Kritiek VN op 'censuur' in wapenrapport BUITENLAND Jnderzoek: Zonder handen r bellen is ook gevaarlijk liiw Britse premier erkent fouten Ramptanker Prestige lekt nog 125 ton olie per dag 'Radicale en kritische' Carter ontvangt Nobelprijs voor Vrede 'Vredesduif keert niet terug in de Knesset i ja stemt t'Kyoto' Het parlement van eeft gisteren inge st het Kyoto Protocol jindering van de uit- broeikasgassen. De is niet bindend voor ig, maar die heeft al en dat zij het protocol maand in het ge- de Verenigde Naties >rk wil ratificeren. Pre- Chrétien sprak van i dag voor Canada, nilieu en voor de toe- i onze kinderen'.Het nerikaanse land moet it van broeikasgassen et 6 procent hebben acht. De VS wijzen het t. verschuiving ord-ltalië n aardverschuiving •ren in Gerola Alta in en van Italië aan twee s het leven gekost, ie reddingsdiensten i De aardverschui- ien gevolg van hevige ji invallende koude, is waarschijnlijk ook ic van de dood van ige man in de buurt t. Hij werd levenloos ning aangetroffen. i verbiedt sredame I lelgië voert volgend verbod in op bijna n van tabaksreclame, s het lot van de for se in het Waalse Fran- s definitief bezegeld, he Kamer van Volks- bordigers stemde gis- een Franstalig voor- s volgens EU-regels tabaksreclame te Dat had de wedstrijd champs nog kunnen >r 2004 en 2005. iville daagt toot VN-hof Het Afrikaanse ft bij het Intematio- htshof een klacht in- jen Frankrijk. Dit oogste VN-hof in gisteren laten weten. I in Brazzaville is )ver een onderzoek ïse justitie tegen de minister van bin- zaken, Pierre Oba, sdaden tegen de In het kader van dat heeft justitie ook ge- een verhoor van lenis Sassou Ngues- n doden bij igeluk Cuba 1 Cuba is gister- passagierstrein ont- arbij kwamen ten len mensen om. Ze raakten gewond ernstig. Dat ilCubaanse nationaal ■ft. Het ongeval ge- ..oliseo, ongeveer er ten oosten van f treinwagons, op intiago de Cuba, m door nog onbe- aak. nfktr - De Britse pre staat onder toe- druk omdat zijn ie een veroordeelde 5«eft ingeschakeld bij van een flat voor ende zoon in Bristol, 40-jarige Australiër r, is de partner van in Carole Caplin. De ïngen er bovenop, anten reppen al van De premier be ien van 'karakter- -1 verbijtend ontken- llair gisteren dat zij •op iets gedaan heeft met de wet was. toe dat zij fouten et door 'iemand die s kende' in familie- letrekken en door diens rol aanvankelijk te ont kennen. Zij had dit gedaan, zo zei ze, om haar gezin tegen de pers te beschermen. Foster bleek in Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Australië te zijn veroordeeld wegens op lichting, voornamelijk bij de ver koop van vermageringspillen. Hij is september in Groot-Brit- tannië tot ongewenst persoon verklaard. Een van de beschul digingen in de pers luidde dat Cherie Blair druk heeft uitgeoe fend op het ministerie van bin nenlandse zaken en de immi gratiedienst om de uitwijzing van Foster te versnellen. De oppositie verwijt Blair mis bruik van haar positie te hebben gemaakt. Bovendien zou zij het publiek hebben wijsgemaakt niets te weten van het criminele verleden van Foster. De Conser vatieve Partij eist nu een onaf hankelijk onderzoek naar het in cident. De regering wees dit als onnodig van de hand. Blair nam zijn vrouw gisteren in bescher ming. Er is geen politieke be moeienis met de zaak geweest, verzekerde hij in een vraagge sprek met de Financial Times. Cherie Blair, een van de topad vocaten van Groot-Brittanië, lag een paar maanden geleden ook al onder vuur. Toen door de op merking dat jonge Palestijnen 'geen andere hoop hebben dan zichzelf op te blazen'. Zij zei dit enkele uren nadat een Palestijn zichzelf had opgeblazen, waar door negentien Israëliërs om kwamen. De opmerking leidde tot grote woede bij vooral de te genstanders van premier Blair. g/dpa - Wat menig- Jaktijk al ziet gebeu- ook uit onderzoek; »et stuur telefoneert, r, ook als hij of zij i vastgesteld dat au- die al bellend op rijden het gas later jook later remmen jaan zouden hebben gladden gebeld", al- ^lische onderzoeker teffner van de Grif fith Universiteit in Southport. Daarnaast bemerkten de onder zoekers ook dat automobilisten tijdens het bellen harder rem men en langzamer om hinder nissen heen rijden dan anders. In tegenstelling tot andere on derzoeken naar bellen in de au to, die veelal in simulatoren worden gehouden, voerden de Australische wetenschappers hun onderzoek uit op de weg, waardoor zij ook inzicht kregen in effecten als de middelpunt vliedende kracht in bochten. Uit een recent onderzoek in de VS bleek dat het aantal verkeers doden als gevolg van bellen tij dens het autorijden sterk is ge stegen. Twee jaar geleden waren het er 1.000, nu zijn het er onge veer 2.600. Het aantal gewonden zou rond de 57.000 liggen. In de VS is alleen in de staat New York handsfree bellen in de auto ver plicht door onze correspondent Henk Glimmerveen bordeaux - Het zuidwesten van Frankrijk barst op dit moment van de crisiscentra. Iedere zichzelf respecterende gemeente heeft zijn eigen bunker, en in Pau en Bayonne wordt al dat gecoördi- neer nog eens dunnetjes overge daan. Het probleem met de cen tra is alleen dat er geen crisis is. Althans nog niet. De olie en teer uit de vergane tanker 'Prestige' worden door de wind uit het oosten weer rich ting Spaanse kust gestuwd. Voorlopig lijkt de kust van Frankrijk gespaard te blijven. Maar het nieuws uit Spanje dat de tanker dagelijks zo'n 125 ton olie (ruim 125.000 liter) de zee in blijft spuwen, zorgt voor hoog spanning, zowel in Spanje als in Frankrijk. De regering in Parijs heeft het zekere voor het onze kere genomen. De kustwachten van Frans Bas kenland en Les Landes hebben honderden meters drijvende 'slurven' ter beschikking gekre gen om de olie uit de havens en van de stranden te houden. Ma rineschepen en gevorderde vis sersboten moeten op volle zee in speciale netten de klonters teer onderscheppen. Te land zijn duizend specialisten uitge rust met rubberen pakken en speciale handschoenen om meteen in actie te komen, als de teer dan toch de kust bereikt. Bovendien ligt een indrukwek kende hoeveelheid chemisch spul klaar, 'Balarep' genaamd, dat op de rotsen kan worden ge spoten om te voorkomen dat olie en teer zich vasthechten aan de stenen. Greenpeace Frankrijk is onder de indruk van de manier waar op de Franse autoriteiten zich sinds de ramp met de Erika voor de kust van Bretagne, nu drie jaar geleden, hebben ingespan nen om extra maatregelen tegen dergelijke milieurampen te tref fen. Directeur Bruno Rebelle van de Franse afdeling van Greenpeace acht het vinden van olievlekken in de Golf van Biska je echter vooral veel lijken op het vinden van een naald in een hooiberg. Hoe langer de olieres ten op zee blijven, hoe groter de kans dat ze niet meer zijn op te sporen of waar te nemen. Het is een scenario dat bij de kustwacht in Brest het meest wordt gevreesd. Kapitein Jérome Erulin voorziet dat de olievlek ken uiteenvallen en dat er brok ken teer overblijven van hooguit twee decimeter doorsnede. „Die zijn niet meer op te sporen", zegt hij. En als de uitstoot van olie van de Prestige niet snel stopt, kan het best zo zijn dat de kusten van Spanje en Frankrijk tot ver in het volgende jaar be dreigd blijven, waarschuwt de marineofficier. De bewoners van St. Jean-de- Luz, een prachtig vissersplaatsje dichtbij de Spaanse grens, heb ben weinig goede woorden over voor de Spaanse autoriteiten, die weigerden de Prestige naar de wal te laten slepen, en juist opdracht gaven de gehavende tanker verder open zee in te stu ren. „In plaats de ramp te be heersen heeft men willens en wetens het risico genomen dat de hele Atlantische kust onder de olie komt te zitten, van Gali- cië tot Noord-Frankrijk. En wel licht nog verder noordwaarts." De Franse kustplaatsen aan de Golf van Biskaje zijn voor hun voortbestaan vrijwel volledig af hankelijk van de visvangst en het toerisme. Men is als de dood dat de olie van de Prestige de stranden van Les Landes be reikt. Om zich in te dekken tegen mo gelijke economische rampspoed hebben de oesterkwekers in het iets noordelijker gelegen Arca- chon zelfs de hulp ingeroepen van een notaris. Doel was offici eel vast te stellen dat het water en de stranden op geen enkele manier last hadden van olie of teer. „We zitten twee weken voor de kerst. Het traditionele kerstdiner in veel Franse gezinnen begint met oesters. Maar als er olie op het strand ligt, wordt er geen oester meer gegeten", legt een kweker uit. De notaris heeft in processen- verbaal de afwezigheid van de Prestige-smurrie laten aanteke nen. „En dat is belangrijk, als we onverhoopt straks bij onze ver zekeringsmaatschappij moeten aankloppen voor schadevergoe ding." barcelona/gpd - Uit de twee wrakstukken van de Griekse tan ker Prestige lekt per dag 125 ton zware olie. In dit tempo zal het minstens een jaar duren voordat de vervuiling stopt. Dit heeft een Spaanse onderzoekscommissie berekend aan de hand van de gegevens van de mini-onderzee- er Nautile. De tanker zonk half november op ruim tweehonderd kilometer voor de Spaanse kust Het schip brak in twee delen, en zonk naar een diepte van 3.600 meter. In de twee wrakstukken zat nog 50.000 ton olie. Ongeveer 25.000 ton was al uit het schip ge stroomd toen het op 13 novem ber lek sloeg voor de kust van Galicië. De duikboot, die al een week lang onderzoek doet naar het wrak, heeft 14 scheuren geteld waardoor de olie naar buiten stroomt. Het duurt een dag voordat de olie aan het zeeop pervlak verschijnt. Op de plaats waar het schip zonk, drijft nu een olievlek van 57 bij 18 kilo meter. Het Rotterdamse bergingsbedijf Smit Internationale denkt met een robot de achtergebleven ru we olie uit de gezonken tanker Prestige te kunnen halen. De uitwerking van een plan daar voor is in een vergevorderd sta dium, zo maakte het bedrijf vanochtend bekend. Wie de re kening gaat betalen, weet Smit niet. Het plan wordt naast de Spaanse en Portugese regerin gen ook aan de Europese Com missie voorgelegd. De twee Nederlandse oliebe- strijdingsschepen Rijndelta en Arcade zijn, samen met schepen uit andere landen, ter plaatse om de olie op te zuigen. tel aviv/gpd - Yossi Beifin, een van Israëls architecten van het Oslo-vredesproces, lijkt van het politieke toneel te zijn verdre ven. Voorverkiezingen in zijn Arbeiderspartij bezorgden hem gisteren een 36ste en zo goed als onverkiesbare, plaats op de kan didatenlijst voor de Knesset. Ook twee andere bekende vre desactivisten, Yael Dayan en Tsali Reshef, verliezen hun plaatsen in het parlement De lijst van de Arbeiderspartij wordt gedomineerd door aan hangers van de voormalige mi nister van defensie, Benjamin Ben-EIiezer. Daarmee is de kans toegenomen dat de partij na de Knesset-verkiezing van 28 janu ari opnieuw toetreedt tot een centrum-rechtse regering onder leiding van premier Ariel Sha ron. De nederlaag van Beilin kwam niet helemaal als een verrassing. Het kamp van Ben-Eliezer bin nen de partij is goed georgani seerd, en zijn aanhangers had den een appeltje te schillen met de linkervleugel, nadat hun voorman het partijleiderschap verloor aan Amram Mitzna. Bei lin had eerder dit jaar verklaard dat hij de partij zou verlaten en een nieuwe sociaal-democrati sche groepering zou vormen als Ben-Eliezer als leider zou wor den herkozen. Zijn belangrijkste grief tegen Ben-Eliezer was diens fervente steun aan meere- geren met Sharons Likud. Beilin is nu een politicus zonder partij. Yossi Sarid, leider van de liberale Meretz, zei gisteren dat mensen als Beilin, Dayan en Reshef, in zijn partij thuishoren. Maar het lijkt niet waarschijnlijk dat hij Beilin een verkiesbare plaats in Meretz zal aanbieden. De partij heeft haar kandidaten lijst al vastgesteld en de uiterste datum voor het indienen van de lijsten is morgen. door onze correspondent Windy Kester oslo - De Amerikaanse oud-pre sident Jimmy Carter (78) heeft gisteren in de Noorse hoofdstad Oslo de Nobelprijs voor de Vre de in ontvangst genomen. De Democraat krijgt de prijs ter waarde van 1,1 miljoen euro voornamelijk vanwege zijn inzet voor het in 1978 tussen Israël en Egypte gesloten Camp David- akkoord. Eigenlijk had het Noorse Nobelcomité Carter de prijs toen al willen laten delen met Begin en Sadat, maar de Amerikaan werd toen niet geno mineerd. Tijdens zijn huldigingspeech in het stadhuis van Oslo waar schuwde Carter tegen het voe ren van een oorlog om een an dere oorlog te voorkomen. Een preventieve oorlog heeft volgens hem rampzalige gevolgen voor de wereld. Een dag eerder al verklaarde hij op een persconferentie dat de meeste haat in de wereld voort komt uit het conflict in het Mid den-Oosten. Hij zei teleurge steld te zijn over de inzet van de Verenigde Staten om vrede in die regio te creëren. Na Camp David is er, zo meent Carter, bit ter weinig vooruitgang geboekt. Tegelijkertijd zei Carter presi dent Bush' aanpak van Irak te steunen. Het mandaat van de VN-Veiligheidsraad is hiervoor wat hem betreft cruciaal. Zijn raad aan Bush: „Doe niets een zijdig, maar alles via de Veilig heidsraad. Geef de wapenin specteurs een kans en concen treer je op de massavernieti gingswapens in plaats van op een wisseling van de macht in Bagdad." Als Irak aan de voorwaarden van Uit handen van de voorzitter van het Nobel-comité ontving de Amerikaanse oud-president Jimmy Carter gisteren in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede. Foto: EPA/Björn Sigurdson de VN voldoet, ziet Carter geen reden voor oorlog. Hij noemde het 'volslagen onzin' dat de toe gang tot de olievoorraden en de olieprijzen voor Bush reden zouden zijn in te grijpen in het Midden-Oosten. In tegenstelling tot Bush verklaarde Carter zich verder een groot voorstander van de oprichting van het Inter nationale Strafhof in Den Haag. Toen de winnaar van de vredes prijs voor dit jaar in oktober be kend gemaakt werd, gaf de voorzitter van het Noorse No belcomité Gunnar Berge aan dat de toekenning van de prijs aan Carter kon worden opgevat als kritiek op de minder vreedzaam ingestelde Bush en diens Irak- politiek. Dit was opmerkelijk omdat het comité traditioneel zeer terughoudend is in politie ke commentaren. Carter was president van 1977 tot 1981. Zijn termijn wordt over het algemeen niet als een groot succes gezien. Nobelcomité- voorzitter Berge noemde Carter in zijn voordracht 'misschien niet de meest effectieve presi dent, maar zeker de beste ex- president die de Verenigde Sta ten ooit gehad hebben'. De afgelopen twintig jaar heb ben Carter en zijn echtgenote zich via hun Carter Center inge zet voor vrede en ontwikkeling in 65 verschillende landen. „Hij is een a-typische gepensioneer de, die met de jaren alleen maar radicaler en kritischer wordt", aldus het Nobelcomité. Gisteren, op de sterfdag van Al fred Nobel, de grondlegger van de prijzen, werden tevens de Nobelprijzen voor natuurkunde, scheikunde, medicijnen, litera tuur en economie in Stockholm uitgereikt De 73-jarige Hongaar Imre Kertész ontving de prijs voor de literatuur. De Nobelprijs voor de medicijnen werd ge wonnen door de Britten Sydney e 'Nobelprijs seksistisch' Op de dag dat in Noorwegen en Zweden de Nobelprijzen werden uitgereikt, hebben negen prominente Zweedse vrouwen de prijs 'een seksis tische instelling' genoemd. In een artikel in de krant Af- tonbladet schreven zij dat het moment weer is aangebro ken dat Zweden 'zich voor de hele wereld belachelijk maakt'. „Vandaag worden de Nobelprijzen uitgereikt aan een rij mannen. Niets nieuws van het pinguinfront, zou je kunnen zeggen. Hoe is dit mogelijk in 2002?", schreven de vrouwen, erop wijzend dat vrouwen slechts 3 pro cent van de Nobelprijswin naars uitmaken. De vrouwen zeiden zich te yhamen dat juist Zweden, dat gelijkheid tussen de seksen hoog in het vaandel draagt, gastheer is van 'zo'n seksistische instel ling' als het Nobelcomité. Brenner en John Sulston alsme de de Amerikaan Robert Hor- vitz. De natuurkundigen Raymond Davis en Riccardo Giacconi en de Japanner Masatoshi Koshiba delen de prijs voor de natuur kunde. John Fenn (VS), Koichi Tanaka (Japan) en Kurt Wüthrich (Zwitserland) werden gelauwerd voor hun prestaties in de scheikunde. Daniel Kahneman (VS-Israël) en Ver non Smith (VS) hebben zich vol gens het Nobelcomité onder scheiden met hun werk in de economische wetenschappen. Vier hospiks van het Amerikaanse leger bukken om niet te worden geraakt door de wieken van een Blackhawk-helikopter tijdens een oefening in Koeweit die deze week is begonnen. De oefening gaat zeker een week duren, en wordt geleid door Tommy Franks, de bevelhebber van de Amerikaan se troepen in het gebied rond de Perzische Golf. Details wil het leger niet geven, maar vermoedelijk gaat het om een oefening voor een eventuele in vasie in Irak. Tijdens de oefening hebben ongeveer 250 Amerikaanse militairen een voedselvergifti ging opgelopen. Twee van hen zijn in het zieken huis opgenomen. Dat heeft een legerwoordvoer- der vanochtend gemeld. Het is nog onduidelijk wat de bron is geweest van de vergiftiging. De voedingsmiddelen voor de Amerikaanse militairen die in Koeweit zijn gestationeerd, worden geleverd door een Amerikaans bedrijf. Foto: Reuters/Chris Helgren londen/anp - Kofi Annan, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, is niet blij met de wijze waarop de Veiligheids raad is omgegaan met het Iraakse wa penrapport. In een uitzending van de BBC World Service noemde hij de zaak gisteren 'betreurenswaardig'. Vooral de rol die de Verenigde Staten hebben gespeeld, leidde tot ongenoe gen in sommige kringen. Washington kreeg toestemming de enige complete kopie van het rapport te bewerken, vóór die wordt vrijgegeven aan de niet- permanente leden van de Veiligheids raad. Annan vindt het besluit om dit te doen goed, maar noemde de 'aanpak en stijl fout'. Behalve de VS kregen ook de vier andere permanente leden van de Vei ligheidsraad (China, Rusland, Frankrijk en Groot-Brittannië) een volledige ver sie van het wapenrapport. De tien niet-permanente leden van de Veiligheidsraad krijgen over tien dagen een gekuiste versie. Verscheidene niet- permanente leden hebben deze han delswijze bekritiseerd. Roulerende le den zoals Syrië, Noorwegen en Mexico voelen zich tot tweederangs natie gede valueerd. Bagdad is ontsteld over de manier waarop met het rapport wordt omge sprongen. De Iraakse regering beweert dat de VS in het rapport zullen gaan knoeien om een oorlog te rechtvaardi gen. De chef van de wapeninspecties in Irak, de Zweed Hans Blix, benadrukte echter dat materiaal uit het enorme dossier wordt gehaald om ieder risico van verdere verspreiding van massaver nietigingswapens te voorkomen. Het rapport wordt nu geanalyseerd door de VN-missie en door de vijf grote mogendheden die de Tweede Wereld oorlog wonnen. Zij moeten proberen snel vast te stellen of de Irakezen met het rapport opening van zaken geven of dat nalaten. Intussen is de jacht naar vermeende massavernietigingswapens in Irak ver der opgevoerd na de komst van meer wapeninspecteurs. In totaal hebben de UN Monitoring and Verification Com- mision (Unmovic) en het Internatio naal Atoomenergie Agentschap (IAEA) nu zeventig inspecteurs in Irak. Een team van inspecteurs arriveerde vanmorgen bij het al-Karama complex in het noorden van Bagdad. Hier wer den voor 1991 onder meer controle- en geleidingssystemen voor al-Hussein ra ketten gemaakt. Het was de tweede controle van dit terrein sinds de in specteurs weer in Irak zijn.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7