RVZ: Nieuw zorgstelsel onhaalbaar jp BINNEN- BUITENLAND Piloten moeten eigen fitheid controleren Jnie schuift van crisis naar crisis Turkse kwestiezit EU al veertig jaar dwars \idi minatiesite ^erkeerd steekt neer aarden eldstroom' 'angst H Smartengeld geëist na crematie 4 Oranje-onderscheiding voor Paars Toch geen vervolging van imams iS BASINA Tek ba$ina Tek basma iS BASIN A igBAglNA Ak PARTi- AKPARTi De landelijke vereni- Kfentidiscriminatiebu- tneldpunten is hoogst met de internetsite iten over discrimina- De site is een initiatief naar aanlei- [e undercoveractie logs i11 Tilburg aan toon- disco's allochtonen rk°lig worden geweigerd. 's%e daders worden met- gezet igjchtoffers worden be- n laakt", stelt voorzitter )ppn de vereniging. Een 46-jarige politie- :ermiddag door een uit Someren met een m. Hij verkeert niet lar. De agent ver tegenwoordigers controlediensten na de boer zijn koeien rlozen. De 44-jarige iet thuis, maar het indanks geïnspec- toeien bleken al en- q niet te zijn gevoerd. kwam aanrijden kwaad dat hij een pr van de Algemene In- Snst bedreigde. De geerde de zaak te sus- werd gestoken. 'l'J- Het moet afgelopen et simpelweg bren- zak met geld naar en Aruba zonder dat lijke prestaties te- ian, vindt een meer- de Tweede Kamer, facties van CDA, vinden het niet te n de eilanden afspra- itisch niet nako- toep om meer geld 'cultureel verschijn- sl fdwijnt in een bo ut", vatte de CDA- ^pitiek samen. - De douane van .heeft in november 1200 kilo hgetroffen in een met houten meube- jeisië. De lading had _yaarde van ongeveer i euro. Dat heeft het van financiën giste- den haac/anp - De beoogde nieuwe basisverzekering is alleen mogelijk als publieke zorgverze keraars, zoals de ziekenfondsen, die uitvoeren. Het plan van het kabinet om die verzekering in handen te geven van zorgverze keraars die op commerciële basis werken, is niet haalbaar. Het is in strijd met de Europese regels. Zo'n private uitvoering is boven dien helemaal niet nodig. Dat stelt de Raad voor de Volks gezondheid en Zorg (RVZ) in het rapport Gezondheidszorg en Europa, dat gisteren op de der de conferentie van het Clingen- dael Health Forum in Den Haag is gepresenteerd. Directeur Hamilton van de afde ling wetgeving en juridische za ken van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport erkent dat de huidige plannen van het kabinet span ning kunnen opleveren met Eu ropese wetgeving. „Het is niet voor het eerst dat gezagwekken- de lieden dit constateren", zei hij. Volgens hem kan een oplos sing voor de problemen worden gevonden in het ontwikkelen van een variant op de huidige plannen. Hij verwacht dat het kabinet voor de verkiezingen een standpunt heeft bepaald. Kern van het probleem is vol gens de RVZ dat het kabinet er ten onrechte vanuit gaat dat de nieuwe basisverzekering onder de sociale zekerheid valt. Als dat zo zou zijn, dan is de overheid inderdaad vrij om naar eigen goeddunken het stelsel in te richten. Maar het beoogde stelsel valt volgens de raad niet onder de sociale zekerheid, omdat com merciële zorgverzekeraars de verzekering moeten uitvoeren. Om deze reden komt het model volgens de RVZ onder de Euro pese richtlijnen, die vrij verkeer van diensten en mededinging regelen. Dat komt erop neer dat alle verzekeraars in de EU hun (zorg)verzekering in Nederland mogen aanbieden. Maar dat houdt ook in dat Nederland als overheid geen verplichtingen mag opleggen. En dat is het kabinet juist wel van plan. De nieuwe basisverze kering bevat elementen die de zorgverzekeraars straks verplicht zijn uit te voeren. Het gaat om een acceptatieplicht, een stan daardpakket en gelijke premies. Dat moet waarborgen dat de ba sisverzekering toegankelijk is voor iedereen, ongeacht leeftijd, gezondheid of inkomen. Overigens vindt de RVZ de ge opperde compensatie van de vaste premies voor de lage inko mensgroepen niet waterdicht. Voornaamste bezwaar is dat dit buiten het stelsel van de ziekte kostenverzekering wordt gere geld. Het liefst ziet de RVZ dat de premie voor een deel vast is en voor een deel inkomensaf hankelijk. eindhoven/gpd - De familie van de verdronken illegale Ghanese dakloze Daniel Brown eist 10.000 euro smartengeld omdat de poli tie hun familielid heeft laten cremeren. Browns moeder zegt 'gees telijke leed' te ondervinden van de gedachte dat het lichaam van haar zoon tegen de voorschriften van de islam is verbrand. De man werd in oktober gevonden in de Dommel. Na onderzoek werd het lichaam vrijgeven en door de gemeente volgens wettelijke richtlijnen gecremeerd. De gemeente verkiest cremeren boven be graven vanwege de kosten, tenzij er (geloofs-)bezwaren bekend zijn. Dat was op dat moment niet het geval, stelt de gemeente. correspondent I Is de EU-leiders de komen- |0> de top in Kopenhagen 1 leden toelaten, zetten ze 16tjeen halve eeuw uitbrei- Het verenigde Eu- tot stand dankzij briljante en lange adem en de wil He werken. Maar ook om- een weg terug was. uitbreiding EU door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Wanneer wordt Turkije lid van de Europese Unie? Deze week moeten de regeringsleiders in Kopen hagen een besluit nemen. De kwestie ligt hen als een steen op de maag. Er ger nog: ze confronteert hen onbarm hartig met de gevolgen van veertig jaar uitstel en vertraging. Is Turkije een Europees land dat voor 95 procent in Azië ligt, of een Aziati sche natie met een piepklein stukje in Europa? Het is een interessante dis cussie, maar de uitkomst doet er niet zo veel meer toe. Drie jaar geleden verwelkomden de vijftien lidstaten van de EU Turkije formeel als aspi rant-lid. Vanaf dat moment stond vast dat het land recht heeft op het lid maatschap, en dus bij Europa hoort, mits uiteraard aan een groot aantal voorwaarden is voldaan. Belofte maakt schuld: de Turken doen niet anders dan Brussel daar voortdu rend aan herinneren. En de Europese regeringsleiders vormen een illuster gezelschap, maar ronduit 'neen' zeg gen is niet hun sterkste kant. Al sinds 1962 willen de Turken graag bij de Eu ropese Unie. Ze zijn inmiddels door 21 kandidaat-landen ingehaald, waar onder Roemenië en Bulgarije, die kans maken op toetreding in 2007. Als de EU Turkije echt op afstand wil houden, dan is daar decennia lang al le gelegenheid voor geweest. Maar nooit werd de knoop doorgehakt. Al tijd is een politiek van uitstel gevolgd, die het best kan worden samengevat als 'pappen en nathouden': als Turkije goed zijn best doet, dan.... Turkije doet echter zijn best. De dood straf is afgeschaft, er zijn hervormin gen doorgevoerd, er wordt hard ge werkt om te voldoen aan de Europese criteria omtrent democratie, recht spraak en mensenrechten, er is een nieuwe regering met een ambitieus pro-Europees programma. De Turken zijn klaar voor de start van de toetre dingsonderhandelingen, vinden ze zelf. De EU-regeringsleiders aarzelen, zoals gebruikelijk, en willen meer vooruitgang zien. Maar ze hebben zichzelf de das omgedaan door te be loven dat ze eind deze week in Kopen hagen een besluit zullen nemen. De druk is groot, en Ankara heeft een paar sterke troeven in handen. Aller eerst is er de Turkse leider Erdogan, die geen kans onbenut laat om Euro pa er op te wijzen dat zijn land een onontbeerlijke schakel vormt met de islamitische wereld en dat de Europe anen het zich domweg niet kunnen soesterberg/gpd - Piloten moeten vlak voor de vlucht hun eigen fitheid gaan tes ten. TNO Technische Menskunde in Soesterberg heeft daartoe een test ont wikkeld waarmee de piloot kan meten of hij voldoende fit is, de 'fit-to-fly-test'. De proef is van belang omdat bij een op de vijf luchtvaart-ongelukken vermoeidheid van de piloot een rol speelt De nieuwe test van TNO wordt de ko mende jaren ingevoerd. Daarbij worden door de piloot zelf objectieve gegevens ingevoerd: het aantal uren slaap, de kwa liteit daarvan, het medicijn- en alcohol gebruik in de periode voor de vlucht en de zwaarte van de werkzaamheden in de voorbije periode. Daarna rekent een klei ne handcomputer de 'fitheidsindex' uit. De test komt ook via het Internet be schikbaar. Volgens TNO-onderzoeker Valk, een van de sprekers op het sympo sium 'Durf je nog te vliegen?', controle ren piloten voor een vlucht vrijwel alles, behalve zichzelf. „Een piloot moet vooral bij de start en landing fit zijn. Hij loopt voor de vlucht wel om het toestel heen, kijkt naar de weersverwachting, bekijkt het vluchtplan, controleert de instrumen ten en maakt een uitgebreide start-up, maar naar zichzelf kijkt hij niet" Vermoeide piloten zijn minder alert en maken eerder fouten, blijkt uit onder zoek Valk „Piloten kunnen zichzelf met onze test corrigeren, bijvoorbeeld door een volgende keer beter te rusten. Voor de aanstaande vlucht kunnen ze met hun collega-piloot rustschema's afspreken om fit te blijven." De test bepaalt niet of een piloot wel of niet mag vliegen. „Of daartoe ooit wordt besloten is een zaak voor de maatschappijen en de autoritei ten", aldus Valk Volgens P. Smeele van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers, zelf vlie ger, komen door het technocratische en commerciële denken bij vliegmaatschap pijen de veiligheidsmarges onder druk te staan. Hij wees op piloten van chartermaat schappijen die vooral 's nachts moeten vliegen. „Loodzwaar werk", volgens Smeele. En na de aanslagen van 11 sep tember blijft de cockpitdeur dicht, waar door piloten volgens Smeele soms der tien, veertien uur moeten zitten, 'wat heel vervelend is'. Smeele waarschuwde ook voor een nieu we generatie vliegtuigen; 'wide body's' voor vele honderden passagiers die 20 tot 22 uur onafgebroken in de lucht kunnen blijven, de zogeheten Long Range-toe- stellen, zoals de nieuwe 777 van Boeing. „De fysieke conditie van de bemanning is een belangrijke factor. Ook al wordt er in die toestellen met dubbele bemanningen gewerkt, je zit wel aan boord, moet daar rusten en dat lukt misschien niet zo goed als thuis." Volgens Smeele doen de vliegmaatschap pijen er veel aan om de veiligheid, ook in de nieuwe generatie vliegtuigen, te ga randeren. „Het is vooral de Europese overheid die achterblijft. Het zijn gewoon extreme werktijden. In de wet en regelge ving moet op deze nieuwe generatie vliegtuigen worden ingespeeld." ader Winston Churchill fweede Wereldoorlog kien. Een verenigd Euro- juitstrekt van Lapland tot Tndse Zee en van de At- ^(ïst tot aan de Russische er een betere manier zijn Dg voor altijd uit te ban- d#u een historische uitda- /eii Churchill in 1946 voor •os gehoor in Zürich. Een nflicten niet langer op iel te beslechten, maar aan ndelingstafel. De fanta- iselse bureaucratie van dag doet het bijna ver- r zonder geïnspireerde denkers als Churchill ïnigde Europa er nooit En zoals altijd met ieën: achteraf be- ekt de oplossing zo sim- ide Wereldoorlog was izorgd over de nieuwe Dgsindustrie en Düits- jraag voor vol worden De Franse minister Ro- ann bedacht een econo- Jssing voor een politiek lij verzon de Europese iap voor Kolen en Staal, e industrie van beide een onafhankelijk be- inte. t naoorlogse herstel een oede richting, de Duitse rapenproductie werd gelegd, twee oude erf- Desten samenwerken en 0 wonder - bereid om jp af te staan zonder dat H viel. De landen die dat -hten meedoen. Neder- 1 Luxemburg en Italië èn de Europese samen- geboren. lenis van de EU is vanaf ïlaire begin een kwestie jen feiten, waarbij de ich van de ene crisis ,ende sleept. Elke stap economische en poli- ^werking leidt onvermij- orme problemen, die al- l worden opgelost door volgende stap. Altijd ende krachten die de Winston Churchill leek net na de oorlog een idealist met zijn idee over een verenigd Europa dat tot aan de Russische grens zou reiken. Dezer dagen blijkt hij toch een visionair te zijn geweest. Archieffoto zaak een paar jaar ophouden, maar altijd is er ook de noodzaak om een oplossing te vinden. Omdat er dom weg geen weg terug is. Zo zag de Nederlandse minister president Willem Drees in de jaren vijftig helemaal niets in een groeien de supranationale samenwerking, maar hij werd over de streep getrok ken door zijn minister van buiten landse zaken Johan Beyen. „Drees vond het doodgriezelig^', herinnert de voormalige topdiplomaat Charles Rutten zich. Drees was niet de enige die nerveus werd van het nieuwe machtsblok. Andere Europese landen realiseer den zich al dat ze een keus moesten maken: meedoen of achterblijven. Na lang aarzelen meldde Groot-Brit- tannië zich in 1961 voor het lid maatschap, samen met Denemar ken, Ierland en Noorwegen. De naoorlogse bevlogenheid was echter verdampt in nationalisme en achterdocht, en sommige vetes wor telden diep. Tot verbijstering van velen sprak de Franse president Charles de Gaulle tot twee maal zijn veto uit over de Britse toetreding, met argumenten die niet veel verder reikten dan: 'Ik wil dat niet'. De Gaulle vertrok in 1969 en het duurde tot 1973 voordat de eerste uitbrei ding een feit was. De Noren lieten het overigens per referendum afwe ten. Het succes van de vruchtbare sa menwerking werkte als een magneet op Griekenland, Spanje en Portugal, drie verpauperde landen die een dictatoriaal verleden hadden afge schud en de naoorlogse welvaart langs zich heen zagen gaan. Wie kon hen de toegang ontzeggen? Volgens de afspraken mag elk democratisch Europees land lid worden, als het de mensenrechten en de fundamentele vrijheden waarborgt. Er was dus op nieuw geen andere weg dan de weg voorwaarts. De discussie ging ook niet over het terugdringen van corruptie in de nieuwe lidstaten of over de levens vatbaarheid van de piepjonge de mocratieën, maar over geld. Frank rijk en Italië, aangemoedigd door Griekenland dat in 1981 toetrad, vochten als leeuwen om de goedko pe Spaanse en Portugese arbeids krachten buiten de deur te houden, net als de wijn, sinaasappelen en olijven uit die landen. Het duurde tot 1986 voordat Spanje en Portugal als volwaardig lid recht kregen op de Europese miljarden waarmee ze hun economische inhaalslag kon den beginnen. De toetreding van de 'rijke' landen Oostenrijk, Zweden en Finland was tien jaar later bijna een vanzelfspre kendheid geworden. En daarmee was de maximale omvang van de Unie wel bereikt, was de algemene gedachte. Met een steeds hechtere politieke samenwerking tussen vijf tien lidstaten, een haperend bestuur en een gebrekkige democratische controle had de EU het voorlopig druk genoeg met zichzelf. Maar de echte uitdaging moest nog komen. Churchill zou het waar schijnlijk zelf niet geloven, maar dankzij de val van de Berlijnse Muur werd zijn droom binnen een halve eeuw werkelijkheid. Als de Europese regeringsleiders de komende dagen in Kopenhagen hun fiat geven aan de toetreding van tien nieuwe lid staten, reikt het verenigde Europa daadwerkelijk tot aan de Russische grens. fci' den haag - Premier Balkenende heeft gisteren aan de oud-bewindslie den van het tweede 'paarse' kabinet een koninklijke onderscheiding uitgereikt. Oud-premier Kok is benoemd tot Ridder Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. Zijn opvolger reikte de onderscheidingen uit tijdens een schorsing van het debat in de Tweede Kamer over de uit spraken van minister Nawijn. De ministers uit het vorige kabinet zijn benoemd tot Officier, de staatssecretarissen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Alleen staatssecretaris Adelmund kreeg geen onder scheiding, omdat ze in 1994 al is geridderd. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - Het open baar ministerie (OM) gaat de imams die omstreden uit spraken deden, niet vervol gen. Het ging onder meer om imams in Tilburg, Amster dam, Den Haag en Rotter dam. De betrokken officieren van justitie concluderen onder meer op grond van de gel dende jurisprudentie, dat de kans op een succesvolle ver volging 'bijzonder klein is'. Uit eerdere zaken blijkt vol gens justitie dat rechters de gedane uitlatingen van gees telijken naar alle waarschijn lijkheid niet strafbaar vinden. Het OM stelde na de uitzen dingen van Nova een onder zoek in naar de uitlatingen die de imams op de beeld en geluidsfragmenten maak ten. Daarop was te horen dat de betrokken imams stelsel matig riepen om het vernieti gen van de vijanden van de islam. Ook verheerlijkten zij het martelaarschap. Een Tilburgse imam bezigde vrouw-onvriendelijke uit spraken. 'Het OM acht deze uitspra ken laakbaar, maar niet straf baar', aldus een verklaring. 'Het is geen rechtstreekse oproep om zelf in Nederland of elders gewelddadige acti viteiten te gaan onderne men'. Verkiezingswinnaar Erdogan staart van een muur in veelvoud naar een vrouw die het Turkse dilemma van de EU in één persoon uitbeeldt: westerse kleding, islamitische hoofddoek. Foto: GPD/Murad Sezer permitteren om Ankara van zich te vervreemden. Turkse politieke welwil lendheid is voor de EU onmisbaar om de toetreding van Cyprus mogelijk te maken en om eindelijk het Europese 'vredesleger' op de been te brengen. Dan zijn er de Amerikanen, die in Turkije een sterke strategische bond genoot hebben, en het land graag zo snel mogelijk veilig in het westerse kamp geloodst zien. „Je kunt geen Amerikaan tegenkomen of hij begint erover", zegt een hoge diplomaat in Brussel. De Turkse kwestie dwingt de EU ook om in de spiegel te kijken. Hoe geloofwaardig is de Unie nog als ze - na jaren van halfslachtigheid - een trouwe vriend schoffeert die zo op recht zijn best doet? Hoe is het moge lijk dat een land, dat tijdens de koude oorlog als onberispelijk NAVO-lid aan de kant van Europa stond, nu zonder inhoudelijke argumenten buiten de deur gehouden wordt? Dankzij de Franse ex-president Valérie Giscard d'Estaing, voorzitter van de praatgroep die zich bezighoudt met de toekomst van Europa, is de discus sie over de 'geschiktheid' van Turkije op volle kracht ontbrand. Giscards mening mag formeel niet ter zake doen, de bejaarde Fransman heeft precies de koudwatervrees verwoord die in veel Europese hoofdsteden heerst: 'ze' horen er niet bij. Te on-Eu- ropees, geen democratische traditie, geen christelijke normen en waarden en geen gemeenschappelijk verleden. En bovendien, hoewel dat door nie mand hardop wordt gezegd: veel te arm, veel te exotisch, en met 67 mil joen inwoners veel te groot. Giscard d'Estaing voorspelt het einde van de Unie als Turkije lid wordt. „De meer derheid van de EU-landen is gewoon tegen, maar dat heeft men alleen nooit tegen de Turken gezegd", zei hij vorige maand tegen de Franse krant Le Monde. Het is hem niet in dank af genomen. Het publieke debat over de geschikt heid of ongeschiktheid van Turkije kan zich moeiteloos voortslepen tot 2015, het jaar dat voorzichtig wordt genoemd als mogelijk moment van toetreding. Maar in Kopenhagen breekt voor de EU-leiders het uur van de waarheid aan. Frankrijk en Duits land hebben de handen al ineengesla gen en zetten in op 2005 als startda tum voor de toetredingsonderhande lingen. In theorie is het nog mogelijk dat de regeringsleiders in Denemar ken kiezen voor een in bloemrijke ter men verpakte vorm van verder uitstel, met als argument dat de nieuwe Turk se regering eerst maar eens moet laten zien wat ze waard is. Maar dat helpt c' het probleem de wereld niet uit. Inte gendeel: de tijd begint te dringen. En diep in hun hart zijn niet alleen de Amerikanen, maar ook de Europea nen doodsbenauwd dat de stemming in Ankara omslaat ten nadele van het Westen, met als onontkoombaar ge volg een verdere 'islamisering' van het land. „Een nachtmeife", zegt een Amerikaanse diplomaat zonder om wegen. De 'Turkse kwestie' confronteert de leiders van de Unie onbarmhartig met het resultaat van het eigen Europese beleid: veertig jaar lang zijn de kool en de geit sparen, in de hoop dat het pro bleem zichzelf zou oplossen. Die kans is definitief verkeken. „We moeten af van de hypocrisie", zegt Joost Lagen dijk (Groenlinks), voorzitter van de Turkije-delegatie van het Europees parlement. Aan Lagendijk zijn bespiegelingen over de vraag of Turkije er nou wel of niet bij hoort niet besteed. „De Tur ken doen al jaren hun best om het Eu ropa naar de zin te maken. Ze zijn op de goede weg en wij hebben het recht niet hen te ontmoedigen. De EU moet gewoon zakelijk, helder en duidelijk zijn over de eisen die ze stelt. Er zijn nog veel te veel mensen die 'ja' zeggen en 'neen' hopen. Dat voelen de Tur ken prima aan." Tek ba$ina

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5