „We hebben de nieuwe voor waarden via voorlichting in belwinkels bekend gemaakt, via advertenties, via on ze website en waar mogelijk ook via sms- 'jes met een waarschuwing. Dat je van kinderen van 10 niet kunt verwachten dat ze de kleine lettertjes van het contract bestuderen, is logisch. Maar je mag toch van ouders verwachten dat ze dat soort zaken in de gaten houden". huissen - Kweker Ben Evers uit het Betuwse Huissen is gespecialiseerd in kerststerren. Dit jaar brengt hij naast de normale varianten een gloed nieuw ras op de markt: de bordeauxrode Cortez Burgundy. Voor het eerst verkrijgbaar maar wel twee keer zo duur als een felrode, witte of roze kerstster. De beschikbare voorraad is volgens de kweker beperkt: niet meer dan 20.000 exemplaren voor heel Nederland. Foto: ANP/Vidiphoto Amersfoort/anp - Er komt een keurmerk voor de woningbouw. Daarmee moet het aantal gebre ken bij de oplevering van een huis worden verminderd, zo ho pen de initiatiefnemers Vereni ging Eigen Huis (VEH) en het werkgeversverbond van bouw bedrijven BouwNed. Zij gaven gisteren het startsein voor het certificaat. De afgelopen vijf jaar is de koper van een nieuwbouwwoning ge confronteerd met een toene mend aantal gebreken. Gemid deld bevat een opgeleverd huis 28 fouten. Het merendeel daar van betreft 'cosmetische gebre ken' die een timmerman of schilder binnen een dag kan herstellen, aldus VEH. De basis voor het keurmerk Klantgericht Bouwen vormt het kopersrapport. Hierin geeft de eigenaar aan hoe deze is te spre ken over het huis. Hij beoor deelt niet alleen de staat van zijn nieuwe onderkomen, maar ook het contact met het bouwbedrijf en de dienstverlening na de op levering. Bovendien komt de VEH het nieuwbouwhuis onder de loep nemen. Volgend jaar wordt een proef jaar. Bedrijven die aan de norm voldoen, mogen het keurmerk in 2004 voeren. De prestaties worden jaarlijks bekeken. Bou wers met het certificaat kunnen daardoor het waarborgmerk verliezen. VEH en BouwNed willen de onafhankelijkheid en neutraliteit bewaken door hun gegevens over de nieuwbouw woningen te laten analyseren door het accountants- en ad viesbureau PricewaterhouseCo- opers. In aanmerking voor het keur merk komen bouwondernemers die zijn aangesloten bij het Ga rantie Instituut Woningbouw (GIW). Die bedrijven kunnen zien wat hun individuele presta ties zijn. Hun scores worden ook afgezet tegen het gemiddel de in de sector. Daardoor wordt duidelijk op welke onderdelen en in welke mate zij afwijken van hun concurrenten. door onze correspondent Mare Peeperkom brussel - De Europese Commis sie handhaaft haar plannen om de vangstquota voor kabeljauw, schelvis, wijting, schol en tong dramatisch te beperken. Com missaris Fischler (visserij) legt de harde kritiek van verschillen de landen, waaronder Neder land, naast zich neer. Zachtere maatregelen leiden volgens Fischler tot het geheel uitsterven van verschillende vissoorten. De hoeveelheid kabeljauw die volgend jaar nog in de Noordzee gevangen mag worden, daalt als het aan de Commissie ligt met 66 procent (vergeleken met 2002) tot 16.800 ton. Voor wij ting is de vangstbeperking 76 procent, voor schelvis 70 pro cent. De quota voor schol en tong gaan met bijna 20 procent omlaag. Ook in andere Europe se wateren als de Ierse zee en ten westen van Schotland, zul len kabeljauw, schol en tong be schermd moeten worden. Voor minder bedreigde vissoorten als heek en zeeduivel, zal de Com missie naar verwachting soepe ler zijn. Fischler gaat in zijn vandaag ge presenteerde voorstellen minder ver dan de wetenschappers hem aanbevelen. Biologen vinden een totaal vangstverbod, vooral voor kabeljauw, noodzakelijk omdat deze vissoort anders ver dwijnt. De Commissaris acht niettemin enige vangst mogelijk, mits de controle op 'zwartvis- sen' wordt verscherpt. Overal in de Europese Unie vangen vis sers meer dan is toegestaan en brengen dit illegaal aan land. Volgende week moeten de visse rijministers de visquota voor 2003 vaststellen. De eindejaar 'quota-vergadering' is traditio neel een zaak van de lange adem, waarbij pas in de och tenduren na vele schorsingen de vangsthoeveelheden een feit zijn. Dit keer hebben de minis ters er vier dagen voor uitge trokken omdat de voorstellen ingrijpender zijn dan ooit. Staatssecretaris Odink (visserij) liet vorige maand al weten dat hij minder vangstbeperkingen wil voor schol en tong. Deze vis soorten zijn van groot belang voor de Nederlandse visserij. Ook de andere lidstaten komen op voor hun nationale vissers. bunnik/anp - Tankstations hebben vanaf deze maand niet terug van een biljet van 100 euro. De pomphouders heb ben sinds kort een sticker bij de kassa waarop naast de bil jetten van 500 en 200 euro ook het honderdje als te groot wordt aangeduid. „Pomphouders hebben maar weinig geld in de kassa uit vei ligheidsoverwegingen. Daarom geeft het biljet van 100 euro bij kleine bedragen al snel een probleem", aldus een woord voerder van de brancheorgani satie Bovag. „Wie echter een bedrag van 99 euro met een honderdje wil betalen is altijd welkom." Benzinepompen weigeren al jaren grote coupures. Tot be gin dit jaar hadden ze van bil jetten van 250 en 1000 gulden niet terug. „Jaren geleden zijn we begonnen met de inmid dels overbekende sticker", al dus de Bovag-zegsman. „Sindsdien is die door vrijwel alle winkels overgenomen." De 'rug" en de 'vuurtoren' werden begin dit jaar vervangen voor 200 en 500 euro. Daar kwam deze maand het honderdje bij. Supermarktorganisatie CBL volgt de Bovag niet. „Klanten kunnen in de supermarkt ge woon met 100 euro blijven be talen, al hebben we liever dat ze bij dergelijke bedragen de pinpas gebruiken", aldus Van der Kolk van het CBL Productinformatie niet in wet vatten den h/lag/anp - Een wettelijk in formatierecht voor consumen ten over de wijze waarop bedrij ven hun producten maken, valt niet af te dwingen. Dat zegt staatssecretaris Wijn (eonomi- sche zaken) in een reactie op het gisteren gepresenteerde ini- tiatiefwetvoorstel van de Consu mentenbond. Bijna driekwart van de Nederlanders wil dat de overheid bedrijven verplicht in formatie te geven over de ma nier waarop zij hun producten maken, zo blijkt uit onderzoek van de bond. Wijn: „Verant woord ondernemen kan niet worden afgedwongen". De staatssecretaris vindt wel dat ondernemers meer moeten wer ken aan transparantie zodatin de winkels een verantwoorde keuze kan worden gemaakt den hjlag/gpd-anp - De Koe weitse oliemaatschappij 08 heeft vanochtend tijdens de eerste vei ling van benzinestations, voor iets meer dan 11,5 miljoen euro de locatie Amsteiveen-Zuid gekocht. Shell is nu nog eigenaar van het tankstation. Vandaag werden nog acht ande re locaties in Friesland, Noord- Brabant, Drenthe, Utrecht en Limburg geveild. Het pompsta tion Amstelveen-Zuid, aan de rijksweg A9, was het grootste. In totaal brachten negen partijen een bod uit op deze stek. „Zie je, het zijn de grote, rijke oliejongens die hier toeslaan," zegt een bezoeker berustend als Kuwayt Petroleum als hoogste uit de bus komt. Met deze vei ling moet de macht van de vier grote oliemaatschappijen langs de snelwegen worden ingeperkt. Nieuwe toetreders moeten voor meer concurrentie en lagere prijzen zorgen, hoopt de over heid. Een man van Gulf Petroleum noemt het bod op het eerste ka vel een 'belachelijke prijs'. Een bedrag van 2,1 miljoen euro had hij reëel gevonden. Maar: „Q8 wil z'n aanwezigheid langs de snelweg vergroten en koopt zich gewoon in, ook al blijven ze ver lies maken. Zolang zij meebie den, zijn de meesten kansloos." Q8 zal nooit winst kunnen ma ken met z'n nieuwe aanwinst, denken kenners. Hij is één van de ongeveer hon derd mensen die vanochtend bijeen zijn in een ijskoud zaaltje van het Haagse Promenade ho tel. Een kleine wereld van men sen uit de oliemaatschappijen en van pomphouders. Maar er zijn ook vertegenwoordigers van wegrestaurants en det? Er heerst een wat lach als de veilingmeester j periode van tien mini waarin een bod op he tion bij Amstelveen-2 sloten enveloppe ka afgegeven. Welke draft? Onderzoeken! gaan door de raai. casino," grapt iemai tegen een collega. daag eens fijn kijke geld uitgeeft" In stilte maken dan im sen zich een voor e& hun tafeltje. Ze lopei? lingmeester Snijders! pend is met een rof om ervoor te zorgen <f gesloten bied-envelon „De consument gaar mee opschieten," zegt culiere pomphouder 1 nuten voor de start is ling. Hij exploiteert t station in de buurt 1 foort. Hij wil wel bi weet zich bij voorbaj „Het zijn de grote schappijen die rijk voor een winnend bo Omdat het twintig voordat alle pompsta de snelwegen zijn gev de vier grote maatscl eerste jaren toeslaan ling, verwacht deze der. Weliswaar moetê jaar samen 50 statit ingeleverd, zodat nie ders een kans krijgen, stations kunnen ze jaar afstaan." De eerste winnaar v« ling is in ieder geval machtige Shell krijg deel van de 11,5 mi keerd voor haar stat stelveen-Zuid. apeldoorn/gpd - Bij verzeke- ringsconcem Achmea verdwijnt volgend jaar 10 procent van de banen. Dat komt neer op zo'n 1000 arbeidsplaatsen. Gedwon gen ontslagen worden niet uit gesloten. De meeste ontslagen vallen bij de afdelingen pensioe nen, zorg, hypotheken en auto matisering. Bij elk van die afde lingen zullen 100 tot 200 banen vervallen. Bij Achmea werken nu nog zo'n 13.000 mensen. De vakbonden hebben woe dend gereageerd op de bekend making. Ze zijn vooral kwaad over het tijdstip waarmee Ach mea het nieuws naar buiten heeft gebracht. Bestuurder Teerink van De Unie zegt al in november om duidelijkheid te hebben gevraagd over de drei gende sanering. 'Toen kreeg ik de mededeling dat dit voorbari ge conclusies waren. Volgens de raad van bestuur zou ik zelfs hebben aangezet tot stemming makerij. Helaas moet ik nu con- (advertentie) J I stateren dat ik het tf rechte eind had.' Bondgenoten verwijf' keraar het personeel te hebben met ft nieuws. Achmea zegt niet vanwege de slechte sche omstandigheden cem wil verschillen# onderdelen in elkajf waardoor het bedri^ der personeel toe kaf' Achmea is ontstaan r tussen de verzekeraa Centraal Beheer. St het bedrijf uitgegro tweede verzekeraar fi land met een kleine maatschappijen. O fondsen (Zilveren 1 /Groene Land), een, uitvoerder (PWF), ai^ tegratiebedrijven AMG en Rug-ai een bankbedrijf (Si en Woonfondshypot ken deel uit van Acty f 5 I Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of verenig 073-5 999 795/96 KRAS I Sfe*'* té* ka ritjes i.leijnseigjj b door Richard Mooyman schiphol - Basic is de trend in de luchtvaart. Goedkope vluchten zonder franje slaan aan, zo weet Transavia. Behalve de Basiq Air reiziger 2al ook de charterpassa gier bij Transavia steeds vaker moeten betalen voor een hapje en een drankje. „De prijzen kun nen daardoor omlaag", zo stelt directeur Gerard Helming. Mede gedwongen door de snelle opmars van de Britse prijsbreker easyjet begon KLM-dochter Transavia twee jaar terug met goedkope lijnvluchten. Onder de nieuwe naam Basiq Air wer den met Transaviatoestellen vluchten uitgevoerd naar Nice en Barcelona. Malaga, Madrid, Bordeaux en Marseille volgden later. Transavia, na de KLM de num mer twee op Schiphol, gaat ver der op de ingeslagen weg. Op 1 april zal het aantal Basiq Air-be stemmingen met nog eens ze ven worden uitgebreid. Maar di recteur Helming beklemtoont dat Transavia ook chartervluch ten voor touroperators zal blij ven uitvoeren. „We doen het al lebei." Ook bij de klassieke pakketrei zen naar de zon is steeds vaker sprake van een nieuw vliegcon- cept. Helming spreekt van een a la carte-service. De reiziger krijgt niet meer gratis een maaltijd ge serveerd, maar moet eten en drinken zelf bestellen én beta len. Bijkomend voordeel volgens Helming is dat de keuze is ver groot. .Afgelopen zomer ge beurde dat al bij dertig procent van de chartervluchten, volgen de zomer wordt dat tachtig pro cent." Volgens Helming is het 'vrij uniek in Europa' dat er op grote schaal chartervluchten op basis van dit concept worden uitge- Door snellere afhandeling op de grond kan een Transavia-toestel per dag soms een extra vlucht maken. Foto: Transavia voerd. „Wij creëren lagere kos ten, zodat de touroperators la gere prijzen kunnen aanbie den." Transavia gaat op dertig charterbestemmingen ook losse tickets verkopen om de laatste lege stoelen te vullen. De échte bodemprijzen blijven voorbehouden aan de lijndien sten van Basiq Air. Helming is tevreden over de resultaten tot nu toe. Niet alle bestemmingen zijn winstgevend, maar dat is volgens hem een kwestie van tijd. „Het aantal passagiers en de resultaatontwikkeling verlo pen volgens planning." Transavia vervoerde volgens Helming al veel passagiers op gewone lijnvluchten naar be stemmingen als Barcelona, Nice en Malaga, zodat de omschake ling naar Basiq Air relatief mak kelijk verliep. Lastiger is het om de vliegtuigen te vullen naar nieuwe bestemmingen als Bor deaux en Marseille. „Mensen hadden vaak al een manier om daar naartoe te reizen, met de auto bij voorbeeld. We hebben iets langer nodig om deze be stemmingen op te bouwen. Nee, geen jaren maar enkele sei zoenen." Het principe voor een goedkope lijndienst is simpel: de kosten moeten omlaag en de vliegtui gen moeten meer passagiers vervoeren zodat de tickets bijel- kaar toch meer geld opleveren. Zo bespaart Transavia op de schoonmaak en de catering, want voor hapjes en drankjes moet worden betaald. Door snellere afhandeling op de grond kan het vliegtuig per dag soms een extra vlucht maken. Maar Transavia bespaart zich ook de vergoedingen aan reis agenten door de reizigers zelf via internet en telefoon te laten boeken. Helming begrijpt dat de reisbureaus zich buitenspel voe len gezet, maar volgens hem is er geen andere keuze. „Het is eten of gegeten worden. Als wij het niet doen, neemt een andere airline deze rol van ons over." Volgens Helming zijn de stunt tarieven waarmee Transavia- /Basiq Air adverteert op alle vluchten beschikbaar, maar zijn ze regelmatig 'uitverkocht'. Slechts een beperkt deel van de stoelen -hij wil niet kwijt hoe- veel- wordt verkocht voor bo demprijzen zoals 29 euro (exclu sief luchthavenbelastingen) voor een enkeltje Bordeaux. „Maar het gaat dan niet meteen naar 150 euro. Er zijn ook nog vol doende stoelen beschikbaar voor 39 en 59 euro." Van een vorm van boerenbe drog, zoals topman Verberk van concurrent Martinair eens op merkte, wil Helming helemaal niets weten. „Het gaat om van- af-prijzen. We zijn daarover al tijd oprecht geweest. Maar we hebben ook moeten leren hoe we dat zo helder mogelijk ma ken." Het woord 'vanaf is in de advertenties iets groter gewor den. Ook wordt eropc dat vroeg boeken de- een goedkoop ticketi Transavia gaat doora benen nadat de KLfc> sloot af te zien van d sen de Basiq Airvlud Britse KLM-dochterI; KLM wil Buzz nu zojj avia uitbouwen tot f» se prijsvechter die ha men tegen de reuze Ryan air. Transavia blijft zich? richten op de Nedefl markt. „Groot is vod doel op zich", aldus* „Het gaat om de wii* heid en de vraag ofl neel zich uitgedaagc hier te werken." De| spectieven zijn volgi< goed, vooral voor d( diensten. „Er zijn df die voorspellen dat A procent van het vlid Europa wordt uitge* low cost-airlines. Dij listische schatting. f

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8