'Rochelle dupe van aandacht in media' 2&m BINNENLAND 1?9 Hp lOP'OH ^99 I i M 'Ik ga m voor HEdah!' Voordelig vers! 4.49 1.49 Nederlanders moeten aan de lijn Scientology-school in Amsterdam toegestaan Nawijn in Kamer voor verbaal vuurpeloton -tien in de i brand nstation Inspectie: Jeugdzorg beïnvloed door druk Geen uitlevering PKK-kopstuk Nog niet genoeg handtekeningen voor Ratelband Meerderheid ook werkzaam buiten kantooruren Politie houdt lidmaatschap Turken bij schietclub tegen BEDRIJVEN EN NIERWT js I N.STELLIN E RUIM BAAN 1 M (R) Bij Konmar kan't. jedood ollega's ien 26-jarige Neder- Jgdens een reisje met a's naar Wenen giste- •n stuk hout doodge- de25-jarige vermoede- ie|dader is een collega icl/an het slachtoffer, [tinnen die voor de baitstapje maakten in a rkten in Nederland foodketen. Ze verlie- ztiijnlijk dronken een n,ua ruzie ontstond. erkraker oordna litan de hand van dna- iheeft de politie een heesterkraker' uit Sit- aifckt. Hij heeft zeven geen in de regio Sit- >en bekend. Het gaat om diefstallen uit ven auto's. De man sr® politie in beeld na oljcen van dna-materi- dlflachte had bij een n raken zijn hoofd ge- kdoed achtergelaten. J vliegen reis uit Door de aanhou- ou is er de laatste norme vraag naar melden bouwmark- jurbedrijven. In nkels zijn de ka ïn te slepen, maar edrijven melden ide voorraad te een paar weken irten kachels, van chels tot met olie atoren, doen het het kwik onder nul de vraag. Ven zet liter Think De Think, het elek- autootje voor be- een Eindhovense nt. Amper een jaar iden na de intro- de gemeente het t per 1 december jlgens een ge- dvoerster is hiertoe dat Ford Neder- tributeur van de in gefabriceerde auto i te stoppen met de rigens had het au- •gelmatig techni- vdnen. hte plan eerden vast V! kje politie heeft in de Zutphen een 33- it Oss aangehou- de" plannen van drie =r#n. De hoofdver- (kr 'geplande huur- n <iak zat in de gevan- ejpndel in xtc. Hij van uitlokking Jlje huurmoorden wlin oktober aan het elevisieprogramma n jde Vries, id oc landt '<nd lajApache-helikopter eiiiddag een nood- in een weiland <Jitse Duizel. Daar in gewonden, juvan de twee hy- z/stemen blokkeer- k istel onbestuurbaar djprden, moesten de heli uit voor bond zetten, ttf ;ïrs van nd dak el j htZeker vier bewo- napiorgen met een o^an het brandende »i^)ovenwoning in ?red. De woning is kcgebrand. Zes pan- dürt moesten tijde- „intruimd. Over de tfg niets bekend. 4u Fi/j ^fcPD - Zo'n drie- ?"kinnen in twee ó/ijken bij Rotter- sinds vannacht in door een Die is ontstaan in een groot trans in de Rotter- ■len]k. Ook de stads- iel uit. '°':rein van The Gre- ,m- naastgelegen be- 'e 1 Dierenstein in Ba- -'Avamen eveneens te zitten. In Rot sen alleen het Zui- W en de Dr. Daniel en een deel rt'"slagbedrijf Rotter- a Terminal aan de [etroffen door de De ziekenhuizen nik van hun nood- —^ningen. woensdag 11 DECEMBER 2002 Frikadel uit voetbalkantine en 'doe-plek' voor hangplek rotterdam/gpd - Hulpverlenen de instanties zijn onzorgvuldig omgegaan met Rochelle Rikkers, het zusje van het vermoorde 'meisje van Nulde'. Volgens de Inspectie Jeugdhulpverlening en Jeugdbescherming heeft het be lang van het meisje niet altijd voorop gestaan en is de enorme media-aandacht voor de zaak daarvan mede de oorzaak. Dat blijkt uit het rapport dat de inspectie heeft gemaakt in op dracht van het ministerie van justitie. De 4-jarige Rochelle werd na de dood van haar zusje Rowena en de arrestatie van haar moeder toevertrouwd aan de Stichting Jeugdzorg. Door de grote druk werden de individuele mede werkers beïnvloed, aldus het rapport dat gisteren aan justitie minister Donner is aangeboden. Het onderzoek van de Inspectie is gestart na een klacht van de vader van Rochelle en Rowena, Martin Huisman, die altijd heeft gevonden dat Jeugdzorg niet goed voor zijn jongste dochter zorgt. Hij strijdt nog steeds voor de voogdij over Rochelle. Donner onderschrijft de conclu sies uit het rapport en vindt dat de uitvoering van jeugdbescher mingzaken beter moet. De mi nister wil ook dat het belang van het kind een duidelijkere plaats krijgt in de wet. De stichting Jeugdzorg is het zelf absoluut niet eens met de con clusies. Ze wijst er op dat zij zich altijd heeft laten leiden door de rechter. Zo'n beetje iedere stap in 'de zaak Rochelle' is aan de rechter voorgelegd. Dat komt voor een belangrijk deel door vader Huisman, die veel beslis singen van Jeugdzorg heeft aan gevochten. Jeugdzorg erkent dat haar me dewerkers in deze zaak onder grote druk hebben gestaan. Maar dat betekent volgens de instelling niet dat haar mede werkers niet zorgvuldig hebben gewerkt. Integendeel. Het rapport heeft geen directe gevolgen voor Rochelle. Ze ver blijft in een kinderpsychiatrisch centrum en dat verandert niet totdat de kinderrechter een nieuwe uitspraak doet over het ouderlijk gezag. door Hans Leber din haag - Het is binnenkort af gelopen met grappen over vette Duitsers of dikke Amerikanen. De Nederlandse bevolking is mo menteel even dik als de Amerika nen tien jaar geleden. Blijft de jeugd eten en stilzitten, dan zijn we over tien jaar even dik als de Amerikanen nu. De Amerikanen staan met hun fastfoodcultuur, de ongezonde thuiskeuken en hun snelle, rus teloze maar ook bewegingloze cultuur model voor het gruwel beeld van een ongezonde natie. In het advies van de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ) zal de vergelijking met de Amerikanen dan ook niet voor niets worden gemaakt. De RVZ constateert dat vooral de lagere sociaal-economische groepen (achterstandsgroepen, gezinnen met uitkeringen, de Amsterdam - Nederland mag PKK-kopstuk Nuriye Kesbir (41) niet aan Turkije uitleveren. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam gisteren beslist. Turkije verdenkt Kesbir van terroristische activiteiten. De rechters in Amsterdam concludeerden echter dat het lidmaatschap van de PKK in Ne derland niet is verboden en dus ook niet strafbaar is. Daarom is er geen grond om de vrouw uit te leveren. Kesbir zit nu in vreemdelingenbewa ring, omdat haar verzoek tot politiek asiel is afgewezen. Volgens haar advocaat Koppe maakt zij niettemin een goede kans om binnenkort daar uit te worden ontslagen, mogelijk zelfs volgende week. Koppe meent dat Nederland Kesbir niet kan uitzetten als ongewenst vreemdeling. Foto: ANP/Robin Utrecht amsterdam/gpd - De omstreden Scientolo- gysekte blijkt in Amsterdam een 'eigen' bas- sischool te hebben, vernoemd naar de op richter van de sekte, Lafayette Ron Hub bard. De particuliere Lafayette School on derwijst volgens de methode van Hubbard en rekent 430 euro schoolgeld per maand. Voor het werven van nieuwe leerlingen be stookt de school buurtbewoners met fol ders. Daarin wordt wel melding gemaakt van de genoemde onderwijsmethode, maar niets over de relatie met Scientology. Hubbard stichtte in 1953 de Scientologykerk in de Verenigde Staten. De inmiddels we reldwijde beweging die erachter schuilgaat, kenmerkt zich door een totalitair karakter. De school is bekend bij de Inspectie voor het Onderwijs en voldoet volgens de inspec tie aan de wettelijke eisen. Nog onlangs zijn afspraken gemaakt over onder meer nieuw in te voeren schooltoetsen. door Paul Koopman en Jaco van Lambalgen den haag - Het was een vraag die aan het eind van het debat in de lucht bleef hangen. Hoe veel kritiek is ervoor nodig om een LPF-minister werkelijk te vloeren? Hilbrand Nawijn werd gisteren tijdens een spoeddebat urenlang voor een verbaal vuur peloton geplaatst. Maar aan het eind van het debat zei hij slechts het 'niet zo leuk' te vinden wat hem was overkomen. De minis ter blijft gewoon aan tot de ver kiezingen. De hele Tweede Kamer, met uit zondering van de eigen LPF- fractie, veegde de vloer aan met Nawijn, vanwege diens uit spraak dat het parlement 'één groot ritueel' is. Daarmee had de minister tijdens het LPF-con- gres op zijn minst de indruk ge wekt dat hij de Tweede Kamer minacht, vonden vrijwel alle fracties. Nawijns toelichting - op verzoek van premier Balkenende - dat hij de Kamer slechts had willen prijzen werd niet geloofwaardig gevonden. Zelden werd een bewindsper soon in de Tweede Kamer zo genadeloos bekritiseerd. CDA- fractieleider Verhagen vergeleek de minister met een 'pruilend kind dat aan de zijlijn staat'. De Graaf (D66) hield Nawijn voor: „Je maakt niet alleen jezelf, maar ook de regering belache lijk." Teeven (Leefbaar Neder- Minister Nawijn in een onderonsje met premier Balkenende. Foto: ANP/Ed Oudenaarden land) verzuchtte: „Kan deze clown niet uit vak-k (het vak waar de regering zetelt) verwij derd worden?" Bos (PvdA) noemde Nawijn een spookrijder die maar niet doorheeft dat hij aan de verkeerde kant van de weg rijdt. Marijnissen, die het spoeddebat had aangevraagd beet hem toe: „Ik minacht deze minister." De oppositie in de Tweede Ka mer wilde Nawijn zover tarten dat hij eigener beweging zou opstappen, maar de LPF-be- windsman, die al in eerdere de batten volgens Balkenende een 'deuk in het vertrouwen' opliep, gaf geen krimp. Geduldig legde Nawijn uit dat hij slechts het functioneren van de Tweede Kanyr had willen aankaarten. Dat zou voor verbetering vat baar zijn. Zelfs de eigen regeringspartijen namen amper genoegen met die uitleg. Zalm (WD) wees er op dat Nawijn bij een vorig spoeddebat over de doodstraf had geworsteld met drie per soonlijkheden: die van mens, minister en kandidaat-lijsttrek ker. „Nu hebben we te maken met twee persoonlijkheden, dat is al een vooruitgang." Verhagen (CDA) zei dat hij Nawijn voort aan niet meer op zijn woorden maar op zijn daden zal beoor delen. Ook premier Balkenende nam zijn minister niet van harte in bescherming. Hij wilde in eerste instantie niet, zoals gebruikelijk, een motie van wantrouwen van LPF-minister overleeft motie van wantrouwen LPF-minister Nawijn heeft gisteren in een snoeihard de bat in de Tweéde Kamer een motie van wantrouwen over leefd. De minister kwam niet terug op zijn uitspraken dat hij de Kamer 'één groot ritu eel' vindt, maar zei dat hij verkeerd was begrepen. Hij had slechts de bureaucrati sche werkwijze van de Kamer aan de orde willen stellen. SP, Groenlinks, D66, PvdA, Leefbaar Nederland en de Christenunie geloofden hem echter niet, en zegden het vertrouwen op. Die fracties bleken echter slechts goed voor 44 stemmen, zodat de motie met 85 stemmen tegen werd verworpen. de oppositie tegen Nawijn ont raden. „Dat oordeel is aan de Kamer." Pas nadat Zalm daar nadrukkelijk om vroeg zei de premier zuinig dat hij 'geen be hoefte had aan het vertrek van Nawijn'. LPF-Kamerlid Eerdmans was gisteren de enige die het voor Nawijn opnam. „Het gaat hier om bloed aan de paal", consta teerde hij. „Dit debat zelf gaat lijken op een ritueel en als we niet uitkijken komt er een ritue le slachting achteraan." laagst betaalde werknemers) on gezond leven. Ook allochtonen, jongeren en ouderen leven ge middeld minder gezond. Over heidsbeleid om zwaarlijvigheid, roken en onveilige seks tegen te gaan, zal de wanverhouding met de 'rijkeren' niet rechttrekken. Maar gerichter beleid en pu bliekscampagnes kunnen de verschillen wellicht kleiner ma ken, denkt de RVZ. De raad pleit ervoor de onge zonde levensstijl in de volledige breedte aan te pakken. Daarbij stelt zij vast dat de burger zelf verantwoordelijk is, maar dat de overheid gezond gedrag van burgers kan bevorderen. En werkgevers, scholen, verzeke raars en zorgaanbieders zoals ziekenhuizen en huisartsen, kunnen de burger daarbij hel pen. Alle partijen zouden de dikkerd moeten wijzen op diens onge zonde gedrag, vindt de RVZ. Daarbij mogen geen strafmaat regelen worden genomen of oosterbeek/anp - Emile Ratel band heeft nog niet voldoende ondersteuningsverklaringen. Ratelband moest, evenals de an dere partijen, uiterlijk gisteren zijn kandidatenlijst voor de ver kiezingen op 22 januari indie nen. Die lijst moet volgens de Kieswet worden ondersteund met dertig stemmen (handteke ningen) per kiesdistrict. Ratelband heeft volgens een woordvoerder van de Kiesraad in Den Haag nog tot vrijdag de tijd om het tekort aan handteke ningen aan te vullen. Op dit mo ment heeft hij alleen in Rotter dam meer dan dertig ondersteu ningsverklaringen. In Leeuwar den waren dat er gistermiddag nog maar twee, in Middelburg drie. Toch verwachten de kies districten dat Ratelband voor vrijdag de benodigde verklarin gen heeft. den haag/gpd - Meer dan de helft van de Nederlandse be roepsbevolking werkte vorig jaar wel eens 's avonds, 's nachts of in het weekeinde. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Ruim 43 procent werkt soms of regelmatig in avonddienst, 16 procent kent nachtdiensten, voor 44 procent is zaterdag een werkdag en voor een kwart zon dag. In totaal werkt 55 procent van de beroepsbevolking wel eens buiten kantooruren. Iets meer mannen (57 procent) dan vrouwen (52 procent) heb ben met onregelmatige uren te maken. Vooral nachtwerk is voor de mannen: een op de vijf werkt 's nachts, van de vrouwen minder dan een op de acht. (advertentie) mensen van zorg worden uitge sloten. Dergelijke maatregelen zijn 'veel te omstreden', aldus de raad. De RVZ oppert wel dat verzekeraars een 'no claim-kor ting' op een gezonde levensstijl kunnen geven, een lagere ziek tekostenpremie kunnen heffen. Voor overgewicht en zwaarlij vigheid, 'de dikke en té dikke Nederlander' in het taalgebruik van de RVZ, moet er een specia le nationale commissie komen. De commissie kan met alle par tijen tot een integrale aanpak komen om twee doelstellingen na te streven: de burger moet gezonder eten en meer bewe gen. De commissie kan ook om streden zaken onderzoeken, vindt de RVZ: een hogere BTW op ongezonde voedingsbe standdelen of aftrekbaarheid voor de belastingen van kosten voor een gezonde levensstijl, zo als sport. Meer speelruimte voor kinde ren, de aanleg van goede loop- en fietspaden, goed verlichte, veilige straten, scholen en sport accommodaties; de nationale commissie zou volgens de RVZ veel beleid kunnen stimuleren. Zoals ook het maken van 'doe- plekken' in plaats van hangplek ken voor jongeren volgens de RVZ een verbetering zou zijn. En, heel belangrijk: de kroket en frikadel moeten uit de schooi en sportkantine worden ge weerd. Hoe moeilijk het ook zal zijn de populaire frikadel uit de kantine van de plaatselijke voetbalver eniging te krijgen, de RVZ vindt dat er alles aan moet worden gedaan om het roer om te gooi en. De maatschappelijke effec ten van dikke en té dikke Neder landers, zoals ziekte en daarmee gepaard gaande hoge kosten, zijn de moeite waard om grote inspanningen te leveren, denkt de RVZ. Over de kosten van zo'n operatie rept de RVZ niet, de raad heeft vooral één adagium: Nederland moet aan de lijn. (advertentie) Hoeqaarden witbier of Hougaerdse Das 6 flesjes a 300 ml, vanaf 37» DAS prijs per liter 1.66 Kippenbouten Edflh per kilo a Aar Diedingen zijn geldig t/m IS december 2002 tilburg/gpd - Vier Turkse leden van Scherpschuttersvereniging Tilburg hebben te horen gekre gen niet langer welkom te zijn op de club. De politie Tilburg die het viertal screende, heeft het lidmaatschap geblokkeerd. De 21-jarige Colkusu uit Waal wijk was een dik jaar lid van de club. „Ik had al een aanvraag voor een wapen ingediend, compleet met stempel van de vereniging. Toen kregen ik en drie Turkse vrienden plotseling te horen dat de politie 'in het al gemeen belang" het niet goed vond dat wij een vergunning kregen." Het viertal ging naar de politie om opheldering te vra gen. De 27-jarige Gorgen: „Daar kregen we te horen dat we ge screend waren en dat wij dan wel geen strafblad hebben, maar dat de kans bestaat dat we iemand kennen met een crimi neel verleden. Heel vaag." Volgens woordvoerder Bouman van de Tilburgse politie worden alle leden van een schietvereni ging zorgvuldig gescreend. „Dat is de normale procedure. De Nederlandse wapenwetgeving is erg streng. Het is ook een diep gaand onderzoek. Niet alleen naar de persoon in kwestie maar ook zijn antecedenten, mensen in zijn omgeving worden ge checkt. En dat is nu ook ge beurd." (advertentie) ontmoeten studerend en werkzoekend Noord-Holland op vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 januari in het Kennemer Sportcentre NOORD HOLLANl DANISH DESIGN Voor deaieradressen: 020-6794633 (tijdens kantooruren) Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs; O.G.Z.b.v. (advertentie) BIJ aankoop van 1 kilo 1 HappyTall GRATIS! OP=OP Gehakt half om half naturel of gekruid per kilo 5:89 Boerenschouderham vers van het mes per 150 gram 1.88 Kijk vroor adressen van alle Konmar-winkels op www.konmar.nl of bel gratis met de Konmar Klantenservice 0800-0809. Geldig t/m 15 december 2002. Prijswijzigingen, zetfouten en/of drukfouten voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3